Strijd voor christelijke HTS nog altijd onbeslist zzm Prachtige zege van goedaardige reus Internationale titel voor Gena Sosonko m m m m S.©:,. m t ié: m m m E' SE I i E J B B fl B BB S B B B E B m VORMINGSCENTRUM DE DRIEKLANK ie Paterswolde Cursus woningbouw JifcOUW/KmAiRfllEjr ZATERDAG 9 FEBRUAM 1974 BINNENLAND/DENKSPORT T19/K19 1/ermoeden in't Noorden: verborgen tegenstand op ministerie van onderwijs en wetenschappen an een onzer verslaggevers 5SEN Tien jaar 9trijd voor een christelijke Hogere Technische cliool (HTS) in het noorden heeft tot nu toe niet veel meer op- eleverd dan een pas verschenen boekje dat 'Mini-slag' heet. Dat lekje vertelt het relaas van de stichting Christelijk Hoger" Tecli- iscli Onderwijs, Zeervaartonderwijs en Kunstnijverheidsonderwijs Noord-Nederland. verigens duurt het streven naar een ïnstelijke HTS eigenlijk al langer a dateert het uit de jaren vijftig. De rijd lijkt ook nog niet beslecht Het ichtingsbestuur meent met een ver- orgen tegenstand op het ministerie an onderwijs en wetenschappen td uw rubriek van 12 januari jl. heb u attent gemaakt op de brutale wij waarop Canada in zijn uitgifte-pro- ramma 1974 middels 24 zegels met leslag ten behoeve van zijn Olympi- die spelen 1976 een aanval doet op e beurzen van de filatelisten. Wel- cht dank zij een algemeen protest in e filatelisten-wereld komt thans van Canadese posterijen een herzien itgifte-programma uit de bus waarin og maar drie toeslagzegels voor de leien voorkomen. Daarnaast zullen iwel in maart als in september in to- 1 nog 8 herdenkingszegels zonder slag met het oog op 1976 verschij nen. Men vond het blijkbaar zelf ook mal. We blijven nog even in het estelijk halfrond. De posterijen van Ver. Staten hebben zich eind vorig lar geweldig moeten inspannen om 5ór 5 jan. van dit jaar, de dag waar- de zoveelste verhogingen van de osttarieven voorzien waren, een tien- 1 postzegels, briefkaarten en lucht- ostbladen met de aangepaste waar- en gedrukt te krijgen. Nu bestaat er de Ver. Staten een commissie voor kosten van levensonderhoud en die eeft voorshands een stokje voor de ostale plannen gestoken. De jiele ingelegenheid zal op 2 maart ~a.s. g eens worden bekeken. Maar de ze- Is zijn al klaar. Ik moet de verzame- :rs van het onderwerp 'televisie op ostzegels' alsnog attent maken op n serie van vier zegels, die het land ost-Afrika (voorheen Tanzania, ganda, Kenya), in januari heeft uit- igeven ter gelegenheid van de 10e rjaardag van de opstand in Zanzi- ir. Op een van die zegels staat name- een levensgroot kleuren-televisie- lestel. De Oostenrijkse posterijen ebben hun eerste zegels van 1974 in nloop gebracht. Een zegel van 2.50 herdenkt het feit dat de nationale radio-verkeersdienst 50 jaar geleden in start ging. Opgericht als een par- culiere onderneming werden de aan- elen in 1955 door de staat overgeno- en. Op de zegel is een moderne ver schrijver te zien. De tweede emissie een zegel met 4 sh. met het portret an Hugo von Hofmannsthal (1874- 529) ter gelegenheid van de herden- ing van zijn 100e geboortedag. Hij as vooral als dramaturg bekend. Zijn euvres 'Jedermannn' (1911) en 'het rote Salzburger Wereldtheater' 1922) worden nog steeds gespeeld, corts was hij een der oprichters van e bekende Salzburger Festspiele. Op de zegel zult u de adellijke toevoegdng on' bij zijn naam missen. Bij een 'et van 3 april 1919 zijn namelijk in ostenrijk alle adellijke titels afge- chaft. In Denemarken verscheen een ropagandazegel voor bloeddonor- 'hap, een in 1932 door de Deense ad vinders ingezette aktie. Thans zijn r in het land 246.000 donors die in 173 320.000 maal bloed hebben afge- taan. In verband met in Groot-Brit- innië vorig jaar herfst doorgevoerde ostale tariefsverhogingen, zijn on- mgs voor elk van de regio's Wales, cotland en Noord-Ierland 4 aanvul- nde waarden in omloop gekomen, 'p de zegels staan de resp. symbolen an de landstreken; namelijk de raak, de leeuw en de rode hand. De ude waarden van 2 y2 en 7y2 p zijn egelijkertijd ingetrokken. In Zwltser- ind zijn de vorige week de eerste missies van dit jaar uitgekomen, •rie herdenkingszegels wegens het 50- arig bestaan van de nationale jeugd- erbergen, het eeuwfeest van de Zwit- erse arbeiders turn- en sportfederatie n de derde ter gelegenheid van de chutterswereldkampioenschappen, die it jaar in Thun gehouden worden, •p dezelfde dag verscheen ook het zo- enaamde Internaba-blokje met het og op de van 7-16 juni in Basel te ouden internationale filatelistische sntoonstelling ter gelegenheid van et eeuwfeest van de wereldpostverg. 'Is afsluiting eindelijk het uitgifte- trogramma Nederland 1974. Er ko pen 7 emissies: 19 febr. drie zegels toder het motto 'natuur en milieu'; 8 april, vier zomerzegels gewijd aan 'ereldmuziek concours, Herman Heij- volkstoneel en modern ballet; toni .twee zegels gewijd aan wereld- voetbal en tennis- 30 juli drie zegels wegens het bestaan van de Reddingmaat- thappijen, het 25-jarig Kon. Wilhel- en het 100-jarig bestaan van het Ned. Rundveestamboek: sept. wee zegels wegens 30 jaar Benelux O 25 jaar Europa-raad: 9 okt. een ze- lel voor het eeuwfeest van de We reldpostverg en tenslotte op 12 nov. o gebruikelijke kinderpostzegels. In onder alle voorbehooud van njzigingen, dit jaar 19 bijzondere ze- J. M. KIGGEN kampen. Als de school er al komt zal dat langs politieke weg bereikt moe ten worden, zo is de verwachting. Eigenlijk is het verwonderlijk dat het resultaat zo lang is uitgebleven. Rege ring zowel als noordelijke besturen hameren er steeds op dat de onder wijsvoorzieningen in Noord-Nederland moeten worden opgevijzeld. Welis waar was het aantal vereiste leerlin gen aanvankelijk moeilijk aantoon baar, maar de Besturenraad Christelij ke Beroepsonderwijs (CBO) becijferde dat uit het directe voedingsgebied in 1974 213 leerlingen van protestants- christelijke richting kon worden ver wacht en dat dit aantal door 'aanzui ging' (van andere algemene HTS'en) in het noorden tot boven de vereiste zeshonderd leerlingen zal komen. Veertig procent van de bewoners in het gebied is voor protestants-christe lijk onderwijs. De toenmalige staatsse cretaris Grosheide schreef in 1968 dan ook, dat, als er een vierde HTS in het noorden zou komen, het als een 'rede lijk verlangen kan worden aange merkt' dat deze dan een protestantse signatuur zal dragen. Geen duplicaat Belangrijk is ook de opzet die de stichting aan de HTS wil geven. De school zou niet een duplicaat zijn van de reeds bestaande instellingen m Leeuwarden en Groningen, maar aan vulling daarop. In dit verband wijst secretaris B. E. van Veenen van de stichting op de christelijke HTS in Hilversum. (De tweede christelijke HTS in Nederland komt in Rotterdam - red.). Het studieprogramma in Hil versum ligt in de sfeer van de compu tertechniek. Het stichtingsbestuur in Assen zou het noorden ook een zeer modern technisch onderwijspakket willen aanbieden. Bovendien is ook het provinciaal be stuur van Drente geporteerd voor een HTS. Desondanks is die vierde HTS voor het Noorden er nog steeds niet. Het Stichtingsbestuur in Assen zal tenminste twee klippen moeten omzei len. In de eerste plaats moet aannemelijk worden gemaakt dat een vierde HTS B. E. van Veenen voor het noorden noodzakelijk is. In de tweede plaats is er een concurrent. Na de initiatieven van de christelijke stichting (aanvankelijk gericht op de stad Groningen, na onderzoekingen tenslotte definitief op Assen), kwam er nog een tweede stichting bij, onder voorzitterschap van burgemeester drs. H. A. Beusekamp van Emmen. Deze stichting wil een algemene HTS in Emmen. Belangrijk is dat dit initiatief de steun heeft van het provinciaal be stuur van Drente. Er wordt een rela tie gelegd tussen de industriële ont wikkeling van Emmen en de wense lijkheid van e'en HTS. De heer Van Veenen meent echter dat die relatie weliswaar wordt aangenomen, maar in feite niet bestaat. Bovendien ligt Em men ongunstig 'met de rug tegen de Duitse grens'. Hoewel het stichtingsbestuur de brief van staatssecretaris Grosheide over de redelijkheid van een vierde HTS van christelijke signatuur koestert, is men er toch allesbehalve gerust op. Komt dat doordat de ideeën inmiddels zijn gewijzigd? Met enige schroom kondigen we vier deeltjes aan van de serie 'Jungle Dok ters Sprookjes', uitgegeven door J. N. Voorhoeve in Den Haag en het Kin der Lektuur Plan van 'In de Ruimte' te Soest De schrijver van deze oer woudsprookjes, Paul White, laat Dau- di aan Afrikaanse kinderen een ver haal vertellen over een aap, een ezel, een antilope en andere dieren die in hun omgeving leven. De verhalen zijn alleszins lezenswaard, maar in de 'toe passing' zit 'm de kneep. We weten niet goed raad met de woorden van Daudi, die nadat ze een nijlpaard in een spiegel heeft laten kijken zegt: 'De bijbel is Gods spiegel. Je kunt dat lezen in Jakobus 1 vers 23 tot 25' We hebben de indruk dat zo'n sprong niet overkomt bij de kinderen voor wie deze boekjes bestemd zijn, nog af gezien van de kleuters, die het ver haal slechts aanhoren. Hopelijk ver gissen we ons. De titels van de vier deeltjes zijn: Het aapje dat een leeuw wou zijn, Domme domme Toto, Wat Boeboe in de spiegel zag en De ezel die niet kiezen kon. Peter Oram be steedde veel zorg aan de illustraties. De boekjes kosten per deel ƒ3,90. Bij Uitgeverij Amsterdam Boek BV te Amsterdam verscheen een boekje met kinderspelen, dat als titel kreeg: Lek ker spelen, spelletjesboek. Het werd samengesteld door Adrie en Geert van Oorschot en kwam eerder uit onder de titel 'Tussen Keulen en Parijs'. Ruim tweehonderd gevarieerde spelletjes zijn in dit boekje opegnomen, geschikt voor kleuters en grote kinderen, voor bnnnenshuis en voor buiten, voor cij- feraartjes en voor de meer speels in gestelde kinderen. Het boekje kost ƒ4.95 Henk Barnard kreeg verleden jaar de gouden griffel voor zijn 'De Marok kaan en de kat van tante Da' een in Amsterdam spelend jeugdboek, waarin op een duidelijke, maar gelukkig niet nadrukkelijke manier het probleem van de gastarbeiders ter sprake kwam. In de bekende Regenboogreeks van Van Holkema Warendorf 'Unie boek, Bussum) is nu een vervolg uit: 'De krakers en het huis tan tante Da'. Alweer een goed verteld jeugdboek, dat zonder belérend te zijn de lezert jes neerzet bij wat er allemaal aan onze huisvesting en aan die van een vreemdeling kan vastzitten. Prijs 7.90 Horizontaal: 1. gèstreng, 4. luchtbol, 7. organische verbinding, 9. aanloop, 10. mondwater, 12. hap, 13. muze van hei minnedicht, 14. tijding, 15. onge vuld, 18. voorkomen, 20. taai twijgje, 23. alvorens, 25. hevig, 26. nachtlamp (Ind.), 27. zetel, 29. kleur, 31. dwaas, 32. oudste bijbelvertaling, 37. zuiver, 39. leverpastei (Z.N.), 40. voorlich ting, 41. schaapkameel, 42. tegenstel ling van vroeg, 43. laan, 44. wettelijk, 45. kosteloos. Verticaal: 1. toespijs bij de rijsttafel, 2. verharde huid, 3. spaans paard, 4. breekbaar, 5. traag, 6. insektenverte- rende plant, 8. spijltje, 9. zwemvogel, 11. bergplaats, 10. keur, 17. tussen, 18. plant met geneeskrachtige wortel, 19. vlaskam, 21. vloerlijst. 22. gelijk, 23, meisjesnaam, 24. zaak, 28. speels, 29. soort duif, 30, spoorstaaf, 33. gewoon terecht (Ind.), 34. op een andere wij ze. 35. edelgesteente. 36. insluiting van een vesting, 38. brilslang, 40. evenredig deel. Oplossingen tot en met woensdag a.s. per briefkaart zenden aan: Trouw/Kwartet, Postbus 859. Amster dam. Linksboven vermelden: Week endpuzzel. OPLOSSING VAN VORIGE WEEK Hor.: 1. salie, 5. tol, 7. stunt, 11. Aïda, 12. bee, 14. els, 16. kaal, 18. Lea, 20. ribes, 23. pee, 24. er, 25. aar, 27. lak, 28. les, 30. Ie, 31. tarok, 33. tegen, 34. Ra, 36. pedel, 38. manen, 39. kt., 40. re, 42. tegel, 44. pil, 45. la, 46. Amer, 48. danig, 50 rapé, 52. lor, 53. temer, 54. lev, 55. Eede, 57. baret, 59. Mark, 61. Ne, 62. lek, 63. lepel, 66. si. 67. st„ 68. lover, 69. loten, 71. ba, 73. rakel, 75, Negus, 76. ra, 78. pel, 79. Mei, 81. rek, 82. mi, 83. ark, 85. aarde, 87. rad, 88. mees, 90. elk, 91. Eem, 93. para, 94. Simon, 95. Ide, 96. etage. Vert.: 1. sier, 2. Ada, 3. la, 4. eb, 5. teil, 6. leek, 7. s.s., 8. uk, 9. nap, 10. tael. 11. aleer. 13. er, 15. L.S., 17. leest, 19. karet, 21. bal, 22. regel, 25. aap, 26. rodeo, 28. lenig. 29. sen, 32. keg, 33. tapir, 35. arm, 37. leder, 39. kap. 41. Eelde. 13. lamel, 45, lavas, 46, are, 47. roe, 49. netel, 50. rem, 51. eik, 53. takel. 56. ent, 57. bevel, 58. meter, 60. rib, 62. loket, 64. pon. 65. leges, 67. stram. 68. lap. 70. nuk, 72 Alida, 74. ver, 77. Ares, 79. maki, 80. idee, 82. mare. 84. kei. 85. al, 86. Ee, 87. rag, 89. Sm, 90. en, 92. me, 93. pa. Prijswinnaars: De heer J. A. van Suij- lekom, Keizersdijk 97, Raamsdonks- veer; de heer P. Boter, Verlengde Oos- terweg 45, Groningen; mevr. K. van Dijk-Vonk, Casperflageistraat 37, Delft. De heer Van Veenen gelooft van niet. 'Op het departement van Onderwijs en Wetenschappen heeft men nooit een klap voor een protestants-christe lijke HTS gevoeld. Dat zeggen ze niet zo. maar je vodt het zo aan'. Ook politiek ligt het niet zo gemakke lijk. De gunstige brief van Grosheide is het moeizame resultaat van een de bat in de Tweede Kamer over de toen uitgebrachte Nota Noorden des lands. 'Hilversum en Rotterdam zijn er poli tiek door heen geglipt', meent Van Veenen. De laatste ontwikkelingen vloeien voort uit de Kamerdebatten over de nog door minister Langman gewrochte nieuwe regeringsnota over het Noorden. Na het optreden van het nieuwe kabinet zei minister Lubbers dat er gepraat zou worden met de be trokken besturen. Dat is inmiddels ge beurd. De staatssecretarissen Klein en Veerman zijn komen praten. Het ge sprek is volgens Van Veenen teleur stellend verlopen doordat beide be windsmannen de formele uitspraken vóór een protestants-christelijke claim relativeerden. De heer Van Veenen zegt het ietwat verwonderlijk te vin den dat vooral juist de heer Veerman (AR) dit deed. Positief Positief is daarentegen de reactie van de bewindslieden op de bereidheid van het stichtingsbestuur om te on derzoeken in hoeverre een samenwer king met de Technische Hogeschool in Twente mogelijk is. Wel zal dit de signatuur van de school onverlet moe ten laten. De Besturenraad VBO on derzoekt dit nu verder. Positief, om dat heteen aanwijzing zou kunnen zijn dat de regering een eventueel gunstig resultaat van dit onderzoek zou willen honoreren. Dat zou beteke nen dat de kansen voor een christelij ke HTS dan nog niet hdemaal van de baan zijn. Hoewel de bewindslieden hebben aan de andere kant óók de Emmer stichting hoop gegeven door gunstig te reageren op een gesprek van deze stichting met de rijksuniver siteit van Groningen. Een voorstel van (nu oud-)minister Van Veen in 1972 voor een compro mis-school is van de hand gewezen. Het stichtingsbestuur is na overleg met de Tweede-Kamerfracties van KVP, CHU en ARP tegenover de mi nister het recht blijven bepleiten 'van een belangrijk deel van de noordelij ke bevolking op een richting, ook van hoger tdchnisch onderwijs, welke overeenstemt met de levensovertui ging van dat deel van de bevolking'. De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname- in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Overvallen Overvallen op postinstellingen door daders met vuurwapens die gestolen waren uit een kazerne! Is het niet hoogst noodzakelijk een scherpere be waking in te stellen bij militaire ge bouwen? Dat kan toch zonder de machtigingswet? Wolfheze H. Sinneker Tegen de VVD In een tweetal artikelen (Verrassend 1 en 2 van 31-1-74) zit u (weer) tegen de WD aan te schoppen. Uw krant kon wel 'rood' zijn. De gevolgen van het slechte energiebeleid van het ka binet Den Uyl zijn voor bepaalde be drijfstakken (horeca, autohandel enz.) van dien aard, dat de WD terecht aan diegene vraagt die direct verant woordelijk is voor dit beleid, wat zij wil doen om de schadelijke gevclgen zo klein mogelijk te houden. Onstwedde J. Haan Tweede dienst In Tr/Kw van 30-1-74 staat dat twee Limburgse kerken de weg van de minste weerstand hebben gekozen door de tweede dienst (de leerdienst) af te schaffen. In plaats van een zui verend zout te zijn, nemen zij de roomse praktijk over: 's morgens voor God en 's middags voor mezelf. Het is te hopen dat de Generale Synode die kerken wijze raad geeft anders wordt het een snelle afloop der wateren, niet alleen in Limburg maar in heel het land. Andijk K. Nierop Inzake de inmiddels afgesloten discus sie rondom het nieuwe liedboek en het Ere zij God delen wij nog mee dat de Inzendster L. A. Kroon-Bou- man te Zuidbroek in haar door de re dactie bekorte brief wèl gezang 134 genoemd had. -Red. De kandidaten voor het damkam pioenschap van Nederland zijn bekend. U zult wel gelezen heb ben, dat wereldkampioen Ton Sij- brands niet meedoet. Hij moet rusten, hetgeen hem overigens niet zal verhinderen om het titel- toernooi in Apeldoorn (dat op 30 maart begint) ter plaatse te vol gen en de partijen voor het pu bliek van commentaar te voor zien. Wie zal Sijbrands in het toernooi ver vangen? Er is geschreven, dat dit de kersverse jeugdwereldkampioen Rob Clerc zal zijn, maar de juistheid van deze melding waag ik te betwijfelen. Men heeft namelijk ook interesse in de te Groningen studerende Zwitserse Nederlander Andreas Kuyken. Hij be zit de Nederlandse nationaliteit en wanneer hij eenmaal aan het kampi oenschap van Nederland heeft meege daan, zou de KNDB hem met een ge rust hart in het nationale team kun nen opstellen zonder protesten van de Russen te kunnen verwachten Onder de finalisten mist men de naam van Theo Tielrooy. Deze goed aardige reus uit Driehuis heeft de boot op het nippertje gemist. Na een sterke partij liet hij zich in gewonnen stand nog door Gordijn in de luren leggen. Nu heeft drs. E. Bronstring zich geplaatst. In onderstaand treffen toont Tielrooy, dat hij tot erg knappe staaltjes in staat is. Zijn tegenstander is Bronst ring, die, met wit spelend, op een ver schrikkelijke manier wordt verslagen. Wit: Bronstring; zwart: Tielrooy. 1. 33-28 17-21 2. 39-33 21-26 3. 44-39 11- 17 4. 50-44 6-11 5. 33-29 20-25. Na deze zet van zwart is al duidelijk hoe het spelbeeld zich zal ontwikke len. Zwart trekt zich doelbewust terug in de verdediging en wil het witte centrumblok gaan omsingelen. 6. 38-33 14-20 7. 42-38 10-14 8. 47-42 17- 21 9. 28-22. Wit moet een plan kiezen. Aanvallen met 9. 29-24 ziet er ook niet zo geweldig uit, evenmin als 9. 28-23 19x28 10. 32x23 11-17, waarna wit ontwikkelingsmoeilijkheden krijgt. 9. 18x27 10. 31x22 12-17! Op 10. 19-24 had wit zich fraai uil de moeilijkheden kunnen redden door: 11. 34-30 25x23 12. 32-27 21x32 13. 37x10! 5x14 14. 22-18 13x22 (A) 15. 33-29 24x33 16. 39x6 met gelijkwaardi ge stand. A. 14. 12x23 15. 33-29 23x34 (24x33) 16. 39x10 9-14 17. 10x19 13x24 en wit heeft zelfs iets gemakkelijker spel. Terug naar de partij: 11. 32-28 19-24 12. 37-31 26x37 13. 42x31. Door deze ruil probeert wit zich lucht te ver schaffen. En inderdaad lukt dit, zij De Russische meester Sosonko, is trai ner geweest van Tal en Kortschnoi. Onder zijn collega's in de Sowjet-Unie was hij populair, minder echter bij de functionarissen. Daarom kreeg hij geen vergunning om naar buitenland se toernooien te reizen, noch als trai ner, noch als deelnemer. Na het Nederlandse kampioenschap van verleden jaar heeft hij nu in het Hoogoventoernooi een uitstekende derde plaats behaald, achter Browne en Donner, waardoor hij voldeed aan de norm voor de internationale mees tertitel. Een zijner partijen wordt in deze rubriek besproken. Maar eerst enkele opmerkingen over het ingezonden stuk van J. H. Donner in Trouw/Kwartet van 6 februari naar aanleiding van mijn mededeling in de vorige rubriek, dat de Russische en Tsjechische meesters niet deelna men aan het Hoogoventoernooi, om dat Sosonko meespeelde: 1. Mijn 'veronderstelling' werd niet 'uit de lucht gegrepen', maar berustte op nauwkeurige informaties. 2. Gedurende de weken van het Hoog oventoernooi waren minstens tien Russische grootmeesters van hoog ni veau beschikbaar, die niet betrokken waren bij de voorbereiding van de kandidatenmatches. 3. Ik zou het natuurlijk zeer betreu ren, wanneer mijn mededelihg het be lang van Sosonko zou schaden, maar ik ben niet van mening, dat de waar heid in een dergelijk geval schade kan doen. Ik ben ervan overtuigd, dat Sosonko zijn vaste plaats in het Ne derlandse schaakleven heeft gevonden, dank zij zijn eigen prestaties, en dat de Nederlandse schaakwereld het hem onder alle omstandigheden mogelijk zal maken, aan internationale ontmoe tingen deel te nemen. G. SOSONKO-C. G. LANGEWEG Koningslndisch. Wijk aan Zee, 1974. 1. Pf3 PfG 2. c4 g6 3. g3 Lg7 4. Lg2 0-0 5. 0-0 d5 6. d4'dc. Geeft geen gelijke stelling. Solider is de opbouw met c6. 7 Pa3 Pc6 8 Pc4: Le6 9. b3 Ld5 10. Lb2 a5 11. Tel Dc8. Na 11. a4 12. ba Ta6 13". Pfe5! zouden zwarts kansen eveneens minder zijn dan de witte. 12. e3 Td8 13. a3. Om a4 met b4 te kunnen beantwoorden. Wit heeft nu overwicht in het centrum en de zwar te stelling is vrijwel zonder perspec tief. 13 Pc4 14. De2 a4 15. b4 De6 16. Tfdl. Nu kan wit al zijn opmars in het centrum met Pel, f3 en e4 voor bereiden. 16. Pa7? Dit heeft verlies van de controle op het centrum tengevolge. 17. Pfe5 Pb5 18. Pa5! Met de dreiging 19. f3 en e4. waarna Pb7: kan volgen. 18. Da6 19. Pd3. Dreigt 20. Le4: Le4: 21. Pc5 met stukwinst. 19bü 20. Pf4! e6 Na 20. ba 21. Pd5: Td5: 22. Le4: zou zwart de kwaliteit verliezen. 21. Pc6 Te8 22. Lfl! Ped6 23. Pdó: ed 24. Df3. Nu verliest zwart minstens zijn centrumpion en daarmee is de partij uit. Na 24. Pc4 zou 25. Dd5: Pb2: 26. Lb5: en 27. Td2 volgen. 24. Te4 25. Ld3 Db7 26. De2. Op gegeven. De dolle dame in Wijk aan Zee. In de vijfde ronde van het Hoogoven toernooi kreeg Planinc terecht een ap plausje, omdat hij in de volgende ver loren stelling tegen de winnaar van het toernooi, Browne, op een verras sende en slimme manier remise wist te bereiken. PLANINC t ïJa i 4 3 ata? 1 Si. a •ii» 1 2 a ai SL 23M w SCIIERNETZKY 1935 1. Tf2:t! 2. Kf2: Dd2t 3. Kgl (Kf3t De3t) Delt 4. Kh2 Df2t 5. Kh3 (De enige mogelijkheid om eeu wig schaak te vermijden) Pf4f! 6. Tgf4: (6. Tcf4: of gf4: komt op hetzelf de neer. Ook kan wit na 6. Kh4 Pg6:t niet meer winnen). Dflt 7. Kg4 (Op Kh2 volgt Dhlt en na Kh4 volgt Dh3t.) 7. Df4: 8. Kh5 Dh4t Pat! Eigenlijk is de Belgische partij nog fraaier, omdat de combinatie gecom pliceerder en dwingender is, terwijl Browne het pat had kunnen voorko men. LUDEK PACHMAN het tijdelijk. Zwart kan nl. geen schijf winnen door 13. 21-27. want dan volgt 14. 41-37 27x18 15. 35-30 24x35 16. 29-24 20x29 17. 34x21 16x27 18. 31x22 en wit heeft zich niet alleen be vrijd, maar ook nog een goede stand overgehouden. 13. 21-26 14. 41-37 7-12 15. 38-32 14- 19 16. 43-38 9-14 (om 17. 29-23 te ver hinderen) 17. 49-43 2-7! 18. 4842 4-9 19. 46-41 5-10. Zie diagram. m a sja b m ii si a a ill. B: m 'HBaaH mm m a Alle witte zetten zijn nu verhinderd door eenvoudige combinaties behalve 20. 32-27 17-21 21. 38-32 12-18 22. 43-38 8-12! Op 22. 1-6 was gevolgd 23. 35-30 24x35 24. 28-23 19x17 25. 29-24 20x29 26. 34x1 en wit wint. Op 22. 7-12 had wit sterk 2?. 22-17 11x22 24. 28x17 gespeeld; 24. 1-6 25. 27-22 18x27 26. 31x22 en zwart be reikt niets meer, want op 26. 12- 18 volgt 27. 17-12 8x28 28. 32x12 6-11 29. 36-31 21-27 30. 31x22 11-17 31. 22x11 16x18 32. 38-32 en winst is voor zwart niet meer weggelegd. De partij ging verder met: 23. 22-17 (gedw.) 11x22 24. 28x8 3x12 25. 27-22 18x27 26. 31x22 7-11 27. 32-28 12-18 Zwart gaat de oogst binnenhalen. 28. 35-30. Tja, wat anders? Op 28. 37-32 18x27 29. 41-37 volgt 29. 24-30 30. 35x24 19x30 en zwart behoudt zijn schijfwinst ook. 28. 24x35 29. 29-23 18x27 30. 23-18 13x22 31. 28x6 20-24! ujrm m B e li R s m m u Nu moet wit zwart een dam toestaan of een tweede schijf verliezen. Op 32. 33-28 volgt 27-32. Op 32. 34-29 volgt 27-31. Op 32. 33-29 24x33 33. 38x29 volgt 33. 25-30 34. 34x25 27-32. 35. 37x28 26-31 36. 36x27 21x43 met winst dus: 32. 37-32 24-29 33. 33x4 14-20 34. 4x31 26x46 35. 42-37 21-27 36. 32x21 46x49. Wit kan gevoeglijk opgeven, maar hij geeft er de voorkeur aan nog even verder te ploeteren, waarschijnlijk om van de schok te herstellen. 37. 21-17 16-21 38. 17x26 20-24 39. 34-29 24x33 40. 39x28 25-30 41. 28-23 10-14 42. 44-39 35x33 43. 23-18 30-34 44. 18-12 34-40 45. 45x34 33-39 en zwart won. Een prachtige partij, waarin Tielrooy het voordeel dat hij al in de opening kreeg niet meer uit handen heeft ge geven, maar zelfs heeft uitgebreid en in materiaal omgezet Dit is tegen een gevaarlijke en gerenommeerde tegen stander als Bronstring zeker geen ge ringe prestatie, integendeel, het is een prestatie om u tegen te zeggen. Dan nu nog een opgave voor de 'huis dammer', waaraan deze keer nog geen prijsje is verbonden; dat komt volgen de week weer. Wit speelt en wint. BROWNE Met 54. De8t Kh7 55. Dd7t en 56. fe3: had Browne direct kunnen win nen, maar hij wilde gebruik maken van de tijdnood van Planinc (één mi nuut voor zes zetten!) en nam zonder, na te denken gauw de loper: 54. fe3: Dh2t 55. Kf3 De2f 56. Kg3 Dg2t Pat! En in Antwerpen. De heer J. ten Have te Amsterdam, maakt mij er op opmerkzaam, dat een dergelijk geval zich al eens heeft voorgedaan in een partij, die in 1942 in Antwerpen gepubliceerd werd. Merkwaardigerwijze staan de zwarte koning en de witte dame op dezelfde velden! R. NOORDIJK BE' s" ar m m b m m m E FRANK DROST ADVERTENTIE Mensen die er eens uit willen zijn om er weer in te komen zijn ln de paasweek welkom in Een aantal dagen willen we ontspannen bezig zijn rond vragen als „Hoo komen we tot zinnig leven en samenleven?" De week begint vrijdagmiddag 12 april, om 14.45 uur. en eindigt woensdag 17 april, om 12.30 uur. De kosten bedragen 135,— per persoon. Voor nadere inlichtingen (ook telefo nisch) en het aanvragen van een aan- meldlngsformuUer kunt u zich wenden tot vormingscentrum „De Drieklank", Hoofdweg 264, Paterswolde. Tel, 05907- 2700. Van een onzer verslaggevers UITHUIZEN In de volkshoge school 't Oldorp te Uithuizen wordt een cursus gegeven over woningbouw voor gemeenteraadsleci-n. bestuursle den van woningbouwr -j.oraties en af gevaardigden van vrouwenverenigin gen in de gemeenten Uithuizen en Ui- thuizermeeden. Dat gebeurt op drie avonden in februari en maart. Er zijn 32 deelnemers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 19