Toch samen op weg, ondanks verschillen Kerken en volksverhuizing I 1 lllsillalll 'Raad van kerken schimmige figuur' Geref. Synode laat hervormden een bittere pil slikken Vandaag Nieuwe boeken Hervormd/gereformeerd Trouw K wartet Eén christelijke onderwijsbond? Problemen voorzien in gezondheidszorg Stormachtige groei van protestantisme in Brazilië Beroepingsweri Religievernieuwing in vijf stromingen TROUW/KWiAiRfTET DONDERDAG 31 JANUARI 1974 KERK/BINNENL AND T2/KjW Van een onzer verslaggevers LLWliERlEN Het verschil tussen de hervormde en de gerefor meerde visie op het kerk-zijn is nog levensgroot. Een overbrugging en een nieuwe 'derde weg' zitten er nog niet in. Deze nuchtere conclusie verhinderde de gereformeerde synode overigens niet, verder 'Samen op weg' te gaan met de hervormde kerk. de synodale discussie, waaraan ook het bijna voltallige hervormde syno- demoderamen deelnam, rondde een intensieve confrontatie af. Aanleiding was, gelijk bekend, de brief, die het hervormd moderamen in juni naar de vereniging van vrijzinnige hervorm den had gestuurd. De hervormde synodepraeses ds. J. C. H. Jörg zei nog eens, dat deze brief een 'bedrijfs ongeval' was geweest Een voor de gereformeerden niet zo prettige zin was inmiddels teruggenomen, maar intussen had de brief beide kerken toch maar sneller dan men van plan was geweest met de neus gedrukt op de kwestie van de ruimte binnen de kerk. Want in deze brief werd de po sitie van 'het vrijzinnig theologisch denken' binnen de ruimte van de her vormde kerk wezenlijk en legitiem ge noemd voor de dialoog, die voorwaar de is om 'gezamenlijk een Christus belijdende gemeenschap te zijn.' Tijdens een samenspreking van beide mocleramina in december werd (blij kens het verslag van het gerefor meerd moderamen aan de Lunterse synode) van gereformeerde kant on der meer gevraagd: zijn alleen de vra gen van de vrijzinnigen legitiem, of ook hun antwoorden? Hoe kunt u te gelijk 'weren wat het belijden weer spreekt' (artikel 10 van de kerkorde) en deze pluriformiteit van theologisch denken handhaven? Krachtens welke rechtsgrond kan iemand dan ooit nog een bezwaar tegen de leer inbrengen? En hoe ziet u de derde weg? Want als de hervormden niet gereformeerd en de gereformeerden niet hervormd wil len worden, zal er toch iets nieuws moeten komen. vrijzinnigen en gereformeerde-bonders elke gezamenlijke motivatie ontbreekt en men elkaar niet erkent en zelfs niet wil zien? Wat is dan het ver plichtend karakter van de dialoog? Het gereformeerde kerk-zijn is een voortdurende worsteling om de geza menlijke motivatie boven water te houden. Van hervormde zijde werd bestreden, dat hier twee kerkbegrippen tegen over elkaar zouden staan. Het zou al leen een verschillende beleving van hetzelfde kerkbegrip zijn. Maar de conclusie van het gereformeerd mo deramen was toch: 'Een indringende en openhartige bespreking, maar wei nig of geen opening naar een nieuwe weg voor beide kerken.' In de discussie vroeg prof. dr. J. Ver- kuyl aandacht voor de geweldige ver schuivingen bij de vrijzinnigen. 'Met velen van hen voel ik mij verbonden als discipelen van Jezus.' Maar prof. dr. K. Runia zei, telkens toch weer op een harde kern van vrijzinigheid te stuiten, waarbij het hart uit het evan gelie is weggevallen. Lapwerk Dialoog In het hervormde antwoord werd ge sproken over een 'dialogisch kerkbe grip', een voortdurend proces van vra gen over en weer. Uit deze dialoog ontstaat het spreken van de kerk. Maar tegelijk onderstreepten de her vormden het verplichtend karakter van deze dialoog. Door de dialoog stellen allen in de hervormde kerk zich bloot aan een proces van correc tie en verrijking Wie zich niet aan de dialoog houdt, wordt daarover ver maand. De hervormde kerk wil serieus spre ken over het handhaven van het belij den en de voortgang daarvan. Zij wil een Christus belijdende kerk zijn. Van daaruit blijft zij erop staan, dat het vrijzinnig denken net zo min gele gitimeerd is als b.v. het fundamenta lisme, het piëtisme of de gereformeer de bond. De handhaving van de pluriformiteit wil de belijdenis als grondslag niet aantasten. De gereformeerden hebben grote aandacht voor de grenzen van de ruimte, de hervormden zoeken eer der het centrum van het belijden. De grenzen blijven daarbij met opzet vaag. Er is zeker de mogelijkheid om klachten tegen iemands leer in te die nen. Maar ze komen niet en waar geen klacht is, is geen zaak. In alle modaliteiten leeft angst voor de scha de, aangebracht door een tuchtproce- dure. Aldus de hervormde visie. Motivatie Van gereformeerde zijde Werd geant woord, dat hier twee kerkbegrippen tegenover elkaar staan. Waar de her vormden alle nadruk leggen op de di aloog als wezenlijk voor het kerk-zijn, menen de gereformeerden, dat het kerk-zijn staat of valt met een geza menlijke motivatie. Welke waarde heeft het kerk-zijn nog, als b.v. bij de De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: NZ. Voorburgwal 276 - 280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. Volgens prof. Runia komen beide ker ken niet verder door de aandacht voor 'het centrum' en 'de grenzen' te gen elkaar uit te spelen. Juist door hun aandacht voor het centrum is er bij de gereformeerden aandacht voor de grenzen van de kerk. 'Wij kunnen niet verder zoals het nu gaat', aldus prof. Runia. 'Nu is samen op weg lap werk, een an elkaar timmeren zoals men kistjes in elkaar timmert.' Ds. Jörg keerde zich nog eens nadruk kelijk tegen het misverstand, als zou de vrijzinnigheid in de brief volko men ruimte in de kerk hebben gekre gen. 'Geen enkele modaliteit is bij ons gelegitimeerd. Ze worden telkens gevraagd naar hun relatie tot artikel 10 van de kerkorde.' Dr. A. van den Heuvel, scriba van het hervormd mo deramen, gaf prof. Runia de verzeke ring, dat wanneer het hart van het evangelie wegvalt, de gereformeerden de hervormde synode aan hun kant vinden. Maar waar geen klacht is, is geen zaak. Dr. H. B. Weijland (vanuit, niet na mens het gereformeerd moderamen sprekend) zei aan het eind van de dis cussie wat verdrietig: 'Natuurlijk de brief bevatte niets nieuws, we wisten het allemaal al. Maar daarom hebben we Utrecht (de gecombineerde syno dezitting. juni vorig jaar) toch niet gehad? We hadden toch gehoopt, dat er een nieuwe weg van kerk-zijn ge vonden zou worden?' Tot zover uit fle discussie. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Wanneer de algemene vergaderingen van de betrokken bon den hiermee akkoord gaan, zal per 1 januari 1975 een nieuwe onderwijs bond ontstaan: de protestants-christe lijke onderwijsvakorganisatie (PCO). Wanneer deze fusie een feit is zullen de secties binnen de PCO afzonderlijk besluiten of zij zullen toetreden tot het CNV. De PCO zal ontstaan door fusie van drie bonden: protestants christelijke bond van onderwijzend personeel (21.000 leden), de vereniging van christelijke leraren en leraressen bij het beroepsonderwijs (3.500 leden)' en de unie christelijk buitengewoon on derwijs (1.100 leden). De leraren bij het beroepsonderwijs (VCLBO) zijn reeds aangesloten bij het CNV. De nieuwe organisatie PCO zal tien secties hebben, van kleuteronderwijs tot en met algemeen voortgezet onder wijs. (Reeds in een deel van onze edities geplaatst). UTRECHT De Katholieke Unie van Verpleegkundigen en Verzorgenden (KUW) voorziet grote problemen door de personeelsstop voor de zie kenhuizen. In de gezondheidszorg worden op het ogenblik 39.000 leerling-verpleegkun digen en -verzorgenden opgeleid tot beroepskrachten. De instellingen kun nen hen niet missen, omdat zij nog steeds min of meer goedkope werk krachten zijn. De KUW vraagt zich af. wat er gebeurt als deze leerlingen na hun diplomering te horen krijgen dat er geen plaats voor hen is. 'Moe ten zij het dan zelf maar uitzoeken nadat wij drie jaar eerder alle moge lijke moeite hebben gedaan om deze mensen voor de gezondheidszorg te winnen?' Het effect kan zijn dat minder jonge ren een beroep in de gezondheidszorg kiezen, zodat de instellingen straks weer met een tekort aan leerlingen te kampen krijgen, zo wordt gevreesd. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Een paar cijfers om een globaal idee te genen waar bet zondag bij de collecte voor het werelddiakonaat onder meer om gaat. Volgens gegevens van de Verenigde Naties zijn in de jaren zestig meer dan tweehonderdmiljoen mensen van liet platteland in Afrika, Azië en Latijns-Amerika naar de stad ver trokken. Op bet platteland was geen droog brood meer te ver dienen, vandaar deze volksverhuizing mèt de daaraan verbonden huizenhoge problemen. Over de problemen sprak deze week de Ghanees dr. Kodwo Ankkrah, die bij de wereldraad van kerken ver antwoordelijk is voor hulp aan Afri kaanse vluchtelingen. Dr. Ankkrah was bij de stichting oecumenische hulp op bezoek in verband met de collecte die zondag in alle protes tantse kerken in ons land wordt ge houden voor het werelddiakonaat. Onevenwichtig Het probleem van de verhuizing naar de steden is maar een van de vragen waar de derde wereld zich voor gesteld ziet. De kerk kan vol gens dr. Ankkrah bij het behande len van deze kwesties in Afrika een belangrijke rol spelen. De overheid Dr. Kodwo Akkran voert een onevenwichtig beleid. Zij slaagt er niet in alle hulpbronnen te benutten. Kritiek op dit tekort schietend overheidsbeleid is in bijna alle landen van Afrika een reden om mensen in de gevangenis te zet ten. Vakbonden, universiteiten noch eni ge andere maatschappelijke instel ling kunnen effectieve kritiek oefe nen op de staat. Alleen de kerk heeft een maatschappelijk geweten en heeft de kracht om dat te laten functioneren. Dr. Ankkrah noemde enkele gevallen waarin de kerk op treedt tegen een falende politiek. Een recent voorbeeld is de secreta ris-generaal van de Afrikaanse raad van kerken, kanunnik Burgess Carr, die president Amin van Oeganda een verkeerde behandeling van de Aziaten in Oeganda heeft verweten. Positief Maar de kerk oefent haar kritiek doorgaans op een positievere manier uit Bijvoorbeeld door technisch on derwijs te stichten waar de overheid er niet aan toe komt. Of door hulp aan bewoners van achterbuurten. Dr. Ankkrah besprak een kerkelijk hulpprojekt in een krottenwijk van de Keniase hoofdstad Nairobi. In een van de wijken rondom deze stad wonen 80.000 mensen in om standigheden, die niet te beschrijven zijn. In hutjes van karton, hout, blik, plastic en golfplaat. Een luci fer kan alles in vlammen doen op gaan. Een regenbui is voldoende om veel van de huizen te vernielen. Er is geen werk, dus ook geen inko men, dus ook geen eten. Een paar jaar geleden zijn de ker ken begonnen met technische scho len en met het opzetten van coope ratieve handwerkbedrijfsjes, een we verij. een confectieatelier, een speel goedfabriekje en een werkplaats waar koperen sieraden worden ge maakt. De kerken geven kleine leningen aan mensen die voor zichzelf willen Zo ziet cartoonist Arend van Dam het werelddiakonaat. beginnen en geven hulp bij het krij gen van iets betere huizen. De kerk blijft hiermee uiteraard in de kantlijn van de maatschappij rommelen. Maar de regering heeft nu dit model overgenomen en zet nu zogenaamde 'harambee'-projecten op, waar de mensen in de gelegen heid worden gesteld zelf aan te pak ken. Dr. Ankkrah klaagde dat het in Eu ropa wel doenlijk is oih geld te krij gen voor het. lenigen van acute nood, maar het is veel lastiger om de mensen dit soort langdurige pro jecten te laten bekostigen. Hij verze kerde dat de Nederlandse kerken, door dit werk te doen, in Afrikaanse landen een revolutie op gang helpen komen, die geweldloos is. stelling voor cultuurvragen als evolu tie, secularisatie, wat betekent exis- tentiaal denken, enz. Amsterdam F. G. de Groot Naschrift redactie: De nachtrust die wij na een dag van stellig niet altijd even existentiaal denken en schrijven genieten, laat over het algemeen wei nig te wensen over. En als we al wak ker liggen, dan niet van de vraag, of de lezers zich wel voldoende voor sport interesseren. Die vraag kwam in het artikel in kwestie ook niet aan de orde. Het verstrekte slechts feitelijke informatie en onthield zich van enige oordeelvelling. Van een onzer verslaggevers De redactie behoudt zich het recht RBmpZBÜQ voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Verpakkingen Het betoog van de heer Lucea over verpakkingen (Tr-Kw 24-1-74) heeft me nogal verbaasd. Het komt onge veer op het volgende neer: 'Het is nu eenmaal noodzakelijk dat de verpak kingsmethodes zoals we die nu ken nen, gehandhaafd blijven. De eventue le schadelijke gevolgen hiervan voor het milieu moeten we zo goed moge lijk zien op te vangen, bijvoorbeeld door het opleggen van boetes bij het achteloos wegwerpen van vuil'. Dit soort redeneringen is m.i. tekenend voor de hele manier waarop wij tegen het milieuprobleem aankijken: We be seffen dat we iets fout doen: we be denken achteraf iets om het weer 'goed te maken' en blijven daarna rustig doorgaan met onze fouten. Aan een meer fundamentele vraag op het gebied van de milieuproblematiek, waarvan dc verpakkingskwestie slechts een onderdeel is, gaan we op deze manier voorbij. Die vraag luidt: 'Is het nu werkelijk allemaal zo nood zakelijk wat we doen?' De heer Lucea zelf beantwoordt deze vraag negatief. Bij luxe artikelen is 'rationeel gezien' van verspilling sprake, zegt hij. Maar niet alleen bij luxe artikelen! Men moet maar eens een middag gaan win kelen om te zien hoeveel overbodig (rationeel gezien) verpakkingsmateri aal er om de gewone gebruiksartike len zit en wordt gedaan. En wat de werkgelegenheid betreft, zou het niet aardig zijn voortaan de bonbons weer met de hand te laten inpakken? Amsterdam Zo is dan de autoloze zondag van de baan, langs democratische weg, 'het volk wil het'. Maar is dat zo? Horeca- leiders noemen zo'n autoloze zondag 'rampzalig'. Maar de 'ramp' van de au toloze zondag vond ik 'zalig*. Einde lijk weer een echte rustdag, na zes da gen gevaar, lawaai en luchtbederf. De mocratisch zou m.i. zijn wanneer bijv. 1/3 deel van ons volk voor een auto loze zondag is, 17 autoloze zondagen of weekends in te stellen. Referen dum! Deventer LLWTEREN De gereformeerden voelen er nog niet voor om met de hervormden een gemeenschappelijke synode te vormen. Het voorstel daartoe heeft de gereformeerde synode gisteren met een grote meerderheid (58 stemmen) verworpen. Het voorstel was oorspronkelijk af komstig van de eerste ontmoeting van de volledige hervormde en gerefor meerde synodes, vorig jaar te Utrecht. Thans waren echter slechts twaalf stemmen voor zo'n gemeenschappelij ke synode te vinden. Wel heeft de synode besloten, aan de hervormden voor te stellen te streven naar een gemeenschappelijke vergade ring van de twee synodes. De kern van de keus waar de synode voor stond was voortgaan in de richting van integratie van de twee kerken of het meer te zoeken in samenwerking. Kritiek op geref. synode: II. VerhelJ Sport Belachelijk is het, dat Trouw-Kwartet van 28 januari zich in de rubriek 'Wat lezers (niet) willen weten' be klaagt over het gebrek aan interesse voor sport onder de lezers. Dc cijfers geven inderdaad een duidelijk beeld van mindere interesse bij de lezers van Trouw-Kwartet dan bij die van dc Telegraaf, het Algemeen Dagblad, de Volkskrant enz. En ligt de redactie en de hoofdredactie nu van dit verschijn sel wakker? Zelf heb ik o.a. de voet balsport intens gevolgd niet alleen, maar speelde in in 1916 in Soester- berg voor een militair elftal tegen een Belgisch elftal. Wat mij toen op viel, wordt heden nog bevestigd, na melijk dat geestdrift voor sport one venredig is aan intellectuele bclang- LUNTEREN De gereformeerde synode toonde zich niet bepaald en thousiast over de raad van kerken. 'Een schimmige figuur', oordeelde ds. L. L. van der Vliet uit Hoogeveen. Hij trok een vergelijking met de ko meet Kohoutek: met veel fanfare aan gekondigd, maar uiteindelijk toch met te weinig bestanddelen in de staart om licht te kunnen geven. Ds. K. Bisschop uit Naarden vroeg, wat de raad nu eigenlijk is: een brandblusser of een vuurhaard? Met name waar de gereformeerde synode leden niet content met het feit, dat de raad niet bij machte was gebleken tot een beginselverklaring te komen. Dr. H. B. Weijland uit Arnhem vroeg, of de structuur niet op de helling moet. De raad bestaat uit drie hele grote kerken en verder een stel kleintjes. Frustreert deze samenstel ling niet veel werk, vroeg hij. Synodepraeses dr. A. Kruyswijk (tot eind vorig jaar voorzitter van de raad van kerken) vertelde hoe het met de beginselverklaring was gegaan. De kritiek op de eerste proeve (van de hand van prof. H. A. M. Filet) was aanleiding tot het schrijven van een tweede, ditmaal door een commissie van vier: de hoogleraars Bronkhorst, Fiolet, Lescrauwaet en dr. Kruyswijk. Maar de meerderheid in de raad van kerken wilde deze nieuwe proeve niet meer in bespreking nemen. Daar bleek inderdaad 'de curieuze invloed van de kleine kerken', aldus dr. Kruyswijk. Hoewel zij maar tien pro cent van kerkelijk Nederland verte genwoordigen, konden zij de grote drie overstemmen. De bezwaren tegen de inhoud waren volgens dr. Kruyswijk niet fundamen- Een aantal synodeleden vond de tijd nog lang niet rijp voor. integratie. Ou derling T. Scheper, een van de meer boot-afhouderige woordvoerders pleit te er voor eerst de samenwerking voorzichtig uit te breiden tussen de twee kerken. En hij vroeg zich zelfs af of de twee zusterkerken maar niet beter, zoals eertijds Abraham en Lot, in vrede hun eigen weg kunnen blij ven gaan. Prof. dr. G. E. Meuleman van de Vrije - Universiteit in Amsterdam pleitte daarentegen met een zekere hartstocht voor een gemeenschappelij ke synode. 'Dat heeft in zich iets van verwachting, dankbaarheid, hoop en gebed', zei hij. Zijn woorden mochten evenwel niet baten. Een gemeenschap pelijke vergadering van twee synodes was het maximum waartoe de synode leden konden besluiten, ook al noem de synode-voorzitter dr. A. Kruyswijk uit Enschede dit een onnodige stap achteruit. De synode gaf hem en de andere mo- deramenleden de opdracht tot een verklarend gesprek met het hervorm de moderamen om de pil te vergul den. Dat het gereformeerde besluit een bit tere pil voor de hervormden is, lijkt wel zeker. Dr. C. P. van Andel, die namens de hervormde kerk sprak, verheelde niet hoezeer de stap terug de hervormden zou tegenvallen. Hij had het over een keus tussen de ko ninklijke weg en de sluipweg, waar langs zioh de twee kerken zouden her enigen. Dat die hereniging doorgaat, daaraan twijfelen maar weinigen. Zelfs de gereformeerde verontrusten, die door middel van een brief van hun gevoelens blijk gaven, nemen aan dat de koers naar hereniging vast staat De" barometer van die hereniging staat, zo zei ds. D. N. Wouters als woordvoerder van het deputaatschap Samen op Weg, echter voorshands niet op mooi weer, maar op onbesten dig. Dr. H. B. Weijland teel. Men voelde echter niet meer voor een beginselverklaring, omdat men de preambule van de raad vol doende vond. Deze preambule wordt overigens wel zo serieus genomen, dat op grond daarvan een bepaalde ge loofsgemeenschap niet is toegelaten. Er wordt nog gedacht over de vraag, hoe de tweede proeve toch vruchtbaar tc maken is, b.v. als handreiking aan de kerken. En verder maande dr. Kruyswijk de synode tot geduld: 'Ver schillen van eeuwen zijn niet meteen te overbruggen. Laten vooral gerefor meerden niet te hard roepen: wat stelt de raad 'fan kerken voor, maar liever: wat stellen wij zelf oecume nisch voor?' ,E WALDO Dat was een hele ontdekking toen ar dit weekend ineens de eerste rom k,e( van Gerard Walschap in handen ha Ik had die nog nooit gezien. Ik twer felde ook. Want de naam van schrijver kwam in het gehaven e exemplaar niet meer voor en bov« ed dien bleek het boek niet gewoon W 'er do te heten, maar 'De ziel en de «en gen van Waldo'. Kenners verklar rg; dat het alleen dokumentaire waar at heeft. Toch werd ik al gauw geboeide Waldo is een jongen die, na zijn oan ders en zijn zusje begraven te hebb S in een totaal plat geschoten stad, en bijzonder te kwaad krijgt met (es, godsvraag. Hij gaat op zoek naar e|et antwoord op de kwellende vragen v e het leven. Hij k:>mt bij wijsgeren moralisten, bij kunstenaars en asijla: ten. Ik ben nog met hem bezig, i e ik weet de afloop nog niet. Dat doper er ook niet zoveel toe. Want een me. derner gegeven is nauwelijks derjtee baar. Ik ken heel wat Waldo's t an hun verleden begraven hebben en tiii zoek zijn. 't Is vaak een barre tocjaa vol teleurstellingen en frustraties. ()en les in je eentje opnieuw overdoen Ia doormaken, een bijna onmenselijR'.i taak in een tijd waarin de messiass or als paddestoelen uit de grond sch ten. De ziel van zo'n Waldo gaat r\ onderdoor en zijn wegen zijn vele. P' waar komt hij uit? Soms ontmoet een grijs geworcen Waldo. Hij kij J je aan met moede ogen. Hij heeft !n niet gevonden 't was te moeilijk. an kunt je ook afvragen of dat de bede ling is dat wij alles doormaken en <ilc nieuw doen. Kan een mens dat? ler waar komt hij dan terecht? Tenzij 1aa ineens tegengehouden wordt en He32 ziet staan die zegt: Ik ben de w(ez Dat is niet eenvoudig, want 't kline§ te simpel, te vanzelfsprekend. Zo her" ben we het geleerd. En we zijn bijro zover dat we iets verwerpen omdatot het vroeger geleerd hebben of omd?n we er al eerder van gehoord hebb< *a Maar ook dat is niet te verantwoi r den. Misschien hebben we Hem n e' nooit goed gezocht en dan kan er o ar van vinden moeilijk sprake zijn. ar aa NED HERVORMDE KERK Beroepen te De streekgemeente Ifn Drieslag in oprichting (wijkgem. A dijk, Grootebroek-Bovenkarspi toez.)': B. C. Helmers, kand. te sterdam. Aangenomen naar Huizen: A. Brummelen te Hierden. Bedankt voor Wouterswoude. A. Mulder te Nieuwer-Ter-Aa. Overleden: O. D. Bleeker (81) Baarn. Was Luthers pred. te Wild# vank en Edam; diende de Prot. Kef in voorm. Ned. Indië; was hulppre te Groningen en stond tenslotte i Westeremden. GEREF KERKEN (VRIJG) Beroepen te Hattem: J. Slotman I Dalfsen. GEREF GEMEENTEN Beroepen te Breda: N. W. Schreudj te Goes. PHILADELPHIA (EPD) De rei gieuze vernieuwing in de Verenigj Staten voltrekt zich volgens dr. Rj bert J. Marshall, praeses van de 1| therse kerk in Amerika, thans in vl stromingen: de verering van de mei Jezus, het neo-fundamentalisme, i! charismatische beweging, de groeia de belangstelling voor oosterse rel gies en het cccultisme. De lutherse kerk moet bedenken, dl ze met mensen te maken heeft, J zich tot deze bewegingen rekent» Maar zij zou haar reformatorisch er goed en haar plaats in de Amerikaai se samenleving verloochenen, wannee zij te dicht tot een van deze stromii gen zou naderen, zo schreef Marsha in het orgaan van zijn kerk, 'The 11 theran'. AMSTERDAM In 1900 waren er nog maar enkele protestanten in Bra zilië. In 1970 waren het er al meer dan drie miljoen. In 1980 zullen net er 16,5 miljoen zijn, op een totale be volking van 105 miljoen. Deze prognose geeft het in de Vere nigde Staten uitgekomen boek 'Brazi lië 1980, protestants handboek', in twintig jaar, van 1950 tot 1970, is het aantal protestanten verviervoudigd. De voornaamste factor van de groei is de sterke zendingsdrang van de ge meenten. De radio is hierbij een be langrijk hulpmiddel. De pinkstergroe- pen groeien het hardst. Erik Hazclhoff Roclfzcnia - De veri tamboer. Uitgave: Zuid-Hollandse u geversmij. Den Haag. Prijs: 19,90. Wie destijds heeft kennis genom< van het oorlogsboek 'Soldaat va Oranje', verbaast het niet, dat de a teur zich in de na-oorlogse jaren o nieuw tot een avontuurlijk besta: voelde aangetrokken. Hij heeft nie we ervaringen neergelegd in deze dt de roman, die tot ondertitel heel 'Soldaat van Oranje zwaait af'. Hazelhoff Roelfzema vertelt ond meer over z'n 'Canadese conflict' m de Nederlandse regering z'n oi slag als directeur van de voorlic tingsdienst in Canada maar oo over contacten met prominente N derlanders, zoals Gerbrandy, Beel Plesman. De relatie met Karei Niky luw, van 'Door de eeuwen troui bracht hem in hachelijke situaties Manilla en Indonesië. E. H. R. steedt eveneens aandacht aan - Hollywoodse filmavonturen en beric over z'n twee huwelijken en z'n zoo Hij is tot de terugblik op dit alles g komen in de rust van z'n zelfgebou de huis op het feërieke Hawaii, h eiland Maui, waar hij z'n hart aan h surf-riding heeft verpand. Een kleu rijke samenvatting van 25 voor vele benijdenswaardige jaren. E. H. R. was destijds adjudant koningin \Vilhelmina. Het is niet a; te nemen, dat hij in die functie vloeken heeft gebruikt, waarmee h in deze roman een volstrekt overboti ge stoer1 eid meent te moeten bew zen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2