Vespers: gaaf stuk televisie r Vandaag Dan staat er een of andere juffrouw te dansen S Zonder dat zij het van elkaar wisten hebben A. J. Klei en C. G. van Zweden op een zondagmiddag om vijf uur naar de televisie gekeken: naar de uitzending van een vesper. Vervolgens hebben zij, weerzonder dat zij het van elkaar wisten, hun ervaringen op papier gezet. Vandaag publiceren wij hun verhalen, die sterk uiteenlopen. /llBlIlSll Nieuwe boe/te Trouw K wart et TROUW/KWiAiRfrjET Z VJ LHLMG 9 1- l.ltKL. VKI 1974 KERK door C.G. van Zweden IKOR en CVK brengen 'kerk diensten' op het scherm die zo mooi zijn, dat vrijwel iedereen ge boeid kan kijken. Deze zendge machtigden zijn erin geslaagd een vorm te vinden waarin een kerk dienst wordt 'vertaald' in de eigen taal van de camera. Niet langer is die camera de voyeur, of hoog stens een vertegenwoordiger van de 'wereld', die lijdzaam wordt verduurd, maar een onderge schikte, die in zijn element is. Het zijn de vesperdiensten van de zondagmiddag, die de aandacht trekken om hun artistieke ver antwoorde vormgeving. Het gevoel dat er iets bijzonders met deze televisiediensten aan de hand was, kreeg ik toen ik merkte dat mijn beide kinderen, mijn echtgenote en ik. en mijn schoonouders, aan het scherm gekluisterd waren: drie gene raties keken naar een kerkdienst Kon dat? Kunnen mensen van 9 tot 74 jaar, ge boeid raken in één onderwerp? Blijk baar. Later merkte ik dat mijn doch tertjes op die uitzending terugkwa men. Ze stelden vragen. Drs. N. A. Schuman, thans wetenschappelijk me dewerker aan de theologische faculteit van de Vrije Universiteit, met wie ik een gesprek had over de vespers, heeft dezelfde belangstelling bij zijn eigen kinderen ontdekt. En hij hoort dit geluid meer. Het is onmiskenbaar. IKOR en CVK hebben vesperdiensten op het scherm gebracht met het klassieke bereik van 8 tot 80 jaar. Wat was fout? Maar wat was voorheen dan zo fout aan die Lv.-kerkdiensten? Dat is snel verteld. Het kwam er op neer dat televisieca mera's een kerkdienst registreerden op fotogenieke 'doorkijkjes', en dat Voorbeeld van een lied, door Niek Schuman geschreven en door Jan Pasveer op muziek gezet Wie durft de macht aan wie zal achteraan staan, we zijn met zovelen wie wil er wel delen, wie zal koning zijn' En hier een beeldtekst, eveneens door Niek Schuman geschreven. We horen en zien zoveel van de machten die de mensen bewegen hebben en houden hemd nader dan de rok jij liever dan ik geen geld en geen tijd roor de aarde, de dingen, de mensen vooral We horen en zingen van die werd geboren uit pure bewogenheid tn onmacht verschenen geen dolende dwaalster ■geen doodlopend slop geen gids zonder licht voor de aarde, de dingen, de mensen vooral Hij is opgegaan opgestaan vödrgegaan Wie durft de Onmacht aan ting toekeek. Er werd een snoepje op gediept Maar de kijker werd zich plotseling bewust dat er een dominee aan het woord was. Misschien had die predikant al twintig of dertig zinnen uitgesproken, maar die neus. en die woelende handen, hadden een soort Nixonband van zijn preek gemaakt Een geluidsband met 'gaten'. Zo sleepte je jezelf voort, steeds stuk ken tekst nissend, tot je tenslotte bij het gebed uitkwam. Met ontzag wend de de camera zich dan af van het menselijk gebeuren, en begon lang zaam langs de muur omhoog te zwe ven. Niets dan witkalk, Tenslotte kwam een kruis in beeld, dat trillend in het hart van het scherm bleef staan. Aldus de televisiekerkdienst: een voorbeeld van luisterloze kijkleegte. Strakke regie werd uit de aard der zaak dikwijls een genadeloos gebeuren. Want wat geschiedde? De kijker thuis kreeg b.v. een rij luisterhoofden op zijn scherm. Maar met die rij gebeurde iets bijzonders. De camera pikte er één grijze, mar kante kop uit, en liet dat hoofd lang zaam groeien en dichterbij komen. Tenslotte vulde die kop het hele scherm, zodat je de pokdaligheid van de neus kon bekijken. Dan versprong het beeld, en je zag dameshanden, die behoedzaam in een tasje woelden. Een kinderkopje ernaast, dat vol verwach- De vesperdiensten van 1KOR/CVK zijn daarbij vergeleken een indrin gend stuk televisie. De regie is zo strak, dat de kijker niet in zijn con centratie wordt gestoord. Toch is er veel te zien De diensten worden opgenomen in de Doopsgezinde Vermaning te Westzaan, een kerkje met een prachtig geluids karakter en een mooi interieur. De vespergroep, zoals u ze zondagsmid dags kunt zien, is ad hoe samenge steld. Jan Pasveer, die directeur is van de Zaanse muziekschool, heeft en kele instrumentalisten van zijn school weten te recruteren. De kern van de zangers bestaat uit een liturgiegroep. aangevuld met en gesteund door acht studenten van het Amsterdams con servatorium. Deze acht, die ook weer door Jan Pasveer zijn aangetrokken, doen dit overigens niet (alleen) uit beroepsinteresse. Pasveer heeft acht mensen bij elkaar gekregen, die niet alleen achter hun melodie, maar ook achter hun teksten staan. Verder werken aan deze diensten mensen mee die behoren tot een ge zelschap dat regelmatig Taizé bezoekt. Niek Schuman, die een groot aandeel heeft in de vespers, put zijn inspira tie ook ten dele uit de diensten zoals die in Taizé worden gehouden. Drie dingen zijn voor hem van vitaal be lang: soberheid, bezinning, en het op roepen van dingen die niet met woor den op te roepen zijn. Het thema van de vespers wordt aan gegeven door de zondag van het ker kelijke jaar. Vaste elementen in de dienst, die een half uur duurt, zijn het lied van de week (voor zover in het thema in te passen), het canticum (Laat die gezindheid in u zijn, Phil 2 vers 5 t/m 11). de Schriftlezing, de overweging en het gebed. Die overweging wordt niet-ambtelijk gehouden. Geen voorganger dus die apart gekleed gaat en een catheder beklimt. Nee, in de vespers is het eer man. of een vrouw, die een overweging houdt. Vandaar dat vanaf de zitplaats wordt gesproken. Ziet men de 'voor ganger' in het beeld, dan ziet men ook de mensen die naast hem zitten in het beeld. Er is niets aparts aan. De eerste serie van zes vesperdiensten werd in okt./nov. '73 gehouden onder eindredactie van Frits Mehrtens. De tweede serie, onder eindredactie van Wim Koole, werd in nov. dec. '73 uit gezonden. Van de nu lopende serie (acht stuks» resten ons een vesper die speciaal de taal van het kind poogt te raken (morgenmiddag, daar voor tekent Karei Eykman) en dan nog twee 'gewone' diensten, op 17 en 24 febr. a.s. De serie staat onder eind redactie van prof. G. N. Lammens. Vaststaande teksten vindt men in het lied van de week, het canticum en de Schriftlezing. Voor de rest hoort (en ziet) men eigen teksten (of bewerkte teksten), en eigen melodieën van resp. Niek Schuman en Jan Pasveer. De regie is in handen van Dineke Teeuw, met assistentie van Yvonne Doets. Blijvertjes Dominee: Dit is verschrikkelijk. Over vijf minuten moet de dienst aanvangen en er is nog geen mens aanwezig. Koster: U moet maar denken dat er nu een paar duizend mensen thuis bij de radio zitten te wachten tot u begint. (Een grapje uit Punch van 30 augustus 1922, toen een radiokerkdienst een nieuwtje was Of deze vesperdiensten blijvertjes zijn, staat overigens nog te bezien. In elk geval kan drs. N. A. Schuman zich - gezien zijn werk aan de VU en de voorbereiding van zijn proefschrift - niet blijvend binden. Maar IKOR en CVK hebben in elk ge val een te variëren model gevonden. Een model zonder stijlbreuken of stop lappen. En dat is bij een zo uiterst moeilijke materie geen geringe ver dienste. volk Vandaag beginnen we in het Exodus te lezen. De naam 'exi i (uittocht) is overgenomen griekse vertaling van het Oude ment, de zg. Septuagint (d.w.z. omdat het verhaal luidt dat zev mannen aan deze vertaling gev zouden hebben). In de hebree tekst zijn de eerste woorden: dit de namen. Vandaar dat het boek naar het (ongeveer) eerste woord men' wordt genoemd. Was Gi het boek van Adam. Noach, Abi Izak en Jakob (Jozef), het boek dus is het boek over Mozes. Hi zijn geschiedenis met het volk staan hier centraal. Vandaar da eerste verzen al meteen laten ziei we niet meer te maken hegben een kleine stam Jozef, zijn broei hun kinderen, maar de zeventig breiden zicij uit tot een volk. He tal zeventig is niet precies, het 1 J gerond. Genesis 46 vermeldt er en .estig en Stefanus (Handel 1 weet van vijf en zeventig zielen. 1 meer of minder blijkt er niet to11 doen. Wel dat het nu een volk wfr In vers 7 van dit eerste gedeelte den er zelfs vijf werkwoorden bruikt om dit verschijnsel aan te »t den. Het zijn. in onze vertaling i. woorden: vruchtbaar zijn, zich uitv den, zich vermenigvuldigen, worden en het vervuld worden het land. In korte trekken gaat! naar deze volksvorming toe. In vervolg hebben we daar dus me a maken. De belofte van God aan lp ham krijgt gestalte in het grote tal. De tweede fase van Gods luk len betreft een volk. Wie met He I maken krijgt, krijgt te doen met volk. Wie bij Hem behoren wil, te voegen in het geheel van een een gemeenschap niet op grond gemeenschappelijke belangstel)!» maar op grond van afstamming, komst Achter dit volk ligt een van herkomst, een vader, een bel De enkeling bestaat hier nauwe! e hoe belangrijk ook de mens, oofeu hij alleen is, geacht wordt, hij ij£ van een volk. Hij deelt in bel< t die velen aangaan, hij draagt ve woordelijkheden die op velen zijn. Met alle verschillen is dat niet anders voor wie zich verbei e weet met deze God (Exodus 1. 1-7 door A.J. Klei elke luidruchtige preek te verkiezen boven de keurig aangeharkte bedoe ning die ik bekeken had. Stel je voor: een kerkgebouw waaruit zorgvuldig alle gewone gemeenteleden geweerd waren om plaats te maken voor een paar rijen uiterst beschaafde lieden die op voornaam-ingehouden toon speelden, zongen, spraken en baden. Alles verliep even glad en hoog staand, er liep werkelijk niks mis. Ik hoopte vurig dat er een stoel om zou vallen of dat iemand een boertje zou laten, maar nee hoor. Wel ver sprak iemand zich eventjes tegen het eind van de dienst, maar ik heb het sterke vermoeden dat dat ge beurde op aanwijzing van de regie om de hele zaak zo écht mogelijk te laten zijn. Zoiets komt namelijk vaker voor dan een argeloze gelovige denkt.' On langs is me door een insider verze kerd dat dominee Hans Bouma verle den jaar op een gereformeerde jeugd- Dcn staat er een of andere juf frouw te dansen en daarna ga je met het laatste nieuws naar bed, zei de dominee in zijn radiopreek. Hij sprak dat was voor een enigszins geoefend luisteraar met een duidelijk zijn misnoegen uit over het televisiewezen en werd daarin niet gehinderd door deskundigheid. We moeten maar hopen dat deze predikheer nooit aan televisiekijken toekomt, an ders wacht hem de bittere erva ring dat niet zozeer dansende juf- frouws als wel ernstig pratende heren het scherm bevolken. Ik had die zondagmiddag de radio aangezet toen op de televisie de uit zending van een vesper afgelopen was. Ik viel midden in die zin met de dan sende juffrouw en kreeg in de gaten dat de preek er eentje was van het ouderwets-populaire genre, waarin uit schieters over televisieprogramma's wel thuishoren maar toch niet.de in houd bepalen. Het is mijn genre niet. maar als iemand er wel op gesteld is zal ik niet proberen hem daarvan af te helpen. Deze verdraagzaamheid bracht ik grif op na de televisie-vesper. De gekun steldheid daarvan maakte mij bereid 'IIij oefent voor zijn eerste dagsluiting' cartoon van Cork). dag met opzet een paar keer flauw viel om zijn ernstige woorden nog dieper te kunnen kerven in het ont vankelijk gemoed van zijn aandachtig gehoor. Nu zijn we in de kerk gewend vorm en inhoud te scheiden. Als je vroeger beweerde dat de dominee vervelend preekte kon je van de huisbezoekende ouderling te horen krijgen dat de preek tenslotte alleen maar 't pakje is, waarin de blijde boodschap gesto ken wordt. Iemand vroeg me dan ook: maar er was toch zeker ook wel een soort preekje of zoiets? Ja, er was een korte meditatie maar de hele zaak was zó precies uitgekiend dat de ge sproken tekst net zo gepolijst was als de rest: een sierlijk gestoei met woor den. Een beetje Okke Jager-achtig, meende ik te proeven en een ogenblik dwaal den mijn gedachten af naar jaren her, toen dr. Jager een pas beginnende do minee was in Vrouwenpolder. We wa ren daar met vakantie en op zaterdag ochtend vroeg de groenteboer met bezitterstrots: heb je ons Jagertje al gehoord? Dat hadden we nog niet maar de volgende dag haalden we de scha in. Het kerkje was stampvol en ons Jagertje zag schapen in de wei lo pen. Witte plekjes van vergeving in het groen van de hoop, zei hij. Ik moet toestemmen dat de meditator in de televisie-vesper het iets kalmer aan deed (dr. Jager springt trouwens, als ik goed ben ingelicht, tegenwoor dig ook beduidend zuiniger om met schapen en met gras), maar het bleef allemaal erg bcdécht. Fraai bedacht, dat wel. maar we zaten toch zeker eepn cultureel middaeie te houden? Bij het IKOR/CVK zijn ze niet erg op normale kerkdiensten op de televisie. Groot gelijk, want dat werd altijd een eindeloos beweeg van een spitsboog naar een markante kop en omgekeerd. Kerkdiensten moet je via de radio uitzenden. Wie ziek is en tuk op een kerkdienst doet goed het transistortje op z'n buik te plaatsen, de ogen stijf dicht te knijpen en zich dan in te denken dat-ie gewoon in de kerk zit, lekker in een stil hoekje, zachtjes zui gend op een pepermunt. De ware lief hebber voedt aldus zowel zijn jeugd sentiment als zijn geloof. Ik lijk op dit moment niet de aange wezen persoon om te verklaren dat ik kritiek op de televisie-programma's van IKOR/CVK eigenlijk niet kan uit staan. Toch is dat zo en vooral wan neer die kritiek komt van mensen die zo graag er de nadruk op leggen dat het evangelie niet naar de mens is. Die mensen begeren van een kerkelij ke zendgemachtigde programma's die wél naar de mens zijn. Naar de gelovi ge mens, wel te verstaan. Al die el lende en spandoeken in Kenmerk vin den ze maar niks, ze willen graag zichzelf wegcijferende verpleegsters aan de gang zien, en opgeruimde zen delingen in geruite overhemden. Daar kun je jezelf aan optrekken, hoorde ik iemand zeggen in een synodedebat (alsof het ging om de inrichting van een gymnastieklokaal). Maar IKOR en CVK zijn er niet op uit om onze religieuze gevoelens te strelen, en ik dacht: terecht. Juist daarom maakte die vesper-uitzending me wrevelig. Dit was ock naar de mens. Naar de siieke mens wel te ver staan. Dit was ten gerieve van siieke religieuze gevoelens. Daarvoor heb ip blijkbaar geen ploeterende en toch zonnige zendingsmensen nodig, maar muzikale en dichterlijke doctorandus sen. Kortom, je zou gaan verlangen naar een of andere juffrouw die staat te dansen. NED. HERV. KERK Beroepen te Oudega, Idsenga en ferden (toez.): S. P. Nijdam te Dr ten. Aangenomen naar Hekelingen-Sin haven: J. E. A. Moolenaar, kandp Lith (toez.). Bedankt voor Meerkerk: K. Schi] te Dordrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te IJlst: II. E. Bijlei kand. aldaar, die dit beroep heeft genomen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Schildwolde: J. Slot te Dalfsen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Groningen: G. A. Zij veld te Middelburg; te Meeuwen Hegeman te Tholen. Remonstr. Broederschap Benoemd tot cursusleider aan het mingscentrum 'KapellerRut' te He Th. van Dijk te Eindhoven, die benoeming heeft aangenomen. OUD-GEREF. GEM. IN NED. Teogelaten om te proponeren: dhr Moerkerken te Vlaardingen. Op naar het socialisme, de eerste t delen van deze reeks, die op het oj blik wordt gepubliceerd als een creet beginsel- en aktieprogran van de Socialistiese Partij, i 1,per deel. Ze kunnen woi besteld door het verschuldigde be< (plus 0,75 verzendkosten per be ling) over te maken op gironum 2534761 t.n.v. P. J. van Zomeren Nijmegen. Dc verstandige koek, of Sorghvul Huys-houdster. Uitg. Buijten Schipperheijn, prijs 5,90. AO '74 no. 1499: De Kanaaltun 1,25. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pera Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276-280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768)G em .g i ro X 500.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2