Middenstand dreigt openlijk met acties Oproep om geen belastingen meer te betalen P Textielfabriekjes dicht: 175 ontslagen bijrijder geldwagen jij overval nagekomen In deze krant Rabbani niet in ongenade gevallen D. de Mooij: 'Misdadigers van toekomst onder controle' Gasvondst in Drente Zogezegd Nu Belgische raffinaderij bij Zeeland? Blijf niet neutraal Nieuwe Leidse Courant DINSDÏÖ-'J CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 keus in passende -omgeving j-- Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur 1aders nog spoorloos an onze correspondente REDA De bijrijder van een >]r' nsportauto werd gister- in Breda doodgeschoten ten gewapende overval. Vier innen probeerden de auto van n Gend Loos te beroven, laar vluchtten zonder buit de redase binnenstad in. Het slacht- ffer is de 57-jarige J. C. Bus- :hots uit Essen (België). .•avond waren de daders nog niet( ipoord, maar de politie heeft goe-l hoop hen snel te vinden. Onmid- ijk na de overval werd een groot- pse zoekactie georganiseerd, voor onder andere de hele bin- itad werd afgezet. Veertig politie- lensen met portofoons zochten het adscentrum af, waarbij een b ioscoop joest worden ontruimd. De uitvals- iegen van de stad werden bewaakt en ik de grensposten werden gewaar- 'luwd. overval vond plaats om tien over D. de Mooij Rechercheurs zijn bezig met opmetingen op de plaats voor het bank filiaal in Breda, waar gistermiddag bij een overval een bijrijder van een geldtransportwagen van Van Gend Loos werd neergeschoten. twee. De geldauto van Van Gend en De daders gingen er meteen vandoor Loos stond op dat moment voor de Nederlandse Middenstands Bank in de Veemarktstraat in Breda. Een em ployé van de bank liep naar de auto en kwam terug met de bijrijder, die een cassette droeg, gevuld met 69.000 gulden. Op dat moment sprongen de overvallers te voorschijn. Eén van hen schoot twepmaal met een Flobert- geweer. De heer Busschots werd dode lijk in het hoofd getroffen. Hij zag nog kans om met de cassette de bank in te lopen, waar hij in elkaar zakte. in een groene Fiat 125, die even later in de binnenstad werd teruggevonden. De auto bleek eerder op de dag in Tilburg te zijn gestolen. Volgens voorbijgangers waren de da ders kleurlingen of buitenlanders. Gisteravond had de politie een aantal buitenlandse gastarbeiders en Zuidmo- lukkers op het bureau, die geconfron teerd werden met enkele ooggetuigen van de overval. Tot dusver echter zon der resultaat. Van een verslaggever HOOGEVEEN De Nederland se Aardoliemaatschappij heeft succes geboekt met een boring in Koekange in de Drentse ge meente De Wijk. Er is op een diepte van tweeduizend meter een behoorlijke voorraad gas aangetroffen, die in exploitatie kan worden genomen. De NAM heeft in de gemeente De Wijk al vele jaren gasvelden in expoitatie, maar ze wist niet dat op het punt in Koekange, waar nu geboord wordt, in be paalde lagen ook gas zou zitten. Volgens de NAM belooft het veld een goede produktie op te leveren. Het is nog niet bekend hoe groot precies de gasvoor raad is. Inmiddels is de boortoren enke le meters verplaatst om een tweede boring tot stand te brengen, waardoor er straks uit twee putten geproduceerd kan worden. De NAM had al eerder succes met een boring in Oos- terhesselen, tenvijl men nu nog naar gas speurt in Dalen. Ook in de wijk Emmerhout in Em- men hoopt de NAM aardgas aan te treffen. CNV -man: gebrek aan beleid Van een onzer verslaggevers DEDEMSVAART/WIERDEN/St. WILLIBRORD Drie textielfabriek jes in ons land hebben gisteren aangekondigd dat ze gaan sluiten. Door het opheffen van deze bedrijven komen 175 mensen op straat te staan. iVe hebben in Nederland een te veel aan politici en een te weinig aan staatslieden. Jr H D Prins, voorzitter Ne derlandse Vereniging van We genbouwers. Zwaarbewolkt Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen maar plaatselijk ook enkele buien. Tot overwegend matig afnemende zuidwestelijke wind. Maximum temperaturen ongeveer 7 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: vrij somber, af en toe regen en zacht voor de tijd van het jaar. Morgen zon op: 08.24 onder: 17.23 maan op: 10.23 onder: 00.35 De zwaarste klap valt in Dedemsvaart, waar de textielfabriek van Van Heek- Scholco binnenkort dicht gaat. De sluiting betekent ontslag voor 76 vrouwen en 8 mannen. De oorzaak van het opheffen van de fabriek zijn de hoge grondstofprijzen. Het bedrijf heeft een r.fvloeingsregeling voor het personeel gegarandeerd. De produktie van Van Heek-Schol co wordt overge nomen door de vestiging in Wierden. Ook in Wierden is gisteren overigens de sluiting van het confectiefabriekje G. Wassink bekend gemaakt. Een klei ne 50 dames, het personeel van het Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT In Zeeuws Vlaanderen groeide gisteren de onrust nadat bekend werd dat bij de Belgische autoriteiten nu plan nen bestaan om een raffinaderij te vestigen in Zelzate, hemels breed enkele kilometers zuidelijk van Sas van Gent. Op een persconferentie zei gisteren de burgemeester van Sas van Gent dat hij tevergeefs informaties had pogen in te winnen over de mogelijk te ves tigen olieraffinaderij. Hij verklaarde zich 'op voorhand tegen een derge lijke vestiging'. De Belgische staatssecretaris Dhoore verklaarde gisteravond dat in ieder geval eerst met Nederland zou wor den overlegd. De plaats stond overi gens nog niet vast. Volgens berichten uit België zijn de plannen afkomstig van een Griekse redersgroep die cveral in de wereld raffinaderijen bezit, behalve in Eu ropa. De groep wil de de raffinarij aanvankelijk vestigen op een terrein op de linker, Schelde-oever bij Ant werpen, waarop ook Shell nog niet zo lang geleden het oog liet vallen. Bij nader inzien achte de Griekse reders- groep de plaats op de Schelde-oever ongeschikt, waarna de Belgische rege ring een terrein in de Gentse kanaal zone aanbood. De groep zou hebben toegezegd dat de olievoorziening voor de raffinaderij gewaarborgd is. zelfs tegen redelijke prijzen. De demissionaire Belgische re gering gaat donderdag praten over de mogelijke vestiging. De Belgische autoriteiten willen tot een snelle besluitvorming komen. Ze bevinden zich in een netelige positie, nadat enkele weken geleden de rege ring viel op de Ibramco-affaire, de vestiging van een Iraanse raffinaderij bij Ternaaien, in de grensstreek met Zuid-Limburg, om de Waalse bevol kingsgroep te gerieven. De nieuwe ge plande raffinaderij komt in het Vlaamse gebied. bedrijf, komen op straat te staan. De sluiting werd aangekondigd met de mededeling: 'We zijn failliet, de cen ten zijn op, gaan jullie maar weer naar huis.' De heer L. Doeve, dis trictsbestuurder van de Industriebond CNV noemde de situatie 'een merk waardige spielerei met de belangen van mensen. Het komt tegenwoordig zo'n beetje aan de lopende band voor dat mensen op straat worden gezet. De laatste weken gebeurde iets derge lijks al bij diverse kleine confectiebe drijven in Almelo, Westerhaar en Lo*- chem waarbij het steeds om enkele tientallen mensen ging.' Intussen is nog niet zeker of het be drijf van vVassink wel echt failliet is. De vakbonden zijn bij het stellen van die vraag 'van het kastje naar de muur gestuurd'. De bedrijven die de laatste weken sluiten zijn zogenaamde loonbedrijven die veelal in opdracht van andere fabrieken werk uitvoeren. Als er op een gegeven ogenblik geen werk meer is dan laat men al gauw het woord faillissement vallen. 'Een vreemde ontwikkeling. Er zit geen be leid achter. Over werktijdverkorting wordt bijvoorbeeld niet gedacht', al dus de heer Doeve. In het Brabantse Sint Willebrord gaat het damesconfectiebedvijf Wikofa slui ten, volgens de directie als gevolg van Qpa-rjefd de hoge belastingschulden. Veertig werknemers zijn op staande voet ont slagen. Er 's geen afvloeiengsregeling getroffen. De vakbonden waren sinds enkele weken bij de laatste fase van de ondergang betrokken, maar konden niets doen. Van onze sociaal- economische redactie DEN HAAG Het midden- en kleinbedrijf komt in actie, wanneer de Tweede Kamer van daag niet voor zijn be langen opkomt. Hon derden middenstanders hebben dit gisteren on omwonden laten blijken op een massale demon stratieve bijeenkomst in het Congresgebouw in Den Haag (waar pam fletten circuleerden, waarin de middenstan ders werden opgeroepen collectief te weigeren be lasting te betalen). Aan het einde van de bijeenkomst werd onder stormachtig applaus een resolutie aangenomen waarin wordt gezegd: het is onjuist het midden- en kleinbedrijf in tweeën te hakken, na melijk in een lagere inkomenscatego rie die de gestegen kosten wel direct in de prijzen mag doorberekenen en in een groep die een maand wachttijd in aanmerking moet nemen; het midden- en kleinbedrijf eist van minister Lubbers (economische zaken) dat het de extra loonkosten stijging als gevolg van de invoering van het wettelijk minimumloon mag doorberekenen in de prijzen. Dispen satie vragen van deze regeling zou als gevolg van de door minister Boersma (sociale zaken) gekozen procedure niet meer mogelijk zijn. Het bericht dat de Italiaanse midden stand de winkels heeft gesloten, ver wekte een stormachtig applaus. De voorzitters van de middenstandsorga nisaties weigerden echter op voorhand de achterban tot actie op te roepen. Tijdens de demonstratieve bijeenkomst van de middenstanders gisteren in Den Haag zaten ook politici in de zaal. Op de foto fv.l.n.r.) de heren Kruisinga CCHUJ, Wiegel (WD), staatssecretaris Hazekamp en de heer De Boer (ARP). telijke Ondernemers Verbond, de heer D. de Mooij zei dat deze opmerking hem ronduit had gegriefd: 'Het lijkt wel of de regering ons op paden wil hebben, die we zelf niet willen.' Overigens zei hij, evenals zijn colle ga's van het Koninklijk Verbond van Ondernemers en het Nederlands Ka tholiek Ondernemers Verbond, dat de maat voor de middenstand vol is. De voorzitter van het NKOV, de heer W. Perquin zei, dat het op de houding van de Tweede Kamer zal aankomen. Wanneer zij vandaag de middenstand in de steek zullen laten 'zullen we ons bezinnen om u (de achterban) tot actie op te roepen.' Die houding van de Tweede Kamer zal moeten blijken uit de stemming over de motie Schouten (ARP), waar in wordt gevraagd de gehele detail- Zie verder pagina 5. Binnenland Zij lieten zich daarentegen veront waardigd uit over de uitlating van premier Den Uyl dat de middenstands organisaties 'tot burgerlijke onge hoorzaamheid' zouden oproepen. De voorzitter van het Nederlandse Chris- Rabbani KOEWEIT 'We hebben volledig vertrouwen in onze consul Mahmoed Rabbani'. Dat heeft de staatssecretaris van buitenlandse zaken Rashed Al- Rashed gezegd in een vraaggesprek met een in Koeweit verschijnend dag blad. 'We vertrouwen op hem.' zo vervolgde de staatssecretaris, 'omdat wc weten dat hij oprecht is en zijn toewijding tot de Arabische zaak is algemeen be kend.' De staatssecretaris reageerde hiermee op berichten die de vorige weck in het Libanese dagblad 'AI Anwar' ver schenen en waarin gemeld werd dat hij in ongenade zou zijn gevallen. Staatssecretaris Rashed al-Rashed zei verder: 'Wc hebben van het eerste ogenblik af geconstateerd, dat de be richten over de uitlating van consul Rabbani via de verscheidene pers agentschappen zo verschilden, dat we er zeker van zijn dat zijn woorden uit hun verband zijn getrokken.' Consul Rabbani in Den Haag, die eer der half januari voor de televisie ver klaarde dal hij bereid was bij zijn Arabische collega's aan te dringen op de opheffing van de olieboycot ver klaarde maandag desgevraagd naar aanleiding van de uitlatingen van de staatssecretaris van Koeweit: 'Dit ls een zeer welwillende reactie.' Bent u het ook niet altijd met Trouw/Kwartet eens? Dan bevindt u zich in het goede gezelschap van vele predikanten die deze krant nochtans niet zouden willen missen. Een van hen, de gereformeerde dominee J. G. Marseille uit Araster dam-Osdorp, schrijft deze maand in het kerkblad van zijn gemeente: 'Een 'neutrale' krant is een krant die bewust kiest voor een begeleiding van de meningsvorming (want daar is die dage lijks verschijnende krant voor!) buiten Christus om. Bewust! Kan dat onze krant zijn? Een die bewust het begin van alle wijsheid elimineert? 'Een christelijke krant is van net zoveel waarde als een chris telijke school of een christelijke vakbeweging. Betekent dat dat ik het met alles wat die christelijke school of vakbewe ging of krant doet, eens ben? Welnee, ik erger me vaak een ongeluk aan wat christenen doen en aan wat ik zelf (ook een christen!) doe en dus ook aan wat die school of die vak beweging of die krant doet.' Blijf niet neutraal, word ook een kritische abonnee van Trouw/Kwartet! DE DIRECTIE. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap (-fbriefpa- pler en pen). Pietine-schaaltje (flessenon- denzottere). Gezellige rookverdrijver Een postzegel is niet nodig. Die betaleo wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 27D2, Amsterdam. Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LE1DSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Verzetsman Hordijk verlaat Naaldwijk Buitenland Zelfs dode Grivas is gevaarlijk Kerk Geref. synode ziet de IKON nog niet zitten Economie Suez-kanaal heeft nog kansen in de toekomst 13 Sport Men schrljtl ons Nieuwe bueken Radio en tv Recept cn puzzel Commentaar Weer Strips, feuilleton -

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1