Oppositiepartijen in Tweede Kamer tegen subsidie aan De Tijd Krijgt ual 5% rente op uw spaarboekje..? Nijmeegse hoofdcommissaris is boos Dennendal otterdam en Boersma gorden het toch eens Iver sociaal statuut Rijkspostspaarbank n r Griep te pakken? Aspro Bruis lost bruisend op werkt daardoor sneller en is beter voor de maag. uw nationale spaarinstelling J 'Onpartijdig onderzoek nodig naar redactie van justitie op het verzet' re!lieht uitstel ü°fnoeming Kemble 'Ware schuldigen vaak achter studeertafels of redactiebureaus Mannen bekennen brandstichting in pand De Gooyer ;TROUW'KWARTET WOENSDAG 6 FEBRUARI 1074 BINNENLAND T3/K5 'ran onze parlementsredactie pEN HAAG De oppositie in de Tweede Kamer (WD, DS '70, CHU en de CPN, SGP, GPV en RKPN) zijn er op tegen dat aan het dagblad De Tijd gedurende drie jaar een verliescompensa- ln'e wordt gegeven van maximaal twee miljoen gulden per jaar. De voorwaarde voor deze steun is, at het aantal betalende abonnees van het dagblad niet beneden de 50.000 daalt. (ADVERTENTIE) "i '•fanneer dat wel het geval zal zijn, deelde minister Van Doorn (crm) Teren in de Tweede Kamer mee, de stenn aan De Tijd worden ge- aakt binnen de voorgestelde drie °ar. get bezwaar van WD, DS'70 en CHU '^as vooral dat de steun aan De Tijd willekeurig was. Ook bij de ARP pven bedenkingen, omdat er nog geen lectieve normen zijn op grond waar- dagbladen gesteund kunnen wor- In ieder geval, zo zei mr. J. N. niholten, moet het besluit om De Tijd steunen straks worden ingepast in algemene mediabeleid, waarover Tweede Kamer deze zomer een nota Ifpangt ee WD en CHU maakten verder het "(zwaar, dat een dagblad wordt ge deund. waarvan de redactie de abon- °ies zou hebben weggeschreven. Mi ester Van Doorn weerlegde deze be haring met het cijfer, dat slechts 12 c"jocent van het aantal bedankers de :oJaht niet wilden lezen, omdat zij het niet met de inhoud eens waren. Dr. Van Dijk van de WD had eerder be toogd. dat De Tijd een linkse krant was geworden en dat men daarom massaal bedankte. Minister Van Doorn verzekerde nog maals dat de steun aan De Tijd een incidentele maatregel is en dat het besluit niet vooruitloopt op het toe komstige uit te stippelen media beleid. De regering staat een bewust beleid voor om de verscheidenheid van de pers te handhaven. In afwachting van dit beleid vond de minister het on juist om De Tijd nu te laten onder gaan. 'Als de concentratie zich blijft doorzetten,' zei de minister, 'blijven er straks maar weinig dabladen over.' De steun aan De Tijd wordt verleend uit het bedrijfsfonds voor de pers, dat wordt gevoed door een heffing van 5% op de STER-tarieven. Trouw- Kwartet zou uit dit fonds een rente loze lening krijgen. Met uitzondering van de WD werd tegen dit voornemen in de Tweede Kamer geen bezwaar gemaakt. Minister Van Doorn had als bezwaar tegen de motie-Van der Sande, dat de beslissing om aan het bedrijfsfonds een onafhankelijk bestuur te geven, toch weer zou vooruitlopen op het nog uit te stippelen algemene media beleid. Voor zo'n hoge rente moet u bij uw Nationale Spaarinstelling zijn: de Rijkspostspaarbank. 5% rente.dat is bijzonder gunstig voor spaargeld waarover u altijd direkt en zonder kosten kunt beschikken. Evangelie (ADVERTENTIE) Dr. K. van Dijk van de WD trok de ze eenvoudige conclusie uit de demo cratie. dat de mensen en lezers de baas zijn. Over 'De Tijd' zei hij- 'De lezers willen geen links evangelie en ook geen ander evangelie. Dan bedan ken ze. Daar ben ik blij om'. Aan het slot van zijn betoog riep de WD-er uit: 'Met verdwijnen van 'De Tijd' en 'Trouw' zou de verscheiden heid van de pers, de vrijheid van me ningsuiting in gevaar komen. Dat is nonsens. Wij treuren niet om 'De Tijd' noch om 'Trouw', want wij we ten, dat er in onze samenleving met mogelijkheden, zelfs tot overinforma- tie, geen enkele mening behalve mis schien de onze ook maar enig gevaar loopt De woordvoerder van rle WD zei verder nog, dat hij gedurende een week in januari de hoofdartikel-n van NRC, De Tijd, Het Parool, de Volks krant en Trouw-Kwartet nader had bekeken. Zijn conclusie was, dat deze artikelen verrassend gelijk waren ge stemd en gewoon onderling uitwissel baar bleken te zijn. Willekeurig 5= 5 Stil imiii t de pjjn ontziet de maag een onzer verslaggevers fa-DTTERDAM Burgemeester en wethouders van Rotterdam en Boersma zijn het gisteren op de valreep eens geworden de manier waarop het sociaal statuut voor het Rotterdamse be drijfsleven gewijzigd zou moeten worden wil een schorsing van het or-adsbesluit voorkomen worden. nk er-nister Boersma heeft zijn aanvanke- :htj ingrijpende veranderingen aan- anplijk verzacht. De bewindsman en6d dit nadat het Rotterdamse colle- 'anj vrijdag unaniem besloot het oor- fonkelijke advies naast zich neer te (gen. hderdag worden de nieuwe wijzigin- q aan de Rotterdamse raad voor- iegd, die uiteindelijk moet beslissen jeen sociaal statuut in gewijzigde fm acceptabel is. Minister Boersma |ft meermalen getracht het door iterdam genomen initiatief te ver- jen. Volgens de bewindsman door- iste het Rotterdamse plan een lan- ijke opzet, waarvoor een advies van SER gevraagd moet worden. (VVD) zal vanavond minister Boersma interpelleren over het sociaal vesti gingsbeleid van de gemeente Rotter dam. De Kamer gaf gisteren toestem ming voor deze interpellatie. Het bezwaar van dir. G. van Leijen- horst (CHU) tegen steun aan De Tijd was, dat het geld op willekeurige gronden wordt verleend. Ook voerde de heer Van Leijenhorst aan, dat door een vaste subsidieband tussen de overheid en een persorgaan de geeste lijke onafhankelijkheid van de pers niet is gediend. Deze bewering deed de heer J. J. Voogd van de PvdA de vraag stellen, waarom de CHU de on afhankelijkheid van de kerken niet in gevaar zag, toen in het verleden werd beslist over de subsidiëring van kerk bouw. De CHU is overigens niet tegen steun van de overheid aan een of ander dag blad als het om kredietfaciliteiten gaat om het dagblad weer op de been te helpen (dit is het geval bij Trouw- Kwartet). De betogen van dr. Van Dijk en drs. Van Leijenhorst deden Dolf Coppes (PPR) opmerken bijzon der teleurgesteld tc zijn, dat behalve de VVD ook de CHU niet erg vindt, dat een krant met christelijke inspira tie de nek wordt omgedraaid. Dat door subsidie de onafhankelijk heid van de krant wordt aangetast ge loofde Coppes niet. 'Dat zou dan ook gelden voor onderwijs, omroep en po litieke partijen', zei hij. Mr. J. N. Scholten (ARP) merkte op, dat de integratie van Trouw en de Kwartetbladen reeds heeft geleid tot een verarming van de Nederlandse dagbladpers. Hij legde er, evenals dr. Roethof van de PvdA, de nadruk op, dat de vrijheid van meningsuiting (artikel 7 van de grondwet) ook bete kent het recht om informatie te ont vangen. Een plurforme dagbladpers heeft een dienende functie voor de vrijheid van meningsuiting en het recht op informatie. Als er echter steun wordt verleend aan een dag blad, moet dit geschieden aan de hand van wettelijke, objektieve crite ria, die voor iedereen gelden. En dan nog die zekerheid: een RPS-boekje staat op naam. Zonder uw medewerking wordt niet aan een ander uitbetaald- er is dus ook geen risico bij verlies of diefstal. En het gemak: voor inleggen en opnemen kunt u terecht bij elk postkantoor of postagent schap. Tot f 4.000,-per 4 weken kunt u direkt opnemen. Grotere bedragen-op aan vraag-binnen enkele dagen. Het némen van zo'n handig RPS-boekje gaat ook al erg een voudig: u stort een bedrag bij een postkantoor of-agentschap en u krijgt het boekje meteen mee. Daarom leven ei in de fractie van de ARP vragen over de steun aan De Tijd. De steun zou volgens mr. Schol ten beperkt moeten blijven tot een jaar (de maatregel geldt voor drie jaar). Volgend jaar kan de zaak op nieuw worden bezien, wanneer het mediabeleid is uitgestippeld. De heer P. van der Sanden (KVP) diende een motie in, waarin wordt ge vraagd van het bedrijfsfonds voor de pers een stichting te maken met een onafhankelijk bestuur. Dit bestuur zou dan over steunaanvragen moeten beslissen. Het bezwaar van de KVP is namelijk, dat nu de minister en met hem de meerderheid van de Kamer beslist of een krant al dan niet mag blijven bestaan. Dat is principieel on toelaatbaar. Dr. Roethof hield de WD-er Van Dijk vooral voor (en toonde dit met cijfers aan), dat niet de soevereiniteit van de lezer, maar alleen de soeverei niteit van de adverteerder over het al dan niet voortbestaan van de krant beslist. Het grondrecht van vrije me ningsuiting wordt ondergeschikt ge maakt aan de individuele onderne mersvrijheid. De heer Leijenhorst (CHU) diende tijdens de tweede ronde een motie in, waarin wordt gevraagd de moeilijk heden van De Tijd op te lossen in de vorm van kredietverlening van be perkte duur. De motie werd onder steund door de ARP en CHU. Minis ter Van Doorn ontraadde deze motie, gezien de afspraken die reeds met De Tijd zijn gemaakt. Noch de motie-Van der Sande, noch de motie-Van Leijen horst hebben voldoende steun om te worden aangenomen. Vandaag zal de Kamer over de moties stemmen. Minister Van Doorn zei tot slot nog, het niet onmogelijk te vinden dat er meer aanvragen om steun zouden ko men, onder andere uit de sfeer van de opiniepers (Haagse Post). Mr. Schol ten (ARP) vroeg na deze mededeling met nadruk dat de minister geen nieuwe stappen zou doen zonder over leg met de vaste commissie uit de Tweede Kamer voor CRM. Minister Van Doorn wilde dit niet beloven. Daarom diende mr. Scholten over deze kwestie een motie in. De minister hoopte dat de veelge noemde medianota nog dit zittingsjaar aan de Kamer zal worden voorgelegd. Over ongeveer een jaar kan dan de discussie over het mediabeleid worden gevoerd. Vervolg van pag. 1. Het WA-besiuur zegt in zijn commu nique, dat de achtergrond voor het besluit, de zeven stafleden op staande voet te ontslaan, de 'heilloze polarisa tie' is die zich na het ontslag van Ga- rel Muller tussen twee groepen stafle den heeft ontwikkeld. 'Van de zijde van de vooimaiige zeven stafleden werden methode van uitsluiting uit het normale werk, niet erkennen van leidinggevende bevoegdheden, ver dachtmaking en dergelijke gebruikt', aldus het bestuur. Tengevolge van de polarisatie konden verschillende ver antwoordelijke personen binnen Den nendal niet tot een normale taakuit oefening komen. 'Als gevolg hiervan kwam de zorg voor de pupillen ern stig in het gedrang'. Het bestuur heeft vastgesteld dat 'dui delijke afleidingspogingen werden on dernomen, om de conflicten tussen de groepen stafleden voor te stellen als verschillen van mening over de bena dering van de pupillei Volgens het bestuur is dit vooral in de hand ge- ^aanvaardbaar b< en-januari kondigde de minister aan derclk geval wijzigingen te zullen aan- uit/en. Deze veranderingen werden vo- aake week door het Rotterdamse colle- ma als onaanvaardbaar bestempeld, egJ dat minister Boersma in feite een ;il ander systeem wilde doorvoeren. an* nu bereikte akkoord wijst er op I minister Boersma Rotterdam een eind tegemoet gekomen is het sociaal statuut in de hand wil terdam aan nieuwe of zich uitbrei dt-de bedrijven met meer dan hon- °-.jd man personeel ook sociale voor- CI£rden stellen, willen (lie onderne- 2.jfgen in aanmerking komen zich in j'l Maasstad te vestigen. 8 februari een dag nadat de terdamse raad zich heeft kunnen preken over het sociaal statuut stijl vervalt de termijn rbinnen de minister tot schorsing het raadsbesluit kan overgaan. Tweede-Kamerlid Van Aardenne defcAMARIBO (ANP) In politieke fde-igei? in Paramaribo wordt aangeno- :aalp dat premier Henk Arron de defini- e benoeming van drs O. Kemble gevolmachtigd minister in Den >en'ig heeft uitgesteld tot de kritiek wc-de benoeming is verstomd. Ga n van Officiële zijde in Paramaribo ge-fd vernomen dat drs Kemble de oor|Uwe gevolmachtigd minister was, ,aaIBtte in de Surinaamse pers een in-tom van kritiek los. De kranten ver velen de Surinaamse regering dat zij Surinamer benoemde die al jaren meer in Suriname woont en die endien een studieschuld van 70.000 den aan zijn land heeft. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN Hoofdcommissaris mr. F. Perrick van de Nijmeegse gemeente politie maakt zich ernstig zorgen. Ja, hij is boos op bijna alles en iedereen. Niet alleen op de geweldplegers, de fraudeurs en de verkrachters, maar ook op de we tenschappers, de journalisten en zelfs de justitie. Dat is gebleken uit de rede, die hij dezer dagen voor zijn korps (op een wat verlaat nieuws jaarsappèl) hield. Vol gens de heer Perick is het gewenst dat er in Nederland 'een onpartijdig weten schappelijk onderzoek wordt ingesteld naar het verzet en de reactie van justitie daarop'. wor Naar de mening van de heer Perrick 's het behoud van de eensgezindheid binnen de poli tie een van de belangrijkste taken, waarvoor men zich in de komende tijd gesteld ziet. 'Die vereiste eendracht loopt door allerlei factoren gemak kelijk gevaar, en daarvan springen er enkele in het oog: De diepe maatschappelijke veranderingen in opvattingen en gedragshoudingen bij de burgers en de weerslag daar van op de taak en het functio neren van da politie, de ver deeldheid in organisatie en leiding van de politie, de in vloed van de tijdgeest op de mentaliteit ook van de politie zelf, de kloof tussen hen die vóór en nó het uitbreken van de culturele revolutie tot de rijen van de politie toetraden'. Anti-autoritair De p i'oliciteitsmedia steunen in de g-;dai-htengang van de Nijmeegse hoofdcommissa ris in bij voorkeur moder ne opvattingen over het gezag, die een antiautoritair uitgangs punt hebben, al dan niet als democratiserng vermomd. En daarmee richt men zich dan tegen de wezenlijke elementen van een dienenae politie in onze rechtsstaat. Met de maat- schappij-in-bcroering en het eigen orgaan in een over gang situatie gaat de politie haar eigen weg 'op de smalle snede tussen gezag en vrijheid' In Nijmegen lijkt het geweld vorig jaar te zijn toegenomen. De politie meest zes maal van vuurwapens gebruik maken; in '72 vier keer. Er werd 44 maal verzet gepleegd; bijna de helt*, meer dan in '72. 'Ik geef toe' aldus mr. Perrick, 'de ware schuldigen zitten vaak achter studeertafels of redac- tiebuieaus, doch niettemin mag verwacht worden dat de jusit'e tegen de feitelijke ge weldplegers minstens zo moe dig zal optreden als zij deed tegenover een algemeen ge waardeerd adjudant uit ons korps tegen wie zij op be weerde verdenking van mis handeling van een studenten activiste zowaar een gerech telijk vooronderzoek instelde'. Universiteit De Katholieke Universiteit heeft de politie in '73 handen vol werk gegeven. Met name wat betreft de bezettingsactivi teiten. Eén geval speelde zi-h op 24 mei af. Op die dag werd het gebouw van de A-faculteit door de politie ontruimd. Dit ging gepaard met de aanhou ding van 41 studenten, wat weer lot een grote demonstra tie voor het hooidbureau van Mr. F. .Perrick, hoofdcom missaris van politie te Nij megen. politie leidde. 'Het heeft tot op heden niet tot justitiële re actie geleid', merkte mr. Per rick min of meer teleurgesteld op. Behalve dat er vorig jaar :n Nijmegen 35 003 bekeuringen werden gemaakt en er 9.128 keer assistentie moest worden veneend, kwamen de justitiële dienst 6.768 misdrijven ter ore. Dat is een toename ten opzichte van '72 met 1.554 of een absolute stijging van ruim dertig procent. Mishandeling, vern'oling en bedrog kwamen vaker voor; diefstal, verduiste ring en zedendelict minder. De hoofdcommissaris: 'Wijzi gingen in de Strafverordening, ondc meer de nieuw inge voerde plicht van de opspo ringsambtenaar om de ver dachte voor zijn verhoor erop te wijzen dat hij niet tot ant woorden verplicht is, de dui delijke verzwaring van de ii- sen v>or voorlopige hechtenis, alle in het compromissoire evenwicht van ons strafproces ten gunste van de verdachten tenderend, zullen het werk van ce rechercheur opnieuw verzwaren'. Matig gesteund Bij meer aangehouden ver dachten, aldus de heer Perrick werden er vorig jaar vanuit Nijmegen aanzienlijk minder voor de officier van justitie gebracht, namelijk 126 tegeno ver 193 in '72. De officier van justitie nam het standpunt in dat nagenoeg alleen die geval len voorgeleid dienden te wor den, die bij de recher-commis- saris kans op bewaring maak ten. De heer Perrick zei zo .iit de hand een serie zaken uit '73 te kunnen noemen, waarin de voorlopige hechtenis door de rccher-commissaris werd geschorst terwijl daarvoor van de kant der politie geen te- grip kon worden opgebracht. Hetzelfde is het geval met een reeks vonnisssen. 'Het is na tuurlijk mooi als het samen valt. maar', aldus de heer Per- rick, 'he: naaste doel van de rechterlijke macht is het be schermen van de maatschappij en niet het steunen van de po litie in haar werk. Welnu, ge steund voelen wij ons dan ook maar matig, en het is niet al leen uit het oogpunt van een tijdsbeeld dat wij geïnteres seerd zijn in de resultaten van een wetenschappelijk onder zoek naar veranderingen in de huidige strafoplegging'. Kleine verschillen Rechter-commissaris mr. J. A. J. Spoor van de Arnhemse rechtbank heeft de verwijten van de Nijmeegse hoofdcom missaris inmiddels van de hand gewezen. Hij meent, dat het wat de kwestie betreft van de schorsing van de voorlopi ge hechtenis (bewaring) om percentueel kleine ver- schil'en gaat tussen '72 en '73. Ze berusten op toevallive om standigheden en hebben te maken met het karakter van de zaken. Het is hem niet be kend over welke schorsing de heer Perrick heeft gesproken, omdat hij hierover niet is be naderd. Overigens ls hij van oordeel dat schorsing een doeltreffend middel kan zijn om herhaling van een misdrijf door bepaal de verdachten te voorkomen. Comorm de wet is bij schir- sing het stollen van diverse schriftelijke voorwaarden mo gelijk, met instemming van de verdachte. Wanneer het bij voorbeeld cm een alcoholist gaat: het zich onderwerpen aan een kuur, het verbod tot omgang met medeverdachten en het aanvaarden van met bemiddeling van de reclasse ring gevonden werk. werkt door een groep buitenstaanders, die zich soms opstelde als 'Werkgroep Dennendal en soms als 'bestuur van een zogenaamd Nieuw Dennendal'. Namens de zeven stafleden werd gis teravond gezegd, dat de schriftelijke mededeling aan het WA-bestuur ue- doeld was om do serieusheid van iet bestuur te testen 'Ons is nu gebleken dat de afspraak niet serieus was be doeld', zo interpreteerde gisteravond een van de zeven stafleden de reactie van het WA bestuur. De brief lag vol gens de zeven stafleden in het ver lengde van net gesprek en de voor stellen van het ABYA-bestuurslid Trappel. De zeven zeggen nu te wach ten op een ngrijnen van staatssecreta ris Hendriks. Jan Mulder kondigde aan, dat de ont slagenen woensdag toch weer aan de slag gaan. 'We blijven gewoon aan het werk tot we bij de haren worden weg gesleept'. De zeven gaan zich nader beraden met de werkgroep Dennedal- bestuur en ze zijn ook van plan, op nieuw contact op te nemen met staats secretaris Hendriks GIETHOORN De brand, die in de nacht van zondag op maandag de boerderij van de artiest Rijk de Gooy er en zijn gezin volledig vernielde (schade enige tonnen) blijkt te zijn aangestoken. Gisteren tegen de avond hebben twee inwoners van Giethoorn, de 25-jarige H. M. en de 23-jarige B. K. bekend dat zij dit feit hebben ge pleegd. Zoals wij reeds berichtten, stelde de rijkspolitie een speciaal on derzoek in naar aanleiding van ge ruchten, die in het dorp de ronde de den, dat de brand aangestoken zou zijn. Omtrent de motieven konden nog geen mededelingen gedaan wor den. Intussen is in Giethoorn het initiatief genomen voor een hulpaktie ten be hoeve van het gezin De Gooyer. Van enige kanten is woonruimte in boer derijen aangeboden. Op het ogenblik zijn Rijk de Gooyer, zijn vrouw en zoon bij een Giethoornse aannemer in pension. De artiest is vooral ook erg gedu peerd doordat zijn archief, zijn plak boeken. zijn teksten en persoonlijke bescheiden zijn verbrand. Hij vreest dat hierdoor ook zijn reis naar Kenia in gevaar komt. Op 12 februari zou hij daarheen vertrekken in verband met het maken van een internationale film, waaraan hij als enige Nederlan der meewerkt. RITA 'Nadat we zo'n pret gehad heb ben, moet u alles niet beder ven

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5