'Je kunt niet eens ziek worden' Travellers Autokerkhof moet binnen 14 dagen ontruimd zijn Leids Huurders Comité wil met PPR, PSP en D'66 op verkiezingslijst Praatmiddagen in Leiden voor ongehuwde ouders Raadsels rond dood postbesteller blijven Eerste paal met protest Fietspad gevraagd naar Holiday Inn Burgerlijke stand Familieberichten Symposium over grondpolitiek Universiteit viert 399ste dies natalies TROUW KW VRTET WOENSDlAiG 6 FERRl - \RI 1974 STAD EN REGIO l.T (ADVERTENTIE) door S. J. de Groot LEIDEN Er zijn ongehuwde moeders die niet weten dat zii recht hebben op kinderbijslag. Dat is hun nooit verteld. Dat er een bij standswet is, weet elke ongehuwde moeder wel, maar dat zij, als haar situatie dat rechtvaardigt, op grond van deze wet in aanmerking kan komen voor een financiële tegemoetkoming is niet aan iedereen be kend. Bovendien is de weg erheen nogal moeilijk. De omstandigheden waarin deze jonge vrouwen verkeren, zijn alles behalve gemakkelijk. In een aantal gevallen zouden deze aanmerke lijk verlicht kunnen worden als zij hun rechten en mogelijkheden maar kenden en benutten. Om nu de bekendheid met de reeds bestaande voorzieningen te ver groten en mogelijkheden te openen waar nog gesloten deuren zijn, heeft het Kreatief Sentrum, Breestraat 66 Leiden, een contact voor ongehuwde moeders opgericht, dat op zaterdag 9 februari om 3 uur zijn eerste 'praatmiddag' houdt. Aan de wieg van dit pasgeboren KS- kind staan Anki Plomp en Minka Jan sen. Ze zijn beiden twintig jaar. Anki woont in Voorschoten en Minka in Leiden. De eerste is in het K.S. werkzaam als stageaïre van de Sociale Adademie in Den Haag. Haar studie duurt vier jaar en de stage van een jaar is daar van een onderdeel. In het praktijkjaar legt zij zich vooral toe op maat schappelijk en cultureel werk. Eerst probeerde zij een jaar bij het Medisch Opvoedkundig Bureau te komen, maar het duurde zo lang voordat zij daar van iets hoorde, dat zij het in een an dere richting ging zoeken. Dat is het K.S. geworden. Dit verschafte haar een pakket werkzaamheden die goed aansluiten bij haar opleiding en be langstelling. Zij wil dit jaar een informatiecen trum op poten zetten waar mensen in lichtingen kunnen krijgen over aller lei zaken die hen op het spoor van het K.S. brachten. En haar tweede doel is: de ongehuwde ouders die in het Kreatief zijn terechtgekomen, in het verband van een groep bijeen brengen. Minka Jansen is jeugdleidster bij het K.S. en gaat zich ook bezighouden met de bibliotheek. Zij is de onge huwde moeder van een jongetje, dat zich op onze redactie vijf kwartier achtereen vermaakte met het steeds maar opstapelen en weer afbreken van een paar lege dozen. Sterker als groep ♦vaarom deze 'organisatie' van onge huwde ouders? Anki: 'Als deze mensen zich op een of andere wijze aaneensluiten zullen er wellicht meer mogelijkheden ontstaan om ze te helpen. Ongehuwde ouders hebben vaak het gevoel, dat er voor hen nauwelijks iets te bereiken valt. Alléén kom je zo moeilijk vooruit en je omstandigheden versterken dat ge voel van onmacht nog. Als groep sta je sterker. Bovendien kan de groep meehelpen aan een doorbreken van het isolement'. En Minka: 'Ik ben zelf een..ongehuw de moeder. Ik ken moeders die bijna verzopen in de problemen. Gelukkig kreeg ik door de Hendrik Pierson Vereniging een kamer in een tehuis aan de Zoeterwoudsesingel. Een voor mezelf en een slaapkamer voor m'n kind die hij met een ander kind moest delen. Ook had ik een uitke ring van de sociale dienst. In zo'n tehuis zijn echter alleen moe ders met hun kinderen. Het begin is erg leuk, maar na een poosje kunnen de irritaties zich ophopen. Je bent, ondanks de hulp die je kreeg en die je in die omstandigheden graag accep teerde, toch gedwongen om samen te leven met mensen die je niet allemaal even goed liggen. Mensen tussen wie zich na verloop van tijd spanningen en conflicten kunnen voordoen die een tijdig vertrek uit het huis noodza kelijk maken. Na een tijdje moet je eenvoudig weg om dat te voorkomen. Officieel is dat een half jaar. Maar heb je nog geen oplossing dan gooien ze je na die periode echt niet op straat. Ik heb nu een eigen woning in de binnenstad. Dat is een hoge uitzonde ring. Daar woon ik met m'n kind. Ie mand verleende z'n bemiddeling. Be langrijk is dat de woning groot ge noeg is om er ook vrienden te kun nen ontvangen. Als je alleen maar een beperkte ruimte hebt voor jezelf, kom je zo gemakkelijk in een isole ment terecht. In het algemeen behan delt 'Huisvesting' je als studenten. Je moet maar een kamer zoeken. Maar dat is gemakkelijk gezegd. Wie wil nu een ongehuwde moeder met een blè rend kind op z'n kamer?' Anki: 'Bij 'Huisvesting' leeft nog de gedachte dat de ongehuwde moeder geen gezin heeft en dus ook geen recht op 'een huis'. Geen kinderbijslag En wat gaat de groep daar nou aan doen? Minka: 'Eerst zien wat de ongehuwde ouders op dit punt zelf belangrijk vinden. We hebben geen pasklare ideeën. Pas als de wensen binnen de groep zijn geïnventariseerd en dat kost tijd willen we nagaan of het zin heeft actie te voeren en zo ja wel ke'. Kennen ongehuwde moeders hun rechten wel voldoende? Minka: 'Telkens blijkt weer dat er een grote informatiebehoefte is. Naar de bijstandswet bijvoorbeeld weten velen de weg niet. Ik ken een onge huwde moeder die een paar jaar geen kinderbijslag heeft genoten. Achteraf kreeg zij geen volledige uitkering meer. Ook het recht om tegen een be slissing in beroep te gaan, is onvol doende bekend'. Anki: 'De uitkering die de sociale dienst een enkele keer aan de onge huwde moeder toekent, is laag. Dat is wel van gemeente tot gemeente ver schillend. Faciliteiten om een studie te hei-vatten of een vakopleiding te beginnen zijn er niet. Het gevolg daarvan is, dat het inkomen, ook als de moeder gaat werken, laag blijft. En dat kan, doordat de moeder geen Minka Jansen met haar David en Anki Plomp. opleidingsmogelijkheden heeft, jaren zo duren'. Hoe staat het met de rechtspositie van de vader? Anki: 'De vader kan verplicht worden alimentatie te betalen. Maar het kind krijgt hierdoor geen enkele familie rechtelijke betrekking met hem. Het kan zijn naam niet dragen. Het kan niet van hem erven. Ook de vader kan geen enkele aanspraak maken op zijn kind'. Minka: 'Als de vrouw de vader die zijn kind wil zien, de toegang tot de woning weigert', kan niemand daaraan iets veranderen. Hij zou toch wel mo gen weten wat er van zo'n kind ge worden is. De vader is wel goed voor de alimentatie. Je zou je een regeling kunnen voorstellen die vergelijkbaar is met die voor gescheiden ouders. Het collectief van ongehuwde ouders vindt, dat ook een ongehuwde vader recht heeft op een wettige positie ten aanzien van zijn kind'.' In je eentje De houding van de maatschappij tegen over de ongehuwde moeder is toch wel veranderd. Minka: 'Een duidelijke discriminatie is er, geloof ik. niet meer. Alleen de oude garde heeft er nog wel moeite mee. Maar vele ouders zijn mee ver anderd, in die zin dat ze zich gemak kelijker aan bepaalde omstandigheden kunnen aanpassen. Dat neemt niet weg, dat de maatschappelijke positie van de ongehuwde moeder op ver schillende punten voor verbetering vatbaar is. Dat pas zal haar uittillen boven een te grote afhankelijkheid' Hoe ervaart u uw positie als onge huwde moeder? Minka: 'Naar de kant van het kind ze ker positief. Maar je kunt, bijvoor beeld, niet eens ziek worden. Als ik ziek word, heb ik niet zomaar een op pas. Eri je hebt geen man om het werk in. huis te kunnen verdelen. Er zijn mensen die denken: je hebt een kind gekregen en dus een fout ge maakt, dan moet je de lasten ook maar dragen. Natuurlijk moet ik die verantwoordelijkheid dragen, maar de moeilijkheid zit 'm hierin dat je moe der en vader tegelijk moet zijn. Ik mis die steun. Hij niet. Je moet heel veel in je eentje verwerken. Ook al heb je nog zoveel vrienden die wei eens langskomen.' Die eigen woning is dus ook niet al les. ïtlinka: 'Je bent er natuurlijk blij mee, maar je komt vaak de deur niet uit. Er zouden een paar panden moe ten zijn waarin bijvoorbeeld én stu denten én werkende jongeren én on gehuwde moeders wonen. Daarmee voorkom je ook die akelige gettovor ming. Nu zijn er gebouwen en huizen voor al die groepen afzonderlijk. Waarom niet bij elkaar? Ze zouden el kaar op alle mogelijke manieren kun nen helpen, In zo'n gemeenschappe lijk tehuis zouden ook maatschappelij ke werksters en kinderverzorgsters kunnen worden opgenomen'. Vele ongehuwde moeders werken. Lijdt de relatie moeder-kind daar niet onder? Minka: 'Dat komt zeker voor. Vooral wanneer je al gewerkt hebt. wordt er van je verwacht dat je zo gauw moge lijk weer helemaal aan de slag gaat. Als je als moeder door je werk niet in de gelegenheid bent de baby zelf te verzorgen, hoe kan je dan ooit een echte moeder worden? Je krijgt de kinderen dan te zien als ze gegeten hebben en verschoond zijn. Zo raak je toch niet aan elkaar gehecht. Voor de ongehuwde moeder is in het algemeen parttime werk het beste. Maar daar moet dan wel toekomst in zitten. Er is toch nog wel ander werk te beden ken dan knopen aanzetten en gangen schrobben. Ze hebben ook recht op leuk werk, dat bij hun ontwikkeling en belangstelling past, en op een stu- diemogelijheid om vooruit te komen'. Solidariteit Jullie gaan nou praatmiddagen hou den. Die benaming houdt, als ik het goed zie, méér in dan zakelijke infor matie alleen. Anki: 'Dat is ook zo. Je brengt niet alleen de bestaande mogelijkheden ter kennis van de mensen, maar gaat sa men ook op zoek naar nieuwe. Verder kan zo'n groep een solidariteitsgevoel ontwikkelen, waardoor de persoonlij ke weerstand tegen teleurstellingen sterker wordt'. Minka: 'Kinderen hoeven geen belet sel te zijn om naar zo'n middag te ko men. Kreatief heeft een crèche. Als het nodig is gaan we ook verschillen de groepen vormen. Zijn er om eens wat te noemen vrouwen die zich geremd voelen door de aanwezig heid van vaders (ze vermijden alles om hun situatie nog te verergeren), dan moeten er wel aparte groepen ko men. Maar we weten het nog niet. Het. hangt er helemaal van af wie er komen en hoeveel. Zo kunnen we ook nog niet zeggen hoe de regelmaat van de contactmiddagen precies wordt'. Als jullie initiatief aanslaat, heeft dat gevolgen voor de hoeveelheid tijd die iiet vraagt. Is het dan nog wel vol te houden? Hebben ongehuwde ouders zin en tijd om zich hiervoor in te zet ten.? Minka: 'Als het eenmaal loopt willen wij een kerngroep formeren. Die moet de organisatie ter hand nemen. Daarin zitten zeker niet alleen onge huwde ouders. Als de moeder van haar werk thuis komt, heeft ze niet zoveel puf meer. Ze zit ook met de tijd. En is het kind ziek, dkn komt ze nergens meer aan toe'. Anki: 'In verscheidene steden is het oudercollectief al op gang gekomen, zodat we wat de opzet betreft niet he lemaal in het donker tasten. Er is zelfs een raad voor landelijk overleg in oprichting. Wij hebben ook contact met de Hendrik Pierson Vereniging. In een later stadium zullen we nog wel op andere deskundigen een be roep gaan doen'. Minka tenslotte: 'We willen ook pro beren een krantje te maken'. 'De' ongehuwde moeder bestaat eigen lijk niet. Daarvoor zijn haar omstan digheden en zorgen te persoonlijk. Maar strikt individueel zijn haar pro blemen evenmin. Zij zit met vragen die ook vele andere ongehuwde ou ders hebben. Door te luisteren naar individuele on gehuwde moeders en vaders probeert dit oudercollectief de positie van de ongehuwde ouders te verbeteren. Men schrijft ons Mijn ervaring met controlerend arts Ik wil u mijn ervaringen met de kon- trolerend arts van de DETAM, dr De Jong vertellen. Ik had last van mijn blinde darm en maagklachten. In ok tober 1971 had ik voor het eerst pijn. Dr. De Jong zei tegen me: 'Je liegt, bonjour en werken!' Ik werd niet on derzocht. Na enige maanden van wer ken en thuis blijven, waarin dr. De Jong steeds zei dat ik loog, verbleef ik in juni ongeveer acht dagen in het Elizabethziekenhuis. Ik bleef pijn houden maar dr. De Jong gaf geen krimp. Op een bepaald moment werd de pijn zo erg dat mijn personeelschef tegen me zei: 'Je moet naar huic-, ie bent ziek'. Daarna belde hij dr. De Jong op en die zei: 'Bent u dokter of ik'. In september 1972 werd ik geopereerd aan mijn blinde darm. Over de week vóór de operatie kreeg ik geen ziekte- geld, omdat ik 'volgens dr De Jong niet arbeidsongeschikt zou zijn. Deze ervaring en de ervaringen van een aantal andere buitenlandse arbeiders zijn begin 1973 doorgegeven aan de Inspekteur van de Volksgezondheid in Zuid-Holland Dit heeft totaal niets uitgehaald. In september 1973 kreeg, ik weer erge last van mijn maag. Ik ben bij een specialist in het Academisch Zieken huis terecht gekomen, die zei dat ik niet kon werken. D»\ De Jong wist het weer beter en stuurde me steeds aan het werk. Hierdoor kreeg ik geen ziektegeld. Daarom ben ik naar de Raad van Beroep gegaan. Hiervan heb ik nog niets gehoord. Vorige week ben ik gevallen en daardoor kreeg ik een dik been. De huisarts zei, dat ik rust moest houden. Afgelopen maan dag kwam ik bij dr. De Jong. Ik zei: 'Goede morgen dokter'. Geen ant woord. Hij keek naar mijn been en zei: 'Prima, ga maar werken, vandaag nog'. Dr. De Jong gaal er elke koer van uit dat ik lieg. Ik weet dat ik niet de enige buiten'ander ben die zulke problemen heeft met deze 'dok ter'. Ook van Nederlandse arbeiders heb ik shchte ervaringen gehoord. Het zou lijd worden, dal dokter De Jong verdwijnt. Moffadeli Bekkali, Schoolsteeg 6a, Leiden Ledenvergadering PPR reeds akkoord Van een onzer verslaggevers LEIDEN Bij de komende gemeenteraadsverkiezingen zal er een gezamenlijke lijst komen van PPR, D'66, PSP en het Leids Huurders Comité. De PPR zal hierbij de lijsttrekker leveren. Zo luidt althans het besluit, genomen op de PPR-vergadering van gisteravond, dat zal gelden als voorstel voor de gezamenlijke ledenvergadering van 19 februari. In het Praethuys zijn gisteravond nog wel veel harde noten gekraakt voordat de besluiten in hun huidige vorm op tafel kwamen liggen. De deelname van het L.H.C aan één kieslijst werd door de meeste aanwezigen wel als positief gezien, maar over de plaats op de lijst bleken de meningen zeer uiteen te lo pen. Tenslotte werd met zeven stemmen voor en acht tegen het voorstel ver worpen om het L.H.C. de vijfde plaats toe te kennen, met de PPR als eerste en vierde, en D'66 en PSP daartussen. De vergadering ging wel akkoord met de plaatsen één, vier en vijf voor de PPR, en de plaatsen twee, drie en zes voor de andere partijen. Overwegingen die bij dit besluit een rol speelden waren onder meer dat het L.H.C. geen politieke partij is, en dat het zich nog geheel moet waarma ken. De PPR is duidelijk de grootste partij, en zelfs D'66 en de PSP zouden het op hun eentje niet halen, zo luidde de redenering. 'Het L.H.C. moet wel een kans krijgen, maar via een achter deur een soort tweede PSP-zetel aan bieden willen we niet', aldus sommigen. Hier werd gedoeld op vermeende nau we banden tussen L.H.C. en PSP. On duidelijkheid over de kandidaat van het L.H.C. speelde ook nog mee. Aan trekking en afschrikking van het elec toraat met de L.H.C. wisselden elkaar als argumenten af. Toch haalde een voorstel om de onderhandelingen met de L.H.C. in feite zonder formele toestemming van de ledenvergadering aan de gang opnieuw te bezien, het met een ruime meerderheid niet. Het uiteindelijke besluit, of liever voorstel voor een ledenvergadering over twee weken werd een lijst die er als volgt uitziet: één PPR, 4 PPR, 5 PPR en de andere drie plaatsen voor D'66, PSP en L.H.C. Dat de PPR als grootste partij de lijsttrekker moet leveren, stond voor de vergadering vast. Op die vergadering van 19 fe bruari zullen de ledenvergaderingen gezamenlijk de argumenten en over wegingen over de voorstellen horen, waarna afzonderlijk door de diverse vergaderingen beslist zal worden. Ander belangrijk besluit van de PPR gisteravond was het niet steunen van de PSP inzake een toegevoegde inter pretatie over de passage in het PAK- akkoord ten aanzien van een progres sief programcollege na de verkiezin gen. De PSP wil hier een expliciete anti-CPA-interpretatie aan toevoegen, de PPR vond de tekst vanzelfsprekend genoeg. Een kleine onderhandelings marge blijft nog open voor bepaalde individuen of groepen, mits op basis van het kernprogram en met goedkeu ring van de ledenvergadering. Al met al zal zich binnenkort dus in Leiden de unieke situatie voordoen van een PvdA-lijst, en een lijst met PPR, D'66, PSP én een Huurders aktiegroep. Als de ledenvergaderingen dat willen. Over'twee weken moet dat dan blijken. DEN HAAG De Haagse recherche tast nog steeds in het duister over de dood van de Haagse postbesteller Mijsbergh. De man werd vorige weck op de Gccverneurlaan ernstig gewond aangetroffen en overleed vrijdag in het ziekenhuis. Aanvankelijk hield men ook rekening met de mogelijk heid dat dé heer Mijsbergh (24) door een misdrijf om het leven was geko men, maar na sectie door patholoog anatoom dr. J. Zeldenrust denkt men toch weer aan een ongeval. Inmiddels is ook een nieuwe 'identi teit' van de fiets van de heer Mijs bergh bekend- geworden. LEIDSCHENDAM: Winkelcentrum Leidsenhage, Weigelia 20, tel. 01761 -6910 Uitspraak in kort geding: Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het clandestiene autokerkhof aan de Rooseveltlaan zal binnen veertien dagen ontruimd moeten zijn. Deze uitspraak deed gisteren de president van de Haagse rechtbank in het kort geding, dat de gemeente heeft aangespannen tegen de exploitant van het autokerkhof. Voordat het zover kwam, had het PvdA-raadslid Cees Waal al tweemaal vragen gesteld over deze gang van za ken. Twee weken geleden besloot hij in de gemeenteraad een interpellatie tc gaan houden als er niet spoedig iets zou gebeuren. Kort daarop deelde burgemeester Vis mee, dat er een kort geding was aangespannen. Waal stelde in zijn brief aan het col- LEIDEN Wethouder Kret oud-voorzitter en oprichter van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren heeft gisteren op het braakliggende terrein van het voormalige complex van Backer Co. aan de Hoge Rijndijk de eerste paal geslagen voor een flatgebouw met 81 appartementen voor de stichting. De een- en tweekamerwoninkjes zijn bestemd voor werkende jongeren, en zullen rond ƒ200 (incl.) aan huur gaan doen. Te duur vindt de actie Kamer- nood, die haar protest dan ook door middel van pamfletten in de omgeving van de ceremonie had aangebracht. LEIDEN Volgens de directie van Holiday Inn kan een oversteek voor fietsers gemaakt worden lussen het terrein van het restaurant naar het reeds bestaande fielspad op de Haagse Schouwweg. De directie heeft hier voor de medewerking van B. en W. gevraagd. In Holiday Inn zijn 80 per sonen werkzaam, waarvan een groot aantal per fiets naar het werk komt. Maar hel is onmogelijk, de Holiday Inn te bereiken per fiets zonder een deel over de autoweg te rijden, wat uiteraard een gevaarlijke situatie op levert. De directie verzoekt de ge meente ook de mogelijkheid te bestu deren om een fietspad aan te leggen langs de Plesmanlaan, zodat fietsers hel universiteitsgebouw en de Holiday Inn vanuit Leiden gemakkelijk kun nen bereiken. Het eigen ochtenöDiad voor élk protestants Christelijk gezin in Leiden en omgeving OP DE BRES VOOR EEN STERKE CHRISTELIJKE PERS Vernielingen in Leiden LEIDEN Vijf minuten nadat een aantal jongens een ruit van een heren modezaak aan de Haarlemmerstraat had ingegooid en enkele leren jas sen hadden ontvreemd, kon de politic de knapen op de Hooigracht aanhou den. Het waren vier jongens in de leeftijd van 20 tot 25 jaar. Twee van hen werden even later weer op vrije voeten gesteld. De schade aan de mo dewinkel is ruim 800 gulden. Ook in dezelfde nacht van maandag op dinsdag werd een ruit van een snackbar aan de Sophiastraat met een steen ingegooid. De schade is 500 gul den. Verder werd er een ruit van een kapperszaak aan de Lange Mare ver nield. Hier was de schade 100 gulden. In het afgelopen weekeinde werd voor minstens 1000 gulden aan ruiten ver nield van de Chr. Pedagogische Aka- demie aan de Paul us Buysstraat LEIDEN Geboren: Jolanda J A A d v A Heemskerk en A van Beelen. Anne d v L M Walhaln en H M van den Boogaard. Fran- cine H d v P O Leensvaart en C T M van Grieken. Ronald O P z v O van der Welde en A Brouwer. André z v C J M Boternians en E J Brugman. Nlnotsclika" XA d v N J M van Ommen en A J M Kemp. Rlccardo z v J Kroesemelier en JRegeer. Ronald A z v J F van der Horst en L J van Gorkom. Bionda d v S Kijk in de Vegte en M H Boers. Robert- Paul A z v H G van der Wal en M HiT'.e- brand, Michel z v W J van den Hoven en C E vom Sfein, Hillegond E J d v A II VV van der Voorn' en J M G van Dorp, Claudia D d v J J Belj en P F, de Roode, Ronald J W A z v A H J Colpa en 11 M Schaap, Gisele d v 1' Vermond en I F Noordermeer Gehuwdi B D Dunnen en H J Straks, G N Sluiter en J Teske. W F van der Walle en J Laterveer. Overleden: 1. van Leeuwen geb 10 juli 189U man. M van den Berg geb 16 sept 1394 man. W Bode geb 21 mrt 1890 e v S de Niet, JC van der Pot geb 7 feb 1884 man, Tinkiirtini geb 3 juli 1913 geh gew met P G Wcssel. W C van der Mark geb 6 Jan 1905 man, M S Sol geb 30 jan 1963 dochter. LISSE Geboren: Frank A z v L A J van Loon en G J Muller; Fransiscus J E z v J J Verhaar en F M Verdijk: Jeroen M C z v li J Duineveld en A M C Bergman; Elisabeth <- M d v T J J M van Wieringen en C J J van Dam: Nicolaas J v S JL A Nedcrpelt en G C Salman: Emily d v A Sprnkerdreef en M C van Parreeren; Robert G z v C II N Cozljn en P M M Rul«nik Ondertrouwd: B P J Warmerdam Voorhout en C' II var.' Rijn; J W M Bakker en C G A Kerkvliet Gehuwd: M A C Tettemo en K A Sprokke- lenburg: G de Ruig on A K Spaargaren Overleden: Hendrik Jan den Haan, 51 jaar Sandtlaan 82 Rijnsburg. Rouwdienst donder dag 3.30 uur in hen kerk Katwijk aan den Rijn waarna begrafenis. Willem van der .Mark 69 Jaar Rijn- en Sehle- kadc 85 Lelden Begrafenis In stilte. Maria Nlesthnvcn-Lensen 57 jaar. Tl lus Brandsmalaan 55 Lelden. Rouwdienst vrijdag 2' uur In Antonluskerk Busbtiizerlaan. waar na begrafenis. Gcrardus Petrus Bakker, 79 Jaar. I.eedse- straat 6 Leiden. Rouwdienst donderdag 10 uur In Lodewijkskerk Stecnsehuur 11.15 uur begrafenis op Rhllnhlf. 1). Warners. 86 Jaar rusthuis Weltevreden Lelden begrafenis woensdag 1.30 uur o|> Rhijnhof. Jacob van Wingerden. 62 Jaar. Jan van Houlkadr 31 Leiden. Crematie donderdag 1.30 uur op Ockenburgh Den Haag. lege van B. en W. onder meer de vraag welke stappen het sinds augus tus 1972 heeft ondernomen, of men het bedrijf gesommeerd heeft te ver dwijnen en of het Openbaar Ministe rie inmiddels is overgegaan tot opspo- rin van de vormoedelijk gepleeg de strafbare feiten. Tet radslid vroeg zich af of onafhankelijk 'daarvan geen politiedwang ge bruikt kon worden om aan de situatie een einde te maken. Hij achtte alle mogelijkheden en bevoegdheden daar toe aanwezig. Waal vreesde dat de gang van zaken aan de Roosevelstraat de indruk wekt dat degene die zich niets aantrekt van het eigendomsrecht van de gemeente, een geldend bestem mingsplan, de Hinderwet en verorde ningen als die op het stadsschoon in feite beter af is dan degene die zich behoorlijk gedraagt en zich aan de voorschriften houdt. Twee jaar geleden reeds bevonden zich twee- a driehonderd autowrakken op het terrein aan de Rooseveltstraat. En dat terwijl door de gemeente Lei den (eigenaar van het terrein) nooit toestemming is verleend voor hel ves tigen van een autokerkhof annex au tosloperij. Voor het gebruik van het terrein is ook nooit vergoeding be taald aan de gemeente, en bovendien is de aanwezigheid van het bedrijf in strijd met het bestaande bestemmings plan. Niettemin heeft de raadsman van de gemeente Leiden, mr. de Ruyter de Wildt, slechts als eis gesteld dat het terrein binnen veertien dagen na de betekening van het vonnis (hetgeen vandaag zal gebeuren) ontruimd zal moeten zijn. Schadevergoeding is niet geëist. LEIDEN Dit jaar bestaat het staatsrechtelijke dispuut 'Res Publica' vijfenveertig jaar. Op zaterdag 16 fe bruari om 2 uur zal het bestuur dit negende lustrum luister bijzetten door het houden van een symposim met als thema: 'Waarheen met de grondpolitiek?' Sprekers uit verschil lende maatschappelijke sectoren zul len hierover hun licht laten schijnen. Uit de politieke sfeer de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. A. Vonde ling. Prof. P. de Haan uit Delft zal de wetenschap vertegenwoordigen. Uit het bedrijfsleven vond 'Res Publica' jhr. ir. L. H. Op ten Noort bereid zijn visie op deze problematiek te geven. Na de thee zal een forum uit de spre kers worden gevormd onder leiding van prof. mr. B. de Goede uit Leiden. Plaats: Rapenburg 79 Academie. Prijs voor drs. Baas LEIDEN Vandaag zal de voorzitter van het college van bestuur van de Leidse Universiteit, mr. K. J. Cath, de prijs voor 1973 van het C. J. Kok fonds uitreiken aan drs. F. Baas. De prijs is aan de heer Baas, wetenschap pelijk medewerker op het Kamerlingh Onneslaboratorium van de universi teit, toegekend voor het werk dat hij nog als student heeft verricht op het gebied van stromings-dubbele-breking in gassen. Na een aantal jaren te heb ben gevaren ging drs. Baas in 1966 natuurkunde studeren aan de Leidse Universiteit. In 1972 legde hij het doctoraal examen experimentele na tuurkunde af. Sedertdien is de heer Baas als wetenschappelijk medewerker verbonden aan het Kamerlingh Onnes laboratorium waar hij sinds 1969 werkzaam is in de groep molecuulfysi- LEIDEN Op vrijdag 8 februari viert de Leidse Universiteit haar drie- honderdnegenennegentigste dies nata- lis. Op de bijeenkomst, die wordt ge houden in de Stadsgehoorzaal. Bree straat 60, en die om twee uur begint, *zal prof. mr. K. Wiersma de diesora tie houden. Zijn rede is getiteld 'Tes tament'. Op zaterdag 9 februari wordt de 'Oud-alumnidag' gehouden. 'sA- vonds voeren in het theater van het Leids Academisch Kunstcentrum Leid se studenten Shakespeare's 'Leer om leer' op. Academische examens LEIDEN 4 februari geslaagd: Doet. ex. wijsbegeerte de heer D Bergman (Amsterdam), Doet. ex. not. studier. de heren J P A Wortelboer (Hooge- zand) en A E G Mulders (Hilver sum).

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3