i Dronten wordt met e democratie gespeeld Niet iedereen blij met tweede brug over Rijn Wat nou, Excellentie! Verplicht PPSen? adsleden kijken afwisselend in de 'keuken' van de gemeente Personalia Raadsvergadering trok meer dan zeshonderd mensen Thorn ('geen stad') krijgt misschien alsnog extra geld Compromis gezocht in Zevenaarse onteigeningszaak Politie-onderzoek onder Chinese restauranthouders Bouw van lineaal van 100 miljoen guldenbegonnen prijze»Ver Nu reeds bij Albert Heijn jm volop duidelijkheid volop voordeel Arnhem ook 'in' voor derde 'Samenwerking ziekenhuizen bij de grens' Historische kerk in Den Briel te koop K8t 'KW VRTET ZATERDAG 26 JANUARI 1974 BINNENLAND T9/K9 Jan Brokken ai, de jongste gemeente lederland, experimenteert, i met de democratie. Die menten zijn niet revolutio- ;ooien de boel niet zoals jningen op z'n kop. Zij êl interessant. Hoewel die menten natuurlijk als ieder spel worden gewaardeerd: igen vinden het kinderach- ideren noemen het niet se- niet wezenlijk, niet struc- Voor degenen, die zich in het spel kunnen vinden, Uiten echter een uniek ex- ent. ichten de gemeenteraadsleden gelopen jaar bijvoorbeeld met lege van burgemeester en wet- 'meespelen'. Ieder raadslid ree weken 'meedraaien', mocht Naderingen van B. en W. bijwo- le laden opentrekken, alle be- lgen bijwonen. Dit experiment eigenlijk twee jaar geleden al. neenteraad benoemde toen een ervangend wethouder, ieentewet (artikel 96) staat toe, geval van ongesteldheid, afwe- of ontstentenis van een wet- de raad een plaatsvervanger inwijzen. In de meeste gemeen- moemt de raad pas een plaats- iger, wanneer een wethouder irig verstek moet laten gaan. Dronten koos al bij voorbaat aatsvervanger. Binnen een paar en had de man al vier B. en gadermgen bijgewoond. En hij n wethouder al vier weken ver- i; Idslid was hierover enthousiast, lijk zie je eens hoe het binnen :ollege toegaat. Ieder raadslid at eens moeten zien.' Hij was iet uitgesproken, of één van de van het college riep 'waarom vë dat dan niet'. En het gebeur- het eerste jaar 'stage lopen' le raadsleden nu aan een tweede beginnen. Binnen twee weken het hele gemeentelijke appa- atuurlijk niet van a tot z bestu- Die mogelijkheid wordt in de of wie weet nog in een der ronde geboden. ixperiment heeft de landelijke gehaald.' zegt burgemeester mr. van Veldhuizen (40). 'Maar het Jicht niet als show bedoeld. In de plaats bevordert zo'n experi- de communicatie tussen de Reden en, de wethouders. Voor raadsleden is zo'n 'cursus' na- ijk leerzaam. Tenslotte willen gemeenteraden steeds meer op arlement, op de Tweede Kamer, lijken. Dit experiment heeft de ■urstaak van de gemeenteraad ehs onderstreept. Volgens de ge- tewet is de raad immers het 1 van de gemeente.' dat parlementje spelen ligt de meester overigens niet wakker, et op het ogenb'ik een soort om- g van functies: de Tweede Ka- wil steeds meer gaan regeren en imeenteraad wil steeds meer een volksvertegenwoordiging gaan en. Het parlement wil gemeente- worden. de gemeenteraad parle- Waarbij ik wil aantekenen, dat emeenteraad natuurlijk ook een vertegenwoordiging is.' sijn immers de inwoners van de erte, die een programma opstel- die een kandidatenlijst voor de ezingen samenstellen, die de kiezen. En met de raadsverkie- n in het vooruitzicht kunnen le- van een partij soms met verras- dingen naar voren komen, zoals ronten. En daar ligt de burge ter wèl wakker van. dA-voorstel euwjaarsrede Drontens burgemeester, mr. E. P. van Veldhuizen: 'echt niet als show bedoeld aanbevelingen voor een prgram- ïeeft de Partij van de Arbeid in ten namelijk de volgende zin op men: 'Indien de burgemeester der lente dat wenst, dient hij bij het ieoverleg, voorafgaande aan de oudersverkiezing. inzake het glo- beleid, vertegenwoordigd c.q. rezig te zijn.' Een moeilijke zin. vlug overheen gelezen kan wor maar die politiek gezien heel he rijk is. Die burgemeester, hebben leden van de P.v.d.A. gedacht, nt nooit fractieoverleg bij, want dient boven de partijen te staan, r hij zit in het college van B. en en zingt daar een behoorlijk tje mee. hij heeft een mening en maakt mede een stukje beleid, rom zouden we hem dan niet eer- inschakelen, niet eerder mee la praten over dat beleid? Na de lezingen, wanneer er wethouders )emd moeten worden, komt dat id uitvoerig ter sprake in de frac- Dus nodigen we de burgemeester voor uit. reageert mr. Van Veldhuizen rop? 'Dat men aan die burgemees- gedacht heeft, vind ik erg leuk. ir ik kom klem te zitten tussen functie als voorzitter van B. en met stemrecht aan de ene kant en onpartijdig voorzitter van de ge- mteraad zonder stemrecht ander- s. Wanneer ik deze uitnodiging vaard, ben ik geen onpartijdig rzitter meer Wat ik wel kan doen net alle fracties overleggen. Ik zou roorbeeld alle fracties kunnen ont- gen en hun mijn mening zeggen, ik het doe? Dat weet ik niet. Ik iht voorlopig maar af wat de ande fracties doen. Ik zal maar zeggen: ereen is van harte welkom.' de Partij van de Arbeid aan die •gemeester heeft gedacht, is niet zo zonder, want het initiatief is eigen van mr. Van Veldhuizen zelf uit- [aan. Die nieuwjaarsrede, zo vond jonge burgemeester, is eigenlijk onding: de burgemeester praat maar wat a titre personnel. Het zou veel meer een beleidsstuk moeten worden, waarin de burgemeester plan nen en visies bekend maakt, de toe komst van de gemeente schetst. Dan wordt het natuurlijk ivèl een politiek stuk, en daarom heeft mr. Van Veld huizen voorgesteld dat burgemeester en wethouders samen de nieuwjaars rede opstellen. Die rede werd en dat is;een vierde experiment in de evenementenhal De Meerpaal uitgesproken, waar de gemeenteraad zijn eerste raadsverga dering van het jaar hield. Meer dan zeshonderd Drontenaren woonden die vergadering bij. 'We proberen als ge meenteraad zo kort en zo zakelijk-mo gelijk te vergaderen. Op deze manier kunnen de mensen zien, wat een ge meenteraad is, hoe die functioneert. Toen ik dit jaar de zaal binnenkwam, was de eerste persoon die ik tegen het lijf liep de werkster van het ge meentehuis. Kijk, zo ieman,d zal nooit naar een raadsvergadering in het ge meentehuis komen en op eén van de meestal lege stoeltjes achter in de zaal gaan zitten. Maar naar de Meer paal wil ze best komen.' 'Raadsvergaderingen,' zegt mr. Van Veldhuizen, 'zijn geen Poolse dansen. Je trekt er geen volle zalen mee. Maar zo eens in het jaar mag je best eens een poging wagen. Toen die werkster me zei 'ja burgemeester, ik wilde dat ook wel eens zien' dacht ik: m'n avond is goed, we hebben ons doel bereikt.' Omkeren Zo'n burgemeester, voor wie de ge meenteraad 'heilig is' en de inspraak 'absoluut nodig", zo'n man zal wel voor de gekozen burgemeester zijn. 'Nee, dat ben ik niet. Het huidige systeem moet wel veranderd worden. Maar voor een plaatselijk, politiek ge bonden burgemeester ben ik niet. We moeten de voordelen van het huidige systeem handhaven een full-time burgemeester, een coördinator, een soort spelleider van de democratie en we moeten de nadelen opheffen. Daarom zou ik het huidige benoe mingsbeleid willen omkeren: niet de minister de burgemeester laten benoe men en de raad daarbij inspraak ge ven, maar de raad de burgemeester la ten benoemen en de minister daarbij inspraak geven.' Het nadeel van de huidige procedure moet je wegnemen. En dat nadeel is, dat er een burge meester naar een gemeente wordt ge zonden. Zo'n burgemeester moet juist meent mr. Van Veldhuizen Van een verslaggever DEN HAAG Het is niet uitgesloten dat het Limburgse Thron alsnog in aanmerking komt voor een extra-uit kering. Daartoe zal de gemeente een gemotiveerd verzoek moeten indienen, en daarna zal de raad voor gemeente- financiën nog moeten worden gehoord. Dit heeft staatssecretaris De Goede (financiën) geantwoord op vragen van de KVP-ka me rieden Hutschemaekers en Fievez. Volgens de staatssecretaris is 'het witte stadje' (zoals het ge noemd wordt) met opgenomen op de lijst van historische stadskerk, omdat het niet wordt aangemerkt als 'stad'. naar de gemeente worden gehaald, zoals een kerkeraad een dominee be roept. De gemeenteraad is voor Van Veld huizen inderdaad 'heilig'. Hij zou deze raad bij de burgemeestersbenoemin gen meer volmachten willen g^ven, hij wil ook samen met de wethou ders barrières voor het raadslid maatschap opruimen. Eén van die drempels was de financiële vergoe ding die raadsleden krijgen. Niet dat er in Dronten geen belangstelling voor het raadslidmaatschap (de ge middelde leeftijd van de raad is 44 jaar, vaiv de inwoners 23 jaar en on der de jongeren is veel belangstelling voor het lidmaatschap), maar een raadslid moet er in de meeste geval len toch financieel op toeleggen. Een landelijke commissie, onder voor-^ zitterschap van de burgemeester van Breda, ir. Merkx, heeft een nieuwe re geling opgesteld en a'an de minister van binnenlandse zaken aangeboden. De minister heeft onlangs, in het blad voor de Nederlandse gemeenten, ge zegd initiatieven van gemeenten en provincies af te wachten. Een verho ging van de presentiegelden wordt immers door de raad vastgesteld en door Gedeputeerde Staten (de provin cie dus) goedgekeurd. Dronten heeft als eerste gemeente een verzoek bij de minister ingediend. De gemeente valt immers nog niet onder een pro vincie. Wanneer de minister met het voorstel akkoord gaat, ontvangen de raadsleden precies het dubbeie van voorheen: tweeduizend gulden per jaar in plaats van duizend gulden. Dit laatste punt heeft natuurlijk niets met de experimenten te maken, waar door Dronten de plaatselijke democra tie weer nieuw leven wil inblazen. Maar de snelle reactie van het ge meentebestuur op een uitlating van de minister heeft alles te maken met het elan, waarmee in de jeugdige Fle- vopolder gewerkt wordt. Of zoals bur gemeester Van Veldhuizen zegt: 'Die plaatselijke democratie, die is hele maal niet dood, die is springlevend.' In Dronten dan, want in vele plaatsen is die democratie behoorlijk vastge roest. Ambassadeur Shigeru Hirota, sinds september 1970 ambassadeur, in Ma leisië, is benoemd tot Japans ambassa deur in Den Haag. Hij volgt Ryozo Sunobe op, die sinds begin april 1972 in Nederland is geaccrediteerd. Kluwerprijs De Kluwerprijs van 2.500 gulden voor een publikatie van meer dan gewone verdienste op het gebied van het technisch onderwijs Is in Deventer uitgereikt aan de heer A. de Rover voor zijn serie boekjes 'na tuurkunde en mechanica op moderne basis'. Van een onzer verslaggevers ZEVENAAR De gemeente Zeve naar heeft alsnog de dagvaarding met betrekking tot de onteigening van een perceeltje grond ten gerieve van de uitbreiding van de Turmac-sigaretten- fabrieken, waarop jhr. H. van Nispen van Sevenaer de biologisch-dynami- sche teeltwijze toepast, ingetrokken. Dit is gebeurd hangende onderhande lingen met betrekking tot een veel groter perceel, dat de gemeente Ze venaar nodig heeft voor de aanleg van een nieuw industrieterrein en waarbij gezocht wordt naar een compromis. Nog vorige week verklaarde het ge meentebestuur dat beide zaken niets met elkaar te maken hebben. Dat is ook wel zo, maar het was het gemeen tebestuur ontgaan, dat was afgespro ken, hangende het zceken naar een compromis, geen stappen bij de rech ter te zullen ondernemen. Het ge meentebestuur heeft jhr. Van Nispen hierover zijn spijt betuigd. Naar een compromis wordt thans op verzoek van minister Gruijters ge zocht door de Gelderse gedeputeerde Van Verschuer. De gemeente Zeve naar dagvaardde dezer dagen de moe der van de jonker, die eigenares is van het betwiste lapje (het gaat voor de Turmac-fabrieken om een stukje van 1.2 hectare, waarvan al tienelfde gedeelte in handen van de gemeente is), omdat dit volgens de Onteige ningswet binnen een jaar na raadsbe sluit moet geschieden. Wel is er een mogelijkheid tot verlenging van deze termijn door gedeputeerde staten. De gemeente zal van die mogelijkheid in dit geval gebruik maken. Van een verslaggever ROTTERDAM De politie heeft on der ongeveer honderd Chinese restau ranthouders een onderzoek gehojden. Het doel van de enquête was een beeld te krijgen van de pogingen die zijn gedaan de restauranthouders geld af te persen. In verband met het ver trouwelijke karakter van het onder- zoekwenst de politie geen gegevens over de resultaten te verstrekken. Vorige week werden twee Chinezen, de 35-jarige kok L. M. T. en de 21-ja- rige kelner Y. K. P., voor de officier van justtie geleid. Zij werden ver dacht van afpersing tot een bedrag van tienduizend gulden. Onder bedrei ging hadden zij gepoogd een Chinese restauranthouder dit geld afhandig te maken. Van een onzer verslaggevers ARNHEM ln Arnhem is de bouw van een nieuwe brug over de Rijm begonnen. Een brug, die zo recht en strak is als een lineaal, zonder fratsen en versieringen. Niettemin zullen de kosten wel op zo'n honderd miljoen gulden uitdraaien en daarvan moet Arnhem zelf de helft opbrengen. Niet iedereen is er blij mee en dat om ver schillende redenen. De nieuwe brug, >die ongeveer negen honderd meter westelijk van de tegen woordige Rijnbrug is geprojecteerd, wordt een gemeentelijke brug. Wat er nu ligt is een rijksbrug. Misschien komt er nog een provinciale brug bij. De nu in aanbouw genomen brug krijgt in hoofdzaak een lokale funk- tie. De brug, die voorlopig Roermonds- pleinbrug heet, maar later mogelijk een andere naam krijgt, dient in de eerste plaats als verbinding tussen het oude Arnhem en de over de Rijn ver rijzende stadswijk Malbergen. Dubbelstad Eigenlijk is Arnhem bezig een dub belstad te realiseren. Deventer heeft dat een jaar of acht geleden ook graag gewild. Aan de overzijde van de IJssel zou een stad gebouwd worden om aan Deventers ruimtenood tege moet te komen. Daar heeft destijds Deventer heel veel drukte over ge maakt. maar de regering wees het plan af. evenals de Eerste Kamer la ter de inlijving van Diepenveen ver wierp, zodat Deventer zich nu tevre den moet stellen met alleen het dorp Kolmschate als uitbreidingsmogelijk heid. In Arnhem is nooit zo nadrukkelijk geadverteerd met een dubbelstadsplan. Maar intussen is men druk bezig iets dergelijks uit te voeren. Er komt aan de overkant van de Rijn in de polder een stad waar men 'u' tegen mag zeg gen. Met een centrum-Kronenberg waarvoor onder meer de Finse archi tect Ervi werd aangetrokken. Een hypermodern winkelcentrum, kantoor flats. andere soorten van werkgelegen heid, de beste voorzieningen enz. Wel wordt het wat kleiner dan aan vankelijk gedacht was. Een ontwikke ling die vrij algemeen is. Overal ble ken de voorspellingen te hoog te lig gen. Gedacht was dat aan de andere kant van de Rijn tachtigduizend men sen zouden komen te wonen. Op het moment telt Arnhem 130.000 inwo ners. Voor 1980 wordt gedacht aan slechts 136.000, en dat is toch heel an dere koek. Over de rivier zullen er op den duur dertigduizend wonen. (ADVERTENTIE) Binnen» standaard- hoeveelheid „1 biunentort ^etdEVer. &eelbeden «P sundaardt^ van ptoduk 'ten- Mitiisfet hee{t nomi**e ""aamsaLM g«- vraag* e®voor *S Zeer juist, minister Lubbers gaat de vermelding van de Prijs Per Standaardhoeveelheid verplicht stellen. Verstandige maatregel in het kader van de prijzen- beheersing! Niets nieuws onder de zon voor AH klanten. Zij profiteren al zo'n halfjaar tje van die bij zonder nuttige -■.? snehe informatie. Bij de meeste artikelen vermeldt AH de Prijs Per Standaardhoeveelheid. Met computer strookjes aan het schap. De klant ziet in één oogopslag welk artikel 't voordeligst is! Ook heeft AH onlangs een miljoen PPS-reken- schijven weggegeven. Daarmee kunt U eenvoudig de Prijs Per Standaardhoeveelheid zelf vast stellen. Zo ziet u maar, niet alleen regeren is vooruitzien. Maar ja, AH is nu eenmaal altijd al progressief geweest. Overigens hoeft niemand er op te wachten tot die nuttige informatie overal doorgevoerd is. ledereen kan er al van profiteren: ch Niet zo snel Velen vragen zich af of de nieuwe brug wel nodig is, gezien het feit dat de groei lang niet zo snel gaat als aanvankelijk was verwacht. Ook de grote financiële aderlating, die de ge meente ervoor moet ondergaan, wordt als een bezwaar gevoeld, omdat men bang is dat belangrijke dingen erdoor in de knel komen. Ook zijn er bezwa ren uit milieu-oogpunt. De mensen uit Malbergen vinden dat door de brug de wegen veel te dicht langs de huizen komen te lopen. Zij boden toen die dezer dagen de eerste aanzet gaf, loco-burgemester mr. H. Bister bosch, een beetje zuur een flesje aan met 'de laatste frisse lucht'. In meerderheid sprak de gemeente raad zich in laatste instantie uit voor de brug. De brug wordt 235 meter lang en 35 meter breed met aparte rijstroken voor de autobussen. Voor dat men koos voor deze-zeer vlakke brug zijn er wel veertig modellen ge tekend. 'Nodig' Arnhems gemeentebestuur vindt de brug hoogst noodzakelijk, ook om de oude verkeersbrug te ontlasten. Daar doen zich regelmatig grote opstoppin gen voor, met lange files en wachttij den tot een uur, speciaal in de spitsu ren. Bovendien heeft de brug door het zeer intensieve gebruik veel gele den, zodat een grondige revisie nodig is. De nieuwe verbinding, hoopt men, zal het lokale verkeer tussen de twee stadsdelen van de oude brug weghalen. Een derde? Intussen blijft de gemeente Arnhem ook 'in' voor de bouw van een derde brug, een provinciale brug, de Ko- ningspleinbrug. Die krijgt weer meer betekenis voor de afwikkeling van het interlokale verkeer. Zij zal aansluiten op het Velperbroekcircuit, één van de gootste verkeerspleinen van Neder land, met verbindingen in alle wind richtingen. Arnhem heeft met veel inter-gemeentelijk en ook internatio naal verkeer te maken. Het zou weieens kunnen zijn dat de bouw van de Roermondpleinbrug de urgentie van de Koningspleinbrug vermindert. Hiervan staat ook niet vast de onzekerheid, die er nog be staat over enige ontworpen provincia le wegen. Ook over rijksweg vijftien is nog geen definitieve beslissing ge vallen. Het is mogelijk dat er nog een voortgezette studie komt over de oe ververbindingen over de Rijn nabij Arnhem waarbij rijk, provincie en ge meente betrokken zijn. Bij Heteren ligt sinds kort ook een Rijnbrug, maar het profijt daarvan is tot nu toe klein omdat de aansluitingen in de Betuwe nog slecht zijn. Hoeveel en hoelang er ook gepraat wordt, toch bestaat de indruk dat men in Neder land terwijl het om kapitalen ver slindende projecten gaat niet altijd op dezelfde golflengte zit, waar door de samenhang weieens uit het oog wordt verloren. Christelijke partijen Zeeland: GOES De drie christelijke partijen in Zeeland, die samenwerken in het Christelijk Democratisch Appel (CDA) willen een goede samenwer king tussen de ziekenhuizen in Oost burg en in Brussel (België). Deze sa menwerking was kort geleden afgewe zen door het ministerie van volksge zondheid. De CDA, die in Goes zijn programma voor de komende staten verkiezingen bekend heeft gemaakt, wijst erop dat een harmonisatie van het beleid op het gebied van sociale, culturele en economische voorzienin gen in de grensgebieden, een wens is van de bevolking van Zeeuws-Vlaan- deren. In het gezamenlijke programma van de christelijke partijen in Zeeland staat voorts, dat deze provincie een goed woon-, werk- en leefklimaat dient te hebben. De bevolking dient in de beleidsvorming van de overheid te worden betrokken. DEN BRIEL De zestiende-eeuwse Sint Jacobskerk in Den Briel is te koop. De kerk (waarin de hervormde gemeente sinds een paar jaar geen diensten meer houdt) staat op de mo numentenlijst. De laatste jaren is er onder meer in gedanst en gebadmin tond. De torenspits van de kerk is zijn hui dige vorm van 1611, het uurwerk van 1691. In 1585, toen Den Briel een En gelse pandstad was, werd het een 'En-> gelse kerk', nadat het eerder al een cude-mannenhuis geweest was. In 1688 werd in de kerk het huwelijk ge sloten tussen Pieter Joubert en Su sanna la Roque, die vanwege hun pro testantse geloof uit Frankrijk gezet waren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9