3upillen van )ennendal nderdaad weg Britse conservatieven: Ieg vakbond aan banden Feyenoord - Ajax in speciaal licht In deze krant Het ALLERLAATSTE nieuws hoort u via 06222-333 van hetANPzèlf! Christelijk dagblad voor leiden en omgeving Senaat zou Nixon nu laten zitten uik vat vlam, an zwaargewond ogezegd Dagravit B-complex Man «Iaat buurman het ziekenhuis in Bij Daf helpt korter werken totaal niet Man doodgestoken door kostganger BEDRIJFSAUTO RAI van combi tot combinatie Nieuwe Leidse Comramnl MAANDAG 11 FEBRUARI 1974 54ste jaargang no. 265 jistraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam mijn hert in teghenspoetl" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 LEIDEN, Zoeterwondsewer 23. tel. 33741. WASSENAAR, r. Zuylen van Nljeveltstraat 372. telefoon 1441. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur endriks concludeert: i een onzer verslaggevers N HAAG Staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid is mening dat de pupillen in de drie paviljoens van Dennendal, ir de stafleden die solidair zijn mei Carel Muller het voor het gen hebben, er niet langer zullen kunnen blijven en dat deze totaal 145) daarom zullen moeten worden overgeplaatst. is niet één pupil, die weg wil en cans is groot, dat enkele pupillen lenk daarbij aan de oudere na overplaatsing zullen doodgaan. Ik mij met alle middelen deze over- tsing proberen te verhinderen, de ontslagen directeur Carel Mui van Dennendal liet zich in dergelij- bewoordingen uit. Hij noemde het i tot evacuatie een misdadig iets en jeleek het met de deportatie uit tweede wereldoorlog. Hij was van ling, dat een dergelijke overplaat- zonder hulp van politie geen en- kans van slagen «ou hebben en net nadruk zich hiertegen te ver in ook al zou dat inhouden, dat jn verzet zou moeten komen tegen olitie. is tot.deze conclusie gekomen <p ld van een rapport, dat de gene^s- dige inspecti1? voor de geestelijke sgezondheid hem gisteren heeft toekomen. Uit dat rapport zou n, dat de situatie van deze pu in zodanig is, dat hun belangen langer zijn gewaarborgd. hun overplaatsing naar elders den momenteel voorbereidingen ze lenEr wordr nadrukkelijk gezegd, dit onderbrengen in inrichtingen rs een tijdelijk karakter zal dra- Op zo kort mogelijke termijn /al Ier worden nagegaan welke struc- n en voorwaarden er moeten wor- Zie ook pagina 8 geschapen om in de toekomst de lieuwingen, zoals die in Dennendal den toegepast, kunnen worden be den. Van de zijde van het ministe- vaii volksgezondheid was men ver niet bereid commentaar te geven, prdvoerder Jar. Mulder van de ze- mm WASHINGTON (UPI). Een po ging om president Nixon af te zet ten zou op dit moment geen enke le kans maken in de Amerikaanse senaat. De voorstanders van afzet ting zouden nu op zijn minst ze ventien, maar waarschijnlijk wel meer, stemmen te kort komen in de senaat. Dit blijkt uit een enquête van het Amerikaanse dagblad Washington Post. Het blad ondervroeg twintig senatoren, die niet met name ge noemd worden, en stafleden van volksvertengenwoordigers. Uit de antwoorden van deze mensen, die worden omschreven als de 'beste stemmentellers van de senaat', trekt Washington Post dc conclu sie, dat er op dit moment absoluut niet meer dan vijftig senatoren voor afzetting zouden stemmen. Er zijn 67 stemmen nodig om Nixon in staat van beschuldiging te kun nen stellen. Voordat de senaat hierover mag stemmen moet het Huis van Afgevaardigden eerst een speciale wet hebben aangenomen. Of er een reden Is om een derge lijk wetsontwerp in behandeling te nemen wordt momenteel onder zocht door de juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden. Het resultaat van dit onderzoek wordt niet voor eind april ver wacht. Nixon kan worden afgezet als hij schuldig wordt bevonden aan ernstige vergrijpen en wange drag. De roep om afzetting van Nixon begon vorig jaar toen steeds meer bekend werd over de omvang van het Watergate-afluisterschan- LONDEN (AP, UPI, Reuter) Als de Britse Con servatieve partij na de verkiezingen van deze maand kan biyven regeren zal zij proberen de macht van de vakbonden te beperken. Staatssecretaris Hendriks ven pro-Muller stafleden noemde gis teravond JU besluit rampzalig en °en onbegrijpelijk iets. Dit blijkt uit het verkiezingsprogram van de conservatieven, dat vandaag, anderhalve dag na het begin van de algemene mijnwerkersstaking in En geland, openbaar is gemaakt. De con servatieven willen, dat uitkeringen voor gezinnen van stakers in de toe komst uit de kas van de vakbonden komen en niet uit de openbare midde len. De vakbonden moeten verplicht worden een vergoeding te geven aan leden, die aan een officieel uitgeropen staking deelnemen, aldus het conser vatieve verkiezingsprogram. De mijnwerkers, die zaterdagavond begonnen aan hun algemene staking, (ADVERTENTIE) tGEN OP ZOOM De 32-jarige inbergenaar H. Claes is zwaar ge- d tijdens een ca-navalsfeest in gen op Zoom, toen een vezelstof, hij als een soort pruik over zijn fd had, in brand vloog. Het onge- gebeurde in het café 'De Waterto- tijdens een carnavalsbal van de ioneelsvereniging van het bedrijf, r het slachtoffer werkt. Hij is •gebracht naar het Rode Kruis-Zie- huis in Beverwijk: zondag was het insgevaar geweken heersende culturele en econo- sche structuren doden en ver- tigen meer mensen dan de edigste oorlogen. Dom Helder Camara vitamines met stootkracht Bewolkt In het algemeen veel bewolking, doch op de meeste plaatsen droog. Krachtige, tijdelijk harde aan de kust stormachtige wind uit zui dtot zuidwest. Maxi mum-temperaturen omstreeks 10 gr. C. MORGEN EN OVERMORGEN: wisselvallig en iets minder icht lorgen zon op: 08.02 onder: 17.48 maan op: 00.19 onder: 09.43 ieven bikken gels uit muur d'r valt hier niks meer te kken! Van onze sportredactie AMSTERDAM De 2-0 overwin ning die Feyenoord (verrassend) op PSV behaalde, plaatst de wed strijd Feyenoord-Ajax voor het komende weekeinde, weer in een speciaal kader. Omdat ook Ajax won, met 3-0 van NAC, handhaaf den de Amsterdammers hun voorsprong van één punt op de Kuip-bewoners. Door die ontwik kelingen en door de zege van FC Twente op MW (1-0) heeft PSV onverwacht terrein moeten prijs geven. Overigens trekt niet al leen het gevecht aan de top van de eredivisie-ranglijst de aan dacht. onderaan valt de opleving van Roda JC, dat over FC Den Haag walste (0-5) op cn wordt de positie van NAC en NEC toch ta melijk precair. In de eerste divi sie kwam het in de confrontaties tussen de toonaangevende équi pes niet tot een beslissing. PEC en SC Amersfoort deelden de punten, evenals Vitesse en Hee- renvecn. Volop activiteit ook aan het schaatsfront. Bij de amateurs nam Sten Stensen. na de deceptie yan Eskiltuna al bijna als een 'vergeten' rijder beschouwd, ge duchte revanche. Op het gladde iisovaal van Inzeil toonde hij zich op zijn sterkste afstanden, de 5 cn 10 km., superieur en be perkte bovendien het verlies op de korte afstanden. Daardoor ont troonde het .wereldkampioen Go ran Claeson. Harm Kuipers was met een tweede plaats de beste Nederlander. Pcchvol was Hans van Helden, die een briljante ze ge op de schaatsmijl boekte, maar op de langste afstanden on- HARM KUIPERS der slechte omstandigheden uit kwam. De Nederlandse volleybalsport heeft dit weekeinde een bijzon der succes beleefd. Het Haagse Blokkeer overleefde de halve fi nales van het toernooi om de Eu ropa Cup. door twee Oosteurope- se formaties te verslaan. Begin maart komt Blokkeer nu in Pa rijs in de finales uit tegen de kampioensteams van Rusland, Oost-Duitsland en Roemenië. Voor meer sportnieuws verwijzen we naar de sportpagina's zijn voor een uitkering nog geheel aangewezen op sociale zaken. Maar de tegemoetkoming die zij daar krijgen is in veel gevallen nauwelijks lager dan hun normale loon, aldus vak bondsleiders. Zondagmorgen vroeg deed zich al het eerste incident voor tussen stakende cn andere mijnwerkers. Bij een mijn in dc buurt van Nottingham moest de politie tussenbeide komen toen dertig postende stakers een aantal mijnwer kers. dat onderhoudswerk moest ver richten, de weg versperde. De actie, van de posters was in strijd met de instructies van de vakbondsleiding, volgens de richtlijnen mogen maxi maal zes posters per ingang worden ingezet. De vakbondsleiding vreest dat gewelddadigheden tijdens de staking de Labour-partij stemmen zal kosten bij de algemene verkiezingen van 28 februari. Labour verliest De conservatieve partij heeft momen teel een kleine voorsprong op Labour. Dat blijkt uit de resultaten van de eerste enquêtes, die werden gehouden nadat premier Edward Heath de aan staande algemene verkiezingen aan kondigde. Bij een voor de onafhankelijke televi sie gehouden onderzoek kreeg de con servatieve partij 45 procent van de stemmen. Labour 39 procent en de li berale partij 12 procent. Bij een an der onderzoek bedroeg de voorsprong van de conservatieven zeven procent. Maar in beide gevallen was het aantal mensen Jat nog geen keuze gedaan he^-ft meer dan tien p-ocent. zodat de uitslag nog zeef onzeker is. Premier Haath bbon zijn verkiezings campagne zaterdag met een heftige uitval naar de vakbonden en Labour- leider Harold Wilson. Heath noemde Van een vers.'aggevei SLUISKIL De 66-jarige M. de R. te Sluiskil neeft tijdens het weekeinde zijn 63-jarige buurman C. de R. met een ijzeren staaf zodanig gewond da hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. M. de R. werd gearres teerd. Tussen beiden bestond al een jarenlange vete. M. de R. wilde een afscheiding tussen de beide tuinen stutten met een ijzeren staaf. Toen hij daarmee bezig was. sommeerde C. de R. hem hiermee op te houden. Er ontstond een handgemeen, waarbij M. de R. er twee tot drie maal mee op het hoofd sloeg. daal. De democratische senator Edward Kennedy sprak zich het afgelopen weekeinde uit voor het op gang brengen van de procedure, die tot afzetting van Nixon kan leiden. Het argument, dat een dergelijke procedure In het congres ernstige verdeeldheid in het land zou ver oorzaken, wees hij van de hand. Het gevaar ls groot, dat het land diep verdeeld raakt, als deze proce dure niet op gang komt, aldus se nator Kennedy. Binnenland PvdA: Trein geen twaalf procent duurder5 Velen onder spanning 5 Buitenland Arabische revolte?6 Bod aan Duitse stakers 6 Kunst Dagje uit op toneel 7 Concert zonder orkest 7 1910 in het HOT 7 Kerk Onder het wakend oog van de politie posten stakende Britse mijn werkers bij de uitgang van een mijn in Nottinghamshire. Zondag de den zich enkele incidenten voor tussen stakers en collega's die aan het werk wilden. ;vig en beschamend' dat Wil- niet had willen steunen bij het 'droevi son hem zijn laatste oproep aan de mijnwer kers om de staking uit te stellen tot na de verkiezingen. De leider van de mijuwerkersbo nd, Joe Gormley, was voor uitstel van de staking, inaar de overgrote meerder- BORN Daf heeft voor de derde maal werktijdverkorting aangevraagd om dat de vorige perioden in fei.e niet ge holpen hebben. De mensen werkten korter, maar lever den in die kortere periode eenzelfde prestatie als voorheen in een hele week. De dagprestatic was aanzienlijk hoger dan 'normaal'. Daardoor werden in de maand januari 18.000 wagens afgeleverd, hetzelfde aantal als in een normale produktie- periode, en onder de huidige omstan digheden 8000 wagens te veel. De pre sident-directeur, de heer L. van Don gen, schrijft het verschijnsel van die hogere produktiviteit ten dele toe aan een veranderd beeld van het ziekte verzuim. De mensen werken korter en zijn daarom minder ziek. Het verzuim daalde van 16 tot 8 procent. Na goedkeuring van het arbeidsbureau, zal de nieuwe verkorting (twee dagen per week), begin maart ingaan. heid van de 270.000 Britse kompels ging tegen zijn advies in. Daardoor begon zaterdagavond om twaalf uur toch de door heel Engeland gevreesde mijnwerkersstaking. Iedereen vreest, dat de staking de toch al kreupele Engelse economie hard zal treffen. Volgens de regering worden miljoe nen met werkloosheid bedreigd. Het eerst loept de electriciteitsvoor- zie.ning gevaar. Zeventig procent van de Britse krachtcentrales draait op kolen. Vandaag zullen de mijnwerkers waarschijnlijk beginnen met het pos ten bij de electriciteitscentrales om de aanvoer van steenkolen te beletten. De kolenproduktie is in de loop van zaterdag al geheel stil komen te lig gen. De kompels, die al wekenlang weigeren overwerk te verrichten, be perkten zich de laatste uren voor de staking tot het treffen van voorzienin gen om de schade aan de mijnen, tij dens de staking zoveel mogelijk te be perken. De directie van genationali seerde mijnen wees er zaterdag nog op, dat een langdurige staking veel mijnen voor goed onbruikbaar kan maken. Over jeugddiensten 2 Gebed voor de vrede2 Zending 10 miljoen 2 Economie Olieconferentie begint 8 Nieuwe boeken Radio en iv Strips, feuilleton Weer Daf maandag DELFT De 46-jarige Delftenaar G. van Leeuwen is zondagmiddag in zijn woning door zijn zestigjarige kostgan ger L. P. S. neergestoken en een paar uur later in het ziekenhuis aan de verwonding bezweken. De heer Van Leeuwen wilde een ruzie sussen tussen zijn dochter en de kost ganger. (ADVERTENTIE) m 7-16 FEBRUARI '74 Gewijzigde openingstijden 10 -19 uur Zondags gesloten toegang f500 Tre.n-toegangWjetten bij NS stations ADVERTENTIE Dit nummer staat ook vóór in uw telefoongids. Er zit muziek in Als u met een spelende radio fietst, maakt u kans geverbaliseerd te worden. Hebt u ooit gehoord van een fietser die een bon kreeg omdat hij Trouw/Kwartet las? Nee toch zeker. Daar ga je toch even voor zitten? Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. MEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: BEAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b Betaalt per maandAwartaal Opgegeven dour: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier eo pen). Fletine-schaaltje (flessenon- derzetters). Gezellige rookverdrijver Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer '2792, A'dam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1