)iscussie rond luiting van iiekenhuisje ^Andriessen wil reële, zakelijke aanpak Geen autoloze zondag na vier februari Plan: tweede termijn collegegeld 'betalen' via schuldbekentenis Mode van Cardin en Ricci Fluor blijft in Gorkum arantie voor ehoud schip ïije artsenkeuze ak heilige koe' Hoorzittingen ARP over fluoridering Garagehouder overleden na roofoverval Fransen verwerpen Toerisme compromis voor Onderzoek naar overlijden vrouw in ziekenhuis regionaal fonds Kappersellende in Veluwedorp Dode bij frontale botsing 5 lij oplossen van moeilijke problemen past geen partijpolitiek hobbyisme GROEN VAN PRINSTERER CULTUURGESCHIEDENIS EN CHRISTENDOM BON - K"\T "KWARTET ZATERDAG 26 JANUARI 1974, BINNENLAND T3/K5 itiek op hard standpunt ziekenhuisraad een verslaggever ii RECHT 'Gezond' noemt directeur Wesseldijk van de Nationale oo cenhuisraad NZR de ontwikkeling die zal leiden tot sluiting van ziekenhuis in Laren. Dat lokte forse kritiek uit bij de betrokke- dek die er nog helemaal niet von overtuigd zijn dat de zaak dicht 1 it. >u nlljwesseldijk heeft gebruik gemaakt feitelijke onjuistheden, aldus ver- 'mlnwoordigers van de organisaties in Bitting hebben in de begeleidings- ■v^ missie van het in financiële moei- leden verkerende ziekenhuis Sint Hoog Laren, begeleidingscommissie is ingesteld 1 assistentie van de pas benoemde erder, drs. R. A. Thiadens, die de heeft gekregen de situatie te sa- i, nadat het bestuur eerder had oten tot sluiting van het 126 bed- tellende ziekenhuisgedeelte van Jan. landelijke specialistenvereniging, Landelijke vereniging van artsen lienstverband, de samenwerkende len van overheidspersoneel en de ,0 iratie van verpleegkundigen vin- het onjuist dat mr. Wesseldijk doet voorkomen alsof de beheer de liquidatie moet voorbereiden, sanering hoeft volgens hen nog de sluiting van het ziekenhuis te kenen. leid erjmenen verder dat de NZR-direc- ten onrechte suggereert dat de tgèiciële moeilijkheden van het zie-' 'n; ïuis een gevolg zijn van onderbe- Volgens hen is een falend be- ioirsbeleid de oorzaak. Het afgelo- jaar was gemiddeld 90 procent de bedden van Sint Jan bezet, is dan ook een open vraag of hier ike is van overcapaciteit. Drs. Thi- is, aldus de vier organisaties, t zijn taak kunnen vervullen zon- -j dat hij zich hoeft te laten leiden ;!'jr andere dan objectieve gegevens, belang van de patiënten zowel als van het personeel vereist een jaevuldigheid wij in de benadering N HAAG Het Prins Bernhard- Is is bereid in overleg met de di- •eur-generaal van culturele zaken het ministerie van cultuur, recre- en maatschappelijk werk, een ga- iriVtve te geven van 50.000 voor het eeuwen oude Romeinse schip dat ^'Zwammerdam is gevonden. fonds vindt dat de actie voor het n4oud van de 37 meter lange boot et slagen. Mede door deze garantie 'e mogelijkheid groter geworden het schip kan worden opgegraven deze unieke archeologische vondst het nageslacht bewaard kan blij- .ECHT De vrije artsenkeuze is veel artsen een heilige koe ge- rden. Als patiënten in grotere ste- waarbij afstanden van vele kilo- je ers in het geding zijn. verhuizen, r)j£t het no galtijd voor dat de huis- 'j# hen blijft volgen. Hoeveel tijd elirvoor voor de huisartsen verloren t, is nauwelijks te berekenen, us de heer J. de Vries, algemeen e 'etans van de Unie van zieken- j dsen in het blad 'Unie'. Een ander ot bezwaar van dit verschijnsel is, de totstandkoming van gezond- Iscentra erdoor wordt belemmerd, eigens hem functioneert bijvoor- ld het gezondheidscentrum in de uwe wijk Overvecht (40.000 inwo ei s) in Utrecht niet, vooral omdat bewoners van Overvecht die uit ere delen van de stad afkomstig hun eigen huisarts hebben ge iden. En die zijn dan zo 'goed' om 1 praktijkgebied tot Overvecht uit 'Jjstrekken, aldus de heer De Vries, stelt, dat de vrije keuze voor de iënt een groot goed is, maar dat J vrijheid toch wel binnen zekere pilzen moet worden gezien. De voor eer en de ondervoorzitter van de itschappij geneeskunst hebben alle en vorige week in een open brief raagd. tot vrijwillige parktijkbe- u Icing over te gaan, opdat de te ver- piten grote stroom afgestudeerden ook kan vestigen. van mr. Wesseldijk node hebben ge mist'. Mr. Wesseldijk verklaarde desge vraagd, dat hij de feiten wèl correct heeft weergegeven. De enige oplossing van het probleem van he texploitatie- tekort van Sint Jan, geschat op ƒ4 5, miljoen, is volgens hem sluiting van het ziekenhuis. Hij zei. dat ook staats secretaris Hendriks van volksgezond heid alleen bereid is te helpen, aLs het ziekenhuis geleidelijk wordt opge heven. In dat geval zal hij ervoor zor gen dat een eventueel nadelig liquida tiesaldo wordt gedekt, zodat een fail lissement kan worden voorkomen. Vanuit Sint Jan bekeken mag er dan geen sprake zijn van overcapaciteit, in de regio Gooi-Noord zijn er volgens mr. Wesseldijk wel teveel ziekenhuis bedden. 'Dat is niet door mij vastge steld maar door de Gooise ziekenhui zen zelf'. De samenwerkende zieken huizen in dit gebied (Sint Jan-Laren, Majella in Bussum e;i het Diakones- senhuis in Naarden) willen komen tot één ziekenhuis in het noorden van het Gooi met 400 bedden, 200 minder dan de drie er nu samen hebben. De sluiting van Sint Jan betekent dus al leen een vooruitlopen op een toekom stige situatie, aldus mr. Wesseldijk. Patiënten Volgens hem is bij "deze 'glasharde fi- nancieel-economische zaak' geen enkel patiëntenbelang betrokken: de patiën ten künnen ruim aan hun trekken ko men in het Gooi, mar ook in Amster dam of Utrecht. Mr. Wesseldijk meent niet, dat hij door zijn opstelling als directeur van de ziekenhuisraad belangen van een NZR-lid schaadt. 'Het gaat er maar om wat echte belangen ^ijn en voor mij geldt niet: wiens brood men eet diens woord men spreekt'. In zijn commentaar in 'Het Ziekenhuis' komt hij tot de conclusie: 'Met spoed dient daar waar sprake is van overcapaci teit, deze met cijfers te worden aange toond en methodisch worden afge bouwd. Wij moeten daar als zieken huiswereld aan durven meewerken'. DEN HAAG De voorstellen over het collegegeld van staatssecretaris Klein waarbij de duizend gulden collegegeld vervangen worden door vijf honderd gulden, zal voorlopig nog niet door de Tweede Ka mer behandeld worden. Pas begin maart komt het voorlo pig verslag; daarna moeten dan nog een memorie van antwoord en een eindverslag volgen, omdat niet voor april de behandeling van deze kwestie in de kamer verwacht kan worden. Voor de studenten heeft deze vertraging gevolgen. Per 1 maart moeten ze. volgens de nu nog geldende wet h"n tweede termijn van vijfhonderd gulden betalen. Het was de bedoeling geweest de collegegeldkwestie vóór deze da tum te behandelen. Als de kamer akkoord zou gaan met de verla ging van het collegegeld, dan zouden de studenten niet meer hun tweede termijnbetaling heb ben hoeven doen. Dat gaat nu dus niet door omdat staatssecre taris Klein de nu geldende dui zend gulden wet moet uitvoeren. De studenten wordt nu aangera den hun tweede termijn met een promesse (een soort schuldbeken tenis) te betalen. Als de wet dan later wordt aangenomen, kunnen deze promesses vervallen ver klaard worden, omdat de voorstel len van dr. Klein met terugwer kende kracht voor deze cursus gelden. Als alles voor de studen ten meezit, heeft deze vertraging dus alleen administratieve romp* slomp ten gevolge. Vervolg van pagina 1 In Amsterdam en Parijs gaat maandag de show 'mode in Boussac-stoffen 1974' in première. Bekende cou turiers als Pierre Cardin en Nina Ricci hebben aan de ontwerpen medewerking verleend. Foto's: ontwer pen uit de 'Boerin-look' en uit de 'Pointer-Sisters-Iook'. voor de buitenlanders van kracht blij ven. Worden er geen autoloze zonda gen ingevoerd, wel zullen na beëindi ging van de distributie de benzinesta tions op zondag niet zijn geopend. De ze maatregel ter beperking van het gebruik is ook in andere landen van kracht. weten, kan toch weer een rijverbod op zondag worden ingevoerd. Want het is niet waar, zei de premier, dat 'er benzine zat is'. De pompstations zijn weliswaar goed bevoorraad maar het algemeen tekort blijft bestaan. Voorkomen moet worden dat het ef fect van de beperking van de afgelo pen weken (het verbruik verminderd# tot 70 pet) teniet wordt gedaan. Er mag nu niet een grote uitverkoop aan benzine ontstaan Van onze oarlementsredactic DEN HAAG De Tweede-Kamerfrac tie van de ARP gaat drie hoorzittin gen houden over de wijziging van <ie waterleidingwet met het oog op de fluoridering van drinkwater. De frac tie heeft dit initiat'ef genomen, om dat de vaste commissie uit de Tweede Kamer voor volksgezondheid heeft re- sloten geen hoorzitting te houden over dit onderwerp. De meerderheid van de commissie meende, dat een dergelijke hoorzitting niet veel nieu we gezichtspunten zou opleveren. De ARP besloot daarom zelf hoorzit tingen te organiseren, en wel op -.8 fabruari voor Greningen, Friesland en Drente, 25 februari voor Overijssel, Gelderland en Utrecht en op 4 maart voor Noori-Hoiland. Zuid-Holland, Noord-Brabant, Limburg en Zeeland. Belangstellenden voor deze hoorzittin gen kunnen zich voor 15 februari melden bij het secretariaat van de ARP-fraktie, Binnenhof, la, Den Haag. RITA 'Die hand hebt ual een keer ge wassen, mam.' Van een verslaggever AMSTERDAM De heer Hendrik Tabak, de garagehouder en huizenex ploitant uit Amsterdam, die een week geleden 's avonds bij het sluiten van zijn kantoortje door een vijftal man nen werd neergeslagen en beroofd van zijn portefeuille, is in een zieken huis in de hoofdstad aan zijn verwon dingen overleden. De heer Tabak (73) werd na de over val, waarbij hem 3.000 gulden ont roofd werd, door buurtbewoners in zijn garage gevonden en met verwon dingen aan het gelaat direct naar het ziekenhuis gebracht, waar ook een lichte hersenschudding geconstateerd werd. Een dag later kon hij weer naar huis terugkeren, maar zijn toch al zwakke gezondheid verslechterde daarna dermate dat hij weer moest worden opgenomen. Gistermorgen is hij overleden. Tabak kreeg bekendheid toen hij in april 1973 door de Amsterdamse rechtbank tot zes maanden veroor deeld werd wegens oplichting bij de verhuur van zijn woningen. Het lang' slepende proces kreeg juist vorige week een einde toen de Hoge Raad een door Tabak ingesteld beroep om cassatie verwierp, zodat de garagehou der nog slechts een verzoek om gratie restte. GORKUM Gorkum zal de fluoride- ring van het drinkwater niet stop zet ten. Een voorstel van SGP-raadslid A. M. Weststraten die de gemeente Gorkum het recht ontzegt om door te gaan, om hangende een onderzoek en in afwachting van de uitspraak van het ministerie van volksgezondheid de fluoridering onmiddellijk stop te zet ten. werd met zeventien tegen vier stemmen verworpen. B. en W. van Gorkum hebben een aantal vragen aan het ministerie en de inspectie voor de Volksgezondheid voorgelegd naar aan leiding van beschuldigingen door de arts. mejuffrouw M. E. G. Asselbergs te Rumpt, die het gemeentebestuur van Gorkum aansprakelijk stelt voor de dood van een baby, die op 26 no vember in het streekziekenhuis te Gor kum overleed volgens de arts aan de gevolgen van gefluorideerd drinkwa ter. Het water in Gorkum is sinds 1966 gefluorideerd. Voor onmiddellijke stopzetting waren ook de fracties van DS'70 en D'66. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers ZUTPHEN De waarnemend inspec teur voor de volksgezondheid in Gel derland, de heer T. van Strien, en de Zutphense recherche zijn op verzoek van de officier van justitie, mr. T. W. van den Bosch, een onderzoek begon nen naar de omstandigheden, waaron der op 3 januari in het Verenigd Zie kenhuis te Zutphen een 65-jarige vrouw is overleden. Op verzoek van haar echtgenoot, de oud-verpleger A. J. Ooms, is door de arts-advocaat mr. dr. W. Schuurmans Stekhoven bij de justitie een klacht ingediend. De heer Ooms is van mening, dat er onregelmatigheden worden verdoe zeld, die zich zouden hebben voorge daan bij de voorbereidingen van een ooroperatie. In het ziekenhuis zou men het plotselinge overlijden van de patiënte hebben willen verklaren met het optreden van een spontane hart stilstand. Mr. Van den Bosch zegt dat hij in dit stadium nog niet kan zeggen, of er re den is tot vervolging over te gaan. Het kan heel best zijn, dat er niets aan de hand is. Wel betreurt hij het. dat tegen de gemaakte afspraken in door het ziekenhuis geen mede deling van het overlijden is gedaan, zodat sectie achterwege bleef. Dit ver zuim behoeft echter nog niet te kwa der gepleegd te zijn, is zijn mening. BRUSSEL (Reuter) Frankrijk heeft West-Duitsland laatste compro misvoorstel inzake het regionaal fonds van de EEG krachtig van de hand ge wezen. De Franse delegatie verklaarde aan d vertegenwoordigers van de andere EEG-landen in Brussel, dat het Duitse plan onaanvaardbaar was. omdat Frankrijks aandeel in de bijdrage aan het fonds verminderd was van de oor spronkelijke 21 pet. tot 8 pet. van het totaal benodigde bedrag van 1,4 mil jard Europese rekeneenheden (circa 5 miljard). De Fransen maakten niet zozeer bezwaar tegen de totale omvang van het fonds als wel tegen het idee, dat alleen gebieden, waarvan het inkomen meer dan 10 pet. bene den het EEG gemiddelde zou liggen, in aanmerking zouden komen. Volgens dit criterium, zouden ver schillende gebieden in Frankrijk, die onder het oude plan (met een groter fonds) wel in aanmerking zouden ko men voor hulp. nu geen steun krij gen. Een fonds van 1.4 miljard Euro pese rekeneenheden is aanzienlijk kleiner dan het bedrag, dat aanvanke lijk alleen al door Engeland zou wor den gevraagd (3 miljard eenheden). Aanvankelijk was de regering wel van plan het autorijden op zondag weer te verbieden. Maar vooral de afvaardi ging van de horecabedrijven heeft de regering er van weten te overtuigen, dat een dergelijk verbod, ook al geldt het om de veertien dagen, fataal zal zijn voor het toerisme van buitenlan ders. Men zal Nederland gewoon links laten liggen. Binnenkort, wanneer de bollenvelden weer in bloei staan zou het toerisme weer op gang moeten ko men. In gesprekken, met de ANWB. KNAC, BOVAG, RAI, Horeca en het Natio naal bureau voor het toerisme is daar om, om die autoloze zondagen te ver mijden een plan ontwikkeld voor een vrijwillige beperking van het benzine verbruik. Gedacht wordt aan het uit geven van stickers en folders. Aan hel publiek wordt gevraagd niet alleen de snelheid te bepqrken, maar ook, wan neer dat mogelijk is de auto te laten staan en door te gaan met het poolen bij het reizen naar het werk. Wanneer dit alles niet mocht lukken, zo liet de minister-president gisteren Minder snel De maximumsnelheid van 100 en 80 kilometer per uur wordt ingevoerd door middei van een algemene maat regel van bestuur op basis van de We genverkeerswet. Het was eerst de be doeling dere maarregel om de ver keersveiligheid te be-orderen met in gang van 1 juli a.s. in t voeren. Het kabinet heeft nu besloten tot een veel vroegere invoering om zo de bespa ring van benzine in de hand te wer ken. Invoer.ng van de maximumsnel heid was ook mogelijk geweest op grond van de distributiewet. Het be zwaar van deze methode is echter, dat overtreders zich schuldig maken aan een econom.sch delict en daardoor naar verhouding zwaar gestraft kun nen worden. DEN HAAG Aan de vierde ïnter- se firma's deelnemen. In totaal zijn er nationale zoetwarenbeurs, die van 5 tot en met 9 februari in Keulen wordt gehouden, zullen 48 Nederland se firma's deelnemen. (ADVERTENTIE) Van een verslaggever HOOG KEPPEL De enige kapperssalon in de gemeente Hoog Keppel aan de oostelijke Veluwezoom, gaat dicht. De ex ploitant-eigenaar heeft ander werk gevonden en dat betekent dat de inwoners v<m deze ge meente nu naar elders moeten om hun haar te laten knippen. Dat wordt in Hoog Keppel alom betreurd, ook door het college van B. en W., dat nu zelfs aan de raad heeft voorgesteld om de winkelsluitingsverordening in die gemeente te wijzigen, omdat de kapper te kennen heeft gege ven 's avonds in zijn vrije tijd de salon nog wel open te willen stellen, om de inwoners van Hoog Keppel de gelegenheid te bieden in eigen dorp hun haren op gewenste lengte te laten brengen. Van een verslaggever BREDA De 45-jarige A. J. Her mans uit Breda is omgekomen toen hij met zijn personenauto frontaal te gen een andere auto botste. Twee in zittenden van die andere auto werden gewond. 0.an onze parlementsredactie EN HAAG Partijen die bij de komende Statenverkiezingen winnen zullen arna met wijsheid hun posities moeten kiezen. De komende jaren zullen moei te problemen moeten worden opgelost en dan 'past geen partijpolitiek hobby- ne maar een reële, zakelijke aanpak die Nederland internationaal niet isoleert en 'tje in de nationale verhoudingen een zo gelijk mogelijke verdeling van lasten met :h meebrengt.' dat kan tot grote spanningen leiden met de christen-demo craten, voor wie het toch al niet eenvoudig is om hun ei gen identiteit te profileren ten opzichte van een kabinet waarin zij in een minderheids positie verkeren aan de ene kant on de sterk polariserende Wiegel aan de andere kant'. fractieleider van de KVP de Tweede Kamer, mr. V. J. J. Andriessen, schrijft in hel jongste nummer t het KVP-orgaan 'Politiek rspectief'. Filosoferend over Statenverkiezingen schrijft ïdriessen dat er spanningen aden kunnen groeien tussen progressieven en christen- inocratpn die het kabinet- Uyl steunen. Hij meent: 'In zoverre het gelukt is aan het publiek over te brengen dat de PvdA in overwegende mate de dienst uitmaakt in het kabinet, wordt uiteraard die partij ook verantwoorde lijk gesteld voor de mate waarin het kabinet geacht wordt er al dan niet in te sla gen aan de geweldige proble men van dit moment het hoofd te bieden'. 'De onmogelijkheid om radica le denkbeelden te realiseren wordt uiteraard sterk beklemdtoond door de uiter mate moeilijke situatie van het moment. Dat kan de span ningen in de PvdA aanmerke lijk vergroten. Dat kan er ook toe leiden dat die partij bij de verkiezingen gedwongen wordt, radicaler te doen dan de werkelijkheid toelart. En Strijd Andriessen meent dat het voor een duurzaam voortbe staan van de regeringscoalitie aanbeveling verdient dat de regermgsgezinde partijen el kaar in de verkiezingscampag ne niet al te fel bestrijden. Verder waarschuwt hij de PvdA dat zij bij een goed re sultaat van de verkiezingen niet moet rekenen op een ver- Mr. F. H. J. J. Andriessen: re geringsgezinde partijen moe ten elkaar niet te fel bestrij den grote machtspositie in het ka binet. Andriessen geeft toe dat de christen-democraten on der die omstandigheden niet een andere parlementaire meerderheidsregering kunnen vormen, maar daar voegt hij aan toe dat zij er anderzijds niet toe gedwongen zijn, met de ,-rogressieven door te gaan. De KVP-leider schrijft dat een linkse meerderheidsregering in Nederland geen redelijke verwachting kan zijn. De pro gressieven kunnen aldus Andriessen zonder een of andere vorm van steun van de christen-demovatische fractie geen regeringsverantwoorde lijkheid dragen. 'De conclusie kan geen andere zijn dan dat continuïteit in een regerings beleid en stabiliteit van een beleid van min of meer pro gressieve signatuur slechts mogelijk is als er een redelij ke verhouding blijft bestaan tussen de progressieven en de chrivcen-democraten', aldus Andriessen. K-i- - v*- V' •k^gy-.2 cultuurgeschiedenis en christendom Mr. H. W. J. Mulder S7/ATSMAN EN PROFEET OMVANG 140 PAGINA'S PAPERBACK 12,50 Lc figuur van mr. G. Groen van Prinsterer, gior.dlegger van veel verworvenheden die men >n deze eeuw als 'vanzelfsprekend' beschouwt, dreigt steeds meer te vervagen. Hoe weinigen, m ral jongeren, weten nog iets van hem rf In het gebrek aan informatie omtrent de grote bftekenis van deze Evangelie-belijder, zoals h ii zichzelf typeerde, wil dit boek voorzien, behalve een weergave in hoofdtrekken van Groens godsdienstig-staatkundige denkbeelden, l-rval het de biografische gegevens die nodig zijn om zich een beeld van Groens persoonlijk- heia te kunnen vormen. Want ook van Groen geldt dat hij slechts te verstaan is in het raam •■an zijn historische omgeving en levensmilieu. Hernieuwde kennismaking met Groens ge- aaehtenwereld kan in een tijd die godsdienstig en maatschappelijk in menig opzicht is vast gelopen, alleen maar verfrissend en bevrijdend werken. Groen wist zich een man van de toe ken st, meer nog dar van zijn eigen tijd, die hcra niet begreep, vervuld als deze was van ten grenzeloos cultuuroptimisme. Misschien dat in de verwarring van onze dagen het ogtiihlik nadert voor een beter verstaan van Groens levensdoel: behoud of herstel van de christelijke staat Ons volk zou er wel bij va ren! Dr. P. S. Postma OMVANG 124 PAGINA'S PAPERBACK 9,90 Vflen zijn zich bewust dat onze westerse cul tuur op 'christelijke grond' ontsproten en op gebloeid is, en dat het zienderogen verschra len van deze voedingsbodem rampzalige gevol gen moet hebben, nu er wel duidelijk wordt otgeb-oken, maar nergens een overtuigend ui- ternptief wordt aangeboden. Voor hen die zich wensen te bezinnen op be dreigde én naar veler o\ertuiging onvervang bare waarden, wil dit boek een hulpmiddel zijn. -Het is ontstaan uit de praktijk van het gods dienstonderwijs aan vhmo-leeriingen en dus ook bijzonder geschikt voor jongere lezers. Deze boeken kunnen binnen enkele dagen in uw bezit zijn als u gebruik maakt van de BESTEL30N. Zend deze aan uw boek handelaar of (in open envelop, zonder postzegel) aan: Uitgeverij T. Wever Antwoordnummer S FRANEKER Telefoon 05I7O—3147 bij gten gehoor 2436. Zend mij het volgende rechtstreeks/ via boekhandel: ex. Mr. H W. J. Mulder, GROEN VAN PRINSTERER, Prijs 12.50 *- ex. Dr. J S Postma. CULTUURGESCHIEDENIS EN CHRISTENDOM. Prijs 8,80 Naam: Straat: Plaats: Datum: Doorhalen wat h niet wenst rp 58 151010 187 14325

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5