Grondwetswijziging is niet nodig voor tertium-school dichtbij 3m ment aar I Mr. F. W. M. van der Ven: samengaan van bijzonder en openbaar onderwijs proberen loordacht ISkee autobladen 'Ik hoop dat de discussie uit de dogmatische sfeer komt' het weer Februari kouder een kostbare centenkwestie houtvuur van oude kranten benzine conservatief I/ITO'/KWARTET WOENSDAG 6 FEBlRUiAiRI 1974 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K7 iter Vorrink (milieuhygiëne) be- tot de meest bekritiseerde be ekbeden van het kabinet-Den Uyl. voorzaak daarvan is zonder twijfel wetgeving op haar terrein (ter bjding van de geluidshinder bij- Ijieeld) trager op gang komt dan /.mogelijk van een zich progressief ?r*nd kabinet mocht verwachten. m]cr zal mevrouw Vorrink ook haar neiging, het hart op de tong ragen, weieens wat agitatie over ^hebben opgeroepen. Maar de be- •fijkstc bron van bedenkingen te lbaar beleid is toch tevens een van misverstanden. Bij het nabe- iwen van de behandeling van me- Vorrinks eerste begroting in de [^dc Kamer ontkomt men niet aan idruk dat met name de fractielei- tn D'66. dr. Terlouw geen te ho- terwachtingen heeft gehad van Istcrs mogelijkheden. het beleid laar collega's te beïnvloeden, 'crlouw moet de illusie hebben dat mevrouw Vorrink binnen :abinct een soort vetorecht zou :n teecn plannen van haar colle- die de leefomstandigheden van inicn. dieren en planten zouden ejen krenken Maar de minister dat recht inderdaad niet. Zii zal :n het kabinet met of min iem p^ilieubesrbadi'">•*'," effecten zihet beleid van haar cr"'"*a's moe.» lsaanwüzen. Maar het kabinet als jel zal die effecten met andere ao- en nadelen moeten weeen. De r%ter die een bepaalde maatregel !e' zijn rekening neemt, is ook ver- roordeliik voor de milieu-aspecten yan: die zal hii niet op mevrouw «tink kunnen afwentelen. Om met nier Den Uvl te snreken: zii is mi- ir van milieuhvp'ëne en niet van •ubehcer. want dat beheer is de Vitwoordelijkheid van het hele ka- ji Jjit opzicht is het milieubeleid altijd ;eïntegreerd geweest in het totaal het kabinetsbeleid, zoals ook het Hicieel beleid en het welzijnsbeleid ^in geïntegreerd behoren te zijn. nand zal immers beweren dat bij- Nbeeld de minister van volkshuis- ing financiële of welzijnsvraag- j^ccn bij het uitstippelen van zijn id rustig mag vergeten, gisteren dopr de Tweede Kamer taarde motie-Terlouw waarin nog om de integratie van het milieu- id wordt gevraagd is dan ook wat in2 de vage, ondoordachte kant. Om 2Afeginnen had zij niet bij deze be- ingsbehandeling moeten worden diend, maar bijvoorbeeld bij de al- icne beschouwingen waarbij de mi- b^r-president als coördinator i het kabinetsbeleid wordt aan- 'Jgroken. g is voorts onhelder wat de motie i.ipgt. Bedoelt de indiener dat er mi- 'jfrs zijn die wat al te slordig met '^milieu omspringen? Wie zijn dat 5. bij welke plannen en maatregelen 'Jpen zij van een dergelijke onacht- riheid blijk gegeven? Niemand, de heer Tcrlouw niet, heeft derge- _J verwijten aan het adres van wie ook gedaan. let dan de bedoeling dat mevrouw rink in plaats van milieugygiëne eubeheer gaat doen? Het lijkt er- Voorzover in de motie-Terlouw het Itcgreerdp milieubeleid in verband Ót gebracht met de sterkere positie deze minister volgens de motie moeten hebben. Maar dat zou be- |nen dat de Kamer mevrouw Vor- tot een soort super-ministerschap a willen verheffen. En dan zou het J overbodig zijn, een dergelijk initi al met een doorwrochte staatsrech- |ce argumentatie te ondersteunen. zijn benieuwd wat premier Den 5|met de motie-Terlouw gaat doen. gj zouden niet weten wat ermee te 'ijnncn. Al ■:igontslag voor jf journalisten jJ HAAG De weekbladen Auto- en Rijdend Nederland zullen per °lptember verdwijnen en vervangen Óen door één autoblad, dat eens veertien dagen zal verschijnen, sfbetekent het ontslag vaji vijf jour aten, zo heeft uitgeverij Misset ,r)der verder, overleg) bekenge- 'Set behoort tot het Elsevier-con- i.l. Elsevier heeft destijds met de chter van Autovisie, Fred van der gt, de twee bladen in uitgeverij ,#jrventura opgenomen. Fred van Vlugt verkocht echter zijn aande- 'laan Elsevier, waarna Interventura Misset ,we,d overgenomen, 'tfdredacteur van het nieuwe blad Üt Nico de Jong, tevens hoofdre- Teur van het nu door Misset uitge- s.en KNAC-blad 'De Auto'. De heer «ïong voert tevens de hoofdredactie Autovisie en Rijdend Nederland. beide bladen is het aantal abon- j de laatste tijd teruggelopen. Au- Bie heeft nu 23.000 abonnees en lend Nederland bijna 28.000. De jndc advertentieopbrengsten, ten- plge van de teruglopende autover- ld>, zijn echter voor de resultaten tri beide bladen noodlottig gewor- II positie van Autovisie en Rijdend i Ierland is nog verder verzwakt, jtdat het concurrerende ANWB- i ikblad Autokampioen sinds decem- rwin de kiosken verkocht wordt Au- [«Impioen heeft een oplage van 90 000. Van onze onderwijs- redactie DEN HAAG - Voor het samengaan van openbaar en bijzonder onderwijs in een 'tertium-school' is geen grondwetswijziging nodig. De regering zou daarom een staatscom missie kunnen instellen die bekijkt of er behoefte is aan zo'n school, en desgewenst experimen ten in deze richting voor bereidt. Mr. F. W. M. van der Ven, adjunct-di recteur van het centraal bureau voor het katholiek onderwijs, schrijft dit in zijn vandaag verschenen boek 'O- penbaar en bijzonder onderwijs sa men?' Hoewel het boek als publikatie van het katholiek onderwijsbureau verschijnt, vertolkt het niet noodzake lijkerwijs de mening van het bureau. In het voorwoord schrijft mr. L. A. Struik, directeur van het bureau, dat het boek bedoeld is om de menings vorming op dit punt te stimuleren. De zogenaamde tertium-school is twee jaar geleden door staatssecretaris Schelfhout (zelf jarenlang directeur van het bureau voor het katholiek on derwijs) op het hoogste politieke ni veau gepropageerd. Mr. Schelfhout meende (en meent nog), dat wijziging van de grondwet nodig is om naast openbaar en bijzonder onderwijs een derde mogelijkheid (een 'tertium') te scheppen. Van der Ven, die schrijft dat hij veel van Schelfhout geleerd heeft, is het op dit punt niet met zijn vroegere baas eens. Oecumenische scholen Er bestaan volgens mr. Van der Ven reeds vele scholen waarin verschillen de levensbeschouwingen samenwer ken. Dat kunnen oecumenische scho len zijn, maar ook vormen van samen werking tussen christelijk en open baar onderwijs. Mr. Van der Ven reserveert de naam 'tertium' voor een schooltype waarin het openbaar onderwijs als zodanig met het bijzonder onderwijs samen gaat. De gangbare opvatting in ons land is* dat dit eigenlijk een onmoge lijkheid is, een vierkante cirkel. Het is óf het een óf het ander. En in de praktijk heeft het daar ook vaak de schijn van. Wanneer bijvoorbeeld openbaar en bijzonder onderwijs on der de vlag van artikel 61 van de ge meentewet samengaan in één school (in enkele plaatsen is dat het geval), is dat juridisch eigenlijk een gewone openbare school. De school wordt wel bestuurd door een commissie, waarin behalve de gemeente ook het bijzon der onderwijs vertegenwoordigd is Maar uiteindelijk heeft de gemeente- Mr. F. W. M. van der Ven Vraag aan mr. Van der Ven: staatssecretaris Schelfhout heeft met zijn tertium veel tegenstand opgeroepen. De huidige regering schijnt haar vingers niet aan deze kwestie te willen branden. Staat het tertium daarmee politiek niet op een zijspoor? Van der Ven: Hel tertium heeft een veel bredere achtergrond. Ook los van de samenwerkingsschool doet zich de vraag voor of de be heersvorm van de openbare school wel ideaal is. En in het bijzonder onderwijs is de verhouding tot de rest van het onderwijs in discus- Wat vindt u van het vaak heftige verzet van confessionele zijde te gen de tertium-school? Van der Ven: Dat komt voort uit een gevoel van onzekerheid dat ik wel kan begrijpen. We voelen alle maal dat we in een overgangsfase zitten. Iedereen zit met de vraag naar zijn identiteit. Het ligt voor de hand dat je een schrikreactie oproept, wanneer je hierin prikt. Ik hoop alleen da' de discussie wat uit de dogmatische sfeer komt. dat er meer zakelijk gepraat wordt. Daarom heb ik een aantal voor waarden opgesteld waaraan het ter tium moet voldoen. Wie het daar niet mee eens is kan tegenargu menten en tegenvoorstellen geven. De voorstanders van het tertium zijn vaak mensen die zelf geen vre de meer hebben met strikt confes sioneel onderwijs, maar de stap naar het openbaar onderwijs nog te groot vinden. Is het tertium niet een tijdelijk verschijnsel, een «inlossing voor mensen die niet willen kiezen tussen openhaar en bijzonder onderwijs? Van der Ven: Er s wel ontkerke lijking en het tertium heeft wel te maken met een verschuiving. Maar ik geloof ook dat het religieuze element weer aan belang gaat win nen. Het tertium kan een moge lijkheid zijn te voorkomen dat on ze scholen (openbare en bijzonde re) geestelijk verschralen. Is het tertium geen derde zuil, die de bestaande zullen concurrentie gaat aandoen? Waar een tertium- school komt is het voor de be staande richtingen moeilijker hun grondwettelijke recht op een eigen school ie verwezenlijken. Van der Ven: Als een tertium- school goed is kan er geen sprake zijn van een nieuwe zuil. Je kunt dan openbaar onderwijs geven zo wel via een openbare school als via een tertiumschool. Dat geldt ook voor het bijzonder onderwijs. Voor zover er toch sprake is van een derde mogelijkheid vind ik dat niet erg. Want in het tertium is de verzuiling ontdaan van het negatie ve effect. Verzuiling is niet erg zo lang de ontmoeting met anderen er niet door wordt geblokkeerd. raad (met zijn wisselende politieke sa menstelling) het voor het zeggen. Mr. Van der'Ven gelooft dat we die óf-óf-redenering moeten verlaten. Niet alleen in het ónderwijs, maar ook bui ten de school doet zich de vraag voor of de sfeer van de overheid en de sfeer van het particulier initiatief zo strikt gescheiden moeten zijn. Kun nen overheid en burgers niet meer gezamenlijk optreden in 'aanvullende verantwoordelijkheid?' 'Aan de wortels' In het onderwijs heeft het samengaan van overheid en particulier initiatief wel vergaande consequenties. Van der Ven: 'Je raakt hier aan de wortels van ons onderwijsbestel met z'n finan ciële gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs en de vrijheid van onderwijs'. Die vrijheid betekent echter niet dat openbaar en het bijzonder onderwijs per se twee aparte werelden moeten zijn. Het kenmerk van het openbaar onderwijs ligt in de neutraliteit die het mogelijk maakt dat alle gezindten er terecht kunnen. Het bijzonder on derwijs staat of valt met de vrijheid van (in) richting. Maar het is de vraag, aldus mr. Van der Ven. of de doelstellingen van beide vormen van onderwijs niet even goed (of beter?) waar gemaakt kunnen worden in een derde vorm. Waarom zou de vrijheid van richting niet te verenigen zijn met een aanvaardbare vorm van (posi tieve) neutraliteit en openbare con troleerbaarheid? Van der Ven gelooft niet alleen dat dit kan, hij vindt ook dat er alle re den is om dit te proberen. Steeds meer gezinnen leven al in een 'open' wereld waarin je dagelijks met andere levensbeschouwingen in aanraking komt. Dat geldt ook voor de kinderen. Vooral in het voortgezet onderwijs doel zich daarom de vraag of de school niet even 'open' kan zijn. Dat past, aldus Van der Ven bij de zelf- ontdekkende houding van de ouder wordende leerling. Die openheid hoeft niet te betekenen dat je de leerlingen niet mag confronteren met je eigen overtuiging Dat moet zelfs, zegt Van der Ven. De tertium-school moet ruimte geven aan een volwaardige ca techese, niet als een uurtje godsdienst dat cr los bij hangt, maar als een be wuste inbreng in het hele schoolpro gramma. De bestaande 'open' scholen brengen daar helaas weinig van te recht en zouden ook om die reden be ter niet als 'tertium' beschouwd kun nen worden. Andere opzet Ook vanuit het openbaar onderwijs gezien is er een groeiende behoefte aan een andere opzet van de school. Het onderwijs verandert: kennis en kunde staan iets minder op de voor grond; persoonsvorming lijkt steeds belangrijker. Maar daarvoor zijn de ouders in eerste instantie verantwoor delijk. In de constructie van de open bare school kan die verantwoordelijk heid nauwelijks tot zijn recht komen, alle oudercommissies ten spijt Van daar de tendens naar 'verbijzondering' van het openbaar onderwijs. Het juridische probleem waarover mr. Van der Ven zich heeft gebogen is nu hoe je de tertium-school in onze wet geving past. De grondwet levert vol gens hem geen moeilijkheden op, als de tertiumschool tenminste niet dwin gend wordt opgelegd aan alle mensen. De vrijheid van onerwijs houdt zelfs het sociale grondrecht in, dat ook zij die pluriform onderwijs willen daar toe in staat gesteld moeten worden. Het is dus eigenlijk de plicht van de overheid de voorwaarden daartoe te scheppen. Maar de gewone wetgeving levert wel problemen. De beste vorm vindt Van der Ven die van artikel 228 van de gemeentewet. Volgens dat arti kel kan de gemeente samen met ande re gemeenten deelnemen in stichtin gen, verenigingen of maatschappijen. Daarvoor is dan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten nodig, maar de overheid heeft geen meerderheidsposi tie tegenover het bijzonder onderwijs zoals bijvoorbeeld in de constructie van artikel 61 van de gemeentewet. Als men de weg van artikel 228 kiest, blijft nog wel het obstakel van de on- derwijswetgeving, die uiteraard (nog) geen tertium kent. Je zou dat alle maal kunnen aanpassen, maar dat is nu nog voorbarig. Vandaar de sugge stie van mr. Van der Ven om gebruik te maken van de experimentenwet. Die is immers gemaakt om nieuwe dingen in het onderwijs uit te probe ren. Staatscommissie En daar eindigt dan het verhaal van mr. Van der Ven. Hij vindt dat een staatscommissie, waarin alle richtin gen zich vertegenwoordigd voelen, maar moet bekijken of er inderdaad behoefte is aan een tertium-school. Als dat zo blijkt te zijn moeten ande ren (pedagogen, catecheten, onder wijskundigen) uitmaken aan welke voorwaarden zo'n school moet vol doen. De praktijk van de experimen ten zal dan wel uitwijzen of het ide aal van een tertium-school haalbaar is of niet. Van ome weerkundige medewerker De Londense computers hebben ge sproken. Zij houden ons voor, dat de tweede februarihelft droger en kou der zal worden dan de eerste. In de laatste twee weken van februari kun nen vorstdagen worden verwacht, waarbij de gemiddelde temperatuur in Engeland en Wales als geheel nor maal blijft. De regenval zal niet ver afwijken van de gemiddelde. Wat de algemene circulatie betreft: in januari is een overeenkomst vastge steld met die in de januari's van 1890 en 1934, jaren met een normale tot een 'te warme' maart en een zachter dan normale lente. Op de weerkaart behoeven we be paald niet naar depressies te zoeken op het ogenblik. Een minimum boven het Kanaal diepte gisteren sterk uit en de regen ervan breidde zich naar ons land uit. Het bleef niet bij regen. Sommige stations, waaronder Dijon en Reims meldden gistermiddag om 1 uur ook sneeuw. Inmiddels hebben vooral ook de Ardennen verse sneeuwval ge kregen. Maar toch blijft alles een tij delijke zaak. Achter de storing volgt namelijk een dooiwind uit zuidwest tot west. Gelei delijk aan zal er in de tweede helft van de week wat koudere oceaanlucht worden aangevoerd met naar west tot noordwest ruimende wind, inclusief enkele hagelbuien. Het weer wordt wat kouder, maar de temperatuurda ling beperkt zich in hoofdzaak tot de nachten, waarin op den duur een paar graadjes vorst mogelijk is. De Kanaaldepressie is in feite een sa telliet van een 980-millibar depressie bij Schotland, die naar het oosten trok. Verder is een stormdepressie van 970 millibar uit het zeegebied bij Zuid-Groenland gekomen die een oost- zuidoostelijke koers volgt. Dan is er nog een andere stormdepressie van 990 millibar ten noordoosten van de Bermuda's, die uitdiepend ook al naar het oost-zuidoosten gaat. En dat ge beurt allemaal onder het toeziend oog van hogedrukgebieden ten westen ran Portugal (1030 millibar), ten noorden van Spitsbergen (1025 millibar) en ten zuiden van de Hudson Baai in Amerika (1032 millibar). In Rusland stelt de winter niets voor met overdag in Leningrad en Moskou opnieuw temperaturen van enkele graden bo ven nul. In januari heeft het in De Bilt gedu rende 56 uur geregend tegen normaal 67 uur. HOOG WATER 7 februari Vlisslngen: 1.58- 14.22 Haringvlletslulzen3.41-15.58 Rotterdam 4.35-17.14 Scheveningen: 3 17-15.31 IJmulden: 3.50-16 04 Den Helder: 8.15-20.33 Harllngen: 10.34-22.39 Delfzijl: 12.20 - Amsterdam geheel bew. 6 0 De Bilt e regen 6 0.2 Deelen regen 5 1 Eelde motregen 6 0.3 Eindhoven geheel bew. 5 2 Den Helder zw. bew. 6 0 Luchth. Rtd. geh. bew. 6 0 Twente regen 6 2 Vlissingen geh. bew. 6 1 Zd. Limburg zw. bew. 5 5 Aberdeen onbew. 6 0 Athene zw. bew. 16 0 Barcelona geh. bew. 17 0 Berlijn onbew. 0 0 Bordeaux regen 11 14 Brussel geeh. bew. 5 4 Frankfort regen 7 6 Genève zw. bew. 8 6 Helsinki mist 1 0 Innsbrück regenbui 5 0.1 Kopenhagen geh. bew. 2 0 Lissabon zw. bew. 15 0 Locarno geh. bew. 9 0 Londen geh. bew. 6 0.2 Luxemburg regen 3 12 Madrid half bew. 12 0 Malaga zw. bew. 17 0 Mallorca zw. bew. 16 0 Milnohen regen 6 0.6 Nice licht bew. 13 0 Oslo sneeuw 2 2 Parijs geheel bew. 10 3 Rome licht bew. 13 2 Split regen 13 1 Stockholm zwaar bew. 3 0 Wenen licht bew. 7 0 ZUrich regen 6 5 Casa Blanca zw. bew. 17 0 Las Palmos onbew. 20 0 New York onbew. Tunis licht bew. 16 0 2ONNI0 SNEEUW C^o„u..mc,E« SS°»«"> -MIST REGEN aCLk» h MWOLKINQ m BAX.TIM». K BIN. TIMP, WINDRICHTINS onder redactie van loessmil Stap een winkel binnen en koop er iets voor een bedrag dat op een paar centen uitkomt. Tien tegen één dat de cassière vraagt of u misschien die paar centen los hebt. Want zelfs voor de grootste win kels is het kleinste geld al gauw een probleem. De klant komt met ronde bedragen aan de kassa en moet tot op de cent nauwkeurig z'n wisselgeld terug. Zie maar hoe je dat voor elkaar krijgt zonder losse centen. Een groot Rotterdams warenhuis, Ter Meulen, zit op het moment met die moeilijkheid. En dus deed het vorige week vrijdag een nood sprong: een advertentie in een ochtend- en een avondkrant met de mededeling dat iedereen die dui zend centen inlevert daar 12,50 1 t-oor terugkrijgt. Afgeven aan het bedrijf, maa* niet op zaterdag Toen we gistermiddag gingen ho ren of die advertentie al resultaat had afgeworpen, kon er dus hoog stens vrijdag overdags, maandag nl dinsdagochtend iemand met wat centen aan de deur geweest zijn. Maar wie kan in zo'n korte tijd duizend van die dingen bij elkaar krijgen 'Er schijnen mensen te zijn die al heel lang centen opsparen', zegt de heer Mulders namens de firma, 'want vrijdag hadden we er al een paar. De meesten kwamen maandag en nu hebben we al voor zeker duizend gulden centen. Er was bij- voorbeeld een visboer, die voor een paar honderd gulden centen bracht. Het gaat achter elkaar door. Nu net komt er weer een me neer binnen. En de mensen bellen op ook, dat ze in de loop van deze week langs willen komen'. Was er niet een andere manier om aan centen te komen? 'Alleen post kantoren leveren ze en nooit meer dan voor zo'n honderdvijftig gul den in de week. Daar hebben teij niets aan en dus besloten we om er dan zelf maar een paar centen tegenaan te gooien'. De duizend gulden centen heeft het bedrijf al f250,- gekost. Tot hoe ver icillen ze gaan? Dat is moeilijk te zeggen, want centen zijn het hele jaar door nodig en bovendien, 'als ik iemand voor het hoofd zou stoten door te zeggen dat het niet meer hoeft, komt die persoon ook nooit meer terug, ook niet ah we zc wel nodig hebben. We hebben een doorlopende be hoefte aan kleingeld en er zijn ook verschillende mensen die dat we ten en hier regelmatig hun klein geld inwisselen. Eens per jaar komt hier bijvoorbeeld een kermis klant met emmers vol kopergeld. De telmachines draaien dan wel een halve dag. Ook met bepaalde kerken hebben we afspraken om hun eenten en ander kleingeld rij ons te wisselen. Je kunt precies zien welk geld uit de collectezak- ken afkomstig is; er zit altijd wel tabak en stof tussen, uit vestzakjes en jaszakkm van de kerkgangers' Is er geen gevaar dat straks in heel Rotterdam geen losse cent meer te vinden is behalve dan bij Ter Meulen? Zo'n vaart zal het niet lopen. "Er zijn geloof Ik vijf tig of zeventig miljard centen in omloop. En we geven ze zelf na tuurlijk weer uit ook'. Een knapperig houtvuur in de kamer schijnt het voor veel mensen hele maal te zijn. Alleen: hout wordt steeds duurder en als we een advertentie in de Christian Sciene Monitor mogen geloven, betalen de Amerikanen al 'belachelijk hoge prijzen' voor een stapeltje houtblokken. De adverterende firma uit Freeport (in de staat New York) zegt daar wat op gevonden te hebben: 'houtblokken' van oude kranten. Dat bereik je natuurlijk niet door een paar kilo kranten in het vuur te gooien en bovendien zou die firma daar niets aan verdienen. Onmisbaar dus is hun 'mak-a-log'-set, die bestaat uit een stalen rol en geprepareerde banden. Je rolt een pakje kranten in en om de staalplaat, bindt hel geheel samen en klaar ls je 'houtblok'. Volgens de verkoper gaat de rol 300 keer mee en als Je maar genoeg oude kranten hebt, kosten 110 'rookloze' branduren maar een gulden of twaalf. Wil je ecu paar papieren blokken tegelijk laten bran den, dan moet je uiteraard meer sets bestellen, het liefst afgaande op het plaatje minstens een stuk of tien. Er is de afgelopen tijd heel wat geschreven over de benzinedistri butie en alles wat daarmee te ma ken had. Maar hoeveel was dat nou precies? Op die vraag heeft de heer J. W. Berloth uit Den Haag zich met verve gewerpen. In nau welijks drie maanden, schrijft hij, heeft hij alle stukken en stukjes uitgeknipt en verzameld die hij in de Nieuwe Haagse Courant vond over 'de benzinedistributie, de au toloze zondag, de te verwachten (en uitgebleven) problemen voor het openbaar vervoer, die van de dominee, van de horeca enz. enz.' Al die knipsels wierp hij op de weegschaal. Resultaat: bijna een pont krant, of exacter: 450 gram, wat volgens zijn berekening even veel is als 36 pagina's en dan houdt hij het'volgens onze weeg schaal nog aan dc krappe kant. 'Duidelijk was de benzine boven alles uit te ruiken, hoewel het toch maar één van de vele produk- ten uit aardolie is. Over de voorde len van distributie en autoloze zondag is waarachtig ook eens iets geschreven en ja, er was ook een maal een stukje over een actie vóór een fietspad (in de Piet Hein- straat).' Nu leest de heer Berloth de Nieu we Haagse en daar wil wel eens iets in staan, wat in de andere Kwartetbladen en in Trouw ont breekt en cmgekeerd. De som van de heer Berloth zal in grote trek ken zeker kloppen, maar aan fiet sen bijvoorbeeld is onder meer in deze rubriek wel wat meer aandacht besteed dan hij vermoedt. In eik geval is het niet te hopen dat hij even zeker gelijk krijgt met zijn sombere slotconclusie: 'Zelfs ik kan voorspellen waar het onafwendbaar heengaat: de aarde zal vol zijn van blik en asfalt, ter wijl de booreilanden de zee bedek ken.' Het Duitse persbureau DPA maakt melding van een uiterst merkwaar dige machtswisseling in het parle ment (de landdag) van het vor stendommetje Liechtenstein, dat ingeklemd ligt tussen Oostenrijk en Zwitserland. Daar zijn verkie zingen gehouden voor een nieuwe bezetting van de vijftien landdag zetels, waarvan er tot nu acht wer den ingenomen door de conserva tieve 'vaderlandse unie'. Op de res terende zeven zetels zaten de verte genwoordigers van de óók als con servatief bekend staande 'progres sieve burgerpartij', maar sinds de verkiezingen zijn de rollen omge keerd: de oude conservatieven zijn verslagen door de progressieve con servatieven, zodat de laatsten nu de meeste van de vijftien conserva tieve zetels bezetten. Een machtswisseling die er niet om liegt. 'Naast salaris, graficaties, onkostenvergoedingen, vakantie, ziekenverlof en overwerkgeid, moet er ook nog wat gewerkt worden.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7