IN REISWERELD SCHIJNT NIET OVERAL DE ZON Niets hoeft de vakantievierder te dol te zijn Toekomstbeeld: meer ingeblikte reizen Bundeling Veel bureaus balanceren op de rode lijn Stroomlijning Acties Facade H 6)1 W/KWARTET ZATERöVG 26 JAM \KI 1974 -f TOERISME T17/K17 l De folders liggen er weer. Stapels kleur, duizenden po- ïginas vol beloftes en stralende juffrouwen aan witte I stranden. Alsof het niet op kan! Paradijselijke luxe lijkt te grijp. Het zonovergoten dek van de cruisers, de Ibloemenpracht van Corfu, de zandstranden van Tene- rife, de verleidelijke Haivaiiaanse schone en de palmen- j boulevards aan de Spaanse costa's: de vakantiebrochu- j res staan er weer bol van. Wie van de zomer de grens over wil, hoeft zich niet te beperken' want alles kan. De reis fabrikanten hebben niet stilgezeten en bieden een scala van mogelijkheden, dat breder is dan ooit tevoren. Tegen prijzen, die nave nant zijn: voor een handje vol honderdjes mag men al luieren aan het blauw van de Mediterrannée; voor een paar duizendjes mag dat nóg verder, aan tropische stranden in andere werelddelen. Niets hoeft de vakan- tievierder te dol te zijn. De reisindustrie vervult elke wens. Wie al die programma's doorbladert, zal tot geen an dere slotsom kunnen komen, dan dat hel aantal aan biedingen dit jaar opnieuw groter is geworden. Vrijwel elke toeroperator brengt wel enkele nieuwe bestemmin gen. Sommige nieuiv in Nederland, andere alleen voor de touroperator zélfdie afgaand op het succes van de concurrent zon reis niet kan laten liggen, ge woon, omdat er vraag naar is. In vogelvlucht hieronder een overzicht van de belang rijkste uitbreidingen. HOTELPLAN introduceert Sicilië met een reis naar het vakantiedorp Citta del Mare (een arrangement, waar letterlijk alles bij inbegrepen is van het ge bruik van de tennisbaan, tot yoga- en zeillessen toe), in de Finse reizen werden meer combinatiemogelijk heden gebracht (Lapland en Leningrad), Hongarije kwam er bij (acht dagen Boedapest met de mogelijk heid van extra week aan het Balatonmeer-, terwijl voorts boerderij-vakanties in Slovenië (Noord-Joegosla vië) worden geboden (per eigen auto of vliegen). Als stuntje geeft deze touroperator de paren, die op huwe lijksreis gaan een korting van 10 procent op alle reizen uit de rij-vaar-vlieggids. 65-plussers krijgen op bepaal de data een douceurtje van 25 tot 50 gulden. AIRTOUROPA heeft voor het eerst Bulgarije (Zwarte Zee-kust) opgenomen en brengt voorts fly-drive-reizen naar de Griekse ivateren vliegen naar Athene en daar een auto ter beschikking) en fly-sail-vakanties (vliegen naar Athene en daar voor 230 gulden per dag een boot met vijf slaapplaatsen te huur). Het Finland-program- ma werd uitgebreid met een autoreis naar Lapland (huurauto in de prijs begrepen) en in Spanje kwamen Almunecar aan de Costa Banana en de Costa de la Luz (aan de Atlantische kant) erbij. FIT timmert aan de weg met een goedkope nieuwe Is- raëlreis: 14 dagen voor f 782,-, vol pension. Wie alleen de vliegreis wil betaalt maar f 588,-. Het bureau kan dit zo voordelig doen door charters in plaats van lijn- vluchten te organiseren. Dit houdt wel in, dat men aan komt in Amman (een uur bussen van Jeruzalem)Is raël staat geen charters toe. Voorts zijn nieuw: een rondreis door Libanon, Jordanië en Israël, rondreizen door Roemenië en Bulgarije (de reis naar het land wordt gevlogen), cruises vanuit Athene en Venetië, een rondreis door Hongarije (vliegen tot Klagenfurt). DE MAGNEET biedt nu ook het Griekse eiland Kos (mooier en minder druk dan Rhodos), een gecombi neerde vakantie in Roemenië (strand plus rondreis), Lido de Jesolo bij Venetië (veel strand en een beter achterland dan de Adriatische Rivièra), Portugal (Al- garve), terwijl ook een rondreis door Finland op het programma staat en de Griekenland-reizen werden uit gebreid met een Athene-arrangement (met mogelijk heden voor cruises en een klassieke rondreis). QUO VADIS, de touringcar-dochter van De Magneet, brengt als nieuivs reizen naar Wiesensteig in de Schwa- bische Alpen ten zuiden van Stuttgart, Elmau in Tirol, Traunkirchen in het Salzburgerland, een rondreis door Karinthië en Opatija op het Joegoslavische schiereiland Istrië. CENTOURI introduceert vakanties voor 'Doe-risten onder meer een fly-sail-reis naar La Napoule aan de Franse Rivièra vliegen naar Nice en verder varen met een zeewaardig zeiljacht op de Middellandse Zee: 14 dagen vanaf f425,-). Voorts heeft het bureau Zuid-En- geland (Torquai, de Britse Rivièra), het eiland Guern sey en Corfu in het programma opgenomen. SUN AIR in Vught timmert aan de weg met nieuwe 17- daagse reizen naar Hawaii (vanaf 1700 gulden). NECKERMANN breidde uit met reizen naar het Ma rokkaanse vakantiedorp Al Hoceima (zeilen, golf, wa terskiën in het arrangement begrepen), meer bestem mingen in Finland (Lapland), Noorwegen (Hardanger- fjorden Cyprus. De Nederlander laat zich zjjn vakantie niet ontnemen. Mochten de door benzineschaarste ingegeven voorspellingen aanvankelijk nogal somber geweest zijn, in de praktijk blijkt de reislust zelfs niet door crises te kunnen worden aangetast. Reisorganisatoren, die nu enkele weken nadat de boekingenstroom voor zomer vakanties heeft ingezet de balans opmaken, constateren dat de aantallen al verkochte reizen niet lager liggen dan vorig jaar om deze tijd. Althans: het totaal blijkt niet geleden te hebben. Wat dit jaar wél sterk tot uiting komt, zijn de soms merkwaardig gro- i te verschillen tussen de resul taten van de ene en de andere touroperator. Er zijn er bij, I die goede zaken doen, maar ook (en dat is een niet onbe langrijk deel van de rond der tig vakantiefabrikanten), die zich slechts met moeite boven de rode lijn weten staande te houden of zelfs dreigen te tui melen in het diepe van de ne gatieve saldi. Die ontwikkeling te verklaren, blijkt in kringen van reisdes- kundigen een onmogelijkheid. Ook voorzitter C. van Zwijn- dregt van de Algemene Neder landse Vereniging van Reisbu reaus (ANVR) zegt over de oorzaken daarvan in het duis ter te tasten, 'Is het een kwes tie van bedrijfsbeleid, van pre sentatie, van produkt? We we ten het niet. Wél, dat de situ atie in de reiswereld als ge heel lang niet zo rooskleurig is als de brochures vol zonbe- loftes zouden kunnen doen vermoeden'. Geluiden, die méér worden ge hoord in de wereld van rei- zenmakers, waar netto winst marges van vijf procent hoog worden genoemd, miljoenen risico's moeten worden geno men en keiharde concurrentie de prijzen laag houdt, in ieder geval geen gelijke tred met de verhoging van de algemene in dex toestaat. En dat betekent, dat elke belangrijke stagnatie voor de zwakkeren een réële kans op een niet meer te bo ven te komen financiële nek slag tot gevolg zou kunnen hebben. Een paar jaar terug heeft daartoe mede gestimuleerd door de komst van het Duitse Neckermann-concern (dat overigens in Nederland lang zo succesvol niet is gebleken als aanvankelijk optimistisch werd voorspeld) een aantal touroperators hun krachten gebundeld om de Goncurrentie beter het hoofd te bieden. Fit, Eurotours, Centouri, De Mag neet en Silverjet kropen sa men onder de vleugels van de KLM. Nog maar onlangs volg de een tweede, nog grotere concentratie toen Lissone Lin deman (met Railtour), Ruys Intraned en Airtouropa zich lieten opnemen in de sterke Scheepvaartunie, die ook een flink pakket aandelen in de chartermaatschappij Martin Air Holland bezit. (Op dat moment was een andere groep al min of meer van het toneel C. van Zwijndregt: inblik ken. verdwenen: de een paar jaar geleden opgerichte Vliegunie waarin on'er meer Arke, Neckermann gn de NRV. Deze combinatie van overigens vol ledig zelfstandig opererende touroperators, had tot doel ge zamenlijk vliegtuigstoelen bij Transavia in te kopen om daarmee de risico's van niet volgeboekte toestellen te be perken. Officieel bestaat de groep nog wel, maar meer op papier dan praktisch). Maar hoewel de noodzaak van samenbundeling tijdig is on derkend en een belangrijk deel van de reiswereld ook met die ontwikkeling is mee gegaan, heeft dat de harde concurrentiestrijd niet be slecht. In plaats van als een lingen wedijveren de tourope rators nu in blokken met el kaar, dingend naar de gunsten van het publiek, dat ruw geschat jaarlijks een dikke vijfhonderd miljoen gulden naar het reisbureau brengt. Dat lijkt een fors bedrag. 'Maar', werpt voorzitter Van Zwijndregt tegen, 'het schrom pelt ineen als je daarnaast de kostenposten zet. Neem alleen al het verkoop-apparaat, de vierhonderd tot vijfhonderd wederverkopers, de banken (Rabo, Bondsspaarbanken, AMRO, ABN en straks wel licht ook de Middenstands- bank), die allemaal hun provi sie moeten hebben. De reis branche is een verschrikkelijk loonintensief en marginaal be drijf. Verscheidene touroperators hebben deze kosten al enigs zins trachten te ondervangen door inschakeling van compu ters. Maar daarmee alléén redt men het niet. Van Zwijndregt: 'Ik geloof, dat we naar eeti nog veel ver der doorgevoerde stroomlij ning moeten. Naar volledige kant-en-klaar-reizen, die je bij wijze van spreken als roodmerk. groenmerk of blauwmerk van de plank haalt. Rood dan bijvoorbeeld voor een eerste klas-hotel in een plaats, groen en blauw voor andere accommodaties op dezelfde bestemming. Gewoon een volledig klaar produkt, dat zo herkenbaar is, dat de klant direct weet wat hij koopt en daarover nauwelijks nog verdere informatie be hoeft. Een voorbeeld daarvan is het ingeblikte weekendje Londen van Albert Heijn'. Of dit systeem tot het uiterste kan worden doorgevoerd, be twijfelt de ANVR-voorzitter echter. 'Ik geloof, dat het in deze branche niet haalbaar is tot een volledig geautomati seerd dienstbetoon te komen. Op het gebied van de voor lichting blijven er altijd vra gen, die niet in een standaard informatie zijn te vangen. Bijvoorbeeld of je 's avonds aan de Costa del Sol een trui nodig hebt. Kleine, schijnbaar onbelangrijke vragen, maar de klant wil er een antwoord op. En daar heb je dan toch weer ter zake kundig personeel voor nodig. Bovendien heeft zo'n systeem ook het nadeel, dat je nauwelijks variaties kunt aanbrengen. De vakantie ganger, die reis A wel wil ko pen, maar graag een paar da gen eerder terug wil zijn, of de man, die tijdens zijn ver blijf in Wenen graag een uit stapje wil maken naar zijn ja rige neef in Graz, kan met dit gestandaardiseerde systeem niet geholpen worden. Dan moet je toch weer speciale ar rangementen samenstellen, maatconfectie, waarvoor je mensen nodig hebt, voor wie ook extra betaald moet wor den'. Hoge kosten, relatief lage prij zen, harde concurrentie. Ze dwingen de touroperators er toe alle middelen te baat te nemen hun markt uit te brei- Stapels brochures vol zonbeloftes, maar ac hter de schermen van de reiswereld is de toestand zorgelijker dan de folders zouden kunnen doen vermoeden. foto Erwin Verheijen) den. Zoveel mogelijk klanten te werven, zowel 's zomers als 's winters en de investeringen rendabel U. maken. Verscheidene vakantie-'fabri- kanten' komen daarvoor dit jaar met speciale attracties. Zo geeft de Rotterdamse tourope rator Christoffel, die de reizen- afdeling van Sporthuis Cen trum heeft overgenomen, kor ting op zijn Sunclub-reizen, wanneer de klant kan aanto nen artikelen bij het sport huis te hebben gekocht: tien procent van het daar bestede bedrag. Centouri doet het an dersom en heeft een eigen postorderbedrijf (Travelshop) opgericht, waar mensen, die voor een reis hebben geboekt tegen aanzienlijke reducties reisaccessoires als fototoestel len, kijkers en radio's kunnen kopen. Er moet zoveel mogelijk wor den verkocht omdat de touro perator in feite in een vicieu ze cirkel werkt. Koopt hij veel in, dan kan hij goedkope ho telbedden eisen en voordelige aanbiedingen doen om de con currentie het hoofd te bieden Maar die bedden moeten dan natuurlijk wél bezet worden Er waar in veel gevallen con tracten voor een heel jaar moeten worden afgesloten, be tekent dat: ook winterarrange- menten verkopen. Uit die po litiek zijn enkele jaren gele den de populaire overwinte- ringsreizen en de tussendoor reisjes in voor- en naseizoen voortgekomen. Arrangemen ten, die nauwelijks boven de kostprijs worden aangeboden en economisch gezien dus geen grote winstmakefs zijn. Maar de touroperator (én de luchtvaartmaatschappijen) hebben ze nodig om de bedrij ven draaiend te houden en ook 's zomers aan de markt te kunnen komen met prijzen, die de massa trekken. Die zo merreizen moeten tenslotte de winst maken. Zeker in die periode kan men zich dus haast helemaal geen lege stoelen en bedden veroor loven. Weliswaar gaat de tour operator bij zijn prijsbereke ning nooit uit van een bezet- Deze vakantiepagina's werden samengesteld door: Dick Ringlever. vormgeving: Jan Blum Volgens Christoffel loopt de vakantieganger daar geen en kel risico mee. Bij de boeking (mogelijk na 1 maart) krijgt hij de garantie, dat zijn va kantie doorgaat en vier weken voor vertrek hoort hij waar hij naar toe gaat en op welke dag. In alle gevallen gaat het hier om reizen uit het officië le programma, zodat men niet ting van honderd procent, maar hij moet er wel voor zorgen, dat het aantal lege stoelen niet te groot wordt. Dat kan hem per reisgroep tienduizenden guldens gaan kosten en per seizoen een ver lies van miljoenen betekenen. Elk gaatje moet, als het even kan, worden gevuld. In dat li-'ht moet ook de actie worden gezien van Christoffel met zijn 'specials': bungalow- en appartementsreizen naar Spanje, die niet verkocht zijn en tegen forse reducties wor den aangeboden aan hen, die niet vastzitten aan een bepaal de vertrekdatum en ook niet exact hoeven te weten in wel ke bungalow en welke plaats zij terecht komen. De hoogste kortingen krijgen die klanten, die hun limieten het ruimst stellen. Wie bij voorbeeld alleen maar zegt 'er gens in de tweede week van juli' te willen vertrekken (de dag komt er niet op aan) en geen voorkeur toont voor een bepaalde plaats of streek (de hele Spaanse kust is goed), krijgt zelfs een reductie van 40 procent. Op die manier wordt weliswaar onder de kostprijs verkocht, maar de touroperator beperkt er in ie der geval zijn verlies mee on der het motto, dat elke hon derd gulden is meegenomen. Hij hééft tenslotte al betaald voor het .vliegtuig en het ap partement. de kans loopt met mindere kwaliteit genoegen te moeten nemen. Van Zwijndregt: 'Zulk soort acties tonen wel aan, dat men in de reisbranche op alle mo gelijke manieren probeert de eindjes aan elkaar te knopen. Ik geloof, dat het best eens gezegd mag worden, dat ach ter de zonnige fagades. waar mee het reisbureau zich nu eenmaal móet sieren, in veel gevallen een veel somberder beeld wordt aangetroffen. Het publiek blijkt daarvan vaak te weinig overtuigd en denkt, dat alles van de grote hoop gaat. Als je ziet op welke manieren en met welke argumenten men soms schadeclaims in dient en toch maar wét geld terug te krijgen van de betaal de reissom, dan sta je dikwijls stomverbaasd. Gelukkig heb ben we een geschillencommis sie, die klachten zakelijk, maar ook eerlijk behandelt Ook de Consumentenbond staat daar borg voor. Wie recht heeft op een vergoeding, krijgt die. Maar onredelijke verzoeken worden zonder par don afgewezen. En als je die twee groepen naast elkaar zet, dan blijkt het aantal werkelijk gegronde klachten hard mee te vallen. Afgemeten tegen het totaal aantal vakantiegan gers is het maar een fractie.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 17