Dude situatie moet erug op Dennendal de ABN Tbr moet uit strafrecht verdwijnen' Otrivin éi Een goede bank voor hoge -rente - zoekers. Waterstraal per ongeluk op chemische brand Neus verstopt? Neem uzelf niet bij de neus. een goede grote bank 'dvies van staatssecretaris Hendriks: eine jongen op grote machine (Franse frank Hagenaars nuchter op de weg Algemene Bank Nederland pidse lector bij ambtsaanvaarding: L A r* lyW/KWARTET MAANDAG 21 JANUARI 1974 BINNENLAND T3/K5 ADVERTENTIE I een onzer verslaggevers tüCHT De provincie en de gemeente Utrecht zullen van- beslissen of zij akkoord gaan met het advies van staatssecre- J. Hendriks (volksgezondheid) de situatie op de zwakzinni- t nrichting Dennendal terug te draaien naar die van een week dendat betekent terugkeer van directeur drs. Carel Muller en makeer van de twee bestuursleden drs. W. Drecliel en de heer I i üddelhuis. {gedeputeerde van Utrecht, me- ju- C. Fenzenaar de Boer wilde (avond nog geen commentaar op loorstel van de staatssecretaris ge- j'Ik wil de verwarring niet ver groten. Morgen praten we erover.' Staatssecretaris Hendriks meent dat pas een oplossing voor de moeilijkhe den op Dennendal gevonden kan wor den als er weer rust is. Die rust kan bereikt worden door de situatie terug te draaien zoals die was. Naast Muller en de twee bestuursleden moet ook het door drs. Muller ontslagen school hoofd Hendrik van Nek worden terug gehaald en normaal aan het werk kunnen. De heer Hendriks deed za terdagavond zijn bemiddelingsvoorstel voor de televisie. Positief Uitgangspunt, was, zo zei hij, dat ie dereen het met zijn advies eens is. Drs. Muller gaf zaterdagavond "Is on middellijke reactie een positief oor- geleerd, oud gedaan' schijnt een kleine jongen hier te denken achter het stuur van een grote land- wmachine in het Amsterdamse RAl-gebouw, waar vandaag een grote tentoonstelling van landbouw- rktuigen geopend wordt. •volg van pagina 1 ïame zal van de maatregel een ige invloed op de export uit- Franse produkten zullen in het ïland goedkoper worden. De im- daarentegen zal duurder worden, en volgens sommigen de inflatie land zfll doen toenemen. «tre druk ranse frank kwam de afgelopen jojji onder steeds groter druk te gen| terwijl de koers van de dollar prijs van het goud stegen. De werd op 8 augustus 1969 gede- ird. Op 23 augustus 1971 werd Frankrijk de zgn. tweeledige markt ingevoerd, (een commer- frank voor handelstransacties en een financiële frank voor toerisme en buitenlandse investeringen in Frank rijk). De koers van de financiële frank was altijd al vrij. die van de commerciële frank werd door de Fran se centrale bank in het kader van het Europese 'zwevende' blok gesteund. Frankrijk is nu het vierde land bin nen de EEG, dat een 'zwevende' valu ta heeft. De overige drie zijn Enge land, Ierland en Italië. Tijdens een bliksembezoek aan Bonn heeft Giscard d'Estaing zijn Westduit- se collega Schmidt op de hoogte ge steld van het Franse besluit. Tijdens dit gesprek heeft de Bondsrepubliek Frankrijk een lening van 3 miljard dollar aangeboden om het zweven van de frank te voorkomen. Het Duitse aanbod om Frankrijk over zijn beta- lingsbalansmoeilijkheden van dit mo ment heen te helpen werd echter van de hand gewezen. Frankrijk meende 'zweven', omdat het vreesde dat an- de frank volledig te moeten laten ders de afvloeiing uit zijn reserves toch groter zou zijn dan het bedrag van de lening. Behalve het laten 'zweven' van de frank heeft de Franse regering ter be heersing van het deviezenverkeer ook een verbod ingesteld op het verstrek ken van in franken luidende lenineen aan nict-ingezetenen. Verder moeten termijndekking op de wisselmarkt en kredietverlening van exporteurs aan hun klanten worden beperkt. Minister Duisenberg van financiën heeft gisteren verklaard dat hij 'zeer verrast' is door het besluit van de Franse regering de frank te laten zweven. De minister noemt dit een 'volstrekt eenzijdige maatregel'. Hij had deze niet verwacht, omdat op de conferentie van het comité van twin tig donderdag en vrijdag in Rome de indruk was gewekt, dat men zich van dergelijke eenzijdige stappen zal onthouden. Wij dachten, aldus minister Duisen berg in Rome een uitzicht te hebben gevonden om spoedig een oplossing te bereiken voor de monetaire gevolgen van de grote olieprijsverhogingen. Vandaar de grote verrassing van mi nister Duisenberg dat Frankrijk on middellijk na de conferentie toch overgaat tot een monetaire maatregel, die neerkomt op een feitelijke devalu atie. (ADVERTENTIE) deel op het advies. Zijn bereidheid leek groter te worden toen de staats secretaris zich distantieerde van het politieoptreden tegen de pezetters van Dennendal vorige week donderdag. De heer Hendriks zei uat zo'n politieop treden op een plaats als Dennendal, nooit meer mag gebeuren. De zeven stafleden en de medewer kers van Dennendal die de zijde van Carel Muller kozen staar eveneens po sitief tegenover het voorsiel-Hendriks. Zij hebben de 'werkgroep Dennendal- bestuur' (in het leven geroepen om de moeilijkheden te bezweren) ge vraagd hen te helpen bij het concreti seren van de voorstellen van staatsse cretaris HendriKs. Het oudercomité van Dennendal handhaaft, ondanks de 'interventie' van de heer Hendriks, zijn standpunt dat het in het nadeel van Dennendal zou zijn als Carel Mul ler terug komt ais directeur. Het co mité zegt alle ouoers te vertegenwoor digen, inclusief de oudercommissie van de school. Carel Muller zei zater dag dat het oudercomité een beperkte groep zwakzinnigen vertegenwoordigt. Op Dennendal worden mensen ver pleegd van jong tot oud. Voorzitter Huizinga van het oudercomité noem de het optreden van staatssecretaris Hendriks voor de televisie 'een staats rechterlijk novum'. Volgens hem geeft de heer Hendriks advies in een zaak waarin hij geen bevoegdheden heeft en hij doet dat via de televisie in plaats van in overleg met de be trokkenen. De heer Huizinga blijft te gen terugkeer van Muller 'omdat hij Dennendal ondergeschikt stelt aan zijn maatschappijvisie'. Laatste kans Hendrik van Nek, het ontslagen staf lid dat in het voorstel-Hendriks te rug zal keren naar zijn plaats op Den nendal, zei persoonlijk 'altijd in won deren te geloven'. Volgens hem krijgt Carel Muller nu een laatste kans 'om de met de mond beleden idealen in daden om te zetten en zichzelf en an deren te bewijzen dat hij goede en eerlijke bedoelingen heeft'. De heer Hendriks heeft zijn maatrege len voorgesteld in het kader van een advies dat de instanties die het be stuur van de Willem Arntszstichting waarvan Dennendal een onderdeel is moet benoemen (provincie en gemeente Utrecht) hem vrijdag heb ben gevraagd. Het bestuur van de W.A.-stichting dat nog maar bestaat uit twee personen die bovendien hun functies beschik baar hebben gesteld, zal volgens de staatssecretaris met drie leden moeten worden uitgebreid van wie er twee zouden moeten worden aangewezen door gedeputeerde staten van de pro vincie en door b. en w. van de ge meente Utrecht plus een buitenstaan der, een deskundige op het terrein van de geestelijke volksgezondheid. Dit bestuur zou een korte periode moeten overbruggen waarin een com missie van goede diensten kan bekij ken in welke structuur de vernieu wingsgedachten van Dennendal het best ontplooid kunnen worden en hoe de hoofdafdelingen van de W.A.-stich- ting (daaronder Dennendal) een be paalde mate van zelfstandigheid kan worden gegeven. Deze commissie zal nauw overleg moeten plegen met de ouderraad de ondernemingsraad in oprichting en de W.A.-raad. AMSTERDAM In verschillende Je- len van het land heeft de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag alco holcontroles uitgevoerd. Het meest te vreden kon de politie in Den Haag zijn. Daar werden 1672 auto's gecon troleerd, maar geen enkele automobi list bleek onbekwaam tot verder rij den. Wel constateerde men in 99 ge vallen dat do bestuurder gedronnen had, maar niet in ernstige mate. Elders in Zuid-Holland was het wel goed raak. In het noordelijk deel van die provincie werden ruim negendui zend automobilisten aangehouden. In 564 gevallen werd drankmisbruik ge constateerd, waarbij in dertig gevallen een rijverbod werd opgelegd. Zes mensen kregen een proces-verbaal we gens rijden onder invloea. U maakt dus maar liefst negen procent rente. Met een ABN spaardeposito, dat u 5 jaar elk jaar negen procent rente garandeert. Er zijn natuurlijk ook nog andere aantrekkelijke spaarvormen voor mensen die korter dan 5 jaar willen sparen. Kom naar de ABN. Men zal u graag adviseren. (en niet alléén voor hoge-renle-zoekers) ETTEN-LEUR De bewoners van Etten-Leur bevonden zich gisteren enige tijd in een gevaarlijke situatie nadat grote wolken giftig gas waren ontsnapt bij een chemische brand. De brand brak om elf uur uit bij de che mische groothandel Cerutti NV op het industrieterrein, waar allerlei che mische stoffen lagen opgeslagen. De brandweer van Etten-Leur bleek geen aanvalsplan te hebben. Onwetend van de gevaarlijke opslag ging ze de brand met water bestrijden. Door een che mische reactie van water met salpeter ontstond toen het giftige gas, dat zeer schadelijk is voor mens en dier. Hier na ontstond een alarmsituatie. Er werd onmiddellijk gestopt met blus sen. De bevolking werd gewaarschuwd door geluidswagens en via de radio om deuren en ramen gesloten te hou den. De omgeving werd afgezet Een vliegtuig van de rijkspolitie hield in de lucht de zaak nauwlettend in de gaten. De commandant van de Breda se brandweer, de heer Bouwmeester, werd als specialist in chemische brandbestrijding, verzocht onmiddel lijk ter plaatse te komen. Rond half één bleken de rookwolken te zijn op gelost. De kleine brand was in middels gedoofd. De schade in de ops lagplaats i< onbekend maar ze is waar schijnlijk niet erg groot. De arbeid sinspectie en dc technische recherche van de rijkspolitie gaan een uitge breid onderzoek instellen naar de ops lag van de stoffen. De heer Bouw meester had daar als specialist geen goed woord voor over. De chemische stoffen, waarvan vele brandbaar of giftig zijn, lagen in plastic en papie ren zakken opgeslagen tegen een rol luik dat regen kan doorlaten. De heer Bouwmeester noemde het 'een slordi ge en onverantwoordelijke opslag, te gen alle richtlijnen in. Een chemisch bedrijf moet aan be paalde voorwaarden van de hinderwet voldoen en dat is hier kennelijk niet het geval geweest, aldus de heer Bouwmeester. Over de aanpak van de brandweer uit Etten-Leur wilde hij wel kwijt dat in een gemeente met dergelijke chemische bedrijven ten minste aanvalsplannen moeten klaar liggen. 'Het is overigens een normale gedragsregel bij ons dat stoffen die onbekend zijn niet zonder meer met water te lijf gegaan moeten worden', aldus de heer Bouwmeester. (ADVERTENTIE) jenj een verslaggever da DEN De terbeschikkingstelling van de regering (tbr), een veertig jaar e maatregel, moet uit liet strafrecht verdwijnen. Psychisch gestoorde delin- A-r Hen die na afloop van hun straftijd nog een onaanvaardbaar gevaar voor hun eving opleveren, moeten, zoals ieder ander, alsnog in een psychiatrische in- dsr ting worden opgenomen, via de wet bijzondere opneming in psychiatrische enhuizen (wbopz). alv Pi mr. C. P. C. M. Oomcn ni e aanvaarding van ambt gewoon leraar in het en het strafprocesrecht de Leidse universiteit, ns hem heeft de tbr niet e verwachtingen voldaan, lanier waarop tbr ten uit- wordt gelegd, houdt vol- mr. Oomen onvoldoende waarborgen invoor daadwer kelijke beveiliging van de maatschappij tegen psychisch gestoorde delinquenten. Van de 1097 ter beschikking gestelden ontvluchtten er in 1970 612 en in 1972 waren er 641 ter be schikking gestelden. Mr. Oo men meent dat een concrete oplossing voor dit pcobleem niet kan worden gegeven. Naast de kwestie van de bevei liging, aldus de Leidse lector rijst ook nog de vraag in hoe verre dwangverpleging ter verbetering of genezing van psychisch gestoorde delinquen ten vrucht heeft afgeworpen. Mr. Oomen voert aan dat ef fectieve doelgerichte therapie voor de meeste psychisch ge stoorde delinquenten, en met name voor de psychopaten nog steeds niet voorhanden zijn. Overigens meent hij, behoort juist die omstandigheid voor de medische wetenschap en voor gedragswetenschappen als sociologie, psychologie en ago gie een prikkel tot verder on derzoek te zijn. Voor verminderd toereke ningsvatbare delinquenten dient volgens mr. Oomen de mogelijkheid van een combi natie van straf en maatregel te worden afgeschaft. In het nu geldende stelsel van execu tie wordt eersf de straf en daarna pas de maatregel ten uitvoer gelegd. Die volgorde, meent mr. Oomen heeft als bezwaar dat de behandeling van de delinquent niet van meet af aan een aanvang kan nemen, erger nog: het verblijf in de gevangenis zal de behan delingsmogelijkheden vaak on gunstig beïnvloeden. Verminderd toerekeningsvat bare delinquenten, vindt mr. Oomen, zouden of gestraft moeten worden of aan een maatregel moeten worden on derworpen. Er zou dan voor strafoplegging gekozen moeten worden omdat daarmee de verantwoordelijkheid van de delinquent wordt onder streept. Die benadering, aldus mr. Oomen, is gebaseerd op de overtuiging dat medemen sen zo lang mogelijk tegemoet getreden moeten worden als volwaardige leden van de sa menleving. Tenslotte meent mr. Oomen dat ontoerekeningsvatbare de linquenten (even als andere delinquenten die geen schuld hebben) strafrechtelijk vrijuit moeten gaan. Zo nodig kun nen zij in een psychiatrisch ziekenhuis worden opgeno men; zij horen dan echter niet thuis bij justitie maar bij de geestelijke volksgezondheid. Otrivin helpt direkt. Even druppelen en u kunt weer vrij ademhalen. Otrivin prikkelt niet en werkt urenlang. Gezwollen neusslijm- vliezen slinken. U hebt een fijne neus voor Otrivin. verkrijgbaar bij apotheker en drogist als handige spray of druppelflacon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5