Ajax-spelers: teer inzicht in problemen 'Bij amateurs reed ik niet meer voor mijn genoegen' ockeyteam heeft teleurstelling iil snel verwerkt! 3-2 tegen Polen Taiwan boos over ioc besluit franse wielerprofs jreigen met boycot De eeuwige amateur Fedor den Hertog niet voor het geld prof Halve finales om basketbalbeker Tilburg 'koopt' Nellemieke Brouwer en Judith Salomé NOS en KNVB praten verder over contract g,b' )LW'/EWiAiRTBT DKSDAG 12 FEBRUARI 1971 SPORT Tll/Kll I Karei Jansen: 'Eerste besluit teas ;.T!te overhaast genomen' \T I ran onze sportredactie MSTERDAM De moeilijkhe en rond de negen Ajacieden en et Nederlands elftal lijken voorlo- ig weer opgelost. Vorige week oonden de spelers van Ajax al ien Johan Neeskens hield zich af- ijdig onder het motto de kost gaat oor de baat uit zich volstrekt iet tevreden met de financiële re eling die rekenaar Ton Zwikstra oor het eindtoernooi had uitge- lokterd. 'olgens die regeling zou, zo toon- e een AJax-berekenlng aan, per peler na aftrek van belastingen ngeveer 10.000 gulden als premie ver kunnen blijven. Na de uiterst anlokkeltjke voorstellen die de ;.\VB deed toen het erom ging de jndronde te bereiken, vonden de i jadeden de nieuwe voorstellen olstrekt onaanvaardbaar. Zij stcl- dan ook niet accoord te gaan -net de regeling en zich eventueel let beschikbaar te stellen voor iet eindtoernooi als er geen pre miestelsel zou worden aangebracht, isteren zijn de negen Ajax-spelers vergadering bijeen gekomen, laar kregen zij informatie over de uidige situatie en uitleg over de iiogelijkheden die er in overleg 2het de KNVB nog te bereiken jn, van Karei Jansen en Cor Cos- er. Karei Jansen is secretaris-ge- eraal van de Vereniging van Con- ■actspelers (WCS), Cor Coster ehartigt de belangen van een aan- il voetballers. c Ajax-spelers besloten zich giste- en 'onvoorwaardelijk in te zetten oor het Nederlands elftal'. Als re en voor die verklaring werd aan- evoerd dat Ajax nu betere voor- chting had gekregen dan tot nu oe het geval is geweest, n een officieel communiqué staat crder: 'Naar aanleiding van de na- ere inlichtingen hebben de Aja- ieden besloten zich met betrek ing tot de sportieve en financiële it van het wereldkampioenschap 974 te conformeren aan de stand- unten, die de gehele groep van federlandselftalspelers enige tijd eleden in Utrecht heeft ingeno- len.' iarcl Jansen toonde zich duidelijk tvrcden met de ommezwaai van e belangrijke kandidaten voor het federlands elftal. Jansen: 'Dit eeft mij de mogelijkheid verder onderhandelen met de KNVB. elangrijke obstakels zijn uit de eg geruimd, nu de eenheid in de roep is teruggekeerd.' KAREL JANSEN Jansen verhulde niet dat de aktle die de Ajacieden vorige week on dernamen voor hem als een onaan gename verrassing was gekomen. 'Je krijgt nauwelijks de tijd om je informatie te verwerken. Bijvoor beeld dat het geld van de oefen wedstrijden in de sponsorpot zou gaan. De Ajacieden ontkennen nu wel dat zij een ultimatum hebben gesteld, het is wel als zodanig over gekomen. Het was allemaal wat overhaast.' Bij de bespreking van gisteren wa ren aanwezig de spelers Wlm Suurbicr, Ruud Krol, Heinz Stuy, Jan Mulder, Arie Haan, Johnny Rep, Piet Keizer en Gerrie Miiliren. De zondag geblesseerd ge raakte Barry Hulshoff ontbrak om dat zijn knie behandeld moest wor den. De verdere onderhandelingen tus sen de spelersgroep (vertegenwoor digd door Karei Jansen) en de KNVB zullen onder meer gaan over de procentuele verdeling van de gelden die de KNVB ontvangt door de deelname aan de eind strijd om de wereldtitel. In het oorspronkelijke voorstel staat daar over dat de clubs 40 procent krij gen, de spelers eveneens 40 pro cent en de rest, 20 procent, naar de KNVB gaat. DORDRECHT Als laatste van het viertal Fedor den Hertog, Renee Pijnen, Jan Krekels en Joop Zoete melk, dat goud won tijdens de ploegentijdrit op de Olympische Spelen van Mexico, heeft Fedor den Her tog een contract als beroepsrenner getekend. Afgelopen vrijdag zette hij zijn handtekening onder een contract bij Frisol waar hij ook al als amateur reed. Den Hertog beëindigde daarmee vrij onverwacht een onvergelijkbare loop baan van acht jaar als amateur. Een carrière die hem niet alleen de oij- naam 'de eeuwige amateur* schonk, maar hem ook vrijwel alle toppresta ties bracht die in de amateurwieler sport mogelijk zijn. Naast de gouden Olympische medaille veroverde Fedor den Hertog in de ploegentijdrit nog zilver (1971, Mendrisio) en brons (1970, Leicester) tijdens de wereld kampioenschappen. Hij won de Ronde van de Toekomst in 1972, nadat hij -n dezelfde Franse ronde vijfde (1967), tiende 1969) en tweede (1971) was ge worden. ONGENAAKBAAR Daarnaast won hij evenementen als de Ronde van Bulgarije en de Ronde van Nieuw Zeeland, twee keer de En gelse Milkrace (1969 en 1971) beheer ste in een jaar op opzienbarende wij ze de Ronde van Rijnland Paltz door van de elf ritten er negen winnend ie beëindigen, veroverde het Nederlands kampioenschap op de weg in 1968 en twee keer de nationale achtervolgings- titel op de baan. Als tijdrijder was hij twee keer ongenaakbaar in de Grand Prix des Nations en vijf keer in de Grote Prijs van België en in 1973 won hij Olympia's Ronde van Nederland met een voorsprong van ruim zeven minuten, een ongekende marge in een nationale ronde voir amateurs. Deze Fedor den Hertog, de mysticus, de onbegrepene ook vaak, is op bijna 28-jarige leeftijd overgestapt naar de harde wereld van de professionals. 'Er is een reeks van oorzaken voor,' ver klaarde 'de eeuwige amateur'. 'Vorig jaar kerst heb ik mij verloofd met l i- lian Otten, dat is een punt. Ik heb nu een thuis, een doel. Ik ben niet meer de zwerver, die altijd reisde, die Jat ook verschrikkelijk graag wilde, maar in feite nergens aankwam. Mijn broer tje Nidi is professional geworden, dat telde mee. Ik heb de zekerheid dat ik bij Frisol goed zal worden opgevan gen. RIJS (SID) De Franse professional-wielrenners hebben gisteren gedreigd een boycot van ParijsNice, een klassieker die van 10 tot 16 maart wordt (ouden. De Franse beroepsrenners willen niet samen met amateurs aan de t staan en de organisatoren hadden de Poolse ploeg, met Szurkowski en tda, gecontracteerd. 'profs zeggen geen bezwaar te hebben tegen het deelnemen van amateurs op relf. Zij willen echter wel inspraak hebben bij de vaststelling van de regie- ten voor 'open' wedstrijden. i brief, die het bestuur van de Franse vereniging van wielerprofessionals (ft gestuurd aan de nationale wielerbond eindigt met: 'Indien de organisa- en van ParijsNice geen rekening houden met onze verlangens, zullen zij j niet-deelnemen van de Franse professionals moeten incalculeren'. AMSTERDAM In de kwartfinales van de Nederlandse basketbalbeker zit de tweede ronde er bijna op. Alleen Punch moet nog een wedstrijd spelen tegen BC Utrecht. In de tweede ronde heeft BS Leiden voor een enorme sen satie gezorgd door Rotterdam Zuid naar verlies te spelen. De prestatie is des te opvallender omdat de eerste wedstrijd in Rotterdam door RZ met 97-78 werd gewonnen. In Leiden won de ploeg van Rob de Wit echter met 21 punten verschil (84-63), waardoor de twee punten alsnog naar Leiden gingen. BS Leiden mag nu van Punch met klein verschil verliezen om zich toch poulewinnaar te noemen. In afdeling A won Flamingo's zoals verwacht van Blue Stars en bleek ook EBBC geen moeite te hebben met Landlust. Zoals de zaken er nu voor staan blijken BS Leiden, RZ, Flamin go's en Blue Stars dj halve finalisten te gaan worden. In de standen is de wedstrijd Punch-Utrecht (118-94) nog niet opgenomen omdat de return nog gespeeld moet worden. Bij dubbele overwinning krijgt de winnaar twee en de verliezer een punt. Standen: POULE A: Flamingo's 24, Blue Stars 2-3, EBBC 2-3, Landlust 2- 2. POULE B: BS Leiden 24, RZ 2-3, Punch 1-1, BC Utrecht 1-1. Zou ik daar eerder hebben gereden, had ik eerder een dergelijk intensief contact gehad met ploegleider Piet Liebregts, dan had ik het plan om over te stappen, dat ik ook al eens in 1967 heb gehad, waarschijnlijk vroe ger verwezenlijkt. GELD 'Voor het geld alleen heb ik het niet gedaan. Nog drie weken geleden kreeg ik een aanbieding uit Italië met praktisch enn blanco chèque erin. Ik zou zeker twee keer zoveel hebben kunnen verdienen als nu. Maar ik heb het niet gedaan. Daar beloven zij ie koeien met gouden horens, maar als het niet lubt., sta je ook zo weer op de keien. Hier weet ik dat zij mij niet zullen laten verdrinken als blijkt dat Van onze tennismedewerker AMSTERDAM Judith Salomé en Nellemieke Brouwer, twee topspeel- sters van de Amsterdamse eredivisie club Dash, zijn door de sponsor van Tilburg, het bouwbedrijf van de voor malige voetbalinternational Henk Pel- likaan, weggekocht Zij gaan spelen voor het eveneens in de eredivisie uitkomende Tilburg. Nationaal kampioen Jan Hordijk, die bij Pellikaan in loondienst is als pu blic relation agent, heeft de beide speelsters benaderd. Dash is door deze aderlating in grote moeilijkheden ge komen, temeer omdat Judith Salomé en Nellemieke Brcuwer hun handte kening onder het nieuwe contract pas plaatsten in de laatste uren van de overschrijvingsperiode. Het bestuur van Dash komt bijeen om te beslissen of men een vrijwillige de gradatie naar de eerste klas zal gaan aanvragen. Deze spectaculaire aankoop doet velen in de Nederlandse tennis- gemeenschap wederom vragen naar scherpere overschrijvingsbepalingen. HILVERSUM (ANP) Delegaties van NOS en KNVB zijn besprekingen be gonnen over een nieuw contract voor de uitzending van rechtstreekse radio- reportageflitsen en samenvattende tele visiereportages van vaderlandse compe titiewedstrijden. Het thans nog van kracht Zijnde contract loopt in augus tus af. Carel Enkelaar, hoofd van de dienst televisieprogramma van de NOS, zei gisteren op een persconferentie in Hilversum, dat aan NOS-zijde geen be hoefte bestaat aan herziening van Je huidige regeling. De KNVB zou enkele wijzigingen echter wel wensen. Tijdens de eerste besprekingen is volgens de heer Enkelaar nog niét over bedragen gespreken. De bespreking, die van KNVB-zijde ditmaal niet worden gevoerd door een bestuursdelegatie, doch door vertegen woordigers van de sectie betaald voet bal, zullen in april worden voortgezet. erdediging blijkt toch nog te dikwijls onzeker ik toch niet zo goed kan zwemmen als men algemeen denkt.' 'Meegespeeld om prof te worden heeft ook de omstandigheid dat ik steeds meer weerstand ondervond bij de amateurs. Zowel letterlijk als figuur lijk. Je merkte dat iedereen voortdu rend op je wiel reed en aan de ande re kant dat je eigenlijk niet meer werd aanvaard, omdat je nog steeds amateur was. Ik ben in die amateur wereld op een voetstuk geplaatst, waar ik mij eigenlijk niet thuis voel de. Ik ben niet de vedette, die men mij meent te zijn. Ik voel mij in ie der geval niet als zodanig. Maar ik had wel een zekerheid, namelijk dio dat ik bij de amateurs niets meer kon bereiken.' STOPPEN 'Er waren eigenlijk voor mij nog maar twee mogelijkheden. Stoppen, zoals ik bijvoorbeeld ook heb overwo gen in 1968 na mijn val een jaar daar voor. Of overgaan naar de professio nals, om de uitdaging te aanvaarden, nu ik bij de amateurs niet echt meer voor mijn genoegen reed. Voor net laatste heb ik gekozen en Frisol heeft mij een goed contract geboden. Wan neer het niet lukt heb ik dat ook eens ondervonden, maar ik weet dan wel dat ik ook nog twee handen aan mijn lijf heb, waar ik mee kan wer ken. Een gok is het dus eigenlijk niet voor mij. Ik was nu, als bijna 28-jari- ge op het punt aangeland, dat ik voor de definitieve beslissing stond. Bij de amateurs had ik niets meer te winnen en daarom heb ik maar gedacht: nu of nooit, beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald.' Den Hertog heeft niet alleen een prof-contract ondertekend. Hij heeft ook een metamorfose ondergaan. Zijn antwoorden zijn niet meer ontwijkend of raadselachtig, zijn gedachten zijn veel directer geworden. Hij zelf beves tigt die wijziging onmiddellijk. 'Inder daad. Vroeger heb ik mijn pessimisti sche karaktertrekken vaak willen ver bergen, inpakken als het ware. Ik ge loof dat ik die instelling, ook door de yoga die ik beoefen, enigszins van mij heb afgezet. Hier in Dordrecht, bij Piet Liebregts niets slechts overi gens over mijn vorige ploegleider Herman Krott, aan wij dachten nu eenmaal op een andere golflengte ben ik veranderd. -PELLENAARS Ook veranderen zal het plan dat Lie bregts voor het komende seizoen voor zijn ploeg op papier had gezet. Met Den Hertog wil Liebregts naar net grote werk. Hij denkt aan de Giro, aan de Ronde van Frankrijk zelfs. Maar een beslissende stap zal afhan gen van de verrichtingen in het voor seizoen en van raadgevingen van advi seur Kees Pellenaars. Pellenaars 's geen voorstander van de Giro. 'In Italië is de strijd in wezen veel zwaarder doordat je niet tegen een ploeg rijdt, maar tegen alle Italia nen. Als Liebregts wil, dan moet hij naar Frankrijk gaan. Maar naar mijn mening is zijn ploeg daar nog niet sterk genoeg voor. Er zullen nog meer goede renners bij moeten ko men. Ik geloof wel dat de overgang van Den Hertog een stimulans voor de hele professionele wielersport zal kunnen betekenen. Als het hem lukt, zullen, in navolging van Den Hertogs voorbeeld, waarschijnlijk meer ama teurs overgaan naar de beroepsren ners.' Fedor den Hertog zelf heeft nog geen beslissing genomen. Persoonlijk gaat zijn voorkeur uit naar de Ronde van Italië. 'Maar het is nu eigenlijk nog te vroeg om daarover al iets verstan digs te zeggen. Als ik sterk rijdt, voel ik natuurlijk ook wel wat voor de Tour de France. Op dit moment ech ter heb ik nog te weinig getraind voor welke ronde dan ook.' FEDOR DEN HERTOG signeert het contract dat hem uiteindelijk toch tot prof renner maakt. Rechts kijkt ploegleider PIET LIBREGTS toe. Hennie Kuiper niet naar strijd om wereldkampioenschap OLDENZAAL (ANP) Hennie Kui- per, Nederlands kampioen veldrijden bij de professionals, heeft de KNWU bericht gestuurd dat hij niet zal in gaan op de invitatie Nederland te ver tegenwoordigen bij het wereldkampi oenschap, dat op 24 februari wordt gehouden. Kuiper, in 1972 Olympisch kampioen op de weg, geeft er de voor keur aan met de Rokado-ploeg, waar van hij kopman is, het gehele trai ningskamp in Frankrijk mee te ma ken. De door de Duitse fabrikant Ro bert Kahl uit Dortmund gesponsorde équipe verblijft van 15 februari tot 5 maart in het Zuidfranse Cagnes-sur- Mer en zal aansluitend daarop starten in Parijs-Nice. De KNWU heeft na Kuipers weige ring de nieuwe ploeg samengesteld. De rijders die op 24 februari in Vera de Bidasoa (Spanje) voor Nederland om de wereldtitel zullen gaan rijden, zijn: Cees Zoontjes, Gert Wildeboer, Gerrit Scheffer, Sjaak Spetgens en Benny Meijer. Als reserve is aangewe- zen Wil Brouwers. HEERENVEEM —Voor het wereldkampioen schap hardri]den op de schaats voor dames ln Heerenveen op 23 en 24 februari Is een duidelijke groei ln de belangstelling waar te nemen. Na het Europese kampioenschap in Alma Ata en het aangekondigde afscheid van Atje Keulen-Deelstra ls de vraag naar tribu neplaatsen sterk gestegen. Hiervan zijn er tot nu toe ruim 1000 verkocht. ATLETIEK De Kenyaan Ben Jipcho (30) ls naar Amerika vertrokken. Vrijdag aanstaande maakt hij ln New York zijn prof debuut. ATLETIEK Een 10-jarig meisje uit Ca- Ufornië, Mary Etta, ls derde geworden in een marathon voor dames. ZIJ had voor de 42 kilometer 3 uur, 1 min., en 15 sec. nodig. TENNIS In St. Petersburg heeft John Newcombe een toernooi gewonnen door ln de finale de Rus Alexander Metrevelt met 60. 76 te verslaan. VOETBAL Op 25 en 26 februari zullen vertegenwoordigers van de Europese spe lersvereniging (FIFPRO) ln Rome verga deren over o.m. het transfersysteem, de Internationale tuchtrechtspraak en do fi nanciële regeling tijdens het eindtoernooi voor ret wereldkampioenschap. KANO Het IOC heeft voor de Spelen van Montreal besloten vier nummers bij de heren toe te voegen: de U, kajak 1. de k 2 en kajak 2 over 500 meter. VOETBAL De Belgische voetbalclub Cercle Brugge heeft het contract met de Nederlandse trainer Hans Grijzenhout (ex assistent van Michels bij Ajax) met twee jaar verlengd. TENNIS —De Nedcrlandso Betty Stöve en de Francalse Dürr, hebben de finale ln het dames dubbel bereikt bij de da mes klasseiker in Fort Lauderdale. Ze versloegen in de halve eindstrijd de Tsjechische Matlna Navratllova en de Colombiaanse Isabel Fernandez met 6-1, 2-6 en 6-3. De Amerikaanse Chris Evert en haar landgenote Kerry Melville komen in de finale van het enkelspel tegen elkaar uit. BOKSEN José Legra, ex-wereldkampi oen in het vedergewicht, neemt voorgoed afscheid van het boksen. Enerzijds omdat hij er geen plezier meer ln heeft, ander zijds om aan de wen3 van zijn moeder te voldoen. Op Aziatische Spelen alleen China toegelaten RISTCHURCH De Neder- idse hockeyploeg kon weer la- in. Cees Tania had het 24 uur de wedstrijd gezegd: 'Och, de irlaag tegen Nieuw-Zeeland >ben ze goed verwerkt, al was een bittere teleurstelling, ar hoeverre ze zich ervan her- ld hebben, zal in de .wedstrijd [en de Polen, voor.ons altijd een 'ige tegenstander, moeten blij- i'. De Polen, allen stevige, gro- kerels, die niet schromen hun jjjieke kracht in de strijd te wer- i, maakten het Nederland ook weer moeilijk, maar gingen islotte toch door de knieën. I's derland won met 3-2, na een ach- ijjstand met 0-1 bij de rust, door da- in de tweede helft alle registers in te trekken, hetgeen resulteerde doelpunten van Ties Kruize en uter Leefers binnen twee minuten, irmee de score een totaal ander ïóqfizien had gekregen: 2-1. Twee doel- iten, belde uit strafcomers (van lize en Wybieralski), zouden in de ndwlfase de score nog een lift geven, 3-1 naar 3-2, maar van Invloed was niet meer. Zoals de Nieuwzeelan- s zaterdag tegen Nederland in het in van de tweede helft de wed- jd beslisten, zo diende Nederland door een overdonderende start de len de k.o. toe. in de eerste helft kwamen de Ne- danders goed uit de startblokken, demonstreerden een betere indivi d( 'Sn. «k s duele techniek dan de Polen en of schoon het samenspel ongetwijfeld voor verbetering vatbaar was er wird vooral uit de verdediging slecht geplaatst en op de tegenstander ge speeld rukte het Nederlandse team toch regelmatig op en penetreerde diep in de Poolse defensie. Uit een goede combinatie Weusthof-Pierik- Spits ontstond zo snel een kans, maar doelman Wegnerski onderschepte het schot van Frans Spits bekwaam. Kort daarna sneden in eendrachtige samen werking Kruize en Leefers door de Poolse verdediging. Leefers manoeu vreerde zich echter in een te moeilij ke hoek om het Poolse doel te kun nen bedreigen. Weliswaar was de eer ste strafcorner voor de Polen (afgeflo ten wegens sticks), maar Nederland bleef komen. Toen Kruize Ron Steens in ideale schietpositie vond, leek er eindelijk gerechtigheid te bestaan. Steens sloeg echter een gat in de lucht, en de bal was voor Polen, dat toen zelf maar het heft in handen nam. Een verbou wereerde Weusthof raakte aan de zij lijn de bal kwijt en in een voortreffe lijk samenspel rukten Manka en Gro- towski op naar het Nederlandse doel, waarin Doyer geen verweer had tegen de voltreffer, die Grotowski losliet: 0-1. Het was tegen de veldverhouding. Het getij keerde echter dadelijk na de rust. Het offensief bracht Kruize vrij voor doelman Wegnerski, op wie het schot afstuitte, doch de Pool was een geslagen man, toen een onstuitbare Frans Spits de Nederlateto scherp schutter, opnieuw de tel vi zier te richten. Een doffe knal en het was 1-1. Polen kreeg geen gelegenheid de te genslag te verwerken. Nauwelijks twee minuten later leidde een mooi opgezette aanval over de rechtervleu gel met als laatste schakels Kruize en Leefers tot een doelpunt van laatstge noemde: 2-1. De Polen '/inden echter op revanche en zetten de oranje-defensie onder druk. Zij wisten echter niet te profi teren van de fouten en vooral het soms onzekere ingrijpen van de Ne derlandse verdediging, waarin men duidelijk in tempo te kort kwam bij de fellere Polen. Het duurde tot in de 22e minuut, eer Nederland weer eens gevaarlijk tot in de Poolse cirkel doordrong. Het schot van Spits stuitte echter af. Dank zij de lankmoedigheid van de Pakistaanse scheidsrechter Kir- mani ontkwam Nederland vijf minu ten voor het einde aan een strafbal, of tenminste een strafcorner, toen Weusthof een tegenstander-in-schiet- positie finaal omver liep. Later maak te Kirmani, toen de gelegenheid daar was, dit nog wel goed ten opzichte van de Polen, maar Nederland had op dat moment de overwinning al veilig gesteld door Ties Kruize, ditmaal üit een strafcorner: 3-1. Het doelpunt, dat Wybieralski op de valreep scoorde uit de 'geschonken' strafcorner, was nog slechts een formaliteit Pakistan en Nieuw-Zeeland bleven beiden ongeslagen en voeren de rang lijst aan met 6 punten uit 3 wedstrij den. Lang werd Pakistan in de wed strijd tegen Maleisië van doelpunten afgehouden door de fantastisch spe lende doelman Zainal, die pas na de rust tweemaal behoefde te capitule ren: 2-0. Voor 't overige was Pakistan veruit superieur. De Nieuwzeelanders versloegen in een slechte wedstrijd Canada met 34) na een voorsprong bij de rust met 2-0. En wederom vroeg men zich langs de lijn af, hoe Neder land van dit zeer matige Nieuwzee- ïandse elftal heeft kunnen verliezen. LAUSANNE (Reuter, UPI) Tij- dens het gisteren gesloten congres van het Internationaal Olympisch Co- 'J mité, heeft de organisatie duidelijk toenaderingspogingen tot China on dernomen. Het IOC besloot namelijk het bescherheerschap over de Aziati-1 sche Spelen die in september worden gehouden te aanvaarden. Van dit evenement is Taiwan uitgesloten ter wijl China wel mag deelnemen. Tai wan heeft gisteren al fel geprotes teerd tegen de daad van het IOC. Hoewel de pogingen van het IOC al gemeen toch wel gezien worden als een mogelijkheid voor China om op korte termijn toe te treden tot de Olympische beweging stelde IOC-pre- sident Lord Killanin dat het IOC in ieder geval het Olympisch Cimité van Taiwan nog steeds erkent. 'Dit be schermheerschap betekent niet dat het ene China door het andere is ver vangen', aldus Killanin. Hij weigerde echter prompt daarop de verzekering te geven dat Taiwans positie niet zal worden aangetast Volgens Killanin kunnen de omstandigheden verande ren zodat atleten uit Taiwan onder de Chinese vlag uit zullen komen in de toekomst. Japan heeft zich over de beslissing van het IOC zeer positief uitgelaten. De Japanners hebben in het nabije verleden een belangrijke rol gespeeld bij het betrekken van Chinese sport lui in het internationale gebeuren. Masaji Ta'oata, voorzitter van het Ja pans Olympisch Comité zei: 'Dit geeft aan dat net IOC de Aziatische toe stand is gaan begrijpen, dat de Aziati sche landen steeds meer steun verle- LORD KILLANIN: Binnen twee maanden amateurregels herzien. nen aan China'. Uit Indonesië lava- men verbaasde reacties. Men was daar ervan overtuigd dat het IOC zich al leen achter de Aziatische Spelen zou opstellen als de positie van Taiwan niet zou worden aangetast Njoe Ping Ji, secretaris van het Olympisch Comité van Taiwan stelde: 'Het is teleurstellend dat het IOC her haaldelijk gedane beloften niet is na gekomen. Het IPC heeft de laatste maanden herhaaldelijk toegezegd de Aziatische Spelen niet te erkennen, indien Taiwan zou worden uitgeslo ten. Nu heeft het IOC dit standpunt plotseling verlaten'. In Lausanne kondigde lord Killanin ook aan dat op korte termijn (binnen twee maanden) een nieuwe reglemen tering van de amateurstatus verwacht mag worden. Dat zal dan vooral een vereenvoudiging van de thans gehan teerde regels betekenen, waarbij in een aantal paragrafen de amateursta tus duidelijk en helder zal worden omschreven. Killanin waarschuwde speciaal Ameri kaanse atlnen die op de Olympische Spelen willen uitkomen in een tak van sport terwijl zij in een andere sport die op het Olympisch program ma voorkomt professional zijn. In Amerika bestaat op het ogenblik na melijk een conflict tussen de AAU (Amateur Atletiek Unie) en de NCAA (Nationale College Atletiek Associatie). De NCAA staat op het standpunt dat men in een sport best prol kan zijn en in een andere sport amateur. Volgens Killanin kunnen sportlieden die het met het standpunt van de NCAA eens zijn gediskwalifi ceerd worden voor de Olympische Spelen....

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11