Geref. kerken op weg naar nieuwe belijdenis i'm'Mf Zeg mij hoe uw kerkblad heet De ABN vraagt of u even 'n zonnige vakantie komt uitzoeken. fllsilla.il Vandaag Trouw K wartet Israël weer op hervormde synode Russische baptisten willen emigreren Snip verkouden? Aspro Bruis lost bruisend op werkt daardoor sneller en is beter voor de maag. Algemene Bank Nederland vakantiereizen Bisschop van Sofia in inrichting Dameskapper 5 pCt duurder Excuus voor verbranden van Indonesische vlag Nieuwe boeket TROUW/KiViAiRTET W OENSDAG 30 JiAiSTOARI 1974 KERK/BINNENiLAND Van een onzer verslaggevers TXlVTEREX De gereformeerde synode gaat de gemeenten een 'proeve van een eenparig geloofsgetuigenis' aanbieden. Daar moet dan op bet grondvlak beraad over komen. Uit de reacties kan daarna blijken, of ook de volgende stap zal worden gezet: een geloofsbelijdenis in nieuwe bewoordingen. Dit is in bet kort, waar toe gisteren in Lunteren is besloten. Al vijf jaar is de synode met deze zaak bezig. In 1971 droeg zij de hoog leraren dr. G. C. Berkouwer en dr. H. N. Ridderbos op. een proeve van een eenparig geloofsgetuigenis te formule ren. 'Eenparig' als aanduiding van de betrokkenheid op de enige heilsbood schap, ondanks alle verschillen die er zijn. 'Geloofsgetuigenis' in bewuste onderscheiding van 'geloofsbelijdenis', d.w.z. belijdenisgeschrift der kerk. Misschien als een aanzet daartoe, maar dat is (zie boven) nog in de schoot van de toekomst verborgen. De proeve van de beide hoogleraren is niet kort en beslaat met de vooraf gaande verantwoording en bezinning maar liefst 25 dicht bedrukte vellen. In de inleidende beschouwingen wordt de vraag gesteld, of de oude confessies nog in staat zijn, als belij den der kerk het leven van de men sen duidelijk in het licht van het evangelie te stellen. Er zijn immers zoveel vragen van deze tijd waarop de oude confessies nog geen antwoord konden geven. Het gaat dus bepaald niet alléén om een eigentijdse taal kundige vormgeving. Bij het doordenken van de verschil lende gezichtspunten, die met een ei gentijds belijden te maken hebben, worden onder meer genoemd: de noodzaak van een concentratie op 'het ene nodige'; waarachtigheid, evangeli sche zuiverheid en het bewustzijn dat de kennis van de kerk onvolledig is; Gods Woord dat gezag wil hebben; de noodzaak tot bekering; verzoening door Christus; radicale veroordeling van de zonde en de ernst van Gods toorn in verband daarmee; het gedrag tegenover de medemens als toetssteen van de bekering; Gcds heil dat niet opgaat in onze daden. .Proeve. De proeve zelf geeft een getuigenis op de volgende punten. Ons christelijk geloof is geloof in God. Wij kennen Hem niet uit onszelf, maar alleen uit zijn openbaring. In de bijbel heeft Hij zijn openbaring gegeven, als grondslag voor de kerk om daarop haar geloof te bouwen. God openbaar de zich in Christus om ons weer aan het doel te doen beantwoorden waar toe Hij ons geschapen en in de we reld geplaatst heeft. Als geloofsinhoud volgen deze tien punten, of artikelen (vereenvoudigd aangeduid): Wij geloven dat God onze vader Is ln Jezus Christus onze Heer dat God de mens goed en naar zijn evenbeeld geschapen heeft dat Jezus Christus de gezondene van de Vader, de Heiland der we reld is dat Christus' verzoening allereerst betrekking heeft op de verhouding van de mens tot God dat het rijk van Christus de we reld is ingegaan om de strijd aan te binden tegen de machten, die het leven van de mensen knechten dat Christus zich door de predi king van het evangelie altijd een gemeente vergadert uit alle volken dat wij door de doop worden opge nomen in de gemeenschap van Christus en van de gemeente als zijn lichaam dat de Kerk ln de wereld alleen kan bestaan door de kracht en de leiding van de Heilige Geest. dat God zijn gemeente uit de we reld heeft geroepen en aldus on derscheid gemaakt heeft tussen Kerk en wereld. dat wij op weg zijn naar de toe komst van de Heer. waarin Hij al le dingen nieuw zal maken. Dankbaarheid De proeve werd aanvaard met algeme ne stemmen. Het ene synodelid na het andere sprak zijn grote dankbaar heid uit voor het stuk. 'Halleluja, dat dit nog mogelijk is in onze zo ver- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank; Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. deelde kerk', zei dr. C. Gilhuis uit Den Haag. Dr. H. B. Weijland uit Arnhem herinnerde eraan dat in een vorige synode gezegd was: 'Een belij denis kun ie niet maken, die moet je krijgen, daar moet je om bidden.' Vandaag beleven we een begin van gebedsverhoring, aldus dr. Weijland. Prof. dr. Tj. van der Walt uit Pot- chefstroom, afgevaardigde van de Zuidafrikaanse gereformeerde kerk, zei dat hij de proeve met groeiend en thousiasme gelezen had. Hij zag er een goede mogelijkheid in om er de tegenstellingen in de gereformeerde oecumenische synode door te overwin nen. Prof. dr. J. Verkuyl uit Amsterdam was getroffen door de vrolijk-dankba re toon van het stuk en door de con centratie op het éne nodige: wat God ons geeft en wat Hij voor ons is. Samenvatting Wel vroegen verschillende synodele den zich af hoe de taal van de proeve zal overkomen, met name bij de jeugd. Prof. Verkuyl en prof. dr. K. Runia deden de suggestie om naast deze proeve te komen met een een voudige, krachtige samenvatting in al ledaagse taal. bv. om de buurman in handen te geven of om te functione ren bij het belijdenis-doen. Misschien zou dat ook in de vorm van een cate chismus kunnen. Prof. dr. D. Nauta uit Amsterdam was het er mee eens, dat de auteurs van de proeve het positieve belijden voor op gesteld hebben. Maar hij vond het toch ook een eis voor een belijdenis dat er in uitkomt waartegen het pre cies gaat. Hit noemde als voorbeeld de Barmer Thesen van 1934 en ook prof. dr. H. Berkhof die in zijn nieuwste boek steeds laat uitkomen wat het verkeerde is en waarom hij zich daartegen keert. Ook wilde prof. Nauta duidelijkheid inzake de verhou ding tot de drie formulieren van enig heid. Allerlei dingen die daar in staan, worden niet genoemd in de proeve. Gelden die straks niet meer? Prof. Nauta noemde als voorbeelden wat de klassieke belijdenisgeschriften -/eggen over Adam en Eva. de schrift beschouwing. de maagdelijke geboor te. Zijn dat nu kernpunten of niet? Antwoord Prof. dr. G. C. Berkouwer wees er in zijn beantwoording op dat de vergelij- kig met de Barmer Thesen niet zon der meer opgaat. Zij ontstonden in een duidelijke noodsituatie, de afweer tegen het nationaal-socialisme. Nu ligt dat veel moeilijker, want nu gaat het niet zozeer om één duidelijk punt. 'Wij hebben geprobeerd niet een hoe veelheid specialité's de la maison te laten zien, maar het evangelie. Zou den we daarnaast gepoogd hebben al lerlei dwalingen uitdrukkelijk af te wijzen, dan zou dat ten eerste een verschrikkelijk moeilijke zaak zijn, de kans zou groot zijn. dat de betroke- nen zichzelf er niet in zouden herken nen, theologisch zou het vrijwel niet waterdicht te maken zijn én het zou de aandacht van het eigenlijke waarom het ons ging afleiden: de dynamische kracht van het evangelie in deze tijd', aldus prof. Berkouwer. Prof. dr. Herman N. Ridderbos voeg de hieraan toe dat er toch wel dege lijk positie gekozen is in allerlei con troversiële zaken van wezenlijk be lang. Zo wordt er over de zondeval duidelijke taal gesproken, al worden Adam en Eva niet genoemd. Over de verzoening wordt er gezegd dat Chris tus zich 'in onze plaats' in Gods ge richt heeft gesteld. Wie oren heeft om te horen, die hore, aldus prof. Ridderbos. Hij deelde verder nog mee dat prof. Berkouwer en hij uitgeno digd zijn om op de eerstvolgende zit ting van Je hervormde synode over de proeve to spreken. Verschillende synodeleden vertelden dat zij volgen de week al in hun gemeente gespreks- kringen startpn over het stuk. VLISSINGEN De hervormde ker- keraad van Vlissingen, wijkgemeente Noord-West, heeft aan de generale synode het verzoek gericht, om in de vergadering van februari duidelijk uit te spreken, dat vóór alles door alle re geringen en kerken het recht van het Joodse volk dient te worien erkend op een soeverein en onafhankelijk be staan in vrede onder de andere vol ken in het Nabije Oosten, zoals dat is bekrachtigd door resolutie 181 van de Verenigde Naties, op 29 november 1947. Dat impliceert de plicht, óók voor de Arabische landen, lidstaten van de Verenigde Naties, dit basisrecht van het Joodse volk onvoorwaardelijk te erkennen en daarvan duidelijk blijk te geven bij de voortgaande vredes besprekingen, teneinde te komen tot normale wederzijdse betrekkingen met de staat Israël, zoals gebruikelijk Is voor lidstaten van de Verenigde Naties. Eerst wanneer dit grondrecht van het Joodse volk door de Arabische landen officieel en daadwerkelijk is erkend, is de Israëlische regering in staat, oog te hebben voor de wettige rechten en belangen van de Palestijnse Arabie ren, en volledige medewerking te ver lenen aan het vinden van wegen om deze rechten en belangen te verwezen lijken, aldus de Vlisaingse wijkkerke- raad. door A. J. Klei De komst van het nieuwe gereformeerde maandblad Credo bepaalt een mens er weer eens bij dat de naam een voorteken is. Nomen est omen. Zeg mij hoe uw kerkblad heet en ik zal zeggen wie gij zijt. Credo betekent: ik gelóóf! Daarmee zijn we ver uit de buurt van laf geaarzel in de trant van: voorzover ik het bekijken kan nee, wij zijn hier in de confessionele hoek van de gereformeerde kerken '.vaar overtuigingen, die niet van vandaag of gisteren zijn, stevig overeind staan. Credo! Dat klinkt even krachtig als geruststellend en ligt ook bij conversaties makkelijk in de mond: Piet, heb jij Credo al uit? Hoezeer verbleekt bij dat ferme Credo, dat een calvinistisch hart sneller kloppen doet, de naam van een ander maandblad, dat ooit ook in een gereformeerde wieg gelegen heeft. Ik bedoel Voorlopig, 't Kan vriezen en 't kan dooien, bedoelen ze zeker en jawel hoor, je hoeft de lijst van medewerkers maar na te lopen om te kunnen vaststellen dat je bij 't linkse volkje bent. Hier wordt het feit dat we maar ten dele kennen, op de troon gezet. Begrijp me goed, de mannen van Credo kennen ook maar ten dele, maar 't mooie is dat je daar niks van merkt. Nomen est iomen. In de na-oorlogse jaren had je een gereformeerd blad dat Bezinning heette en een hervormd getint tijdschrift dat Wending gedoopt was. In die periode waren de gereformeerden alsmaar bezig zich te bezinnen op de zekerheden die ze hadden overgehouden uit de tweede wereldoorlog en uit de kerkscheuring. Maar de hervormden zongen dat het een lust was: nun musz sich alles, alles wenden, en dat lang niet alles van enige wending gediend was, mocht de pret niet drukken. De jaren verstreken. De gereformeerden ruilden de beschutting welk de bezinning hen bood, in voor de de tochtige halte van de voorlopigheid. Wending schrompelde in tot voorname manoeuvretjes op geestelijk gebied in de betere kringen. Dit laatste mag ons overigens niet de ogen doen sluiten voor het hervormd imperialisme, waartegen indertijd niet- hervormdé kerkbladen Tb "heerlijk te keer konden gaan. Dat imperialisme is nog springlevend, het stelt zich alleen verdekt op achter de zo onschuldig aandoende naarn^11 Hervormd Nederland. Ik vraag me wel eens bezorgd af of dan niemand in de gaten heeft hoe ze zitten te snakken om die woorden om te keren en er dit van te maken: Nederland Hervormd. Precies: Héél Nederland hervormd, daar zijn ze op uit. Bij deze waarschuwende woorden wou ik het maar laten. Twee plaatjes van cartoonist Cork brengen treffend het nut van Kerkbladen in beeld. LONDEN (Reuter) Twee en veer tig baptisten in Siberië hebben de Rus sische partijleider Brezjnev toestem ming gevraagd, om naar West-Duits- land te mogen verhuizen. Zij zijn van Duitse afkomst. Een afschrilt van hun brief aan Brezjnev bereikte dezer dagen het westen, samen met andere documen ten waarin sprake is van nieuwe ver volgingen van christenen in Rusland. De 42 wonen in Barnaoel, een indus triestad in het hart van Siberië. Zij schrijven, dat zij drie jaar geleden vrijwillig afstand hebben gedaan van hun Russisch staatsburgerschap na een hevige vervolging. Sindsdien krij gen hun bejaarden geen pensioen meer. Werklozen kunnen nergens meer aan de slag komen. De burger lijke stand weigert hun kinderen in te schrijven. Hun enige oplossing is emigratie, maar. zo schrijven zij, ie mand die daartoe vergunning aan vroeg, werd gearresteerd. Het aantal mensen van Duitse afkomst in Rus land wordt geschat op 1.8 miljoen. Een relatief groot aantal van hen is baptist. (ADVERTENTIE) Strft de pijn ontziet de maag kent'. Eerst werd 'het publiek' lafheid verweten en nu zouden ze nog achter lijk zijn ook. Laat hij er zich niet op verkijken! De verkiezingen konden weieens gaan uitwijzen, dat deze men sen toch meer moed, intelligentie en intuïtie bezitten di.n hem lief is. Musselkanaal W. Wesseldijk Roemenië (2) De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatic wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Regeringssteun (3) Het artikel van dhr. Aantjes over sub sidiëring van kranten is ongenuan ceerd. Hij wil daarin de indruk wek ken, als zouden alleen hijzelf en de instemmende lezers van 'progressieve' kranten het intellectuele deel van ons volk vormen. Abonnees op andere bla den laten zich volgens hem in hun onnozelheid lijmen en behoren in zijn ogen tot 'de schare, die de wet niet De vierde reden waaron de reeenng in Roemenië de orthodoxen liever heelt dan de proleStan.en, zou kun nen zijn omdat de leiding van deze orthodoxe kerk in handen is van de regering. Deze reden zou dan ook te gelijk de andere drie redenen, die de schrijfster noemde in de krant van 22 jan., verduide'ijken. Want waarom zou anders de principieel atheïstische regering in Roemenië zich verbonden voelen met een kerk die principieel een hemelse roeping heeft? Wat heeft immers het licht gemeen met de duis ternis? Gaarne zou ik mevr. Ter Vrugt op willen roepen deze vierde reden objectief te onderzoeken. Hardinxveld-Glessendam W. van Wijngaarden Liedboek Met ontsteltenis heb ik gezien dat in het liedboek voor de kerken het 'Ere zij God' niet voorkomt. Kerstliederen genoeg, maar het door heilige engelen gezongen lied ontbreekt. En dat ter wijl er in de berijming geen woord door mensen bij gemaakt ls, enkel en alleen de woorden zoals de bijbel die vermeldt in Lukas 2:14. Zuidbroek mw. L. A. Kroon-Bouman Trans World Radio Naar aanleiding van uw artikeltje 'Tr^ns World Radio,zendt nu ook uit in het Russisch' zou ik er graag op willen wijzen, dat dit reeds jaren ge beurt. Elke week wordt door Trans World Radio in 60 verschillende Rus sische programma's het evangelie ge bracht. Groot is de zegen hierop. Vol gens vooraanstaandé Russische chris tenen kwam al meer dan een miljoen mensen hierdoor tot geloof. Trans World Radio zendt momenteel uit in 38 talen, waarvan er 14 achter het IJ zeren Gordijn worden gesproken. Ook zijn er Nederlandse programma's die over bijna geheel de wereld kunnen worden gehoord. Inlichtingen: TWR, Postbus 61, Baam. Baarn K. H. B. Bolwijn Verschraling (3) De heer W. P. Weijland is ingegaan op het ingezonden stukje van de heer L. J. van 't Spijker. Als oud-onderwij zer (basis- en LOM-school) troffen mij enkele zinsneden: Leerlingen wer den patiënten genoemd en O fouten heette de grote triomf. Dergelijke ge luiden heb ik wel meer gehoord, doch de heer Weijland maakt het wel heel erg bont als hij LOM-leerlingen stum pers noemt. Een onderwijzer, die zich niet verdiept in de problemen rond om de leer- en opvoedingsmoeilijkhe den van zijn 'patiënten' en ze uit scheldt voor stumpers, geeft zichzelf een brevet van onvermogen. Bussum C. Vissers (ADVERTENTIE) Keus volop. Nu nog wel. Maar het is zomer vóór u 't weet. De reisgidsen liggen klaar. Kom. WENEN (Kathpress.) De rooms- katholieke bisschop van Sofia, Simeon Kokov, zou in een psychiatrische in richting zijn opgesloten. Het Oosten rijkse persbureau Kathpress heeft dat vernomen van een thans in Oostenrijk verblijvende Boelgaarse pastoor. De situatie van de rooms-katholieken in Boelgarije zou er een zijn van een stervende kerk. Zij vormen een kleine minderheid van naar schatting 70.000 gelovigen. Het is onmogelijk priesters op te leiden. Er zouden nog ongeveer zestig geestelijken zijn, van wie de jongste vijftig jaar is. Limburgse brief aan gereformeerde synode over tweede dienst SITTARD De gereformeerde kerke raden van Maastricht en Sittard heb ben wegens, het sterk teruglopend kerkbezoek zich genoodzaakt gezien, de tweede dienst op zondag af te schaffen. Daarmee zijn deze kerkeraden formeel in strijd gekomen met de kerkorde, die voorschrijft in artikel 71, dat zon dagmiddags de catechismus behandeld wordt. Om deze zaak op te lossen, heeft de classis Maastricht aan de ge nerale synode gevraagd om een hand reiking, om datgene wat artikel 71 veilig wil'stellen, op een nieuwe ma nier temidden van de gemeente waar te maken. Het classisverslag in het Kerkblad van de gereformeerde kerken in Noord- Brabant en Limburg meldt ervan: 'Het probleem is er in alle kerken: slechts weinige kerkgangers in de middagdiensten. In de kleine kerken maakt het zich echter dubbel bemerk baar. Daar komen er soms zelfs nog geen tien. Grotere stadskerken hebben uitwijkmogelijkheden, door enkele kerkgebouwen te sluiten en naar een centrale plaats te verwijzen- Zo ko men ze niet in strijd met de letter der kerkordg,,Verder komt de bedoe ling van dc traditionele middagdienst (onderwijzing van de belijdende le den) in de praktijk in veel gevallen beter tot zijn recht via het toerus- tingswerk en in gemeentekringen. Zangdiensten trekken incidenteel meer mensen, maar de algehele ten dens blijft ongewijzigd. Moeten we nu continueren, alleen omdat de kerkor de het voorschrijft?' AMSTERDAM Dameskappers mo gen hun prijzen met vijf procent ver hogen. Het ministerie van economi sche zaken heeft hun toestemming ge geven om de extra-loonkosten die een gevolg zijn van de betaling van het minimum-jeugdloon door te bereke nen. IN TE DENKEN OF NIET De dominee van ons dorp had zoi een goeie preek. We hadden bijna ze tijd vergeten, zo intensief wi we voor de dienst aan het lied-< nen geweest. Maar ja, 't ging oo|-'' goed. Natuurlijk zullen er wel i sen zijn die zich aan al dat gedoe die nieuwe liederen ergeren. Ik al horen zeggen: je komt toch voor zangles in de kerk'. Inderc daar heeft de opmerker(ster) g aan. Zangles is niet het hoofddoel de kerkdienst, maar als we ve p willen komen en vooral goed en onordelijk willen zingen zullen doodeenvoudig eens wat liederen ten leren. Dat kan helemaal kwaad. Het geeft vaak even een spannen sfeer aan onze kerkdienfej die vaak toch al niet overlopen X bewegelijkheid. Wat kan daar 0 jg§ zijn om goede nieuwe liederen te gen op wijzen die totaal nieuw en ons verrassen door hun wen gen? Goed, misschien houdt ieni niet van zingen (hoe het dan vei 11 moet weet ik ook niet), maar hij zich toch oen beetje moeten vo«fcr-< naar de meerderheid die kenni wel van zingen houdt. Maar de d nee had een goede preek. Alleen een bepaald ogenblik zei hij iets ik niet helemaal kon meemaken, zei. dat hij zich best kon indet dat er tegenwoordig mensen zijn het maar niets vinden als er doi dominee gewezen wordt op een i kenlijst bij de uitgang. Al dat gressieve gedoe, en zo. Ik dacht vraag nummer één is: waarvoor is lijst? Bij ons lagen laatst lijsten Amnesty International, maar 't ook voor iets anders zijn. Een met handtekeningen om gestuurd worden naar machthebbers, om machthebbers le bewegen om men die ten onrechte gevangen zitten te laten. Kan. dat ooit in de we verkeerd zijn? Vloekt dat met e evangelie?; Of is dat hU,'juist een kl( an poging om althans iets valt het eide gelie der bevrijding! zichtbaar te u ken? Ik moet zeggen dat ik the enenmale niet kan indenken dat mand daartegen bezwaar kan hebHw En wie dat wel heeft, dib moet uk dan nog maar eens nader latenoh i|j wijzen in wat de kerk is en toat2jpg evangelie vraagt. id er rijn I loonU NED HERVORMDE KERK Beroepen te Putten: K. Schipper ei Dordrecht; te Gorinchem: F. J. t. van Boven te Soesterberg; te A ur (prot. kerk van België): jhr. drs. Can Schorer, kand. te Driebergen. Aangenomen naar Marken (toez.) Pronk. vic. te Amsterdam; naar e\, den: M. H. Boogert te Hellendoori ns El et looi Bedankt voor Leerdam: H. A. Slooten te Nijkerk. Beroepbaar J. Jeltema, vic. te Ho$L veen, wonende Zoutstraat 16, Grolde gen. GEREF KERKEN Aangenomen naar 's-Gravenzande: Hansen te Nieuweroord. GEREF KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Brunssum-Treebeek: P. van Dijk te Tiel-Zaltbommel. dot la DEN HAAG De Nederlandse re ring heeft gisteren ,de Indonesisi j ambassadeur iau.Den Haag veroV schuldigmgen aangeboden voor i verbrande#'van de Indonesische vj vorige-'week zaterdag op een aan plaatsen in Nederland, o.a. in Rott jj dam door groepen Molukkers. tv Uitgeverij Buijten en Schipperheir' te Amsterdam heeft (in een klei ?l oplage) een kalender in de handel bracht. De kalenderbladen zijn ge lustreerd met reproducties van gra\ res van oorlogs- vracht- en visse schepen, gegraveerd door Petr Schenk (1671-1715). naar tekening van Sieuwert van der Meulen. prijs van de kalender bedraagt 12. Toen dc bennen nog bloeiden (her neringen van een doktersvrouw) j schreven door N. A. M. Wijchgfo Uitg. Bigot en Van Rossum b.v. n Blaricum. 167 blz. 13.90. Bij uitgeverij Kluwer te Deventer verschenen een Internationaal won denhoek voor handel en economie 9 talen t.w. Engels, Esperanto, Dui n Spaans, Frans, Italiaans, Nederlant Portugees en Zweeds. 535 blz. In de serie 'Het ontstaan der rnein heid' van uitgeverij Time Life Intu national te Amsterdam, is verschene De eerste Amerikanen door R. Cl borne en de redactie van Time Li boeken. 160 blz. 28.50. Kies uw auto, KNAC autojaarbo 1974. Foto's en technische gegeve van alle personenauto's die op markt zijn. Uitg. Elsevier, Amsti dam. 256 blz. 4.90. Het werkelijke gesprek door dr. E. D. Carp. Uitg. De Tijdstroom te L chem, 2e druk, met een voorwooi van prof. dr. R. Dellaert. Een psychl ter over: ontmoeting en gesprek; ze ontmoeting in de ander; het toebli ken tijdens het gesprek; het atona resp. nonverbale gesprek; het gespn met zichzelf. 98 blz. ƒ9. De oudere havenwerker, populaire s menvatting van het proefschrift va dr. J. Baart. Uitg. Don ia Pers, Rotte dam. 16 blz. Tussen de regels door, rede uitgespr ken bij de aanvaarding van het ami van gewoon hoogleraar aan de Rijkst niversiteit te Leiden door mr. J. Ve burg. Uitg. Kluwer, Deventer. 28 bl 4.50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2