dichtbij mm m AUTORUDEIhl MOORDDADIG! Dmmentaar Kortstondig magistraat, levenslang dichter ilf zwakke plekken 'uis van bewaring Een verdraagzame midden-figuur ulp voor Bangladesj het weer Zeldzaam zacht 1KB 1 de echte autotentoonstelling zebraliland mysterieus K>11V KWARTET ZATERDAG 26 JAiXCAJU 1974 BINNENLAAT) T5/K7 iedere brave burger, die nu met rèhoorlijke dosis leedvermaak zit felen over de manier waarop al- (biphouders het 'm hebben gelapt de voorschriften van de regering de benzine-rantsoenering aan de ite lappen), wèl de consequenties je eigen houding van dit ogenblik ogen zien. jiedere actievoerder voor welk 'erheven of idealistisch doel ook hu niet meteen opwinden over feit dat thans een stel gewiekste [lieden hun in de jaren zestig be- •fde methoden heeft overgenomen, t is er in feite in de afgelopen tien dagen gebeurd? Een aantal sen (een groot deel van de pomp iers) weigerde medewerking te ge- aan de uitvoering van de benzine- lenering een op zichzelf nief ilezierige, maar waarschijnlijk wel :akelijke maatregel van de over- (noodzakelijk omdat olie een zeer ;e en zeer kostbare grondstof is, ran de schaarste en kostbaarheid Heen op een kortzichtige wijze Iworden afgemeten naar de aan- in Rotterdam), bezwaren van de pomphouders gen een zekere populariteit bij de ruikers van benzine; die populari- I beperkte weer de manoeuvreer ite van de regering; door het mas- khrakj^r van de actiè 'van de phoude^s was het dan ook niet Slijk Voör de overheid effectief op eden tegen de overtreders; in het :ment wefden al toen deze gevoe- en bezwaren min of meer weer- jeld/ Wat i kon de regering toen xs doen dan in feite erkennen dat rioderne staat het niet kan rooien gr de medewerking van al zijn gers en dat het hele logge en dik- zó imponerende mechanisme de moderne staat heel wat zwak- glekken heeft en nagenoeg weer- is voor wie die zwakke plekken t? kil is geen enkele aanleiding om van e constatering 's nachts wakker te ;en. Integendeel: deze zwakte kan bepaalde omstandigheden een be erming worden voor de burger te- etyover een onrechtvaardige overheid. ar het is natuurlijk nooit een ex- ,14is voor de burgers om een gebrek wat de Engelsen 'civil spirit' noe- e n, uit te leven om al hun kleine soonlijke en individualistische be- iegen en belangetjes niet onderge- v{ ikt te maken aan wat zeker op lan- termijn een algemeen belang is: het stisch beperken van ons energie- bruik. wee conclusies nog uit de ervaringen in de afgelopen weken. Ten eerste is t moreel van ons volk toch kenne- k niet zo hoog als het zich in de dagen van de energie-crisis liet izïén. Ten tweede: niemand van het linet-Den Uyl bij alle begrip )r de delicate manier waarop het lest optreden en dc geringe manoeu- er-ruimte die het door de publieke inie was gelaten een teveel aan rchologisch inzicht of besef van de inzen van de eigen macht verwijten. iders had het zich het onmiddellijk «front van die laatste week benzine- 3 ïtsoenering wel bespaard. it er bij de Amsterdamse reclasse- igsambtenaren en maatschappelijk :rkers onrust heerst over de bouw een nieuw huis van bewaring op industrieterrein aan de stadsrand, op zichzelf heel begrijpelijk. Hulp in een elektronisch beveiligde waarplaats voor zeshonderd mensen op hun rechtszaak zitten te wach- ,3i. is om psychologische overwegin- n weinig aantrekkelijk en waar- 2°hijnlijk evenmin erg vruchtbaar, ^inder begrijpelijk is. dat het verzet ;en het nieuwe huis van bewaring laat is gerezen. De aanbesteding binnenkort plaatsvinden, hetgeen tekent, dat de ontworpen kolos ven torenflats en een hoofdgebouw er zo goed als zeker zal komen, faarom hebben de verontrusten niet rder aan de bel getrokken? De ont- Jikkelingjn het gevangeniswezen gaat iel maar toch niet zo snel. dat de nu ïtwikkelde bezwaren enkele jaren ge- den volstrekt niet te voorzien wa- 01 laar goed. ook hier geldt, dat het be- r is ten hele- te keren (als dat ten- instq nog kan-) dan ten halve te dwa- t'« n. Het is duidelijk, dat de nu ge- ande bureaucratische kolos al aan :rouderingsverschijnselen zal lijden, oordat de eerste gevangene zich aan- ,e eldt. De bouw van dit super-bewaar- ojuis. strookt niet 'alleen niet met de oderne ontwikkeling in het gevange niswezen, hij zal die ontwikkeling bo- endien voor tientallen jaren fruste- RHIJNVIS FEITH WORDT IN ZWOLLE HERDACHT door Jac Lelsz ZWOLLE Dezer dagen stonden we voor de groen uitgeslagen poort van Boschwijk aan Zwolle's oostrand, het buiten waar Rhijn- vis Feith een groot deel van zijn leven heeft doorgebracht. Nog altijd een mooi, gaaf, fors patri ciërshuis (een van Overijssels gedeputeerden woont er nu in) met een torentje en een uurwerk en in het park een zonnewijzer en vijver. Wanneer je dat zo aanziet, dan wordt het je een beetje vreemd te moede je déze regels van Feith te herinneren: 'De laage Hut, hoe kleen./wordt he mel om ons heen'. Een dergelijk ge voel overvalt je trouwens ook wan neer je bedenkt dat hij schreef 'Ik wensch geen schitterend goud/Daar slechts de Dwaas op bouwt', terwijl je weet dat hij bij zijn dood vier ton na liet'(in deze tijd zou hij véle malen miljonair zijn geweest) Zit daar enige tegenstrijdigheid in? Moet men het als een vorm van dua lisme zien? Laten we het er op hou den dat het hoogstens paradoxaal is. Rhijnvis Feith wist het goede der aar de welstand, roem, geluk enz. te relativeren, maar liet zich het comfort ervan wel dankbaar aanleu nen: We spraken over Feith's dood. Op 8 februari is het 150 jaar geleden dat hij overleed, één dag na zijn 71ste vérjaardag. Zijn sterfdag is voor Zwol le aanleiding tot een bescheiden her denking. In, literatuur-wetenschappe lijke kringen is er voorzichtigaan een opleving van belangstelling voor Feith, Nederlands sentimentele zan- ger-bij-uitstek, te bespeuren. Binnen de officiële letterkunde heeft hij al sinds de vorige eeuw afgedaan. Door deze houding, vindt Willem Kloos, denkt men slechts meesmuilend aan hem terug. 'Ieder die thans-den naam van Feith hoort, denkt onmiddellijk aan streepjes en aohjes aan zuchtjes en klachtjes, waarvan de werken van dezen schrijver heeten vol te staan, en peinst dan stil in zichzelf: 'God dank! déér zijn wij tenminste voor goed overheen!' Kloos, die vond dat Feith meer sympathie verdiende dan hem in 'hon derd jaar was ten deel gevallen, en die zijn tekortkomingen zag als de fouten van een heel tijdvak, zei dat hij alles van hem heeft gelezen. Men mag ook aannemen dat dr. P J. Buijnsters, verbonden aan de Katho lieke Universiteit ta Nijmegen, die destijds speciaal op Het Graf, een zwaarmoedig gedicht, onder meer on der irivloed van Young tot stand ge komen ('0 Heiloos jammerdal./o beuzelachtig leven,/Ware ons geen uitzicht/op de onsterfelijkheid gege ven') is gepromoveerd, alles van hem heeft gelezen. Nog een andere man, die alles van hem heeft gelezen, is de heer H. J. H. Knoester archief-ambte naar van de gemeente .Zwolle, die rond de herdenking een tentoonstel ling heeft voorbereid. Patriot Feith is levenslang dichter geweest, en kortstondig magistraat, anders ge zegd hurgemeester. Er is over zijn burgemeesterschap bijna niets bekend. Links: Rhijnvis Feith op ongeveer zestigjarige leeftijd. Rechts zijn echtgenote, Ockje Groeneveld. Hij heeft als burgemeester ook wij- wel niets kunnen doen. Feith is nau welijks een jaar burgemeester ge weest. Maar wat heette in die tijd burgemeester? De Zwolse magistratuur bestond toen tertijd uit zestien burgemeesters, na melijk acht schepenen en acht raden. Ze werden allen burgemeester ge noemd. De schepenen regeerden de raden en waren, zoveel .als adviseurs. Jaarlijks werd er gewisseld. Feith was raad, maar voordat hij gelegenheid had schepen te worden, brak zijn car rière in dit opzicht af. Hij was patriot en toen de Pruisen kwamen, was het met hem gedaan. Er ontstond, aldus de heer Knoester, een onprettige, gisterende sfeer. Maar, in tegenstelling tot bijvoorbeeld de dames Aagje Wolff en Betje Deken, die naar Frankrijk gingen, bleef Feith in Nederland. Hij was een midden-fi guur, verdraagzaam, voelde zich niet bedreigd. Hij werd ontvanger der con- vooien en licenten; bij de poorten en veren van de stad zaten mannetjes die namens hem in- en uitvoerrechten in casseerden. Hij kon van zijn salaris goed rondkomen, had bovendien in komsten van zijn toen nog 150 hecta re grote landgoed Boschwijk. Een ver moeiende baan was het niet, en daar door had hij de handen vrij om zich intensief aan de dichtkunst te wijden. De Zwolse dichter, die waarschijnlijk meer dan wie ook aangeraakt was door de Duitse sentimentalisten, viel zeker ook blaam ten deel. Er was zelfs scherpe kritiek, vooral in Kin- ker's Post van den Helicon. Sommi gen schreven, parodieën op zijn ge dichten. Maar door elkaar genomen, werd hij hogelijk geëerd. Vrienden richtten een Gedenkzuil voor hem op: onder meer Van Hall, Tollens en Sta ring spanden er zich voor in. Hij had een gelukkig huwelijksleven. Hij trouwde op zijn twintigste nadat hij al op zeventienjarige leeftijd na zijn rechtenstudie in Leiden was ge promoveerd. Hij was gehuwd met de Oostfriese Ockje Groeneveld die hem negen kinderen schonk. Ze bereikten allen de volwassen leeftijd, wat voor die ti.id uitzonderlijk was. 's Winters woonden ze meestal in de stad, 's zo mers op het paradijselijk gelegen Boschwijk. Op Boschwijk is een zeer groot deel van zijn oeuvre ontstaan. Aan Boschwijk zelf wijdde hij een poëem van 34 strofen. Eén ervan luidt: De beste jaren van mijn leven, Zijn langs uw velden afgedreven, Door rust en rein genot geleid; 11; zag de dagen effen bloeyen. Mijn gade en mijn kindren bloeyen Vol zalige tevredenheid. Ondanks alle zegeningen (behalve zijn afzetting als burgemeester was er nau welijks een rimpeling) schreef hij zijn vaak ellenlange pathetische, senti mentele verzen over de natuur, de dood, de eeuwigheid enz. Ook over de liedfe. de deugd en het geloof. Het was de tijd van de opkomende roman tiek. Dat klimaat zat hem in de bot ten. Hij was tevens een sterk reli gieus mens. Beide elementen stempe len zijn werk. Het aardse blijft onvol maakt: de hemelse volkomenheid is het verschiet. 'Uren, dagen Feith was medewerker van de Evan gelische Gezangen, die decennia lang in de Hervormde Kerk zijn gebruikt en die door de Hendrik de Cock vain ULrum 'sireniische m;nneliederen' wer den genoemd. Zijn 'Uren, dagen, maanden, jaren' is even bekend ge worden als op een heel ander vlak Hiëronymus van Alphens 'Jantje zag eens pruimen hangen'. Sommigen vinden het jammer dat Feith's nieuw jaarslied, dat meestal op oudejaarsa vond in de kerken wordt gezongen, niet in het nieuwe Liedboek van de Kerken voorkomt. Van Feith staat wel een ander lied in het Liedboek: 'Mijn ziel, waartoe dit angstig vrezen? (nr. 450) Feith heeft veel gedichten geschreven. Men moet ze natuurlijk proberen te lezen met de ogen, en het gevoel van de tijd waarin ze ontstonden. Dat is moeilijk, maar eerlijk. Tussen de dui zenden regels moet men, als een schatgraver, behoedzaam zoeken, en dan komt men stellig mooie, waarde volle regels tegen. Treurspelen heeft hij ook geschreven, ook zedekundige. wijsgerige en godgeleerde verhande lingen. Zijn eerste gedicht Het Heil van den vrede, '779 werd be kroond door het vermaarde Leidse ge nootschap 'Kunst wordt door arbeid verkregen'. Samen met Bilderdijk maakte Feith een nieuwe uitgave van Van Harens dichtwerk De Geuzen. Buiten mede weten van Feith voorzag Bilderdijk het van een opdracht aan de stadhou der. Het kwam daardoor tot een ver wijdering tussen Bilderdijk en Feith. Later kwam er wel weer toenadering. Zo'n scherpgeslepen patriot was hij nu ook weer niet. Feith droeg later zelfs een bundel aan Oranje op. Hij verklaarde, dat vrijheidsliefde hem destijds had gedreven, en geen partij zucht. Feith zelfs was niet van adel. Zijn na geslacht is in gedeelten in de adel stand verheven. Een zestig, zeventig van die geadelde Feithen vormen thans nog een familie-vereniging. Veelal jonkheren, wonend in Neder land en ver daarbuiten, in meerdere of mindere mate gesitueerd. Er werd door de Feithen medewerking ver leend aan de herdenking in Zwolle. Met name ook voor 'e in het gemeen telijk archief te houden tentoonstel ling. Bezoekers zullen daar het bureau kunnen zien, waaraan Feith de meeste van zijn gedichten heeft geschreven. Erboven komt zijn ortret te hangen; het conterfeitsel toont een vriendelij ke, gevoelige man, wat behoudend in het dragen van zijn kleding en pruik. Zijn werken staan er antiquarisch opgesteld. Alen ziet er het hand schrift van 'De ouderdom in zes zan gen' uit 1802. Verder een door hem zelf geschreven inventarisatie van zijn bezittingen, kladjes van gedichten het kookboek van zijn vrouw, brieven van Bilderdijk enz. Ook een met de hand geschreven boek ter dikte van twintig centimeter over de schermutselingen tussen Patriotten en Prinsgezinden. Krans Verder herdenkt de Overijsselse hoofdstad Rhijnvis Feith met" een kranslegging op zijn graf. een bezoek aan het buiten Boschwijk en een avond in Odeon. Op deze avond zal Feith door enige sprekers van ver schillende kanten belicht worden. Uit gevoerd wordt dan zijn gedicht Fanny, althans de kern ervan. Dit ge dicht is destijds op muziek gezet door de stadsmuziekmeesterorganist J C. Röhner. Het is een van zijn oudste werken en bestaat uit tien elegiën over de liefde. an een verslaggever )EN HAAG Het Nederlandse Ro- e Krui heeft voor de tweede keer ijftigduizend gulden ter beschikking esteld van het repatriëringsprogram- ia. dat in Bangladesj wordt uitge- oerd en dat nog wel twee maanden a! duren. Het betreft hulp aan Ben- alezen. die uit Pakistan aan Bangla- Jjiesj terugkeren en aan Bihari's. die ijiit Bangladesj naar Pakistan vertrek- De gemiddelde etmaaltemperatuur van januari te De Bilt is tot op dit ogen blik 5.2 graden Celsius. Dat is ver bo ven de normale waarde, die 1.7 gra den bedraagt. Hiermee evenaart althans de gemiddelde temperatuur over de periode 1 tot en met 24 janu ari de huidige maam'. die van 1944. Deze eeuw zijn er maar twee nog icar- mere januari's geweest, te weten die ran 1921 (6.2 graden) en 1916 (6 gra den). Deze laatste twee januarimaan den werden gevolgd door respectieve lijk een iets te koude en iets. te zach te februari. Persoonlijk geloven wij meer in een voortgezette warmtepro- duktie in de komende maand februari, zoals ook na de warme januari's van 1866 en 1S84 het geval was. En dus in een tijdperkt waaraan volgens sommi ge insiders de natinir zich in de jaren 70 van de twintigste eeuw iou spiege len. Beide malen gaf de er op volgen de sprokkelmaand al een bescheiden voorproef van de lente. Ijsdagen kwa men niet voor en de absolute mini mumtemperatuur in Utrecht was circa minus vijf graden. Een verbetering: de in ons overzicht gisteren genoemde onafgebroken reeks van 21 vorstvrije etmalen geldt iwor Schiphol en niet voor De Bilt. Daar vroor het op de 21e namelijk circa een halve graad op normale ivaarnemingshoogte. Gekeken naar de algemene luchtdruk verdeling blijft het zachte weer in West-Europa nog verscheidne dagen aanhouden. Er is een zeer levendige activiteit van diepe depressies op het noordelijk deel van de oceaan, waar bij onder meer opvalt hoe een nieuxv lagedrukgebied uit Newfoundland, uitgediept tot 980 millibar, zich naar het zeegebied ten westen van Schot land spoedt. In verband hiermee zal het weer vermoedelijk zondag in onze contreien wisselvalliger zijn met nu en dan regen en sterkere zuidwesten wind, afgewisseld door enkele opkla ringen en een plaatselijke bui. Het is echter nog niet vast te stellen in hoe verre de neerslag van betekenis zal worden. Alles wijst erop. dat wij met bovennormale temperaturen de febru- arimaand 'binnengaan'. Nog even on ze gebruikelijke verre waarnemingen: een Nederlands schip ten noorden van Porto Rico op 20 graden noorder breedte, 67 graden westerlengte be vond zich gistermiddag in een straffe noordoostpassaat vut. gemiddeld 6 Beaufort, aan dezuidzijde van een Bermuda-maximum van 1030 millibar. De luchttemperatuur was er 29 gra den, die van het zeewater 24'/z graad. En als groot contrast: een station in het uiterste noordoosten van de Sow- jet-Unie, ten hoorden van de provin cie Kamsjatka rapporteerde minus 46 graden na een maximumtemperatuur van minus 41 graden en dat bij een barometerstand van ruim 1040 milli bar. ZQZOUHPO SNEE UV - ZONNIG OPKLARINGEN 2 M 1ST REOEN HAOEI A&TENR. fO BIN. TE NR. WINDRICHTING Hoog walfr I" Januari Vlisslngen: 4.41- 16.31. Hanngvlleisluiren: 5.51-18 ei. Rotier- dam: 6 41-19.14. Schcvenlngen: 5 23-17.32. IJ- muldon: 6.01-18.10. Den Helder: 9.35-22.06. Harlinger,: 12 12-8-.8. Delfzijl: 1.55-14.25. 28 Januari Vltssingen: 4.43-17.03. Haring- vlietsluizeo: 6.23-18.35. Rotterdam: 7.12-19 47. Scheveningen: 5.52-18 03. iJmulden- 6.32- 18.43. Den Helder: 10 03-22.34, Harllngen: 0.28-12.44. Delfzijl: 2.26-14.58. Max. temperaturen en neerslag van gisteren. Amsterdam half bew. 8 0 De Bilt mist 8 0.5 Deel en mist 7 0.4 Eelde half bew. 7 0 Eindhoven geheel bew. 8 0.2 Den Helder onbewolkt 7 0 Luchth. R'dam mist 8 0 Twente geheel bew 7 1 Vlissingen onbewolkt 8 0 Zd.-Limburg zw. bew. 8 2 Aberdeen zwaar bew. 7 0 Athene onbewolkt 14 0.3 Barcelona onbewolkt 14 0 Berlijn geheel bew. 8 4 Bordeaux licht bewolkt 14 0 Brussel geheel bew. 9 0.1 Frankfort geheel bew. 8 2 Genève geheel bew. 5 1 Helsinki sneeuw 0 4 Innsbrück geheel bew. 4 0 Kopenhagen zw. bew. 6 0.1 Lissabon licht bewolkt 14 3 Locarno onbewolkt 6 0 Londen zwaar bew. 10 0 Luxemburg zwaar bew. 8 Madrid regenbui 11 0.1 Malaga onbewolkt 16 0 Majorca onbewolkt 15 0 München licht bew. 6 3 Nice zwaar bew. 15 0 Oslo mist 4 0 Parijs onbewolkt 11 0 Rome geheel bew. 15 0 Split half bewolkt 14 0 Stockholm licht bew. 3 0.4 Wenen zwaar bew. 8 0.4 ZUrich mist 5 3 Casa Blanca zwaar bew. 15 0 Istanboel mist Las Palm as onbewolkt 19 0 New York geheel bew. Tunis zwaar bew. 14 0 onder redactie van loessmil Wie de 'echte autotentoonstelling' wil zien, moet het RAl-gebouw links laten liggen. Voor die enig echte moet je ook in Amsterdam zijn, maar dan in de autovrije Leidsestraat. W.1E VANMID DAG OM EEN UUR OF DRIE VOOR DE Stichting Wonen staat, kan daar de door de organisatoren spectaculair genoemde opening van deze enige autoloze autotentoon stelling ter wereld meemaken. Mis schien niet binnenshuis, want de begane grond zal met genodigden al aardig pol zijn, maar van buite naf zal ook best gaan, omdat de gevel van de stichting helemaal van glas is. En zelfs als dat door de volte niet zou lukken is het nog geen ramp: de expositie blijft tot en met 10 februari, is donderdags en zaterdags van elf tot tien uur open, de andere werkdagen van tien tot zes en zondags ook nog. tussen twee en zes uur. Nou mag er zelfs geen speelgoe dautootje te zien zijn, deze ten toonstelling heeft alles met auto's te maken, maar dan meer met voor. lichting over wat die auto voor el lende tweeg brengt. Vier actiegroe pen 'verkeerd verkeer', 'maskers af', 'de lastige Amsterdammer' en 't pdoe kindermoord' hebben allemaal in een eigen hoek hun materiaal uitgestald om te laten zien hoe het zo ver kon komen, wat er alzo voor verkeerds ge beurt, ivat zij er tegen proberen te doen en hoe ue met 'n allen tot een oplossing kunnen komen. Ak- tiecoerder D. W. Beerling van maskers af: 'One oplossing is erg radikaal. Die komt er op neer dat de auto's er uit moeten met uH- ondering en natuurlijk voor poli tie, brandweer, invaliden, ieken- wagens en o. Je moet je eisen wel hoog stellen, want stoplichten, e- brapden, veiligheidsgordels en op vallende kleding voor kinderen en ouderen ijn alleen maar lapmidde len. De ooraak icordt er niet meer iceggenomen. In elk geval moeten we naar een rigoreue beperking toe op plekken tvaar je auto-con centraties vindt. Vooral in de ste den dus, waar de meeste slachtof fers vallen: de ichtbare, die onge lukken krijgen en de onichtbare slachtoffers van de luchtvervui- ling, de duienden astmapatiënten over wie wordt gewegen. Tien procent van de bevolking lijdt aan een aandoening van de luchtwegen en dat is een grielige hoeveelhei- d'. En een situatie als die in de Bijl mermeer dan, xcaar het gemotori seerde. verkeer gescheiden is van w+nnrtaerc m fietsers? 'Als je het aantel verkeersslachtoffers iet. nu ie rnnev dnt is een noeip mantreael. maar Immrv en lucht, vervuilt na hou ie toch. Als we de- e automantsrhaoriii hliiren arren- teren, uilen dkinderen van one kinderen in een snort felgekleurde O I --nut OndPr< rt>e hun kindprpn bobben rnapvoed met hpt bopk van dp k>n- rjprppfe R»nianvn Snork in de band. hebben het fout gedaan Tenm'nstp. als we Spnck zelf mn- "on geloven. In een arfikp' h^pft Snoek niet voor de eerste keer overigens rirh7elf de schuld gegeven van de verkeerde opvoeding die veel kin deren op zijn gezag gekregen heb ben. De grootste fout van zijn boe ken is. zegt hij. dat hij de ouders afhankelijk' maakte van autoritei ten als psychiaters, psychologen, kinderartsen, maatschappelijk wer kers en onderwijsmensen. Het was een wreedheid zo de ouders van hun verantwoordelijkheid te bero ven. De problemen van veel kinderen zijn een gevolg van de weinig zelf standige en standvastige! houding van de ouders. Die houding heb ben wij deskundigen in de hand gewerkt met al onze goed bedoelde raadgeving, aldus Benjamin Spoek Spock's wereldberoemde bijbel voor de opvoeding verscheen in 1946 en is sindsdien in meer dan dertig talen uitgegeven. Er zijn in tussen een dikke 25 miljoen exem plaren verkocht, die overal ter we reld in boekenkasten van vaders en moeders staan. Benjamin Spock. ook wel de 'goeroe van Amerikaan se ouders' genoemd, wordt buiten de VS vaak eerder vanwege de me dische adviezen opgeslagen dan dat het boek als psychologische gids wordt gebruikt. Zo schijnen IJslan- ders en Japanse moeders Spock te raadplegen om te weten hoe ze de neusjes van hun baby's schoon moeten houden en leren Engelse moeders er vooral uit hoe ze hun kind op het potje moeten wennen. ruimtepakken moeten rondlopen en al eerder al de overheid gasma- kers verplicht stelleif oals nu al op een fabrieksterrein in Venetië gebeurt, ivaar je onder o'n ding dood gaat aan de giftige stojfen.' En wat doen we er aan? 'Er moet een ander verkeersbeleid komen. De slachtoffers moeten uitgang spunt ijn, icaarbij het accent op de kinderen moet liggen. Het open bare vervoer (dus ook taxi's) moet sterk verbeterd worden en tegelijk moeten er parkeer- en overslagrter- reinen aan de rand van de steden aangelegd worden. Daar kunnen forensen hun auto kwijt en daar kunnen grote vrachtwagens hun lading in kleinere schone stadsau to's overdoen. De stad moet niet toegankelijk ijn voor grote trachtwagens en privé-auto's. De mens moet ich niet aan het ver keer hoeven aanpassen, maar het verkeer aan de mensen. Zelfs de metro is er vood e auto; de mensen worden onder de grond gestopt. Wij nullen niet de kleine man ijn tcagentje afpakken, we xoillen dat ruilen tegen geondheid voor hem en ijn kinderen. De overheid moet dan natuurwel wel voor goed openbaar vervoer or gen, want de liefde kan niet van één kant ko men Een sticker van de actiegroep 'maskers af, een van de vier orga nisatoren van de 'echte autoten toonstelling' in Amsterdam. Hoe wel de man op het plaatje er niet best afkenit, ligt de verantwoorde lijkheid voor d e v erkeerssituatie volgens de actiegroep niet bij dc automobilist, maar bij de overheid rlie een verkeerd beleid voert. Het was wel te voorzien dat niet iedere 'Hollander' gelukkig zou zijn met de gedachten die Limbur gers. fel protesterend tegen één 'Zebraliland' (vorige week stond dat in deze hoek), over alle niet- Limburgers uitstrooiden. De heer A. J. M van Leeuwen uit Leiden, volgens eigen zeggen een 'Hollan der'. die deze Limburgse boosaar digheid verafschuwt en zich ergert aan de Hollandse slapheid daar te genover' concludeert dat de 'kwasi- cemoedelijke Limburgers' zich he lemaal geen Nederlander voelen, als ze zo chauvinistisch doen. Maar intussen, schrijft hij. willen ze maar wat graag 'Hollandse' toeris ten. Er wordt, aldus de heer Van Leeuwen 'enorm gescholden op de Hollanders op een verbijsterende wijze, die men van zich zeer chris telijk achtende katholieken niet zou verwachten'. En nu de Limburgers weer. Adviseurs van president Nixon nebben er 'occulte machten', bijge sleept om de geheimzinnige 'onge lukken' met de schoongeveegde bandjes, bewijsstukken in het Wa- tergate-afluisferschandaal, te ver klaren. Op dat occulte is een Ame rikaanse journabst, die ook nog geestelijke van de episcopaalse kerk is. op een persconferentie gaan doorborduren. Hij vroeg dc woordvoerder van het Witte Huis, of satan zich nu soms ook in de /.aak-Watergate gemengd heeft en of de president aan satan gelooft. Er kwam geen antwoord, maar de vragensteller hield vol: 'Heeft het Witte Huis al geestenbezweerders in de arm genomen om de mach ten van he! kwaad uit te drijven?' De woordvoerder bleef en blijft zich namens het Witte Huis in een mysterieus stilzwijgen hullen, zo dat we wat hem batreft, nooit ach ter de ware relatie Watergate-satan zullen komen. ©PIB 'Heb Je dit helemaal zelf verzonnen. Simpkins?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7