'nvesteringsheffing n de ijskast gestopt fog geen erkenning an Guinee Bissau Knoop doorgehakt in zaak bouw-onderzoek Kamer vraagt het kabinet brief over milieubeleid Akzo wil fabriek verplaatsen Personalia 3 Sowjet-Unie: wil West-Europa wel troepenbeperking? Vermiste jongen terecht NS pakt koperdief Inplaats van 'steunbriefje' voor minister Vorrink: ESP: teken van hoop in Zuid-Afrika nze PUBLIEKE VERKOPING GRQENBGERDERIJ BEDUM de GR0EH30ERBERIJ Boete van twee of drie gulden per kilometer a. KOOKSTERS b. FLINKE MEISJES c. FLINKE JONGENS REDERIJ BOONSTRA KAMPEN VU GA SYSTEEMVERTEGENWOORDIGERS 1 lUW/KWARTET WOENSDAG 6 FEBRUARI 1974 BINNENLAND/KUNST Kil i onze sociaal-economische redactie IN HAAG De Eerste Kamer wil voorlopig geen rem op de investeringen in liet westen van liet ld. Voor zo'n ingreep is de economische situatie op het ogenblik, mede als gevolg van de oliecrisis onzeker, aldus gisteren de overgrote meerderli eid van de Senaat, |e wens van de Eerste Kamer bete rt dat de regering het in de Twee- Kamer met veel moeite en pijn [genomen wetsontwerp op de Selec- re Investeringsregeling (SIR) voor- ig in de ijskast zal moeten houden, t zal daar pas uit mogen, als eerst lieuw overleg is gepleegd met zo- de Tweede als de Eerste Kamer. KVP-fractie in de Eerste Kamer (leende juist aan deze gang van za- grote staatrechtelijke bezwaren, t is volgens de KVP-er Horbach I wetsontwerp nog waard als de in- rkingtreding daarvan tot nader da- zal worden uitgesteld. Zijn frac- heeft daarom 'grote aarzelingen' en het wetsontwerp. id plan t wetsontwerp SIR werd twee jaar eden ingediend door oud minister igman (Economische Zaken). Hij legde de naruk op een algemeen hef fingensysteem op de investeringen in het westen van het land. Het kabinet- Den Uyl, dat het wetsontwerp over nam, legde meer de nadruk op het vergunningenstelsel, d.w.z. dat er voor de meeste investeringen in het westen een vergunning nodig zal zijn. Daar naast bleef een algemene heffing be staan van 25 procent. In de Tweede Kamer maakte vooral de ARP-fractie bezwaar tegen deze .ac cent-verschuiving. De fractievoorzitter van de ARP prof. dr. Albeda bleek daar gisteren aanzienlijk minder moeite mee te hebben. Hij sprak van de noodzaak om 'congestieverschijnse len' tegen te gaan. Het beste zou dit volgens hem in Europees verband aangepakt kunnen worden. Maar nu dit niet het geval kon zijn, had hij er toch waardering voor als een stukje pioniersarbeid. Hij opperde zelfs de suggestie het algemene heffingssys teem, in verband met de onzekere si tuatie, in de ijskast te doen en alleen het vergunningenstelsel te activeren. Wel eiste hij inspraak voor de Eerste Kamer als de regering het wetsont werp zal gaan invoeren. Drs. Rang (D'66) drong erop aan de invoering van het wetsontwerp in ie der geval uit te stellen tot 1976. Uit stel is volgens hem, naast de onzekere economische situatie, ook belangrijk omdat tegen die tijd de wettelijke re geling voor de gewestvorming gestalte zal hebben gekregen. Vraagteken Indanks politieke druk in onze Haagse redactie DN HAAG Ondanks sterke druk vanuit de progressieve par- fcn zal liet kabinet voorlopig niet overgaan tot erkenning van de or de bevrijdingsbeweging PAIGC in Portugees Guinee Bissau ;eroepen republiek. of Nederland eventueel met enkele andere landen toch tot erkenning van Guinee Bissau zal .overgaan, indien het internationale overleg op bredere schaal mislukt. Minister Van der Stoel zal het Neder landse beleid op dit terrein zaterdag in Den Haag uiteenzetten aan een de legatie van de PAIGC. Volgens de voor zitter van het Angola-comité Sietze Bosgra, die de delegatie begeleidt, heeft de bevrijdingsbeweging weinig waardering voor het formele stand punt van de Westeuropese landen. Het Angola Comité en met name ook de PvdA zijn zeer teleurgesteld over het beleid dat het kabinet op dit punt voert. Er is een constante druk vanuit de PvdA op minister Van der Stoel om tot erkenning over te gaan, laat stelijk nog blijkend uit een aangeno men motie op het congres van de PvdA, waarin hierop wordt aange drongen. Het Angola-comité probeert deze druk vanuit de achterban van het kabinet nog te vergroten door de organisatie van twee solidariteitsbij- eenkomsten voor Guinee Bissau maan dag in Amsterdam en dinsdag in Rotterdam, waar ook de delegatie van PAIGC bij aanwezig zal zijn. viel gisteren op te maken uit me ldingen van staatssecretaris Kooij- over diens reis naar drie Scan- avische landen vorige week. Neder- d, Zweden, Noorwegen en Finland i het er, aldus de heer Kooijmans, ir eens dat de nieuwe republiek steeds niet voldoet aan de criteria |r volkenrechtelijke erkenning, ar ook als de republiek wel aan ie criteria (effectief gezag over mdgebied en bevolking) zou vol- !n, is het nog niet, zeker dat Neder- d direct tot erkenning zou over- in. 'Er is geen plicht tot volken- htelijke erkenning', aldus de heer oijmans. Nederlandse regering geeft er dui- ijk de voorkeur aan via intematio- e druk op Portugal een wijziging bewerkstelligen in het gehele kolo- le beleid van dit land. Momenteel rt Nederland overleg met de Scan- avische landen en de EEG-lidstaten een zodanige druk op Portugal te •eiken, dat het zich bereid ver- jard met de bevrijdingsbewegingen [Guinee Bissau, Angola, Mozambi- t en de Kaapverdische eilanden aan j onderhandelingstafel te gaan jen. 'Wij hopen dat cr schot in |e zaak komt voordat de algemene gadering van de Verenigde Naties september begint', verklaarde de !r Kooijmans. Hij wilde niet zeggen Prijs De International Health Foundation Award 1973 is toegekend aan dr. W. Herstel, verbonden aan de afdeling radiologie van het acade misch ziekenhuis, Leiden, voor zijn essay over de mogelijkheden de risi co's van het maken van röntgenopna- men voor de ongeboren vrucht te be perken. Het uitstel van de invoering van het wetsontwerp, dat de regering al min of meer in de Tweede Kamer heeft toegegeven wekte vooral bevreemding bij de fracties van de CHU en de KVP. De CH-er Piket sprak van een staatsrechtelijk 'Monstrum' Het zou volgens hem eleganter zijn geweest, de behandeling van het wetsontwerp in de Eerste Kamer uit te stellen. Ook de KVP-er Horbach zei dat zijn fractie 'grote aarzeling' had over de gang van zaken. Daarnaast kon zijn fractie het maar matig verkroppen, dat de te hanteren criteria bij de af gifte van vergunningen zo onduidelijk zijn. De CPN-er IJmkers zei dat het wetsontwerp geen enkele zin on geen enkel nut had. Het onrijpe nrodukt zou gericht zijn tegen de arbeiders klasse. Ook de WD-er De Wilde was tegen: 'Deze ondoelmatige en funda menteel onjuiste regeling is spelen met vuur.' De regering reageert pas over veer tien dagen op deze bijdrage van de Eerste Kamer. WENEN (UPI) De Sowjet-Unie be twijfelt of de Westeuropese landen be reid zijn om vermindering van de troepen in centraal Europa te aanvaar den. Op de Weense conferentie voor troepenvermindering in Wenen zei de Sowj et-afgevaardigde Oleg Khlestow dat zijn land en de Oosteuropese bnod- genoten klaar zijn om met de inkrim ping van hun legers in Midden-Euro pa te beginnen. Ook de Verenigde Staten lijken zover te zijn, maar de Westeuropese landen blijven achter, zo klaagde Khlestow. Hij noemde met name West-Duitsland, Engeland, Bel gië en Nederland. ENSCHEDE De 16-jarige Henk Steenbeke uit Oldenzaal die sinds zon dagmorgen werd vermist is gisteren ontdekt in een kindertehuis in het Westduitse Rheine. Henk, die geeste lijk gehandicapt is en bovendien niet kan spreken, was zondagavond door de politie in het naburige Burg Steinfurt aangetroffen en naar het tehuis ge bracht omdat men niet wist welke na tionaliteit hij had. Aan de speuractie is deelgenomen door honderden burgers, militairen en po litiemannen. De fractieleider van D'66 in de Tweede Kamer, dr. J. Terlouw, feliciteert minister Vorrink, nadat de Ka mer haar begroting had goedgekeurd. Een vorige week door de heer Terlouw ingediende motie, die geen genade kon vinden in de ogen van de minister werd gisteren bij de hervatting van het debat ingetrokken. UTRECHT Akzo gaat zijn voe dingsmiddelensector reorganise ren, maar de vakbonden zijn niet van plan als gevolg daarvan ont slagen die zij overigens niet verwachten te accepteren. Het is vrij zeker dat het bedrijf Van Vollenhove in Emmen in zijn geheel wordt overgeplaatst naar Wilco in Assen. De vakbonden houden er reke ning mee dat een dergelijke verplaat sing op ernstige moeilijkheden bij het personeel zal stuiten. Verplaatsingen worden niet in dank afgenomen en de arbeidsmarkt in zuid-oost Drente is toch al niet bijster florissant. Het Akzo-concern heeft het efficiency- bureau l(lcKinsey opdracht gegeven de voedingsmiddelensector door te lich ten. Dit in verband met de laatste jaren teruglopende bedrijfsresultaten. De districtsbestuurder van de indu striebond NW, de heer J. J. van der Laan heeft dit gisteren meegedeeld. Er zijn vijf bedrijven voor voedings middelen die onder de vlag van de Akzo opereren. Het zijn Duyvis te Koog aan de Zaan, de margarine- fabriek Romi te Vlaardingen, Califor nia te Harderwijk, Van Vollenhove in Emmen en Wilco te Assen. In de twee laatste bedrijven werken resp. 71 en 230 mensen. Via interne verschuivin gen zou men het probleem van de werkgelegenheid wel kunnen oplossen. UTRECHT De spoorwegrecherche heeft maandagavond twee mannen be trapt die bezig waren 300 kilo koper van een NS-terrein aan de Daalsedijk in Utrecht in een gesloten auto te la den. Een van de mannen slaagde erin de benen te nemen, de tweede is aan gehouden. DEN HAAG Met alleen de stemmen van de CPN en GPV tegen, heeft de Tweede Kamer gisteren een motie aangenomen, waarin zij de regering vraagt de Kamer een brief te schrijven waarin zij zegt hoe de regering denkt de coördinatie en de integratie van het mi lieubeleid in het totale kabinetsbeleid te zullen versterken. D'66-fractieleider Terlouw diende deze motie in, nadat hij zijn vorige had in getrokken, waarin de regering werd ge vraagd aan de minister van milieube leid. mevrouw Vorrink, meer invloed te geven op het kabinetsbeleid. Deze motie, 'dit steunbriefje van de Ka mer', raadde mevrouw Vorrink ten sterkste af. Op verzoek van Terlouw, die de motie had bedoeld 'als verster king en ondersteuning van het beleid van de minister', werd de motie daa-- op ingetrokken, omdat de minister er volgens de indieners een verkeerde conclusie uit trok. Alle ondertekenaars van de eerste mo tie, alle grote partijen, zetten ook on der de tweede motie hun handteke ning. Toch, zo bleek bij de stemver klaringen, waren de ondertekenaars het er over de betekenis van deze tweede motie niet eens. VVD, DS '70 en CHU zagen ook deze nieuwe motie als een uiting van kritiek op het milieubeleid van de m:nister en vooral van het ka binet. De overige partijen, evenals mi nister Vorrink die daarom ook geen bezwaar had tegen deze motie zagen hem als een verzoek van de Ka mer aan het kabinet om een uiteen zetting over het milieubeleid. De CPN, die tegenstemde, vond dat ook in deze motie nog een dubbele bodem zat, die door de WD en CHU werd gebruikt om zo alsnog 'de vaak onte rechte kritiek' op deze minister *p spuien. Ook nam de Kamer met bijna algeme ne stemmen een amendement van KVP-woordvoerstcr mevrouw Corne- lissen aan, waarin werd voorgesteld de aankomende huisarts gedurende zijn laatste studiejaar vijftienduizend guiden te geven, waarvan tienduizend als een schenking en vijfduizend gul den als een renteloze lening. Hiermee zou hij dit laatste studiejaar kunnen bekostigen. Staatssecretaris Hendriks (volksge zondheid) had dit amendement ten sterkste afgeraden. Een schenking van vijf duizend gulden was voor hem het maximum dat hij kon realiseren, zei hij, Dit aanbod van de staatssecretaris kwam nadat bijna de hele Kamer kri tiek had geuit op de nieuwe studiefi nanciering voor de aankomende huis arts, waarbij deze de hele vijftiendui zend gulden zou moeten terugbetalen. De Kamer vreesde dat daardoor een groot aantal studenten, in de medicij nen zou worden afgeschrikt voor de huisartsenopleiding en daarom voor de specialistenopleiding zouden kie zen. Voorts werd een motie van de ARPVr Van Houwelingen met algemene stem men aangenomen, waarin de minister wordt gevraagd spoedig mogelijkhe den te scheppen om te kunnen ingrij pen in het prjduktieproces van indus trieën wanneer het grondwaterpeil ie veel zou zakken. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Evangelische So- lidariteitspartij heeft in een resolutie haar vreugde uitgesproken over een gemeenschappelijke verklaring van twee opponenten van de rassenpolitie in Zuid-Afrika, namelijk Gatsa Buthe- lezi premier van het thuisland Kwazulu en Harry Schwarz van de Verenigde Partij. Zij beschouwt een gezamenlijke beginsel-uitspraak van deze beiden als 'een belangrijke stap op de weg naar samenwerking in ge lijkheid tussen de Zuidafrikaanse be volkingsgroepen, die nu als gevolg van het apartheidsbeleid steeds scher per tegenover elkaar zijn komen te staan.' De verklaring, waarop de FSP doelt, dateert van 5 januari en noemt vijf voorwaarden op voor samenwerking tussen zwart en blank in Zuid Afrika, namelijk: veranderingen moeten door vreedzame middelen tot stand ge bracht worden; economische en educa tieve vooruitgang moet aan alle bevol kingsgroepen ten goede komen; wet ten en blauwdrukken voor de toe komst van alle inwoners, mogen niet meer worden gemaakt door één bevol kingsgroep, maar met de hele bevol king, een federatieve staat is het meest geschikt om de overheersing van één groep over de andere onge daan te maken; ieder voorstel tot wij zing van de grondwet moet een garan tie insluiten voor de culturele identi teit van de verschillende bevolkings groepen. De ESP beschouwt deze gezamenlijke verklaring van Buthelezi en Schwarz als een teken van hoop aangaande de mogelijkheid van een radicale vreed zame verandering in Zuid Afrika en zal trachten in deze geest het hare bij te dragen. Zij zal deze beide leiders van de resolutie in kennis stellen. In andere resoluties wordt aangedron gen op erkenning van Guinee Bissau en aan het Christelijk Democratisch Appel wordt aangeraden maar te ac cepteren dat de CHU daar niet in thuishoort 'wegens de mentaliteit die reeds jaren van haar bekend is.' Onderscheiding Tot ridder in de orde van Oranje-Nassau is benoemd de heer J. J. Pettinga te Bedum, se cretaris van diverse waterschappen. Rheuma Mr. M. Vrolijk, commissa ris van de Koningin in Zuid-Holland, is voorzitter geworden van de Neder landse Vereniging tot Rheumatiekbe- strijding én de stichting 'Het Natio naal Rheimafonds', beide te Den Haag. Adjudant Met ingang van 18 febru ari is benoemd tot adjudant in gewo ne dienst van de Koningin, majoor P. A. Blusse van Oud Alblas te Amers foort. Dé heer Blusse van Oud Alblas is geboren op 25 juni 1929 te Amers foort Van 1964 tot 1967 was hij hoofd der cavalerie onderwijs bij de KMA. In mei 1968 volgde zijn benoeming tot majoor der cavalerie. Tot mei 1972 Was majoor Blusse van Oud Alblas werkzaam bij het 103e verkenningsba taljon. Hij volgt nu luitenant-kolonel jonkheer A. W. Snoeck op, die met ingang van 18 februari is benoemd tot adjudant van hare majesteit de Ko ningin in buitengewone dienst. ven die niet voorzien zijn van en adres kunnen niet in behan- _g worden genomen. Gcheimhou- is verzekerd. Vragen die niet on- ng met elkaar in verband staan r.en in afzonderlijke brieven wor- I gesteld. Per brief dient een gul- I aan postzegels te worden ingeslo- j Adres: Uw probleem ook het on- postbus 507, Voorburg. Hoe kan ik zelf boter maken? ar kan ik de nodige apparatuur ko- en hoe moet het precies geeu- Iwoord: Wij vroegen het Nederl. jrelbureau, Cort v. d. Lindenstr. 7, (ZH) u de handleiding bij boter- en kaasbereiding toe ag: Ik heb een koperen spiegel- rekijker, waarop staat J. v.d. Bild Franeker no. 45. Is daar iets te vertellen? woord: Zelfs zeer veel: Deze jonge- der Bildt was een v^n de twee is van Jan Pytters van der Bildt 19-91). een zeer eenvoudig maar kundig man, die begonnen als ne man, die men wel eens een te repareren gaf, later werd aan- als bewaarder en reparateur de natuurkundige instrumenten de Universiteit te Franeker. Wij len zeggen: Amanuensis. Het répa ra van een Engelse teleskoop was begin van zijn grote activiteit op gebied en de naam v.d. Bildt ig Europese vermaardheid, hoewel opdrachtgevers dit nooit begre- hebben. In het stadhuis te Frane- is een geschilderd portret van aanwezig), Zijn beide zonen Lub- us en Jan en vooral zij kleinzoon Eisma hebben beroemde spie- ïleskopen gemaakt, die daarom zo ngrijk waren, omdat de spiegels door de tijd werden aangetast, 'blinde' spiegelteleksoop is im- waardeloos. In het Ned. Natuur- insch. Museum te Leiden is een ïelteleskoop van de jonge V. d. B. fezig, genummerd 63. Tal van te- zijn in particulier bezit. De rikaanse Vanderbilts hebben veel voor alles wat met hun ilie' samenhangt. Overleg met prof. Hendriks over zijn aftreden Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het bestuur van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid heeft de knoop in het geschil om het structuur onderzoek voor de bouwnijverheid doorgehakt. De voorzitter van het bestuur, ir. C. A. Doets is gemachtigd om overleg te plegen met prof. dr. A. Hendriks over de beëindiging van diens functie als di- recteur van het E.I.B. Tussen de bouwwereld en prof. Hen driks bestond al geruime tijd een ver schil van inz'cht over de wijze waarop een groot onderzoek naar de jtruc- tuur van de bouwnijverheid in ons land zou opgezet. Globaal gezien ging het geschil over de vraag of het on derzoek beperkt zou moeten zijn lot de specifiek sociale en economische aspecten van de bedrijfstak (dat was de opvatting van de bouwwereld zelf; werkgevers On werknemers) óf dat het onderzoek breder zou moeten wor den opgezet, waarbij ook de toekom stige bewoner en de omgeving van het gebouwde in het onderzoek ;'ou worden betrokken. In deze laatste opvatting stond prof. Hendriks de laatste tijd niet meer al leen. Hij kreeg voor deze mening ad hesie uit de kringen van de weten schap met name van de sociale wetenschappers. Vier hoogleraren Aanvankelijk zag het er naar uit dat er oplossing zou worden bereikt door de voorbereiding van het onderzoek op te dragen aan prof. Hendriks en vier hoogleraren, welk vijftal niet al leen de verantwoordelijkheid zou dra gen voor het programma van het on derzoek, maar ook voor de uitvoering. Blijkens een door het EIB-bestuur uitgegeven communiqué echter wil het bestuur nu de structuur van bet Economisch Instituut voor de Bouw nijverheid wijzigen. Om de onafhan kelijkheid van de EIB-directeur te waarborgen is er destijds geen dienst verband met prof. Hendriks tót stand gekomen. De diensten van de direc teur werden geregeld in een bijzon dere overeenkomst. Volgens het communiqué geeft Je confrontatie van de verantwoordelijk heden van de erganen die het EIB steunen (werkgevers- en werknemers bonden uit de bouw) en de weten schappelijke onderzoekers van tijd lot tijd reden tot conflicten. Bovendien acht het EIB-bestuur het nodig de structuur var. het EIB aan te passen aan de maatschappelijke ontwikkelin gen. Op vrijdag 22 februari 1974, des avonds te 7uur zal in het hotel 't Gemeentehuis" te Bedum tv.v. de heer H. C. de Roo te Bedum, publiek worden verkocht: gelegen Westerdijkshorn 14, nabij Bedum (Gr.), omvat tende woning, veestalling met grote schuur, kleine schuur en de beklemming van tezamen 17.35.60 ha erf, tuin en weiland. Vaste huren 150,en 12, Gunstig gelegen. Electr., gas, waterleiding en tel. aan wezig. Aanvaarding: de landerijen op 12 maart 1974 en de ge bouwen met het erf op 1 mei 1974, alles vrij van pacht en ontruimd. Betaling: 1 mei 1974. Bezichtiging: op vrijdag 8, 15 en 22 februari 1974, tel kens des namiddags van half één tot drie uur. Nadere inlichtingen ten kantore van: E. W. Bouwman, notaris, Bedum (05900 - 2347). Van onze Haagse redactie DEN HAAG De verkeerscommissie van het openbaar ministerie wil dat de overtreders van de vandaag ingaande maximum-snelheid op de wegen van respectievelijk 100 en 80 kilometer volgens vast tarief worden bekeurd. De commissie heeft voorgesteld een boete van twee tot drie gulden per te hard gereden kilometer vast te stellen. Dit advies is uitgebracht aan de vijf pro cureurs-generaal die er vandaag over zullen beslissen. Voor de verzorging van de passagiers op onze passagiersschepen Benelux en Marianna zoeken wij: (20 - 21 jaar) bij voorkeur met ervaring en zelfstandig kunnen werken. 19 jaar) als keukenhulp/serveerster. (±19 jaar) als matroos/dekknecht zo mogelijk met ervaring in de binnen scheepvaart. Onze schepen varen gedurende de periode april t/m september op de Belgische Maas. Sollicitaties met volledige inlichtingen aan: Oostzecstrut 7. tel. 05202 5139 co 2474. uitgeverij en handelmaatschappij |bv Wij zijn een veelzijdig bedrijf en verkopen in het gehele land o.m. administratiesystemen, doorschrijf- boekhoudmethoden, boekhoud- en faktureermachines en office computers. Wij zoeken: voor verschillende sectoren van ons land nl. de provincies Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg Taak: verkoop aan en uitbreiding van onze klantenkring waarbij wij in het bijzonder denken aan cliënten die interesse hebben voor modernisering van de boekhouding (doorschrijfboekhouding, mechanisering door toepassing van boekhoudmachine of automatisering met behulp van een office-computer). Bij de verkoop van boekhoudmachines en office computers wordt ondersteuning verleend door specialisten van onze BV. Vereisten: aanleg voor de verkoop, enige pioniersgeest en een behoorlijke schoolopleiding (tenminste ULO- of MAVO-niveau). Ei-varing in kantoormachine-branche verdient aanbeveling. Wij' bieden: een werkkring met goede perspectieven en een goede werksfeer; basissalaris: momenteel 19.200,per jaar; provisie over de directe verkopen en indirecte verkopen in het rayon (gedurende een bepaalde periode kan een garantieprovisie worden verleend) goedé pensioen- en onkostenregelingen; gratificatieregeling; vakantie: 20 werkdagen per jaar; vakantietoeslag: 7*4% per jaar; doorschuifmogelijkheden naar de functie van (asp.) specialist. Bel of schrij'f ons even: VUGA BV, Leeghwaterplein 25, 's-Gravenhage ftel. 070-64.28.08, toestel 211) en als u onschrijft dan graag geadresseerd: afd. personeelszaken en op de envelop: sollicitatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11