Drie gulden per te hard gereden kilometer, maar het kan ook veel hoger Spaarrentetot Als uw hart u werkelijk ter harte gaat Zesdeklassers gaan tentamens boycotten Rotterdam moet compromis slikken 7M~ Hun Contributie omroep van 5 op 10 gulden 'Plankgaspiratenworden hard aangepakt Veiligheid in verkeer onder één directie Geen transactie Audet-Telegraaf Becel, goed voor harten bloedvaten Kinderen demonstreren Protest in Bilthoven tegen 'hele schoolsysteem' zal week duren Verzet tegen prestatiedrang en selectie TROUW' KW'lVRTET DONDERDAG 7 FEBRUARI 1974 BINNENLAND T3/KS (ADVERTENTIE) De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 5% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot 9% voor onze Vaste Termijn Spaarrekening (5 jaar vast) en onze Spaarwinstbiljetten aan toonder. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar deze spaarmogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Van onze Haagse redactie DEN HAAG Automobilisten die de nieuwe maximumsnelheden van 100 en 80 kilometer overschrijden, krijgen een boete van drie gulden per te hard gereden kilometer. Indien de komende weken blijkt dat veel snelheidsovertredingen voorkomen, dan zal deze boe te worden verhoogd. Bij 'ergerlijke' gevallen van snelheids overtreding zal ook nu al een veel hogere boete worden gegeven of zelfs de rijbevoegdheid voor bepaalde tijd worden ontnomen. De procureurs generaal van de vijf gerechtshoven in Nederland hebben hiertoe gisteren be sloten. Discipline Dat gebeurde op de eerste dag dat Nederland met maximum- en mini- mum-snelheden op de wegen te ma ken kreeg. De politie patrouilleerde en keek zorgvuldig toe, ondermeer met radarauto's, motoren en vliegtuig jes. maar signaleerde slechts weinig overtredingen. De algemene indruk van de verkeersdienst was dat autorij dend Nederland zich goed aan de nieuwe geboden hield. Slechts enkele tientallen (op de honderdduizenden) automobilisten werd bekeurd. De poli tie deelde mee dat de intensieve con trole van gisteren tenminste de ko mende weken nog zal voortduren. De boetes voor te hard rijden worden Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ministerraad heeft besloten één directie voor de verkeers veiligheid in te stellen die rechtstreeks onder verantwoordelijkheid van de mi nister van verkeer en waterstaat res sorteert. Minister Westerterp deelde dit giste ren in de Tweede Kamer mee. De ministerraad heeft de minister van verkeer en waterstaat aangewezen als coördinator tussen de verschillende departementen voor de verkeersveilig heid. Verder zal een 'Centrale Commissie voor de Verkeersveiligheid' worden in gesteld. Daarnaast wordt nog een Per manente Contactgroep voor de Ver keersveiligheid in het leven geroepen. De Centrale Commissie wordt het amb telijk toporgaan waarin de departemen ten van binnenlandse zaken, justitie, volksgezondheid en milieuhygiëne, volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning en verkeer en waterstaat zijn vertegenwoordigd. De minister van verkeer en water staat zal zo snel mogelijk het hoofd van de directie voor de verkeersveilig heid'benoemen. Hij zal de adviseur van de minister, zijp. voor de verkeersvei ligheid. Deze functionaris zal tevens de secretaris zijpvan de 'Centrale Commissie' en voorzitter van de 'Per manente Contactgroep, voor, de Ver keersveiligheid'. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Na alle stormen van on gerustheid en afkeuring, vinden de raad van commissarissen en de direc tie van het krantenbedrijf Audet het thans niet langer noodzakelijk dat er aandelen worden geruild tussen 'De Limburger' (Audet) en 'Limburgs Dagblad' (Telegraaf). Wel zal het overleg worden voortge zet over vraagstukken van efficiency en commercieel beleid bij de exploita tie van de twee dagbladen in Limburg. De raad van commissarissen heeft la ten weten volledig achter de garanties te staan die de Audet-directie aan de centrale ondernemingsraad heeft ge geven. Welk besluit er ook genomen zal worden, steeds zal tijdig overleg worden gepleegd, zo is gisteravond beloofd. Volgens de raad van commis sarissen is de ongerustheid, die ont staan is bij werknemers en lezers, 'be paald onnodig'. (ADVERTENTIE) 2P door de nieuwe maatregelen aanzien lijk hoger dan voorheen. Tot nu toe gold een boetestelsel van 40 voor 1 tot 20 kilometer te hard rijden, 60 voor 20 tot en met 30 kilometer, 100 voor 30 tot en met 40 kilometer en 150 daarboven. Reed een auto mobilist 40 kilometer per uur te hard dan kostte hem dit een boete van 100. Volgens de nieuwe richtlijnen gaat dezelfde overtreding hem nu 120 kosten. Volgens de Haagse procureur-generaal mr. W. A. baron van der Feltz was een verhoging van de boetetarieven al in behandeling. 'De verhoging is nu wat sneller ingevoerd, maar ook zon der de nieuwe snelheidsbepalingen zou dat gebeurd zijn', zei hij. 'Over enkele weken, na overleg met de kan tonrechters zal het nieuwe boete systeem defintief worden vastgesteld. Het nieuwe tarief vind ik niet zo hoog. We doen een beroep op het publiek zich uit eigen beweging aan de snel heidsbepalingen te houden. Verhoging van het tarief is noodzakelijk indien er veel overtreders komen. We over wegen voorts het bedrag per kilome ter te laten stijgen naarmate het aan tal te hard gereden kilometers groter wordt. Door de maximumsnelheid zal het verkeersbeeld meer gelijkmatig worden. In die situatie wordt snel heidsovertreding gevaarlijker omdat de andere automobilisten daar niet meer op bedacht zijn. Overtreders die zo het verkeer echt in gevaar brengen zullen streng gestraft worden', aldus de Haagse procureur-generaal. De officieren van justitie zullen over eenkomstig de richtlijnen van de pro cureurs-generaal een schikking met acceptgirokaart naar de bekeurde au tomobilist toesturen. Weigert deze te betalen, dan zal de zaak bij voorrang door de kantonrechter worden behan deld, waarbij de boete meestal hoger zal worden. (ADVERTENTIE) We zitten teveel. We roken meer dan goed voor ons is. We leven vaak te gespannen. En door veranderde eetgewoonten eten we teveel vet van verkeerde samenstelling. Allemaal faktoren die de kans op hart en vaatziekten vergroten. Wat kunnen, we eraan doen Meerbewegen. Spanningen vermijden. Minder roken. En vooralverstandiger eten. Daarbij is naast de hoeveelheid vooral de samenstelling van de vetten in onze dagelijkse voeding van belang. Verzadigde en meervoudig onverzadigde vetten. De gebruikelijke voeding in ons land bevat veel verzadigde vetten. In het algemeen teveel. Want deze verzadigde vetten verhogen het cholesterolgehalte van het bloed. Steeds meer - ook jongere - mensen hebben een te hoog cholesterol gehalte. En een hoog cholesterol gehalte verhoogt de kans op hart- en vaatziekten. (Cholesterol is een vetachtige stof die zich afzet in de bloedvatwand). De meervoudig onverzadigde vetten - met name het (cis-cis) linolzuur- hebben een cholesterol verlagende werking en dat kan een vermindering van de kans op hart-en vaatziekten betekenen. Daarom is Becel goed voor hart en bloedvaten. Want elk kuipje bevat maar liefst 60-65% (cis-cis) linolzuur, de beste van de meervoudig onverzadigde vetzuren. Gaat u minder roken? Meer bewegen? Als u dan ook maar verstandiger gaat eten. En ervoor zorgt de consumptie van verzadigde vetten te beperken en deze zoveel mogelijktevervangen door meervoudig onverzadigde vetten. De 4 Becel produkten helpen u daarbij. Becel margarine. Becel olie. Becel voorde koffie. En Becel Dressing, voor sla en salades. Begin morgen met Becel. Begin er jong mee, want dan zijn hart en bloedvaten nog in goede conditie. Becel helpt mee ze zo te houden. Schrijf vcor meer Informatie over voedingsvetten naar: Postbus 37, Rotterdam. Ongeveer 1500 kinderen hebben gisteren in een demonstratie op het Binnenhof kracht bijgezet aan de eisen van de actiegroep 'Stop Kindermoord'. De voor zitter van de Tweede Kamer, dr. A. Vondeling, kreeg een petitie met 5000 hand tekeningen aangeboden en een stapel kindertekeningen. In Nederland komen jaarlijks 450 kinderen in het verkeer om het leven. 9000 kinderen raken per jaar (dikwijls met levenslange gevolgen) gewond. Boersma in hotsing met ARP DEN HAAG Minister Boersma kan niet accepteren dat de Rot terdamse gemeenteraad vandaag het compromis over het sociaal Beperking statuut, dat tussen liem en b. en w. is bereikt, zal veranderen. Gaat de raad niettemin tot amendering van de nieuwe voorstellen over, dan is de kans groot dat liet nieuwe besluit toch wordt geschorst. Van onze parlementsredactie Minister Van Doorn (crm) heeft het aantal leden, dat een organi satie moet hebben om in aanmer king te komen voor zendtijd ver hoogd van 15 000 tot 40.000. Ver der moeten deze leden tenminste tien gulden per jaar contributie beulen in plaats van de vijf gul den die voorgeschreven was. De bewindsman heeft tot de verho- ging van de drempel besloten, na hierover een verdeeld advies te heb ben ontvangen van de omroepraad. De kleinst mogelijke meerderheid van de raad sprak zich zelfs tegen de verho ging van het minimum aantal leden uit. Het advies is overigens al bijna een jaar oud. Ook door leden van de Tweede Kamer werd verschillend gereageerd op het besluit, dat vandaag van kracht wordt. Zo merkte drs. G. van Lijenhorst (CHU) op, dat hij liever een verho ging van het vereiste aantal leden had gezien tot 25.000. 'Het kan toch niet de bedoeling van de regering zijn', zei hij, 'om nieuwe initiatieven af te knijpen'. Overigens vond de heer Van Leijenhorst, dat het probleem van de omroepdrempel ter sprake moet ko men in het debat over het gehele om roepbestel, waarmee de CHU op het ogenblik niet zo gelukkig is. Dr. K. van Dijk (WD) merkte op, dat hij het systeem van drempels in het omroepbestel allerminst democra tisch vindt. Als je dan zo voor de ver scheidenheid in de omroep bent, moet je de drempels niet gaan verhogen. De Kamerleden, die deze verhoging wel nodig vinden, noemde de WD-er hypocriet. Deze kamerleden zijn dan onder meer de heer M. W. Schakel (ARP): 'De drempel is nu aan de lage kant; de verhoging is redelijk', en drs. J. J. Voogd (PvdA): 'Door de te lage drem pel wordt het aantal zendgemachtig den zo groot, dat het voor de omroep verenigingen haast niet meer moge lijk is een totaalprogram te brengen'. De PvdA vindt het verder redelijk, dat de vastgestelde verhoging niet van invloed is op de aanvragen om zend tijd, die nu zijn ingediend. De bewindsman deelde dit gister avond in-de Tweede Kamer mee tij dens de interpellatie over liet Rotter dams sociaal statuut. Minister Boers ma kwam tijdens dit debat in botsing met zijn partijgenoten. Want mr. Van Dam (ARP) diende een motie in die erop neerkwam, dat de minister ook het gewijzigde besluit zou moeten schorsen. De ARP was het evenals de VVD in het geheel niet eens met het compromis. Over de motie van de ARP die door de CHU, KV'P en DS'70 wordt ge steund. en vermoedelijk een meerder heid krijgt, zal vanmiddag worden ge stemd. De raad van Rotterdam begint zijn debat om 3 uur. Het merkwaardige feit deed zich gis teravond voor, dat minister Boersma formeel geen bezwaar kon maken te gen de motie. Want, hoewel bedoeld was dat de minister onder alle om standigheden de gewijzigde voorstel-, len zal moeten schorsen, stond alleen in de motie, dat de regering pas haar standpunt zou moeten bepalen nadat zij over de kwestie van het sociaal statuut een advies van de SER had ontvangen. De heer Schakel (ARP) legde uit dat uit achting voor de gemeenteraad van Rotterdam en gezien de gemeentelijke autonomie deze formulering was geko zen. Maar. voegde mr. Van Dam er la ter duidelijk aan toe, ook het gewij zigde raadsbesluit moet worden ge schorst Maar dat staat niet in de motie, was het antwoord van de minister, en daarom moet ik deze motie wel aan vaarden. Het definitieve^ besluit over het statuut valt immers nadat het SER-advies is ontvangen en een lande lijke kaderwet voor een sociaal statuut tot stand is gebracht, aldus de minis ter. Uit het betoog van de minister bleek dat hij op grond van het bereikte compromis bereid is met Rotterdam in zee te gaan. Zijn ernstige bezwaren tegen het so ciaal statuut zijn na de wijzigingen die B. en W. hebben aangebracht voor een groot deel weggenomen. De minister staat overigens niet te juichen over wat afgesproken is met Rotterdam. Belangrijk voor hem is, dat het sta tuut een experimenteel karakter draagt en slechts tot 1 oktober 1975 zal duren. Daarna zullen B. en W. met nieuwe voorstellen moeten ko- Een advies over het statuut, zo deelde de minister mee, zal zeer binnenkort bij de SER worden aangevraagd. Uit zijn gesprekken met Rotterdam is de minister gebleken, dat het zeker niet de bedoeling van de gemeente is de ene werkgever tegen de andere uit te spelen. Er is geen sprake van dat een stelletje machtswellustelingen de ondernemers het leven zuur zullen maken. De bedoeling van de verhoging van de drempel is het aantal omroeporga nisaties in zekere mate te beperken, waardoor de zendtijd redelijker kan worden verdeeld. Een deel van de om roepraad is het hiermee wel eens, maar is van mening, dat de omroepor ganisaties, die voor de verhoging van de drempel zijn, in de eerste plaats zich tot de NOS moeten wenden. Een aantal organisaties probeert immers aan zendtijd te komen, omdat de NOS voor deze groeperingen geen ruimte wil maken en ze niet in de gelegen heid stelt hun identiteit kenbaar te maken. De verhoging van de drempel is. volgens de kleinst mogelijke meer derheid van de omroepraad, gezien de houding van de NOS. een onjuist middel. Een aantal leden van de omroepraad is ook tegen de verhoging van de con tributiedrempel. Deze leden zijn bang voor de gevolgen voor de omroepvere nigingen, die veel 'vijf gulden leden' hebben. Het argument luidt: 'Een contributie van acht of tien gulden betekent vooral voor de economische zwakken tooh een belangrijke uitgave. Zeker in een tijd, waarin het uitga- venpeil in het algemeen zo sterk om hoog gaat.' De vrees bestaat, dat voor al veel meer kijkers en luisteraars niet meer lid willen zijn van twee omroepen tegelijk. (ADVERTENTIE) Van onze ondenvijsredactie BILTHOVEN Binnenkort zullen de zesdeklassers gymnasium en atheneum van de Werkplaats in Bilthoven een week lang de tentamens boycotten. Ze heb ben genoeg van de prestatiedwang, de cijferjaclit, liet leren-voor-liet-papiertje. En ze protesteren daarmee niet alleen tegen het hele schoolsysteem. Vandaar hun leus: 'Weg met dit schoolsysteem, leve de mensen.' absurde scheiding tussende verschillende vakken. 'De le raar geschiedenis draait zijn lesje af, de leraar aardrijks kunde draait zijn lesje af, ter wijl deze vakken geeï goed sa men gedaan kunnen worden'. Signaal Het is een vreemde gewaar wording, wanneer je praat met de eindexamen-leerlingen van de Werkplaats. Dit is de school die een halve eeuw geleden door Kees Boeke ge sticht werd. Een school die tientallen jaren gepioneerd heeft in de vernieuwing van opvoeding en onderwijs. Een 'kindergemeenschap', waar le raren en leerlingen in kame raadschap werkten. Zelfge maakte leermiddelen, project onderwijs, veel aandacht voor handenarbeid, geen examens, geen subsidie: een werkplaats die in menig opzicht jaren voor lag op het schoolsysteem van die jaren. Kees Boeke Woensdag 6 februari 1974 is daar weinig van over. Kees Boeke is dood (al praten de leerlingen nog wel over 'Kees' alsof ze hem gekend hebben). De school ziet er mooi uit: een royaal gebouw in een fraaie omgeving. Maar verder ;s er niet veel aan af te zien. De Werkplaats is uitgegroeid tot een massale school, gesub sidieerd, gehoorzaam werkend voor de officiële eindexamens. Zelfs de MAVO-afdeling heeft het IVO-systeem (een soort vrije MAVO) overboord gezet. Aan het eind van hun school loopbaan komen alle kinderen gewoon in de computer van de toetsfabriek (het landelijk instituut van toetsontwikke ling CITO in Arnhem). Het verzet tegen dit school systeem blijft niet beperkt tot Bilthoven. Deze week hebben scholieren uit Haarlem op het ministerie van onderwijs een smeekbrief aangeboden, waar in zij protesteren tegen de zware wiskunde-eisen voor het Atheneum-A. Een soortgelijke actie werd eerder in Tilburg gevoerd. De leelingen van de Werkplaats stemmen in met zulke acties, maar hun kritiek gaat verder. Selectie via een te fcwaar wiskunde-programma als een soort zeef voor univer sitaire studies vinden zij ook een schande. Maar het zit 'm niet in die wiskunde, zeggen ze. Alle examenvakken lijden onder hetzelfde euvel. Een paar citaten uit ontboeze mingen die de actievoerders op papier gezet hebben: 'Door cijfers word je gedwongen je in te spannen voor enkele 'be langrijke' vakken. Vakken die niet voor het examen tellen komen ten onrechte op de achtergrond'. En: 'Je bent zes jaar bezig dingen te leren. Van bovenaf wordt bepaald wat wel of niet behandeld wordt in een vak, terwijl er vaak veel interessante dingen zijn, waar je meer aan hebt'. Maar er is meer. Waarom, vra gen deze scholieren, is er zo'n Hans Pruyt en Jeroen van der Beek vertellen dat de hele ac tie eigenlijk begonnen is, toen de leraar biologie vertelde dat ook dit vak in de toe komst centraal schriftelijk ge toetst zou worden (aardrijks kunde, geschiedenis en biolo gie vallen nog buiten het schriftelijk .examen). Inmid dels is dat besluit uitgesteld, maar voor de leerlingen van de werkplaats was dit toch een signaal dat het onderwijs steeds strakker van bovenaf bepaald wordt. Juist biologie was een vak, waarbij ze via projectonderwijs heel veel konden doen. Juist daar hadden ze gemerkt dat je wel degelijk je interesses kon volgen en toch kon uitkomen op hoog niveau: ze deden zelfs universitaire stof. Alleen: het paste niet in een of ander lan delijk leerplan. Dit verzet tegen de van hoger hand voorgeschreven leerstof en tegen de toetsbare kennis heeft nog een diepere achter grond. Een zesde klasser schrijft: 'De laatste jaren op school: inzinkingen, zwakke resultaten, ik voel me ongeïn teresseerd, en vreselijk onver schillig'. Een ander: 'Aan het schoolgebouw ontbreekt sfeer: het is koud, zakelijk, koel'. En de onvrede richt zich niet al leen op de school: 'Ik voel me rot omdat de school rot is, omdat de maatschappij rot is'. Is het werkelijk zo erg? Als je dat vraagt, zijn deze scho lieren best bereid alles een beetje betrekkelijk te zien: in derdaad, ze zijn in een bevoor rechte positie. Gymnasium of atheneum is niet voor ieder een weggelegd. De Werk plaats is best een leuke school. De leerlingen hebben zeker wat te vertellen; er wor den ook wel eens andere les- vormen geprobeerd: in verge lijking met andere schoolge bouwen is het complex van de Werkplaats een lustoord; het klimaat is erg tolerant, voor acties als deze is alle ruimte; en ga zo maar door. Maar wat heb je er aan? Zo kan het niet Is het niet een beetje flauw om juist voor je eindexamen met zoveel kritiek te komen? En als je dan zoveel kritiek hebt, waarom wil je dan toch dat papiertje halen? Inge Klijn en Tamar Stern: We hebben het er wel over gehad of we er uit zouden stappen. Gewoon het hele exa men vertikken. Maar dan graaf je je eigen graf. Het heeft geen zin om martelaar te spelen. Je moet het minis terie en andere scholen duide lijk maken dat het zo niet lan ger kan. Want het is niet al leen het examen. Je kunt niet zeggen: even een paar maan den flink zijn, want dan. Het hele systeem is gebaseerd op prestatiedrang en selectie. Als je dit examen gehaald hebt krijg je volgend jaar een pro pedeutisch examen. Je moet voortdurend je eigen gevoe lens opzij zetten en verstandig zijn. Begrijpelijk: dat zul je later, als je een baan hebt, ook moeten. En dus zetten de ongeveer vijftig zesde klassers de strijd voort. Affisches maken ('Cij fers is pressie, hoe is het met de expressie'), brieven aan an dere scholen sturen (met het verzoek zelf te protesteren bij de minister van onderwijs en contact op te nemen met VWO-6, Werkplaats. Boeke- laan. Bilthoven), de boycot voorbereiden, zelf met project onderwijs beginnen, brieven aan ouders en op gezette tij den een 'interfjoe' met een krant. RITA 'Ik zou best ijshockey willen spelenKijk ze eens vech ten'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5