Ruth van Crevel: bezield door plant en fotografie niet' 'Met 'de schaapjes' zijn we er nog /glpljenaar Voor kabinet Den Uyl is geen alternatief Leidse medewerkster Rijksherbarium ziet hobby als kunstuiting Lezingencyclus over Sint Thomas (Vitte Singel vijf weken afgesloten Grof vuil Leiden Flora-jubileumgift voor gemeenten Zes honden vergiftigd Dokter Pilon overleden Afscheid W. F. Neuteboom van Leidse universiteit HansOtjes in LAK ZATERDAG 26 JANUARI Reformatorische school: onverkor t vasthouden aan Schrift en belijdenis - ROUW/KWiAKTET DINSDAG 22 JANUARI 1971 STAD EN REGIO L3 Kamerlid Rooi vink in Leiden: Van een onzer verslaggevers LEIDEN 'In de huidige omstandigheden is er voor het kabinet- Den Uyl geen alternatief. Getalsmatig niet. maar ook niet gezien het politieke klimaat', aldus gisteravond in de Stadsgehoorzaal het Twee de Kamerlid B. Roolvink. ten overstaan van zo'n vijfenveertig leden ran de Kamercentrale van de ARP. Een herfstüia van Ruth van Crevel: karakteristiek voor haar werk. Ie heer Roolvink v/as destijds binnen et Tweede Kamer-fractie van de AR één van de tegenstanders van de over- l «tap van de ministers Boersma en De j iaay Fortman naar het kabinet-Den 'yl. Met de wijze waarop dit kabinet j tot stand is gekomen, toonde hij zich e raS steeds ontevreden. Maar voorals- s tag wilde hij het kabinet objectief a leoordelen en niet uit rancunes. Ook r li bleek hij Den Uyl nog altijd meer 8 artijman dan minister-president te I. inden. t Verdraagzaamheid en begrip. Het was j fooral daar, waar de heer Roolvink I {;steravond herhaaldelijk op aan- tong, juist ook in het kader van de i menwerking van de christelijke par- yen. die in de ene provincie wèl en ia de andere (nog) niet tot een CD A. heeft geleid. 'Indien zij het 5 tens kunnen worden over de gronds- dagen en de doelstellingen, dan zie ik :;et in, waarom we het niet samen in één christelijke partij zouden kunnen inden. Al vind ik niet. dat je ener- njds kunt zeggen: wij zijn een evan- jelische partij en anderzijds: wij jtaan open voor iedereen. Dan is de r lak niet meer geloofwaardig.' (HU t lij tilde niet zo zwaar aan de opposi- t Lerol van de CHU, die hij 'bepaald aet op de hoop van de WD wilde r fooien.' Hij kon begrip opbrengen 1 voor het standpunt van de CH. Ten- slotte zijn ze door mijnheer Burger i (informateur t'jdens de kabinetsfor- natie) in een hoek getrapt. Ander- ujds moet de CH ervoor waken, dat LEIDEN Ter gelegenheid van de levenhonderdste sterfdag van Sint Thomas organiseert een groep rooms- latholieke studenten te Leiden een le- tingencyclus over Sint Thomas. Op maandag 28 januari spreekt prof. dr. P. H. van Laer over Sint Thomas, wijsgeer van het juiste midden, op vrijdag 15 februari prof. dr. B. A. M Berendse over De eenheid van het menselijk wezen bij Sint Thomas, op rrijdag 1 maart pater dr. A. Matltha over Maximalisme als uitlegprincipe lan de katholieke dogmatiek, op vrij- iag 5 april prof. dr. C. J. de Vogel iver De ethiek bij Sint Thomas tegen Ie achtergrond van het Griekse den- len en op vrijdag 10 mei prof. dr. H lerkhof over Een protestantse visie Sint Thomas. Alle lezingen worden fioüden in het Academiegebouw, Ra- ienburg^73^enjaegmne^ LEIDEN In verband met riole ringswerkzaamheden bij het begin tan de Witte Singel (zijde Noordeinds- plein) zal deze singel met ingang van woensdag voor de duur van ongeveer vijf weken worden afgesloten voor het verkeer. Om de Witte Singel bereik baar te houden voor voetgangers en fietsers zullen tijdens het wer-k provi sorische maatregelen worden geno men. De met het werk samenhangen de verkeersomleidingen zullen op dp gebruikelijke manier met borden wor den aangegeven. LEIDEN Woensdag wordt grof vuil opge haald in de volgende stralen. Schubertlaan Kahlerstraai, Handelstraat. Beethovenlaan. Vivaldistraat. Bachstraat Corellistraai. To- ■caninilaan. Berliozpad, Rossinistraat, Liszt- Pad. Mendelssohr.'kade Wagnerplein. Irahmslaan Tsaikowskikade Slbeiiusstraat, lartokstraal Kennedvlaan Max Regerlaan 1 Haydnlaan. Apollolaan. Smétanastraat, Pa- Mnlnilaan Scarlaitistraat Groegslraat, Do- ttzetlilaan. Donderdag zijn de volgende stralen aan de. hfurt Paramaribostraat. Corantijnslraat. W. Zwijgerlaan, Abr Crijnssenstraat. Van iiebeeckhof. J. P. Coenhof. Pleter Both- «raai. Stu vesanlhof. Alb Agnesstraat. Ch it Bourbonhof. Jul. van Stolbcrghof, Anna Dn Burenhof. Marnixstraat 'van W. de taijgerlaan tot Volkstuinen) Zwarte Pad. Uerenwijk (geheel). Herensingel (van Medu- ustraat tot JuHanastraat), Julianastraat. Ju- lianekade. Sophlastraat. Anna Paulowna- 'traat. Alexanderstraat, Prinsenstraat. Orna- Jest-aat. Lusthoflaan.. Dillenburgerstraat. Xassaustraat, Mecklenburgerstraat. Os- en Paardelaan. Bemhardkade Marijkstraat. Vargrtetstraat. Irenestraat, Berrfhardstraat. En vrijdag doe de kraakwagen deze straten tan Haagwcg. Rijndijk, Dijkhoflaan. Valken- hugseweg. Da Costastraat Kllkspaanweg. Dt Oenestetstraat, Nic. Beetsstraat. Potgie- terlain. Tollenstraat Schimmelstraat. Ölt- sanstraat. Hasebroekstraat. Borgerstraat. de Lennepstraat, ten Katestraat, Toussaintkade. Staringkade. Kneppelhoutstraat. Multatuli- itraat Fred, van Eedenlaan. Lod. van Devs- •elstraat A. Venveystraat. Jacq Perkstraat. H. Gorterstraat, L. Couperusstraat. Hoflaan. Willem Klooslaan. Boshof. Duinhof. Meerhof, AWcerhof, Weldehof. Telderskade. Mulder- Kraai. Gerr! t Kastelnstraat. Segaarstraat. i«n Diemeistraat. Rooseveltstraai RIJSNBURG Zoals bekend gaat veiling 'Flora' volgende maand het lestigharig jubileum vieren. Dat ge beurt ondermeer met een receptie. Maar het veilingbestuur, onder voor zitterschap van P. van Delft, meent dat er nog iets méér moet worden ge daan'. Besloten is daarom dat alle bij de vei ling aangesloten gemeenten geld krij gen, dat naar vrije keus mag worden aangewend. 'Wij hebben natuurlijk wel een suggestie aan de hand ge daan. Vooral denken wij aan de men sen van het eerste uur, de pioniers. Daarom lijkt het ons zinvol als dat bedrag wordt besteed voor bijvoor beeld een bejaardenpension", aldus voorzitter Van Delft. •n totaal zullen achtentwintig ge meenten zo'n donatie ontvangen. Aan de burgemeesters van de betreffende gemeenten is gevraagd het bedrag persoonlijk tijdens d? receptie op 14 februari m ontvangst te komen ne men. het in deze omstandigheden z'n stand punt laat bepalen uit electorale over wegingen. ARP en CH zijn eikaars complementen en dat geldt enigszins ook voor de KVP. We moeten over de huidige incidentele moeilijkheden heenzien. Ons belang ligt niet in pola risatie of in een of ander goedkoop harmoniemodel. Wij moeten elkaar vinden in een wezenlijk andere inspi ratiebron.' De heer Roolvink ging uitvoerig in op de vele vragen, die hem onder an dere over de energiecrisis en subsidië ring door de overheid van de dagblad pers werden gesteld. Over het eerste zei hij: 'Wij hebben in Europa duide lijk de boot gemist met betrekking tot een gemeenschappelijk energiebe leid. Dat is jammer, maar anderzijds kunnen we besi een paar procenten olie missen. Wij hebben jaren in overdaad geleefd.' Over steun aan de pers had het Kamerlid nog geen afge rond standpunt. Hij wil eerst de nota van minister Van Doorn afwachten 'Maar ik vraag me wel af, hoever je kunt gaan. Ik ben nog niet zo ver, dat ik steun wil verlener aan dagbladen in nood en daarbij aan de andere voorbijgaan.' Uitlatingen van zijn fractievoorzitter Aantjes noemde de heer Roolvink in dit verband voorba rig. De bijeenkomst werd voorgezeten door de voorzitter van de Kamercen trale Leiden van de ARP, de Leidse wethouder Kret. In de slotrede aan het einde van de vergadering zei hij onder meer: 'Wij bidden nu voor het kabinet, opdat het ook onder deze om standigheden zal regeren met de bede van Gods zege.' Waarschijnlijk krijgt de eerste khs een eigen onderwijzeres en worden co klassen 2 en 3 gecombineerd, evenals de klassen 4, 5 en 6. Passeert het aan tal leerlingen de 91, dan kan een vier de onderwijzer worden aangesteld. Het bestuur rekent op een gestadige groei tot ongeveer 160 leerlingen. Nu al gaan elke dag 25 kinderen uit Je Leidse regio met een speciale bus naar een reformatorische school in Zoetermeer. Deze groep wordt straks naar de school in Leiderdorp overge heveld. Het bestuur wil twee busjes laten rijden om de rit naar school en naar huis zoveel mogelijk te beper ken, maar dat hangt nog wel af van de aanmeldingen. Wel verwacht het. dat iets meer dan de helft van 'iet aantal leerlingen moet worden afge haald. De heer A. O. Rietveld, voorzitter van de 'Vereniging tot het verstrekken van onderwijs op reformatiscne grondslag', vond ik bereid een ant woord te geven op de vraag waarom nu nog déze school naast of tegenover zoveel andere christelijke scholen. De heer Rietveld is als leraar verbonden aan de scholengemeenschap De Drie star te Gouda en als docent onderwijs kunde aan de Leidse universitiet. Ontevreden 'Er zijn', aldus de heer Rietveld, 'mensen die daarom vragen. En ij menen dat ook helemaal. Ze zijn onte vreden over de bestaande scholen Niet onderwijskundig, dat er geen goed onderwijs zou worden gegeven, ook niet menselijk, dat het personeel niet goed voor- de kinderen zou zijn. maar principieel. Die ontevredenheid is niet van de laatste tijd. Van oudsher bestaat al ('e wens om de kinderen, ook op de school, in een eigen richting te kun nen opvoeden. Zoals de kinderen el ders opgevoed werden bestaat het ge vaar dat zij niet op die wijze tot God komen die volgens de geloofsopvat ting van deze ouders nodig is. Dc kin deren horen op de scholen wel over de godsdienst en over feiten uit 'Ie Bijbel, maar het geloof dat er ma;;r een uitweg is uit de menselijke noo.l en verlorenheid, namelijk het gaan tot de Here Jezus, komt onvoldoende naar voren. Als je de kinderen leert dat ze alle maal schaapjes zijn van de goede Har der. kan het gebeuren dat er later voor cn geen reden meer is die goe Ie Herder ook zelf te zoeken. Mensen die B. Roolvink. LEIDEN De afgelopen dagen zijn in de omgeving van de Weidehof en de Duinhof ten minste zes honden en een groot aantal spreeuwen waar schijnlijk door strychninevergiftiging om het leven gekomen. Strychnine wordt o.a. als landbouwvergif ge bruikt. De politie stelt een onrterzoeK in en raadt de bewoners in deze om geving aan hun huisdieren voorlopig oinnen te houden. ALPHEN Op 62-jarige leeftijd is in Alphen na een hartaanval dokter J. H. .1 Pilon overleden. Hij was een ge liefd huisarts. Sinds 1945 was dr. Pi lon in Alphen gemeente-arts. Ook bij ongevallen verleende hij vaak medi sche hulp. De afdeling Alphen van het Rode Kruis had in hem een gewaar deerd colonne-commandant. tot Jezus komen hebben altijd gebrek en nood. Zij zijn zich daarvan bewust. Wordt tevoren verondersteld dat ze schapen zijn. dan is er ook geen uiter ste nood meer om tot Hem te gaan' Iets anders De christelijke school ontkomt van zei (sprekend niet aan de veranderin gen die zich in het geestelijke en ker kelijke leven voltrekken. Heeft dat de oprichting van een reformatorische school versneld? 'Er zijn inderdaad factoren die 'e. wens om tot zo'n school te kom>n hebben versterkt. De nieuwe berij ming van de psalmen is een factor. Op school leren de kinderen iets an ders dan de mensen in de kerk zin gen. en dat vinden vele ouders toch onjuist. Dan gebruiken de scholen ook de nieuwe bijbelvertaling, terwijl in de gezinnen en deze kerken de ou de wordt gebruikt. Een bezwaar is verder dat op een aantal scholen de bijbelles niet meer elke dag op het rooster staat. Het versje-leren is er vaak ook niet meer bij en de catechis mus is vrijwel geheel uit het gezichts veld verdwenen. In het algemeen werd er vanuit net onderwijzend personeel vroeger met meer eerbied over de Bijbel gespro ken. Het personeel draagt de nieuwe re inzichten op theologisch gebied mee de schoei binnen en kan dan int een bijbelkritiek komen die wij in .le godsdienstige opvoeding van de kinde ren bedenkelijk vinden. Een volgende factor vormen de fusies tussen schoolverenigingen. Die gaan doorgaans gepaard met een aanpassing van de grondslag vanwaaruit het on derwijs wordt gegeven. Voor de nauw keurig omschreven grondslag komen zodoende aigemene omschrijvingen n de plaats, waarmee men principieel alle kanten op kan. Daarom is liet je- langrijk. in de statuten de drie f ir- mulieren van enigheid te handhaven. Dat zijn de Ned. Geloofsbelijdenis, de Heidelbergse Catechismus en de Dordtse Leerregels. Daarin vinden vij een reformatorisch verstaan van de Heilige Schrift. Als men uit statut *n deze formulieren wil weglaten, be'e- kent dat toch dat men ze voor deze tijd te strak vindt of voor een deel niet meer relevant acht. Zij hebben voor ons wèl hun geldigheid. Door ze nu in dc statuten een plaats tc geven wordt een duidelijk onder scheid gemaakt tussen hen die deze LEIDEN Op haar allereerste rapport in de eerste klas van de vierjarige avondcursus aan de School voor de Fotografie in Den Haag stond achter het vak foto grafie een voor de toekomst wei nig belovende drie. 'Voor jou jou tien anderen' had de leraar Ruth van Crevel onheilspellend toege voegd. Vier jaar later slaagde zil voor het eindexamen. En hoe. Met een negen voor fotografie. Voor Ruth van Crevel zijn al lang geen tien anderen meer te vinden: sommige van haar foto's maken zelfs deel uit van het bezit van het Rijks prentenkabinet in eLiden. Het thema dat bij het fotograferen centraal staat is de natuur. Met name de plantenwe reld, die Ruth van Crevel met groot gevoel voor compositie, lijnenspel en het ongewone weet vast te leggen. Soms met behulp van grafische effec ten bijv. in haar fotogrammen. Zij oe- schouwt haar hobbij als een tegen wicht voor haar dagelijks werk. Ruth van Crevel is als tekenars ver bonden aan het Rijksherbarium >n Leiden. 'Tekenen doe ik voor mijn brood: in de fotografie ga ik helemaal op'. Ruth van Crevel bewoont een etage van een eerbiedwaardig zeventiende eeuws herenhuis aan het Leidse Ra penburg. vlakbij het Rijksherbarium. Haar taak bij dat herbarium concen treert zich op het illustreren van de 'Flora Malesiana', het levenswerk van professor dr C. G. G. J. van Steenis. die bezig is in deze flora alle planten uit het Maleise gebied te boek te stel len. Aan de hand van gedroogd materi aal tekent Ruth van Crevel tot in >\e kleinste details alle bestanddelen, waarin professor Van Steenis en zijn medewerkers de planten hebben .int leed. Een priegelwerk, dat zij al sinds 1952 minutieus uitvoert. In dat jaar kwam zij van de tekenacademie in Den Haag. Eervol 'Het was de enige baan die ik kon krijgen en hoewel het moeilijk, pre cies en soms vervelend werk is. heb ik er geen spijt van. Ook al zou ik ais free-lance-tekenares vier keer zoveel kunnen verdienen. Er heerst hier een prettige sfeer en je geniet een grote vrijheid', licht zij haar band met het werk op de Rijksherbarium toe. Bo vendien beschouwt zij het als eervol om aan een project als de 'Flora Ma lesiana' en aan de zijde van professor Van Steenis- een man met een wereld naam- te mogen meewerken. Sinds 1950 zijn vier van de plm. 25 delen van deze flora voltooid en daarvan le verde Ruth van Crevel meer dan dui- Schriftbeschouwing wél en hen die haar niet voorstaan. De Bijbel wordt op allerlei manieren uitgelegd. De» formulieren binden mensen aan een bepaalde reformatorische uitleg. En daarvan is het kenmerk: onverkort vasthouden aan wat 'letterlijk in de Bijbel staat. Het scheppingsverhaal «n de wonderen niet uitgezonderd' Huisbezoek Voor wie is deze school dan bedoeld De heer Rietdijk: 'Voor de gerefor meerde gezindte. Ik denk dan met na me aan de geref. bond in de herv. kerk, de geref. gemeenten, de geref. gemeenten in Nederland en gezinnen die behoren tot de chr. geref. kerk, al doet de chr. geref. kerk van Leiden bij deze school officieel niet mee'. Verlangt u van heil die zich aanmel den een principiële verklaring? 'Wie lid wil worden moet de statuten onderschrijven. Het personeel moet dat ook doen. Er is wel een bepaling die het mogelijk maakt iemand tijde lijk aan te stellen zonder dat hij de verplichting heeft de grondslag van de school te ondertekenen. Het spreekt vanzelf, dat het bestuur in zo'n geval wel met de tijdelijke leer kracht wil overeenkomen dat, deze niet afwijkt van wat de school voor staat. Van de ouders wordt een dergelijke verklaring niet geëist. Niet iedere ou der hoeft lid te zijn. Als zo'n verkla ring van de ouders wel werd ver langd. zouden we het evangeliserende element in de doelstelling van .Ie school wegnemen. 'Wel mag van alle ouders worden gevraagd, dat zij posi tief staan tegenover de opvattingen die in de statuten zijn neergelegd'. De andere chr. scholen zullen uw komst wel niet prettig vinden. "Het gaat hier niet om een concurren tie waarbij de ene school geen middel onbenut laat om de andere school schade toe te brengen. Wij hebben het oog op mensen die deze sfeer voor het onderwijs van hun kinderen toch al gewild hadden, en die omdat er geen alternatief was een van «Ie chr. scholen moesten kiezen. Van eni ge werving in de zin van willekeurig mensen bezoeken zal geen sprake zijn. Maar het is wel mogelijk, dat op npt huisbezoek vanwege de kerkeraad i o het bestaan van de school zal worden zend illustraties. De speciale techniek die het met behulp van oost- indische inkt tekenen van de ge determineerde planten vereist, heeft zij zich op het herbarium eigen ge maakt. Niemand zal echter de naam van Ruth van Crevel in de 'Flora Ma lesiana' terugvinden. 'De tekenaars zijn vaak min of meer anoniem', ver klaart zij niet enige spijt in haar stem. Toch zal haar naam aan de flo ra verbonden blijven: profeessor van Steenis noemde een door hem ontdekt geslacht van de familie der Campanu- laceae naar zijn medewerkster van net eerste uur: 'Ruthiella'. En omdat het ontdekken van een nieuw geslacht in een familie veel zeldzamer is dan het vinden van een nieuw soort, vervuil haar dit met enige trots. Dosis geluk Voor een breder publiek zal de naam van Ruth van Crevel bekender klin- kan - en ongetwijfeld veel bekender worden - door haar hobby: de fotogra fie. Het als maar plantjes tekenen r- voer zij als te eenzijdig. Zij kortte haar dienstverband bij het herbarium met twee middagen in de week cn BB Rietveld: De mensen vragen er om. geattendeerd Er gaat nu al een groep van 25 leer lingen uit deze regio elke dag naar Zoetermeer. Die leerlingen komen straks uiteraard in Leiderdorp waar we met rond 85 leerlingen hopen te beginnen. De aanmeldingen zijn voor namelijk gekomen van ouders die be horen tot de geref. gemeenten' Schoolbus Hoe bekostigt u die bus 'Het is voor de ouders geen plicht om te betalen. Zij kunnen voor deze kos ten bij de gemeente subsidie aanvra gen. De grootte hangt van het inko men af. In sommige gevallen worden de kosten volledig vergoed. Het pe stuur krijgt op deze wijze ruim de helft van de buskosten terug. De rest moet bekostigd worden uit bijdragen van leden, ouders en kerkeraden' Hoe stelt u zich uw school voor? 'Wij rekenen op een normale zesklas- sige school voor ongeveer 160 leerlin gen. met alle nevenruimten die tegen woordig bij een school horen. Dit jaar hopen wij de urgentieverklaring ie ontvangen cn volgend jaar te bouwen. stortte zich - na een in 1963 met suc ces voltooide studie aan de School voor Fotografie - op het fotograferen. In nauwe relatie tot haar dagelijks vak vormen de natuur in het alge meen en de plantenwereld in het bij zonder de objecten voor haar bezielde fotowerk. Vooral het lijnenspel, je soms wiskundige patronen in de na tuur vangen haar blik. Opmerkelijk zijn de fotogrammen van Ruth van Crevel. Ontstaan volgons een simpele techniek, waarmee zij op de School voor Fotografie kennis maakte. Deze komt kort gezegd neer op het spelen met de belichting, .'e neemt een vel gevoelig papier, legt «-r een boomblaadje op en belicht dat. Het gevolg is een wit blad op een zwarte ondergrond. Door te variëren met de tijdsduur van belichten ont staan verschillen in de tonen grijs. Ook kan licht worden toegelaten tij dens het ontwikkelen (solariseren 'Het is een kwestie van uitproberen cn vaak komt er - zoals bij het zgn. randlijneffect - een dosis geluk bij kij ken. Ruth van, Crevel ondervindt in dc uit oefening van haar hobby grote steun door haar verbintenis met het herba- Voorlopig beginnen we in Binnenh »f. maar de definitieve school komt in Buitenhof, iets meer in de richting van Leiden. De aanmelding voor de eerste klas is gunstig geweest'. Is onderwijsvernieuwing bij u uitge sloten 'Vernieuwingen zullen niet worden doorgevoerd als ze niet op een chris telijk cn wetenschappelijk verant woorde wijze zijn getoetst. Wa gaan ze maar niet klakkeloos overnemen. Er zijn onderwijsvernieuwingen lot stand gekomen die onvoldoende zijn doordacht. We moeten er ook niet bang voor zijn als ze goed zijn. Het wordt op onze school geen ouderwe'se boel. Maar we gaan niet achter ande ren aanhollen'. Na de school Waar kunnen de kinderen heen als ze van deze school af komen? 'In onze statuten wordt gesproken van kleuter-, basis- en voortgezet onder wijs. Of wij dat kunnen realiseren hangt mede af van een grotere regio. In Lissen en Gouda is een reformatori sche mavo. Rotterdam heeft een refor matorisch atheneum In Katwijk en Den Haag bestaan plannen voor voortgezet onderwijs. Zou het in Den Haag luk ken. dan wordt zo'n school in Je Leidse regie minder waarschijnlijk. Maar als in Katwijk de behoefte toe neemt. is net toch niet onmogelijk'. Dit is een verhaal dat even doet den ken aan hoe het bij het ontstaan van het christelijk onderwijs in de vorige eeuw moet zijn geweest. Toen hadden velen er bijna alles voor over om n- gen scholen op te richten tegenover het vervlakkende modernisme dat Je scholen was binnengedrongen. Van hen die in onze tijd afzonderlijke scholen nodig vinden, worden heel wat minder materiële offers gevraagd. Wie aan de wettelijke bepalingen vol doet, krijgt eenvoudig, vroeg of laat. zo'n school. En toch is ook nu een stuk diepge wortelde geloofsovertuiging nodig :m zo'n onderneming te beginnen en tit haar doel te brengen. Ondanks alle gemeentelijke en financiële facilitei ten komt die school er niet zomaar. Tal van mensen zijn daarmee jaren ingespannen bezig. Voor die taaie vol harding moet je toch wel respect heb ben. Het is alleen zo jammer dat diezelfde vasthoudendheid ten grondslag ,igt aan het chr onderwijs, waarvan Je reformatorische school zich nu gaat losmaken. Daartegenover staat echter de opvatting dat eenheid op een 'ee- broken grondslag' geen stand kan houden. rium. Daar worden ten behoeve van het onderzoek naar de morfologie van de plant boombladeren in een chemi sche vloeistof van hun bladmoes ont daan en resteert het geraamte, de ner- venstructuur. die op de foto schitte rend tot uitdrukking komt. Een ander voordeel van het herbarium is de daar recent ingevoerde hulpweten schap houtanatomie. Een dun plakje hout, gekleurd, levert op microscopi sche foto's een indrukwekkende ont hulling van de structuur op. Door middel van vaten transporteert de boom sappen naar de bladeren en iedere soort is te herkennen aan een eigen patroon van vaten en andere celtypes. Ook met vruchten en zaden weet Ruth van C'revel - vooral door het lijnenspel - unieke composities vast te leggen. Kunstenaars Haar hobby heeft haar inmiddels eni ge bekendheid gegeven. Niet alleen door verschillende exposities of we gens de aankoop door het Rijkspren tenkabinet. Binnenhuisarchitecten zien haar foto's als passende decoratie in de door hen ontworpen interieurs; Ruth van Crevel draagt bij aan de il lustraties van een encyclopedie van Elsevier en lange tijd heeft men ha al door het duingebied van Meyendel bij Wassenaar kunnen zien zwerven. Ge wapend met een camera vereeuwigde zij daar de flora voor publikatie ,n een jubileumuitgave van het Haagse duinwaterleidingsbedrijf, dat dit jaar een eeuw bestaat. Tijdens haar zwerf tochten door de duinen heeft zij zelf een voor Nederland nieuwe paddestoe lensoort ontdekt. 'Door mijn hobby heb ik een aardige botanische kennis opgebouwd'. Ruth van Crevel ziet haar hobby als een uiting van kunst; 'Fotografie is kunst. Het is ccn ma nier om creatief te zijn. Of je dat doet met schilderen, beeldhouwen of fotograferen Goede fotografen oe- schouw ik als kunstenaars'. (Dit artikel is ontleend aan het maandblad 'The Tuin'. Met toestem ming van de redactie namen we het over LEIDEN Op maandag 28 januari zal de heer W. F. Neuteboom, hoofd van de afdeling personeelszaken van de Leidse Universiteit, die per 1 april de universiteit zal verlaten, afscheid nemen. Op de bijeenkomst, die wordt gehouden in het Groot Auditorium. Rapenburg 73, en die om half vijf be gint. zal tevens aandacht worden ge schonken aan zijn veertigjarig jubi leum als ambtenaar bij het Bureau van de Universiteit, dat in oktober wegens ziekte van de heer Neuteboom niet kon worden gevierd. LEIDEN Op zaterdag 26 januari vindt in het theater van het Leidse Academisch Kunstcentrum, Levendaal 150, een voorstelling plaats van het cabaretprogramma Hans Otjes en Car toon. De toegangsprijs voor de voor stelling, die om kwart over acht be gint, bedraagt zeven gulden, voor hou ders van een cultureel jongerenpas poort drie gulden en vijftig cent. Hans Otjes' programma Hans Otjes en Cartoon is geënt op een fantasie rijke gekke wereld. Wat hij in dit programma brengt, is een mengeling van cabaret, show, toneel en mime LEIDEN Op woensdag 23 januari wordt in de kantine van het Kamer- lingh Onneslaboratorium, Nieuwsteeg 18, een door de T.a.p. concentsraad bij de Leidse Universitiet georgani seerde vergadering gehouden voor al le leden van het technisch en admini stratief personeel. Op de agenda voor de bijeenkomst, die om kwart voor acht begint en omstreeks half elf zal worden beëindigd, staan onder meer bertrouwensman voor personeelsaan gelegenheden, positie personeel bij re organisaties. methodische personeels beoordeling en reglement T.a.p.-con- vent. (ADVERTENTIE) aanvang van een cursus BEGINNERS. Nog enkele plaatsen vrij. a 0 DANSINSTITUUT LEIDEN - STEENSCHUUR 15 TEL. 22582 door S. J. de Groot LEIDEN In augustus van dit jaar gaat in Leiderdorp een 'reformatische school voor Leiden en omstre ken' van start. Een nieuwe ster aan de onderwijshemel boven de Leidse regio. Volgens een voorlopige schatting zullen er dan 85 leerlingen zijn, te verdelen over zes klassen. Dit getal staat de aanstelling van drie personeelsleden toe. Twee onderwijzeressen (uit Bodegraven en Capelle aan de IJssel) zijn al be noemd: over het hoofd wordt nog beraadslaagd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3