reik ons de hand betaal onze leden contant Monoprix in Parijs geheel uitgebrand Inelheidsbeperking en autoloze zondag per 4 februari In deze krant Het Kwartet an onze Haagse redactie IN HAAG - De benzinedistri- itie zal met ingang van vier ibruari worden opgeheven. Mi- ster Lubbers (economische za- n) heeft dit gisteren in de ~iveede Kamer meegedeeld. Meer mensen met bus andaag overleg met partijen Zogezegd Senaat weigert wapenhulp aan Grieks bewind landbouw rai OPEN HAARDEN SCHOUWEN B0EKEE Rundvlees wordt kunstmatig duurder gemaakt Werkloosheidsfonds fors uitgehold ia.ifiunster Kerkelijk nieuws Roofoverval op slapend echtpaar Twee mensen op overweg gedood Lil Nieuwe Leiclse Courant DONDERDAG 24 JANUARI 1974 54ste jaargang no. 250 vooraanstaande prol christeli|kc dagbladen christelijk dagblad voor leiden en omgeving bstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is gheblaven mijn hart in teghenspoet!" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur BENZINE WEER VRIJ et ook na die datum bestaande ben- ïetekort van naar schatting vijftien ocent hoopt de regering dan te kun- in overbruggen met de invoering ,n een maximumsnelheid en enkele idere maatregelen. Gedacht wordt ,n een autoloze zondag die beurte- ïgs geldt voor auto's met een even een oneven nummer. De regering topt hiermee tegemoet te komen aan bezwaren van met name de horeca- ctor. Vandaag wordt hierover met trokkenen overleg gepleegd. Vrij- ig zal de ministerraad zich beraden 'er te nemen maatregelen. Van een verslaggever AMSTERDAM In de randstad is sinds 14 ja nuari een geleidelijke stijging merkbaar van het aantal passagiers in het openbaar vervoer. Op 't ogenblik is dit 15 tot 20 procent extra, zo heeft de koninklijke Ne derlandse vereniging van transport ondernemin gen meegedeeld. De vervoersbedrijven in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam cn Arnhem hebben het bijzonder druk tijdens de spits uren en hebben het extra ingezette materieel dan ook nodig. In het zuiden en oosten van het land vervoeren de busonder nemingen niet of nauwe lijks meer personen dan normaal. In Groningen en Friesland reizen on- gevcer 10 procent meer reizigers met het open baar vervoer. Drie van de zes Glancr- brugse pompstationhou ders, die benzine ver kochten zonder bon, heb ben onder druk van de oliemaatschappijen beslo ten hun actie te beëin digen. Een van de pomp houders was gedwongen onmiddellijk met de ver koop zonder bonnen te stoppen. Een volle tank wagen, die naar zijn sta tion onderweg was, werd teruggegroepen. Volgens de pomphouder zou de Shell, eigenaar van de pomp, gedreigd hebben het huurcontract te be ëindigen Het Belgische ministerie van economische zaken heeft meegedeeld dat de komende zondag geen rijverbod in België van kracht zal zijn. Ook het laatste weekeinde van ja nuari zullen de Belgen dus normaal hun auto mogen gebruiken. Oor spronkelijk was voor ja nuari vastgesteld dat er om de twee weken een autoloze zondag zou zijn. In België zijn nog wel verplichte maximum- snelheden van kracht: 100 km op de autowegen cn 80 op de andere we gen. Minister Lubbers in gesprek met fractieleider Aantjes van do ARP. fnleidyig om de benzinedistributie voor de tweede periode op te hef- i vormen de moeilijkheden die met ne aan de grensstreek zijn gerezen, rlge week vrijdag nog had premier Uyl verklaard dat de tweede dis- luticpcriodc In ieder geval door i gaan. De doorslag vo< deze be- sing gaf echter de feitelijke ont- [keliug van de olieaanvoer. Op het enblik bedraagt het tekort n og ar vij ftien procent, vijf procent ndcr dan lot voor kort nog werd igenomen. «dagavond heeft de regering over •e kwestie uitvoerig overleg ge- legd met de oliemaatschappijen. De itrale vraag daarbij was of zij op »nd van dit tekort de garantie zou- n kunnen geven dat bij opheffing de distributie geen pompen droog zouden komen te staan. De oliemaat schappijen gaven toen te kennen dat zij deze garantie niet konden geven en adviseerden de regering daarom de distributie voort te zetten. Minister Lubbers verklaarde gisteren echter in de Kamer dat de regering het advies van de oliemaatschappijen niet heeft willen opvolgen: 'Daarvoor achten wij de nadelen van de benzinedistributie te groot. We willen daarom dit risico lopen', zo zei hij. Ondergraven Opklaringen Veel bewolking met hoofdzake lijk in de nacht nog enige tijd regen, later enkele zonnige perioden. Matige tot krachtige, aan de kust krachtige tot harde wind uit zuidwest. Maximum temperatuur 7 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Aanvankelijk opklaringen, later regen. Temperaturen ruim bo ven nul. Morgen zon op: 08.31 onder: 17.14 maan op: 08.55 onder: 19.52 et is gewenst dat artsen hun re epten typen. Stelling bij promotie (aan Erasinus-universiteit) van P. A. Steenbfink De minister nam stelling tegen met name de reacties in de fractie van de PvdA dat de wanordelijke situatie, dat pomphouders ook zonder bonnen benzine geleverd kunnen krijgen, de distributie vroegtijdig zou hebben on dergraven. Wel erkende de minister dat de gekozen distributieregeling de mogelijkheid hiertoe opende. Bij in gang van de benzinedistributie kon nl. aangenomen worden dat de meeste pomphouders door hun voorraad heen zouden zijn. Het zou daarna dagen en dagen hebben peduurd voor de pomp houders voldoende bonnen zouden hebben ontvangen voor het aanvragen van nieuwe benzine. Daarom is de regeling getroffen dat de pomphouders voorlopig via een re kening couruit regeling toch benzine zonder bonnen geleverd zouden kun nen krijgen. Later zou dit weer in mindering zijn gebracht. Minister Lubbers wees er inet nadruk op dat bij eep langduriger distributie dit be zwaar zou zijn weggevallen. Nu de distriutie nog maar voor korte duur geldt doet dit nadeel zich wel gevoe len. Besloten is daarom vanaf nu pomphouders geen liter benzine meer te verstrekken zonder dat daar een bon tegenover staat. De minister kantte zich ook scherp te gen de honende aanval van de VVD- fractieleider Wiegel dat de 'regering voor het verkrijgen van een beter aanzien de distributie beter meteen kan opheffen'. De minister volstond met de laconieke reactie dat de 'rege ring de opheffing van de benzinedis tributie niet op dat aspect heeft be oordeeld'. Eerder had hij gezegd dat de benzinedistributie in ieder geval zou moeten voortduren tot vervangen de maatregelen van kracht zouden zijn. Voor vijf februari (de ingangsdatum van de tweede distributieperiode) zou dit niet het geval kunnen zijn. Hij waarschuwde en-oor dat uit de huidi ge situptie niet .le conclusie mag wor den getrokken dat ervan schaarste geen sprake meer zou zijn: 'Do olie- aanvoer vormt nog steeds een pro bleem. We menen nu alleen dat we het zonder distributie aankunnen', al dus de minister. Hij complimenteerde de Nederlandse automobilist dat hij zich in het algemeen zo goed heeft ge houden aan de vrijwillige oproep zui nig te zijn met brandstof. Ook daarom zijn volgens de minister de marges smaller geworden en hoopte dat dit oü zou kunnen blijven. weg naar het ópenbaar vervoer heb ben gevonden en dat dit ook zo zou kunnen blijven. De kosten van de distributie voor de overheid zelf vallen mee, omdat het systeem zichzelf via de retributies grotendeels heeft terugbetaald. Minis ter Lubbers zegde de Tweede Kamer een nota toe over het feitelijke ver loop van de olieaanvoer. Veel verschil van mening is volgens de minister ontstaan door een verschil in telling. Zo telde de districtsbestuur van het NVV, de heer Van Schravenmade, de aanvoer van ruwe olie in zijn totali teit. Het ministerie van economische zaken daarentegen heeft ook de olie aanvoer gemeten die in ons land wordt geraffineerd en die dus voor ons land van belang is. WASHINGTON (UPI, AP) De Amerikaanse Senaat heeft woensdag een voorstel aangenomen om Ameri kaanse militaire hulp aan Griekenland te verbieden zolang daar niet de de mocratie wordt hersteld. Het voorstel dat werd ingediend door de senatoren Clairbourne en Henry Jackson moet nog worden goedge keurd door het Huis van Afgevaardig den. Het wordt waarschijnlijk geacht dat president Nixón na eventuele goedkeuring z'n veto over het voorstel zal uitspreken. -IMtvoering van het wetsontwerp zou een ingrijpende her ziening van de Amerikaanse politiek ten opzichte van het militaire bewind van Griekenland betekenen. Amerika heeft de militairen sinds 1967 ge steund met economische hulp en om vangrijke wapenzendingen. (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) tentoonstelling land-en tuinDouwmecnanlsatie 2T/22/5S/24/25/26 jan. Rijswijkseweg 282 - Den Haag Telefoon 642142 118440. Donderdagavond koopavond. Folder gratis op aanvraag. dagelijks van 9-17 uur: toegangsprijs für amsterdam raï Trein-toegangbiljelten bij NS-station3 BRUSSEL De ministers van land bouw van de negen EEG-landen heb ben overeenstemming bereikt over een regeling die de prijzdn voor rund vlees moet opdrijven via een kustma- tig geschapen tekort. Het effect van de maatregel zal ook de beurs van de huisvrouw niet onberoerd laten. Dc rundvlees-leveranciers in de EEG hebben geklaagd over de dalende marktprijzen. Besloten is nu om 40.000 ton rundvlees op kosten van de Gemeenschap in koelhuizen op te slaan, in de hoop dat deze maatregel zal leiden tot een betere prijs van de boer. Dit betekent dat de Europese Ge meenschap naast zijn boterberg, thans 400.000 ton. ook het verschijnsel van een 'rundvldesberg' zal krijsen. (ADVERTENTIE) PARIJS Het warenhuis 'Mouoprix' op de drukke Avenue de I'Opera in het centrum van Parijs is gisterochtend geheel uit gebrand. Het gebouw kon tijdig door personeel en klanten wor den verlaten, zodat er geen slachtoffers gevallen zijn. Een groot aantal brandweerlieden slaagde er in het vuur na twee-en-een- half uur onder controle te brengen. De brand ontstond volgens de directie in een reserve-opslag plaats van stoffen. De oorzaak is nog niet bekend, maar de mo gelijkheid van sabotage wordt niet geheel uitgesloten. postbus 5043 's-gravenhage Van een verslaggever DEN HAAG De geldontwaarding heeft het fonds voor de werkloos heidsverzekering zeer ernstig aange tast. De doelstelling van het Alge meen werkloosheidsfonds, reserves te hebben om een werkloosheid van tien procent gedurende twee jaar te kun nen financieren, is al lang niet meer haalbaar. Het Nederlands Christelijk Werkge versverbond (NVW) schrijft in zijn blad dat de reserves in 1971 nog goed waren voor zes procent werkloosheid gedurende twee jaar. Het 'dekkings percentage' zakte in 1972 naar 5.5. procent, in 1973 naar 4.9. Zou men naar de oorspronkelijke doelstelling terug willen dan zou de premie Werk loosheidswet, die nu één procent be draagt, moeten worden opgetrokken naar 3.6 procent. Dat vindt het NVW een te krasse maatregel, maar het voelt er toch wel voor, het dekkingspercentage op zes procent te brengen en daar te hou den. Dat betekent dat de premie in ieder geval om hoog zal moeten. (ADVERTENTIE) =JfL- Compensatie 't is dat u al een dreun gehad hebt! Minister Westerterp (verkeer en wa terplaat) deelde nog mee dat de extra verliezen die het openbaar vervoer heeft jpgelopen als gevolg m de dis tributie (de in/.et van extra bussen e.d.) zuil ii worden gecompenseerd. Overigens valt volgens hem de schade nog wel mee. omdat de meeste ver voersmaatschappijen voor extra bus sen slechts contraeten zijn aangegaan voor vier weken. Hij hoopte overigens dat vei au in de afgelopen maand de Schelluinseslraal Gorinchem Op 3 december j.l. moesten wij u berichten, dat een onzer magazijnen, alsmede de produktieafdeling Zeilmakerij en de Staaldraadsplit- serij, door brand werden verwoest. Dankzij de vele, spontane hulp kunnen wij, vanuit vervangende magazijnruimte, zonder stagnatie ons gehele pakket goederen wederom uit voorraad leveren. Onze dank gaat uit naar alle leveranciers, kollega's en relaties voor de wijze, waarop is gereageerd. Mede door de inzet van onze mede werkers kunnen wij beschikken over nieuwe voorraden, en is snelle len ring wederom gegarandeerd. J. A. Monster B.V. Gorinchem Ook in het kerkelijk nieuws ziet ds. J. van Verseveld (vandaag voor de tweede en laatste maal in dit hoekje aan het woord) een reden om 'haastig' een abonnement op Trouw/Kwartet te nemen. 'Wie een beetje wil meeleven met het wel en wee van de wereldwijde kerk van Christus is zonder meer aangewezen op deze krant', schrijft hij in de gereformeerde kerkbode van Amsterdam-Nieuwendani. In het maandblad Voorlopig stond eens een Kroniek van een Trouw-lezer, die drie maanden van deze krant verstoken was eu toen schreef: 'Drie maanden zonder Trouw (en hetzelfde geldt natuurlijk voor Het Kwartet - directie) maakt dat je weinig meer begrijpt van wat er op het kerkelijk erf omgaat'. 'Een groot deel van allerlei kerkelijke onrust, van misverstan den, polarisatie en wat al niet wordt veroorzaakt, doordat veel gemeenteleden niet voldoende geïnformeerd zijn. Mensen die menen dat allerlei besluiten binnen de kerk zomaar uit de lucht komen vallen, geven daarmee doorgaans slechts te ken nen dc verkeerde krant te lezen'. DE DIRECTIE NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegevcu door: Naam: Adres: Plaats: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier en pen). Pletine-schaaltje (flessenon- derzetters). Gezellige rookverdrijver Een postzegel ts niet nodig. Die Schrijf op de envelop: De Chri 1: betalen wij. I'ers, antwoordnummer 2792, Amsterdam. Binnenland Weer rel om mr. Van der Lee Optreden tegen weggooien van vuil Buitenland Frankrijk krijgt olie in ruil voor wapens Kerk Confessionele joden Dominee van 23 Sport Dick de Boer eerlijk over Volendam Economie Niet dromen van lagere inkomstenbelasting 13 15 Men ichrljft ont Nieuwe boeken Radio en tv Recept en puzzel Strip», feuilleton* Commentaar Weer Dichtbij en verder Beura Familieberichten Van een verslaggever MADE Twee jongemannen hebben gisternacht een gewapende overval ge pleegd op het echtpaar Mustert in het Noordbrabantse Made, toen het lag te slapen. De overvallers drongen in de slaapkamer van het echtpaar binnen, bedreigden de heer en mevrouw Mus tert met een vuurwapen dat waar schijnlijk voorzien was van een ge luiddemper, en gingen er vandoor met een klein bedrag aan geld en en kele benzinebonnen. Er werd niet ge schoten. Van een verslaggever OSS Op een met knipperlichten beveiligde overweg in Oss is gister morgen een auto onder de trein geko men. De 30-jarige bestuurder C. VV. Bol uit Oss en zijn medepassagier de heer J. Konings (62), eveneens uit Oss, kwamen om het leven. Volgens de politie werkte de knipperlichtin stallatie normaal. Waarschijnlijk heeft de bestuurder gewacht voor de trein uit Oss en is hij daarna, de lichten negerend, de dubbelsporige overweg opgereden waar juist de trein uit de richting Den Bosch aankwam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1