Een predikant schreef een mysterieroman dichtbij scipline (1) scipline (2) uwonderzoek Christelijke strekking, maar niet prekerig Benzine schaars in VS Lubbers had aanrijding Senegal stelt top voor van Arabië, Afrika en Europa Bijstandsregeling voor ouderen beter Zacht weekeinde de wetenschap zoekt spoken Tnilieunrijs reis - |[J\\7 KWARTET ZATERDAG 9 FEBRUARI 1974 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K7 et Korps Mariniers een club van i-Bond-fans was, welker leden toegangsprijs moesten betalen om sadisme of masochisme uit te le- dan zouden toestanden zoals die jen rapport van de defensiecommis- yan de PvdA en de VVDM wor- geschetst, nauwelijks reden tot op- iing zijn. Mensen verzamelen zich de vreemdste genoegens. het Korps Mariniers is een on- iel van de Nederlandse strijd- ïten, bestaande uit burgers van rechtsstaat. Van hen mag ge- igd worden, zich te schikken in zekere discipline die voor de ef- 4viteit van zo'n strijdmacht nood- lijk is. Maar de wet verplicht hen tot het ondergaan van lijfelijk ge- dat hun meerderen noodzakelijk en om 'kerels' van hen te maken. Korps Mariniers is een eenheid in het woord discipline altijd ir is aangezet, als een soort waar- Al te dikwijls echter wordt het rekt uiterlijk opgevat: stand van et, vouw in de broek, graad van irmzwaai, gespannenheid van de over de krib en wat dies meer daar in een korps als dit, dat nog gereed wordt gehouden voor ta- elders in de wereld, eventueel in het kader van de Verenigde es, is indringend onderwijs in een rekt andere discipline geboden, ielijk in een beheerst optreden buiten. Wij moeten er niet aan 11 en, dat er nog eens in een gela- atmosfeer, waar ook ter wereld, niers worden gedebarkeerd, die thans niet ongebruikelijke wijze ird' zijn. het kan gebeuren, dat dronken be- askader des nachts zijn woede op miliciens vanwege derzelver dracht, wijst dat op een tuchte- ïeid in de hogere rangen, waarte- krachtig moet worden opgetreden. zijn geen militair volk, maar een van vrije burgers, en als onze zo- in dienst treden, dan staan we volvaardig voor de beveiliging het vaderland af, maar weigeren ver te leveren aan de nukken en :n van een soldateske', misschien wat gezwollen ta'alge- wijst er op dat het citaat wat teerd is, maar dat maakt het niet Ier juist of minder actueel. Het is Abraham Kuyper die het op 29 Iber 1890 in 'De Standaard' Jef. d de toepassing van Kuypers com- Itaar van 1890 is nog steeds actu- >jKuyper vond ook dat de soldaat ;|nauwkeurig omschreven rechtspo- moest krijgen en daarbij passende £menten. die passende reglementen ontbrak loen al evenzeer als nu. Kuyper :ef al, dat reglementen die met :onisch hardheid' worden nage- waar het een roestvlek op het er betrof, maar die dagelijks wor- overtreden waar het ping om de re belangen van godsdienst en ze- cheid, niet deugen. is bijzonder jammer dat prof. A. Iriks het loodje heeft moeten leg- in het geschil om het structuuron- )ek voor de bouwnijverheid. Het mmer voor de man en het is jam voor de opvattingen die Hendriks et geschil voorstond, bijzonder gecompliceerde conflict [brengend tot een paar grote lij kan men zeggen dat het bedrijfs- (werkgevers én werknemers) al dachten aan een sociaal-econo- h gericht onderzoek. Daartegen- stelde prof. Hendriks als direc- van het Economisch Instituut de Bouwnijverheid en als prak- gericht wetenschapsman een veel ere benadering, waarin mede onderkend dat het bouwen een ial-culturele functie heeft. Bouw- :en zijn meestal zeer duurzaam en len voor lange tijd de omgeving, rom zijn er verbindingen met pla- gic, met milieu, met verkeer en met de techniek van het over- «bestuur, omdat de bouwwereld steeds meer taken aantrekt en zich meer aan de buitenwereld doet in de vorm van ontwikke- maatschappijen. is bijzonder jammer dat Hendriks it geschil het loodje heeft moeten en. omdat buitenstaanders zich aan de indruk kunnen onttrekken er een sterke verbinding-is tussen nan Hendriks en de door hem ge- terde opvattingen, driks' tegenstrevers ontkennen dat toeren steeds allerlei persoonlijke imenten mee in hun betoog. Hen- i zou koppig zijn; niet geneigd een promis te sluiten, hoewel dat ze- mogelijk is. m we het maar op die mogelijk- van een compromis houden en hoofd niet aftobben met de vraag rom in januari nog besloten werd wetenschapsmensen aan te trek- om Hendriks wetenschappelijk te agen en één maand later al Hen s' hoofd op het blok moest, opdrachtgevers voor het onderzoek bouwwereld en de overheid) kun- nu het bewijs leveren dat die bre- opvattingen over het onderzoek aan één man vast zitten. Het it ons voor dat het voor de op- fttgevers zelfs een uitdaging moet dat bewijs te leveren. Van onze correspondent LEEUWARDEN Een kastmaker vindt in een geheim laad- je van een oude kast een revolver. Een oude vrouw, die dat ziet werpt het wapen meteen in de dorpsvaart. Twee jonge mannen proberen het weer op te vissen, maar wat ze ook bo ven halen: de revolver niet. Inmiddels wordt er ook een sta peltje schriften gevonden. Ze bevatten het levensverhaal van een zekere Wiarda, telg uit een geslacht waarop een vloek schijnt te rusten. Zo ongeveer zijn de uitgangspun ten van een roman, die niet, zoals men misschien zou verwachten, ge schreven is door een geroutineerd misdaadauteur, maar door een ge reformeerde predikant. Deze predi kant, ds. Th. Kuiper te Opeinde (bij Drachten) zond het manus cript in vcor een door de Kristlik Fryske Folksbibleteek uitgeschre ven romanprijsvraag. De verwach ting van zijn vrouw en kinderen, die het verhaal eerst hadden gele- zen, werd bewaarheid: hij won er een prijs mee. De tweede prijs, dit maal. Ds. Kuiper heeft enkele ja ren geleden een eerste prijs in de wacht gesleept met een roman, die in Israël speelt. Wat de geldbedra gen betreft lopen de prijzen bij de KFFB overig°ns niet ver uiteen: de eerste prijs is 2500 gulden en de tweede 2300 gulden. 9000 exemplaren Ds. Kuiper is blij met deze nieuwe onderscheiding, vooral omdat dit betekent dat het boek in een opla ge "an 9000 exemplaren bij de le den van de KFFB terecht komt. In Friese verhoudingen (het Fries be slaat tenslotte maar een klein taal gebied) :s dat een respectabel aan tal. Daarnaast zal de roman nog in de boekhandel worden verkocht. De ervaringen met zijn vijf eerde re romans hebben ds. Kuiper ge leerd dat op deze wijze zeer veel Friezen zijn boeken in handen krijgen. Als predikant komt hij veel met de mensen in contact en dan krijgt hij ook wel eens iets over zijn boeken te horen. 'Het valt me op, dat 'Fjirtjin dagen', het Israelboek dat over een predi kant gaat, door de gemiddelde le zer minder wordt gewaardeerd dan het veel eenvoudiger 'De wei dy't ik net gean wol', dat in de medi sche wereld speelt. De mensen le zen liever een doktersroman dan een domineesroman'. Het druipt er niet af Alle romans, die ds. Kuiper tot nu toe schreef, hebben een christelij ke strekking. Maar hoe zit dat met 'Lette bikentenis' (Late bekente nis), de thans bekroonde roman? Christelijke mystereieverhalen zijn nog al zeldzaam. Ds. Kuiper zegt: 'Het druipt er in dit boek bepaald niet af. Maar uit het door Wiarda opgeschreven levensverhaal blijkt wél dat hij een zonde, die hij be gaan heeft, in het licht van Gods genade stelt. In zoverre heeft het boek du5 een christelijke strek king. Maar prekerig is het niet!' Ds. Kuiper wil graag nog méér Friese boeken schrijven. Maar in zijn ambt als predikant heeft hij er maar een beperkte tijd voor. Dat 'Lette bikentenis' nog tijdig klaar kwam om mee te dingen in de KFFB-romanprijsvraag is te danken aan het feit, dat hij in de vakantie zijn schrijfmachine mee nam naar Schiermonnikoog. Hij houdt voel van de historie pn hij zou dan ook graag weer eens een historische roman willen schrijven. Maar do voorbereidende studie voor zijn in 1968 verschenen ro man 'De greate sunde' (De grote zonde) die in het begin van de zes tiende eeuw speelt, kostte zóveel tijd, dat hij er momenteel geen kans toe ziet om opnieuw aan zo iets te beginnen. Haagse Fries Uiteraard is er in de romanprijs vraag ook een eerste prijs toege kend en wel aan Ane Jousma voor zijn manuscript 'Wibe Professor'. Jousnla is een bekende Friese dichter en schrijver. Zijn roman 'Faes efter gles' (Vaas achter glas) trok destijds de aandacht. Dit jaar verschijnt er een nieuwe Friese ro man van hem en het thans be kroonde boek is voor uitgave in fe bruari 1975 gepland. Jousma is in Groningen geboren en hij heeft het grootste deel van zijn leven in Den Haag gewoond. Zijn geslacht is evenwel afkomstig uit Friesland en hoewel hij zelf maar enkele ja ren in deze provincie heeft ge woond is zijn verbondenheid er mee heel sterk gebleven. Vrijwel al /ijn poezië en proza heeft hij dan ook .n het Fries gepubliceerd. Kinderboeken Dat er, ondanks het kleine taalge bied, nog veel belangstelling voor boeken in het Fries is, blijkt wel uit het feit dat de Kristlik Fryske Folksbibleteek vorig jaar meer dan 25.000 boeken heeft verkocht. Daar komen dan nog een kleine vijftien honderd kinderboeken bij. Vooral nu het Fries steeds meer een leer vak wordt is er behoefte aan jeugdlectuur in deze taal. Naast de romanprijsvraag schrijft de KFFB dan ook ieder jaar een prijsvraag voor het beste kinderboek uit. Dit maal is die gewonnen door de schrijfster H. Heeringa-Seepma, die al elf kinderboeken geschreven heeft. De KFFB heeft nog méér activitei ten. Er werden gedichtenbundels en historische werkjes uitgegeven en er zijn plannen voor een foto boek 'Om de Lauwerswaard hinne' (Rondom het Lauwersmeer) dat door de schrijvende en fotografe rende rcddingsbootschipper Wil lem Wilstra zal worden verzorgd. Ondanks het vooruitzicht dat de VS zich eventueel zelf in hun oliebehoeften kunnen bedruipen, hebben talrijke Amerikanen aanzienlijk meer las* van een bcnzineschaarste gehad dan het eveneens door de Arabieren geboycotte Neder land. Al vele maanden levert een groot aantal Amerikaanse pomphouders in bepaalde delen van de VS mondjesmaat of helemaal geen benzine, zoals de autorijder op de foto moest ervaren. Hij trok er met de fiets op uit omdat in zijn omgeving in Pennsylvania tot ver in de omtrek geen spat benzine to krijgen was. DEN HAAG Op het Kleine Loo werd gisteravond een verkeerszuil om ver gereden door een zwarte personen auto. De bestuurder reed door, maar werd even later op het Willem Witsen- plein aangehouden. Het bleek minister Lubbers te zijn die onmiddellijk toe gaf op een receptie enkele glazen whisky gedronken te hebben. Hij was op weg naar het kabinetsberaad en had nog niets gegeten. Hij vroeg vrij willig om een bloedproef om de zaak zo objectief mogelijk te behandelen. Hij kreeg een proces-verbaal wegens doorrijden na aanrijding. De bloed proef moet nog afgewacht worden. PARIJS (AFP) President Leopold Sedar Senghor van Senegal heeft voor gesteld een conferentie over energie- en grondstoffen-problemen te beleg gen, waaraan alleen Europese, Afri kaanse en Arabische landen zouden moeten deelnemen. Volgens Senghor zijn er twee wegen om naar een op lossing te zoeken voor het energiepro bleem, maar tevens meer in het alge meen, voor het probleem van de on gelijke ruilvoet. DEN HAAG Voormalige zelfstan digen en langdurig werklozen, die ouder zijn dan 50 jaar, kunnen een beroep doen op de bijstandswet, zon der dat eerst het eigen bezit moet worden 'opgegeten'. De ministerraad heert gisteren dit besluit genomen. Voorwaarde voor het verkrijgen van deze faciliteit is, dat men geen aan spraak heeft op een pensioen of lijf rente. In dit geval wordt het toegestaan een bedrag van 17.000 gulden op 50- jarige leeftijd tot 36.000 gulden op 64- jarige leeftijd ongemoeid te laten bij het verkrijgen van bijstandsuitkerin gen. Op het ogenblik is de regeling zo, dat iedereen vrij een bezit mag hebben van 6.000 gulden om voor de volledige uitkering in aanmerking te komen. Degenen, die pensioenrechten hebben, maar daaruit na hun 65-jarige minder dan 3.000 gulden per jaar zullen ont vangen, vallen ook onder de nieuwe regeling. Voor iedere honderd gulden pensioen wordt echter het vrijgelaten bedrag met duizend gulden vermin derd. Er is de weg via de VN, zoals presi dent Boumedienne van Algerije heeft voorgesteld. Maar ik heb niet zoveel vertrouwen in VN-oplossingen en geef de voorkeur aan regionale oplossin gen, aldus Senghor. Van onze weerkundige medewerker Een boer ergens in Friesland heeft gisteren het eerste gras met de zeis gemaaid en het zijn koeien gevoerd. Dit curieuze bericht vormt nog eens een duidelijke onderstreping van het ongewoon zachte iveer in de eerste weken van dit jaar, vooral ook 's nachts. Bij mijn weten is dat nooit zo vroeg in het jaar mogelijk geweest, en ik waag het er dan ook op dat vroege maaien een record te noemen. In het voorjaar van 1959 en ook teel eens in sommige andere jaren was het eerste gras in april al maaibaar en van 1959 herinner ik mij, dat er rond de twaalfde mei gehooid werd. Dat dit allemaal in deze winter zo kan. is de verdienste van oceaande- pressies, die voortdurend de boven toon blijven voeren en elk dapper naar voren komend ruggetje van ho- gedruk snel in de vergetelheid doen belanden. Op dit ogenblik hebben we te maken met een depressie van circa 970 millibar ten westen van Schot land, die met bijbehorende frontuitlo pers in oostelijke richting trekt. Het weerschip l, aan de noordzijde van de kern, meldde gisteravond om zeven uur een oost-noordoosten wind van gemiddeld 10 Beaufort, stoten van 126 kilometer per uur (12 Bf is orkaan). Het grootste 10 minuten-gemiddelde was ruim 100 km per uur (11 Bf). De golfhoogte werd geschat op 8 d 9 me ter. De regen, die gistermorgen tot west- Engeland en de Kanaaleilanden was doorgedrongen en 's> middags om half twee in Londen matig neerplaste, be reikte in de namiddag ons land. Enke le aftappingen van gisteravond: Man chester en eiland Man 10 mm. Sfomo- way 13 mm, Lille 15 mm. Achter het warmtefront is zachte lucht uit zuid tot zuidwest binnenge- Weerrapporten met maximum-tem peraturen en neerslag van de afgelo pen 24 uur: stroomd, waarin de temperaturen dit weekend oplopen tot waarden tussen 6 en 10 graden Celsius. Gisteravond was het ónder meer in Plymouth en Birmingham 11 gr. C., in het Spaanse Malaga en Sevilla werd het maximaal 20 gr. C. Met de gerenommeerde Rus sische winter blijft het maar sukke len. In Moskou iverd vrijdagmorgen bij natte stoepen en wegen plus 3 gr. C. gemeten. Gistermiddag ivas het in Kiew ook zo zacht en zelfs in hel Noordrussische Sjenkoersk op 62 gra den noord, 43 oost werd plus 2 gra den gemeten. In Petsjora op 65 noord, 57 oost was het wel 7 graden en dus vlakbij de Oeral, maar een derge lijke temperatuur is toch een lacher tje in dat gebied. Amsterdam regenbui 7 1 De Bilt regen 7 1 Deelen licht bew. 7 29 Eelde hagelbui 5 4 Eindhoven zwaar bew. 6 5 Den Helder zwaar bew. 6 1 Luchth. R'dam licht bew. 7 2 Twente half bew. 5 5 Vlissingen half bew. 7 5 Zd.-Limburg sneeuwbui 6 4 Aberdeen half bew. 4 0.1 Barcelona onbewolkt 15 0 Berlijn half bew. 2 2 Bordeaux zwaar bew. 11 5 Brussel licht bew. 5 18 Frankfort regen 5 1 Genève licht bew. 4 4 Helsinki sneeuw 1 11 Kopenhagen licht bew. 2 0 Lissabon onbewolkt 15 0 Locarno licht bew. 5 0 Londen geheel bew. 7 0 Madrid onbewolkt 12 0 Malaga onbewolkt 20 0 Mallorca licht bew. 17 0 München - zwaar bew. 2 1 Nice onbewolkt 13 0 Oslo onbewolkt 1 0 Parijs zwaar bew. 7 0.1 Rome onbewolkt 12 1 Stockholm sneeuw 1 11 Wenen half bew. 6 0.1 Zürich geheel bew. 1 9 Casablanca zwaar bew. 22 0 Istanboel regenbui 13 0.1 Las Palmas geheel bew. 20 0 Tunis licht bew. 14 2 HOOG WATER 10 februari Vllssingen: 4.03-16 26: Haringvl-etsluizen: 5.51-18.07Rot terdam- 6.45 19.23; Scheveningen5 20-17.36: IJmuiden: 5 57-18.13: De.i Helder: 10.29-22.11; Harlingen: 0.01-12.48; Delfzijl: 2.00-14.37. 11 februari Vlissingen: 4.41-17.04; Haing- vlietsluizen: 4.32-18.50; Rotterdam: 7.27-20.05: Scheveningen: B.O :-18.18; IJmuiden: 6.41- 18.58: Den Helder. 10.58-23.00; Harlingen: 0.39-13.21; Delfzijl: 2.43-15.18. onder redactie van loessmil Ooit een spook ontmoet? Ooit een geestverschijning gezien, een on zichtbare kille hand in uw nek ge voeld, een ijskoude luchtstroom in een warme kamer waargenomen cf plotseling het gevoel gekregen niet alleen in de kamer te zijn? Als dat zó is, staat een groep wetenschap pelijke onderzoekers te trappelen om die ijselijke ervaringen te ho ren. Het zijn medewerkers van een bekend parapsychologisch instituut in de Engelse stad Oxford, die een diepgaande studie van dergelijke jenomenen willen maken en daar bij de hulp ven iedereen, waar ook ter ivereld, inroepen die zoiets per soonlijk heeft meegemaakt. Er zijn veel boeken over dit onder werp volgeschreven, maar de groep uit Oxford wil het nu ivetenschap- pelijk aanpakken. Dat betekent dat niemand om zijn of haar verhaal uitgelachen wordt, want alleen nl het feit dat wetenschapsmensen zich erop werpen houdt in, dat ze dit soort fenomenen serieus genoeg nemen om er veef tijd aan te spen deren. Wie het t.v.-programma 'Waar ge beurd' wel eens heeft gezien, heelt daarin al heel wat niet verstande lijk verklaarbare belevenissen kun nen horen. Zoals die zakenman lie deze week op het scherm vertelde, hoe hij en twee collega's tegelijk op hun kantoor in Broek in Wa terland bedreigd werden door een koopman, die eertijds in hetzelfde pand door een veerman beroofd en vermoord moet zijn en nu alsnog zijn geld kwam opeisen. De drie bleven ziek er. star van schrik ach ter met een pluk haar van de geestverschijning als bewijsstuk in de vingers. Het instituut in Oxford heeft ol een paar meldingen van verschij ningen verzameld. Zo vertelde een mevrouw dat ze op een nacht icak- ker werd en haar grootvader ol 32 jaar dood aan haar bed zag staan. Ze stek haar hand naar hem uit, maar op dat moment scheen hij op ie lossen. Omdat ie toch niet meer kon slapen, stapte ze uit bed en qing naar beneden, waar ze een sterke gaslucht rook. Het vuur in de gashaard was uit en het gas stroomde de kamer binnen. Was haar grootvader niet verschenen, zei ze, dan zou ze zeker verongelukt zijn. Een Australiër zag niets, maar hoorde ren waarschuivende stem: 'pas op, de dood zit in de put', de zelfde nut waar hij juist in wilde klimmen om een pomp te repare ren. Er bleek een gifslang om de pomp gekronkeld te zijn. In Oxford zelf zag een vrouw twee studenten in een laan, van wie er één op een paard zat. Plotselinq kwam er een fietser om de hoek, die het groepie blijkbaar niet op merkte en tot verbazing van r'e vrouw dwars door het paard heen reed. Op hetzelfde ogenblik waren studenten en paard verdwenen Olie-multimiljonair J. Paul Getty (de opa van de sinds zijn Italiaans avontuur éénorige Paul Getty) heeft in Londeti bekendgemaakt, dat hij vijftigduizend dollar uit looft voor iemand of een instelling die zich het afgelopen jaar naar het oordeel van een jury het ver dienstelijkst heeft gemaakt voor het milieu. Voor 31 mei moeten gegadigden opgegeven zijn bij het hoofdkantoor van het wereldra- tuurfonds in de Zwitserse stad Mor ges. De 81-jarige Getty, die in Enge land woont, gewoonlijk niets met publiciteit te maken wil hebben en geen vragen over de ontvoering van zijn kleinzoon wenste te beant woorden, moest zich dit keer wel in het openbaar vertonen, omdat er zoveel andere illustere personen op hem zaten te wachten. De Ame rikaanse luchtvaartpionier Charles A Lindbergh (ook^al 72), die bij na vijftig jaar geleden als eerste over de Atlantische Oceaan vloog en nu directeur is van le Ameri kaanse afdeling van het wereldna- tuurfonis, was er bijvoorbeeld en natuurlijk prins Bernhard als in ternationaal voorzitter van hetzelf de fonds. En dan was er behalve de Amerikaanse ambassadeur Wal ter Annenberg nog een telegram van minister Henry Kissinger plus de Britse natuurvorser Sir Peter Scott in eigen persoon. De laatste noemde Getty's prijs 'een soort No belprijs voor natuurbehoud', maar toen hij vroeg of de nieuwe belo ning net als de Nobelprijs ook jaarlijks uitgereikt zal worden, antwoordde Getty alleen knorrig dat hij daar nog niet over had na- Spoken en geestverschijningen zijn ook in de bijbel niet onbekend. De discipelen die Jezus over het water naar hun bootje toe zagen lopen (Mattheus 14 vers 26) teerden 'ver bijsterd en zeiden: het is een spook!' en dat moeten ze toch er gens vandaan hebben. Het instituut is vooral geïnteres seerd in verschijnselen die door meer dan één tegelijk gezien zijn, zoals ook in Oxford gemeld het geval van een man en een vrouw die up hetzelfde moment wakker werden en een als non ge klede figuur naar de schoorsteen zagen schrijden, die een gebaar naar een brandend nachtpitje maakte dat p-ompt uit ging. Toen de man uit bed sprong vond hij niets en de deuren waren nog ge woon op slot Wie alleen of met een ander sa men iets bovennatuurlijks meent te hebben meegemaakt, kan zijn bele venis opschrijven en sturen naar het Institute of Psychophysical Re search, 118 Bankbury Road, Ox ford. Engeland. Dat mag gewoon in het Nederlands. De mensen op het instituut komen er wel uit en sturen den een uitvoerige vragen lijst terug. In zeven jaar heeft een stukje van een naald in z'n dooie eentje een reis van ongeveer 1.65 meter ge maakt. De Zweedse mevrouw Nik- kinen trapte zeven jaar geleden in een naald, die afbrak, waardoor een stukje van tien millimeter in naar voet bleef zitten. Omdat ze er geen last van had, liet mevrouw Nikkinen het stukje staal, maar waar net was en vergat het voor val. Een paar jaar later kreeg ze pijn in hetzelfde been en een poos je daarna in de borst. Ze dacht al aan reuma, maar ook die pijn ver dween weer. Tot ei voort kort ge leden een bult op haar achterhoofd verscheen, die haar zo'n last be zorgde Jat ze er angstdromen over allerlei verschrikkelijke ziekten van kreeg. Haar dochter Irma ontdekte iets anders op moeders hoofd: een scherpe punt, die bij nader onder zoek het topje van hetzelfde stuk naald van zeven jaar geleden bleek te zijn. Mevrouw Nikkinen is haar tien millimeter staal nu weer kwijt. rrinHeFdag Voorgebogen diepvriesforel en een nieuw merk whisky met ruimte voor je eigen naam op het etiket zijn een paar nieuwtjes op de in ternationale levensmiddelenbeurs Roka. Die beurs is van 18 tot 23 februari in de Utrechtse Jaarbeurs te vinden. Dat van die forel is een vinding van een Deense visfabriek. die het voorbuigen nodig vond, omdat een vers gekookte forel óók krom is en bovendien blauw. De fabriek kan er nu voor zergen dat een bevro ren forel mooi krom op tafel komt èn blauw, vat bereikt wordt door toevoeging van een speciaal zakje 'kruidencompositie'-blauwsel. Nieuw zijn ook diepvries-pannekoe- ken en negen millimeter-frites, pa tatten met een fliederdun kaliber dus, die dan ork 'hotel-patat' he ten. Van calorie-arme produkten is aardig wat op de beurs terug te vinden, maar ook voedzame, dure jams en honing met bijvoorbeeld Jordaanse amandelen en walnoten er door. Plantaardige 'slagdroom' met weinig calorieën zit in een spuitbus van 250 gram. n'aar als je het spul er uit spuit, schijn je in eens een hele liter te hebben. 'Dank u. U behoeft niet mee te stemmen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7