Lubbers buigt niet Belgen naar stembus Protest aankomende verplegers iixon loor 'echter tedaagd Kleuter-basisschool gaat 115 miljoen extra kosten ^oweevjssTO? 11T"*** X'imj3iv.jMgéir. Het ALLERLAATSTE nieuws hoort u via 06222-333 vanhetANPzèlf! Stel dat hij je morgen belt. Niet radeloos worden. Stap naar Voss. Nieuwe dingen beginnen bij Voss. ~yoss !n deze krant WASAUTOMATEN 499- Minister doet één concessie ogezegd Auto-ongeluk: drie doden en twee gewonden Kind aangerand Onze bonnen bïijjven Vrouw doodt haar kind Leidse CouramU HRISTEUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 oU JANUARI 1974 1 haarlemmerstraat 9250 'leiden Alle bekende merken Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur LOS ANGELES (Reuter, AP, JPI) Een rechter in Los ügeles heeft president Nixon insdag bevolen voor een recht bank te verschijnen om te ge- uigen in een proces tegen zijn roegere medewerker John Ehr- ichman. De president zou op 25 februari voor het eerst moeten erschijnen. Zelden werd in de jnerikaanse geschiedenis een (resident als getuige gedag- aard. Nimmer werd aan een ergelijk bevel gevolg gegeven. techter Gordon Ringer besloot tot z'u historische stap op ver- oek van de advocaten van Ehr- ichman en zijn mede-beklaag- len David Young en Gordon ,iddy. Ze staan terecht wegens iet organiseren van de inbraak n het kantoor van Daniel Ells- lergs psychiater in september 971. Ehrlichman en zijn colle t's willen dat de presidential iun verweer komt bevestigen dat zij, toen zij opdrac&triot .d$ nbraak gaven, handelden alsTc- lerale politi^gnStenareij. let verzoek dé advocaten Ic. president.als getuige te dag- aarden kwaiti'na een weigering ran Ntxo» - vrijwillig voor zijn Xjd-tpeiJèwerkers te komen ge- figen. De beslissing van de ëehter aan hun verzoek te vol leen, kwam voor de advocaten een verrassing. Ze hadden ich er al op voorbereid dat ze de president alleen een schrifte lijke getuigenis zouden mogen vragen. Volgens rechter Gordon Ringer zou het de eerste keer [in de geschiedenis zijn dat een president van Amerika door een staatshof wordt gedagvaard. Wel werd in 1807 president 'Thomas Jefferson door een la gere rechter gedagvaard in een proces Wegens landsverraad. Jefferson weigerde te verschij nen en dit voorbeeld werd in vergelijkbare gevallen door an dere presidenten gevolgd. De vroegere medewerker van Nixon, John Ehrlichman, wordt beschuldigd van braak, misdadi ge opzet en meineed voor zijn aandeel in de inbraak in het [kantoor van Ellsberger psychia ter. Young en de al wegens in braak in het Watergate-gebouw 'veroordeelde Liddy, maakten deel uit van het 'loodgieters team' dat in opdracht van Nixon door Ehrlichman werd gevormd om te proberen infonnatielek- ken in het Witte Huis te dich ten. Dc inbraak bij Ellsbcrgs psychiater-maakte deel uit van deze loodgietcrsactiviteiten. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Minister Lubbers feconomische zaken) weigert, dwars tegen de wens van de meerderheid van de Tweede Kamer in. de gehele detailhandel buiten de verscherping van het prijsbeleid te laten. De enige concessie die de minister wil doen, is de toch al tijdelijke verscherping voor deze bedrijfssector eerder opheffen als dat maar enigszins mogelijk is. Met deze opstelling trotseerde de mi nister gistermiddag de. confessionele, fracties. Zij en,vin£t ÏÏê!^djM«wwder- 1 heid vaji de kajjMfcrfSnWTTfe motie Schouten^j4j#PFgan-waarin wordt ge vraagd*^ .detailhandel wel buiten -schot te laten. Hoewel de aanneming van deze motie in feite eeh nederlaag voor de minis ter Jj^tÊkende, leidde dit niet tot een ^«^èrp politiek conflict. De. confessio- r ïtele fracties namen er althans genoe gen mee, dat het 'meningsverschil tus sen hen en de regering in feite steeds kleiner is geworden', zoals de KVP- woordvoerder dys. Van Amelsvoort het formuleerde. Wat nog overblijft is, volgens hem, het tijdstip waarop de detailhandel van de -erscherping ontheven zal worden. Hij vergenoegde zich ermee dat dit in ieder geval zal gebeuren nog voordat er ongelukken zullen gebeuren. Ook de indiener van de motie, drs. Schouten trok uit het gebeuren geen al te harde conclusies: 'de minister voert mijn motie nu nog niet uit, maar hij zal dat doen zodra dat maar enigszins kan. Daarmee is de tijdelij ke verscherping voor de detailhandel nog tijdelijker geworden', meende hij. 'Hulp' Dat het naar buiten toe zo met een sisser afliep, kan grotendeels worden toegeschreven aan het optredén van oppositieleider Wiegel (WD). Hij vroeg terstond na de verklaring van de minister een interpellatie aan-, Zie verder pagina 5 it wordt langzamerhand tijd t medewerkers aan jeugdcentra aanmerking komen voor een varentoeslag. Mr. L. R. Moutijn, officier van justitie in Zutphen. Regenkans Kans op regen en matige, later tot krachtig en aan de kust tot hard toenemende wind uit zuid west tot zuid. Maximumtempera turen omstreeks 7 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: aanhoudend wisselvallig en iets hogere temperaturen. Morgen zon op: 08.22 onder: 17.25 maan op: 10.50 onder: 01.51 De heer Schoïïten van de ARP achter de regeringstafel naast een over zijn werk gebogen minister-Lubbers. '.upper verdwijnt it Veluws dorp Van een verslaggever ROELOFARENDSVEEN Bij een ongeluk op rijksweg 4, Den Haag-Am sterdam, onder Alkemade (gemeente Roelofarendsveen) zijn gistermiddag drie mensen om het leven gekomen en twee zwaar gewond. De slachtof fers zijn A. J. Slengerland (22) uit Hillcgom; J. B. Verdegal (21) uit Vo gelenzang en F. G. J. van der Veld (19) uit Heemstede. Zij waren op slag dood. De zwaargewonden zijn niet in levensgevaar. Het busje, waarin dc vijf mensen za ten. raakte door onbekende oorzaak van de weg en botste tegen een boom. De rijkspolitie heeft geen defecten aan het busje kunnen vinden en er is evenmin drankmisbruik geconstateerd. (ADVERTENTIE) DEN HAAG De samenvoeging van kleuter- cn basisschool tot één nieuwe school voor vier- tot twaalf jarigen gaat veel geld kosten. Vol gens een epgave die het ministerie van onderwijs ons verstrekte zal de optrekking van de salarissen van kleuterleidsters tot het niveau van die van onderwijzers ongeveer 115 miljoen gulden kosten. Daar komen dan nog extra kosten bij voor de aanpassing van de gebouwen. Verhoging van de salarissen van kleuterleidsters is een punt dat al langer op het verlanglijstje van de onderwijsorganisaties staat. Vorig jaar hebben de kleuterleidsters reeds een extra verhoging gekregen, maar de verdere verbetering van de ze salarissen wordt een dringende eis, wanneer 'kleuter' en 'basis' on der één dak komen. Het is dan moeilijk voor te stellen dat binnen de groep ran leerkrachten voor vier- tot achtjarigen grote salarisverschil len kunnen voortbestaan. Uiteraard zal de opleiding van kleuterleidsters dan wel moeten worden aangepast. Zoals bekend heeft minister Van Ke- menade onlangs een commissie inge steld om de eenwording van kleuter en basisschool op experimentele ba sis te beginnen. Inmiddels Is het Christelijk pedagogisch studiecen trum begonnen met een poging, kleuter- en basisscholen dichter bij elkaar te brengen. Het CPS wil eerst dc betrokken kleuterleidsters en de onderwijzeressen van de eer ste klassen met elkaar in contact brengen om te praten over eikaars werk, de orergang van kleuter naar basisschool, de observatie van leer lingen en het in de klas gebruikte materiaal. Vervolgens stelt het CPS voor dat de kleuterleidsters en on derwijzeressen in eikaars groep gaan kijken, leerlingdossiers aanleggen, en dan ook gaan spreken over de werkplannen van belde scholen. waarin hij het niet uitvoeren van de motie Schouten onaanvaardbaar noem de. Hij diende daarop een motie in waarin de minister wordt uitgenodigd de kwestie nog eens'opnieuw aan de orde te stellen in het kabinet. De fracties van de KVP en de ARP had den hieraan weinig behoefte, omdat de regering juist naar aanleiding van de motie de vinger aan de pols houdt. 'Steun voor zijn motie kreeg de heer Wiegel wel van de CHU-frac- tie. De samenwerking die de confessi onele fracties gedurende het gehele prijzendebat aan de dag gelegd had den leed hiermee op het laatste nip pertje nog schipbreuk. De XVP-fractie heeft tot op het laat ste moment geaarzeld over de motie- Schouten. Zij wilde haar geestverwan te minister niet al te hard vallen, en vond bovendien, dat hij in belangrij ke mate aan de bezwaren van de Ka mer tegemoet was gekomen. Gister middag nog rekende de minister de Kamer voor dat thans ongeveer ne gentig procent van de detailhandel buiten de prijsverscherping valt. Deze negentig procent vertegenwoordigt on geveer 55 pro-ent van de omzet in de ze sector. De fractie besloot uiteinde lijk toch voor de motie te stemmen, omdat het lang niet zeker is dat geen scheve concurrentieverhoudingen zul len ontstaan. Het gevaar zou namelijk bestaan, dat de kleinere winkelier f» f DEN HAAG Naar schatting hon- clerdvijftig leerlingen-verpleegkundi gen hebben gisteren in Den Haag ge demonstreerd tegen het ziekenhuisbe- leid van staatssecretaris Hendriks van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne. Zij hebben kritiek op de door hem vo rig jaar afgekondigdpersoneelsstop voor ziekenhuizen en op de bezuini gingsmaatregelen in de gezondheids zorg. Vandaag wordt in de Tweede Kamer 'de begroting van het ministe rie van volksgezondheid en milieu hygiëne behandeld. De demonstranten overhandigden aan de voorzitter van de Tweede Kamer dr. A. Vondeling een pakket met bij na tienduizend handtekeningen van verpleegkundigen en sympathisanten. Bij de overhandiging van deze hand tekeningen was ook staatssecretaris Hendriks aanwezig en de voorzitster van de vaste Kamercommissie voor volksgezondheid mejuffrouw H. van Leeuwen (AR). Staatssecretaris Hen driks zegde toe 'in alle ernst aan dacht te zullen bestéden aan de klachten van de verpleegkundigen bij de behandeling van de begroting van zijn ministerie.' Mejuffrouw Van Leeuwen vertelde dat direct na het afkondigen van de maatregelen van het ministerie de vaste Kamercommis sie zich hierover had beraden. 'De commissie heeft staatssecretaris Hen driks unaniem geprezen als een moe dig man, omdat hij geprobeerd heeft de beheersing van de kosten aan te pakken. Ik zie persoonlijk niet dat de gezondheidszorg in de knel komt bij een goede uitvoering van de maatre gelen.' De verpleegkundigen stelden voor 'te bezuinigen op valium en niet op de arbeidsomstandigheden van het perso neel Mejuffrouw Van Leeuwen zegde Van onze correspondente BREDA In Breda heeft een onbe kende man een zevenjarig meisje mee gelokt en aangerand. De man had het meisje gezegd vlug met hem mee te gaan, omdat haar broertje in het water gevallen zou zijn. Toen het meisje hard begon te huilen, vluchtte de man op zijn groene fiets weg. Verder ontbreekt elk spoor. tenslotte toe dat er geen ontslagen zullen vallen, maar dat de bezuinigin gen zullen gezocht moeten worden in het kader van o.m. de verkorting van de verpleegduur. Behalve deze handtekeningen bood een delegatie van het Snouck van Loosenziekenhuis uit Enkhuizen de Kamervoorzitter 22.000 handtekenin gen aan van mensen die menen dat dit ziekenhuis met gesloten mag wor den. (ADVERTENTIE) Dit nummer staat ook vóór In uw telefoongids. (ADVERTENTIE) De benzinedistributie is zo goed als afgeschaft. Vrijwel nie mand heeft meer bonnen nodig om nog benzine te krijgen. Maar laten we ons niet vergissen: dc benzine is nog altijd niet alleen duurder, maar ook schaarser dan vroeger: de toe voer naar de pbmpen is met 15 procent verminderd. Wij schaffen onze bonnen nog niet af. Ze zijn voor ons (en u) nog steeds waardevol, want er komen zo'n 40 tot 50 nieu we abonnees per dag op binnen. En hoewel het papier, net als de benzine, schaarser en duurder is geworden, kopen we graag voor hen die ons een bon toesturen, extra papier in. Ook voor u. De directie. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraalmap briefpa pier en pen). C Pletine-schaaltje (flessenon- derzetters). C Gezellige rookverdrijver Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, Amsterdam. BRUSSEL (AP, Reuter, UPI) De Belgen zullen vermoedelijk op 10 maart naar de stembus worden geroepen om een nieuw parle ment te kiezen. Koning Boude- wijn heeft gisteren het parlement ontbonden, nadat de formatie van een nieuw kabinet was mislukt. Leo Tindemans heeft zijn formatie-op- dracht gisteren teruggeven, nadat zijn pogingen een minderheidsregering te vormen op niets waren uitgelopen. De formatie is afgesprongen op ge brek aan medewerking van de Waalse vleugel van de christelijke volkspartij (PSC). Tijdens zijn persconferentie zei de christen-democraat Tindemans, die in het afgetreden kabinet Lebur- ton vice-premier was, dat zijn uitgangs punt bij de formatie poging geweest was een regering te vormen die kon rekenen op een evenwichtige steun in het parlement. Daartoe was medewer king van de PSC noodzakelijk, aldus Tindemans. Toen de PSC niet tot me dewerken bereid bleek moest ik mijn poging staken, aldus de ex-formateur. Pogingen het oude kabinet te handha ven was op onwil van de socialisten gestuit, aldus Tindemans. Raffinaderij De Belgische regering een coalitie van socialisten, christen-democraten en liberaien trad tien dagen gele den af na ren conflict over de wense lijkheid van een Iraans-Belgische olie raffinaderij in België De bouw van de ze raffinaderij zou een eerste stap zijn geweest naar nationalisering van de energievoorziening waar de socialisten vóór maar liberalen en christen-demo craten tégen zijn. Daarnaast hebben voortdurend de Waals-Vlaamse tegen stellingen een rol gespeeld in de con flicten, die met de ratfinaderij-affaire tot een uitbarsting kwam. Volgens de Belgische grondwet moe ten nieuwe verkiezingen binnen 40 dagen worden gehouden na publikatie van het dekreet betreffende ontbin ding van het parlement. De verkiezin gen komen een jaar vóór de officiële termijn. SLIEDRECHT De 31-jarige me vrouw H. B. uit Sliedrecht heeft in een vlaag van verstandsverbijstering haar vijfjarig dochtertje om het leven gebracht. Toen haar man van zijn werk thuiskwam vond hij het kind dood in bed. De vrouw werd bloedend op straat gevonden: zij had getracht haar polsen door te snijden. Zij is naar een ziekenhuis overgebracht en is nu buiten levensgevaar. De vrouw was al onder behandeling van een psychiater. Binnenland Regering wil belasting op stilstaande auto's 5 V ogelbescherming oefent druk uit 7 Buitenland Lipfabriek blijft draaien 9 Soebarto heeft roer steviger in handen 9 Kerk Geref. Kerken op weg naar nieuwe belijdenis 2 Sport Barcelona: geen interesse in Neeskens 11 Men schrijft ons j Nieuwe boeken 2 Radio en tv c Slrtps, feuilleton Commentaar 7 Weer 7 Dichtbij en verder 7 Beurs Familieberichten 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1