EEG zal VS voet dwars zetten op energietop Israël handhaaft eisen aan Syrië Oost-Europa is minder tolerant jegens abortus Engeland Witte Huis had fonds voor 'smerige streken' 'Heikal maakte machtscentrum van zijn krant' Dochter Amerikaanse krantenmapnaat ontvoerd Kapers van Grieks schip nu in Libië In Joegoslavië 'epidemische proporties' Solzjenitsin aangevallen door zijn ex-vrouw TROUW/'KWARTET WOENSDlA/G 6 FEBRUARI 1974 BUITENLAND T7/K9 Groeiende tegenstelling Amerika-Europa gevreest BRUSSEL (AP, Reuter, UPI) Het standpunt dat de EEG volgende week in Washington zal in nemen op de conferentie van geïndustrialiseerde olieverbruikende landen wijkt aanzienlijk af van de wensen die Washington ten aanzien van deze olietop heeft geventileerd. Daarmee dreigt de kloof die in de afgelopen periode tussen de VS en Europa is gegroeid verder te worden verbreed. De ministers van buitenlandse zaken van de EEG-landen hébben gisteren in Brussel afgesproken dat de EEG-af- gevaardiigden naar Washington aioh tegen de instelling zullen vervetten van elk nieuw internationaal instituut dat de samenwerking tussen oliecon- sumerende landen zou moeten bestu ren. In een document dat is opgesteld als richtlijn voor de EEG-vertegenwoondi- gers de Westduitse minister van buitenlandse zaken Walter Scheel en de voorzitter van de EEG-Commissie Frangois Xavier Ortoli is bepaald dat de olietop geen enkele concrete beslissing mag nemen om de samen werking tussen geïndustrialiseerde landen te organiseren met als doel de algemene energieschaarste aan te pak ken. De top in Washington moet voorko men dat er een kartel van geïndus trialiseerde olieverbruikende landen wordt gevormd. Er moet gesproken worden over maatregelen om zowel de olieproducerende landen als de ont wikkelingslanden te betrekken bij toe komstige besprekingen over de ener giecrisis, aldus de richtlijn. Washington Deze EEG-opstelling doorkruist de plannen die Washington, als initiatief nemer van de top van olieverbruikers, eerder heeft bekendgemaakt De Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken Henry Kissinger en president Nixon hebben eerder laten weten dat het hun wens is dat op de top wordt besloten een bestuursorgaan in te stellen dat het energiebeleid van de olieverbruikende landen moet coördi neren, nadat een gezamenlijke strate gie is opgesteld om het hoofd te bie den aan de stijgende prijzen van olie en de problemen van de aanvoer, zo als de olieboycot van de Arabische landen. Het onderhandelingsmandaat, dat mi nister Scheel en EEG-Commissaris Or toli van de EEG-ministers in Brussel hebben gekregen, betekent een Com promis tussen de ver uiteenlopende standpunten van Frankrijk enervijds en West-Duitsland (en Nederland) an derzijds. Frankrijk had geëist dat de EEG een hard standpunt zoii innemen en de olietop van Washington zou han teren om een internationale olieconfe rentie jm het kader van de Verenigde Naties te organiseren. 'Washington mag niet ons oliebeleid gaan formuleren', aldus de Franse mi nister van buitenlandse zaken Michel Jobert. De Franse minister eiste voorts dat de olietop van Washington niet de vrijheid van de afzonderlijke landen mag beperken om zelfstandig met de Arabische landen olie-akkoor den te sluiten. De Franse premier Pierre Messmer zei gisteren in Parijs dat elke poging om een blok van olieverbruikende landen te vormen zal leiden tot een rechtstreekse confrontatie met olie producerende landen. Frankrijk heeft nog niet tot deelname aan de olietop besloten en zal vandaag zijn beslissing bekendmaken. De EEG-ministers van buitenlandse zaken hebben gisteren in Brussel een gezamenlijk standpunt bepaald voor de komende besprekingen op de energieconferentie in Washington. Minister Max van der Stoel werd vlak voor de EEG-besprekingen gefotografeerd in gesprek met zijn Westduitse collega Walter Scheel (links; De Westduitse minister Scheel ver klaarde in Brussel dat ook hij van mening is dat in Washington geen 'consumenten-kartel' tegenover de olieproducerende landen mag worden gevormd. Maar de Westduitsers, en eveneens de EEG-Commissie, stelden zich op het standpunt dat een verdere verwijdering tussen de VS en de EEG moet worden vermeden. West-Duits land wil bovendien dat op de olietop speciale kwesties worden besproken, zoals de invloed van de energiecrisis op de wereldeconomie, het probleem van de investering van grote hoeveel heden extra-dollars die aan de oliepro ducerende landen worden betaald voor olieleveranties en de mechanis men om de olieprijzen en de olie-aan voer te regelen. Frankrijk daarentegen wil dat in Washington alleen de algemene ener giesituatie wordt doorgenomen, ter wijl economische en monetaire zaken in handen moeten blijven van daartoe ingestelde organen zoals het Internatio nale Monetaire Fonds en de Organi satie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO). Uit goed ingelidhte bronnen in Brus sel is vernomen dat de EEG-ministers nu hebben besloten dat de top van Washington niet het startpunt mag zijn voor een nieuw type van econo mische en monetaire samenwerking tussen de geïndustrialiseerde landen. VS-Europa K. C. Thaler, de speciale correspon dent van het Amerikaanse persbureau United Press International in Londen, heeft gisteren gemeld dat de Euro pees-Amerikaanse betrekkingen thans zeer slecht zijn en dat de voortduren de verslechtering van deze relaties in vele diplomatieke kringen in Europa bezorgdheid heeft gewekt. Thaler schrijft dat vooral de Amerikaans- Britse betrekkingen in een dieptepunt zijn beland. Met name de relaties tus sen minister Henry Kissinger en de Britse premier Heath zouden het nul punt hebben bereikt, vooral omdat Heath minder dan zijn voorgangers gediend is van 'speciale betrekkingen' met de VS en nauwe samenwerking zoekt met de 'anti-Amerikaanse' Fran sen. Joseph Luns, de huidige secretaris-ge neraal van de NAVO heeft in het blad NATO-Review geschreven dat het Atlantisch Bondgenootschap thans door enig ruw water vaart' en gewaarschuwd dat de westerse bond genoten moeten voorkomen dat hun geschillen de betrekkingen op langere termijn in gevaar brengen. CAIRO (UPI, Reuter) Mohammed Hassanein Heikal is afgezet als hoofd redacteur van het Egyptische dagblad Al Ahram, omdat hij van deze krant een 'machtscentrum' had gemaakt. Al Ahram dreigde een 'staat in de staat' te worden, aldus een bron, die dichtbij de regering zit. De beslissing van pre sident Sadat om Heikal vrijdag af te zetten, was genomen om 'het machts centrum te liquideren', 't Was niet Sa dat's bedoeling geweest om de journa list te 'straffen' voor diens afwijkende visie op de buitenlandse politiek van Egypte, aldus de zegsman. Heikal had 2ijn krant de afgelopen weken gebruikt om politieke veranderingen te be werkstelligen. Hij had om zijn eigen politieke doelen te bereiken zelfs de naam van Sadat misbruikt. Hij had Sa- dat meningen laten verkondigen, die de president nooit heeft gehad, aldus de zegsman. 'Het is onaanvaardbaar, dat het kantoor van Al Ahram het hoofdkwartier van een nieuw machts centrum wordt', zo zei hij. Het Sowjet-persbureau Tass heeft be richt, dat Heikal is afgezet omdat zijn verhalen de binnenlandse toestand en de buitenlandse politiek verdraaiden. Zijn verklaringen waren van een dub belzinnig karakter 6n gaven voedsel aan allerlei geruchten, aldus Tass. BERKELEY (UPI. Reuter) De ne gentienjarige dochter van de Ameri kaanse krantenmagnaat Randolph Hearst is door twee gewapende man nen ontvoerd. Volgens de politie is Patricia Hearst uit haar appartement in Berkeley, Californië, gesleurd door twee zwarte mannen. De ontvoerders vuurden verschillende schoten af op mensen, die op het geschreeuw van het meisje afkwamen. De auto, waarin zij is weggevoerd, is ongeveer een uur later teruggevonden. De studente Pa tricia was op haar flat toen een vrouw aanbelde en vroeg of ze even mocht bellen. Daarop stormden twee mannen binnen, die Patricia's verloofde en een buurman, die op het lawaai af kwam, vastbonden en het meisje naar de auto sleepten. Vervolg van pagina 1 uur begint, weigeren personeel ont heffing te verlenen om de veiligheid van de mijnen te verzekeren. Eerder was gewaarschuwd dat een dergelijk besluit zou kunnen leiden tot ernstige schade aan de mijnen, door het ge vaar van overstromingen, brand en verzakkingen. Bij de laatste mijnsta king van 1972 waren veiligheidsploe- gen aan het werk gebleven. De NUM- leiding heeft echter nu laten weten dat de mijnwerkers in noodgevallen 'bijstand' zullen bieden. Aangenomen wordt dat dit betekent dat de mijn werkers in noodgevallen bijstand van andere werknemers niet zullen belet ten. NUM-leider Gormley zei gisteren dat ook nu door de stakende mijnwerkers zal worden gepost bij de mijnen en dat dit 'vreedzaam en in overeenstem ming met de wetten van het land zal gebeuren'. Of tevens zal worden ge post bij de energiebedrijven, zoals elektriciteitscentrales, is niet bekend gemaakt. Dit gebeurde in 1972 wel. De mljnwerkersbond heeft tevens be sloten een stakingsfonds in te stellen om eventuele kosten van de staking te kunnen dekken. Waarnemers lei den hieruit af dat de mijnwerkers zich nu al willen beveiligen tegen een eventuele uitvoering van het door de Britse regering geuite dreigement Jat wel eens een eind gemaakt zou kun nen worden aan de overheidsuitkerin- gen aan vrouwen en kinderen van sta kers, waardoor stakingen tot dusver vrijwel voor onbepaalde termijn kon den worden voortgezet. In Engeland wordt nu gevreesd dat door de mijnstaking de gehele Britse industrie tegen het voorjaar vastgelo pen zal zijn. De elektriciteit in Enge land wordt voor 70 procent door steenkool opgewekt en de produktie van kolen is sedert november, toen de mijnwerkers waren gaan weigeren over te werken, al met eenderde ge daald. In Engeland wordt nu nog slechts drie dagen per week gewerkt en gevreesd wordt dat een werktijd verkorting zal worden ingevoerd tot tweeënhalve dag of twee dagen Der week. Lonen Het Amerikaanse persbureau Associa ted Press heeft deze week de inko mens van mijnwerkers in een reeks Europese landen onderzocht en komt tot de slotsom dat de Britse mijnwer kers minder verdienen dan in andere Europese landen. Kolen zijn in Enge land goedkoper dan elders in Europa, met uitzondering van België. In Enge land verdient een mijnwerker per week tussen de 55 en 81 dollar; In Frankrijk minimaal 60 dollar; in Spanje tussen de 84 en 110 dollar; in België tussen de 85 en 150 dollar en in West-Duitsland maximaal 150 dol lar (één dollar is ongeveer drie gul den) CAIRO, SINGAPORE (Reuter, UPI) de Drie Aziatische guerrilleros, die maandag naar Cairo vlogen nadat zij bij Karatsji een gekaapte Griekse vrachtboot hadden vrijgegeven, zijn gisteren doorgevlogen naar de Libische hoofdstad Tripoli. Eerder was gemeld dat er sprake was van Arabieren, maar later bleken het Aziaten te zijn, ver moedelijk in Pakistan studerende Fi- lippino's. De vier guerrilleros twee Japan ners en twee Arabieren die eerder in Singapore een actie tegen de Shell- raffinaderij ondernamen en nog steeds drie gijzelaars op een veerboot vast houden, hebben een regeringsaanbod aanvaard voor een vrijgeleide naar de Noordkoraanse missie in Singapore in afwachting van hun vertrek. Zij zou den naar Noord-Korea willen gaan President Tito in Damascus DAMASCUS, TEL AVIV, BEIROET, CAIRO (UPI, AFP, Reuter) Dinsdag daverde voor de tiende achtereenvolgende dag het kanon gebulder over de Hoogvlakte van Golan, maar de pogingen om het gesprek tussen Israël en Syrië op gang te brengen worden aan ver schillende fronten voortgezet. In de Syrische hoofdstad Damascus arriveerde gisteren het Joegoslavische staatshoofd Tito, een oude vriend van de Arabieren Hij werd met veel eer betoon ontvangen. De Arabische pers in Beiroet neemt aan, dat president Tito zal proberen de Syrische rege ring te bewogen tot deelname aan de vredesconferentie voor het Midden- Oosten in Genève. Eind deze week ontvangt Damascus de Roemeense lei der Ceaucescoe. Ook dit bezoek past in de pogingen om Syrië aan de on derhandelingstafel te krijgen. Roeme nië is het enige Oosteuropese land, dat betrekkingen onderhoudt met Is raël. Ceaucescoe begint zijn reis in het Midden-Oosten donderdag met een driedaags verblijf in Libanon. Amerikaans plan De Israëlische pers maakte melding van een nieuw Amerikaans voorstel voor de scheiding van de Israëlische en Syrische troepen langs het Golan- front Het voorstel is inmiddels door de Israëlische regering afgewezen. Het hield in dat Israël niet zou vasthou den aan zijn eis, dat eerst waarnemers van het Rode Kruis de Israëlische krijgsgevangenen in Syrië bezocht moeten hebben voordat er van troe penscheiding sprake kan zijn. Het voorstel werd door de Amerikaanse ambassadeur Kenneth Keating aan premier Golda Meir voorgelegd. Maar geen van de ministers uit haar kabi net was bereid om deze concessie te doen, aldus de dagbladen in Israël. De andere voorwaarde van Israël, die ver vuld moet zijn voordat onderhandelin gen met Syrië kunnen beginnen, is dat Damascus een lijst met namen van de krijgsgevangenen overhandigt. De Amerikaanse ambassadeur zou als antwoord hebben gekregen, dat Israël zijn beide voorwaarden onverkort handhaaft. Minister van defensie Mosje Dajan zal volgende maand weer naar de Vere nigde Staten reizen. Hij zal in Miami een joodse bijeenkomst bijwonen maar zijn programma biedt ruimte voor mogelijke ontmoetingen met le den van de Amerikaanse regering. Er wordt op gewezen, dat een bezoek van Dajan aan de Amerikaanse minister Kissinger vooraf ging aan diens reis door het Midden-Oosten, die tot de Is- raëlish-Egyptische overeenkomst leid de. Het Israëlische dagblad Ha'aretz meld de, dat militairen een plan hebben ge maakt voor dc gedeeltelijke terugtrek king van de Israëlische en Syrische troepen in de heuvels van Golan. Is raël zou volgens dit plan een gebied van 760 vierkante kilometer, veroverd in de oktoberoorlog, plus een strook van 1.5 tot 4.5 kilometer breed van het sinds 1967 bezette gebied terug geven aan Syrië. Een regeringswoord voerder noen-de de publicatie 'specu latief. Eén dode Er is dinsdag opnieuw geschoten langs het Golan-front. Syrië sprak weer van hevige gevechten, terwijl er volgens Israël maar een paar keer ge schoten is. Maandag is er één Israëli sche soldaat gesneuveld door Syrisch vuur. Politieke en militaire kringen nemen aan, dat Syrië met voortduren- he bestandschendingen het Golan- front 'warm' wil houden, om duide lijk te maken, dat zonder Syrische medewerking geen vredesregeling in het Midden-Oosten mogelijk is. Boven dien zullen de Verenigde Staten de druk op Israë' vergroten, zolang de si tuatie aan het Israëlisch-Syrisch front explosief blijft. Israël heeft laten we ten, dat het elke Syrische schending van het bestand krachtig zal beant woorden. Een militaire woordvoerder liet in een interview voor de radio doorschemeren, dat Israël eventueel weer vliegtuigen zal inzetten tegen Syrische stellingen. De pers in Koeweit hoeft gemeld, dat de regering van dit land zal bemidde len tussen Egypte en Syrië. Tijdens het bezoek van de Syrische president Assad aan Koeweit van afgelopen week einde was gebleken, dat de menings verschillen tussen Damascus en Cairo zeer groot zijn, aldus deze persberich ten. Geld van melkindustrie was begin WASHINGTON (UPI) Het Witte Huis heeft in 1969 een speciaal fonds gevormd om het bespioneren van politieke tegenstanders en zogenaamde 'politieke smerige streken' te financieren. Voor dit fonds werd onder meer 100.000 dollar gebruikt, die Nixon van de Ameri kaanse melkfabrikanten kreeg voor zijn herverkiezingscampagne. Dit staat in een verklaring van Her- bert Kalmbach, de vroegere persoon lijke advocaat van Nixon. Hij legde deze verklaring af in een civiel pro ces, dat is aangespannen door Ralph Nader, de bekende Amerikaanse vech ter voor consumentenbelangen. Na ders beschuldiging is, dat de melkfa brikanten Nixon 427.000 dollar heb ben gegeven in ruil voor de beslissing van de regering om de melkprijs te verhogen. Herbert Kalmbach zei Jat hij van een dergelijke koehandel tus- BELGRADO (UPI) Terwijl in het Westen geleidelijk een vrijere opvat ting ten aanzien van abortus ontstaat, komen enkele in dit opzicht 'liberale' landen in Oost-Europa van hun tolerante politiek terug. 1"* 1T1 sim "1""'Tj1 gdTl vi:. - A »JI|ÉÈj5? jgl^A Wm In Joegoslavië en Hongarije hebben artsen en politici gepleit voor het bestrijden van de 'abortus-epidemie'. Polen, Bulgarije, Roemenië en Tsje- choslowakije hebben al maatregelen genomen. Alleen de Sowjet-Unie houdt vast aan haar politiek van vrije abortus, die vrijwel niets in de weg wordt gelegd. Om gezondheids redenen beperken artsen het aantal gevallen van abortus per jaar op de zelfde vrouw tot twee of misschien drie, maar het is bepaald geen uit zondering dat een Russin zes en soms zelfs meer vruchtafdrijvingen heeft Een zegsman van het Joegoslavische ministerie van gezondheid zei: 'Ons abortusgemiddelde heeft vooral on der tieners epidemische proporties bereikt en wij zijn niet de enigen in Oost-Europa. We moeten het tegen gaan, tot de sexuele voorlichting zo veel vorderingen heeft gemaakt dat we een progressieve houding ten op zichte van beëindiging van de zwan gerschap kunnen Innemen. Alleen al In Servië (grootste van de zes Joe- goslaviscne republieken) vinden 80.000 gevallen van abortus per jaar plaats'. In de grootste kliniek voor vrouwen ziekten in Belgrado worden 10.000 vruchtafdrijvingen per jaar uitge voerd. Dat zijn er 3.000 meer dan het aantal baby's dat er wordt gebo ren. In 1973 ondergingen in klinie ken in Belgrado ruim 2.000 meisjes tussen de 13 en 18 jaar een abortus en artsen schatten dat in achteraf- straatjes evenveel illegale vruchtaf drijvingen plaatshadden Hoogste Hongarije zit met het ernstigste abortusvraagstuk. Het jaargemiddelde daar stijgt ruim boven de 200.000, waardoor de 10,5 miljoen inwoners het hoogste abortusgemiddelde in de wereld hebben en naar verhouding in getal afnemen een probleem dat gedeeld wordt door Roemenië, Bulgarije en de Sowjet-Unie. Dit jaar heeft de Hongaarse regering maatregelen ter beperking van dé abortus genomen en de kinderbij slag twee a drie keer groter gemaakt. Ook het overwegend katholieke Po len zit In de komende tien tot vijf tien jaar met een mankrachttekort als gevolg van het wettigen van abor tus in 1956. Er is een wetsvoorstel aanhangig in het parlement dat abortus beperkt tot vrouwen wier maatschappelijke positie moeilijk is en dan alleen binnen de eerste twaalf weken van de zwangerschap. Hoewel maatregelen tot bemoeilij king van abortus in Oost-Europa doorgaans samengaan met de wens het geboortecijfer te verhogen, er kennen de autoriteiten dat minder abortus bepaald nog geen bevol kingsgroei betekent. Tijdens een de bat In het Poolse parlement ver klaarde afgevaardigde Franciszek Burian: 'Ervaring die andere landen opgedaan hebben toont aan dat ille gale abortus gevaarlijk is voor vrou wen en dat beperkingen op abortus nooit het geboorte-gemiddelde op voeren. De enige manier om het aantal geboorten te vergroten is gro- tere woningen te bouwen'. Verboden Roemenië heeft abortus behalve on der speciale omstandigheden verbo- Nog niet zo lang geleden, toen deze foto werd gemaakt, kende Joegoslavië geen abortus-probleem. den. Iemand die meewerkt aan een illegale vruchtafdrijving kan een ge vangenisstraf van twee tot vijf jaar krijgen. Officiële kringen verklaar den dat het toezicht op de abortus misschien verscherpt zal worden om illegale aborteurs van hun praktij ken af te houden. In Bulgarije zijn anti-abortusmaatre- geen genomen, maar het aantal ille- {:ale vruchtafdrijvingen is er in de aatste drie jaar toegenomen. Tegen protesten van artsen en sociologen in werd ,n maart 1973 een wet aan genomen die voorziet in gevangenis straf en boetes en die rechtbanken de bevoegdheid geeft artsen en vroedvrouwen m overtreding prak tijkuitoefening te ontzeggen. Een half jaar later werd de wet gea mendeerd, zodat ongetrouwde vrou wen, gescheiden vrouwen en wedu wen zich kunnen laten aborteren. Het amendement kwam tot stand naar aanleiding van het feit dat veel zwangere vrouwen overleden na po gingen zichzelf, zonder bevoegde hulp, te aborteren. In het -algemeen gaat de campagne tegen abortus in Bulgarije echter door In Tsjechoslowakije is het aantal ge vallen aan het afnemen. Vruchtaf drijving wordt toegestaan op grond van gezondheid of als een kind niet kan rekenen op een goede opvoe ding. De bevolking nam van 14,3 miljoen zielen in 1970 toe tot 14,5 in 1972. Dit grotendeels als gevolg van sociale maatregelen zoals verbeterde voorlichting over voorbehoedsmidde len, beschikbaarheid van de pil, gro tere kinderbijslaguitkeringen en ge boortetoeslagen. Vrouwen die een abortus wensen, moeten er naar draagkracht voor betalen. Verband Ook al is abortus in veel Oosteuro pese landen niet meer zo gemakke lijk te verkrijgen, toch is er een veel minder onmaatschappelijk stig ma op gedrukt dan in het Westen. Met uitzondering van Joegoslavië kan in Oost-Europa direct verband gelegd worden tussen abortusbeper king en de wens bevolkingsafname tegen te gaan. Dc medische overheid ziet de moge lijkheid van abortus als een ken merk van de communistische .samen leving, in tegenstelling tot het Wes ten. Een woordvoerder van het Poolse ministerie van gezondheid verklaarde: 'We moeten tot het be sef komen dat een vrouw die geen kind wil, alles zal doen om te voor komen dat ze het krijgt. In de Vere nigde Staten Is abortus in het alge meen niet wettig en daarom sterven er meer vrouwen aan illegaal uitge voerde vruchtafdrijvingen'. sen de melkindustrie en de regering niets wist. Wel vertelde hij dat in 1969 een ge heime gift van 100.000 dollar van de melkfabrikanten was gebruikt als be gin voor een fonds, dat werd beheerd door Haldeman, de voormalige chef van Nixons staf in het witte Huis. In totaal zou er bijna twee miljoen dol lar in dit fonds zijn gestort. Het geld werd gebruikt voor de spio- nage-activiteilen onder leiding van de gepensioneerde politieman Anthony Ulasewicz. Zijn spionnen moesten :n- lichtingen verzamelen over de verkie zingscampagnes van Nixons tegenstan ders. Een ander groot bedrag was be stemd voor de 'smerige streken' van de inmiddels veroordeelde Donald Se- gretti. En 400.000 dollar uit dit fonds ging naar de tegenstander van gouver neur George Wallace bij de democra tische voorve-lciezing in 1970 in Ala bama, zo blijkt uit de verklaring van Kalmbach. Hij zei dat hij niets van het geld uit het fonds mocht gebrui ken zonder toestemming van Halde man of diens naaste medewerkers In 1972 had Kalmbach het fonds opge heven en het batig saldo overgemaakt aan Maurice Stands, directeur van de financiële commissie voor de herver kiezing van Nixon. Kalmbach noemde dit speciale fonds vorig jaar ook in zijn verklaring voor de speciale se naatscommissie voor Watergate. Zijn nieuwe getuigenis is beperkt tot de kwestie van het door de melkfabri kanten geschonken geld. Hij maakte niet duidelijk of Nixons stafchef Hal deman rechtstreeks opdracht gaf voor de betaling van Segretti. Ulasewicz en de tegenstander van goeverneur Wal lace. PARIJS (AFP. Reuter) De ex- vrouw van de Russische schrijver Solzjenitsin gelooft, dat het nieuwste boek van haar vroegere echtgenoot in het westen wordt overschat. Het om streden boek 'Goelag Archipel' is meer folklore dan werkelijkheid, zo zei zij ln een interview met het Fran se dagblad Le Figaro. Zij noemt het boek 'slechts een essay, een poging tot artistiek onderzoek en met weten schappelijk of historisch onderzoek'. Zij trok dc objectiviteit van de schrij ver in twijfel. 'Hij aanvaardt de infor matie. die hij ontvangt als een absolu te realiteit', aldus Natalka Retsjetows- kaja. Zij stond Figaro te woord in het stadje Ria7an. Solzlenitsln woonde daar van 1958 en 1970. nadat hij uit gevangenschap teruggekeerd was. In zijn nieuwste boek schrijft hij over de toestanden in de gevangenkampen on der Stalin. Zijn vrouw zei, dat de pu- blikatie van zijn boeken in het westen 'zijn geestesgesteldheid heeft beïn vloed'. Mevrouw Retsjetowskaja is met het Russische persbureau Nowos- ti overeengekomen, dat ze haar me moires zal schrijven en uitgeven. Ver wacht wordt, dat daarin Solzjenitsin verder in diskrediet zal worden ge bracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9