i Produktie in landbouw moet worden opgevoerd 1 Portugese ambassade was bezet Bijval voor Broekmeyer Dokter Burkitt op het spoor van beschavingsziekten Dieet-adviezen een veilige weddenschap Minister: Ameland veilig Fiscus iaagt ruim 20.000 'klanten' stuioen op het lijf Kritiek op 'vaag' beleid van Vorrink 'Sliipkraker' krijgt anderhalf jaar Helft gasgeysers in Arnhem onveilig Personalia Inzicht gevraagd in gevolgen van benz:nedMributie Aan het zwerven uit angst voor vermageringskuur Nog steeds mensen zonder benzinebon Garanties van België geëist tegen vervuiling Crisisgevoel zit er diep bij de mensen in Actie Randstad vol muziek Longkanker neemt bij mannen in Arnhem toe Weer kort geding op komst over de fluoridering Arbeidsvoorwaarde# van SW verbeterd Duizenden bomen moeten weg voor ruilverkaveling Radionieuwsdienst punt in CRM-debat TROUW KWARTET WOE.NSDAG M JAXLVKI IdU BI.YNU.ALA.ND DKLf VOLKORENBROOD LIJKT AANZIENLIJK GEZONDER Een man die ziekte- en sterftecijfers gunstig wil beïnvloeden door ons volkorenbrood te laten eten met nog een scbepje zemelen extra, zou licht als een schilderachtige randfiguur kunnen worden afge daan. Er zijn er zo veel. nietwaar: de aanhangers van honing, rozebottels of noem maar op. Hun ideeën kunnen best heel waardevol zijn, maar zij lijden nogal eens aan gebrek aan bewijs. Persoon lijke ervaringen of filosofieën nemen de plaats in waar je zo graag harde feiten had willen zien. Maar het zou hoogst onvoorzichtig zijn, dr. Denis P. Burkitt in die cate gorie in te delen. Hij heeft niet al leen een grote voorliefde voor harde feiten, maar bovendien de reputatie dat hij daar verrassende inzichten aan ontleent. Die reputatie begon in 1957, toen hij zich in Oeganda bezighield met een elders zeldzame vorm van kanker die sindsdien bekend is geworden als 'Burkitts lymfoom'. Burkitt herkende om te beginnen gezwellen die bij kin deren in de kaak en op verscheidene andere plaatsen in het lichaam optra den. als uitingsvormen van dezelfde ziekte. Het viel hem vervolgens op dat het voorkomen van deze gezwellen beperkt bleef tot een brede zone die dwars door Afrika liep. Gedetailleerd onderzoek in dat gebied in 1961 lever de een landkaart met gevallen op. En die bleek opvallend te lijken op een soortgelijke kaart die voor het optre den van gele koorts al bekend was. En dat was hoogst merkwaardig, want gele koorts wordt veroorzaakt door een virus dat wordt overgebracht door insekten. Vandaar ook dat het verspreidingsgebied opvallende ken merken heeft die samenhangen met de noodzakelijke leefomstandigheden van die insekten. In dit geval: terrein dat niet hoger ligt dan 1500 meter, waar per jaar minstens vijftig centi meter regen valt, waar de tempera tuur in de koelste maand van het jaar beneden zestien graden ligt. Wat nu te denken, wanneer het ver spreidingsgebied van edn bepaalde vorm van kanker heel nauwkeurig aan dezelfde voorwaarden voldoet? Er lijkt maar één redelijke manier om dat te verklaren: diezelfde insekten spelen bij het onstaan van die vorm van kanker een gewichtige rol en het ligt voor de hand dat ze dat doen door een.of ander virus te verspreiden. re invloed gehad op het onderzoek. Beschaving- Dat was een van de meest krasse staaltjes van een boeiende tak van we tenschap die. na een langzame start, nog steeds in opkomst is: de Epidemi ologie. Begonnen als de studie van hoe besmettelijke ziekten zich ver spreiden, heeft de epidemiologie zich uitgebreid tot het minutieuze onder zoek van verspreidingspatronen van alle mogelijke ziekten. De epidemio loog zoekt naar factoren die met dat patroon samenhangen: klimaat, samen stelling van het drinkwater, van de bodem, voedingsgewoonten. Als hij zo'n verband vindt, heeft hij nog niet de oorzaak van de bestudeerde ziEkte gevonden. Maar in ieder geval wel een idee in welke richting die oorzaak gezocht zou kunnen worden. En dat kan al een geweldige hulp zijn bij verder onderzoek. Het waarschijnlijke 7 verband tussen Burkitts lymfoom eri een virus, was inderdaad een kras staaltje. Want dat virussen iets met kanker bij mensen uitstaande hadden, was destijds nog een uiterst revolutionair idee (Pas ja ren later zou theoretisch duidelijk worden hoe dat zou kunnen werken, en het waterdichte bewijs is nog steeds niet geleverd). Burkitts bevin dingen hEbben wel een erg vruchtba- Maar dat was allemaal alleen ter in leiding van de heer Burkitt, die zich intussen al jaren bezighoudt met het verband tussen voeding en bescha vingsziekten. Nu hij ook op dat ter rein van de epidimiologie langzamer hand tot conclusies komt. is er dus aanleiding om de oortjes te spitsen. Een aantal ziekten, aldus Burkitt, treedt in Noord-Afrika. West-Europa, Australië en Nieuw-Zeeland op de voorgrond, terwijl ze in gemeenschap pen die weinig door westelijke ge woonten zijn beïnvloed, zeldzaam zijn. Het rijtje is niet mis. Een van de vier volwassen Amerikanen is meer dan twintig procent te zwaar. Zeven pro cent van de Amerikanen krijgt ooit duidelijk suikerziekte. Tien procent van dc volwassen Amerikanen heeft galstenen en er worden in dat land jaarlijks eenderde miljoen galblazen weggenomen. Hartinfarct is de belang rijkste doodsoorzaak Blindedarmont steking is de meest voorkomende aan leiding voor buikoperaties. Gezwellen van de dikke darm zijn na longkanker de tweede oorzaak van sterfgevallen door kanker. Britten geven per jaar honderd miljoen gulden uit aan laxeermiddelen. Al deze ziekten, aldus Burkitt, zijn voor zover dat is na te gaan vooral opgekomen in de periode 1900-1930. Voor zover ze in ontwikkelingslanden de kop opsteken gebeurt dat altijd eerst in de stedelijke gebieden, waar westerse leefgewoonten ingang vinden. Onverteerbaar De gemeenschappelijke factor die Burkitt gevonden heeft ligt in het voedingspatroon, met name in het door de voedingswetenschap nog wel eens verwaarloosde gehalte aan ruwe vezel, onverteerbare bestanddelen. In 'ordelijk' voedingsonderzoek gaat het over de dingen die inderdaad in het lichaam worden opgenomen: eiwitten, koolhyraten (zetmeel, suiker), vet ten. vitaminen, mineralen. Maar niet over zaken die er na verloop van tijd toch onveranderd weer uitkomen. Toch kunnen die op alle genoemde punten invloed hebben. Niet 'veredeld' voedsel, met veel on verteerbare bestanddelen passeert het maag-darmkanaal in de helft van de tijd die de gebruikelijke westerse voe ding daan-oor neemt (35 respectieve lijk 70 uur), om maar een voorbeeld te noemen. Dat verklaart niet alleen veel laxeermiddelgebrüik in onze stre ken, maar zou ook iets met die darm kanker te maken kunnen hebben, vreest Burkitt. En op dat punt sluit hij mooi aan op onderzoek naar moge lijke reacties tussen bestanddelen (en toegevoegde stoffen) in ons voedsel die wellicht kankerverwekkende stof fen zouden kunnen opleveren. Ook de vorming van cholesterol (van belang voor galstenen en, indirect, zeer waar schijnlijk voor hartinfarct) wordt door het vezelgehalte beïnvloed. Weddenschap Oorzakelijk bewezen is er zo werkt de epidemiologie nu eenmaal wei/ nig of niets. Maar de aanwijzingen zijn minstens boeiend. Vandaar dat Burkitt zijn dieet-adviezen 'een veili ge weddenschap' noemt. Het kan in ieder geval geen kwaad, en waar schijnlijk helpt het. Dus: volkoren brood in plaats van wit (en meer brood eten); minder suiker ('kunst matige zoetstoffen zijn veiliger'); en drie lepels zemelen extra. Van een verslaggever DEN HAAG Volgens minister Wes terterp is de veiligheid van Ameland 'naar menselijke berekeningen' ten volle gegarandeerd. Bijzonder kostba re voorzieningen als de aanleg van strandhoofden en een verdediging van de duinvoet in asfaltbeton vindt hij niet nodig, antwoordt hij de Tweede Kamerleden De Bekker en Hermsen (KVP). De aanleg van deze kunstma tige verdediging zou vele tientallen miljoenen guldens kosten, terwijl de jaarlijkse onderhoudskosten zeker een half miljoen bedragen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De ruim 20.000 Neder landers, die dezer dagen een aanma ning van de belastingdienst in de bus kregen, zijn ten onrechte geschrok ken. Zij hadden hun verplichtingen aan de fiscus wel degelijk voldaan, maar door een vertraging bij de bank girocentrale waren de betalingen nog niet op het belastingkantoor gearri veerd. De inspecteur begon toen niets vermoedend van een achterstallige bankgirocentrale aanmaningen te verzenden. Boze telefoontjes van be lastingbetalers hielpen hem snel uit de droom. De belastingdienst zou nu willen pro beren de verzendkosten voor 20.000 aanmaningen op de bankgirocentrale te verhalen. DEN HAAG Scherpe kritiek kreeg minister Vorrink (milieu) gisteren zo wel van CHU als van PvdA bij de oe- handeling van de milieubegroting. 'Waar is de horzelfunctie die D'66 haar in het kabinet wilde toedenken', vroeg Van Loijenhorst (CHU) zich af. 'Haar beleid maakt op ons eerder een vlinderachtige indruk.' Mevr. Epema (PvdA) wilde wat het 'aanzienlijk' te rugbrengen van lucht- en watervervui ling nu prec'es betekende. MilieubeschermeTide organisaties zou den bij de rechter moeten kunnen klagen over een 'onrechtmatige daad' van de overheid wanneer deze -'en vervuilende vestiging toestaat, meen de mevr. Grnensmit (KVP) mede na mens de ARP. Nu nog wordt zo'n be roep van een actiegroep niet ontvan kelijk verklaard, omdat dat geen 'be langhebbende' zou zijn in een derge lijk geschil. Konings (PvdA) vroeg de minister om een volledig verbod op het recla- mevliegen. Ook de geluidshinder van huishoudelijke apparaten zou aan wet telijke normen moeten worden gebon den, meent bij. ALMELO Do 'slijpkraker' is door de rechtbank in Almelo veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Tegen de 29-jarige L.A. uit Almelo was een laar en elf maanden geëist. Zijn 24-jarige medeplichtige H.S. uit Vroomshoop kreeg acht maanden. De twee mannen hadden een groot aantal brandkasten gekraakt door ze te bewerken met een elektrische slijp steen. Van 125 strafbare feiten die A. had bekend (waaronder 21 brandkast- kraken) waren er acht ten laste ge legd. De spectaculairste zaak speelde zich af in een textielfabriek in Win terswijk, waar A. en S. met een vracht wagen het magazijn binnenreden om die vol te laden, terwijl elders in de fabriek gewoon werd gewerkt. ARNHEM De helft van het aantal gasgeysers die in Arnhem door de burgerij worden gebruikt voldoet niet aan de veiligheidseisen. Dit is bij een huis-aan-huis controle gebleken. De conclusie van het onderzoek is alarmerend: in een groot aantal geval len blijkt er een duidelijk gevaar voor explosie of koolmonoxidevergiftiging. In veel andere gevallen verbruikte het toestel onnodig veel energie. 1 an der Stee zwijgt or er grondpolitiek Van onze parlementsredactie DEN HAAG De landbouwproduktie in de hoogontwikkelde land- bouwlanden moet worden opgevoerd voor de oplossing van het wereldvoedselvraagstuk. Dat is de mening van minister Van der Stee van landbouw. Hij zei dit gisteren in de eerste rede die hij in de Tweede Kamer als minister van landbouw hield. RECTOR Met ingang van 1 februa ri is prof. dr. P. W. Klein benoemd tot rector magnificus van de Erasmus Universiteit in Rotterdam. De heer Klein, die benoemd is voor een perio de van twee jaar. vorgt prof. dr. C. J. van der Weijden op. Het grote probleem ïs, dat op het ogenblik de voedselvoorraden gering zijn en de markt instabiel. Bovendien blijft de landbouwproduktie in de niet- ontwikkelde landen achtër bij de greei van de bevolking. Van belang is daarom ook dat in de arme landen de voedselproduktie wordt opgevoerd. In het landbouwdebat dat gisteren in de Tweede Kamer werd voortgezet wilde de minister niets zeggen over zijn standpunt ten aanzien van de grondpolitiek. Wel verzekerde hij dat premier Den Uyl zich voor de radio niet over de inhoud van de grondpoli tiek had uitgelaten. De beschouwing van minister Gruyters over dit pro bleem herinnerde minister Van der Stee zich niet goed. Hij geloofde dat de beschouwing van zijn collega van volkshuisvesting niet zo fundamenteel was geweest. Minister Van der Stee verzekerde nog dat de standpunten over de grcndpoli- tiek dichter bij elkaar liggen dan aan vankelijk werd gedacht. De proef die voor een beperkt gebied is genomen met de grondbank is niet geheel geslaagd. Daarom wordt het experiment nu uitgebreid tot het gehele land. LANDINRICHTING De landinrichtingswet waarover al lang gesproken zou worden, wordt niet eerder dan in 1976 bij de Tweede Kamer ingediend. Intussen wordt wel hard op de inhoud van deze belangrij ke wet gestudeerd. De rechtszekerhied van de betrokkenen zal centraal staan in de landinrichtingswet. Over enkele maanden krijgt de Tweede Kamer een memorie van antwoord voor de spe ciale wet op de inrichting van mid den-Delfland. Minister Van der Stee verzekerde nog dat het beleid gericht zal zijn op het in stand houden en de uitbreiding van de bossen. Van een verslaggever DEN HAAG De WD-fractie in de Tweede Kamer meent dat het parle ment en n<-1 volk pr°? ies moeten wor den ingelicht over de gevolgen en de kosten van de ben/'ncdistributie. In een groot aantal schriftelijke vragen aan niinister-prcsidenl Den Uyl wordt aangedrongen op inf wmatie. De VVD-fractie wil weten hoeveel man uren en hoeveel geld gemoeid is ge weest met de invoerng, de handha ving en uitvoering, zcwel bij het be drijfsleven als bij dé betrokken minis teries. de gemeenten en de postkanto ren. Gevraagd wordi vooral of een vergoedingsregeling wordt overwogen, met name voor de noreca-sector. de auto-brancne de auto-fabricagesector, toeleveringibtdrijven en voor de ben zinepomp-houders en de betrokken werknemers. GRAMSBERGEN Vermoedelijk ut angst voor een vermageringskuur is de 40-jarige fabrieksarbeider Lambert B. uit het Overijsselse De Krim, aan het zwerven gegaan. Dat is tenminste de voorlopige conclusie van de politie. De man was sadert 1 januari j.l. spoorloos, maar hij werd zondag in een berm langs de weg Zwolle-Nieuw Leusen aangetroffen door de rijkspoli tie. Hij is opgenomen in een zieken huis in Hardenberg. De rode auto waarmee hij op 1 janua ri is vertrokken, naar zijn zeggen om naar vrienden in Duitsland te gaan, is nog niet teruggevonden. Naar het schijnt heeft de man al die tijd gezworven. Zo zou hij op 16 janu ari nog in Amsterdam de voetbalwed strijd Ajax-Milaan hebben bijgewoond. De heer B wil nog niet veel over rijn omzwervingen vertellen. APELDOORN Terwijl de benzine distributie bijna een afgesloten hoofd stuk is. zijn er Nederlanders die nog steeds geen toewijzing hebben ontvan gen. Ten gevolge van wat 'menselijke fouten' worden genoemd, is een aan tal automobilisten tussen wal en schip geraakt. De oorzaak wordt door de betrokken instanties in bijna alle gevallen ge zocht bij de aanvragers zelf. Verder wijst men op de waarschuwing door de regering destijds, dat er ongeveer vier weken konden liggen tussen de (eerste) betaling van wegenbelasting en -de ontvangst van een machtigings kaart. Bij het Bureau Motorrijtuigenbelas ting hebben zich ongeveer een kwart miljoen zwartrijders met gezwinde spoed aangemeld. Maar men heeft bij benadering geen indruk van het aan tal autobezitters die niet op tijd bon nen hebben ontvangen. Schattingen dat het om 10 procent van de rechthebbenden zou gaan. wor den een 'indianenverhaal' genoemd. Vertraging kan zijn ontstaan doordat belastingbetalingen via de banken rond de feestdagen enige tijd zijn blijven liggen. Ook het niet gebruiken van voorgeponste girokaarten kan na delig zijn geweest In incidentele ge vallen achtte men fouten in de ambte lijke sfeer mogelijk. Nadat de regering het einde van de distributie per 4 februari had aange kondigd, heeft het Bureau Aardolie- produicten een aantal betrokkenen te lefonisch gevraagd of zij eventuele toewijzing nog op prijs stelden (tegen betaling van 5.00 o. 2.50 voor de bonnen). Bijna iedereen zag er maar van af. SAS VAN GENT Zolang geen abso lute garanties bestaan dat de milieu vervuiling vanuit België drastisch wordt beperkt, mag de Nederlandse regering op geen enkele wijze mee werken aan de bochtafsnijding bij Bath of de aanleg van een Baalhoek- kanaal. Dit is het standpunt van de Zeeuwse afdeling van D"66, die hiermee rea geert op de berichten dat de Belgi sche regering in Zelzate enkele ki lometers van de Nederlandse grens een grote olieraffinaderij wil laten bouwen. In een brief aan de Tweede Kamerfractie van D'66 zegt de afde ling dat al het mogelijke moet wor den gedaan om te voorkomen dat de belangen van de bewoners in Zeeuws- Vlaanderen worden geschaad. De raffinaderij bij Zelzate, waarover de Belgische demissionaire regering deze week zal gaan praten, zal volgens de plannen gebouwd worden door een internationaal consortium waartoe de Griekse reder Latsis behoort. In het kanaal Gent-Terneuzen drijft op dit ogenblik een dikke laag teer, geloosd door een Belgische teerfa briek in Zelzate. In de nacht van zon dag op maandag kwam dit spul in het water terecht. De teer dreigt af te drijven naar Sas van Gent. erg Van een verslaggever AMSTERDAM Een zeker cri sisgevoel is diep in het ver wachtingspatroon van de Neder landse bevolking doorgedron gen. Twaalf procent van de be volking ziet de economische toe komst zeer ongunstig en 48 pro cent 'tamelijk ongunstig'. Dat betekent dat in totaal zestig procent van de mensen een somber beeld van de naaste toe komst heeft. Dit blijkt uit een representatie ve steekproef onder 1066 Neder landers. uitgevoerd door het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie (NIPO). Slechts drie procent oordeelde dat ons een gunstige ontwikke ling te wachten staat. En 34 procent meende dat het 'wel zal loslopen'. Het percentage van de mensen die geen mening hadden, was ook erg klein: drie. Over de visie die de regering op de situatie heeft, oordeelt men over het geheel genomen niet ongunstig. Eenenveertig procent van de bevolking meent dat de regering de economische vooruitzichten wel juist ziet, te gen 34 procent die van mening is dat de regering de zaken te pessimistisch ziet. Aanhangers van PvdA en PPR waren het meest van oordeel dat de regering de vooruitzich ten wel ongeveer juist beoor deelt. Kiezers van de WD staan het meest kritisch tegeno ver het beleid van de regering, maar deze score lag uiteraard in de lijn der verwachting. Vrouwen in actie Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een twintigtal vertegenwoordigsters van vrou wenorganisaties en feministische groeperingen in ons land heeft dinsdagochtend een half uur lang de Portugese ambassade aan de Haagse Bazarstraat bezet gehou den. Zij deden dat uit protest tegen de rechtzaak, die op 31 januari in Lissa bon begint tegen drie schrijfsters Ma ria Horta, Maria Barre.io en Maria da Costa. Zij schreven een boek waarin essays, gedichten en proza bijeenge bracht zijn onder de titel 'Novas Car tas Portuguesas' (nieuwe Portugese brieven) waarin de sociale, maat schappelijke, politieke en economische positie van de vrouw aan de orde worden gesteld. De Portugese autori teiten hebben het boek uit de handel genomen omdat de goede zeden aange tast zouden zijn en de persvrijheid misbruikt. De vrouwen die morgen te recht staan kunnen veroordeeld wor den tot een gevangenisstraf van maxi maal twee jaar. De twintig vrouwen die demonstreerden voor de 'drie Ma ria's' wilden door middel van deze be zetting de Po tugese autoriteiten dwingen hun standpunten aan de Por tugese persbureau duidelijk te maken. Zij belden gisterochtend om tien voor elf bij de smba sade aan en liepen daarna gewoon het gebouw in. Met een megafoon werden leuzen uitgeroe pen. Op straat deelden vrouwen pam fletten uit. De bezetsters eisten een oudorhoud met de Portugese ambassa deur. Maar deze was niet aanwezig en gaf na overleg met zijn ambassadeper soneel de politie de opdracht de am bassade te 'uitruimen. De Haagse poli tie kwam met twee overvalwagens van de mobiele eenheid. Na drie vergeefse verzoeken om het pand vrijwillig tc verlaten werden de vrouwen door de poiitie uit het gebouw gehaald on naar het politiebureau gebracht. Om tien voor ha'f twaalf was de bezetting afgelopen. Do vrouwen hadden aan c'e gevel van de ambassade spandoeken bevestigd mrt onder meer de leuze 'Hun proces is ons proces'. Van een verslaggever ARNHEM - Het aantal mannen met longkanker in Arnhem neemt toe en het aantal luanren boven de veertig jaar, dat 'ich laat doorlichten, neemt af. Dat is o»n ongunstige ontwikke ling. omdat juist in deze leeftijds groep de meeste longstwijkingen wor den geconstalcerd. Vorig jaar werd bij achttien mannen boven de veertig jaar in Arnhem longkanker ontdekt Dat blijkt uit de cijfers van het STIMA-onderzoek op longtubercuiose. Vorig jaar nam in Arnhem slechts 41 85 procent van de mannen van boven de veertig jaar aan het onderzoek dee., het jaar daar voor nog 44.0 procent DEN HAAG Het Residentie-Orkest, weer teruggekeerd van de tournee door Duitsland en Oostenrijk, gaat de eerste twee weken van februari een aantal concerten geven in plaatsen rond Dn Haag. Het wordt een actie 'Randstad vol muziek', zoals die ook vorig jaar werd gehouden. Het orkest wordt hiervoor gesplitst in twee kleinere bezettingen, die soms tegelijkertijd op verschillende plaat sen optreden. De ene groep staat on der leiding van Hubert Soudant, de andere wordt geleid door de jonge Is raëliër Yoav Talmi. Op 1 februari wordt geconcerteerd in de Oude Kerk te Voorburg (Talmi), op 2 februari in het Gulden Huis in de wijk Vrederijst (Soudant, solisten Radiofonische compositie voor KRO van Berio HILVERSUM De Italiaanse compo nist Luciano Berio zal in op dracht van de KRO-radio een radiofo nische compositie maken, waaraan ze ven nu nog onbekende Nederlandse acteurs deelnemen. Naam van de compositie is 'A-ronne'. Ze gaat uit van een tekstcollage van de Italiaanse dienter Eduardo Sangui- neti, met wie Berio samen 'Laborin- tus 2' maakte. Aanleiding is het feit, dat vijftig jaar geleden het eerste sur realistische manifest werd uitgevaar digd. Berio zal in mei en juni in de stu dio's in Hilversum bezig zijn aan zijn opdracht. Daarin wil de componist la ten horen hoezeer de betekenis van een woord door steeds wisselend ge bruik van dc spreekstem kan verande ren. Hij zal daarom geen gebruik ma ken van enig muziekinstrument of van clektronisch-akoestische klanken. De première van 'A-ronne' is in het kader van het Holland Festival op 2 juli op de KRO-radio, 's avonds om kwart over acht, Anouk wil subsidie voor 'Podium' UTRECHT De bij het NW aange sloten Algemene Nederlandse organi satie van uitvoerende kunstenaars (A- nouk) heeft de minister van CRM ge vraagd in afwijking van het advies van de Raad voor de Kunst de toneel groep 'Podium' zo spoedig mogelijk een subsidie voor het seizoen 1974-75 toe te zegger. De Anouk vindt, dat het negatieve ad vies van de Raad op ernstige wijze te kortschiet in het aandragen van argu menten om de minister te ontraden de subsidie voor het komende seizoen in te trekken. De Anouk noemt het opvallend, dat het advies uitmunt in subjectieve ver gelijkingen en normen, die in feite een advies voor de Raad onwaardig dienen te zijn. Cupido-films verkiesl geding om herkeuring DEN HAAG De president van oe rechtbank :n Der. Haag heeft de vor dering in kort geding afgewezen van Cupido-films BV in Amsterdam om herkeuring van de film 'The best of the New Yo-k erotic filmfestival'. Cu pido had he* geding aangespannen ie- gen de staal en de Centrale commissie voor de filmkeuring. De film is door de commissie in zijn gehee} afgekeurd voor openbare verto ning. 'Cupido zegt niet te begrijpen waarom dat is gebeurd en wilde dat de president van de rechtbank bij het gevraagde cevel tot herkeuring van de film de commissie ook zou opdra gen bij eventuele afkeuring de rede nen daarvan op te geven. Cupido had jp 14 februari de film n première wi"en laten gaan in Amster dam, Rotterdam. Den Haag, Utrecht, Nijmegen in Croningen. De president, mr. J. H. C. Slotemaker. wees de v-rderir.g tegen de staat af omdat de fPmkeurinascommissie auto noom is en de regering niet verani- woordelijk kan worden gesteld voor beslissingen van de commissie en daar ook geen invloed op kan uitoefenen. Naar zijn oordeel staat ook niet in de wet, dat de commissie d° redenen van afkeuring tegenover de inzender moet motiveren. Stefica Zuzek, Sonya Balogh en Her- bert van de Velde) en diezelfde avond speelt de andere groep in Dordrecht. Verder nog concerten in de aula van de T.H. in Delft (Talmi, solisten Jolle de Wit en Frank Minderaa) op 4 fe bruari; in de Moeder Gods Kerk té Voorschoten (Soudant) op 5 februari; op diezelfde datum concerteert het andere deel van het orkest onder Tal mi in Het Kruispunt te Zoetermeer; op 7 februari in het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest en op 13 febru ari in Voorburg Britse romancier H.E. Bates overleden CANTERBURY (UPI, Reuter) De Engelse romanschrijver H E. Bates is gisteren, 68 jaar oud, overleden. De ruim vijftig boeken die hij heeft ge schreven, vallen op d^ir knappe sfeer- tekning en liefde voop het Engelse landschap. Twee van zijn romans zijn in Ameri ka verfilmd: 'Triple Echo' en 'The Darling Buds of May'. Met de manier waarop Hollywood het gezin Larkin uit "ITie Darling Buds of May' vera merikaniseerde in 'The Mating Game' (zo heette de film-naar-het-boek), heeft Bates zich nooit kunnen verzoe ken. Een van zijn bekendste romans. 'Fair Stood the wind for France', dat in 1944 uitkwam, werd aanvankelijk in sommige kringen gekritiseerd, omdat er 'een gèdetailleerde hartstochtelijke scène' in voorkwam, waarin (zoals een schoolhoofd destijds opmerkte) 'be schreven wordt hoe een meisje wordt bezeten'. De verkoop van Bates' boe ken heeft nimmer de indruk gewekt, dat de meerderheid van het publiek zich hieraan bijzonder ergerde. Bates' laatste werk was een driedelige autobiogratie, die eind 1972 het licht zag. Wet democratisering Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Bijna de helft van de docenten aan universitei ten en hogescholen vindt dat de Wet Universitaire Bestuursher- vorming (WUB) verduidelijkt en aangevuld moet worden. Dit blijkt uit de reacties die de Am sterdamse politicoloog dr. M. Broek meyer gekregen heeft naar aanleiding van zijn brochure 'Wetenschap en De mocratie'. Dr. Broekmeyer zegt in dit geschrift, dat de democratisering aan de univer siteiten tot ongewenste toestanden kon leiden, omdat studenten een te grote invloed kregen dankzij deze wet. Onduidelijkheden in de WUB worden, volgens dr. Broekmeyer, mis bruikt om het peil van de studie om laag te halen. In de brochure worden dan ook een paar voorstellen gedaan om de docen ten meer rechten te geven, dan zij in de .WUB hebben. Docenten die hulp zouden willen hebben als ze vinden dat het in hun faculteit of afdeling mis gaat, zouden zich moeten kunnen wenden tot een 'universitaire wegen wacht'. Broekmeyers brochure werd toege stuurd aan alle 15000 docenten aan universiteiten en hogescholen met het verzoek te reageren. Daarnaast werd onder enkele honderden docenten een telefonische enquete gehouden. Onge veer 26 procent van de ondervraagden verklaarde positief te staan tegenpver de voorstellen uit Broekmeyers 'bro chure. Nog eens 20 procent was genu anceerd positief: positief tegenover sommige voorstellen en negatief ten opzichte van andere, ofwel positief te genover veranderingen van de WUB maar negatief ten opzichte van de aanpak van Broekmeyer. Bij elkaar dus 46 procent van alle docenten spre ken zich voor verandering, verduide lijking en aanvulling van de WUB uit, terwijl 19 procent van de docen ten gekant is tegen de veranderings- voorstellen. I ,-Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een groep van Nederlanders," voor wie als woordvoe der optreedt de heer J. R. Keizer, u Amsterdam, wil de Nederlandse sta door middel van een kort geding 20 februari dwingen de toestemmM tot het fljorideren van leidingwaln ongedaan te maken. De groep wil bewerkstelligen datii rechter zich erover uitspreekt of fluoridering indruist tegen de artil len 8 en 12 van de Universele Verkil ring van de Rechten van de Mens tegen artikel 8 van het door Nedi land ondertekende Verdrag van Romj Inmiddels is de voorzitter van Tweede Kamer verzocht de beham ling van het wetsontwerp inzake fli ridering op te schorten tot dat rechter heeft beslist. De groep eist trekking van het wetsontwerp tot ziging van de waterleidingwet met hj oog op de fluoridering van drinkw ter. Toevoeeing van fluor beschouwi de eisers als een aantasting van grondwettelijke rechten wat de i soonlijke vrijheid betreft. Blijkens dagvaarding behoort als beginsel behoorlijk bestuur te gelden, dat gefluorideerd drinkwater op de bruikelijke wijze via de kranen mi kunnen worden betrokken. Van een verslaggever DEN HAAG De arbeidsvoorwaa den voor werknemers in bedrijven (j j vallen binnen de werkingssfeer v ij de wet sociale werkvoorziening,-zulli met terugwerkende kracht tot 1 jan ari worden verbeterd.Dit heeft hf' ministerie van sociale zaken bekertv gemaakt. De verbeteringen zijn: verwerkingen de lonen van de calculatie 1973 van 0.59 procent 12,76: verhoging van de lonen met tw X procent in verband met de prijsoi wikkeling in 1973; i verhoging van de lonen met 3 a in de vorm van een afzonderlijl i toeslag; c verhoging van hot vakantietoesla j percentage van 7 tot 7,5 procent; t verhoging van de minimum vaka tietoeslag van ƒ942.50 tot ƒ1.150 o j der gelijktijdige opheffing van h verschil teizake tussen kostwinners niet-kostwinners; bijstelling van de vergoeding voor het gebruik van de eigi (brom)fiets. Van een verslaggever ELST In verband met de verbreding van de Linge in het kader van de ruilverkaveling Over-Betuwe Noord, moeten in de gemeenten Bommel, Huissen. Eist en Valburg enkele duizen den 'populieren langs de oever van het riviertje worden ge kapt. Het waterschap wil over leg plegen met de rijksland- schapsconsulent, maar er is nog geen oplossing gevonden om de populieren te sparen. DEN HAAG De Tweede Kanu heeft gistermiddag besloten tijdei, het debat over de begroting -1974 va het departement van CRM, welk deb in de loop van de volgende maand g houden wordt, aan de orde te stelle de in de zomer van 1972 aangehoude motie-Van Dijk (VVD) over de radi nieuwsdienst van het ANP. Deze motie vraagt de kamer uit spreken, dat de radio-nieuwsdien niet ondergebracht moet worden b de NOS, maar blijvend moet worde verzorgd door het ANP. De stemmii1 werd toen -aangehouden, omdat kwestie niet actueel was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10