Plannen in Groningen: beroepsinstantie voor voortgezet onderwijs dichtbij Met Johannes Bogaard moet men eigenlijk zijn hele familie eren achten (1) pmmentaar Wethouder Wallage: democratisering Personalia van school wordt langdurig proces achten (2) Benzinepomphouder in hongerstaking het weer Vee ton schade ij boerderij brand Depressies weerrapporten een rooie rug voor een idee val sint gevangene geluidsjager plankton JW/K.WA1RTET DINSDAG" 12 FEBRUARI 1974 BKNENLAXD/C0M1IEXTA All T5/K7 ster Vredeling heeft zich afge- gd. waarom de mariniers die aan efensiecommissie van de PvdA en /VDM verhalen over misstanden en verteld, daarover niet eerder en hun korps klachten hebben in- tnd. Ptag wekt de suggestie, dat de ssen waarop het rapport non schip bij de mariniers' is ge- erd, misschien toch niet zo be- (vbaar zijn als de rapporteurs zelf en. Welnu, dit is mogelijk. Het is mogelijk, dat die getuigenissen van a tot z gegrond zijn op on- henbare feiten. Wat het waar sgehalte ervan is, kan alleen wor- vastgesteld door onpartijdige on- oekers. Maar het is een misver- d te menen, dat men enige indruk, zwak ook, van dit gehalte zou ien geven door zich erover te ver- n, dat de klagers hun grieven niet de officiële hiërarchieke weg heb- kenbaar gemaakt. zelf in de strijdkrachten heeft ge- d, kan weten, dat daar niet altijd voorwaarden vervuld zijn, die een artijdige behandeling van klachten superieuren waarborgen en bo- lien garanderen, dat de klager niet vege zijn initiatief gekoeioneerd dt. Soms is de superieur tegen wie klacht wordt overwogen, zelf bij icoordeling of doorzending ervan okken. Gegeven de eigenaardighe- van de menselijke natuur is het ijpelijk, dat deze taak niet altijd j" beeldig wordt uitgevoerd. In an- gevallen ondervinden laaggeplaat- Idagers er hinder van. dat hun ge- door de tot oordelen geroepen rdere bij voorbaat kritischer wordt eken dan dat van de superieur te- wie hun grief zich richt. Ook it het voor. dat meerderen die met zaak niets te maken hebben, het ere feit dat een ondergeschikte een :ht heeft ingediend, opvatten als aansporing om hem het leven rder te maken dan nodig is. Ier zulke omstandigheden is veelal bijzondere volharding vereist om indiening van een klacht door te tn. Menigeen die recht van klagen 1. bezit deze eigenschap niet. Het dwaasheid zijn hem dit aan te re en in een situatie, waarin het niet zijn volharding behoort af te han- of er tegen onrecht wordt opge- Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De stad Groningen overweegt om in liet kader van een democratiseringsproces voor liet voortgezet on denvijs on der meer een beroepsinstantie in het leven te roepen. Alle bij bet ondenvijs betrokkenen, leerlingen, directeuren, leraren, maar ook ouders zullen dan bij die instantie in beroep kunnen gaan tegen een op een afzonderlijke school genomen eindbeslissing. Deze beroepsinstantie is slechts één van de maatregelen die zijn neergé- legd in een discussienota voor het voortgezet onderwijs in Groningen, met het doel om zo mogelijk nog dit najaar te komen tot een nieuwe ver ordening voor het voortgezet onder wijs. Deze verordening zal door de "raad moeten worden goedgekeurd. Formeel blijft alles weliswaar bij het oude, maar binnen de mogelijkheden van de wet wordt een aantal accenten verlegd om aan te sluiten bij de ont wikkeling van de school, waar alles van bovenaf wordt beslist, naar een gedemocratiseerde school. Volgens wethouder J. Wallage, die zei, dat de eerste stappen op deze weg al door het vorige college van burge meester en wethouders waren gezet, Herinnering' aan een verzetsman zal men misschien zeggen, ih lom dan niet aangeklopt bij een sdijk verzorger, een predikant bij- s) frbeeld of een aalmoezenier? Inder- L kan dit soms een oplossing bie- Maar het is geen geheim, dat de mtie tussen sommige geestelijke orgers en de gemiddelde bezoeker de officiersmess te gering is dan van hen kan worden verwacht, dat onheus bejegende vertegenwoordi- s van de laagste rangen met louter pvaardigheid tegemoet treden. deze overwegingen ziet als een val op onze strijdkrachten in het smeen. en het korps mariniers in bijzonder, heeft ze verkeerd bcgre- Wil men ze als een aanval opvat- dan moet een veel groter deel van te samenleving als het doelwit wor- i beschouwd. De toestand in de jdkrachten verschilt in dit opzicht t wezenlijk van de situatie in ande sectoren van de maatschappij. Niet en in de strijdkrachten, maar ook /oorbeeld in het bedrijfsleven bete- it de afwezigheid van klachten over erieuren of collega's lang niet al- dat er niets te klagen valt. t dit niet typerend is voor marine, htmacht en landmacht, mag echter n reden zijn om niet te proberen, klachtenrecht aldaar wat meer te schermen, bijvoorbeeld door de in- ering van een militaire ombudsman. De heer S. Baracs te Doesburg, dfc tij dens de tweede wereldoorlog lid van de grote adviescommissie van de ille galiteit was en van wiens hand in het illegale 'Trouw' artikelen verschenen, schrijft ons: '14 Januari 1974, rouwplechtigheid in de Gereformeerde Kerk te Nieuw Vennep. Een eenvoudig man van 81 wordt begraven, een ongeschoolde ar beider. van beroep boomrooier. Er zijn honderden belangstellenden (on der wie veel joden) want Johannes Bogaard was niet slechts hoofd van een ouderwets groot gezin (62 klein kinderen, 76 achterkleinkinderen!) hij was ook een groot man, een groot Nederlander. Het Griekse woord crisis betekent oordeel. In tijden van crisis wordt geoordeeld, over mensen en volkeren. Ook in die crisis van on gekende afmetingen, die Tweede We reldoorlog heette. 'Oom Hannes' heeft het oordeel glansrijk doorstaan. Het wonderbaarlijke is echter dat men in hem eigenlijk heel zijn familie moet eren. Zijn vader, de 'oude' Johannes, zat met twee ongetrouwde zoons, Theun en Willem, op de familie-boerderij, Hannes woonde in het dorp Nieuw Vennep. Zoals het onder de Duitse be zetting ging, raakte hij zonder opzet, haast onbewust, in het verzet verzeild. Mensen die zich aan het werken voor de vijand, aan Arbeitseinsatz of arres tatie wilden onttrekken, moesten ge holpen worden. Een gevaarlijk kar wei. Begin 1942 werd het menens voor de joden. Zij werden minder dan paria's. Hen te helpen was nog ge vaarlijker. Levensgevaarlijk. Maar Hannes en zijn vader, zijn broers en zusters, neven en nichten, vrienden en kennissen, vonden hulp aan joden niet minder dan hun plicht. Zij wer- den als van zelf medewerkers van el kaar. Men kan achteraf niet meer uit maken wie, wanneer, met wat en waar begonnen is. Het werd één con tinu grootbedrijf. Burgemeester Van Stam van Haarlemmermeer, destijds KP-leider en gewestelijk commandant Binnenlandse Strijdkrachten, taxeert het aantal onderduikers in de Meer op 3600, zou echter niet eens bij bena dering kunnen schatten, hoe veel jo den er onder waren. Prof. L. de Jong, directeur Oorlogsdocumentatie, denkt van minstens 400, misschien zelfs 600 of nog meer. De kleinere helft hier van zijn wel kinderen geweest. Aptief De Bogaards waren de meest actieve helpers in de streek. Ongelukken kon den niet uitblijven. Vader Johannes werd gepakt, later weer vrijgelaten, vermoedelijk vanwege zijn leeftijd. Maar toen hij hoorde over de plunde ring van zijn boerderij, ging hij terug om de SD-ers te vertellen wat hij van ze dacht. Wat konden ze doen? Boer Bogaard werd vastgehouden en is niet uit het concentratiekamp terugge keerd. Doch ook in het kamp is hij zich zelf gebleven. Herhaaldelijk zei hij tegen de SS: jullie gaan er aan! Jullie hebben de hand tegen Israël opgeheven en Israël is de oogappel Gods. Jullie gaan er aan! In het kamp kwam hij zijn kleinzoon Johan nes tegen, die heeft het er evenmin levend afgebracht. Het mag een won der heten dat bij de overval op de boerderij de daar verstopte ruim twintig kinderen niet gevonden wer den en gered konden worden; ook dat Theun en Willem nog in leven zijn. Joden Het was een kenmerk van het Neder lands verzet dat er wel leiders van or ganisaties doch geen landelijke aan voerders zijn geweest, en dat er allé rangen en standen, alle gezindten en politieke partijen in vertegenwoordigd waren. Ook bij het helpen van joodse onderduikers. Opmerkelijk was het hoge percentage uit calvinistische kringen. Terecht heeft in de kerk te Johannes Bogaard wordt het niet een kwestie van vlug even democratiseren. Hij zegt daaro ver geen illussies te hebben maar ver wacht dat het een langdurig proces zal worden. ^Onderdeel van het discussie-model is een nieuwe schoolorganisatie die het bestuurlijke kader overigens onverlet laat. Bij de nieuwe organisatie wil men allen betrekken die nu bij het onderwijs betrokken zijn. Aan de ba sis de geledingen van leraren, niet-on- derwijzend personeel, leerlingen en ouders. Die kiezen een lerarenraad, een beambtenraad, een leerlingenraad en een oudercommissie. Vanuit deze gekozen lichamen worden dan de schoolleiding en de schoolvergadering gevormd. Daarboven staat dan weer het schoolbestuur, dat verantwoording Nieuw Vennep een joodse spreker (die onbekend wenste te blijven doch kennelijk van begin af aan in het ver zet actief is geweest) eraan herinnerd dat 'Oom Hannes' zijn kracht uit zijn geloof heeft geput; hem werd gege ven, het woord uit het Nieuwe Testa ment 'Voorwaar, indien gij dit aan één van deze minste van mijn broe ders hebt gedaan, hebt gij het Mij ge daan' in daden om te zetten. Spreker was er van overtuigd dat hetgeen Hannes Bogaard en de zijnen verricht hebben, in joodse kring niet in verge telheid zal raken en dat het ook de jeugd van Nederland tot blijvend voorbeeld zal strekken. Vóór hem sprak burgemeester Van Stam, mede namens het voormalige verzet en de Stichting 1940-1945, né hem opper rabbijn Flink. Johannes Bogaard heeft na de oorlog hoge Israëlische onderscheidingen ontvangen; op uitnodiging van de re gering heeft hij ook een langdurige vacantie in Erets doorgebracht. Hij ruste in vrede Sjalom.' Wethouder J. Wallage: niet vlug even democratiseren moet afleggen aan het gemeentebe stuur. Tussen deze twee laatsten, komt nu mogelijk de beroepsinstantie te staan. Formeel fungeren burge meester en wethouders nu als beroeps instantie, maar die functioneert in de praktijk nauwelijks. De nieuwe be roepsinstantie vormt een van de be langrijkste onderdelen van het discus sie-model. Overigens is er in dit model nog hele maal geen aanduiding gegeven hoe zwaar deze instantie zal moefen wor den, met welke bevoegdheden en wie er nu precies in zullen moeten zitten. Dat wordt uiteindelijk ook een zware politieke beslissing, die de gemeente raad moet nemen, zegt Wallage. Het1 zal ook een instantie moeten zijn die het vertrouwen van alle betrokkenen geniet. ANDERE CATEGORIEëN Overigens wordt ook met de gedachte gespeeld dat de beroepsinstantie wordt ingeschakeld bij andere catego rieën dan het voortgezet onderwijs. Er wordt dan ook nadrukkelijk ge sproken van een 'beroepsinstantie voor onderwijszaken'. Uitgangspunt is dat de mogelijkheid om in beroep te gaan de pijler is, waarop de rechtsze kerheid berust. Belangrijk is ook een clausule over benoeming en ontslag van alle personeelsleden tot en met de directeur. Uitgangspunt is daarbij dat zoveel mogelijk de hele school ge raadpleegd wordt. Er moet een eind aan kbmen dat één man dit soort beslissingen neemt, vindt de onderwijswethouder. Ook de rechten en plichten van de leerlingen worden geregeld, er wordt een halt toegeroepen aan het 'over u en zonder u' wat nog veel schijnt te gebeuren. Wallage is onder meer van plan ook zelf te discussiëren met de leerlingen. Hij verwacht overigens dat de belang stelling direct niet overweldigend zal zijn. De gemeente zal het bijzonder onderwijs wel van de zaken op de hoogte brengen, maar er wordt niet gestreefd naar samenwerking. Van onze correspondent EINDHOVEN De benzinepomphou der P. van Breda (44) is gistermorgen in hongerstaking gegaan uit protest tegen de houding van B. en W. van Eindhoven. Door de vernieuwing van de Jeroen Boschlaan, waaraan zijn pompstation gelegen is, zijn zijn pom pen vrijwel onbereikbaar. Deze situa tie duurt al drie maanden. Na zijn dreigement om in hongersta king te gaan, begin vorige week, rea geerde B. en W. van Eindhoven met een brief waarin gewézen werd op de risico's van een pompstation langs een grote drukke weg. 'Er zijn tijden dat het goed gaat, maar ei zijn ook mo menten. zoals bij vernieuwing, dat de zaken stagneren', aldus de brief waar in verder gezegd wordt dat de huidige situatie als het weer meewerkt, nog maar veertien dagen zal aanhouden. De heer Van Breda trekt dit laatste gezien de huidige situatie echter sterk in twijfel. v- OCHTEREN Bij een boerderij- ind in Slochteren zijn gistermiddag koeien in de vlammen omgekomen, t vuur is door nog onbekende .oor- ik ontstaan in het bedrijfsgedeelte f/p de door mevrouw G. Kuipers- idema bewoonde boerderij. Van de de s+allen verblijvende veestapel rt men met grote moeite nog vier «ien te redden. Naar de oorzaak d de brand wordt nog een onder- ik ingesteld. De schade beloopt ree ton. emeesters Per 16 maart is op erzoek eervol ontslag verleend burgemeester drs. H. J. B. Aarts Berkel Enschot. Per 1 juni heeft M. J. Comelissen eervol ont- gekregen als burgemeester van etinahem. Tevens is (zijn afscheid in onze krant al gemeld) per 31 ber eervol ontslag verleend aan heer F. W. Hordijk als burgemees- vaii Naaldwijk. Van onze weerkundige medewerker Wat de depressies betreft doet de na tuur niet aan geboortebeperking. Sinds de vorige herfst en vroege win ter is er in deze totaal niets veran derd. Steeds maar weer duiken uit hel zeegebied tpn noordwesten van de Azoren nieuwe storingen op, die sterk uitdiepend hun Icoers vervolgen naar de Britse eilanden. Gisteren was er weer zo'n minimum, tijdelijk 958 mb, later 965 mb boven de Ierse Zee, dat zeer onstuimig weer heeft veroorzaakt in de eerste plaats boven zee. Ook bo ven land kwamen uitschieters boven 100 km per uur voor: Scilly-eilanden 110 km per uur (11 beaufort), Bilbao in noord-Spanje 105 km per uur, maar dat gebeurde tijdens de passage van een koufront, waarachter een win- druiming naar west plaatsvond. Giste ravond om half acht lag Nederland nog in een uitgesproken zuideli)ke stroming, waarbij het vliegveld Rot terdam een stoot uit. richting 190 gr. gaf van 9 Beaufort. Er ontwikkelt zich inmiddels al weer een nieuw minimum, dat maandag nacht om 3 uur nog slechts een druk van 1007 in het centrum had, maar sindsdien al weer sterk is toegeno men. Deze depressie brengt vandaag opnieuw regen en stormachtige wind, bij aanhoudend zeer zacht weer voor de tijd van het jaar. Gisteravond om half acht gaven Amsterdam en Rotter dam een temperatuur van 13 gr. (let op het tijdstip), Brussel, Düsseldor] en Frankfort 14 gr. 's Middags was het in Midden-Europa bij flink wat zon plaatselijk nog warmer geworden: Frankfürt 15 gr. Föhn-invloeden speelden mee in Genève en Bern, waar het 16 en 17 gr. werd met dauw punten van respectievelijk 0 en 2 gr., warmer dan in Seviüa: 12 gr. C. De kersverse koudegolf met sneeuw storm in New York met bijbehorende MALAGA A TUMS-p "«NP/KNMI ^11-2-74 13 uur. Weersgesteldheid van gisteravond 19.00 uur, maximumtemperaturen van gisteren en neesrlag van 0700-19.00 u. Amsterdam geheel bew 12 1 De Bilt geheel bew 12 1 Deelen geheel bew 12 1 Eelde zwaar bew 11 0,2 Eindhoven zwaar bew 13 2 Den Helder geheel bew 1 1 Luchth. Rtd. zwaar bew 13 2 Twente zwaar bew 12 2 Vlissingen geheel bew 13 3 Zd. Limburg zwaar bew 13 0.5 Aberdeen regen 7 0.6 Athene onbewolkt 16 0 Barceloan geheel bew 16 0 Berlijn zwaar bew 14 0 Bordeauen regenbui 16 1 Brussel geheel bew 13 2 Frankfort zwaar bew 15 0 Genève zwaar bew 17 0 Helsinki motregen 2 8 Innsbruck onbew 12 0 Kopenhagen regen 7 3 Lissabon half bew 16 7 Locarno regen 7 0.1 Londen regenbui 13 2 Luxemburg regen 12 1 Madrid regenbui 10 9 Malaga zwaar bew 19 0 Mallorca zwaar bew 16 0 München licht bew 14 0 Nice zwaar bew 15 0 Óslo regen 5 3 Parijs half bew 14 1 noordwestelijke circulatie zal dc aan maak van de pressies op de westelijke oceaan voorlopig wel prolongeren. Wanneer dit ook in breder verband niet vernadert, zal ook het voorjaar best eens mild kunnen uitvallen. Dit druist dan wel in tegen de opvatting van de volksmond, die het houdt op hagel- en natte sneeuwreacties in het voorjaar, maar een novum is het niet. In 1882 gebeurde namelijk hetzelfde, vergelijk etmaaltemperatuur te De Bilt van de winter 3,2 gr. C. (afwij king +0,9), van de lengte 9,6 gr. C. (afwijking +1). De absolute maxima in december, januari, februari, maart, april en mei 1882 waren respectieve lijk 10,5, 11, 12,5, 18, 21 en 26,5 gr. De zware storm van zaterdagmiddag moet hoosachtige verschijnselen hebben op gewekt. In Enkhuizen werden daken van flatgebouwen afgerukt, op de Af sluitdijk, niet ver van Kornwerder- zand. werden van nier achter elkaar rijdende auto's op het zelfde ogenblik de voorruiten ingedrukt. De grootste unndsnelheid op de meetpaal bij Vlie land was 12 km per uur. HOOG WATER 13 februari Vlissingen: 6.05-18.34. Haringvlietsluizen: 7.52-20.15. Rot terdam: 8.54-21.32. Scheveningen: 7.21-19.41 IJmuiden: 8.08-20.28. Den Helder. 11 43-23.51. Harlingen: 1.48-14.16. Delfzijl: 4.01-16 28. onder redactie van loessmil Een heitje voor een karweitje is tegenwoordig wel eert erg povere beloning. Het zal niet zo lang meer duren of je kunt er niet eens meer een drukwerkje voor versturen en dan moet je het nog zelf doen ook. Misschien dankzij die padvinders- aktie weet iedereen in elk geval dat een heitje een kwartje is. En heel veel mensen weten nog wel een paar andere bargoense bena mingen voor geld ook, want daar zijn er heel wat van: een daalder 1,50), een knaak 2,50), een joetje (f10), een geeltje (f25), een meier (f 100) en een rooie rug of rood ruggetje (f1000). Alleen het briefje van vijf is er bekaaid afgekomen; dat is een briefje van vijf en niets anders. Het zal wel aan z'n jeugdige leeftijd liggen, maar in die paar jaar van zijn prille bestaan had het toch best eens in de volksmond, genomen kunnen worden. In die mond ont staan de aardigste vondsten, maar dat geluk is het briefje van vijf niet beschoren. Nog niet, want de Nederlandse Middenstandsbank probeert daar wat aan te doen. Een paar weken geleden stond er in een speciaal NMB-krantje en in een kranteadvertentie dat de bank een wedstrijd uitschreef: wie de origineelste naam voor het biljet van injf gulden bedenkt, kan er een velvoud van vijf gulden mee winnen. De allerbeste tien vond sten worden beloond met duizend gulden. Dat bedrag moet besteed worden aan een vakantiereis en bij de bank zelf geboekt. Omdat men er ran uit gaat dat er behalve de allerbeste ook nog heel wat bes te vondsten zullen zijn, liggen <-r bovendien tachtig reizen van vijf honderd gulden op een winnaar 1e wachten. En wie beoordeelt de origineelste inzendingen? Dat zijn een paar mensen aan wie je zoiets best kunt toevertrouwen: Simon (Kronkel) Carmiggelt, Mies Bouwman en mr. H. Velu, die als hoofd van de afde ling publiciteit en contacten de bank in de jury vertegenwoordigt. Het hele gebeuren voltrekt zich onder het streng toeziend oog van de Amsterdamse notartis Pons. In de ongeveer drie weken dat ie wedstrijd nu loopt, zijn er zeker al vijftienduizend ideeën binnengeko men. wat natuurlijk niet betekent dat dat dan ook vijftienduizend verschillende zijn. Nogal wat n- zenders blijken dezelfde originele inval te hebben gehad (groentie, Voor de kinderen van het Friese Grouw komt de goede sint zater dag pas. Dat is dan ook niet Sint Nicolaas, maar Sint Pieter, en zijn komst betekent voor hen een even groot feest als de intocht van Sin terklaas voor de andere kinderen in het land. De Grouwse sint, die 's morgens om half elf met groot laweit wordt ingehaald, ziet er wat minder kleurig uit dan zijn con current: hij draagt een witte tab berd en is gezeten op een zwart paard. vondeling), maar daarom niet ge treurd, want je weet maar nooit hoe Carmiggelt c.s. er over denken. Volgens één inzender bestaat er overigens allang een naam voor het briefje van mjf, maar hoe -n wat dan uel zal pas na de wed strijd geopenbaard worden. De inzendingstermijn sluit deze week. Wie nog gauw even een uit stekende inval krijgt, moet die ogenblikkelijk op papier zetten en opsturen naar de notaris, mr. J. C. F. Pons, postbus 5201, Ainsterdam. Bij een NMB-kantoor afgeven mag ook, maar ook in.,dat geval beslist voor de vijftiende. Een wasbeer is in een val gelopen waarin een jager een aanlokkelijke hazekop gezet had. Nu gebeurt dat wel vaker, maar deze wasbeer zat in de besneeuwde bossen van óp per-Beieren, waar zo'n dier zich in zeker tien jaar niet heeft vertoond. De jager zag al een hele tijd won derlijke sporen in de sneeuw en wilde wel eens wetrti van welk dier ze afkomstig waren. Vermoe delijk is de wasbeer uit de aan grenzende staat Hessen gekomen, waar zijn soort is uitgezet. De was beren zijn omnivoren, alleseters, maar kennelijk schoot er voor deze beer in Hessen helemaal niets eet baars meer over. Er werd al op gelet dat de horeca bedrijven in de binnenstad van Maastricht niet al te gek veel mu zikaal lawaai maakten of lieten maken, maar nu gaan politie en justitie daar pas echt streng optre den. Politiemannen worden bewa pend met geluidsmeters om het aantal decibellen te controleren en de justitie heeft forse boetes in petto. Vrijdag zijn 'dr een paar uit gedeeld: dertien exploitanten van zulke muziekminnende bedrijven moesten van honderdvijftig tot driehonderd gulden betalen en één kreeg een boete van duizend gul den. waarvan vijfhonderd voor waardelijk. Dit is mevrouw Pham Thi Ca, 41 Jaar, opgesloten in de Qui Nhon- gevangenis. De beenderen van haar gezich' zijn gebroken, haar linker oog is praktisch blind, ze is haar gehoor en geheugen kwijt. Zij is maar één van de meer dan 200.000 gevangenen van het Zuidvietname- se Thieu-regiein. door de Brede Vietnam Bewoging Nederland (BVBN) op briefkaartformaat afge drukt om daarmee iedereen de ge legenheid te geven te protesteren tegen het vasthouden en martelen van vaak totaal onschuldige men sen. Die paar honderd die Thieu nu uitgewisseld heeft zijn maar een druppel op een gloeiende plaat. Zes van dit soort foto's heeft de BVBN in een mapje (voor een gulden op postgiro 2901988 t.n.v. BVBN, Purmerend, te krijgen) be schikbaar, waaronder één van een 20-jarige jongen, bij wie tot vijf keer toe een stuk van zijn benen is afgehakt en van een door marte lingen volledig verlamde vrouw van 67. opgepakt omdat ze vier pond rijst bij zich had in 'onveilig gebied'. Achterop de foto's slaat in het Nederlands en Engels wie de slachtoffers zijn en waaraan ze als gevolg van de martelingen lijden. Plus dc vraag 'wat denkt u hieraan te doen?', gericht aan iedereen die ook maar iets in dc melk te brok kelen heeft. Namen kan elke afzen der zelf bedenken, maar wie het mapje bestelt krijgt er alvast een lijstje met een paar belangrijke adressen bij, waaronder die van paus Paulus en dc presidenten N'ixon, Thieu en Den Uyl. Taalgewoonten en uitlatingen van sportjournalisten zijn nogal eens zedenbedervend. Gezien het grote publiek dat ze bereiken, is dat be denkelijk, vindt A. J. A. van Zoest in een van de stellingen bij zijn proefschrift over Frangois Villon, waarop hij volgende week aan de VU tot doctor in de letteren wil promoveren. Hij geeft er zo'n zedenbedervend voorbeeld bij ook: 'In de voetbal- verslaggeving is het gebruik ge worden om wat vroeger, rechttoe rechtaan, 'gemeen spel' heette aan te duiden als 'professioneel'. Toen een uit Paraguay afkomstige scheidsrechter floot tegen een Ne derlandse voetballer die zijn tegen stander ten val had ge<bracht, heeft het zich voorgedaan dat de t.v- commentator zei: 'In Paraguay val len ze zeker nooit' (Zulke opmer kingen zijn het plankton waar het monster Vooroordeel dik van wordt)'. Een andere stelling van dezelfde Van Zoest: Het zou goed zijn als enige Nederlandse universiteit aan Amalrik eenzelfde aanbod deed als de Leidse universiteit heeft gedaan aan Boekowski. 'Er sprongen drie buizen, toen zijn levensloop door de computer ging

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7