Wat Bodegraven aan 't milieu kan doen Daf ontkent gelijkblijvende produktie met minder man Vakcentrales willen nadere analyse van prijscijfers CBS 'De Schelde' moet aan werkwillige CNV'ers vergoeding uitbetalen |Politie ïhelpt iminister ^schieten Dennendal Vrijwillige medewerking belangrijk Permanente dijkbewaking op Schouwen een sprake van 1 assaal maken van ingeraf drukken roeger pensioen rnedie tegen erkloosheid Projectleidster van Red Band natuurlijk Hanne Evers: de bevolking planmatig informeren Complicaties bij de griep: vier mensen overleden Edison voor Cleo Laine lOCW/KTARTET DINSDAG 12 FEBRUARI 1974 BINNENLAND T3/K5 BAND BORN De personenautofabriek van DAF in Born heeft opnieuw werktijdverkorting moeten aanvragen in verband met de stagnerende afzet. Woordvoerders van DAF hebben gisteren ontkend dat door een verminderd ziekteverzuim de produktie op het normale peil bleef. 'De produktie is als gevolg van de werktijdverkorting met 40 procent dat wil zeggen met 1000 auto's per week gezakt. De stagnerende afzet naar Engeland en in mindere mate naar Frankrijk en Duitsland maken het echter noodzakelijk dat we voorlo pig onder de normale capaciteit blij ven draaien', aldus een woordvoerder. Verhoging van de produktie zou tot een onaanvaardbare voorraadvorming kunnen leiden. Uit cijfers van de af gelopen twee maanden is gebleken dat de voorraad personenauto's in de maand januari hetzelfde is gebleven (18.000 auto's) en dat is ongeveer 8000 auto's te veel. Het is de derde keer dat DAF voor de 3700 personeelsleden in Born werk tijdverkorting aanvraagt De toestem ming voor deze ver' orting wordt een dezer dagen verwacht. Van de zijde van DAF is wel bevestigd dat het ziekteverzuim tijdens de drie-daagse werkweken van 16 tot 8 procent is ge daald. 'De mensen werken korter, dus zijn er minder zieken', zo werd mee gedeeld. De opmerking van de ^resi dent-directeur, de heer L. van Dongen dat bij de vermindering van het ziek teverzuim ook de onzekere situatie een rol speelt, is inmiddels door vak bondsbestuurders bestreden. 'Nu de werknemers drie dagen per week wer ken, komen ze pas t< t rust. De zware psychische druk van de ploegendienst en de slechte werksfeer is voor veel werknemers kennelijk te veel. De werkgever zal nog moeten aantonen dat ze nu harder werken en minder verzuimen uit angst voor de toe komst', aldus de districtsbestuurder van de Industriebond NW, Frans Leemans. Hij voegde hieraan toe dat de werksfeer de laatste drie maanden mede dankzij vakbondsacties is verbeterd, maar dat er bij DAF nog lang niet van een uitstekende werksi tuatie kan worden gesproken. Uit de daling van het ziekteverzuim is vol gens hem alleen af te leiden dat van de werknemers een te zware psychi sche prestatie wordt verlangd. Bond wint geding in Middelburg Van een verslaggever MIDDELBURG De kantonrechter in Middelburg heeft gis teren bepaald dat de koninklijke maatschappij De Schelde in Vüssingen ongeveer tweehonderdduizend gulden moet uitbe talen aan de Industriebond van het CNV. Waarschijnlijk zal De Schelde in deze zaak hoger beroep aantekenen. De zaak is een nasleep van een sta- zijn leden voor die twee stakings- king op 17 en 18 februari 1972 op dagen een voorschot van dertig (je scheepswerf van De Schelde in gulden plus de kinderbijslag uit, Vlissingen. De leden van de Indus- maar maakte de zaak later aanhan- triebond van het NW namen aan gig bij de kantonrechter. Bij de de staking deel, maar de leden van rechtszaak fungeerde een van de de CNV-bond niet Toch konden werknemers, de heer S. Wielema- deze ongeveer vijftienhonderd ker uit Vlissingen als 'proefko- CNV'ers niet aan het werk omdat nijn.' Deze werknemer (en in hem de stakers de poorten hadden ge- alle CNV-leden die ongewild bij de barricadeerd. staking betrokken waren) is nu in Het CNV vond dat De Söhelde er- het gelijk gesteld. Aan alle vijf- voor had moeten zorgen dat de tienhonderd CNV'ers moet De versperringen opgeruimd werden Schelde nu honderd gulden beta- zodat de werkwilligen aan 't werk len. Bovendien moet De Schelde hadden kunnen gaan. Dat gebeurde aan het CNV het betaalde voor- echter niet De CNV-bond betaalde schot teruggeven. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers BODEGRAVEN 'Ik heb geen boodschap voor de mensen, ik wil geen milieuprofeet spelen. Het milieuproject Bodegraven moet de mensen zélf bewust maken van de mogelijkheden, dient ze zélf tot een keuze te brengen, waarbij de discussieleiders en ik ze willen helpen.' Ir. Hanneke Evers (26) onderstreept met deze uitspraak, dat ze als leidster van het 'Project Milieuhygiëne Bodegraven' de burgers van Bodegraven niet wil bespreken of om de oren wil slaan met macabere feiten over de dreigende ondergang van de natuur, maar ze tot nadenken wil brengen over de eigen inbreng. Hanneke Evers: 'Uit dit voor lichtingsproject moet naar vo ren komen welke milieuhygië nische problemen in het bij zonder in Bodegraven spel in en welke mogelijkheden de Bodegravers hebben om daar zelf iets aan te doen.' Over twee weken, op zaterdag 23 februari, begint het milieu project met een openingsmani festatie: een bijeenkomst -n het gemeenschapshuis Het An ker, waarin in twee rondes, met telkens een groep van on geveer vierhonderd mensen, de bedoeling zal worden dui delijk gemaakt. Tweede Ka merlid Jan Terlouw van D '66 zal deze eerste discussies bij wonen. Daarna zullen onge veer zestig discussiegroepen van elk tien leden elke veer tien dagen een gesprek voeren over het Bodegravense leefmi lieu. Het project richt zich op de ouders van de leerlingen van alle lagere scholen: 2100 mensen. Hanneke Evers ver wacht dat ongeveer eenderde van dit aantal eraan zal mee- doeu. Het project is een initiatief van de Stichting Hygiëne in Den Haag, wordt uitgevoerd door de Stichting Gezond heidsvoorlichting en Opvoe ding in Utrecht en wordt ge subsidieerd door het ministe rie van volksgezondheid en milieuhygiëne. Hanneke Evers, landbouwkundig inge nieur met als specialisatie mi lieuhygiëne en voorlichtings kunde, werd ruim een jaar ge leden door de Stichting Hygië ne in dienst genomen om het project voor te bereiden. Sinds de maand december werkt ze dagelijks tien uur om het experiment te doen slagen. Na drie maanden, in juni, als de eerste vakanties beginnen, is het afgelopen en kan Hanneke Evers na ook eerst met vakantie te zijn ge weest nog een jaar de re sultaten verwerken in een rap port. Vraag aan mej. Evers: is d't voorlichtingsproject iets nieuws voor ons land? Antwoord: 'Via tv-films en boekjes is er veel voorlichting over het milieu geweest, maar dit is de eerste poging om met behulp van de nieuwste inzichten op het gebied van voorlichtingskunde en mi lieuhygiëne de bevolking plan matig te informeren. Het is dus een experiment, maar ve willen dit niet benadrukken: het Bodegravense karakter, het doorlichten van de plaat selijke problemen blijft voor op staan Het onderzoek naar deze manier van voorlichten, of dit de oplossing van de mi lieuproblematiek dichterbij brengt, is hieraan tevens ver bonden. Ik stel me voor dat door de mensen bewust te ma ken van wat ze zelf kunnen doen voor een goed milieube heer, veel op vrijwillige basis kan worden bereikt. Vele mensen vinden dat een goed milieubeheer met wetten en door dwang moet worden be reikt, maar ik vind dat voor schriften of wetten èn die vrij willige medewerking, elkaar moeten aanvullen.' Waarom is nu juist Bodegra ven uitgekozen voor dit expe riment? 'We moesten een gemeente kiezen, waar de verhoudingen op kleine schaal de verhoudin gen landelijk weerspiegelden. Bodegraven heeft hiervoor .iet juiste aantal (15.000) inwo ners en heeft bovendien een gemetigde milieuproblematiek: watervervuiling, bepaalde in dustrieën, planologische pro blemen.' Wat zullen de onderwerpen van discussie zijn en wat voor mensen zijn de discussielei ders'. 'De discussieleiders vormen een gemengde groep: Bodegra vense huisvrouwen en huisva ders, die in technische beroe pen werken, maar ook mens-n uit landelijke milieugroepen en studenten. Ze hebben een korte cursus van zes halve da gen achter de rug, ter voorbe reiding. Onder hen bevinden zich geen bewoners van hit oude Bodegraven, dus geboren Bodegravers. De gespreksgroe pen krijgen een gespreksmap mee, ten geleide, waarin alge mene milieuproblemen wor den belicht. Maar het is wel Manneke Evers: geen milieuprofeet spelen de bedoeling die onderwerpen eruit te halen, die gelden voor Bodegraven. Wat in 'het bij zonder van toepsssing is moet uit de discussies naar voren komen.' Waarom zitten er geen oor spronkelijke Bodegravers on der de discussieleiders? Is er geen interesse? "We hopen uiteindelijk een aantal autochtonen te berei ken, maar dat kan niet van de ene dag op de andere. Dat /al trapsgewijze, via een verleven diging van de discussies moe ten gebeuren; ze zijn wat moeilijker te bereiken dan de 'nieuwkomers' in de nieuw bouwwijken. We vinden het helemaal niet gek, dat de au tochtone inwoners het project wat vreemd vinden, maar net is de bedoeling dat ze ook er aan gaan deelnemen.' U studeerde in Wageningen voor landbouwkundig inge nieur, met als specialisatie on der meer voorlichtingskunde. Waarom juist deze specialisa tie? 'Het intrigeert me dat de we tenschap zoveel heeft ontdekt met gevolgen voor de samenle ving, maar dat dit niet tot de bevolking doordringt. Met an dere woorden: het vertalen ge beurt te weinig. Er zijn bij voorbeeld weinig goeie weten schapsjournalisten in Neder land. Overigens moet de voor lichting niet uitsluitend van uit de massamedia worden be zien, maar kunnen ook groeps gesprekken een middel zijn om de mensen bewust te ma ken van maatschappelijke pro blemen. Daarom zoeken we bij dit project naar een combina tie van groepsgesprekken en voorlichting via de massamedi- a. Het project is dus vooral een poging om de kloof tussen wetenschap en praktijk ie overbruggen. Aan de hand van de resultaten zal worden beke ken of dsze aanpak moet wor den voortgezet.' In de documentatiemap van het project wordt de milieu problematiek in nauw verband gebracht met onze huidige maatschappijvorm en wordt gewezen óp de mogelijkheid van een andere vorm van sa menleven, van een alternatief. Ilanneke Evers: 'In het pro ject staan de behoeften van Bodegraven centraal, maar als er vragen over de maatschap pij ter sprake komen, kunnen we daar niet omheen. De poli tieke kant van de zaak staat niet voorop, maar we verwach ten wel dat politieke aspecten tot een confrontatie zullen ko men.' Uw kind loopt er zichtbaar beter op Verkrijgbaar bij de betere schoenenzaken MIDDELBURG Het waterschap Schouwen en Duiveland heeft in ver band met de recente ernstige dijkval een permanente dijkbewaking inge steld. De dijkgraaf van het waterschap zei overigens dat men de toestand langs de Oosterschelde redelijk onder con trole heeft Aan de voet van de be dreigde zeedijk tussen Zierikzee en Burgsluis, heeft men de afgelopen da gen 14.000 ton fosforslakken gestort. 'U kunt ze altijd weer omdraai en, als u de andere schilderij en wilt zien'. VENTER De politie in Deven- overweegt op het ogenblik niet op ite schaal vingerafdrukken te ne- n van Turkse gastarbeiders. t een variant op de zeer discutabe- schrijfproef, waaraan de inwoners i Blijham zij het op vrijwillige is onderworpen werden met het 1 er een pyromaan uit te schiften, ie Deventer politie door derden de gestie aan de hand gedaan van te groepen Turken vingerafdruk- i te nemen in verband met de eirï- ivorige week op de 22-jarige mejuf- iw Riekie Engelgeer gepleegde ird. Zoals gemeld, had het slach- er, dat als schoonmaakster werk- n was in het gastarbeiderspension Leeuwenberg, met vele Turken tang. Naar hoofdinspecteur J. W. dam ons meedeelde, is op dit mo- nt nog niet te zeggen of men in bepaald stadium van het onder- k nog eens zal overgaan tot het ssaal afnemen van vingêrafdrukken i Turken. NHEM Een verlaging van de tsioengerechtigde leeftijd van Wvakkers kan een remedie zijn te- i de ernstige werkgelegenheidssitu- e in die bedrijfstak. Dat heeft de fdinspecteur-directeur van de ar- Isvoorziening in Gelderland, dr. J. Spiegelenberg, gezegd naar aanlei- g van de hoge werkloosheid in de derse bouw. Naar zijn mening it ook het aantal jeugdige werkne- rs in de bouw te worden vermin- d. Van een onzer verslaggevers an een verslaggever UTRECHT De drie vakcentrales hadden een sterkere stijging van het prijsindexcijfer venvacht, maar ze zijn nog voorzichtig met hun commentaar. De voorzitters van NW, NKV en CNV dringen aan op een nadere analyse van de cijfers. Zij spreken van een mee valler, maar met het voorbehoud dat dit commentaar een voor lopig karakter heeft. lij ei Minister De Gaav Fortman o| van binnenlandse zaken heeft gisteren in Hoofddorp j. het nieuwe politiebureau ge- 3I pend. Tijdens een rondwan- it deling door het gebouw 'oefende de minister zich in 3) het pistoolschieten. Commis saris G. H .ter Beest schoot hem te hulp. Motie van wantrouwen van socialisten tegen Europese commissie STRAATSBURG (ANP). De socia- listische fractie in het Europese parl> ment zal een motie van wantrouwen tegen de Europese Commissie indie nen, indien de EEG-ministerraad be gin maart niet besluit, het parlement u itgebreider begrotingsbevoegdheden te verlenen De heer W. Kok (NW) beschouwt de cijfers (een stijging van 0,6 procent tegen een verwachte stijging van twee of drie procent) als een steuntje in de rug van de vakbeweging. Hij zei dat de uitkomsten minder negatief zijn dan de onheilsprofeten ons heb ben willen doen geloven, maar teken de daarbij aan dat de werkloosheid veel zorgen baart. Hij meent dat er nu alle aanleiding is voor de werkgevers om rond de tafel te gaan zitten om de positie van de lager betaalden te bezien. Blij was hij met de uitspraak van de premier dat hij de cijfers dit jaar zo mpgelijk be neden de tien procent wil houden. De heer Kok is erg benieuwd naar het indexcijfer van half januari tot half februari. Dat zal mogelijk een reëler beeld geven. Uitverkoop De voorzitter van het NKV, de heer W. Spit, merkte op dat het cijfer zou kunnen tegenvallen als in februari het effect van de uitverkoop wegvalt. Het indexcijfer dient overigens naar zijn mening te worden bijgesteld, om dat het niet meer de werkelijkheid goed weerspiegelt. Een definitief oordeel schort hij graag op tot hij een nadere analyse van de cijfers in handen heeft. De heer J. Lanser van het CNV bere kent het effect van de uitverkoop op een half procent. Het eindcijfer valt hem daarom mee. De heer Lanser meent dat er mogelijk ter de bezetters te staan. De bezetters hebben de secretaris van het WA-oe- stuur drie eisen overhandigd. Ze houden in: onmiddellijke intrekking van het bestuursbesluit tot ontruiming van de drie paviljoens van Dennendal. na intrekking van dat besluit on middellijk aftreden van het bestuur. inzetten van een procedure waarin met inspraak var alle personeelsleden van de stichting no democratische wij ze een nieuw bestuur wordt gekozen. De bezetters hebben laten weten het bestuursbureau pas te zullen verlaten als aan hun eisen is voldaan. Het be stuurslid rar. W. J. Bransen van <-ie WA-sticlCing meende gisteravond dat ook in do zaak van de bezetting staatssecretaris Hendriks verantwoor delijk is. Vanmiddag om half drie zal in Utrecht een kort geding dienen dat het WA-bestuur heeft aangespannen tegen de zeven stafleden achter Carel Muller, die tot dusver weigeren hun ontslag te aanvaarden. Via de uit spraak van het kort geding hoopt het WA-bestuur de zeven desnoods met geweld van het terrein van Dennendal te kunnen verwijderen. Een groot aantal organisaties heeft zich gisteravond achter de eisen van de bezetters van het bureau van de W.A. Stichting gesteld: de bond van weten schappelijke arbeiders en de federatie van jongerengroepen in de PvdA, ver der de Utrechtse afdelingen van onder meer Release, de afdeling geestelijke gezondheidszorg van het instituut voor ontwikkelingspsychologie van de uni versiteit, Dolle Mina, het PPR-actie- centrum en verschillende jongeren centra. sprake is van een effect van de rege ringsmaatregelen, maar dat vergt na dere analyse. Ook hij wil nog geen 'hoera' roepen alvorens hij het effect van de prijsmaatregelen van de rege ring in de komende maanden heeft kunnen beoordelen. Vervolg van pagina 1 Van een verslaggever HEERLEN In Heerlen en omge ving zijn de laatste dagen vier men sen overleden aan een longontsteking, die als complicatie optrad bij de thans heersende griep. Dr. W. J. Balvert, directeur van de districtsgezondheidsdienst zuid-oost- Limburg in Heerlen, noemde het vrij snelle verloop van dc complicatie ccn weinig voorkomend verschijnsel. Ui terste waakzaamheid is nodig, zei hij. De slachtoffers waren allen zogenaam de hoge-risico-patiënten, die aan een hartafwijking of ernstige bronchitis leden. De griep heeft in dit geval niet alleen slachtoffers gemaakt onder ouderen, maar cok onder jongere patiënten van vijftien tot zestien jaar. Op het mo ment is er nog geen reden tot onge rustheid, aldus dr. Balvert. Bovendien is de griep aan het afnemen. tafel moeten gaan zitten 'om in een nieuw en oren beraad voorwaarden te scheppen waarbij de belangen van de pupillen weer geheel gewaarborgd zijn en waarbij er voor de werkenden weer een aanvaardbaar klimaat ont staat'. De Amerikaanse zangeres Cleo Laine heeft gisteren in Amsterdam een Edison gekregen. Cleo Laine, die in Amerika de titel 'Vrouw van het jaar' kreeg, gaat binnenkort een toernee door I\ederland maken. Drie ieden van de werkgroep-Dennen dal bestuur, prof L. Hulsman, drs. K. Okma en de heer P. Reckman hebben gistermiddag met staatssecretaris Hen driks, in bijzijn van minister Vorrink. gepraat over de nieuwe escalatie en verzocht de ontruiming van de Den nendal afdelingen niet door te laten gaan. Over de volledige inhoud van het gespreK en de eventuele toezeg gingen van de heer Hendriks zijn geen mededelingen gedaan. De dertig personeelsleden die gistera vond het rest uursbureau van de Wil lem Arntszstichting bezetten, behoren niet tot de zogenaamde 'Mullerianen' op Dennendal. Zij zijn personeel van het Willem ArntSzhuis, van waaruit de W A-stichting wordt bestuurd. Met hun actie blijkt dat het conflict zich als een 'olievlek' door de WA-stich- ting uitbreidt. De zeven stafleden van Dennendal, de groepsleiders en ande re medewerkers die achter drs. Carel Muller staan hebben laten weten ach-

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5