Jansen: 'Cijfers irreëel' Cruijff s benen voor zes miljoen verzekerd De ABN vraagt of u even 'n zonnige vakantie komt uitzoeken. Droevige medische begeleiding van veel topsporters Meest ongunstige situatie was vertrekpunt van rekenaar Zwikstra Stoop biedt alternatief Ijsstadion van Deventer in moeilijkheden Spaanse selectie voor Frankfort FC Basel eerder t+sport+kort Algemene Bank Nederland vakantiereizen SPORT TIITM Proefschrift van dr. J. ran Reekum TKOl V K W VRTET WOENSD WJ 6 FEBRUARI 1974 Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Rinus Michels. de supervisor van het Nederlands elftal, heeft het grootste gedeelte van de eerste dag van zijn werk bezoek besteed aan een gesprek met Ton Zwikstra, financieel des kundige van het sectiebestuur betaald voetbal. Aanleiding voor dat onderhoud was de onrust, die er door de boycot van negen Ajax- spelers, in het Oranje-spelerskamp was ontstaan. Ook de vertegen woordiger van de over de bij de wereldkampioenschappen uitgeloof de premies klagende spelers, de secretaris-penningmeester van de WCS Karei Jansen, sprak gisteren uitvoerig met Ton Zwikstra. Jansen noemde de discussie verhelderend, omdat vast was komen te staan dat de cijfers, zoals die primair in de publiciteit zijn gekomen niet onjuist, maar wel irreëel zijn. Johan Xceskens flinks) de enige Ajax Oranje-kandidaat die ondanks de centen best mee wil naar het eindtoernooi. in aktie tegen drie weigeraars: Ruud Krol, Heinz Stuy en Arie Haan. Ajax trainde gisteren onder grote belangstelling omdat volgens geruchten Rinus Michels zou verschijnen. De supervisor kwam echter niet opdagen. Jansen: 'Zwikstra heeft die cijfers ge put uit materiaal dat fictief is en de meest ongunstige situatie als vertrek punt heeft. Het ging hem om een con creet financieel voorstel, waarin om maar iets te noemen totaal geen reke ning is gehouden met de opbrengsten van vriendschappelijke wedstrijden. Zelfs niet van de drie ontmoetingen, die nu al vast schijnen te liggen. Zwikstra verzekerde mij dat de in de Ajax-spelerskring zo gekrenkte begro ting niet meer is als een voorzichtige raming.' Maar hoewel Karei Jansen zei te gelo ven in een voor het Nederlandse voet bal positieve uitslag van de actie van Ajax, hielden de Ajacieden zich zelf gistermiddag op de vlakte. Het ver schil tussen het 'bod' van de KNVB en de 'vraag' van de spelers is zo extreem groot dat betwijfeld moet worden dat de partijen elkaar op grond van een reëlere begroting zullen vinden. De Ajacieden (Arie Haan: 'Hoe groot het verschil is kan ik niet zeggen, wel dat het een fiks bedrag is') schijnen met de andere spelers van het Nederlands elftal cp 5 januari overeen te zijn ge komen dat deelname aan het wereld kampioenschap voetbal in een netto opbrengst van ƒ35.000 per man moet worden omgezet. Dat impliceert dat de KNVB nu voor de spelerspremies (ƒ35.000 'schoon' betekent ƒ80.000 'vuil') ƒ1.760.000 had moeten uittrek ken. Dat is 1.210.000,- méér dan Ton Zwikstra in zijn eerste berekening had aangegeven. Zoals bekend stelde de KNVB een uitkering van ƒ25.000.- 'vuil' per man voor. Hoe die kloof overbrugd moet worden lijkt de Aja cieden koud te laten. Zij laten zich leiden door de situatie zoals zich die bij hun werkgever en bij de nationale ploegen van concurrerende landen voordoet. Ruud Krol: 'Bij Ajax is die premie voor Europa Cup-finales nocit een punt geweest. Tegen die achter grond projecteren wij onze eisen.' Arie Haan: 'Onlangs heb ik nog op de telvisie gezegd laten we nou eens niet aan de poen denken en gaan voetbal len. Maar met deze absurde voorstel len is dat natuurlijk ondenkbaar. Kijk ik ben zeven weken van huis tijdens dat wereldkampioenschap en ben dan BARCELONA Indien Johan Cruijff door welke oorzaak dan ook niet meer In staat mocht blij ken zijn vak bil CF de Barcelona uit te oefenen, dan zal de Spaanse club een bedrag van zes milioen gulden uitgekeerd krijgen. Aldus het satirische sportblad 'Barnabas'. Volgens dit Spaanse weekblad heeft het sectiebestuur betaald voetbal voor Cruijff een verzeke ring gesloten van drie milioen gul den. waarvan Barcelona de begun stigde is. Barcelona op zijn beurt heeft een even grote verzekering afgesloten voor het geval Cruijff een ongeluk mocht krijgen en der halve niet aan zijn driejarig con tract zou kunnen voldoen. Dat betekent dat de benen van Cruijff momenteel voor Barcelona zes miljoen gulden waard zijn. SCHANDAAL De spelers die op enigerlei wijze betrokken ziin geweest bij het Bundesliga-omkopingsschandaal. enknlc jaren geleden, zijn door de WestduiLsc \oetbalbond uitgesloten van deelneming aan de eindronden an het toernooi om het wereld kampioenschap. Het gaat hier dus ook om de voetballers, wier schor sing inmiddels is afgelopen. Getroffen zijn onder meer de Schalke-spelers Klaus Fichtel, Rolf Rüssmann en Klaus Fischer. Rüssmann: 'Ik had gehoopt in de selectie van Helmut Schön te wor den opgenomen. De laatste tijd ben ik goed in vorm en ik heb herhaaldelijk gezegd dat ik niets, maar dan ook niets, met het schan daal te maken heb gehad'. Fichtel. die er in 1970 (Mexico) al bij was, tilde minder zwaar aan het besluit van de DFB: 'Alles wat er voor mij in het voetbal te berei ken was. heb ik bereikt'. Bondscoach Schön stelt zich uiterst formeel op: 'Ik ben blij dat er dui delijkheid is geschapen in deze kwestie en ik moet deze beslissing accepteren. Het Is overigens de vraag of Fichtel en Rüssmann, om er maar een paar te noemen, de AMSTERDAM In zijn hoeda nigheid van voorzitter van de FC Amsterdam heeft Dé Stoop zich boos gemaakt over de door negen (hijzelf meent tien) Aja cieden ten toon gespreide tegen zin om akkoord te gaan met de financiële beloning bij het wereldkampioenschap. Als voorzitter van FC Amster dam heeft hij dan ook niet ge schroomd een telegram te richten aan de KNVB voor een deel dus aan zichzelf als be stuurslid van de sectie betaald voetbal waarin hij voorstelt de Ajacieden te vervangen door zes andere spelers: Jan Jong bloed, Chris Dekker, Leen van der Merkt, Gerard van de Lem, Nico Jansen en Abe van de Ban, toevallig allen lid van FC Amsterdam. In zijn telegram wijst Dé Stoop op de grote offers, die de clubs en het betaalde voetbal voor het wereldkampioenschap brengen en voegt daaraan een zinsnede toe over de zijn in ziens matige prestaties, die de huidige Nederlands-elftalspelers in de voorronden hebben ver richt en verzoekt op korte ter mijn nieuwe spelers in een aan tal oefenwedstrijden uit te pro beren. Het slot van zijn te legram luidt: 'Wijzen u nog eens op het feit. dat onze spelers het als een grote eer be schouwen het Nederlands elftal in Duitsland te mogen presen teren'. in dienst van de KNVB. Tegenover mijn gezin kan ik het dan toch niet waarmaken dat ik een veel lager sala ris verdien dan wanneer ik in dienst van Ajax ben. Dat is natuurlijk onuit voerbaar.' In het gesprek dat de voor het Neder- Een recente opname van zes miljoen gulden handelswaar. «electie zouden hebben gehaald. Het aanbod van goede krachten is momenteel erg groot'. ARSENAL De spelers van Arsenal zijn dit weekeinde nogal boos geworden toen zij hoorden dat Leeds United bij de bookmakers 10 tegen 1 favo riet was voor het duel tegen de Londenaren. De spelers waren zelf zo overtuigd van hun kansen dat er hoewel het niet de gewoonte is om op jezelf te wedden via tussenpersonen een gokje gewaagd werd op een overwinning van Ar senal. Het kwam gisteren allemaal anders uit. Leeds United won het duel met 1-3. De drie treffers werden gescoord In een periode van zes minuten toen de ploeg van Arsenal die bij rust nog met 1-0 leidde, even geworden was tot een chao tisch opererend gezelschap. Daar door werd het een dubbele finan ciële klap voor de Londense ploeg. In het programma voor het duel pleitte manager Bertie Mee van Arsenal voor een super-eredivisie in Europa. Dat is volgens hem de enige methode om de voetbalfans weer in grote drommen in de rich- lands elftal geselecteerde Ajacieden over de actuele problematiek voerden, distancieerde Johan Neeskens zich van het standpunt van zijn collega's. Hij: 'Ik was eventueel voor niets naar West-Duitsland gegaan. Het is voor mijn toekomst van ontzettend grote waarde om daar te zijn, dacht ik. Ik ga ervan uit dat ik naam moet maken om mijn slag te slaan. Het is een zeer persoonlijke beslissing. Natuurlijk ben ik enigszins teleurgesteld over de hoogte van de preipie en kan ik me voorstellen dat de andere spelers van Ajax reageren zoals ze nu gedaan heb ben. Voor mij liggen de normen nu even anders.' Voor trainer Knobel was het nieuws t'-ig van de stadions te kriigen. wond*» z'ch een groot voorstander van de EG. En als En- och op al'p niveaus n de FVronesc Gemeenschap meedraait, d.-.n ook niet on voetbalge- blrd. zo vroeg hij zich af. Het zou een uitstekende injectie ziin voor dp Engelse voetballerij. Vooral op economisch gebied verwacht hij van zo een competitie veel voorde len. 'Supporters in Londen. Liver pool cn Leeds zouden met duizen den opkomen als er ploegen a's Ajax. Barcelona en Inter Milan te zien zouden zijn'. RUR1 De polit'e in Bari heeft gisteren gezegd dat de filmopnamen van de ongeregeldheden die zondag uitbra ken tijdens de voetbalwedstrijd Ba- ri-Atalanta nauwkeurig bekeken zullen worden om zo de oproer kraaiers te kunnen achterhalen. De ongeregeldheden braken uit toen de scheidsrechter twee keer achter elkaar een vrije trap aan Atalanta toekende en het publiek zich daar over opwond. Het gevolg was dat er 38 gewonden vielen en Bari bleef zitten met een schade van ongeveer 150.000 gulden. Nog los van eventuele maatregelen die de Italiaanse bond zal nemen. .MODERN VOETBAL In Frankrijk heeft dit weekeinde een nieuw opgerichte vereniging zich voor het eerst gemanifesteerd. Het is de Vereniging voor Modern Voetbal. De vergadering die werd gehouden werd bezocht door 200 mensen. Voornamelijk spelers, oud-spelers, trainers en toeschou wers. Uit de eerste samenkomst kwam een programma van drie punten dat op korte termijn ver wezenlijkt dient te worden volgens de organisatie. De punten zijn: een aanval op verdergaande ver commercialisering van de voetbal sport. een onderzoek naar nieuwe nor men in de voetbalsport waarbij de eer van de spelers voorop slaat. een onderzoek naar de wijze waarop de spelers zullen kunnen bijdragen aan een vooruitgang van het spel. Op dezelfde dag werd bekend, dat do Franse voetbalbond pogingen gaat ondernemen bij de ORTF (Franse televisie) om meer geld te krijgen voor de uitzending van voetbalwedstrijden. Tot slot uit Frankrijk nog het be richt, dat daar in totaal 976.211 ge registreerde voetballers zijn. In Pa rijs alleen al lopen 100.702 voetbal lers met een licentie rond. In Ne derland zijn ruim 1.000.000 voet ballers aangesloten bij de KNVB. niet nieuw meer. Vanaf het eerste contact tussen het Ajax-bestuur en de project-leiders van het W.K.-bureau was hij op de hoogte. Toen Karei Jan sen de Ajacieden maandagochtend in formeerde en de spelers trainer Kno bel vroegen een extra bijeenkomst voor te zitten had hij een duidelijk standpunt ingenomen. Knobel: 'Maar dat heb ik niet geuit. Ik wilde alleen maar richtlijnen aangeven en ben ei genlijk totaal verrast door de open hartigheid van de spelers tijdens die bijeenkomst. Wel was dit weer het zo veelste gesprek, dat de rust in de ploeg kon verstoren. Maar zelfs daar aan ben ik zo langzamerhand gewend geraakt.' Michels heeft nog geen enkel contact met Knobel gehad en heeft ook niets in die richting voor de komende da gen op zijn programma staan. Even min zijn de andere clubtrainers door Oranjes supervisor benaderd. Ook is er bij de andere topclubs nog geen spelersberaad geweest. Feyenoord had voor gistermiddag zo'n bijeenkomst belegd, maar toen bleek dat er op de vergadering van de spelersraad urgen tere zaken aan "de orde kwamen, is het overleg opgeschort. Het WCS-bestuur heeft zich geërgerd aan de publiciteit die er rond deze af faire is ontstaan. Karei Jansen: 'We hadden gehnont dat dit binnenskamers opgelost had kunnen worden. Ik ben niet geschokt, omdat ik dit alles inge calculeerd heb. Ik heb altijd al gezegd dat ,k weet dat dit een bijzonder moeilijk project is. Voorlopig wachten wij af wat Michels vandaag in Zeist over de voorbereiding etc. van de ploeg ontvouwt.' for Coster de schoonvader van Johan Cruijff ontkende gisteren nogmaals dat. hij voor de Barcelona-vedette een extra-premie had losgepeuterd bij de KNVB. In Ajax-kringen was dat ge suggereerd en Cruyff zelf bracht die oomerkingen daarom onder in de het ze die er volgens hem tegen hem van- u 't De Meer gevoerd wordt. Cruijff: 'Ik zou niet méér willen verdienen in het Nederlands elftal dan de andere jongens, omdat het in wezen om onin teressante bedragen gaat.' Voor Cruijff zijn de reclame-contracten, die zijn schoonvader afsluit, veel aan trekkelijker. De jongste transactie in dat verband komt uit Eindhoven, waar Cruijff een verbintenis met Phi lips aanging, die hem een bedrag van 600.000 op zou leveren. In Ajax-kringen wordt dat privé-spon- sorcontract beschouwd als de transfer van Cruijff naar PSV na afloop van zijn verplichtingen bij Barcelona, waarmee hij een driejarig contract heeft. Ook dat werd evenwel door het duo-Coster-Cruijff ten stelligste ont kend. Cruijff zelfs: 'Als men bij Ajax zó doorgaat wordt het toch eens tijd dat ik opening van zaken geef. Ik kan nog een paar aardige dingen laten zien. De heer Van Praag, die heb ik in de tien jaar dat ik hem bewust mee maak, nog nooit op één waarheid kunnen betrappen.' POUL ANNEMA Van onze sportcorrespondent DEVENTER De toekomst van de Deventer kunstijsbaan ziet er somber uit. Sluiting van het IJsselstadion, waar voorheen grote internationale schaatskampioenschappen werden ge houden, dreigt. Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben geen goedkeu ring willen hechten aan het besluit van de Deventer gemeenteraad het Deventer IJssportcentrum, eigenaar van de kunstbaan, over 1973 een aan vullende subsidie van 55.000 te ver lenen. Wethouder Heemstra (financiën van de gemeente Deventer) omschreef het GS-bes!uit als 'verschrikkelijk onrede lijk'. Hij zei voorts: 'Wanneer het IJs sportcentrum het geld niet van de ge meente mag krijgen dan weet ik niet wie het benodigde bedrag wel zal moeten verstrekken.' Met de heer Bergström is wethouder Heemstra van mening dat wanneer GS niet op een of andere manier mede werking willen verlenen, te zijner tijd sluiting van de enige kunstijsbaan in het oosten onvermijdelijk is. MADRID (SID) Zes spelers van CF Barcelona en drie van Real Madrid maken deel uit van de Spaanse voet balselectie voor het beslissende duel tegen Joegoslavië. Deze wedstrijd, waarvan de winnaar zich plaatst voor het eindtoernooi om het wereldkam pioenschap voetbal, wordt woensdag 13 februari in Frankfort gespeeld. De ver moedelijke opstelling van Spanje is: Iribar (Atletico Bilbao); Sol (Valen cia), Benito (Real Madrid), Capon (At letico Madrid), Jesus Martinez (Valen- cie): Claramunt (Valencia), Amancio (Real Madrid), Juan Carlos (Barcelo na): Garate (Atletico Madrid), Asensi (Barcelona) en Valdez (Valencia). De andere spelers, waarover bondscoach Kubala kan beschikken zijn: Gallego, Marcial. Costas, Rexach (allen Barce lona), Pirri (Real Madrid), Galan en Uria (beide Oveido), Reina (Atletico Madrid), Rojo (Atletico Bilbao), Quin- ci (Gijon) en Deusto (Malaga). De wedstrijd SpanjeJoegoslavië zal in ieder geval volgende week woens dag worden beslist. Indleri er na ne gentig minuten nog geen beslissing is gevallen, wordt er twee keer vijftien minuten verlengd. Mocht de stand nog gelijk zijn. dan zullen strafschoppen de uiteindelijke winnaar aanwijzen. Zo wel Spanje als Joegoslavië kunnen re kenen op ieder 17.000 supporters. Het stadion, dat ruim 61.000 toeschouwers kan bergen, is volledig uitverkocht UTRECHT In het algemeen is het met de medische begeleiding van sportlieden in ons land droe vig gesteld. Of en hoe sportlieden medisch worden begeleid hangt vaak af van pure toevalligheden als de opstelling van het sportclub- bestuur. Terwijl de medische bege leiding zou moeten worden geceiv traliseerd in een nationaal sport- medisch centrum is er op dit ter rein momenteel nog een enorme verbrokkeling te signaleren. De be geleiding is nog in handen van een verzameling goedwillende individu en, van een landelijk beleid is geen sprake. Tot deze conclusie komen de Delft- se arts J. R. van Reekum. die gis teren in Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde, en zijn promotor, de fysioloog prof. dr. P. A. Biersteker. Dr. Jansen (45), die zes jaar lang als studenten arts aan de TH-Delft was verbon den, promoveerde op een door hem verricht onderzoek naar con ditie, training en belasting van en kele honderden ledt'n van de Delft- se studentenroeiverenigingen Laga en Proteus-Eretes RAPPORT De vereniging van sportgeneeskun de, waarvan dr. Van Reekum vroe ger bestuurslid was pleitte onlangs al in een rapport voor een lande lijke regeling van de medische sportbegeleiding waarbij elke top sporter op een goede medische be geleiding zou kunnen rekenen. Het rapport is bi] CRM in een bureau lade verdwenen en het wordt hoog tijd dat het daar eindelijk uit te voorschijn wordt gehaald, aldus prof. Biersteker. Een heet hangijzer is volgens hem im't name de manier waarop de fe deratie van sportkeuringsbureaus de keuring aanpakt. 'Iedereen wordt een minuut of tien aan een uniforme keuring onderworpen waarbij men voorbij gaat aan de specifieke eisen die een bepaalde sport stelt. Bij roeien bijvoorbeeld worden hoge eisen gesteld aan de rug en aan dit soort speciale aspec ten wordt doorgaans te weinig aan dacht besteed. Dan dreigt het ge vaar dat bij de sportman of -vrouw Prof. dr. P. A. Biersteker: rap port bij CRM in la verdwenen. W ereldkampioenschap profs uitgesteld ALKMAAR (ANP) De wereldkam- pioenschappen schaatsen voor profs, die op 15 en 16 februari in Alkmaar zouden worden gehouden zijn voorlo pig verschoven naar 8 en 9 maart. Vrijdagavond is in Alkmaar een be spreking gehouden tussen Klaas Schenk als vertegenwoordiger van de WISO en het stichtingsbestuur van de ijsbaan in Alkmaar. Het voorlopige uitstel hangt samen met het gesprek dat volgende week moet plaats vinden tussen de WISO en de Amerikaanse promotor Tyler, die in 1973 de faillie te inboedel van de ISSL overnam. BASEL De besturen van FC Basel en Celtic zijn overeengekomen de eer ste wedstrijd tussen beide clubs voor de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen in Basel een week te vervroegen en te spelen op 27 februari. De Zwitsers vreesden concurrentie van de carna valsviering. een soort schijnzekerheid ontstaat. Men denkt dat men elke sport kan gaan beoefenen terwijl dat hele maal niet het gtfval hoeft te zijn.' KEURING Op grond van zijn onderzoek komt dr. Van Reekum tot de conclusie r dat bij sporten waarbij hoge fysie- ke eisen worden gesteld een perio- dieke medische keuring onontbeer- j lijk is. Bij die keuring mag een electrocardiografisch onderzoek niet ontbreken, aangezien de fre- i quentie van de hartslag zeer belang- rije aanwijzingen kan geven 0 -oor fveranderingen in de) condi- r tie. Behalve van een cardiograaf f ma-kt* dr. Van Rpekum bij zijn ondeToek ook gebruik van fietser- gometer om de lichamelijke condi- J tio van de roeiers bij een bepaalde fysieke belasting te testen. Met be- f hulp van deze apparatuur aan- f schafkosten al met al rond de tien r mille kan men een goed inzicht krijgen in de conditie van de spor ter. Een objectieve methode om ie mands conditie te meten is er overigens niet, aldus dr. Van Ree kum. 'Maar via de fietsergometer, electrocardiogram, een goede ob servatie van de sporter, gesprek- ken. etc. kan je toch veel te weten f komen', meent hij. Overigens is het een eerste vereiste dat de coach of trainer bij de keuring I aanwezig is. 'Alleen het feit dat er medische f begeleiding is, is voor de sport- mensen al een enorme steun. Voor f de trainer trouwens ook', zo zegt dr. Van Reekum. 'Bovendien moet de sportman tegen zichzelf worden j beschermd.' Hij komt overigens tot de constatering dat men bij een amateuristisch beoefende sport als roeien minder geneigd is om het alleronderste uit de kan te halen dan bij strikt professioneel beoe fende sporten. 'Uit mijn ervarin gen met roeiers is gebleken dat ze bang zijn voor de dood. In de roei- wereld is men eerder geneigd te voorzichtig te zijn.' Bij een goede medische begelei ding. zo menen prof. Biersteker en dr. Van Reekum, is het ook wense lijk dat een team wordt begeleid door een psycholoog. Daarnaast moet de begeleiding in een goede teamgeest gebeuren, in een nauw samenspel tussen sporter, coach ftn arts. Maar tenslotte moet de ver antwoordelijkheid voor eventuele beslissingen bij de coach liggen, niet bij de sporter zelf. 'De sport man mag veel zelf beslissen, maar uiteindelijk moet hij ook tegen zichzelf worden beschermd', aldus Van Reekum. Van groot belang is ook dat de arts die sportgenees kunde bedrijft, de zaak i»tet alleen op zijn medische aspecten, maar ook op zijn sociale kanten bekijkt. HERSTEL In tegenstelling tot een aantal vak genoten is dr. Van Reekum tot de slotsom gekomen dat het meten van herstelveranderingen, vlak na- dat de sportprestatie is verricht, geen zin heeft. Dergelijke metin- J gen hebben alleen nut wanneer ze irv een laboratorium plaatsvinden I maar niet op het sportveld. Als i bijvoorbeeld een roeier na afloop van de wedstrijd in de boot de fre quentie van zijn hartslag meet, is de kans op onnauwkeurigheden zeer groot. Bovendien bestaan er trainingsmethoden waarbij de sportbeoefenaar zich snel 'herstelt', onafhankelijk van de conditie waarin hij werkelijk verkeert. Het kan dus zeer bedriegelijk zijn om snel herstel te gaan vertalen in conditie. SKI De Italiaan Gustavo Thönl is wi reldkampioen slalom geworden in Sank Morit7.. De Oostenrijker Hinterseer wer tweede. AUTORIJDEN Gijs van Lcnncp zal h< komende seizoen weer in de gevaarlijk sle en snelste race-categorie (de formul I klasse) aan de start verschijnen. BOKSEN De Japanner Wajima is wt reldkampioen in het zwaar-welter gebit ven door de Braziliaan Miguel de Oil veira op punten te verslaan. VOETBAL Uitslagen Engelse leagu van gisteren: Leeds United-Arsenal 3-J Liverpool-Coventry 2-1, Queens Park Rar gors-Norwich City 1-2, Sheffield United Wolverhampton Wanderers 1-0. TENNIS In de eerste ronde van ee Jeuglandentoernool in het Amerikaans Torque hebben de Jongens en meisjes ploegen van Nederland verloren. De Vei enigde Staten won met 3-0 van de dame en met 2-0 van de heren. WIELRENNEN De KNWU Is van pla dit Jaar een sterke Nederlandse ploeg a te vaardigen naar de 'Vredeskoers' (Was schau-Berlijn-Praag) SCHAKEN Voor het toernooi om d nationale schaaktitel (18 tot en met 3 maart in Leeuwarden) zijn de volgend spelers uitgenodigd: Sosonko, Zulaema Enklaar. Scholl. Donner, Ree. Tlmmar Langeweg. Vogel. Llgterink, Baljon, e Van Dop. (ADVERTENTIE) Keus volop. Nu nog wel Maar het is zomer vóór u 't weet. De reisgidsen liggen klaar. Kom.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10