Top Arntsz-Stichting wil naar normalisatie situatie op Dennendal Na zes jaar treedt Ella Fitzgerald weer in ons land op Verstappens Dakota wordt een dure film Kaartjes-automaat weg uit Amsterdamse straat Elke huisarts extra kan honderd mensen uit ziekenhuis houden 'Elke student moet van overheid kunnen lenen voor levensonderhoud' 'Geestelijke gezondheidszorg is achtergebleven gebied' 'Le Plan K' bewoog in Mickery Gestolen legerwapens bij postovervallen gebruikt Moeder omgekomen, twee kinderen zwaargewond Gemeenten krijgen extra kosten terug Politieploeg speurt naar oorzaak van mysterieus letsel Burgerlijke stand Auto slipt op gladde weg: bromfietser verongelukt I Hert zet schooltje op stelten TROUW k\l \RTET DONDERDVG 31 .1 \M \RI 1974 BINNENLAND DL, DEN 11 AG UTRECHT Het bestuur van de illem Arntsz-stichting wil streven naar een normali- .-atie" \an de situatie op de zwakziimigenafdeling Dennendal in Den Dolder. waar zo n 320 pupillen verblijven. "De medewerkers zullen hun plicht moeten doen en als zij dat niet willen, zullen zij de ge volgen daarvan moeten aanvaarden." Dit zei een van de bestuursleden, de heer J A. Middelhuis, gisteren naar aanleiding van de recente ontwikke lingen rond Dennendal en van het mislukken van de pogingen om tot een afkoelingsperiode in het conflict te komen. Op de vraag wat er gaat gebeuren, als alle volgelingen van de op staande \oet ontslagen directeur drs. Carel Muller 'wegvallen' (157 van de 210 medewerkers van de afdeling), zei het bestuurslid drs. W. Drechsel: 'De ze volgelingen zijn geen volgelingen dror dik en dun en zij zijn dat ook niet geweest'. De heer Middelhuis voegde daaraan toe. dat het bestuur niet staat te springen om mensen te ontslaan. Welke maatregelen het zal nemen, hangt af van de houding van het personeel. De zorg voor de pupil len. zoals inmiddels ook al uit andere bronnen bekend is geworden, loopt volgens de heer Middelhuis geen ge vaar. Verzoek De heer Drechsel ontkende, dat de medestanders van drs. Muller een lo yaliteitsverklaring zullen moeten on dertekenen. 'Zij krijgen het verzoek, of zonodig de opdracht, om even te komen praten.' Wat er dan zou wor den besproken, wilde hij niet zeggen. Meegedeeld werd verder, dat de poli tie zich van het terrein van de W.A.- hoeve heeft teruggetrokken, maar de bewaking van Dennendal door de nachtveiligheidsdienst blijft gehand haafd. Volgens drs. Drechsel wist het bestuur niet. dat de bewakers, die zijn ingeschakeld na de bezetting en ontruiming van de directiekeet van Dennendal op 18 januari, honden bij zich hebben. En dat terwijl iedereen op die dag via de televisie gezien kon hebben, dat er bij de ontruiming hon den werden ingezet en ook daarna ge reed werden gehouden. Drs. Drechsel: 'Als ik persoonlijk van die honden had geweten, had ik gezegd: laat die honden maar thuis, voor het handha ven vin de situatie op Dennendal heb ik geen honden nociig.' Het bestuur zal nu overwegen de nachtveiligheids- dienst, die gewend is om m»»t honden te werken, te vragen deze beesten niet meer mee te brengen. Volgens het W.A.-bestuur is het com promis-voorstel van de werkgroep Dennendal-bestuur (prof. mr. L. C. Hulsman. Piet Reckman. prof. ir. H. Hertzberger, drs. K. Okma c.s.) mis lukt, omdat alle geledingen, die dins dag over dit voorstel zijn gepolst, unaniem hebben laten weten dat Den nendal niet kan functioneren zolang de mogelijkheid blijft bestaan dat Ca rel Muller terugkomt. De heer Drech sel verklaarde, dat het bestuur posi tief tegenover de 'Dennendal-filosofie' staat. Het voelt ook veel voor de 'ver- dunningsgedachte' (mensen uit de ge wone maatschappij binnen de inrich ting brengen). Maar bij de verwezen lijking daarvan moet rekening worden gehouden met juridische, wettelijke en stedebouwkundige problemen. Het bestuur heeft drs. Muller daarom een concreet plan gevraagd. Maar. al dus drs. Drechsel. op dat moment in mei 1973 hebben heel andere acties van de heer Muller dat onmoge lijk gemaakt. Het bestuur wil nu de ideeën van Carel Muller zonder hem gestalte geven. De heren Middelhuis en Drechsel voegden daar overigens aan toe. dat Muller niet 'de grote be denker' van de nieuwe aanpak in de zwakzinnigenzorg is. Vele deskundi gen hebben soortgelijke gedachten 'De verdienste van Muller is. dat hij als psycholoog de vader van een stuk van deze gedachte is', aldus de heer Drechsel. Neutraal wenden tot minister Vorrink (volks gezondheid) en minister Van Agt (justitie) met het verzoek te voorko men. dat de politie voor de tweede keer op Efennendal ingrijpt. Acties Inmiddels komen er overal in het land acties op gang om het voorlopig bestuur van Nieuw-Dennendal. drs. Carel Muller en zijn medestanders, een hart onder de riem te steken. Een dertigtal studenten van sociale academies heeft gistermorgen op het Binnenhof een korte demonstratie ge houden om bij de Tweede-Kamerleden te pleiten voor 'een kans voor Nieuw- Dennendal'. In een pamflet aan de Kamerleden vroegen zij hen te be werkstelligen, dat de subsidie van Dennendal wordt overgeheveld van de Willem-Arntsz-stichting naar het be stuur van Nieuw-Dennendal. 'Het is', aldus het pamflet, 'de groepsleiding van Nieuw-Dennendal. die momenteel een geweldige prestatie levert door de rust van de patiënten te garanderen en te realiseren, ondanks de aanwezig heid van bewakingskorpsen en politie honden op het terrein; een nieuw en triest voorbeeld van de externe machtsdruk. die op Dennendal werd en wordt uitgeoefend door bestuur, gedeputeerde staten en b en w van Utrecht.' Sympathisanten van Nieuw-Dennendal hebben gistermorgen de leden van de Tweede Kamer schriftelijk geïnfor meerd over 'wat op Dennendal werke lijk aan de hand is.' Het bestuur, en niet de medewerkers van Dennendal, heeft gepolariseerd, aldus een aan de Kamerleden gezonden stencil. Het be stuur wordt verweten Dennendal 'op afstand' te besturen, waarbij zij 'niet als goede bestuurders opgepikt heb ben wat er in het 'bedrijf' leefde, maar hun afstandelijke autoriteit pri mair stelden'. In het stencil wordt de Kamerleden gevraagd de klok in de ontwikkeling van de hulpverlening in inrichtingen niet achteruit te zetten en wordt op geroepen tot steun aan de medewer kers van Nieuw-Dennendal. Op Nieuw-Dennendal zelf zijn inmid dels over de 2300 adhesiebetuigingen binnengekomen. Aan de Tweede Ka mer is een handtekeningenlijst over handigd, ondertekend door het PvdA- bestuur gewest-Amsterdam, het sociaal- agogisch centrum Burgerweeshuis in Amsterdam, een aantal universitaire instituten, vormingscentra en indivi duele hoogleraren en artiesten, zoals Ton van Duinhoven en Boudewijn de Groot. De medewerkers van het Krisis- centrum zeggen in een verklaring, dat 'door de wijze, waarop het be stuur van de W.A.-stichting optreedt, de belangen van de geestelijke volks gezondheid ernstig in het geding zijn gekomen.' Ze vinden het onbegrijpe lijk, dat de voorstellen van de hand zijn gewezen en zijn daarover ernstig teleurgesteld. De interim-directeur van Dennendal, mr. E. Ligtelijn, en de zes stafleden, die zich verzetten tegen een terugkeer van drs. Carel Muller als directeur, hebben gisteren een verklaring uitge geven over de 'wederopbouw' van Dennendal. Zij menen dat die alleen mogelijk is bij een nauwe samenwer king tussen allen, die in dienst van Dennendal willen en kunnen blijven werken en de ouders en familieleden van de pupillen. In de verklaring staat, dat de groep onder geen beding overleg of onderhandelingen aan vaardt met personen, groepen en in stanties, die op onwettige wijze tus senbeide willen komen. De terugkeer naar de normale werk en leefsituatie op Dennendal zal. vol gens de zeven, in fasen mo,ten verlo pen. Eerst zullen in een zo kort mo gelijke periode de problemen en de daarop aansluitende maatregelen moe ten worden geïnventariseerd. Vervol gens zullen in de dan genormaliseerde situatie de noodzakelijke materiële en immateriële vernieuwingen op gang moeten worden gebracht In dit ver band merkt de groep op. dat Dennen dal een achterstand heelt in te lopen. De landelijke groepsraad Volksgezond heid en het hoofdbestuur van de AB- VA hebben in een verklaring zich ge steld achter het beleid van het be stuur van de W.A.-stichting, zoals dat tot nu toe is gevoerd. Bij deze bond zijn 40u van 1200 werknemers bij de Willem-Arntsz-stichting aangesloten Dp bestuursleden verklaarden verder nog. dat zij de voorstellen van de werkgroep Dennendal-bestuur dinsdag 'neutraal' aan de verschillende gele dingen van de W.A.-stichting hebben voorgelegd Jhr. mr. F. F. Hooft Graafland zei, dat het idee van een af koelingsperiode rp zich redelijk was, maar dat de zaak op Dennendal al te ver is geëscaleerd. Drs. Drechsel merkte op. dat hij de voorstellen van de werkgroep persoonlijk direct al 'volstrekt onmogelijk' vond. Volgens hem is Muller maar op één ding stuk gelopen: 'de heer Muller'. Piet Reckman heeft in een verklaring namens het voorlopig bestuur van Nieuw-Dennendal gezegd. dat de werkgroep zal blijven streven naar een zelfstandig Nieuw-Dennendal en dat acties daarvoor zullen worden voortgezet. 'Andere mogelijkheden zie ik niet', aldus de heer Reckman. De werkgroep gaat nu ook politieke stap pen ondernemen. 'Ik zal mij gaan Het interim-bestuur van de Willem Arntsz-stichting tijdens de pers conferentie gisteren. Aan de tafel v.l.n.r. jhr. mr. F. F. Hooft Graaf land. drs. W. Drechsel, mr. Kras (secretaris) en mr. E. Ligtelijn (waarnemend directeur). Staatssecretaris Hendriks: Van een onzer verslaggevers UTRECHT 'De hele sector van de geestelijke gezondheidszorg is een volstrekt achtergebleven ge bied. Wij moeten dat geforcee'rd in ontwikkeling brengen', zegt staatssecretaris Hendriks in een interview met KLIK. het maand blad van het Nationaal orgaan zwakzinnigenzorg. verband met baldadigheid: In Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De verkoopautomaten van tram- en buskaarten zullen vóór de zomer van dit jaar van de Amsterdamse straten verdwijnen. Hier toe is besloten omdat door baldadigheid en 'kraken klachten van passa giers over defecte automaten in de loop van.de laatrte jaren sterk zijn toegenomen. In 1970. één jaar na de invoering van de zelfbediening, werden 66 auto maten gekraakt, in 1971 85. In 1972 werd het aantal kraken meer dan verdubbeld 193en vorig jaar werd zelfs een toename tot 374 kraken geconstateerd. De weggehaalde automaten zullen nu op de achterbalkons van de gelede trams worden geplaatst Evenals dit thans bij de trams van lijn 1 gebeurt, zullen daarin uitsluitend kaarten van één gulden verkrijgbaar zijn. Als compensatie voor de verdwijning can de straatautomaten hoopt men door uitbreiding van het aantal verkoopadressen zo goed mogelijk aan de vraag te kunnen blijven voldoen. Fondspatiënten meetbaar anders behandeld Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Toeneming van het aantal huisartsen kan het aai tal patiënten dat in ziekenhuizen wordt opgenomen, duidelijk ve minderen. Honderd huisartsen extra zouden per jaar tienduizer mensen buiten liet ziekenhuis kunnen houden \MSTERDAM Ella Fitzgerald, die in 1968 haar laatste concert in Amsterdam gaf. maakl een Europese toernee. waarbij zij ook Nederland zal aandoen. Op maandag 18 maart en op dinsdag 19 maart treedt zij op n De Doelen te Rotterdam, resp. het Concertge bouw le Amsterdam. Zij wordt begeleid door een aantal jazz-musici, onder wie pianist Tommy Flanagan, gitarist Joe Pass. bassist Keter Belts en drummer Bobby Dur ham. Ella Fitzgerald heeft de laatste 35 jaar met haar unieke zangstijl on betwist aan de lop van de jazz-vocalis ten gestaan. Zij begon haar carrière op 17-jarige leeftijd via een talenten jacht als zangeres bij de beroemde band van Chick Webb In 1938 creëer de zij haar befaamde 'A tisket. a tas- ket' dat zij tot op vandaag steeds tot een van de hoogtepunten van haar concerten weet te maken. Na haar geweldige successen in Ame rika begon haar internationale carriè re toen ze in 1949 ging samenwerken met Norman Granz in diens 'Jazz at the Philharmonic'-concerten. Er zijn meer dan 100 LP's van Ella Fitzge rald gemaakt. In technisch opzicht is deze jazz-vocaliste de meest veelzijdige artieste die de jazz kent. Haar slembe- reik en haar intonatie zijn ongeëven aard. en de geïmproviseerde variaties op een gegeven melodie vormen een belangrijk stijlkenmerk van haar kunst, waarmee zij terecht het predi kaat 'First lady of song' heeft verwor ven. De aanvangstijden van de concer ten zijn: Rotterdam 20.15 uur en Am sterdam 20.30 uur. AMSTERDAM Scorpio Films heeft wat "verhelderende infor matie" verstrekt over de warrige toestanden bij het filmen van haar nieuwste produktie "Dakota". Een reeks gebeurtenissen w aarin bijna stof voor een nieuwe film zit. 'Wat ik eraan wil doen staat in de Nota herstructurering van de volksge zondheidszorg'. aldus de heer Hen driks. Die nota is in ontwerp klaar, maar moet nog met andere ministe ries worden doorgepraat. Begin maart moet het stuk klaar zijn voor publica tie. 'Ik wil van de Kamer en het Neder landse volk weten of ze het £ens zijn niet mijn opvattingen over de gezond heidszorg', zegt de staatssecretaris. 'Als de nota, al dan niet door de Ka mer gewijzigd, is aangenomen, staat voor mij het licht op groen. Dan ga ik hard doordouwen. Het is een blauwdruk voor de toekomst, al is hij niet voor de eeuwigheid'. 'Als er een volksverzekering komt te gen ziektekosten, is het onontkoom baar de geestelijke gezondheidszorg daarin mee te nemen. Nu werken een aantal instituten, zoals de medisch-op- voedkundige bureaus (MOB's) met subsidies. Deze manier van financie ren tast de werkmogelijkheddn aan. De sociaal-psychiatrische diensten val len onder de Algemene wet bijzonde re ziektekosten (AWBZ) en zij ont wikkelen zich omdat de financierings bron is veiliggesteld". De staatssecretaris wil komen tot regi onale instituten voor geestelijke volksgezondheid waarbij iedereen dui delijk weet dat hij daar terecht kan. deskundige hulp krijgt, en dat men daar de mensen naar het goede adres voor gespecialiseerde hulpverlening kan verwijzen'. De zorg moet over zichtelijk. duidelijk €»n toegankelijk worden. 'Nu is dat in een aantal ge vallen niet zo'. De grootste heisa, aldus Scorpio Films, is ongetwijfeld ontstaan door de ziekte van Monique van de Ven. Zij werd halverwege de opnamen over spannen en kon haar rol niet afma ken. Mede hierdoor moest nog doorge- filmd worden tot ver in oktober, hoe wel de laatste opnamedag 9 september had moeten zijn. De op Curasao en omgeving opgenomen scènes waren overbodig geworden vanwege de ge dwongen veranderingen in het scena rio. Moniques tegenspeler Rudolf Lucieer, die een maand op Curagao meege werkt had. moest helemaal uit de film verdwijnen, want zonder Moni que was zijn rol niet meer te handha ven. Wel kon men Monique van de Ven door wijziging van het scenario daaruit halverwege laten verdwijnen. Vondst: Monique raakt ook in het see- door Ber Huising AMSTERDAM In de plaats van Di adrama. dat niet doorging, kregen wij dinsdagavond in Amsterdams Mickery 'Le Plan K' ui* Brussel, met Le Nu Traversé en dat 'probeert weinig meer te zeggen dan wat er bij het zien var de vertoning overkomt' zoals de toelichting al vermeldde. Twee spelers hebben geprobeerd wat zij lichamelijk nog aan geestetlijks konden uitdrukken. Zij lopen, stam pen. springen, dansen (maar slecht) bij de muziek van een oud koffer- grammofoontje. zij gebaren en stoten woorden uit. Niet om iets te zeggen, maar om geluid te maken. Zij sollen en sjouwen met een levensgrote lede pop. die mimisch bemind, geslagen, opgehangen en neergelegd wordt. Zij doen wat met een helm. eer metalen stang, een boetseertafeltje en een hoop met-echt grind. Een uur lang. Lang na. en heel wat minder dan bij, Grotowski. Het beweegt wel maar nogal onbeheerst en niet bijzonder ex pressief. Er is, alweer volgens de toelichting 'geen logische opbouw, geen bood schap. wel het zoeken naar een thea traal spanningsveld ontstaan uit im provisaties, met als beginpunt het on derzoeker van een serie verlangen, de motoriek van passies' en elders staat nog dat het om 'het verbeelden van onze diepste passies' gaat. maar mijn passies zijn blijkbaar anders, en diep trof het verbeelden mij niet. Wat er bij mij dus overkwai i was maar zeer weinig, en dan valt er verder eigen lijk niet te oordeler, laat staan hard. nario overspannen en verdwijnt daar door uit de film helemaal overeen komstig de werkelijkheid! De pech werkte door toen de film nage synchroniseerd moest worden. Moni que lag toen met een knieblessure in het ziekenhuis, zodat haar stem door een ander (Ethe Coster) ingesproken moest worden. Daarvóór was er een conflict tussen Scorpio Films en ca meraman Jan de Bont, die halverwege vervangen werd door Theo van de Sande. Met nog vele andere moeilijkheden werd Dakota (een luchtvaartfilm met Kees Brusse als piloot) de duurste film van Scorpio Films. 'De film moet een waanzinnig succes worden, willen wij ooit quitte spelen', aldus Scorpio, die er wel van uitgaat dat er veel geld bij zal moeten. Daarom gaat Wim Verstappen (die ook Dakota re gisseert) gauw een 'goedmakertje' ma ken getiteld 'Son of blue movie'. Da kota is nu zo goed als klaar; in febru ari wordt in Parijs de muziek van An- toine Duhamel opgenomen, en begin april gaat de film in Nederland in roulatie. Cum laude concours in Groningen UTRECHT Onder auspiciën van het Noordelijk Filharmonisch Orkest wordt in Groningen voor de derde maal het nationaal Cum Laude Con cours gehouden. Daaraan kunnen uits luitend leerlingen van conservatoria deelnemen die hun solo-diploma met onderscheiding hebben behaald. Er zijn dit jaar 25 inschrijvingen. De derde ronde (slotronde) wordt op 13 februari gehouden in het nieuwe cul tuurcentrum d'Oosterpoort. De organi satie van het concours berust bij de stichting Gaudeamus. De jury zal be staan uit Helga Pilarczyk, Kamiel d'Hooge, Carel van Leeuwen Boom kamp, Evert van Tright en Joh. van den Boogert. Van een verslaggever VELSEN Bij overvallen op postin- stellingen in Velsen, Amstelveen en Aalsmeer hebben de daders gebruik gemaakt van vuurwapens, die uit een kazerne in Schaarsbergen waren gesto len. Dat is gebleken uit een verhoor van een van de overvallers, de 26-jari- ge J. N. uit Breda. Met de arrestatie van N. is het onderzoek naar een se rie van negen roofovervallen waarbij in totaal tachtig mille werd buitge maakt rond. Al eerder werden enige handlartgers van N. gegrepen. Dit blijkt uit het eerste voorggangs- rapport van een groep onderzoekers die onder leiding van prof. dr. B. M. S. van Praag een economisch model van de sector volksgezondheid opstelt. Dit gebeurt op verzoek van htrt minis terie van volksgezondheid. Naar mate een huisdokter het minder druk heeft, kan hij meer aandacht aan zijn patiënten besteden. Hij hoeft ze minder vlug door te verwijzen naar een specialist, en ze zullen ook min der vlot in een ziekenhuisbed terecht komen. Door een vergelijkend onder zoek van cijfers uit het jaar 1969 heeft de groep-Van Praag vastgesteld, dat dit niet alleen een mogelijkheid is. maar dat het ook in de praktijk gebeurt. Verdere uitsplitsing van de cijfers leidde tot bevreemdenden ontdekkin gen. 'Dé' gemiddelde huisarts blijkt deze versterkte 'zeeffunctie' namelijk alleen te hebben voor zijn particulie re patiënten. Als het aantal artsen met 10 procent stijgt daalt het aantal ziekenhuisopnames voor particuliere patiënten met 4,5 procent, terwijl het voor fondspatiënten bijna niet veran dert (stijging 0,2 procent). Een oor zaak voor dit verschijnsel geven de onderzoekers niet in hun rapport. Zij hadden als hoofdtaak het bewer ken van de cijfers. De verklaringen voor gevonden effecten kunnen alleen nog voorlopig en veronderstellend zijn. Huisartskosten Bij een ander 'fonds-effect' geven zij wel zo'n voorlopige verklaring. Als het percentage particulier verzekerden hoger is, blijken er meer mensen in het ziekenhuis terecht te komen, zij het dat zij er korter blijven liggen. Van een verslaggever WINTERSWIJK De 35-jarige me vrouw E. K. L. Focht-Cornelissen uit Groenlo is bij een verkeersongeluk in Winterswijk omgekomen. Haar twee kinderen van zeven en negen jaar, werden zwaar gewond in een zieken huis opgenomen. Het ongeluk gebeur de doordat de personenauto, waarin het gezin Focht zat, tegen een vracht wagen botste. De heer Focht. die de auto bestuurde werd licht gewond. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering zal de ge meenten de extra kosten, die zij heb ben moeten maken om de distributie uit te voeren, vergoeden. De uitkering zal in principe 100 procent van de ge maakte kosten bedragen. Om grote administratieve rompslomp te voorkomen, zal er naar gestreefd worden de vergoeding via vaste nor men. afhankelijk van bijvoorbeeld in wonersaantal, te verstrekken. Dit zou kunnen samenhangen met h feit dat particulier verzekerden in h algemeen niet hun huisartskosten v, de verzekering terugkrijgen, maar w de kosten van specialist en zieke huis. Zij zullen zich dus om financië redenen graag laten, doorverwijze Overigens blijkt de arts met me particuliere patiënten ook zijn fon< patiënten vaker te verwijzen. Ook de beschikbaarheid van special ten levert verrassende cijfers pp. I een verhoging van het aantal speci listen per ziekenhuisbed bestaat tendens, meer particuliere patiënt op te nemen en minder ziekenfoni patiënten. Het meest raadselachtige effect d uit het rapport blijkt, is dat duurde ziekenhuizen het aantal opnames remmen. Hoe dat werkt in een lai waar niemand zijn eigen ziekenhu rekening betaalt, moet nog uitgezoc worden. DEN HAAQ De Haagse polit heeft gisteren vijftien man ingezet o te onderzoeken op welke manier e< 24-jarige postbesteller Joop Mijsberj met zwaar hersenletsel is terechtgek men in een oude auto op de Gouv< si neurlaan. Dinsdagmorgen werd de 1 Ne steller bewusteloos in de auto aanj troffen. Uitgebreid buurtonderzoek va Haagse politie leverde veel gegeve op. maar men tast nog in het duist Ne over de oorzaak van de verwondinge ie Inmiddels is bekend geworden dat ^r man op de bewuste morgen omstree een uur een café verliet na gebilja ie en een paar pilsjes gedronken te h< ben. ie De politie acht het niet uitgeslotcNe dat de man die op de fiets was, J® weg naar huis is aangereden, waan de schuldige de fiets in zijn au 'e heeft meegenomen om moeilijkhedi met de politie te voorkomen. Als a dere mogelijke oorzaken van het li ic sel neemt de politie aan een eenzijd J® ongeval (een aanrijding door sjipp n, bijvoorbeeld) of een misdrijf. N« Ruim een uur voordat de heer Mi J® bergh in de geparkeerde auto wefj, aangetroffen, hadden bewoners van Gouverneurlaan hem aan auto's ziijj; prutsen. Men had op de ruiten geti |L waarna de man omhoog gekeken ha Ne 'Hij maakte een verdwaasde iiidru aldus getuigenverklaringen. Het v< Ne moeden bestaat dat de man toen gewond was. zegt de politie. us W IV J dv fi de 1 ALKEMADE Geboren: Marcus penboom err J Koning. Esther d. n'ng en J Kraan Margaretha a S dv N der Meer en I van K:ns. Gerardus J zv Lek en G Warmerdam. Claudia C M dv Rooteveel en a van Rijn Ondertrouwd T Noordover te Wassenaar JBouwmeester. Gehuwd: L Mooijman en A Bakker. Overleden T J van der Heden Commissie Eindhovense hoseschool Van onze onderwijsredactie EINDHOVEN Een commissie van de hogeschoolraad van d Eindhovense technische hogeschool vindt dat de overheid elke sti dent geld moet lenen om in zijn levensonderhoud te voorzien. Al hankelijk van zijn latere inkomen moet de student dan later ee& deel van dat geleende geld terugbetalen. Het voorstel van de commissie is ver schillend van het financieringsvoor- stel van staatssecretaris Klein, die al leen aan kinderen van arme ouders extra geld wilde geven om in hun le vensonderhoud te voorzien. De commissie is het wèl eens met Kleins voorstel dat de kinderbijslag en -aftrek regelrecht aan de student betaald moet worden en niet meer aan de ouders. De hogeschoolraad wil daarbij ook het rijksstudietoelagen- stelsel afschaffen. Iedereen immers moet van de overheid geld kunnen krijgen (gedacht wordt aan ongeveer zesduizend gulden per jaar) ongeacht het inkomen van zijn ouders. Doordat maar een deel van het ge leende geld achteraf terugbetaald hoeft te worden, schiet de overheid erbij in. maar dat tekort kan worden gefinancierd uit de afschaffing van kinderbijslag en -aftrek en uit de af schaffing van het studietoelagenstel- sel. aldus de commissie. De schuld van een student moet waar devast gemaakt worden door koppe ling aan de loonindex. De commissie wijst de berekening van rente over de schuld, zoals dr. Klein wil. af. De commissie zou het logisch vinden dat het collegegeld wordt afgeschaft, maar wil wel het inschrijfgeld handhaven. Er moet geen onderscheid gemaaE worden tussen thuiswonende en zegi standig wonende studenten, vindt i commissie. Wel moet de mogelijkhefi bestaan studenten op hun verzo£ minder dan de 6000 gulden te leneK zodat er ork minder terugbetaal hoeft te worden. Net als bij de voorstellen van staal secretaris Klein wil de hogeschoi raadcommissie de regeling voor all studenten bij het wetenschappelijk e hoger beroepsonderwijs laten gelden, Op 4maart zal de hogeschoolra; over dit rapport en oyer de nota vi dr. Klein praten. :a -19 J 19 P Van een verslaggever is 19 ENSCHEDE De 47-jarige W. P Polman uit Enschede is tussen Eils schede en Hengelo met zijn bromfiefc geschept door een personenauto, dljj als gevolg van de gladheid in een slijj was geraakt. De man overleed t£ plaatse. ZANDVOORT Een hert heeft gistermorgen in de kleuterschool 'De KlimofA de boel op stelten gezet. Een vierjarig meisje zei plotseling tegen de leidsteA dat het dier voor de deur stond en toen de juf de deur opende schoot he* hert naar binnen De politie wist met het dier, dat waarschijnlijk uil de Air,A sterdamse waterleidingduinen afkomstig is, geen raad. Tenslotte slaagde dA dierenbescherming erin het hert uit de school le verwijderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 12