Michels: snel zekerheid Hockeyploeg niet uitgeblust na wedstrijden in Australië Vrouwen, drank en doping bij Mexico l/SIM 74 Spanje-Joegoslavië rechtstreeks op tv Publiek moet Oranje betalen Tweede overwinning van Tigran Petrosjan Helmond Sport in brief achter Zwikstra Frew McMillan naar WTT-tennis Schotland ook naar zondag Krappe zege Blokkeer Schotte leidt 22 renners iettv Stöve wint Tilburg Trappers bekért verder Vier Nederlanders in proftoernooi schept gunstiger (lucratiever) klimaat voor Ajax-groep Programma met vijf oefenduels 'RO'UW/iCWlARfflET DON'DF.RD-VG 7 FEBRUARI 1974 9PORT T13/X13 Van onze speciale verslaggever ZEIST Het programma, dat Rinus Michels, de supervisor van het Nederlands voetbalelftal, als voorbereiding op de wereldkampioen schappen heeft samengesteld, lijkt de problematiek rond Oranje, die er door de boycot van negen Ajacieden was ontstaan, volledig te ont zenuwen. Michels kondigde namelijk aan dat de nationale ploeg zeker onder gunstige (lucratieve) omstandigheden zal oefenen en dat ver hoogt de inkomsten voor de spelers dermate dat Karei Jansen, de vertrouwensman van de rebellerende Ajacieden, zich bijzonder posi tief uitliet over de afloop van de .geruchtmakende affaire. Janssen: 'Er is opnieuw met Zwikstra gesproken. In het eerste overleg is er steeds over het spelen van twee of drie oefenduels gesproken. Nu er vijf ontmoetingen komen zie ik wel mogelijkheden om de garantie som, die de spelers voor deelname aan het wereldtiteltoernooi eisen te overschrijden'. HELMOND (ANP) Het be stuur van de stichting betaald voetbal Helmond Sport staat volledig achter het door het sectiebestuurslid Ton Zwikstra ingenomen standpunt inzake sa lariëring (een percentage van de 'Duitse' opbrengst) van de spelers, die deelnemen aan het toernooi om het wereldkampi oenschap voetbal 1974. Wij verwachten, dat u dit standpunt zult handhaven in het belang van de financiële situatie van het gehele betaalde vpetbal in Nederland', aldus een brief van de eerste divisieclub aan de KNVB naar aanleiding van de moeilijkheden die er rondom het Nederlands elftal zijn ont staan. SAN FRANCISCO (UPI) —De Zuid afrikaan Frew McMillan heeft in San Francisco een driejarig contract gete kend bij de Golden Gaters', het ten- nisteam dat voor San Francisco gaat deelnemen aan de competitie van de nieuwe organisatie World Team Ten nis. De 'Golden Gaters' kunnen in 1974 ook beschikken over de Australiër Roy Emerson, die als speler-coach gaat op treden. GLASGOW (Reuter) In navolging van Engeland zullen ook in Schotland voetbalwedstrijden op zondagen wor den gespeeld zolang de energiecrisis aanhoudt. DEN HAAG Voor de eredivisie vol leybal heeft Blokkeer gisteravond een (krappe 32-zege behaald op het Goud se Radius/MVC. De setstanden waren: ft5-11, 154, 8-15, 13-15 en 15-2. Blok keer start morgenavond in de Rijswijk- pe Marimbahal in de halve finales van pet Europa Cup-toernooi. 1RUSSEL (Belga) Gisteren is tijdens !en persbijeenkomst in Brussel de wie- erploeg van Briek Schotte (Flandria) oo rhet komende seizoen bekendge- aaakt. De ploeg, die onder leiding zal taan van Bnek Schotte, bestaat uit 22 enners. He tzijn: Walter Godefroot, 'reddv Maerens, Ronald de Witte, Wil li ed David. Marc Demeyer, Michel •ollentier, Lucien Debrauwere, Frans an Looy. Willy van Malderghem, Ro er Verschaeve, Arthur van de Vijver, laniel Verplancke, Eddy Cael, Robert 'ontaine. Jose van Eckere, Gerard lartens, Gregoire van Moer, Eddy loosens. Gerry Catteeuw, Roger van e Maele, André Hendrickx en Guido an Damme. 'AIRFAX (UPI) Samen met Billie ean King heeft Betty Stöve het dub belspel gewonnen van het Virginia lims- toernooi. In de eindstrijd ver loog het Amerikaans/Nederlandse •aar Frangoise Durr en Kerry Harris net 6—1 6—7 7—5. BOEDAPEST (MTI) De Neder- landse iQshockeykampioen van 1973 Tilburg Trappers heeft in Boedapest met kleilne cijfers verloren van het Hongaarse Ferencvaros: 65. Het was de tweede wedstrijd in de kwartfina les van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen. De eerste wedstrijd hadden de Tilburgers ge wonnen met 112. De Nederlanders gaan mi over naar de halve finales. Ferencuaros begon energiek, maar kon in de eerste speelperiode geen af stand van Tilburg Trappers nemen: 22. Ook in de tweede periode kon de Hongaarse kampioen zijn 9.000 aanhangers geen voorsprong schen ken. Dcize werd afgesloten op 11. In de laat ste periode werden de Honga ren steisds nerveuzer, maar toen werd hun overwicht wel enigszins beloond 32. V Dor Tilburg Trappers scoorden Donn (II), Simons (2) en McDonald. Tilburg Trappers komt in de halve fi nales uit tegen de winnaar van het duel Tiïsla Pardobice-Leksand (Fin). De winnaar van de halve finale speelt tegen bekerhouder CSKA Moskou. ROTTE ju)AM (ANP) Tijdens het internai(ionale proftennis toernooi Ahoy' in Rotterdam wordt gehouden, zullen ook vier Nederlandse tennis sers mogen uitkomen. Wie die vier spelers worden is nog niet bttkend. Dat wordt uitgemaakt tijdens een kwalificatietoernooi, dat op 20 -Hn 21 maart eveneens in het Sportpaleis Ahoy' wordt gehouden. De spelers zullen worden uitgenodigd aan de hand van de resultaten behaald in het winttercircuit van de KNLTB en de overdekte nationale kampioen- schappe». Er zullen in Rotterdam ook twee Nederlandse dubbels mogen uit komen. Baskettial De James Sullivlan trofee. de homgste onderscheiding die een Ame- rikaaoSïe amateur-sportman kan krijgen is voor 19(73 toegekend aan basketballer biu Walton. De 2,10 meter lange Walton. di« voor hot team van de universiteit van Callfornlë speelt, kreeg 1902 punten waarmoe hij er 48 voor bleef op Dave Wotlte. de Olympische atletlekkampioen 1972 op de 800 meter. In 1972 werd de trofee .(uitgereikt aan Frank Shorter, die in Mümchen Olympisch kampioen op de marathon werd. Het Jaar daarvoor was Mark Spitz met de Sullivan-trofee onder scheiden. Bokseih Rosemary Davis, een 21-jarige, 55 kilq|:ram wegende Amerikaanse revue- dansarvs. heeft gedreigd naar de rechter te gaati omdat haar inschrijving voor een bokstoernool is geweigerd. 'Er zijn vrou welijke jockeys en er wordt basketbal gespeeld door vrouwen. Trouwens In vele sportiin kunnen vrouwen uitkomen. Waar om d,»n ook niet in boksen. Het is pure discriiBiinatle.' Jamesj McKay, de trainer van Rosemary Davis, kondigde aan dat Rosemary en hij de za.ik voor de rechter zouden brengen. Boksen De Bindhovense zwaargewicht Hennilè Thoonen zal maandag 18 februari tijdenB de internationale bokswedstrijden in hi;t Sportpaleis Ahoy' in Rotterdam niet uitkomen tegen de Westdu'.tser Horst I.ang maar de Fransman Jean Belval ont- moètitn. In de hoofdpartij van de avond boksrt Fighting Mack tegen de Ameri kaanse zwaarwelter Manuel Gonzalez. HOHIICBAL Het wereldkampioenschap honklSal voor amateurs zal in 1974 in Pannw worden gehouden. Dit is door de voorzitter van de F1BA, de heer Juan Isa. bekendgemaakt. Een definitieve da tum is nog niet vastgesteld. Tennt^ De Australische Kerry Melville heeft Ujdens het tennistoernooi ln Fort Landwdale, waarbij 50.000 dollar valt te winnun. de Nederlandse Elly Appel ver- slageia met 6-4 en 6-1. VOETtjAL Het Australische voetbalelf tal hoeft in Adelaide een nederlaag van 1-2 grleden tegen Ferencvaros. De doel- puntem voor de Hongaren werden ge- maak'.' door Mate (2). Het doelpunt van Australië, e^n van zestien landen die deeln emen aan het toernooi om het we- werel dkampiocnschap, kwam eveneens van tien Hongaar. Eigel schoot in eigen doel. VOETEBAL Het Oostduitse voetbalelftal heeft in een oefenwedstrijd tegen Pees Dosz een ruime overwinning van 6-1 behaald. Het Hongaarse elftal nam wel een voorsprong door Koslcs. maar daar na b«paalden Matoul (2). Löwe (2) en Vogel (2) de eindstand op 6-1 voor de Oost duttsers. De wedstrijd werd bijge woond door 3.000 toeschouwers. Nog één winstpartij van halve finales PALMA DE MALLORCA (AP) De Rus Tu;ran Petrosjan heeft de Hongaar La jas Portisch voor de tweede maal verslagen in de kwartfinales van het kan didatentoernooi. De voormalige wereldkampioen Petrosjan heeft nu nog maar één overwinning nodig om zijn Hongaarse tegenstander uit te schakelen. Om over te gaan naar de halve finales zijn drie overwinningen nodig. Zijn eerste overwinning op Portisch behaalde Petrosjan in de vijfde partij. Ze ven partijen eindigden in een remise. De winnaar zal moeten spelen tegen de winnaar van de tweekamp die momenteel in Augusta in de Amerikaanse staat Georgia wordt gespeeld tussen de Rus Viktor Kortsjnoi en de Braziliaan Hen rique Mecking. De halve finales zullen in april worden gespeeld. De tweede overwinning van Petrosjan op Portisch kwam in de negende partij als volgt tot stand: Wit: Tigran Petrosjan (Rusland) Zwart: Lajos Portisch (Hongarije). 1. Pgl—f3. Pg8f6; 2. c2—c4, g7—g6; 3.b2b3, Lf8—g7; 4. Lel—b2, c7—c5; 5. g2—g3, d7d6; 6. Lfl—g2. e7—e5; 7. 00. Pb8—c6; 8. Pbl—c3, O—O; 9. d2d3, Pf6h5; 10. Pf3—d2, Lc8—g4; 11. a2a3, Lg7—h6; 12. b3—b4. PcO—d4; 13. h2—h3, Lg4e6; 14. e2—e3, c5xb4; 15. a3kb4, Pd4—c6; 16. b4—b5, Pc6—e7; 17. Lg2xb7, Le6xh3; 18. Lb7xa8, LhSxfl; 19. Kglxfl, Dd8xa8; 20. Ddl—f3, Da8 b8; 21. g3g4, Ph5—g7; 22. Df3—f6, Pg7f5; 23. g4xf5, Pe7xf5; 24. e3—e4, Pf5_g7; 25. Kfl—el, Pg7—h5; 26. Df6—h4, f7—f5; 27. Pc3—d5. Na 4 uur en 32 minuten spelen gaf Portisch zich gewonnen. MEXICO STAD (EFE) Het Mexicaainse sportblad 'La Aficion' heeft het nationale voetbalelftal van Mexico ervan beschuldigd doping te hebben ge bruikt in de wedstrijden voor de voorronden van het wereldkampioenschap tegen Haiti. Pedro Jimenez, die voor het btbd de wedstrijd in Port au Prince versloeg, schrijft dat de Mexicaanse spelers zich in het trainingskamp dat aan de wedstrijd voorafging, hebben beziggehoutlen met feesten, vrouwen en drank cn dat enkele spelers gedrogeerd het veld Ingingen. Cees Tania halverwegetoernee: 'Tot nog toe reuze meegevallen' Overigens heeft Rinus Michels duide lijk laten blijken dat hij niet veel ge duld zal tonen met de Ajacieden. Voor 1 maart wil hij een definitief standpunt weten. Dat laatste houdt voor hen in dat hij van het collectief van spelers een positieve benadering verwacht van het komende spektakel. Hij, Rinus Michels, verduidelijkte dat zo: 'In het aanstaande toernooi komen acht ploegen uit, die elkaar qua tech niek en qua tactiek vrijwel in even wicht houden. In de eindronden zal het moreel dan de doorslag moeten geven. Voor de selectie is dan ook de benadering v&n het geheel zeker zo belangrijk als de aanwezige capacitei ten. Aan ons is de taak om een zo ideaal mogelijk klimaat te scheppen. Dat kan alleen als we er voor de eer ste oefenwedstrijd (op 27 maart tegen Oostenrijk) in slagen de voor een op timaal moreel benodigde eigenschap pen in 'huis' te houden. Vandaar dat ik niet langer dan tot 1 maart wil wachten. Dan wil ik de kern van mijn 22 koppige selectie kennen'. WEINIG EXPERIMENTEN Michels gaat er overigens, zo bleek duidelijk, vanuit dat hij in het eind- toernooi o^er de Ajacieden kan be schikken. Zijn mening: 'Tijdens het competitie?erloop zijn er weinig mo gelijkheden tot experimenteren voor Oranje. Wij hebben alleen naast het duel tegen Oostenrijk nog een inter land op 1 mei gepland. Mocht die da tum 'onhaalbaar' zijn, omdat voor die dag ook de finale van het KNVB-be- kertoernooi is vastgesteld, dan wordt dat treffen wellicht vervroegd tot 17 april. Bezwaarlijk is dat niet, hoop ik, als we op 1 maart duidelijkheid heb ben, omdat vanaf die dag de kern groep van het Nederlands elftal veel samen zal spelen.' Na die twee interlands komt Oranje nog op 1. 5 en 7 of 8 juni in actie te gen sterke tegenstanders. Michels denkt daarbij aan landenploegen, die niet in, net eindtoernooi uitkomen, sterke Europese clubelftallen of pro minente Duitse Bundesligaformaties. Die cyclus van wedstrijden wordt af gewerkt in de periode, waarin Oranje in het KNVB-sportcentrum in Zeist vertoeft. Uit het programma blijkt dat de ploeg op 21 mei voor het eerst samenkomt m Zeist. Tot 12 juni blijft de selectie in het domein van de KNVB en vertrekt op die dag naar het trainingscentrum in Hiltrup. Eén dag voor de eerste .wedstrijd tegen Uruguay (15 juni) reist de ploeg naar Hannover, waar het debuut in dit we reldtiteltoernooi plaatsvindt. GROEP VAN 33 De totale groep bestaat uit 33 perso nen. Daarbij zijn 22 spelers, drie trai ners te weten Fadrhonc als hoofdtrai- HILVERSUM (ANP) De NOS-televisie zendt volgende week woensdag (13 februari) een rechtstreekse reportage uit van de tweede helft van de voetbal wedstrijd SpanjeJoegoslavië, die in Frankfurt wordt gespeeld. Aan deze directe reportage gaat een samenvatting van tien minuten van de eerste helft vooraf. Spanje en Joegoslavië moeten een beslissingswedstrijd spelen om een plaats bij de laatste landen, die in juni en juli in Duitsland zullen gaan strijden om het wereldkampioenschap voetbal. Beide landen waren in hun groep in de voorronde gelijk geëindigd. De supeAisor Rinus Michels en zijn chef-trainer Frantisek Fadrhonc in het sportcentrum in Zeist. ner, Cor van der Hart en Arie de Vroet die als de belangrijkste scouts in Duitsland op zullen gaan treden. De medische staf bestaat uit dokter Kessel, een orthopedisch chirurg, waarvan Michels de naam nog niet wilde noemen, Pierre van de Akker als masseur en een nog onbekende fysiotherapeut. Van 'Zeist' neemt Mi chels de materiaalbeheerder en de kok mee. Bovendien zal de supervisor zelf gesecondeerd worden door een as sistent, wiens naam evenmin bekend werd gemaakt. Michels' 'rechterhand' krijgt als belangrijkste opdracht de organisatie naar buiten uit te voeren, de technische zaken rond de wedstrij den te behartigen en zich bezig te houden met de sociale problemen, die zich binnen een selectie van tweeën twintig spelers voor kunnen doen. GEEN CLUBTRAINERS De zo koel, maar solide formulerende Michels; stipte ook de gezagsverhou dingen zoals die in de komende perio de komen te liggen aan. Naar buiten uit zal hij als spreekbuis optredten. Hij heeft de bij Ajax geboren sugges tie om clubtrainers aan het technisch apparaat toe te voegen verworpen. 'Er is geen clubtrainer ter wereld, die zegt dat hij erbij zal zijn, omdat hij zichzelf realiseert dat er maar één man is die beslissingen kan nemen. Iedere trainer weet dat en respecteert dat principe. Wel zal ik voordat we vertrekken uitvoerig met de clubtrai ners spreken over de aspecten die aan de orde komen tijdens het wereldkam pioenschap. We moeten ons wel be wust zijn dat ons nog 130 dagen res ten voor de wereldkampioenschappen. En zo bar veel is dat niet. Ik wil er graag bij zijn en ieder die meegaat moet er graag naar toe willen gaan. Maar de standpunten moeten dan wel nu bekend zijn.' Dat het zover zal komen lijkt te ver wachten nu Karei Jansen perspectief ziet. Hij: 'Met die extra wedstrijden komen we er. Bovendien is de ver deelsleutel, waafin twintig procent van de opbrengst naar de KNVB gaat, aanvechtbaar. Daaruit zou nog het be drag gepeurd kunnen worden dat we nodig hebben om 'de spelers garanties te geven.' En Ton Zwikstra over die verdeelsleutel: 'Ik was rond met de KNVB en de clubs. Bij deze actie van de Ajacieden is er de dwang om iets anders op te zetten gekomen. Maar met die nieuwe opzet zullen dan eerst weer de KNVB en de clubs akkoord moeten gaan.' POUL ANNEMA CHRISTCHURCH (ANP) Wan neer het Nederlands hockeyteam zaterdag in het Nieuwzeelandse Christchurch begint aan het vriendschappelijke zevenlanden- toernooi met Nieuw-Zeeland, Aus tralië, Pakistan, Maleisië, Polen en Canada dat in de vorm van een halve competitie zal worden ge speeld, zal er geen reeds uitge bluste formatie aan de start ver schijnen. De ploeg van trainer/ coach Cees Tania heeft de aan loopperiode naar dit hoogtepunt van de eerste grote oefencampag ne met elf duels in Australië en één in Nieuw Zeeland gisteren tegen Maleisië goed doorstaan en de in Nederland vooraf overi gens niet hardop uitgesproken vrees dat de weken durende trip wel eens teveel van het goede zou kunnen zijn, is tot op dit ogenblik nog niet bewaarheid. Het Nederlands hockeyteam heeft de eerste ronde goed doorstaan. Ook Hans Kruize, met zijn 19 jaar de ben jamin van het gezelschap, die in Mel bourne een middenvoetsbeentje brak en verder in het gips en met de steun van krukken de reis meemaakt, kon nog lachen. 'Hij houdt zich erg goed en past zich reuze aan', aldus coach Cees Tania. TEVREDEN Tania is alleszins tevreden. Zonder nu uitbundig uit te roepen dat hij thans het beste team ter wereld heeft. Want: 'Met het wereldbekerteam zou den wij de zaak gewalst hebben. Deze ploeg, met een aantal debutanten, die geroutineerde internationals als Nico Spits, André Bolhuis, Maarten Sik- king, Jeroen Zweers en Paul Litjens moeten vervangen, heeft het tot nu toe evenwel echt goed gedaan. Ze heb ben eenmaal zelfs een demonstratie van modern hockey gegeven, waarover de Australiërs wild enthousiast waren en niet over uitgepraat raakten. De resultaten zijn me ook meegevallen, ondanks de twee nederlagen tegen Australië. Bij de eerste deden de (straf)corners het niet en de tweede nederlaag, in Brisbane, tel ik hele- Een beeld uit één van de tijdens het Australische gedeelte van de toer-van het hockeyteam gespeelde wedstrijden. In Canberra werd een selectie uit de Austra lische hoofdstad met 41 verslagen. Ties Kruize springt over de reddende doel man Peter Reid. Rechts Wouter Leefers. maal niet. Het gras stond op dat veld zo hoog, dat je soms de bal moest zoe ken. Het veld was niet eens geschikt voor voetbal. Australië en Nederland speelden hierop een bedroevende par tij hockey, die door de gelukkigste werd gewonnen. Met 10. Vriend en vijand waren het daar over eens.' DEBUTANTEN De debutanten komen redelijk mee. Er is natuurlijk nog wel een tekort. Tania: 'Je moet het echter z.ien als éen complexe zaak. Niet alleen de prestaties op zich zijn van belang, ook hoe zij zich kunnen aanpassen aan het totale leam en aan de omstandighe den, die tijdens zo'n reis en in zo'n toernooi nu eenmaal totaal anders zijn dan bij een wedstrijd in eigen land. Ik moet met enkele jongens ech ter nog wel eens praten.' Tania spreekt daarmee zijn twijfels over en kelen uit, zonder overigens namen te noemen. Voor. de toernee had Tania, die even als het hoofd van de delegatie en oud international scheidsrechter Gust Lat houwers zich zeer enthousiast uitliet over het fameuze spel, dat Wouter Leefers in Australië heeft getoond, la ten uitkomen, dat de ploeg qua condi tie zeker niet optimaal aan de reis be gon. 'De conditie is me reuze meege vallen en bevindt zich nog steeds in stijgende lijn. Vooral nu we vrij zijn van blessures, Hans Kruize uitgezon derd. Die blessures waren nogal vrij ingrijpend: Coen Kranenberg een die pe snee in de wijsvinger van de lin ker hand, waardoor hij enkele wed strijden moest missen, een gespleten lip van Wim Kuyvenhoven, die moest worden gehecht, een lichte zweepslag van Thijs Kaanders en een open wenkbrauw van Jaap Kooreman. Ik zie hierdoor met vertrouwen het lan- dentoernooi in Christchurch tege moet. In dit toernooi moet worden uitgekristalliseerd hoe en met welke spelers we verder gaan, op weg naar het Europa Cuptoernooi voor landen ploegen in mei in Madrid. De kern- ploeg hiervoor wil ik uitbreiden tot AUCKLAND (AP) Het Nederlandse hoc- kev-elftal heeft gisteren Maleisië met 1-0 verslagen. De wedstrijd vormde de laatste voorbereiding van de Nederlandse ploeg op het toernooi dat taterdag 9 februari in Christchurch begint. Het spel van de Neder landers was teleurstellend, vooral verdedi gend. Ron Stans maakte het enige doelpunt in de 30e minuut van de eerste helft. achttien spelers, van wie er zestien naar Madrid zullen gaan.' TUSSENSTATION De zware trip door Australië met vliegtuigen en hotels in en uit, spelen en weg wezen, met weinig gelegen heid tot werkelijk verpozen het centrum van de stad Auckland heb ben de spelers niet eens gezien, want dadelijk na de wedstrijd tegen Malei sië vlogen ze gisteren naar Christ church heeft Cees Tania niet al leen wijzer gemaakt, maar ook doen beseffen dat er alle hoop is op het hoogste internationale niveau mee te blijven doen. 'Mijn plannen heb ik uitgezet, voor Madrid en Bombay, waar begin volgend jaar het derde wereldbeker-toernooi wordt gehouden. En als ik dan zie wat er aan hockey- talent in' Nederland is, zie ik de toe komst niet somber in. In het najaar richten wij ons op de verdediging van de wereldbeker, waarvoor ik wil star ten met een kernploeg van zo'n 21 man. Deze lange trip is slechts een tussenstation. Maar wel belang rijk met het oog op de toekomst.' Maarten van Wamelen Van onze speciale verslaggever ZEIST Het reclamebureau Markos, dat door de KNVB is ingeschakeld bij zijn pogingen dc sponsorpot te vullen, heeft afgezien van grote, op het be drijfsleven gerichte acties. In plaats daarvan wordt de aan dacht op het publiek gericht en moet een morgen op te richten Stichting Supportersvereniging Oranje een niet onbelangrijk gedeelte van dc inkomsten ga randeren, die nodig zijn om de expeditie van het Nederlands elftal naar West-Duitsland te fi nancieren. De overweging om de pogingen geld los te wrikken bij de in dustrieën te staken steekt, vol gens dc directeur van het bu reau Markos, Maarten van Wa melen, in liet foutief gehanteer de begrip sponsoring. 'Bij spon soring moet je iets bieden cn '"'dat is in deze situatie ondenk baar. We hebben Oranje, meer niet.' Dat impliceert overigens niet dat individuele acties van het bedrijfsleven niet meer toege juicht zullen worden. De op brengst daarvan wordt evenwel als dat extra beschouwd, wat nodig is om de zeer waarschijn lijk veel te optimistische ver wachting van liet resultaat dat dc actie van de supportersvere niging zou hebben, te steunen. Van die opbrengst uit dc sup portersvereniging verdwijnt een kwart in de kas van het ama teur-voetbal. Gespeculeerd wordt op een ledenbestand van 200.000. Een gezien de weinig verheffende vertoningen rond Oranje en de financiën erg hoog getal. De kosten van een lidmaatschap bedragen vijf gul den per persoon. Daarvoor ont vangt ieder lid een sticker en een Oranje-clubpaspoort, met twee coupons, die recht geven op reductie van het entreegeld bij oefenwedstrijden van liet Nederlands elftal, een speldje en een lot. In zijn berekeningen gaat het bureau Markos ervan uit, dat vijfenzestig procent van de op brengst in de sponsorpor zal verdwijnen, omdat de kosten van de actie laag kunnen wor den gehouden. De voor de fi nanciën in het bestuur Wereld Kampioenschap (WK) verant woordelijke Tom Zwikstra liet weten buiten de recette van de supportersvereniging nog een opbrengst van anderhalf tot twee ton uit de individuele ac ties te rekenen. Zoals bekend mondden eerdere mislukte sponsoractiviteiten uit in de steun van de SRV, dat als enige een bedrag van 150.000 gulden ln de sponsorpot stortte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13