>v korthofah )lieaanbod blijft eerste (wartaal 7 pet. achter aankomend boekhouder Bij zo'n 40.000 km per jaar kost een Mercedes Diesel minder dan een benzinewagen van rond 12 mille. Bezig bedrijf m Scholten-Honig nog steeds open voor samenwerking Utilico één met Robeco Stichting tot beheer en exploitatie van woningen te Leiden TELEFONISTE/TYPISTE PLAATS EEN OERIERTJE KAMPWINKEL Aangeboden PRACHT KAMPWINKEL. K2 lOU'W/KWiAiIWET ZATERDAG 9 FERRUiAiRI 1974 L25 ertegenwoordigers van maatschappijen: een onzei verslaggevers JSTERiDAM Het aanbod van olie zal de eerste drie maanden van dit jaar ongeveer zeven pro nt achter blijven bij de vraag. Het totale tekort zal daarmee 4.2 miljoen vaten (van 159 liter) per g bedragen. Het Amerikaanse Emergency Petroleum Supply Committe, een adviescommissie die 25 vertegenwoordigers van oliemaatschappijen bestaat, heeft dat becijferd de vermindering van de Arabi- e olieproduktie en het embargo op levering van olie aan Nederland en Verenigde Staten is het aanbod in westerse industrielanden op het nblik ongeveer drie miljoen vaten kleiner dan in september, br de Verenigde Staten wordt het Ort op 2.3 miljoen vaten per dag of geveer elf procent van de behoefte aamd. De Amerikaanse regering ft uitgerekend dat de olie-invoer jaar als gevolg van de prijsverho- gen 15,7 miljard dollar meer gaat ten dan verleden jaar. 'ans witboek Franse regering heeft gisteravond geheim witboek uitgebracht, be nd voor de Europese partners, zo Iden doorgaans goed ingelichte igen in Parijs. In het vier pagina's lende stuk zou worden aangedron- op nauwe samenwerking tussen EEG en de Arabische olieproduce- ide landen. Frankrijk zou met het boek willen proberen de andere G-landen op de energieconferentie Washington, die maandag begint ook het artikel elders op deze pa al willen bewegen een eensgezinde itiek te voeren volgens de 'Franse Dankzij de goede contacten met Arabische landen heeft Frankrijk nddels de order verworven voor de iw van twee mammoettankers van "78.000 ton. De tankers, die zijn teld door een consortium waarin ledi Arabië, Algerije, Irak, Koeweit, >ië, Bahrein, Quatar en Aboe Dhabi linemen. Washington is vernomen dat de tvjet Unie de olieleveranties aan ist Duitsland wil vergroten. Nog lekend is wat zij daarvoor in ruil len. ontvangen. Moskou zou olieleve- ities aan de Bondsrepubliek belang eer vinden dan aan de eigen Oost- kpartners. Ofschoon deze landen goede voet staan met de Arabieren hun oliepositie over het algemeen t gunstig. Polen hijvoorbeeld over weegt een rantsoenering. Overigens brengt de Libische minister-president Jalloud momenteel een bezoek aan Polen, onder andere om over econo mische samenwerking te praten. Ook olieleveranties zouden hieronder kun nen vallen. Handelaren beschuldigd De Belgische federatie van kleinhan delaars in brandstoffen, heeft er de grote oliemaatschappijen van beschul digd olie vast te houden in afwach ting van een prijsverhoging. De voor zitter van de federatie verklaarde op een persconferentie in Brussel: 'Zodra de prijzen verhoogd zijn zullen de monopolies hun kranen weer open draaien'. De Engelse pers meldde gisteren dat Burmah Oil in de Noordzee een olie veld heeft ontdekt dat ongeveer de helft van het Britse olieverbruik zou kunnen dekken. Burmah heeft alleen gezegd dat de vondst er 'bemoedigend' uitziet, maar dat verdere boringen no dig zijn. Het olieveld bevindt zich 110 mijl ten noordoosten van de Shetland eilanden. De Amerikaanse uitvoer van oliepro ducten zal worden beperkt, zo hebben vrijda0 het Amerikaanse ministerie van handel en het Energiebureau be kendgemaakt. De beperkende maatre gelen gelden voor de export van kero sine. vliegtuigbrandstof, butaan, pro paan en vloeib. ar aardgas, alsmede voor carbon black en feedstock-olie. De uitvoerbeperking is een gevolg van het feit dat de uitvoer van deze produkten groter is dan de binnen landse afzet. De beperking houdt in dat de export van deze brandstoffen is gebonden aan contingenten, welke zijn geba seerd op het uitvoerpeil zoals dat in de afgelopen drie jaar is oepaald. De NED. FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olie noteerde fjisterer 325a-33 (333i- G). Unilever S 38G-39 (3* >4-%). Philips 11G-G !11V12'A) cn KLM $25 <25>,) Op gave DuPont-Wulston. contingenten zijn gelijk aan die welke gelden voor de export van benzine, destillaatolie en restolie. Landré en Glinderman koopt Ohmach DIEMEX Landre en Glinderman en Marhinehandel Ohmach in Amster dam hebben overeenkomstig bereikt over een volledige samenwerking. Landre en Glinderman zal tegen con tante betaling V.S. Ohmstede's Beleg- mach overnemen. Ohmach, een importeur van kapitaal goederen, speciaal van metaalbewer- kingsmachires, heeft een jaarlijkse omzet van rond 3 min. Tevens zal Landrp en Glinderman (ruim 200 personeelsleden) tegen con tante betaling VS. Ohmstede's Beleg- gings- en Beheermaatschappij over nemen. Deze maatschappij oefendp geen bedrijfsactiviteiten uit en heeft geen personeel in- dienst. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondver- keer kwamen vrijdagavond de volgende koer sen tot stand (tussen haakjes de officiële slotkoers van dezelfde dag): Akzo (54.50) Hoogovens i f>2 gb). Kon. Olie 94.00-94 50 >94.TC gl). Philips 33.60 gb-33.70 gl (33 80 gb). Unilever 111.00-111 20 >11160). Verdere verbetering resultaat verwacht KOOG A/D ZAAN Ondanks het gedeeltelijk mislukken van het in 1973 uitgebrachte bod op de Centrale Suiker Maatschappij blijft het bestuur van Kon. Scholten Honig (KSH) volledig openstaan voor voorstellen tot samenwerking met suikerfabrikanten. Men acht een combinatie op het gebied van suiker en suikerstropen nog steeds van het grootste belang. In dit verband vindt KSH dat het ver kregen belang van 34 pet in CSM c!e extra lasten van per saldo circa 1,6 min op jaarbasis rechtvaardigt, aldus het jaarverslag. Het boekjaar 1972-1973 is met name voor de Nederlandse zetmeelbedrijven bijzonder moeilijk geweest. De voort durende afbrokkeling van de waarde van enkele valuta's had een duidelijk negatief effect. De buitenlandse De- drijven die grotendeels niet van de expoit afhankelijk zijn, ondervonden minder nadelige gevolgen van de in ternationale monetaire situatie, ter wijl hun kostenstijgingen geringer bleken te zijn dan in Nederland het geval was. Albion Sugar heeft in dit verband een .zeer grote bijdrage geleverd door voor het eerst sinds de toetreding tot het concern in 1967 een zij het nog be scheiden positief resultaat te behalen. Het ziet er thans naar uit dat de ver liesgevende situatie van deze onderne ming definitief tot het verleden zal behoren. Door een grote vraag naar zetmeelpro- dukten - mede door de oliecrisis - zijn de zetmeelresultaten de afgelopen maanden belangrijk verbeterd en h?t bestuur is ervan overtuigd, dat ook in het lopende boekjaar de concernre sultaten verder verbeteren. Levensmiddelen In het verslag werd een goede start gemaakt met de aangekondigde schaal vergroting van de levensmiddelensec tor. Hoewel de acquisities voorals nog tot Nederland beperkt zijn geble ven, kon toch het eerste doel, tenmin ste een verdubbeling van de omzet in deze sector, ruimschoots worden be reikt. De eveneens ten doel gestelde internationalisatie van deze groep is nog in de aanloopfase, maar zal nu al le aandacht moeten krijgen. De nettowinst is in het per 31 augus tus geeindisde boekjaar gestegen met 19,5 pet van 11,3 min tot 13,5 min. Voorgesteld wordt een dividend van 3 in contanten alsmede 5 pet in agio- aandelen. Over 1971-1972 werd ƒ2,40 in contants» uitgekeerd. De concernomzct »s toegenomen met 147 min tot 655 min. Minder winst voor Macintosh-confectie STEIN De netto winst over 1973 van Macintosch Confectie NV in Stein zal ongeveer 4,6 miljoen bedragen tegen in 1972 7,3 miljoen en in 1971 4,3 miljoen. De winst over het afge- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De twee beleggings maatschappijen Robeco en Utilico worden samengevoegd. Hiertoe is be sloten gezien de aanmerkelijk gewij zigde vooruitzichten van de openbare nutsbedrijven, de bedrijfstak waarin Utilico uitsluitend belegt. Verwacht mag worden, dat de drasti sche verschuivingen in de energiever houdingen voor vele energieprodu- cerende en -distribuerende bedrijven tot een waarschijnlijk langdurige winstdruk zullen leiden Hierdoor dreigt de meest aantrekkelijke eigen schap van de bedrijfstak nl. stabiliteit met rustig verlopende groei weg te vallen. Daarom is naar de mening van de directie belegging in uitsluitend openbare nutsbedrijven niet meer ver antwoord en verdient basisverbreding door een samengaan met Robeco aan beveling. Robeco zal aandeelhouders Jtilico de gelegenheid geven hun aandelen om te wisselen in aandelen Robeco en wel zo dat één aandeel Utilico recht geeft op 0,543 aandeel Robeco. Deze omwisselingsverhouding Utilico-Robe- co is gebaseerd op de intrinsieke waarde van beide aandelen per 8 fe bruari jl. Het omwisselingsbericht zal zeer binnenkort verschijnen. Dividend Robeco stelt een slotdividerd over 1973 voor van onveranderd 2,5 pet in aandelen, ten laste van de agio-re serve. Die aandeelhouders die een contant dividend wensen kunnen tot en met 27 september een contant slot- dividend van 5,20 ten laste van de algemene reserve ontvangen. Het totale dividend in contanten over 1973 bedraagt dan evenals over 1972 12,20. Eind vorig jaar bedroeg het vermogen van Robeco 3,69 miljard en het aantal uitstaande aandelen 19,3 miljoen. liet jaarverslag verschijnt op 14 maart a s. lopen jaar is hoofdzakelijk bereikt door de dochterondernemingen, voor al die in het buitenland. Onveranderd dividend Oeé-Van der Grinten VENLO Océ-v.d. Grinten (repro grafie) stelt voor over het per eind november geëindigde boekjaar 1972- 1973 een onveranderd dividend uit te keren van 5 in contanten per aan deel van 20. Rekening houdend met het vorig jaar reeds uitgekeerde inte rimdividend van 2,80 zal het slotdi- vidend 2,20 bedragen. Daarnaast zal een agiobonus van 5 pet worden uit gekeerd. In het afgelopen boekjaar is de omzet volgens voorlopige cijfers gestegen met 15 pet van 471,9 min tot 542,9 en de nettowinst toeko mend aan aandeelhouders met 23 pet van 17,4 min tot 2!,4 min. Aange zien het aantal geplaatste aandelen in 1973 nauwelijks is verhoogd, is de winst per aandeel met vrijwel hetzelf de percentage gestegen van 15,02 tot 18,40. Het aantal uitstaande aan delen stegpn van 1.156.380 tot 1.161.091. Het bedrijfsresultaat steeg van 43,1 min tot 54,5 min en de winst na belastingen kwam uit op 22,2 min (v.j. 17.7 min). De groepswinst steeg van 17,9 min tot 23.1 min. Surséance Arnhemse metaal opgeheven ARNHEM De surséance van beta ling aan de Nederlandse hardmetaalfa- brieken in Arnhem (140 werknemers) wordt voortijdig opgeheven. Sinds de overname van het bedrijf door het Westduitse Hertelconccrn (eind vorig jaar) is de orderstroom dermate toe genomen dat de onderneming weer op eigen benen kan staan. Volgens be windvoerder mr. E. Huber uit Benne- kom zal het personeelsbestand bij de hardmetaalfabriek op korte termijn worden uitgebreid. Het verouderde machinepark wordt gemoderniseerd. Volgend jaar kan de Arnhemse onder neming weer winstgevend zijn. Voor het lopende jaar wordt nog op een klein verlies gerekend. De omzet zou in twee jaar moeten verdubbelen. Heidemij in asfaltbedrijf ARNHEM In Arnhem is opgericht Asfalco, een gezamenlijke dochteron derneming van de aannemingsbe drijven Lareco BV uit Arnhem, een werkmaatschappij van Heidemaat schappij Beheer, en Schagen uit Zwol le. Asfalco levert zowel aan beide moederorganisaties als rechtstreeks aan derden. Asfalco beschikt thans over een installatie met een capaciteit van 180 ton asfalt per uur. Andex-ten Gate dicht OLOENZAAL Andex-ten Cate. een 50-50 joint venture van Andex en Nij- vordal-ten Cate. producente van tri- eotstoffen voor damesbovenkleding, gaat het bedrijf in 1974 ge'eidelijk sluiten. Rpdenen voor dit besluit zijn ener zijds de slechte resultaten in de laat ste jaren ten gevolge van de struc- ture'e overcapaciteit in deze industrie in West-Europa met als gevolg slechte prijzen, anderzijds veranderingen in de modetrend die zich weer meer op geweven stoffen richt. Andex-ten Cate heeft 81 werknemers in dienst. Een sociaal plan voor afvloeiing van het personeel zal aan de bonden worden voorgefegd. Voor het produktieperso- neel zijn voldoende arbeidsplaatsen beschikbaar in de produktiebedrijven van Nijverdal-ten Cate te Oldenzaal en Almelo. Gamma wil werknemers Kersemakers overnemen EINDHOVEN Het textielconcern Gamma holding is bereid de ontslagen textielarbeiders van de failliete jer sey-fabriek Kerssemakers in dienst te nemen. Dit is het resultaat van be sprekingen tussen de vakbonden, de directie van Kerssemakers en ver tegenwoordigers van Gamma. Bij Kerssemakers werkten in totaal 65 personen (inclusief beambten). On danks een verzoek van de vakbonden heeft Gamma holding niet toegezegd ook beambten van Kerssemakers over te nemen. Landbouwcoöperaties willen erkenning BRUSSEL De landbouwcoöperaties in de EEG willen zich beter laten ho ren. door de lidstaten, dcor de Euro pese commissie en door de EEG-mi- nisterraad. De Fransman J. Lequer- tier zei dit woensdag in Brussel. Hij is voorzitter van de Cogeca, de in 1959 in Den Haag opgerichte organisa tie. waarin nu de centrale landbouw- coöperatieve organisaties van alle ne gen lidstaten van de gemeenschap sa menwerken. De Ier F. Buttiner zei dat de landcoö- peraties, vanwege hun betrokkenheid met het platteland en omdat hun doelstellingen in de grond van de zaak gelijk zijn aan die van het ge meenschappelijk landbouwbeleid, met recht speciale erkenning kunnen eisen door nationale regeringen en door de Europese Gemeenschap. 'Ze kunnen het regionaal beleid van de Gemeen schap bevorderen. Er is in die Ge meenschap nauwelijks een onderont wikkelde streek waar ze niet klaar staan om zulks te doen.' AFWEZIG 11. A. Schreuder arts an v. N. Oosteinde 149 an 10 febr. t.e.m. maart. Voor waarn. en inl. dokterstel. 321780. TURKOOISLAAN 2 Bij de Stichting tot beheer en exploitatie van woningen te Leiden is plaats voor een admini stratieve kracht en een Salaris, afhankelijk van leeftijd cn ervaring, na der overeen te komen. Schriftelijke sollicitaties met zo volledig mogelij ke inlichtingen te richten aan de direkteur van de Stichting, Turkooislaan 2 te Leiden onder vermelding van 'sollicitatie'. Inlichtingen telefoon 02523-2246. DE WIJDE BLICK, Schulpweg 60, Noordwijkerhout. r DIT DOEN WIJ: fabriceren, importeren en exporteren van artikelen waarmee wij industrie, kantoorboekhandel en winkelbedrijven dienen. Ons bedrijf groeit snel. De taak van onze administratie wordt, zonder de hulp van een enthousiaste, jonge medewerker, te zwaar. Wii zoeken dus kontakt met een Hij zal de rechterhand worden van onze hoofdadministrateur en déze facetten gaarvbehandelen: grootboekadministratie crediteurenadministratie toezicht op debiteurenadministratie kontrole op fakturering en alles wat op een levendig bedrijf aan boekhouding en administratie voorkomt. Voor deze taak is een praktijkdiploma boekhouden noodzakelijk. Ervaring is een pluspunt. De juiste man bieden wij een uitstekend salaris en moderne sociale voorzieningen. Voor goede werksfeer staan wij garant. Als deze funktie u boeit, wilt u dan kontakt met ons opnemen? Dat kan door een briefje te schrijven of telefonisch naar de heer Van Schaik te vragen. DUBBELE BUURT 8-28 - RIJNSBURG TELEFOON (01718) 71845* ,o«"i Aanschafprijs of kilometerprijs Toegegeven, de aanschafprijs van een Mercedes Diesel is niet laag. Toch kunnen we u zwart op wit geven dat bijvoorbeeld de Mercedes 200 D u minder kost dan een benzinewagen van rond de 12.000 gulden. Mits u omtrent 40.000 km per jaar rijdt. Wanneer u dan alle kosten van de benzine wagen afweegt tegen die van een Mercedes Diesel blijkt spijkerhard dat de Mercedes per kilometer goedkoper is. Met andere woor den: had u die 40.000 km afgelegd in een Mercedes Diesel dan was u na één jaar al goedkoper uit geweest dan met een benzine wagen van rond 12.000,-. En dan rekenen we afschrijving en rente verlies méé. Wij kunnen het u exact voorrekenen. 30% meer kilometers Een Mercedes dieselmotor haalt uit elke liter brandstof 30% meer rendement. Dat betekent 30% meer kilometers dan met een ver gelijkbare benzinewagen. Dat niet geringe voordeel versterkt nog eens dat van de lage diesel brandstofprijs. Een veilig gevoel in deze tijd. Trouwens, over veilig gesproken De veiligheid van een Mercedes, wat houdt dat in? Om maar wat te noemen: z'n be faamde veiligheidskooi en de schokabsorberende voor- en ach terzijde. Dank zij deze zeer ge perfectioneerde voorzieningen zijn de inzittenden bij een aanrijding werkelijk maximaal beschermd. En denk eens aan z'n schokopvangend dashboard; z'n veiligheidsstuur- kolom die bij een aanrijding ineen schuift; z'n veiligheidssloten, -achteruitkijkspiegels, -glas, -dash board,- schakelaars, enz. enzovoort, en zo voort. En neem z'n preven tieve veiligheid. Met zeer goede wegligging, directe en zeer nauw keurige besturing; optimaal rem- systeem; van binnenuit verstelbare buitenspiegelTja, noblesse oblige, nietwaar? De degelijkheid van een Mercedes, waar merk je dat aan? Kijk eens naar z'n carrosserie. Be halve stijlvol en gedistingeerd ook echt berekend op de veel zwaar dere dieselmotor. Die een bijzon dere motorophanging eist. En extra geluidsisolatie. Mercedes heeft die. Een Mercedes Diesel combineert het komfort van een sublieme benzinewagen met de voordelen van een sublieme dieselmotor. Dat merk je onmiddellijk. Als je er een keer mee rijdt. Hóge inruilwaarde Een Mercedes Diesel vermindert slechts heel, heel langzaam in waarde. Want hij heeft een haast onbetamelijk lange levensduur. Dus als u hem over een paar jaar weer verkoopt zal de nieuwe ge gadigde er een aanzienlijk be drag voor moeten en willen neer tellen. Want bij verkoop krijgt hij er ook weer veel voor terug. Veel meer dan voor een vergelijkbare benzinewagen. Er zijn veel Mercedes Diesels die al 5 x de klok zijn rond geweest en nog rustig rondtoeren. Als u zo'n 40.000 km per jaar rijdt, in een benzinewagen van ca. 12 mille, wordt het dan geen tijd dat u zich de veiligheid, de degelijk heid en het komfort van een Mercedes gaat veroorloven? Voor minder geld. Mercedes Diesel. Klasse als geen ander. Vuilwerende achterlichten. Het komfort van een Mercedes, hoe zit dat? Een Mercedes Diesel is een all round wagen. Gebouwd voor stadsverkeer, met een kleine draai- cirkel, dus een enorme wendbaar heid. En gebouwd voor lange af standen, met een onvermoeibare zit en fluisterende motor. Met een Mercedes bent u óók op het laat ste zakengesprek in de middag nog fit. Zó zit dat. B.V. L.I.A.M., Leiden. Vondellaan 45. tel. 01710 - 69303 - Rijnsburg, Rijnsburgerweg 132, tel. 01718 - 73141. ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V., Oegstgeest, Leidse Straatweg 1, tel. 01710 - 52643/4.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 25