Jaak-Dennendal eer vastgelopen Regering wil belasting op stilstaande auto's Plannen liggen vaak te kort ter inzage Kamer Beleggingsbewijzen van de RPS! Rijkspostspaarbank 1 'a aanvankelijk optimisme J Nederlanders pakt voor A-aanslag Voor 25 landbouwbedrijven in Flevoland duizend gegadigden rente rente rente op rente rente op rente rente op rente rente op rente Irene opnieuw in verwachting Officier suggereert 'gevarentoeslag' voor jeugdwerkers Coupon Stuur mij informatie over Beleggingsbewijzen/Beleggingsrekeningen van de RPS Verdachte van overval in Breda gepakt '"Lo ot\y O^Uy reinconducteur edreigd met ïinder)pistool Actiegroepen krijgen te weinig kans om bezwaar te maken In termijn van 10 dagen soms twee weekends Griepgolf op hoogtepunt UW/'KWARTET WOENSDAG 30 JANUARI 1974 BINNENLAND T3/K5 leen onzer verslaggevers ■■I BOLDER Het lijkt zo goed als zeker dat liet voorlopig bestuur van Nieuw Dennendal voorl- °|[op de reeds ingeslagen weg om, ondanks het feit dat liet bestuur van de Willem Arntszsticliting lieeft gezegd tegen haar voorstellen van gisteren, naar een eigen oplossing van het conflict rond °|hendal te zoeken. 4 (ADVERTENTIE) jan ou dan inhouden dat drs. Carel de door het bestuur van de m Arntszstichting op staande voet bot! agen directeur van Dennendal, and meer a^s ontslagen zal worden jdejiouwd maar dat hij nog niet on- Rij,ellijk in dienst zal treden. Eerst d( porden geprobeerd het conflict uj !n Dennendal zelf op te lossen, en 'Di al gezoqht worden naar een nieu- tructuur voor Dennendal waarna rjntt zal worden of drs. Carel Muller Jof niet moet terugkomen, voorstellen werden door het opig bestuur van nieuw Dennen- he lestaande uit prof. mr. L/C. Huls- p. Reckman, drs. K. Okma en H. chtjberg, gistermorgen in een drie ont durend gesprek ook gedaan aan erfuit vier man bestaande bestuur eeifoe Willem Arntszstichting. Dit be- uit drs. W. Drecksel, de heer J. .iddelhuis en is aangevuld met de Aaipe bestuursleden mr. A. J. Bran- l"8 n jonkheer mr. F. F. Hooft Graaf- die maandag werden benoemd stond tegenover de voorstellen van het voorlopig bestuur van Dennendal. Prof. Hulsman verklaarde dan ook, dat het gesprek in een plezierige en ont- spannen sfeer was verlopen en dat op een constructieve manier over de moeilijkheden kon worden gepraat. Na ruim drie uur werd besloten het gesprek te schorsen tot gisteravond Geweldige SCHOK half negen, omdat het Willem Arntsz- bestuur zijn achterban wilde raadple gen, zoals de W. Arntszraad, de onder nemingsraad, de directeuren van de afdelingen en onder meer de stafleden van Dennendal. Gisteravond laat ech ter bleek dat het bestuur niets meer wilde wéten van de voorstellen van het voorlopig bestuur van Dennendal en werd meegedeeld dat op deze sugges- - bef aan'"te "bieden" ties niet kon worden ingegaan. Waar mee duidelijk werd dat het W. Arntsz- bestuur toch heeft gekozen voor de harde lijn, zoals die ook gisteren com pleet met politie, honden en bordjes met verboden toegang al op het ter rein van de W. Arntszstichting te df gedeputeerde0staten en B en W merken was. Zodat in feite de crisis men negatief is uitgevallen. Het blijft voortduren^ .'li)5RÈk Prof. Hulsman verklaarde gisteravond dan ook dtiep geschokt te zijn door deze manier van optreden. Temeer omdat hij eerder op de dag had ver klaard zeer optimistisch te zijn over on/anKeiijK zag nei er gisteren naar een goede afloop van het gesprek. Hij iefolat het bestuur van de Willem _noemde de hele gang van zaken van arj, izstichting niet onwelwillend 'algemene betekenis voor de hele wel den jtrecht. De heer Bransen is wet- evrer van Utrecht en mr. Hooft ?04 'land gedeputeerde, dra t onwelwillend ankelijk zag het er gisteren naar alïl Muller Clinks) had gisteren een gesprek met een aantal leden i het nieuwe bestuur; vanaf links de heren Reckman en Okma. uit ie 1HENGLADBACH (AP) Nederlanders zijn gearresteerd £%band -met de bomaanslag die in •tmber vorig jaar werd gepleegd iet hoofdkwartier van het Britse ger. De aanval 'was georgani- door leden van het 'J£rse repu- inse leger' IRA. van de Nederlanders werd in ie"burg gepakt toen hij samen met Brits meisje probeerde 125 kilo 2sj te verkopen. Hij wordt ervan luldigd, in België flessen butaan- hebben gekocht. Deze zouden lk.gebruikt voor het maken van drie nbommen die op 15 september Britse militaire installaties wer- gegooid. De actie leverde overi- alleen glasschade op. veede verdachte, een 20-jarige in- r van Bergen op Zoom, werd in woonplaats aangehouden. Hij zou »mmen hebben gemaakt, en daar- 2000 gulden hebben gekregen, ctie zou zijn georganiseerd door in Nederland wonende Ier, die enteel nog in zijn eigen land t gezocht. Meer bijzonderheden de zaak werden in Mönchenglad- niet bekendgemaakt. Vervolg van pagina 1 duurder wordt dan het groot winkel bedrijf. Het midden- en kleinbedrijf zelf is ui terst teleurgesteld over de gang van zaken. mr. G. van Muiden secretaris van het Nederlands Christelijk Onder- nemersverbond meende dat de Kamer zich al te gemakkelijk ervan heeft la ten overtuigen dat de motie toch wel zal functioneren, zoals de minister het noemde. 'Voor mij is het echter een groot raadsel' zei hij. Het midden- en kleinbedrijf zal daarom opnieuw om een onderhoud met het kabinet vra gen om aan de weet te komen waar het nu precies aan toe is.' Van een verslaggever LELYSTAD Voor de vijfentwintig landbouwbedrijven in Oost-Flevoland, die de rijksdienst voor IJsselmeerpolders per 1 november van dit jaar in eigendom, erfpacht of pacht zal uitgeven, willen ongeveer duizend boeren uit vrijwel alle delen van het land in aanmerking komen. De gegadigden komen in tien groe pen naar Oost-Flevoland om de kavels te bezichtigen. Ze worden dan voorge licht over de voorwaarden van uitgifte en het invullen van een sollicitatiefor mulier. De laatste kijkdag is 12 februari. O 7/0 7/0 zijnszorg in Nederland en in het bij zonder voor die groep van mensen, die met erg veel overtuiging en inzet belangrijk werk verricht op Dennendal. Voor dit werk zal deze afwijzing van het bestuur heel erge consequenties kunnen hebben. Prof. Hulsman verklaarde verder dat het W. Arntszbestuur de afkoelings periode, die hij .met zijn voorlopige medebestuursleden had voorgesteld, van de hand had gewezen en dat hem dat een geweldige schok heeft bezorgd. Het grote probleem is dat het bestuur nee heeft gezegd zonder enig alterna- Het gaat uiteindelijk, aldus de hoog leraar, om de democratiseriing van het welzijnswerk dat overal in bewe ging is en het is ontzettend teleurstel lend dat het besluit van de W. Arntsz stichting over onze voorstellen volko- spreekt vanzelf dat dit grote spannin gen teweeg zal brengen bij de staf van Dennendal, maar ook bij de pu pillen, omdat nu in feite het werk totaal onmogelijk wordt gemaakt, al dus prof. Hulsman. De hoogleraar zei verder dat een van de stappen, die deze huidige progres sieve regering tenminste zou kunnen doen, is, dat ze aan dit bestuur politie- ingrijpen onthoudt. 'Het zou toch vol komen onbegrijpelijk zijn als zij politie beschikbaar zou stellen om het werk op Dennendal onmogelijk te maken'. DEN HAAG Prinses Irene is in verwachting van haar vierde kind. In juni wordt de bevalling verwacht. Het particulier secretariaat van de prinses in Parijs heefl dit bekendgemaakt. De rijksvoorlichtingsdienst in Den Haag bevestigde het bericht gisteren. Prin ses Irene en prins Carlo Hugo hebben al drie Kinderen, te weten Carlos (vier jaar) en de tweeling Jaime Ber nardo en Marguaritd (vijft.i°n maan den oud). ZUTPHEN Het wordt langzamer hand tijd dat medewerkers van jeugd centra voor een gevarentoeslag in aan merking komen. Dit zei de officier van justitie in Zutphen, naar aanlei ding van het feit dat de achttienjarige leerling-bloemist W. P. G. uit Winters wijk in zijn woonplaats, nadat hij acht flesjes bier gedronken had, een mede werker van het jeugdcentrum had af getuigd. De leerling-bloemist werd door de politierichter bij verstek ver oordeeld tot 250 gulden boete of tien dagen. Er zijn beleggingsbewijzen van f 1.000,- en f 5.000,-. Bij een looptijd van 4 jaar krijgt u 81/2%, bij een looptijd van 5 jaar 9%. Het voordeel van de RPS beleg gingsbewijzen is dat de rente wordt berekend op basis van samengestelde interest: hoge rente op hoge rente. Kijk eens wat dat betekent:voor f 1.000,- ontvangt u na 5 jaar f 1.538,56, een toeneming van bijna 54%. Dat is per jaar ruim 10,7%. Ook hoge rente bij korter sparen. RPS beleggingsrekeningen met opzegtermijn. Ook hierbij is de rente zeer aantrekkelijk: 51/<% bij een opzegtermijn van 3 maanden, 6% bij 1 jaar, 7% bij 2 jaar en 8% bij 3 jaar. Minimum le inleg f 1000,- Speciale jeugdbeleggingsrekenin- gen met een minimum eerste inleg van f 100,- Verdere informatie Laat u informeren bij het post» kantoor. Of bel het gratis nummer 0017. Of gebruik de coupon. Naam: Adres: Plaats: (In een envelop zonder postzegel sturen naar de Rijkspostspaarbank, Amsterdam) H3IPÉ3 uw nationale spaarinstelling BREDA De politie heeft gisteren één van de vier daders aangehouden van de gewapende overval die maan dag werd gepleegd op een geldtrans portauto. De bijrijder van de auto werd hierbij doodgeschoten. De gearresteerde is de 26-jarige Zuid- Molukker H.H. zonder beroep en zon der vaste woon- en verblijfplaats. Hij werd aangehouden in de Bredase bin nenstad. Een twintigtal politiemensen heeft gisteren intensief het stadscen trum doorzocht. De namen van de drie andere verdaenten zijn ook be kend bij de politie, die goede hoop heeft ook hen snel te kunnen aanhou den. De politie ondervindt veel hulp van de bevolking. Het personeel van een geld- en waar- detransportbedrijf te Haarlemmerliede ongeveer 25 man heeft onge rust door de overval in Breda, in tele grammen aan de ministers van justi tie en binnenlandse zaken en aan de commissaris van de koningin in Noord-Holland gevraagd het personeel 'op zeer korte termijn adequate bewa pening van transporten toe te staan ter zelfbescherming". (ADVERTENTIE) In plaats van statiegeld op nieuwe wagens Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Westerterp (verkeer en waterstaat) wil ook voor stilstaande auto's betaling van de motorrijtuigenbelasting verplicht stellen. Deze maatregel zal als vervanging dienen van het eerdere voorstel 250 gulden statiegeld op iedere nieuwe auto te heffen. In Den Haag wordt verwacht dat de minister dit voorstel volgende week bij de behandeling door de Tweede Kamer van de begroting van verkeer en waterstaat zal intrekken. De mees te fracties in de Tweede Kamer heb ben ernstige bezwaren tegen het sta tiegeld. Met de andere maatregel hoopt de minister (ook) autowrakken eerder van de weg af te krijgen. Zwartrijders De minister bekijkt verder de moge lijkheid om het zwart rijden door au tomobilisten tegen te gaan door ver plicht le stellen dat een bewijs van betaiing van de motorrijtuigenbelas ting op de voorruit geolakt wordt. Beide maatregelen hebben de in stemming van in ieder geval de groot ste regeringsfracties PvdA en KVP. De KVP-fractie meent dat, behalve de eerder genoemde maatregelen, het ook mogelijk zcu zijn iedere automo bilist twee gulden motorrijtuigenbe lasting per jaar meer te laten betalen om het wrakkenprobleem op te los sen. Van deze extra heffing, met 300.000 automobilisten een bedrag van ruim 600.000 gulden, zouden dit jaar al in vesteringen voor wrakkenverwerking gedaan kunnen worden. De overheid zal de kraakbedrijvon wellicht de eer ste jaren ;.og moeten steunen, maar specialisten hebben verzekerd, dat die kraakbedrijven na ccn jaar of vijf wel zelfstandig lonend kunnen werken. Zo wordt geredeneerd. De PvdA-fraetie vindt een extra ge- bruiksheffiug op de auto op het ogen blik minder gelukkig, omdat de auto- an een onzer verslaggeefsters TRECHT Op verzoek van sn conducteur van de spoorwe- ïn heeft de Utrechtse politie aandagavond twee reizigers it de trein Den Bosch-Utrecht ihaald, omdat deze twee man- in de conducteur zouden heb- m bedreigd met een pistool, e twee mannen, inwoners van en Bosch, zijn door de trechtse politie mee naar het ireau genomen, waar bleek it het pistool waarmee zij de mducteur bedreigd hadden, in stukje kinderspeelgoed was, it bovendien nog defect was Dk. De mannen hadden naar in zeggen 'alleen maar een apje willen uithalen'. Zij zijn i het verhoor naar huis ge- uurd. onenigheid tussen de man en de conducteur \Vas het ivolg van het feil, dat de man- m geen kaartjes hadden en eigerden alsnog een kaartje te emen en een boete te betalen, ndat ze zonder geldig plaats- iwijs in de trein zaten Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Officiële instanties, zoals gemeentelijke en provinciale overlie den, maken het de in hun gebieden werkende actiegroepen bijzonder moeilijk om tijdig en juist te reageren op allerlei uitbreidingsplannen. Dit gebeurt ten eerste door het handhaven van de voorgeschreven termijn van tien dagen, waarbinnen de bezwaren tegen bepaalde zaken moeten zijn ingediend, en ten tweede door het feit, dat veel overheidsinstanties niet duidelijk of zelfs helemaal niet aankondigen dat bepaalde voorstellen ter inzage liggen op een gemeente- of provinciehuis. Door deze twee omstandighe den wordt het werk van de verscheidene actiegroepen in ons land wel erg bemoeilijkt. We laten daarbij nog maar in het midden of men deze ma nier van werken opzettelijk volgt om zo min mogelijk be zwaarschriften binnen te krij gen'. Aldus de stichting Na tuur en Milieu te Amsterdam in een brief aan de vaste Ka mercommissies voor milieu hygiëne. Onmogelijk De stichting beklaagt zich al lereerst over de termijn van tien dagen, waarbinnen be zwaarschriften tegen vergun ningen inzake de hinderwet en de wet op de luchtveront reiniging binnen moeten zijn. 'Veel te kort', oordeelt de stichting over deze termijn, 'temeer wanneer de instanties zoals nogal eens gebeurt de stukken vlak voor het week einde ter inzage leggen, waar door er twee weekends in de termijn van tien dagen vallen. Ook wil men dergelijke stuk ken nog wel eens vlak voor de feestdagen ter inzage leggen, waardoor wij soms wel drie tot vier dagen missen. Boven dien zijn veel gemeente-seerts tarieën maar halve dagen geo pend. Al met al komt het er vaak op neer, dat de termijn soms gehalveerd wordt', aldus de stichting in haar brief. Na afloop van die termijn van tien dagen kan men nog korte tijd zijn bezwaren mondeling naar voren brengen, maar dat betekent, volgens de stichting, voor de vertegenwoordiger van een landelijke of provinci ale groep een extra verre reis en een groot tijdverlies. Voor de vrijwilliger van de plaatse lijke groep komt het meestal neer op het opofferen van de zoveelste vrije ochtend of mid dag. Bovendien meent de stichting, dat het vrijwel onmogelijk is om binnen tien dagen een oordeel te vormen over de aanvragen voor een bepaalde vergunning en dan ook nog een steekhoudend bezwaar schrift samen te stellen. De vergunning-verlenende in stantie neemt wel enkele maanden of zelfs een jaar voor het nemen van haar be slissing, terwijl de actiegroe pen het maar in tien dagen bekeken moeten hebben. Volgens de stichting wordt de zaak helemaal hopeloos wan neer de stukken net voor een weekeinde of voor een stel feestdagen ter inzage worden gelegd. In verband hiermee heeft de stichting in de twee de helft van december een soort bliksemactie over het hele land uitgevoerd. Men koos deze periode omdat hier in drie weekeinden, twee kerstdagen en (met inbegrip van nieuwjaarsdag) drie bij zondere vrije dagen vielen. Toch waren er in deze periode in meer dan 150 gemeenten aanvragen voor vergunningen op grond van de hinderwet en de wet op de luchtverontreini ging ter inzage gelegd. Dat in deze tijd toch beslist gedn kleine plannen ter inzage werden gelegd blijkt uit de volgende voorbeelden: in Am sterdam lag een aanvraag voor een chloorsulfonzuur- en zwa- velzuurfabriek van Ketjen N.V., in Weerselo een aan vraag voor een bio-industrie mot mestopslag en opslag van dieselolie, in Woerden voor de bouw van een kantoorpand met zes verdiepingen midden in de polder Middelland, in de provincie Zuid-Holland voor een chlooropslag en chloordo- seerrnimte van Gist-Broeades in Delft, en voor het uitbrei den van een fabriek van Akzo- Zout Chemie te Rotterdam. moDilisten ook al meer moeten beta len voor hun benzine Algemene kritiek uit de Kamer op hel statiegelawetsontwerp was dat de opbrengst, geschat op 100 miljoen, niet voor dc wrakkenopruiming be stemd was, maar gewoon gebruikt is voor de algemene dekking van de overheidsuitgaven. Het gat van 100 miljoen dat ontstaat indien het statie- geldvoorstel wordt ir getrokken, kan door de vervangende maatregelen worden opgevangen. In politiek Den Haag wordt er daarbij nog op gewe zen, dat de regering nu al 40 miljoen extra verdiend heeft doordat alle wrakkeneigenaars belastingen moesten betalen otn aan benzinebonnen te kunnen komen. AMSTERDAM Op het ogenblik heerst in grote delen van ons land een nogal goedaardige griep. Begin januari begonnen in het oosten, van het land, is de griepgolf nu, na in het midden en het westdn van het land ook de nodige griepaanvallen te hebben veroorzaakt, op weg naar het zuiden van het land. Op het ogenblik lijkt de piek van, de ze ziektegolf wel ongeveer bereikt te zijn. Begin januari waren er 27 griep- patiënten op 10.000 inwoners, in de tweede week van januari waren dat er 26 op de 10.000, in de derde week van januari 51 en nu 69 op de 10.000. Overigens is het aantal zieken op het ogenblik nog laag vergeleken bij de griepepidemieën van de vorige jaren, toen er 157 zieken op de 10.000 inwo ners waren. Bovendien was er toen sprake van den min of meer kwaad aardige A-griep, terwijl er nu een B- virus heerst: een lichte griep, die zich kenmerkt door hoofdpijn, misselijk heid en een loom gevoel. Alsnog Tegen al deze zaken heeft de stichting alsnog bezwaar aan getekend en verzocht de zaak terug te nemen en opnieuw ter inzage te leggen. In één geval kreeg de betref fende gemeente van hoger hand opdracht aan dit verzoek te voldoen: in enkele andere gevallen werd de stichting aangeboden de stukken alsnog te komen bestuderen. In de meeste overige gt^allen werd echter geen reactie ontvangen. De stichting vraagt de Tweede Kamercommissie voor te stel len de termijn voor inzage en het indienen van bezwaar schriften in ieder geval te ver lengen tot een maand. 'We leren hem hier omdat het op straat zo lijk is.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5