I s Solzjenitsin gaat nog vertellen over periode na Stalin Geld voor werklozen uit de ontwikkelingspot Twente: 3 punten uit 3 topduels m 11 i Gijzelaars vlogen weg na belofte van Athene Het ALLERLAATSTE nieuws hoort u via 06222-333 vanhetANPzèlf! In deze krant Kinderen ziek door bedorven voedsel Dennendal mogelijk voor rechter Massamoord in Bolivia Franse politie pakt twee Nederlanders op Muzikale happening in Rotterdam 1 ,.;Ji Servan-Sehreiber: zelfs atoombommen voor olie te koop I&mm miljoen Nieuwe Leidse Courant MAANDAG 4 FEBRUARI 1974 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING jSteenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 LEIOEN. Zoeterwoudseweg 23, tel. 33741. WASSENAAR, v. Zuylen ven Nljeveltelr. 372, tel. 1441. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Dertien kinderen zijn zaterdag in het akademisch ziekenhuis in Groningen opgeno men na het eten van bedorven voedsel. De kinderen, in de leeftijd van zes tot elf jaar, hadden dit eten gevontTen in een afvalcontai ner op een afgesloten terrein van een groothandel in kruidenierswa ren. Gisteren lagen er nog negen in het ziekenhuis; zij moesten tweemaal vierentwintig uur voor observatie op de kinderafdeling blijven. Levensgevaar was er niet- Zaterdagmiddag werd de politie door een buurtbewoner gewaar- schuwd dat kinderen met bedorven voedsel rondliepen. De politie liet direkt een waarschuwing omroepen in de omgeving. Kort daarna kwa men ouders met onder meer oude blikken met vruchten aandragen, die zij van hun kinderen hadden afgenomen. Behalve uit blikken conserven bestond de buit uit, van ouderdom wit uitgeslagen chocola dehagelslag, bedorven leverworst en ontbijtkoek. Hoewel de recherche een onder zoek instelt Is de groothandel waarschijnlijk niet fout geweest Het terrein was goed afgesloten; de kinderen zijn over een tweeën eenhalf meter hoog hek, met aan de bovenkant prikkeldraad, ge klommen. Daarna hebben ze de container opengetrokken en hun slag geslagen. In de loop van de middag meldden zich dertien ou ders met hun kinderen, die aan het snoepfestljn hadden deelgeno men. Enkelen hadden last van mis selijkheid, anderen niet eens. De magen van alle dertien kinderen zijn leeggepompt en ze werden on middellijk onderzocht. Het ziet er naar uit dat geen van hen nadelige gevolgen van de ectpartij behoeft te ondervinden. Na de dertien aanmeldingen van •aterdag zijn er geen nieuwe geval len meer gebleken. Van een onzer verslaggeefsters DEN DOLDER De zeven pro-Mul- ler-stafleden van de zwakzinnigenafde ling Dennendal, die zaterdag door het bestuur van de Willem Arntszstich- ting op staande voet ontslagen zijn, zullen vanochtend desondanks toch op hun werk verschijnen. Carel Muller zal niet meegaan, hij blijft thuis. De kans bestaat nu, dat de zaak in de rechterlijke sfeer terecht zal komen, omdat óf het bestuur van de WA- stichting, óf de zéven ontslagen stafle den zullen proberen via een kort ge ding hun gelijk te bewijzen. Het bestuurslid mr. A. J. Bransen heeft zaterdag meegedeeld, dat het be stuur niet bang is om zijn beleid te laten 'toetsen, zowel door de staatsse cretaris als eventueel door de rechter. De heer Bransen heeft vandaag een gesprek met staatssecretaris Hendriks over de situatie rondom Dennendal. De zeven stafleden werden zaterdag op staande voet ontslagen omdat hun gedrag volgens het bestuur niet in het belang is van de zorg aan de pu pillen. Zie verder pagina 5 LA PAZ (Reuter) Een rooms-katho- lleke commissie in Bolivia heeft het rechtse bewind van president Hugo Banzer beschuldigd dat vorige week een slachting onder opstandige boeren is aangericht en dat daarbij volgens ooggetuigen bijna honderd doden zijn gevallen. Volgens de commissie, die één en ander in een open brief aan Banzer schreef, vielen de doden toen het leger het vuur opende op \boeren die barricaden op de hoofdwegen had den aangebracht. De commissie oefent zware kritiek uit op Banzer, die van 'misbruik van macht' wordt beschul digd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Frans? politie heeft twee Nederlanders en vijf Bel gen gearres'eerd. De twee Nederlan ders, Gerard Rijersen en Magda van Oudheusden, vormden de PPR-delega- tie die samen met en groep van vijf Vlaamse studenten in Bayonne een verklaring \;j.n solidariteit wilden af geven aan de Basken, die in honger staking zijn gegaan voor een eigen au tonomie. Droog Later op de dag meer bewol king, maar tot de avond op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind uit zui delijke richtingen. Maximum temperaturen ongeveer 7 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: wisselvallig en temperaturen aanhoudend hoog voor de tijd van het jaar. Morgen zon op: 08.14 onder: 17.35 maan op: 15.57 onder: 07.00 Medegevangene van schrijver onthult: BONN, MOSKOU, MUNCHEN (AP, Reuter, UPI) Dimitri Panine, een voormalig medegevangene van de Russische schrijver Alexander Solzjenitsin, heeft verklaard dat Moskou dodelijk bevreesd is voor de publikatie van reste rende delen van het jongste boek Goelag Archipel. Theo Olof, de initiatiefnemer voor een radiozender met uitsluitend klassieke muziek, kreeg zaterdag avond een lijst met handtekeningen van de aanwezigen op de Nederlandse Muziek Promenade in De Doelen in Rotterdam aangeboden. Een verslag van deze 'happening' staat op pag. 7. Minister Pronk op bijeenkomst: Van een verslaggever HEERENVEEN Ontwikkelingsgelden kunnen voortaan ook voor Nederland zelf worden gebruikt, bijvoorbeeld wanneer door het ver trek van een Nederlands bedrijf naar een ontwikkelingsland hiér de werkgelegenheid wordt aangetast. Dit zei minister Pronk (Ontwikke lingssamenwerking) zaterdag op een bijeenkomst van de PvdA in Heerenveen. Voor de bestrijding van de onkosten zou Sociale Zaken dan een beroep kunnen doen op de ontwikkelingspot, zo voegde hij hieraan toe. Minister Pronk wil in zijn begroting voor 1975 al een gedeelie van de ont- wikkclingsp.it gebruiken voor Ue steun aan d° werkgelegenheid in ons land, als Nederlandse bedrijven zich in ontwikke''ng-danden vestigen. Hij heeft, zei drs. P-onk ons gisteravond desgevraagd, recent een interne nota over dit beleidsvoornemen aan minis ter Lubbers (Economische Zaken) ge- J-jÉjuandn Ajax' doelman Heinz Stuy stopt dc door Kick van der Vall inge schoten strafschop. Van onze sportredactie AMSTERDAM Uit de drie zwa re wedstrijden die FC Twente de laatste weken heeft de Enschedese formatie slechts een teleurstellen de totaal van drie punten kunnen halen. Want evenals de voorgaande duels tegen PSV en Feyenonrd ein digde de confrontatie met Ajax gisteren in een gelijkspel: 00. Met was in Enschede overigens wel een aantrekkelijke ontmoeting, waarin scheidsrechter Van Gemert een belangrijke ro'. speelde. Hij keurde een doelpunt van Jan Mul der (Ajax) af, omdat deze Piet Schrijvers gehinderd zou hebben, een overtreding waar Schrijvers zelf overigens zoais hij na afloop zei niets van gemerkt had. FC Twente miste de kans op een over winning nog toen Kick van der Vall een strafschop niet kon be nutten. Ajax-doelman Heinz Stuy stopte de schuiver van de Ensche- deër. In Breda kwam PSV tegen NAC in moeilijkheden, maar na een 21 achterstand wonnen de Eindhove- naren uiteindelijk toch met 42. Feyenoord won zonder te kunnen te imponeren met 21 van 'n mach teloos FC Utrecht. In Alma Ata beweet Atje Keulen- Deelstra weer haar grootse klasse als 's werelds snelste schaatsende dame. Zij won op dc unieke baan van het Russische Alma Ata drie afstanden: 500 meter 1500 en 1000 meter. Op de 3000 meter eindigde zij als vierde. Meer over deze en andere zaken op de sportpagina's. stuurd. Dit bsleid zal ingebed moeten worden in een totale economische structuurpolitiek voor Nederland die het kabinet in de toekomst zal gaan ontwikkelen. 'Ik heb goede hoop dat mijn beleid op dit terrein de steun van het kabinet zal krijgen', aldus mi nister Pronk Het geld dat voor dit beleid wordt ge bruikt zal niet ten koste gaan van het budget voor de echte ontwikkelings hulp maar wordt geput uit het fonds voor de ondersteunende aktiviteiten. Eisen Over de nunqen, waaraan bedrijven moeten voldoen om zich met steun van de Nederlandse overheid in ont wikkelingslanden te vestigen, zei nij nog: 'In het verleden zijn er nooit ei sen aan de bedrijven gesteld, dat vind ik o.ijuist. De eis dat zo een bedrijf een gedeelte van de winst in het ont wikkelingsland moet besteden, over het percentage moeten we nog praten, zal niet de enige zijn. Zon bedrijf /al voorts niet alleen moeten bijdragen aan de economische groei van het ont wikkelingsland, 'naar duidelijk ook de werkgelegen'.-eid moeten bevorderen. Het zal vooras bore'd moeten zijn na verloop van tijd door middel van een zogenaamde joint venture een binnen lands bedrijf te worden.' Drs. Pronk \oe>;de hieraan toe: 'Ik hoop dat Nederland ais gidsland op dit torreirt k >n fungeren, want dit be leid kan alleen maar slagen als net bij voorbeeld door de hele EEG wordt gevolgd.' Intussen zal de regering de ontwikke lingsgelden, die voor Chili zijn be stemd, proberen ov°r te maken aan de daar gevestigde kerken en vakorga nisaties. De ontwikkelingshulp aan dat land is g'-blokkeerd sinds de junta dé macht hepft overgenomen. Volgens de minister is de regering in elk ge val niet van plan het geid via de offi ciële Chileense instanties aan dat land ten gcede latpp komen. BERLIJN (AFP, Reuter. UPI) Jean-Jacques Servan-Schreibcr, voor zitter van de Franse radicale partij, heeft in een Interview met het Wcst- duitsc blad 'Bild am Sonntag' ver klaard dat Frankrijk en andere landen bereid zijn atoomwapens tegen olie te leveren. Volgens Servan-Schreibcr is Frank rijk, maar ook andere landen bereid 'alles te doen om olie te krijgen' Dat zou naar zijn mening een dodelijk ge vaar vcor Israel betekenen. Libië zou bovenaan de lijst staan van landen die een heftig belang stellen in dc verwerving van atoomwapens. 'Het boek onthult massa-likwidaties in Siberische kampen in de jaren vijftig en aan het einde van de jaren zestig, die volledig onbekend zijn in het Westen. Dit gebeurde in de periode toen het Kremlin bezig was de 'boze Stalin-periode' officieel te veroorde len. Solzjenitsin bewijst dat oppositie tegen het regiem zin heeft en op zijn minst tot gedeeltelijke successen leidt', aldus Panine. De Westduitse bondskanselier Willy Brandt heeft zaterdag krachtig stel ling genomen ten gunste van Solzje nitsin, tegen wie een steeds krachtiger campagne in de Sowjet-Unie wordt ge voerd. In Moskou heeft Solzjenitsin zelf in een verklaring aan de buitenlandse pers in felle bewoordingen op de te gen hem in eigen land geventileerde antiek aan zijn adres gereageerd. In de Russische hoofdstad is tevens oekendgewurden dat een psychiatri sche commissie de upname van gene raal Pjotr Grigorjenko in een zenuw inrichting heeft verlengd. De 66-jari- ge Grigorjenko, een prominent dissi dent, kwam in 1970 in een inrichting voor geesteszieken terecht en stond op goede voet met Solzjenitsin. Hij had op zijn ontslag uit de inrichting gerekend en is volgens vrienden nu zeer terneergedrukt, gedeeltelijk blind en in een slechte gezondheid. Dimitri Panine, Solzjenitsins kampge noot, heeft in een vraaggesprek met hef Westduitse blad Welt am Sonntag verklaard dat Moskou een aanwakke rende binnenlandse oppositie vreest na publikatie van nog niet verschenen delen van het boek Goelag-Archipel. Panine verklaarde dat hij het boek in februari 1968 in handgeschreven vorm volledig heeft gelezen 'en ik weet wat het Kremlin aan onthullingen te wachten staat'. Panine vertelt dat de massa-likwidaties in 1952 onder Stalin begonnen. Generaal Grigoijenko, blijft in Inrich ting. 'Ik was in die tijd met Solzjenitsin in het Siberische kamp Eklbastoez'. Pa nine vervolgt dat de kampbestuurders en de soldaten dc gevangenen zo slecht behandelden dat er een opstand uitbrak. 'Het was als oen explosie.'Op weg naar ons werk boorden wij het kermen van onze gemartelde kamera den. Plotseling stormden honderden hongerende, uitgepu'te en woedende gevangenen naar het cellenblok waar de gevangenen gefolterd werden. Het prikkeldraad werd omvergesmeten. Houten planken werden uit de muur gerukt. In epn uur tijd was het ge bouw tot een hoop vuilnis verpulverd. Ongeveer 3000 gevangenen deden aan de opstand mee'. Solzjenitsin was er niet bij, aldus Pa nine. Hij ïeed toen aan kanker en lag in het ziekenhuis (Kankerpaviljoen) 'Maar wij vertelden hem wat er aan de hand was omdat wij wisten dat hij aan een nislrrisch book over ons le ven werkte. Panine zei dat dc volgende jaren talrijke massa-opstanden in de werk kampen uitbraken. 'Niemand anders dan de 'liberaal' Nikita Chroestsjow moet de bevelen hebben ondertekend waardoor nele tankeenheden naar de opstandige Eevangenen werden gediri geerd. KARACHI, SINGAPORE, ATHENE (Reuter, AP, UPI) De drie ge wapende commando's leden van de zogenaamde en tot dusver on bekende 'Moslim Guerilla Groep' die zaterdag in de Pakistaanse havenstad Karachi drie opvarenden van het Griekse vrachtschip Vori gijzelden, hebben gisteren hun gijzelaars vrijgelaten en zijn met een vliegtuig naar onbekende bestemming vertrokken. De drie mannen hadden van de Griek se regering geëist dat deze de twee Palestijnse commando's zou vrijlaten, die onlangs in Athene ter dood wer- f ADVERTENTIE) Dit nummer staat ook vóór in uw telefoongids. In liet buitenland om ons heen, zegt het NVV, beginnen zich loonsverhogingen van 12 tot 16 procent af te tekenen. Zo'n mededeling, afkomstig van een vakcentrale, suggereert dat het bij ons óók die kant op moet. Daar schrik je wel even van als directie van een looninten- sicf bedrijf. Een loonronde van 16 procent zou betekenen, dat Trouw/Kwartet op jaarbasis ruim 2,5 miljoen gulden méér moet uittrekken voor lonen en salarissen. Dat is nogal con bedrag. Het komt overeen met het abonnementsgeld van zo'n 18.000 nieuwe abonnees. Voelt u waar we heen willen? Inderdaad: naar die bon hieronder. DE DIRECTIE NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap (4- briefpa pier eD pen). Pletine-schaaltje (flessenon- der/etters). Gezellige rookverdrijver Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, Amsterdam. den veroordeeld, omdat zij vorig jaar augustus op het vliegveld van Athene een aanslag met machinegeweren en handgranaten uitvoerden op de inzit tenden van een Amerikaans passagiers vliegtuig, waarbij vijf mensen om het leven kwamen. De twee ter dood ver oordeelden, leden van de Zwarte Sep tember, hadden tijdens hun proces verklaard dat zij passagiers naar Is raël wilden vermoorden en opdracht hadden gekregen met die aanslag toe komstige immigranten naar Israël af te schrikken. De commando's in Karachi dreigden het Griekse vrachtschip en hun gijze laars met zichzelf op te blazen, als de Griekse regering de ter dood veroor deelden niet op vrije voeten zou stel len. Zij kwamen op hun beslissing te rug, nadat de Griekse regering had verzekerd dat de twee mannen in ieder geval niet geëxecuteerd zullen worden. Bovendien verwacht men niet officieel dat de Griekse rege ring de twee mannen na enige tijd helemaal op vrije voeten zal stellen. Binnenland Bij maatschappijleer mag alles4 Gesprek met mevr. Le Clercq (van Alg. Diakonaal Bureau) 6 Kerk Wending in gesprek over Israël 2 Kunst De Liefdesdrank mist zwier 7 MeuHc boeken 2 Lezer» schrijven 2 Kadlo en iv 4 Strips, feuilleton 4 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1