Piet Kleine tevreden met sociale begeleiding Duel Ajax-NOS voor de rechter Browne in galerij alle moeite waard Blijleven imponeert 'crèche' Pfrommer heeft niet alleen belangstelling voor prestaties Bondscoach II bij supervisor SSg&a- Kinderen moeten Pele vermurwen Voetbalclub Sneek krijgt sponsor Opnieuw winst voor hockeyteam Winst Karpow op Poloegajewski TKOl'T KWARTET VRIJT)\G p JAM'VRT 1974 SPORT T15/K17 Van onze speciale verslaggever ESKILSTUNA De kale medaille loont nauwelijks. De amateur- topsporter wordt in zijn jacht op prestaties te vaak gedwongen zijn maatschappelijke aspiraties ver van zich af te schuiven. Later, veel later pas, volgt de ontnuchtering. En wie dan op het moment dat de jubelende stemmen verstommen terug moet vallen in de sa- menleving, heeft het dikwijls moeilijk. Hoe lager de graad van maat schappelijke ontwikkeling, des te groter zijn dan de problemen. Van het luxe hotel terug naar de grauwe werkelijkheid. Van de schier onophoudelijke reeks van hoogtepunten terug naar de sleur van alle- dag, naar de sombere realiteit van vier fabrieksmuren. Zo gaat het nog al te vaak. Te zelden laat een sportbond zich wat gelegen liggen aan de problemen die hun top sporters buiten de directe wedstrijd- sfeer hebben. En te vaak zijn de top pers (en zij niet alleen) nog aangewe zen op de instelling van de man die op de eerste plaats tot taak heeft hen prestaties te laten leveren. Schaats coach Leen Pfrommer is één van de uit zonderingen. In het verleden heeft hij om een sterk voorbeeld te noemen Jan Bols niet alleen cp het sportie ve, maar ook op het zakelijke paard geholpen. De timmerman Bols werd met hulp van Pfrommer omgeturnd tot een succesvol zakenman. En ook nu Pfrommer een geheel nieuwe ploeg rond zich heeft, is de zorg voor de maatschappelijke toekomst van zijn pupillen een belangrijk facet van zijn werk. Zoals bij Piet Kleine, de 22-jari- ge Drent uit Hollandscheveld. Kleine: 'Dat waardeer ik nu juist zo in Pfrommer, dat hij naast de zorgen over de sportieve vooruitgang mee wil denken over je andere problemen. Het één hangt Uiteraard nauw samen met het andere. Een topsporter die gekweld wordt door maatschappelijke zorgen, zal bijna zeker onder zijn kunnen blijven. Pfrommer voelt dat uitstekend aan. Kleine: 'Ik liet mij aan tafel eens ontvallen: Nu is het al lemaal prachtig, maar over vier we ken zit ik weer in de fabriek. Piet Kleine is service-monteur bij een be drijf dat caravans produceert. Kleine. 'Die baan is mij echt niet te min. Daar gaat het niet om. Maar als sport man maak je dikwijls zoveel leuke dingen mee, dat je wel eens bang wordt, straks na je sportcarriëre, je le ven binnen de vier muren van de fa briek te moeten slijten. Je hebt ge proefd hoe aantrekkelijk het leven buiten die fabriek eigenlijk kan zijn. Hoeveel mogelijkheden en kansen er buiten die vier muren liggen. Op een gegeven moment gaat alleen de ge dachte je al tegenstaan, je hele leven hetzelfde werk te moeten doen. De sport heeft mij de kans gegeven, een heel ander milieu te ervaren. Een stukje van dat milieu wil je dan be houden, ook voor de tijd na het schaatsen.' Piet Kleine, die twee weken geleden op het Nederlands kampioenschap in Assen naar een tweede plaats reikte achter Harm Kuipers heeft in de sport die hij voorheen beoefende min der prettige ervaringen opgedaan op dit vlak. 'In de wielrennerij merk je van een sociale begeldiding totaal niets. Noch van bondszijde, noch van de kant van de ploegleider. Ik maakte deel uit van de formatie van Herman Krott. En dat is dan zeker niet de slechtste ploeg. Maar daar was alles op het wielrennen gericht. Daar was het alleen maar goed, als je vrij kon krijgen van je baas voor het wielren nen. Slechts een enkeling wordt in die sport maatschappelijk zo geholpen als Fedor den Hertog nu. Het gros moet na zijn sportieve carrière terug- vallen in het bestaan van vóér die tijd.' De Drent is zelf de laatste jaren sterk bezig geweest met zijn maatschappelij ke toekomst. 'Aanvankelijk wilde ik iets gaan doen in de horeca-sector. Ik ben bezig geweest met de studie voor het middenstandsdiploma, maar na uitvoerige gesprekken met Leen Pfrommer ben ik tot de conclusie ge komen, dat het mij aan zakelijk in stinct ontbreekt Ik wil nu een hove niersopleiding gaan volgen en zoals de zaken er momenteel voorstaan, zal ik in september aan de dagopleiding in die branche gaan beginnen.' De man die door Pfrommer. het vcrig seizoen de ontdekking van het jaar werd genoemd, voelt zich in de schaatssport duidelijk meer op zijn gemak dan in de wielrennerij. 'Het maakt mij een stuk geruster te weten dat ik iemand achter mij heb, die niet alleen mijn sportieve, maar ook mijn maatschappelijke vorderingen in het oog houdt.' Kleines spectaculaire sprong van vorig jaar toen hij op het Europees- naar een vijfde en op het wereldkampioenschap plotseling naar een derde plaats reikte, is dit seizoen door een meer bescheiden progressie gevolgd. Zelf is hij over die bereikte vooruitgang niet helemaal tevreden, al heeft hij geen verklaring voor het achterblijven bij, de persoonlijke ver wachtingen. Wie echter Kleines vor deringen bij de twee belangrijkste toernooien in het voorseizoen ziet de schaatsinterland tegen Noorwegen en het Nederlands kampioenschap kan die ontevredenheid nauwelijks de len. Met name in de interland in Heerenveen verbaasde Piet Kleine door in het officieuze eindklassement een regelrechte titelkandidaat als Sten Bondscoach II, Frantisek Fadrhonc is op bezoek geweest bij bonds coach I, Rinus Michels. Het tweetal heeft een aantal zaken rond het Nederlands elftal doorgenomen. Fadrhonc maakte de reis naar Bar celona samen met de voornaamste pupil van de supervisor van het Nederlands elftal, Johan Cruijff. Het tweetal stond in de catacomben van het stadion van C. de F. Barcelona even stil voor een fotograaf. (ADVERTENTIE) ci\ef6ie Daaio^vlotde? hetêeblt paas°,n (J) FORTALEZA De Braziliaan se voetballiefhebbers speculeren op de liefde voor kinderen om hun ster Pele alsnog over te ha len zich beschikbaar te stellen voor de nationale ploeg. Voor de wedstrijd, die Pele (de laat ste tijd In grootse vorm) deze week met Santos moest spelen, riepen fans bezoekers op hun kinderen mee te nemen om die aan Pele te laten vragen mee te gaan naar het toernooi om het wereldkampioenschap in West- Duitsland. De kinderen zouden dan moeten zingen: 'Accepteer je plaats in de nationale ploeg'. Maar Pele lijkt niet te vermur wen. 'Ik kan geestelijk het spe len in het Braziliaanse elftal niet meer aan. Ik heb er 19 jaar voetbal opzitten. Me dunkt, dat ik mijn missie heb vol bracht', aldus de 33-jarige Pele. 'Het is dwaas te stellen dat we verliezen als ik niet meedoe. Toevallig ben ik nu in vorm, maar als dat niet zo was waren de fans me allang vergeten. Braziliaanse fans vergeten nu eenmaal gemakkelijk'. Piet Kleine krijgt een advies van coach Leen Pfrommer, vorig jaar tijdens de strijd om de wereldtitel in Deventer. Stensen duidelijk voor te blijven. Die prestatie drukte hem in de favorieten- rol voor het Nederlands kampioen schap. Een rol die hij zelf niet be geerde. 'Ik was die belangstelling niet gewend. Het feit dat er wel aandacht aan mij werd besteed en het rijden voor eigen publiek, legde een bepaal de druk op mij.' Kleine is overigens niet ten volle overtuigd van zijn eigen mogelijkhe den die aanzienlijk verder reiken dan het niveau dat hij nu heeft bereikt. Dat blijkt ook uit zijn uitspraak: 'Dat ik als favoriet werd beschouwd voor het Nederlands kampioenschap, is ten onrechte. Harm Kuipers had zich im mers in het voorseizoen dikwijls de betere van mij getoond. 'Piet Kleine kon zich na de 500 meter al als uitge schakeld beschouwen, toen hij op die afstand bijna anderhalve seconde ver loor op Kuipers, een verlies dat overi gens voor een deel viel toe te schrij ven aan een technisch mankement aan zijn schaatsen. Dat speelde hem opnieuw parten op de 1500 meter, normaal gesproken zo ongeveer zijn sterkste afstand. Kleine: 'In ieder ge val is er na dat Nederlands kjmpioen- schap één positief punt overgebleven: ik geld nu niet meer als favoriet. En dat maakt dat ik heel wat meer ont spannen naar dat Europees kampioen schap toe heb kunnen werken.' Kleine is er inmiddels wel van over tuigd, dat het gat tussen Claeson. Stensen en the coming men uit Noor wegen (Sjöbrend), Rusland (Tsjigan- kow) en Nederland (Kuipers, Van Helden, Derksen en hijzelf) vrijwel gedicht is. Voor dit Europees kampi oenschap is geen uitgesproken favo riet aan te wijzen. Wij staan nu op het niveau dat Bols, Verkerk en Ver- heijen bereikt hadden in het jaar voordat zij prof werden. Alleen de Schenk van toen ligt nog boven ons niveau. Wanneer dat op het Europees kampioenschap tot uiting komt het publiek vanzelf weer terug.' Het publiek en daarmee de feestende massa, de factor waar de schaatssport voor een belangrijk deel op dreef, is in schaatskringen dikwijls onderwerp van gesprek. Kleine: 'Het publiek sti muleert je. Ik zou niet graag sport op topniveau willen bedrijven als er geen mens op de tribune zou zitten. De erkenning voor de prestatie is voor de sportman de bevrediging voor zijn sportieve inspanningen.' JOOP HOLTHAUSEN SNEEK (ANP) De amateurvoet balvereniging Sneek, uitkomend in de landelijke eerste klasse, heeft een sponsor. Het is de machinefabriek W. Hubert en Co, die zich met terugwer kende kracht van 1 januari jl. voor drie jaar aan Sneek heeft verbonden. De vereniging stelt zich voor uit te komen onder de naam Hubert-Sneek. Verder zal op de trainingspakken re clame worden gevoerd. Sneek-voorzitter Doevendans: 'Wat de nieuwe naam betreft, dat is wel een novum in de amateurvoetballerij. Maar wij dachten niet dat het proble men zou opleveren. Wij hebben het geheel trachten op te stellen in de geest van de principevoorstellen die vorig jaar door de KNVB op dit punt zijn gedaan. We hebben het contract opgestuurd, dus dan zien we wel.' Overigens maakte de heer Doevendans deel uit van de commissie Reclame/- Sponsoring. die de statuten voorbe reidde. Daarin hadden bovendien zit ting mr. Tripels, drs. Herm. Feringa. Troost. Zijp, Kruk en mr. De Jong. In de voorjaarsvergadering van de KNVB komt de sponsoring aan de or de. MELBOURNE Het Nederlandse hockey-elftal heeft gisteren in Mel bourne met 3—2 gewonnen van een vertegenwoordigend elftal van de staat Victoria. Het team van Australië speelde met 22 gelijk tegen Pakis tan. Bij de rust leidden de Australiërs met 21. Het Nederlands elftal was in zijn strijd duidelijk sterker dan zijn tegen stander. Niettemin kreeg de Australi sche provinciale ploeg vlak voor tijd nog een unieke kans op de gelijkma ker. Bob McLennan miste echter de strafbal. De Nederlandse doelpunten werden gemaakt door Kruize (twee) en Steens. HILVERSUM (ANP) Landskampioen Ajax zal de NOS vla de rechter aan sprakelijk stellen voor de schade, die zij heeft geleden wegens de volgens Ajax te vroege bekendmaking van een rechtstreekse televisiereportage van de voet balwedstrijd AjaxA.C. Milan, vorige week woensdag om de zogenaamde 'super' Europa Cup in Amsterdam gespeeld. Ajax-voorzitter Jaap van Praag zei dat voor de NOS-radio. Zoals bekend maakte de NOS vorige week woensdag om twaalf uur (acht uur voor het begin van de aanvang van de wedstrijd) bekend, dat de wedstrijd rechtstreeks op het scherm zou komen, hoewel het Olympisch Stadion in Amsterdam niet was uitverkocht. Ajax beweert, in de eerste plaats geen toestemming voor een rechtstreekse reportage te hebben gegeven en vindt daarnaast, dat door de vroege bekend making van de uitzending de club aanzienlijke schade heeft geleden. Kort voor de wedstrijd liet Ajax toen al weten, dat zij van de NOS eeu schadevergoeding van 100.000 tot 150.000 zou eisen. Van Praag zei, dat de juridisch adviseur van Ajax de zaak momenteel in be handeling heeft. Platiinc staat sterk tegen Dormer WIJK AAN ZEE De Australiër Walter Browne, na 8 ronden nog steeds koploper in de grootmeestergroep, zat gisteren vlak bij het publiek. Hij had tegen de toernooileiding gezegd: 'Ik speel voor de galerij, ik wil niet achteraf zitten'. Eie galerij genoot compleet. Browne geraakte namelijk weer eens in ernsti ge tijdnood dit maal tegen de Roe meen Ghitsescu en als altijd biedt dat een onvoorstelbaar schouwspel. Bevend en sidderend smijt hij de zet ten op het bord, zet omgegooide stuk ken vliegensvlug op (dat moet in ei gen schaarse rest-sekonden worden ge daan), weigert remise-offertes, no- teerd niet meer streepjes moeten de werkelijkheid vervangen haalt bij het vallen van de vlag de 40ste zet en rent dan onmiddellijk naar de an dere borden. Vooral PlanincDonner had zijn aan dacht. Plan ine is de grote concurrent van Browne en die stond veel te goed tegen Donner. Inmiddels deed Ghite- scu onverstoorbaar zijn 41e zet, Brow ne keek er niet meer naar om. Hij heeft immers weer een vol uur respijt voor 16 zetten, dan is pas de volgende tijdnood aan de orde. Zowel zijn partij als die van Planinc zijn verdaagd. Beiden staan beter. De Joegoslaaf Matulovic koerste vrij ge makkelijk naar winst. De anders zo secure Ree schoot een levensgrote bok en boette materiaal in, waarna de stand nauwelijks nog kans op verzet bood. Bij ForintosEnklaar leek het beeld wat identiek, doch de materiële ach terstand die de Nederlander opliep werd royaal gecompenseerd door een sterke centrale paard-positie. Een puntendeling is waarschijnlijk. De re mise RadoelovAdorjan had niets om het lijf, die tussen Langeweg en Quin- teros was aantrekkelijk. Van groot gewicht was natuurlijk TimmanSosonko. Timman koerst op een grootraeesterresultaat 9 pun ten terwijl Sosonko 7.5 bijeen moet spelen voor zijn internationale meesterschap. Timman deed er van al les aan, maar de uiterlijk onbewogen Sosonko week geen stap. Er werd aan vankelijk afgebroken doih Timman zag er toen geen gat meer in. Zijn re- misevoorstel werd door Sosonko na VOORBURG Terwijl hun Ne- derlandse leeftijdsgenootjes vori ge week in de omgeving over de groene velden achter een grote le ren bal aan holden, stroomden de kinderen uit Üe Haagse Ameri kaanse gemeenschap met hun ouders naar de Dalton Scholenge meenschap in Voorburg om zich in hun sport uit te leven. Niet ak- tief, maar als toeschouwer van een optreden van hun held, de topwerper uit de Amerikaanse honkballerij, Bert Blijleven. En in alle vrijheid stelden ze hem vra gen op de bijeenkomst die eigen lijk voor de Nederlandse honkbal wereld was georganiseerd. Een verbazingwekkende gebeurtenis, zo'n 'clinic', een demonstratie van vier Amerikaanse toppers. In de eer ste plaats Bert Blijleven, Nederlander van geboorte maar nu met een indru kwekkende prestatielijst in zijn nieu we land hoog genoteerd. Verder wa ren er Red Schoendienst, manager van een der beroemdste ploegen uit de Verenigde Staten (Sint Louis Car dinals), Jerry Kindall, ex-profhonkbal ler en nu coach van het universiteit steam uit Arizona en Bob Engel, prof- scheidsrechter in de National League. De verbazing bij de kleine Hollandse kolonie in de school was wel het grootst bij de demonstratie van Bert Blijleven. De vloer van de gymnas tiekzaal was bezaaid met klein Ameri kaans grut. Kinderen die nog nauwe lijks de eerste stappen hadden gedaan, kropen er rond met honkbal petjes op hun hoofd. Jongetjes van amper tien jaar liepen er met een handschoen, een honkbal en in sportkledij gehuld. Daartussen door hun ouders die het hele gezin naar deze voor de familie zo belangrijke aangelegenheid hadden meegezeuld. De zewondering van de aanwezigen en de daarvoor aangepaste kleding gold unaniem Bert Blijleven. De aan dacht was er helemaal toen de 22-jari- ge Amerikaan de zaal binnenstapte: in het indrukwekkende kostuum van zijn club, de Minnesota Twins. Op uitnodi ging van de Nederlandse Vereniging van Honkbalcoaches bracht hij twee dagen in zijn geboorteland door. En juist naar de confrontatie met hem hadden de Amerikaantjes uitgekeken: na een korte uitleg over- de belan grijkste werptechnieken kregen ze hun kans. Ze mochten de man, die in Nederland met Johan Cruijff of vroe ger Ard Schenk in populariteit geliju BERT BLIJLEVEN: 'Elk kind in Amerika wil een groot honkballer worden'. gesteld zou kunnen worden, vragen stellen. Maar zoals hier schuchter geïnfor meerd zou worden naar de moeilijkste tegenstander of de kansen van Neder land bij een WK, zo vrij en intelli gent vuurden de Amerikaantjes hun vragen op de topwerper (the Dutch Master, zoals hij in de Verenigde Sta ten wordt genoemd) af. Vroegen hem naar bepaalde manieren van gooien, naar technische details, op een wijze die van een enorme bezetenheid met deze tak van sport getuigde. Blijleven beantwoordde alles, als sprak hij tegen leeftijdsgenoten: illus treerde de theorie met een verbluf fende praktijk, al was het voor hem maar op halve kracht. De werper die al zeer jong met zijn ouders vanuit Zeist naar Amerika emigreerde, kreeg zijn eerste honkballessen van zijn va der, die in zijn nieuwe vaderland de zelfde passie voor de nationale sport opvatte, als hij in Nederland voor het voetballen had gedaan. Voor zijn zoon bouwde hij een schutting met een gat, waar Bert op moest gooien. 'Ik raakte helemaal bezeten van deze sport. Als ik mijn huiswerk klaar had en de krantenwijk had gelopen, was ik weer met honkbal bezig, 's Avonds glipte ik vaak stiekem met vriendjes het honkbalstadion binnen om te kij ken of de spelers van de California Angels iets achtergelaten hadden: harszakjes bijvoorbeeld, die immers waren aangeraakt door Major League spelers? De kwaliteiten van Bert Blijleven werden snel ontdekt en op 18-jarige leeftijd speelde hij zélf in die Major League. In zijn debuutwedstrijd werd de eerste bal door Lee Maye al direkt met een enorme klap buiten de hek ken geslagen. De tweede tegenstander was Frank Howard, een beer van een kerel die door vader Blijleven als hét idool werd gezien. Bert: 'Juist daarom heb ik toen alleo wat ik had in mijn worpen gelegd: Howard ging uit op het eerste honk. Ik won de wedstrijd zelfs met 21.' Inmiddels is hij al bijna gevestigd. In het afgelopen seizoen bereikte hij de tweede plaats wat het aantal keren 3- slag betreft (258 in 40 games). Ook werd hij uitgenodigd voor het All Star Team, al zegt hij daarvan: 'De film die daarover gemaakt is, moet je maar niet bekijken. Toen was ik niet best in vorm.' Als enige Europeaan in de Major League krijgt hij bovendien in zijn land nog extra aandacht: 'Men ziet dat Nederla d nog meer weet te leveren dan schilders alleen, welk kind in Amerika wil een groot honkballer worden. Als men dan opkijkt tegen een speler die Hollander van geboorte is, dan is dat helemaal leuk. Zo'n naam 'Dutch Master' is goed voor mijn image.' Dat blijkt als de kinderen in de gymzaal van de Voorburgse school al zijn uitspraken en beantwoord in gen van vragen ijverig op papier zetten. Die gegevens voor hen zelfs meer waarde dan de handtekening van hun idool. HARO HIELKEMA Wit: M. Matulovic (Joeg* Zwart: H. Ree (Ned) Grootmeestergroep 8e ronde Spaanse partij 1. e2-e4 e7-e5 2. Pgl-f3 Pb8-c6 3. Lfl-b5 a7-a# 4. Lb5-a4 Pg8-f6 5. 0-0 U8-e7 6. Tfl-el b7-b5 7. La4-b3 d7-d6 8. c2-c3 0-0 9. h2-h3 de tijd. dat men do penning. Lg4 toeliet, is al lang voorbij. 9. Pc6-a5 De klassieke speelwijze. Di kwijls wordt hier ook een hergroepering in geleid met 9. Pb8. 10. Lb3-c2 C7-C5 11. d2-d4 Dd8-c7 De overbe kende Tsjichorin-opstelling. De gedachte van zwart is zo lang mogelijk op eó stand te houden en gelijktijdig actief te worden op de damevleugel. 12. Pbl-d2 c5xd4 13c3xd4 Pa5c6 14. Pd2-b3 a6-a5 15. Lcl-c3 a5-a4 16. Pb3 d2 Lc8-o6 17. a2-a3 Pc6-a5 18. Lc2-d3 Dc7-b8 19. Pf3-gS e5xd4 20. Le3sd4 Pa5-c6? Een misgreep, die een geforceerde combinatie toeliet. 21. Ld4xf6 Le7xf6 Na 22. gf6; staat zwart voor een positioneel bankroet. 22. Pg5xh7 Lf6xb2 Indien 22Kh7: dan 23. e5+, met vernietiging. 23. Ph7xf8 DbS.xf8 24. Tal-bl Lb2-c3 25. Ddl- Cl b5-b4 26. a3xb4 Lc3xb4 27. Ld3-b5 Dwingt tot liquidatie, waarna de winst eenvoudig wordt. 27. Lb4xd2 28. Dclxd2 Pc6-e5 29. f2-f4 Pe5-c4 30. Dd2-b4 Pc4-b6 31. Lb5-c6 Ta8-a6 32. Lc6-b7 Zwart geeft het op. enige aarzeling aanvaard. De 7,5 pun ten van Sosonko werden daardoor weer reëler. Bij de dames moest de Nederlandse Carla Bruinenberg de tol betalen aan koploopster Alexandra Nieolau, die in deze wedstrijd ver boven de 11 con currenten uitsteekt. Grootmeestergroep: 8e ronde: Matulovic (Joeg)Reo (Ncd) 1-0, Radoelov (Buig) Adorjan (Hong) Langeweg (Ned) Quinteros (Arg) Vj-^4, Hecht (W-Dld)Pomar (Sp) afgebr, Planinc (Joeg)Donner (Ned) afgebr, Timman (Ned)Sosonko (Ned) V&'VSi, Forintos iHong)Enklaar (Ned) afgebr, Ghltescu (Roem)Browne (VS) afgebr. Stand: 1: Browne 5% 1 afgebr; 2: Planinc 5 1 afgebr; 3: Radoelov, Sosonko 5: 5: Hecht 4V4 1 afgebr; 6: Matulovic 4 7: Donner 4+1 afgebr: S: Quinteros. Tim- man 4; 10: Pomar 3M 1 afgebr; 11: Ree 3>i: 12: Forintos 3+1 afgebr: 13: Adorjan 3; 14: Ghltescu 2Vi 1 afgebr: 13: Enklaar 2 Mi 1 afgebr: 16: Langeweg 1 Meestergroep: Se ronde: Garcia .Cuba) Bachtiar (Ind.) »6-%, Kuljpers .Ned)—An- tunac (Joeg) afgebr. Elslng (W-Dld)Van Scheltlnga .Ncd) %-%. Mohrlok «W-Dld)— Popov .Buig) Pytel (Polen)Bal jon (Ned) 1-0. Clocaltea (Roem)Kurajica .Joeg) 0-1, Keene (Eng)— Hartoch (Ned) 'i-'i. Tar- Jan (VS)—Dleks «Ned) 0-1. Stand: 1: Popov 6*A; 2/3: Keene. Kurajica 4: Clocaltea 4^. 5: Antunac 4 1 afgebr: 6: Pytel. Hartoch. Van Scheltlnga. Mohrlok. Garcia 4: 11: Kuljpers 3>i 1 afgebr; 12 Bachtiar. Dleks. TarJan 3>4: 15: Elslng 2'£: 16: Baljon Damesgroep: 4e ronde: Reicher (Roem) Litmanowlcz (Polen) Vi-'A, Ferrer (Sp) Karakas (Hong) afgebr. Laakman (W-D!d) Ivanka (Hong) afgebr, ICalchbrenner (Joeg)Vokralova (Tssl) afgebr, Bruinen berg (Ned)Nieolau (Roem) 0-1. Van der Glessen (Ned)Timmer (Ned) afgebr. Uit de 3e ronde: Karakas (Hon!; —Litmanowlcz Polen) 1-0, Stand: 1: Nieolau 4; 2/4: Timmer, Ivanka. Karakas 2 1 afgebr: 5/7: Vokralova. Laak- mnnn. Kalchbrenner 1V3 1 afgebr: 8/10: Bruinenberg, Litmanowlcz. Reicher l'b: 11: Van der Glessen 1 1 afgebr; 12: Ferrer 0»+ l afgebr. MOSKOU Zoals te verwachten was heeft Anatoli Karpow de vierde partij in de tweekamp tegen zijn landgenoot Lew Poloegajewski gewonnen. De par tij werd eerder na 41 zetten afgebro ken met Karpow in het voordeel. Daarover liet hij gisteren geen enkele twijfel meer bestaan. De 22-jarige Rus had acht zetten in 25 minuten nodig om Poloegajewski mat te krijgen. De kwartfinale-strijd om een plaats in de halven finale voor het wereldkam pioenschap omvat maximaal 16 partij en. Verwacht wordt echter dat Kar pow die soms wel vergeleken wordt met de Amerikaan Bobby Fischer (wat strijdwijze betreft dan) minder partijen nodig zal hebben om zich bij de laatste vier te plaatsen. Karpow heeft overigens voor zijn spel in de voorgaande drie partijen tegen Poloegajewski maar erg weinig lof ge oogst. De kritiek is zelfs zo ver ge gaan dat men zich afvroeg of beide spelers eigenlijk wel zin hadden in deze tweekamp. Daar Is nu dus enige verandering in gekomen. Op verzoek van de Amerikaan Robert Byrne is gisteren de partij in zijn kwartfinaletweekamp tegen de Russi sche exptitelhouder Boris Spasski uit gesteld. Byrne die achter staat in de totaalstand meldde zich ziek. De par tij wordt nu als Byrne weer geheel gezond is vandaag gespeeld. De Rus Viktor Kortsnoj en de Brazili aan Henrique Mecking hebben in Au gusta hun vijfde partij in de twee kamp voor het kandidatentoernooi na de 43e zet van zwart (Mecking) afge broken. Kortsnoj bezit een pion meer en heeft goede winstkansen. De eer der gespeelde vier partijen eindigden alle in remise. De afgebroken stand van de vijfde partij is: WIT (Kortsnoj): Kd2, Lc4, pionnen D4. e3 f3 en h3. ZWART (Mecking): Ke7. Ph5, pion nen a4, g7 en g5. De partij azl vandaag worden uitge speeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 17