Britse mijnstaking gaat gewoon door Proces tegen leiders Baader-Meinhof-groep laat op zich wachten m magazine, moet u toch eens lezen! Aden nam bezetters van Koeweit over Geen uitstel tot na verkiesingen Afscheid van Suezfront Man vermoord in Antwerpse lift De vrouwen die in de Baader-Meinhof-groep een belangrijke rol speelden: Ulrike Meinhof (onder) en Gudrin Esslin. VS sloten illegaal overeenkomst meLSowjet-Unie Sadat geeft Egyptische pers meer vrijheid Rhodesië stelt arbeidsdienst in Staatsgreep in Opper-Yolta Geheimzinnige groep achter ontvoering Hearst 'Z. goedontmoet ÖUW/TVVAIRITIET ZATERDAG 9 FEBRUARI 1974 BUITENLAND T7/K9 'ffiÉSc iLONDEN (AP, Reuter, UPI) De Britse mijnstaking gaat door. De leiding jvan de mijnwerkersbond NUM heeft gisteren in grote meerderheid het ver zoek van premier Heath afgewezen de staking 'in het nationale belang' op jte schorten tot na de verkiezingen, die op 28 februari worden gehouden. Het stakingsbesluit betekent een over winning voor militanten binnen de mijnwerkersvakbeweging. Joe Gorm- ley, de gematigde voorzitter van de NUM had eerder verklaard dat hij zelf voor uitstel van de staking was. Gisteren zei hij na afloop van de bij eenkomst van de 27 leden tellende NUM-leiding dat zes mijnwerkerslei ders tegen het stakingsbesluit hadden gestemd en dat de rest voor het door gaan van de nationale mijnstaking was. Volgens weamemers zal het besluit van de mijnwerkers toch te gaan sta ken in het voordeel werken van de Conservatieven. Aangenomen wordt dat ook Labouroppositielcider Harold Wilson over het besluit teleurgesteld zal zijn. Wiison heeft de 29.000 leden tellende bond van spoorwegmachinis ten reeds gevraagd hun loonactie stop te zetten tot na de verkiezingen. De machinisten weigeren nog steeds over uren te maken, waardoor het Britse treinverkeer ernstig in moeilijkheden is gekomen. Verlegenheid Heath' besluit vervroegde verkiezin gen uit te schrijven heeft de mijnwer kersbond nogal in verlegenheid ge bracht. De achterban, die na het sta kingsbesluit al op de actie had gere kend, zou moeilijk nog over te halen zijn om na zondag toch aan het werk te blijven. Daar komt bij dat het tijd stip van de staking aan het begin van de gewoonlijk koude februari- maand voor de mijnwerkers gun stig "s om hun doel: de gevolgen van hun actie stevig te doen voelen, snel te bereiken en daardoor een beslis sing te forceren. Bij een stakingsuitstel zou pas medio maart opnieuw naar het stakingswa pen kunnen worden gegrepen. Tegen die tijd zou een vroege lente de be hoefte aan kolen kunnen verminderen en het effect van de actie minder groot zijn dan bij een staking nu. Oud-premier en Labour-leider Harold Wilson heeft gisteren premier Heath ervan beschuldigd dat hij in paniek verkiezingen heeft uitgeschreven. Vol gens Wilson gaan deze verkiezingen niet over de mijnwerkers, maar over de inflatie, die de regering boven het hoofd is gegroeid. Wilson zou hier mee de aandacht van de kiezers wil len afleiden van de gevoelige mijn werkerskwestie door nadruk te leggen op de inflatie en de verdeeldheid rond Engelands toetreding tot de EEG. Wilson verklaarde gisteren opnieuw dat als hij aan de macht komt zijn re gering 'het Britse volk het recht zal geven te beslissen' over de kwestie van het EEG-lidmaatschap. Labour heeft nieuwe onderhandelingen over de voorwaarden van toetreding tot de EEG als een der voornaamste punten op zijn verkiezingsprogramma. Wilson beloofde de mijnkwestie te zullen oplossen door onderhandelin gen met de mijnwerkers en heeft te vens een krachtige prijscontrole toe gezegd. In 1970, zo werd destijds door politieke analysten gezegd, won pre mier Heath de verkiezingen tamelijk onverwacht, door het accent te leggen op de beheersing van de prijzen van eerste levensbehoeften en zich na drukkelijk te richten op de wensen van de Britse huisvrouw. Het ziet er naar uit dat Labour tracht nu deze tactiek over te nemen. De mijnwerkersbond NUM heeft in middels meegedeeld dat tijdens de stakingen, die zondag beginnen, post zullen vatten bij de kolenmijnen, gro te kolenvoorraden. bij de terreinen rond de mijnen, havens, staalbedrij ven en electriciteitscentrales. De ploe gen die /.uilen posten zullen elk uit zes man bestaan. De acties zullen vreedzaam zijn en botsingen met de politie zal m^n proberen te voorko- men, aldus de NUM. Het besluit het posten tijdens de verkiezingscampagne te beperken zou een gedeeltelijk suc ces zijn geweest voor NUM-leider Joe Gormley Bij de stakingen van 1972 leidden massale demonstraties bij de mijnen en elektriciteitscentrales tot divers ernstige botsingen met de politie en wekten afkeurende reacties bij het Britse publiek. Het Britse dagblad The Daily Mail heeft gisteren de resultaten gepubli ceerd van een opinieonderzoek, waar uit zou blijken dat de Conservatieven, die bij een vorige peiling drie procent op Labour achterlagen, nu een voor sprong van negen procent hebben ge nomen op de Labour-oppositie. De vraagstelling was echter beperkt ge weest tot de mijncrisis. Zo was ge vraagd hoe men zou stemmen over het stakingsbesluit van de mijnwer kers. Deze beperking zou een gedegen voorspelling bemoeilijken omdat meerdere kwesties de campagne zul len gaan beheersen. De scheiding van Israëlische en Egyptische troepen aan het Suezfront is nog steeds in volle gang. Israë lische militairen verzamelen hier een lading landmijnen in vrachtwagens om de projectielen weer in de wapenarsenalen op te slaan. BRUSSEL (ANP) In de lift van het Antwerpse 'kroon'-gebouw, een groot kantoor van diamanthandelaars, is gisteren een 75-jarige man ver moord. Het is de diamanthandelaar dr. Sandor Egri, doctor in de rechten en Hongaar van geboorte. Het lijk vaii de man werd gevonden in de lift. De da ders zijn nog voortvluchtig. door Jaap den Boef Hoeveel betekenis moet worden gehecht aan de arrestatie van een aantal Westduitsers, wier activiteiten in verband worden ge bracht met de in 1972 opgerolde Baader-Meinhof-groep, valt nog niet met zekerheid te zeggen. Wel hebben de arrestaties van deze week geruchtmakend de aandacht gevestigd op de leiders van deze groep, die op hun proces wachten en bijna in de vergetel heid zouden zijn geraakt, als er van tijd tot tijd geen protesten waren geweest tegen hun langdurige afzondering in zwaar bewaakte gevangenissen. Nadat in midden 1972 eerst Andre as Baader in Frankfort, daarna Gu- drun Ensslin in Hamburg en als laatste Ulrike Meinhof in Hanno ver in handen van de politie wa ren gevallen, hadden andere ge beurtenissen - zoals de felle verkie zingsstrijd, die op 19 november 1972 de coalitie van Willy Brandt een nieuw mandaat bezorgde - de aandacht afgeleid van de groep, die tenslotte het slachtoffer was geworden van zijn eigen terreurda den. De belangstelling voor de pro cessen. die totdusver tegen minder belangrijke leden werden gevoerd, bleek slechts gering te zijn. Ontdekking Zelfs extreem-linkse groepen, die nog niet. zo lang geleden de nei ging hadden, het gebruik van ge weld door de BM-groep te idealise ren, waren tot de ontdekking geko men dat het beter was, hun doel einden op een meer legale manier na te streven. De Westberlijnse theoloog, prof. Helmut Gollwitzer, nam het trouwens ook niet voor de BM-groep op, toen hij in een commentaar voor de radio stelling nam tegen de veroordeling tot een half jaar gevangenisstraf van de Westberlijnse vicaris Cornelius Burghardt, omdat deze Ulrike Meinhof had geholpen toen zij nog voortvluchtig was. Gollwitzer verdedigde slechts het 'recht van iedere burger, zijn ge weten te laten beslissen, of hij zich door een wet van een staat ge bonden voelt'. In een brief aan de voorzitter van de Joodse gemeente in Berlijn, Heinz Galinski, schreef Gollwitzer, dat het niet zijn bedoe ling was geweest, de 'offers van de jodenvervolging met de Baader- Meinhof-groep te vergelijken', maar dat het hem om de gezind heid van de helpers ging. De brief was een antwoord op de beschuldi ging van Galinski, dat Gollwitzer in zijn radiocommentaar een 'groep, die voor geweld en terreur niet terugschrikt', met naar hulp zoekende en door de Gestapo opge jaagde mensen in de Nazitijd had vergeleken. Herfst Voor het overige maakten de pro testen van de verdedigers van de gearresteerde leden van de BM- groep en die van sympathiserende actiecomité's weinig indruk. Moge lijk hebben de jongste acties van de politie in Frankfurt, Hamburg en enkele andere Westduitse ste den, het komende proces tegen de belangrijkste leden van de groep, Meinhof, Ensslin en Baader op nieuw in het centrum van de be langstelling van de Westduitse be volking geplaatst. Maar zelfs dat is niet zeker, omdat het er niet naar uitziet, dat de verdachten vóór de herfst van dit jaar voor hun rech ters zullen verschijnen. Het gebouw, waarin zij berecht moeten worden, moet nog verrij zen naast de gevangenis in Stamm- heim bij Stuttgart, op een stuk land, waar kort geleden nog bieten groeiden. Nadat het Hof in Karls ruhe had bepaald, dat de belang rijkste verdachten in de hoofd stad van Baden Württemberg te recht moeten staan, hebben de au toriteiten van staat en stad naar een veilige plaats gezocht. Zij wil den niet alleen voorkomen dat po gingen gedaan zouden worden, de gevangenen te bevrijden, maar hadden evenmin behoefte om ge durende het jaar, dat voor het pro ces is uitgetrokken, opgescheept te zitten /**t nietaflatende demonstra ties en ✓irme verkeersproblemen. Dat het p.oces niet vóór de herfst kan worden gehouden vindt zijn oorzaak in het feit dat het bijzon der moeilijk is. het bewijsmateri aal tegen de verdachten 'rond' te krijgen. De bewijsvoering wordt vrijwel onmogelijk gemaakt als ge volg van de weigering van bijna alle verdachten, vragen te beant woorden of - zoals in het geval van Ulrike Meinhof - medewerking te verlenen aan een psychiatrisch on derzoek, dat aanwijzingen kan ver schaffen over hun 'geestesgesteld heid'. Advocaten Daar komt nog bij dat de verdach ten hun verdediging hebben opge dragen aan advocaten die zich voorgenomen hebben, de door hun cliënten begonnen 'klassenstrijd' in de rechtszaal voort te zetten. Niet alle links-radicale advocaten willen echter even ver gaan als de verdediger van Ulrike Meinhof, Heinrich Hannover, die evenals zijn collega Ruppert von Plottnitz voor de rechters 'heei concrete po litieke doeleinden wil verdedigen'. Zij ontlenen hun argumenten aan hun marxistische wereldbeschou wing, hetgeen zij als een door de grondwet gewaarborgd recht be schouwen: zij laten zich echter niet graag 'politieke advocaten' noemen, maar 'verdedigers van po litieke vervolgden'. Het uitblijven van een proces wordt ook veroorzaakt door de om standigheid da' de verdedigers naar alle wettelijke middelen grij pen om te bereiken dat de tenlas teleggingen zo beperkt mogelijk blijven, dat de aanwijzing van rechters uiterst moeizaam verloopt en dat aan de gang zijnde of reeds afgesloten processen tegen minder belangrijke figuren uit de BM- groep ongeldig worden verklaard, nadat bepaalde formaliteiten over het hoofd werden gezien. Juist op deze mensen oefenen de samenwer kende verdedigers soms zware druk uit om te voorkomen dat zij zouden 'doorslaan' en de hoofdfi guren zouden belasten. Opgebiecht In enkele gevallen is dat niet ge lukt Kort geleden heeft de 25-jari- ge Heinz Brockmann, die in Ber lijn als lid van de 'Beweging 2 ju ni' samenwerkte met Andreas Baader en Gudrun Ensslin en op dracht had gekregen de vrouwelij ke BM-leden Irene Goergens en In- grid Schubert te bevrijden, alles opgebiecht tegen de justitiële auto riteiten. Naar verwacht wordt zal hij als kroongetuige optreden in het proces tegen de leiders van de BM-groep. Nadat hij zijn straf heeft uitgezeten, wil hij met zijn verloofde een nieuwe toekomst op bouwen. Of dat ooit zal gebeuren is echter de vraag, omdat hij mo gelijk gedwongen zal zijn onder te duiken, zodra hij de gevangenis heeft verlaten. Intussen is de arrestatie - begin deze week - van de twee voorwaar delijk vrijgelaten leden yan de op gerolde BM-groep, Margrit Schiller en Helmut Pohl, een tegenvaller voor degenen die hoopten op een milde bejegening van de -erdach- ten die nog op hun proces wach ten. Margrit Schiller werd voor waardelijk in vrijheid gesteld toen zij een jaar geleden tot twee jaar en drie maanden was veroordeeld wegens 'ondersteuning van een cri minele vereniging, wapenbezit en het vervalsen van documenten'. In juni meldde zij zich echter niet meer bij de politie, nadat gebleken was. dat zij contact had gezocht met de leden van de BM-groep, die nog gevangen zaten. Niet gelukt Haar vrijlating was bedoeld ge weest om haar in staat te stellen, in de maatschappij terug te keren. Dat is kennelijk niet gelukt. Nadat zij in juni in Frankfort was onder gedoken, werd zij voortdurend door rechercheurs in de gaten ge houden. Op die manier werden ook de namen en verblijfplaatsen be kend van Ilse Stachowiak en ande re leden en sympathisanten van de BM-groep. De politie was volledig op de hoogte van de gedragingen van deze mensen en greep pas in, toen haar bleek, dat zij van plan waren, in Kiel een bankoverval te plegen en het vermoeden bestond, dat zij op het punt stonden, ande re schuilplaatsen te zoeken. Dat het wapenarsenaal, waarop de politie deze week de hand legde, inderdaad bedoeld was voor een poging om Ulrike Meinh'f, Gu drun Ennslin en Andreas Baadei en mogelijk anderen te bevrijden als zij zich in de rechtszaal zouden bevinden, is niet uitgesloten. Daar staat echter tegenover dat het nog ongeveer een half jaar zou hebben geduurd, voordat het zo ver zou zijn geweest Even twijfelachtig is het of de groep inderdaad verantwoordelijk is voor andere opzienbarende plan nen. die aan haar worden toege schreven. Zoals het in pamfletten geuite dreigement, dat op 22 juni met een SAM-7 raket een aanslag zal worden gepleegd op het Volks parkstadion in Hamburgé Op die dag wordt de voetbalwedstrijd ge speeld tussen de elftallen van de beide Duitse staten. Het dreige ment was gekoppeld aan de eis dat vóór 1 mei amnnestie wordt afp«A kondigd voor de leden van de BM- groep. die nog gevangen zitten. Japanse gijzelaars vrij KOEWEIT, TOKIO (UPI, Reuter) De commando's, die de Japanse ambassade in Koeweit twee dagen bezet hielden, zijn naar Aden ge vlogen, nadat zij hun twaalf gijzelaars vrijgelaten hadden. De vijf Arabische guerrilla's werden naar Aden gebracht met het Japanse toestel, dat de dag daarvoor uit Singa pore was gekomen met vier andere commando's. Ook deze vier, die in Singepore een weeklang drie gijze laars op een veerboot vasthielden, zijn meegegaan naar Aden. Verder waren aan boord twee ambtenaren van het Japanse ministerie van buitenlandse zaken en veertien mensen van de luchtvaartmaatschappij JAL. Aanvankelijk werd aangenomen dat de Japanse ambassade in Koeweit was bezet door vijf Arabieren en vier Ja panners, maar bij de ontknoping ble ken er geen Japanse commando's te zijn. De twaalf gijzelaars, onder wie de Japqnse ambassadeur in Koeweit, werden vrijgelaten vlak voordat de bezetters naar het vliegveld werden overgebracht. Zij zeiden dat ze rede lijk waren behandeld door de terroris ten. Een van hen had een stukje pa pier gekregen met het verzoek zijn laatste wil op te schrijven. Hij zou het eerst worden doodgeschoten als de Japanse regering zou weigeren een WASHINGTON (UPI) De republi keinse senator Clifford Case heeft de regering-Nixon beschuldigd van het sluiten van een geheime overeen komst met de Sowjet-Unio, waarover het congres, in strijd met de wet, niet is ingelicht. De overeenkomst behelst onder meer leningen tot een totaal van 500 miljoen aan de Sowjet-Unie. In een rede in de senaat vroeg Case zich af waarom de regering het con gres niet had ingelicht en welke in vloed de overeenkomst zal hebben op de .Amerikaanse buitenlandse politiek. Volgens de senator is de overeen komst op 18 oktober 1972 getekend, als uitvloeisel van de Amerikaans-Rus sische topconferenties. toestel te sturen. Hij weigerde tc schrijven. Kort daarop kwam er een positief bericht uit Tokio. Koeweit liet het Japanse toestel lan den op voorwaarde, dat het zo snel mogelijk zou vertrekken met de guer- rilleros. Het duurde echter geruime tijd voordat een land was gevonden dat het vliegtuig wilde ontvangen. Tenslotte gaf de marxistische regering van Zuid-Jemen toestemming voor een landing. De gijzelingen in Singa pore en Koeweit zijn uitgevoerd door het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina in samenwerking met het radicale Japanse Rode Leger, zo zei den de commando's. CAIRO (UPI) President Anwar Sa- dat van Egypte heeft de algemene censuur op de pers met ingang van vandaag opgeheven. Alleen berichten over militaire zaken in de Egyptische kranten zullen voortaan nog onder worpen zijn aan toezicht vooraf. Het besluit van Sadat maakt een einde aan 22 jaar perscensuur op de plaatse lijke pers, die in 1960 ook nog gena tionaliseerd werd. De opheffing van de perscensuur werd bekendgemaakt door Ali Amin, de nieuwe hoofdredacteur van het be langrijkste Egyptische blad Al Ahram. Amin is de opvolger van de vorige week door Sadat ontslagen Heikal. De grotere vrijheid voor de pers komt ongeveer 'wee weken nadat Sadat am nestie afkondigde voor verscheidene functionarissen. Mensen uit regerings kringen voorspellen, dat binnenkort nog meer politieke gevangenen vrijge laten zullen worden. Deze maatrege len passen in Sadat's streven naar een meer liberale samenleving. Aldus deze bronnen. Overigens is de censuur op de buitenlandse pers in Egypte ge handhaafd. SALISBURY (Reuter) In de Rho- desische staatscourant zijn gisteren enkele maatregelen gepubliceerd die onder meer de regering de bevoegd heid geven bewoners van het noord oostelijke grensgebied te dwingen tegen betaling werk te verrichten 'in het belang van de openbare veilig heid'. De maatregelen maken deel uit van een regeingscampagne tot 'herstel van het wettig gezag' in de grensstreken waar invallen van Afrikaanse bevrij dingsbewegingen voorkomen. De politie eist voort$ de bevoegdheid een verdachte tot 60 dagen in hechte nis te houden in plaats van 30 dagen zoals tot dusver. Dat geldt alleen voor gevallen waarin het politie-onderzoek duidelijk niet binnen 30 dagen kan worden voltooid. OEAGADOEGOE (Reuter) In Op- per-Volta in westelijk Afrika heeft het leger de macht gegrepen. De grondwet is opgeschort en het parle ment is ontbonden. Het staatshoofd, generaal Sangoule Lamizana had de maatregelen gisteren eerder on de dag al bekendgemaakt en een uitgaansver bod ingesteld van 20 uur tot 6.30 uur. Samenscholingen zijn verboden. Het staatshoofd maakte voorts bekend dat alle politieke activiteit is verbo den en dat een regering van nationale vernieuwing zou worden gevormd, be staande uit militairen en burgers. Persvrijheid en vrijheid van vakvere niging en godsdienst zouden blijven bestaan. BERKELEY (UPI, AP) De onder grondse terroristische groep, die de 19-jarige Patricia Jearst ontvoerde, wil haar waarschijnlijk uitwisselen ie- gen twee leden van de organisatie, die gevangen zitten op beschuldiging van moord. Het geheimzinnige 'Symbionese Be vrijdingsleger' eiste vrijdag de verant- woordelijkhr'd op voor de ontvoering van Patricia. De groep zei niets over de evetuele voorwaarden voor haar vrijlating. Patricia He?rst, dochter van een kran tenmagnaat, werd woensdag door twee mannen van haar flat in Berkeley ge haald. De politie r.eemt aan, dat het Symbio- nese Bevrijdingsleger het meisje wil uitwisselen tegen twee mannen, die beschuldigd worden van moord <>p een onderwijsinspecteur in Oakland. De groep heeft zichzelf verantwoorde lijk gesteld voor deze moord. Over de militante groep is weinig bekend. Op enkele van haar brieven gebruikte ze een zevenkoppige cobra als vignet. De groep zegt een 'oorlog tegen de geves tigde orde' te willen voeren. De zeven koppen van de cobra zouden symbool zijn voor zeven vage 'doelen': zelfbe schikking, collectieve produktie, crea tiviteit, oenheid, geloof, een gemeen schappelijk doel en gemeenschappelij ke verantwoordelijkheid. (ADVERTENTIE) VU magazine is een maandblad waarin iedereen die belang stelt in de denkwereld van vandaag interessante artikelen vindt over allerlei onderwerpen waar de wetenschap mee bezig is. Enkele voorbeelden van actuele onderwerpen in enige recente nummers: Soberheid en olie TI,, Nut van sensitivity-training yy l£gO£(t (tOCt Hoe lang blijft regime Soeharto? Bon T23 i lk geef mij op als abonnee op het VU magazine Ik geef een abonnement cadeau Mijn naam en adres I I Naam en adres van ontvanger I I Voor betaling wacht ik uw acceptgirokaart af. In open enveloppe zonder postzegel zenden aan Vrije Universiteit, Antwoordnr. 1771, Amsterdam. V U kunt ook bellen020 - 48 26 74. Een jaarabonnement (januari t/m december) bedraagt i 13,50. Iedereen die nu een (geschenk)abonnement aangaat, krijgt als extra geschenk het buitengewoon interessante boek VU visies op mens en maatschappij GRATIS: 206 pagina's paperback (vastgestelde verkoopprijs is f 10,75).

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9