Vermakelijk avondje met bijdehande Nina Witteveen gaat olielanden geld vragen voor arme landen Stijging olieprijzen dreigt ontwikkelingshulp volledig weg te vagen Gelber solist bij orkest van Luik Studentenorkest met onbekende werken In Arnhemse schouwburg Rijschoolhouders blokkeren rijweg Ontvoeringszaak in Rotterdam: vrouw vrijgelaten Barok-muziek gaaf vertolkt Kip legt reuze ei Huurmaatregr geldt ook voor kamers Vonhoff op d®j bres voor monumenten F TROUW kW \RiTET MAANDAG 2] JANUARI 1971 BINNENLAND •l-lï irnc door Ber Huising ARNHEM Theater zorgde zaterdag in de Arnhemse schouwburg voor een vermakelijk avondje met Nina, een handig in elkaar gezet spelletje van André Roussin. in dc aloude boulevardstijl, na tuurlijk weer over de driehoek. Minister Duisenberg bij terugkeer uit Rome: C J a-' i let Uh De man wil de minnaar doden en die heeft geen bezwaar. Hij is het toch /at. Hij wil ook wel naar Mexico. De man wil wel mee. Maar Nina zegt: niks daarvan, jullie kunnen allebei niet zonder mij. En daar leggen zij /ich bij neer. Dat 13 luchtig uitge werkt in wel geestige dialogen met onverwachtheden, en opgeklopt met een griep, de man in bed, met zelf moordgedachten, een pogingkje om Nina kwijt te. raken, een gewaar schuwde commissaris die om een moordenaar en een lijk komt. nog een bedrogen man, enige vergissingen en dwaasheden. A li es oppervlakkig om het leuk te houden. En zo heeft Jan Teulings het ook geregisseerd, met een vlotte lich te toets, zonder iets te verdiepen. De figuren blijven typen zonder duidelijk karakter, de situaties blijven spelle tjes om het spel, de liefde waarom het gaat is te verwaarlozen. Het stelt alle maal weinig voor, maar het is amu sant Ton Kuyl is heel grappig als de grie perige echtgenoot, een droge ambte die de weelde er genotzucht van .de door Piet Veenstra ROTTERDAM Het promenadeconcert in de grote Doelenzaal werd zaterdagavond verzorgd door liet als gast van liet philharmo- nisch optredende orkest van Luik onder leiding van Paul Strauss, met solistische medewerking van de pianist Bruno Leonardo Gel ber. Het geheel aan de romantiek gewijde programma werd ingezet met de ook wel als 'Haydn-variaties' bekend staan de variaties over het St. Antoni-koraal op. 56a van Brahms. Het orkest toonde hierin een goede discipline, maar het kwam toch niet veel verder dan een verdienstelijke prestatie, temeer daar de dirigent wel exact maar niet bijzonder fantasie rijk leidde. Men miste bij de welis waar doorzichtige maar tamelijk dun nen strijkersklank duidelijk de 'verza diging'. De blazerssectie bleek zeer be hoorlijk, zonder evenwel op te vallen. Alles met elkaar maakte het ensemble de indruk van een orkest uit de goede middenklasse. Solist Gcrber, een bekende van het Maasstedelijke publiek, toonde zich in Schumanns pianoconcert in a weer de begaafde instrumentalist wiens vertol king evenwel vragen opriep: zijn spel was niet vrij van gemanierdheid en voorts was zijn toucher in liet for te aan de scherpe kant. Zijn virtuoze weergave van de finale leverde hem evenwel terecht een warme hulde op. Van onze correspondent EINDHOVEN Vandaag zullen naar schatting 250 lesauto's de zuidelijke njbaan van de invalsweg van Veldho ven naar Eindhoven blokkeren. De beroepsrijschoolhouders uit Eindho ven en omgeving hebben hiertoe be sloten omdat zij afgelopen vrijdag nog geen antwoord hadden gekregen op hun verzoek om hulp aan de regering. De beroepsrijschoolhouders vragen onder meer een brandstoftoewijzing van 100 procent, vrijstelling van het btw-tarief. een verhoging van het les geld en een wettelijke regeling voor de beroepsrijschoolhouders. In een te legram hebben zij opnieuw verzocht om snelle behandeling. Heeft men voor vrijdag a.s. nog niets vernomen, dan zullen andere, hardere acties wor den ondernomen, waarbij ender meer gedacht wordt aan de blokkade van snelwegen. Het orkest-accompagnement was lof waardig te noemen. Na dc pauze gaf het Luikse orkest, ondanks manke menten als een te sterk vibrerende alt- hobo in cleel 3 en een ontsporing bij het klokkenspel in de finale een veel al boeiende lezing van Berlioz' be roemde 'Fantastique'. want de inzet van dirigent en orkestleden was vaak hartverwarmend. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Rotterdamse po litie heeft de jonge vrouw, die vrijdag was gearresteerd samen met drie Suri- namers, die de achttienjarige zoon van een Chinese caféhouder hadden gekidnapt, in de loop van zondag weer vrijgelaten. Zij is in Katen- drecht, waarheen de kidnappers na ontvangst van hun losgeld waren ge gaan, in hun auto gestapt, niet we tend in welk avontuur zij zich daar mee had gestort. De 38-jarige E. R„ de 30-jarige W. II. J. en de 28-jarige J. W. worden waar schijnlijk vandaag nog voor de offi cier van justitie geleid. Met zeer snel en effectief optreden heeft de politie binnen een dag een goed eind ge maakt aan een echte kidnapping-affai re. Het losgeld, zevenduizend gulden, werd onaangetast achterhaald. Onbekenden hadden de Chinese res taurateur opgebeld met dc medede ling dat zij zijn zoon hadden gekid napt en dat deze niets zou overkomen als de politie niet zou worden gewaar schuwd en als het losgeld op een af gesproken tijd en plaats zou worden afgeleverd volgens duidelijk gegeven instructies. De politie werd toch gewaarschuwd en via een minutieus onderzoek werd spoedig duidelijk wie de daders waren en waarheen zij hun slachtoffer had den gebracht. Dezelfde dag nog wer den de ontvoerders aangehouden. minnaar romantisch bewondert, en zelf onhandig scheef in het leven staat. Eric van der Donk doet met gemak de verwende verleider die al geen ple zier meer heeft van zijn playboy-be- staantje. En allebei zijn ze flap ge noeg om niet op te kunnen tegen Ni- na, die alles weet en begrijpt en be disselt, met een ongelofelijk zelfver trouwen. Ina van Faassen zet haar charmant bijdehand neer. als een da metje dat meer met haar hersens werkt dan met haar gevoel, want veel warmte is er niet bij. Jan Teulings is eventjes leuk de commissaris en Wil lem Paul Edelman is een bedrogen mannetje dat even onbeheerst uitraast en dan door Nina verslagen afgaat. Dolf Verspoor zorgde voor een goed lopende vertaling en Frans Vossen ontwierp een modern ingerichte luxe vrijgezellenflaL door Jac Kort AMSTERDAM De belangstel- ling voor de muziek uit de tijd van de barok en de renaissance is tegenwoordig buitengewoon groot. Van alle kanten komen en sembles z.g. kantorijen en con sorts. toegerust met originele 17e en 18e eeuwse muziekinstrumen ten (of copieën daarvan), om ons de muziek uit die tijd zo oor spronkelijk mogelijk te doen ho ren. Zaterdagavond was net het Hans-Mar tin Linde Consort van de Schola Can torum Basiliensis, die werken van Alessandro Scarlatti, Durante. Sam- martini en Bach ten gehore bracht op blokfluit, dwarsfluit, viool, altviool, cello, bas en clavecimbel. Alles oude instrumenten. Er is natuurlijk in de onderhavige pe riode zeer veel muziek geschreven, die geen andere betekenis had, dan te dienen tot verpozing en vermaak van de vorst en zijn gasten. In feite kwam van hetgeen deze avond voor de pauze werd gespeeld alleen de Sinfonia in e kl. terts van Scarlatti boven dit louter diverterende genre uit. Na de pauze werd Bach's Cantate: Tob habe genug' voor bas en obligaat ho bo uitgevoerd. De vokale solist, Kurt Widmer, deed daarin volop van zijn prachtig sonoor basgeluid genieten Oof zijn stem en de opvatting die h:j van deze muziek had nu zo erg passen bij de opvattingen van het totale Con sort op met de stijl van Bacil, moet :k echter ernstig in twijfel trekken. Wid- mer's stem is geschikt voor romanti sche en wellicht voor moderne mu ziek. Voor Bach verkies ik een min der pathetisch en theatraal geluid. Deze Cantate, evenals trouwens Bactis Suite nr. 2, werden gespeeld in een enkelvoudige bezetting van alle strij kers, hetgeen 'plus royalist rue le roi' genoemd meet worden. Bach zelf pas te wel degelijk verdubbelingen toe. Het Hans-Martin Linde Consort munt te uit door praentige, gave vertolkin gen en boeiend, expressief spel. Jat met de grootste aandacht werd beluis terd. Zondagmiddag werd dit pro gramma in De Doelen in Rotterdam herhaald en hedenavond om 8.30 uur in het Congresgebouw in Den Haag. 'IJhP'«a, A Ton Kuyl is de grieperige echtgenoot. door R. N. Degens AMSTERDAM Veel minder spectaculair dan de toernee van liet Nederlands Studenten Orkest waarover wij reeds schreven -is de toernee die bet Amsterdams Studenten Kamerorkest op het ogenblik maakt. Het NSO moet het voor het goede doel van een populair programma van een zö groot mogelijk publiek hebben, het ASKO speelt eigentijds en vaak nog nooit uitgevoerde muziek voor een handvol toehoorders en voor eigen ge noegen. Tijdens deze toernee gebeurt dat in lokaliteiten als De Lantaren .n Rotterdam, de Waalse kerk en het Maagdenhuis in Amsterdam en 't Hoogt in Utrecht. Zaterdagavond waren ze in de Waalse kerk, met onbekende muziek voor een klein publiek van merendeels beken den. Er was een stuk bij van Cliff Crego <lie in 1950 in de VS werd ge boren en die nu sonologie in Utrecht studeert. Het was de allereersste uit voering en hij dirigeerde zelf. Het stuk (voor 21 spelers) heet 'Schlieren' en er was een inlegvel in het pro gramma waarop hij in ongeveer dui zend woorden geprobeerd had uit te leggen wat hij ermee bedoelde. Wat overbodig was, want het bleek zonder meer sterke, overtuigende en voortdu rend boeiende muziek die onder de gezaghebbende leiding van deze onge twijfeld talentvolle componist door het ASKO voortreffelijk werd uitge voerd. Onder de eigen dirigent Koos Terp stra (slagwerker bij het Radio Filhar monisch en directie studerend I-ij Kersjes en Bour) werden de 'Nuances' voor kamerorkest van Viz- hak Sadai, 'Fuga' (Bach-Webern) 'In memoriam Gerrit Willems' van Rolf Knap en 'voyage into the golden screen' van Per Norgard uitgevoerd. Afgezien van de Baclwnstrumentatie van Webern, allemaal recente stukken waarin de toehoorder meer of minder geïnteresseerd naar de resultaten van een soort experimenteel componeren kan luisteren. Sadai is het minst 'origineel maar erg verstaanbaar omdat hij dicht bij Webern blijft, Norgard is erg vervelend met zijn po gingen boventonen goed hoorbaar le maken en Knap is onbedoeld amusant omdat hij in een 'in memoriam' voor een sympathieke leraar oude talen, het openings- en slotkoor van Bach Mattheus Passion in elkaar-zwaluw- staart, waarbij geluiden van een hand zaag en een cirkelzaag, plus declama tie van twee gedichten van Gerrit Willems met allerlei andere instru mentale geruchten worden gemengd. Meer 'workshop' dan 'worship', als dat cle bedoeling was. Maar zoiets hoort toch ook wel thuis bij het ASKO dat bijzonder aktief en intens met de muziek van eigen tijd bezig is, en dat daarmee terecht on versaagd doorgaat, of er nu veel of weinig publieke belangstelling voor bestaat. AMSTERDAM Dr. H. J. Witte veen, oud-minister van financiën en thans president-directeur van het Internationale Monetaire Fonds, gaat de Arabische en ande re olieproducerende landen pol sen, of zij bereid zijn van hun enorme extra-inkomsten uit de drastische prijsverhogingen voor ruwe olie een deel af te staan om de ontwikkelingslanden te hel pen. Dit zei minister Duisenberg van fi nanciën bij zijn terugkeer uit Rome, waar hij heeft deelgenomen aan de bijeenkomst van ministers van finan ciën en de presidenten van de centra le banken van het twintig leden tel lende IMF-comité, dat een hervorming van het internationale monetaire stel sel voorbereidt. De hulp, zoals dr. Witteveen zich die voorstelt, zou bij voorkeur in de vorm van rechtstreekse giften moeten plaatsvinden. Dr. Witteveen zal de olielanden echter tevens vragen om extra-inkomsten ter beschikking te stellen via het IMF aan de industrie landen, die als gevolg van de scherpe olieprijsverhogingen in betalingsba lansmoeilijkheden raken. De inkomsten van de olielanden, zo zei minister Duisenberg, zullen dit jaar naar schatting met 60 miljard dollar stijgen. De arme landen zouden hiervan 20 a 25 miljard dollar nodig hebben, indien men wil voorkomen, dat zij erop achteruit gaan door de olieprijsverhogingen. Dat geld in de vorm van leningen verstrekken heeft geen zin. want de arme landen heb ben wat het aangaan van leningen be treft wel zo ongeveer de grens be reikt. Een verdere verzwaring van hun schuldenlast is eenvoudig niet meer mogelijk. Het plan van dr. Witteveen, waar te genover vooral de Ver. Staten en West-Duitsland zich terughoudend hebben opgesteld, houdt in. dat aan de olielanden zal worden voorgesteld hun extra-inkomsten uit de recente oheprijsverhogingen rentegevend uit te lenen aan het IMF, voor zover het betreft de hulp aan de rijkere landen. Het IMF zal het geld dan weer kun nen doorlenen aan deze landen als zij tekorten op hun betalingsbalansen krijgen. Amerika en Duitsland vinden dit plan verwerpelijk omdat op deze wijze cle oliep risverhogingen zouden werden erkend en als het ware ingebouwd in het internationale geldstelsel. Zij vin den, dat eerst moet worden gevraagd de olieprijs op een lager peil terug te brengen. Een standpunt, dat minister Duisenberg, naar hij zei, ook wel aan sprak. Hoewel het er aanvankelijk naar uit zag. dat het 'Comité van 20' niet ge reed zou komen met zijn taak om ui terlijk medio 1974 met voorstellen te komen voor een hervorming van het internationale geldstelsel, zal, aldus minister Duisenberg, die datum wèl worden gehaald. Er is zelfs afgespro ken eerder klaar te zijn. Op 12 en 33 juni a.s. wil men tijdens een bijeen komst de laatste hand leggen aan de hervormingsvoorstellen. In het nieuwe geldstelsel zullen de zgn. trekkingsrechten (papiergoud), die de rol van het goud in het inter nationale geldstelsel moeten overne men, een belangrijke rol gaan spelen. Deze speciale trekkingsrechten zullen. Wereldbank-president McNamara: W \SHI\GTON De stijging van Je olieprijzen kan de financiële middelen, die dc derde wereld ontvangt in de vorm van ontwikkelingshulp, volledig wegvagen. Dit heeft de president van de We- reldbank, Robert McNamara, gezegd naar aanleiding van een rapport van dc Wereldbank. Yamani, zal vrijdag in Tokio arrive ren voor besprekingen met de Japan se premier Tanaka en andere rege ringsfunctionarissen. Ook de Algerijn se minister voor energie Abdessalam zal deze week een bezoek aan Tokio Ecu kip in Zunderdorp heelt een ei van 175 gram gelegd zonder er zichtbaar nadelige gevolgen van te ondervinden. Het ei meet 11 cm doorsnee en heeft een omvang van 18,5 cm. Op de foto toont de eigenaar van de kip, de heer De Wit, het enorme ei, met als tegenstelling een normaal ei. Links toont het doch tertje Astrid een bijzonder klein ei en rechts mevrouw De Wit met de 'wonder- kip\ Hierin wordt voorspeld, dat de oliere kening van alle olie-importerende lan den van de wereld zal stijgen van on geveer 120 miljard tot ca 360 mil jard in 1974. Deze cijfers zijn geba seerd op de olie-invoer uit de landen van de OPEC, Canada en Oost-Euro pa. In het rapport van de Wereldbank wordt aangenomen, dat dit jaar voor de invoer van ruwe olie uit de OPEC- landen ongeveer 300 miljard moet worden betaald, vergeleken met 108 miljard in 1973. McNamara merkt in zijn commentaar op, dat de ontwikke lingslanden hun invoer van olie dit jaar in vergelijking met 1973 waar schijnlijk zullen zien verdrievoudigen tot bijna 45 miljard. President Nixon heeft in een radio- uitzending gezegd, dat de Amerikaan se oliemaatschappijen niet de kans zullen krijgen om te profiteren van de oliecrisis. Hij prees het Ameri kaanse volk voor zijn inspanningen om energie te besparen, waardoor een rantsoenering waarschijnlijk niet no dig zal zijn. Nixon zei bij het Congres wetsvoor stellen te zullen indienen, die het de oliemaatschappijen onmogelijk moeten maken van de particuliere besparin gen van het volk te profiteren. De maatschappijen zullen voortdurend opgaven moeten doen van hun pro- duktie en reserves. Twee Britse regeringsfunctionarissen zijn in Jeddah aangekomen voor ver- McNamara deve besprekingen met de regering van Saoedi-Arabië over een mogelijke transactie, waarbij Engeland olie zou krijgen in ruil voor industriële pro- dukten. Britse functionarissen hebben ontkend, dat er ook sprake zou zijn van levering van Britse wapens in ruil voor olie. De olieminister van Saoedi-Arabië, brengen. Het sultanaa Oman heeft met terug werkende kracht tot 1 januari de zgn. lijstprijs van ruwe olie verhoogd van 5,80 dollar tot 11,65 dollar per vat van 159 liter. Oman is geen lid van de OPEC. De Algerijnse oliemaatschappij Sonatrach en de Franse maatschappij ELF-ERAP, eigendom van de regerin gen van beide landen, hebben een overeenkomst getekend inzake de win ning van olie in Algerije. Volgens Iraakse persberichten zouden de Arabische olieproducerende landen voornemens zijn de olieboycot jegens de Ver. Staten op te heffen. Dit, nu er een akkoord is over een scheiding van de Israëlische en Egyptische troe pen. Een besluit zou worden genomen op een bijeenkomst van tien Arabi sche olieministers, die morgen in Cai ro wordt gehouden. Deze conferentie is bijeengeroepen op verzoek van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid. Volgens berichten uit Saoedi-Arabië zou koning Feisal echter voornemens zijn de olieboycot jegens de VS onge wijzigd voort te zetten. Feisal zou de olieboycot pas willen opheffen als Is raël zich uit alle in 1967 bezette ge bieden zal hebben teruggetrokken. Dr. Witteveen zo is in Rome besloten, luiden in pakket van diverse (ca. 10 valut£ w.c. de gulden, waarbij voor wa verandering van deze valuta's door b valuatie of revaluati egeen voors ning wordt getroffen. Dat betekt dus, dat cle speciale trekkingsrecht in waarde kunnen veranderen. V4* cle toekomst, wanneer de diverse vil ta's niet meer zullen zweven, stre men echter naar een regeling waai de speciale trekkingsrechten een stante waarde zullen bezitten. m< Van een verslaggever 1 en kui AMSTERDAM De regering is f1}*' plan de dit jaar voor woningen toeF1^ stane maximum-huurverhoging vaiPer procent ook te laten gelden voor Pel mers. Dit heeft staatssecretaris 1 Dam (volkshuisvesting) zaterdagrff dag gezegd op de vierde lustrumP13® eenkomst van de Nederlandse vrifeig zellenbond in Amsterdam. net Ook zal het ministerie van volkshima; vesting een beroep doen op de zich ningbouwcorporaties om grotere hiiech woningen toe te wijzen aan groeprsp alleenstaanden die zich voor samenien ning aanmelden. De staatssecreti g> constateerde 'enige huiver' bij de thte ningbouwverenigingen voor grotr K risico's die verhuur in deze vorm Joit kunnen opleveren. 'Het komt noparc eens voor dat jongeren met de ntj derzon vertrekken zonder de huur[ hebben betaald', aldus Van Dam. 'Men is in Nederland traag met iiri erkennen van de vrijgezel als zelfsthe! dige eenheid in maatschappelijk 1 zicht', zo zei dr. W. Drees jr., fra® leider van DS'70 in cle Tweede f mcr. op de bijeenkomst. 'In schappelijke regelingen moet worden uitgegaan van 'het gezin' I basiseenheid, maar zowel van indl duen als kleinste eenheid als vanfi.' verse vormen van samenwonen, zojp gezinnen, combinaties van broers-a ters, van vrienden, van gezinnen »- van homofielen. -1 De fiscale en sociale wetgeving mr1 zoveel mogelijk gebaseerd worden n eenvoudige en controleerbare crite»* als bijvoorbeeld leeftijd. Criteria i a 'gescheiden levende', 'niet hertroJCI zijnde' zijn moeilijk controleert^^ Het recht op uitkering of de pÜKtje tot betaling dient zoveel mogelijk Lj afhankelijk te worden gemaakt vanj mands feitelijke al of niet sam woningsstaat', aldus dr. Drees. afsi Van een verslaggever UTRECHT Alleen via een natii le, gebundelde aanpak is het mogeT^ de overheid en het brede publiek V vend te doordringen van de belanj/^ die op het spel staan met een goR monumentenzorg. Te lang heb mensen en organisaties die zich monumentenzorg bezig houden, krachten versnipperd, doordat zij te veel richtten op objecten in °rl naaste omgeving en te weinig hadden voor de noodzaak van een tfnil de aanpak. ®P( Dit zei oud-staatssecretaris van C £5 H. J L. Vonhoff, zaterdag op een eenkomst van het Nationale con monumentenjaar '75 in de Pietersk in Utrecht. De heer Vonhoff is v< n zitter van een binnen het CRM )v< vormde werkgroep die tal van ac le teiten gaat voorbereiden voor 19 1 het jaar dat door de Raad van Eur ei is uitgeroepen tot Europees m#116 mentenjaar. De bijeenkomst her Utrecht werd bijgewoond door p iel Claus, erevoorzitter van het NCM. >sl Het Europese monumentenjaar zal ïu oktober 1975 uitmonden in een in 1 nationaal congres in het dan paan tisch zeven eeuwen oude Amsterd c Het ligt in de bedoeling dat op bai congres een Europees handvest wtjter vastgesteld ter bescherming van Jde monument.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8