Over vergiftigingsgevallen meer inlichtingen gevraagd AVONTUUR IN KARINTHIË Hard hoofd Voorrang voor één dag vorming voor 17-jarigen Spanjaard gedood Mary Stewart 'Prijsopdrijvers bekendmaken', zegt Groene velt TROUW/KWARTET MAANDAG 21 JANUARI 1974 BINNENLAND/RADIO TV T4/ Centrum in Utrecht: industrie werkt voortreffelijk mee Van ©en verslaggever UTRECHT Artsen hebben het afgelopen jaar ruim zes duizend keer het Nationaal Vergiftigingen Informatiecentrum in Utrecht gebeld om inlichtingen te vragen over de behande- Onjuist ling van acute vergiftigingsgevallen. Daar komen nog eens zo"n kleine driehonderd bij van apothekers, dierenartsen en ande ren. Al met al heeft het dag en nacht bereikbare cen trum vorig jaar weer twintig procent meer verzoeken om ad vies behandeld dan in 1972. uitkomst brengen, bij vergiftigin gen die de nieren ernstig beschadi gen. Het informatiecentrum wordt niet alleen steeds vaker geraadpleegd, het behandelt in de reanimatie-af- deling van het academisch zieken huis zelf ook ongeveer vijfhonderd patiënten per jaar. voornamelijk uit de provincie Utrecht, maar ook uit andere delen van het land. Het centrum kent nu de samenstel ling van zeventigduizend produk- ten: geneesmiddelen, huishoudmid- ddlen, bestrijdingsmiddelen, cosme tica, en dergelijke. 'De industrie werkt voortreffelijk mee', aldus prof. dr. A. N. P. van Heijst hoofd van de afdeling reanimatie en toxi cologie vergif tenleer) van het AZU. Veel fabrikanten melden nieuwe produkten al vooraf, ande re vragen zelfs advies vóór ze met iets nieuws op de markt komen. Bekendheid met de samenstelling wil nog niet altijd zeggen dat men op het centrum altijd direct de beste behandelingswijze uit de mouw kan schudden. Bij produk ten die uit verschillende stoffen bestaan is het lang nitt altijd ze ker welke stof de boosdoener is. en bovendien is voor sommige ver giften de 'anti-stof' nog niet gevon den. Het informatiecentrum in Utrecht onderscheidt zich van veel van der gelijke centra in het buitenland, doordat het zich ook intensief be- Veel jongetjes 'proeven' van verkeerde dingen zighoudt met het opsporen van gif tige elementen in produkten en de werking ervan en met het zoeken naar behandelingsmethoden. Het kan daarbij rekenen op de hulp van de specialisten en laboratoria van het academisch ziekenhuis, zo wel als van het Rijks Instituut voor de Volksgezondheid, waarvan het een onderdeel is. Als men bij een vergiftiging niet zeker is van de juiste aanpak, kan tijdwinst heel belangrijk zijn. Be paalde anti-depressieve middelen (de tricyclische) kunnen, als pa tiënten er teveel van slikken, hart- stoornissen tot gevolg hebben. In de Utrechtse kliniek is de bloedcir culatie van een patiënt die in ern stige mate aan zo'n vergiftiging leed, overgenomen door de hart- longmachine, die ook bij open hart operaties wordt gebruikt. Een 'noodoplossing', die hoopgevende resultaten had. Aansluiting van dt' patiënt aan een kunstnier kan Een van de medewerkers van het centrum is gepromoveerd op een proefschrift naar aanleiding van de ontdekking, dat een internationaal gebruikelijke en in veel medische handboeken voorkomende behande ling van thalliumvergiftiging on juist was. Toediening van de aan bevolen antistof leidde vrijwel ogenblikkelijk tot bewusteloosheid en verschillende patiënten overle den. Uitvoerig onderzoek op het Rijks instituut voor Volksgezondheid, onder nrt'er met behulp van dier proeven, wees uit dat de antistof inderdaad wel zorgde voor een ver snelde afvoer van het thallium (rattengif) via de urine, maar te gelijkertijd ook voor een versnelde aanvoer naar de hersenen. De gangbare therapie bleek meer op theoretisch onderz.oek dan op erva ringen in de praktijk te berusten. De internationale medische wereld werd gewaarschuwd en inmiddels is in de laboratoria van R.I.V. en A.Z.U. een betere behandelingsme thode ontdekt. Het centrum krijgt meer verzoeken om inlichtingen met betrekking tot (vermoede) vergiftigingen bij kindere'n (vorig jaar ongeveer 4200) dan bij volwassenen (onge veer 2300). Jongetjes van twee en drie jaar komen het meest in de statistieken voor: zodra ze kunnen lopen gaan ze op onderzoek uit en helaas bevredigen ze hun nieuws gierigheid vaak door dingen die daar beslist niet voor bestemd zijn te 'proeven'. 'De Pil' Bij de volwassenen zijn vergiftigin gen met geneesmiddelen in de meerderheid, bij kinderen komen die ook erg vaak voor, maar bij hen staan de huishoudmiddelen bovenaan: was- en afwasmiddelen, teakolie, chloorprodukten, enz. Cosmetica blijken voor kinderen ook nogal aanlokkelijk en dan vooral haarverstevigers (en - loti ons) en after shave-lotions (met een alcoholroes als meest voorko mende gevolg). In de sector ge neesmiddelen worden voor kinde ren de meeste inlichtingen ge vraagd over fluortabletten. 'de pil' en psychofarmaca (chemische middelen die de geest beïnvloe- len). Bij volwassenen vormen de psycho farmaca de belangrijkste groep ge neesmiddelen: er is duidelijk spra- ke van een verschuiving van slaap pillen naar psychofarmaca. Waarschuwing Prof. van Heijst ziet niet zoveel heil in het zetten van waarschu wingen op vergiftige produkten. Als dat op hasis van vrijwilligheid gebeurt komen de fabrikanten die het wel doen in een ongunstiger concurrentiepositie, terwijl ander zijds de consument dan misschien van de overige produkten ten on rechte denkt dat ze veilig zijn om dat er niets op staat. Een waar schuwing op alle produkten heeft ook niet veel zin, want wat geen uitzondering is valt niet op. Pogingen om bepaalde produkten uit de markt te laten nemen heb ben zelden of nooit resultaat. Het argument daartegen is steeds, dat de hdwuste produkten niet voor menselijke consumptie worden ge maakt of, bij geneesmiddelen, dat het de bedoeling is dat men, zich aan de voorgeschreven dosis houdt. Wel wordt soms in overleg met de fabrikant gezocht naar een andere samenstelling MARY PERKINS SMIDJE VERHOLEN Staatssecretaris J. P. M. Hendriks van volksgezondheid heeft zaterdagavond in Brandpunt gezegd het ten zeerste te betreuren dat het bestuur van Dennendal de politie heeft gemengd in het conflict met directeur Carel Muller. Hij vond dit al even ongewenst als een politie-optreden in dc kerk. Daarna onthulde de bewindsman wat hij had geadviseerd om uit de impasse te geraken. Ik gun natuurlijk iedereen een journalistiek succes, maar ik vraag me toch wel af of het juist is dat een particuliere omroep de primeur krijgt van ministeriële beleids zaken die het algemeen belang raken. Ook drs. Muller was zichtbaar over rompeld en zocht weifelend naar woorden voor zijn eerste reactie. Als de adviezen van de staatssecretaris zullen leiden tot beter begrip tussen stafleden en een rustige voort zetting van het werk, zal ik behoren tot de meest verbaasde toeschouwers. Afgaande op de tegenstellingen die in een vooraf getoonde reportage naar buiten kwamen, heb ik er een hard hoofd in dat de staatssecretaris de steen der wijzen heeft aangedragen. De Brandpunt-redactie boekte nog een succes, namelijk dat men de Belgische demissionaire vice- premier Tindemans vlak na de val van het kabinet bereid vond naar Hilversum te komen. We kregen een duidelijke uiteenzetting van de moeilijkheden te horen. Dat hij weet waartoe Hollanders in staat zijn, liet minister Tindemans blijken ir. zijn opmerking dat het hem niets zou verbazen wanneer die Perzische olieraffinaderij bij oh6 in plaats van in België zou worden gevestigd. Zondagavond kon dc kijker in het NCRV-programma vernemen, dat het alweer de blanken zijn die het voort bestaan van nog volgens eigen cultuur levende indianen bedreigen. Dat er in het stroomgebied van de Orinoeorivier al zelfmoorden voorkomen onder volksstammen die van de witte mens alleen maar ellende hebben te ver wachten. Een diep beschamende zaak in een tijd waarin duizenden zich op werpen als experts in ontwikkelings hulp. De NOS vulde het grootste deel van de avond met een belangwekkende produktie over de waarde van het Amerikaanse presidentschap. Boeiend en leerzaam was de gespeelde recon structie van het tot stand komen van de Amerikaanse grondwet. De produ cers van BBC en NOS mochten daar voor gebru'.k maken van de historische plek. namelijk de Constitution Hall in Philadelphia. In dezelfde zaal werd ook het forum gehouden waaraan voor aanstaande politici, historici en jour nalisten deel nemen Het zou interes sant zijn te weten, of de Amerikanen zelf ook zo uitputtend en door zoveel samengebrachte deskundigheid zijn voorgelicht als de Britsé en Neder landse kijkers. Theo Olof, veertig jaar vioolsolist, kreeg van de NCRV zijn televisiepor- tret aangeboden. Hij 'tekende' het voor het grootste deel zelf door ge moedelijke verstelsels, die soms een frappante tegenstelling vormden met zijn artistieke potentie. Daarmee schetste hij meteén hpt Nederlandse volkskarakter. Tachtig jaar lid Leger des Heils Gisteren vierde de 98-jarlge Kees Bol le uit Goes het-feit, dat hij tachtig jaar lu dienst was van het Leger des Hells. In een speciale bijeenkomst waarvoor veel belangstelling bestond, is hij gehuldigd. Uit Amsterdam was de chef-secretaris van het Leger des Heils in Nederland, kolonel C. A. Verwaal overgekomen en ook de bur gemeester van Goes mr. F. G. A. Iliiber, was op dë bijeenkomst aanwe zig. DEN HAAG Het bestuur van de "landelijke organisatie vormingswerk FERDINAND werkende jongeren heeft één dag vor ming voor 17-jarigen in 1975 verkozen boven een uitbreiding van de partiële leerplicht voor 16-jarigen van één tot twee dagen. De reden van de voor keur is: zo goed mogelijk de ontwik keling te waarborgen naar nieuwe educatieve voorzieningen voor wer kende jongeren tot achttien jaar. Dit blijkt uit de beleidsnota 'partiële leerplicht '74' van de landelijke orga nisatie. Ze stelt zich op het stand punt, dat nieuwe educatieve voorzie ningen voor nu nog werkende jonge ren moeten ontstaan uit integratie van vormingsserk en andere vormen van voortgezet onderwijs. Een eerste aanzet daartoe kan het best worden gevonden in samenwerking van vor mingswerk met alle vormen van be roepsbegeleidend ondersijs, meent zij. 64. Toen de televisievoorstelling was afgelopen, geraakte smidje Verholen in een ernstig gesprek met veldwach ter Eelco Eelkema. 'Je mot mien goed begriep'n, Verhool'n,verklaarde Eel co. 'Die kletsmajoor voor het telle-vi- zier, die mag mien de saab'l sliep'n. Ik heb niks met hem te-maak'n en ik wil ook niks niet hem te maak'n hebb'n. Ik heb alleen te maak'n met de wett'n en voorschrift'n. En als in de wett'n staat dat jeugdige persoon'n beneed'n de achttien jaar niet in het bezit van een rijbewijs kunn'n word'n gesteld en als ik zo'n persoon zich dan langs de oop'nbare weg zie voort- beweeg'n in een-vierwielig motorvoer tuig dan weet ik dat die zaak'n scheef zitt'n. Dan komt mien politiebloed in opstand en dan voel ik me genood zaakt proces-verbaal op te maak'n. Dat geldt ook voor Kareltje, Verhool'n, al heeft de reek'l dan ook honderd keer het knappercarter uutgevond'n. En nou is dat bliksemse jog ook nog in de krant en in het tellevizierkiekkassie gekoom'n. Daar.komm'n moeilijkhe den van. Verhool'n. Daar komm'n die petjesgast'n uut de onderwereld weer op af zoals vlieg'n op de honing!' En Eelco's wijze woorden lagen niet ver van de waarheid af, want juist op dit ogenblik zat een zekere Linke Lo- wietje zwaar te peinzen over de trekkelijke mogelijkheden, die knettercarter hem kon bieden om snel veel pingping te verdienen, noemde Linke Lowietje was te vendrecht woonachtig in een slo en uitgewoond optrekje en hij ha< les aangaande het knettercarter zen in de krant en gehoord over gammele radio, die hij zelf in el geknutseld had. Linke Lowietje pl de dus diep na, want Lowietje geld nodig.Ook smidje Ve len overdacht alle mogelijkheden hij zei zuchtend: 'Je kon wel eens lijk hebben, Eelco. Daar komen g moeilijkheden van.' Radio vandaag ROTTERDAM Aan boord van het Panamese booreiland-werkschip Orca in de Waalhaven is zondagavond bij het monteren van de poten van het booreiland een Spaanse zeeman omge komen en een tweede gewond. De 22- jarige Jose Cabanelas Sanmartin stap te achteruit een gat in en viel, zijn maat, de 26-jarige Jose Diaz Juncal, meesleurend twaalf meter diep. Jose Sanmartin was op slag dcod, zijn maat, die bovenop hem terecht kwam, moest met ernstige kneuzingen naar het ziekenhuis. 90 Gelukkig raakte ik met iedere meter, met iedere bocht meer gewend aan de wagen. De bochten werden trouwens ook minder steil en minder scherp. Ik zou niet meer weten hoe hard ik dat laatste stukje reed, maar een feit was dat het landschap aan mij voorbijsnel- de als een flikkerende film. Toen, na door de laatste bocht te zijn gevlogen, zag ik plotseling het stationnetje voor me. Daarachter lagen de rails té blin ken In de zon. Er was nog geen trein te bekennen. Met gierende banden en een ingehou den sprong kwam de wagen nog geen meter van de keet tot stilstand. Ik sprong eruit en rende naar de spoor lijn toe. Het was me gelukt. Onder me, mis schien op een afstand van drie-, vier honderd meter zag ik de zwarte rook van het treintje. Uiteraard konden ze mij nog niet zien; dat zou pas moge lijk zijn als zij, een meter of vijftig van mij vandaan, uit de bossen te voorschijn kwamen. Ik hoopte dat zij, ook op dit vroege uur, de spoorlijn nauwlettend in het oog hielden. Als ik nu weer eens opnieuw claxonneer de, of met Iets zwaaide.had ik nu maar iets roods bij me. De rode achterlichten. Ik had de Mercedes toch nog. Ik holde terug naar de wagen. Terwijl ik erin sprong en het portier achter me dichtsloeg, zag Ik links van me bo ven de bomen een zwarte rookkolom naderen. Toen het voorwiel de rail raakte, was ik eerst bang dat door de druk van de wagen de rail zou ombuigen. Gelukkig echter kwam het wiel er vrij gemak kelijk overheen, even later gevolgd door het achterwiel. Toen ik de motor afzette stond de wagen met zijn twee linkerwieien op de spoorlijn. Alle achterlichten van de wagen brand- ve^'L^wilde zoveel mogelijk zeker- heid hebben dat de naderende trein de auto zou zien. Als laatste maatre gel drukte ik mijn ene hand op de claxon, terwijl ik net mijn andere nand het portier openmaakte. Tot op vijfentwintig meter zou ik de trein la ten naderen, dan zou ik uit de wagen springen als een opgejaagd konijn. Za gen zij de wagen niet dan zou die niet meer te redden zijn; ik geloofde echter niet dat een botsing veel scha de kon aanrichten. Hoe kwam ik erbij om te denken dat de trein langzaam reed? Met don derend geraas kwam hij naderbij als was er een sneltrein in volle vaart in aantocht. Boven het geluid van mijn claxon uit hoorde ik de machine stampen. Vijfendertig meter. Dertig. Ik dacht dat ik een schreeuw hoorde. Ik liet de claxon los en maakte aan stalten om naar buiten te vliegen. Er werd met een bel geluid, en de lo comotief stootte een schrille, woe dende fluittoon uit. Ik dook de wagen uit en rende weg. Met piepende remmen en een tweede kreet van de fluit kwam de 'vurige Elias' onder woedend geschreeuw on geveer zeven meter achter de Merce des tot stilstand. De twee mannen sprongen uit de ca bine en kwamen op mij af. Een derde, die me niet eerder was opge vallen, bleef bij de locomotief staan. Dc leerling-machinist had nog altijd de bierfles in zijn handen, maar deze keer kwam het mij voor als een dode lijk wapen, waarmee hij, naar zijn ge zicht te oordelen, ieder ogenblik kon toeslaan. In woedend Duits begonnen ze tegen mij te praten, of liever gezegd te schreeuwen. Ik geloof dat je je in geen taal beter kunt kwaad ma ken dan in het Duits. Bijna een mi nuut lang kon ik er, zelfs al was ik een Oostenrijkse geweest, geen speld tussen krijgen. Na een mitrailleurvuur van vragen, waarvan ik er geen enkele verstaan had, stokte hun opgewonden ge schreeuw even. 'Neem me niet kwalijk', zei ik wanho pig. 'Neem me niet kwalijk, maar ik moest dit wel doen. Er ligt een jon gen op de spoorlijn, een eindje ver derop, een jongen, een jongeman. Een.een Junge, op de Eisenbahn. Ik moest u wel tegenhouden. Hij is gewond. Neem me het alstublieft niet kwalijk'. De man met de bierfles wendde zich naar degene die naast hem stond. Deze was een grote zware kerel met een donkergrijs shirt, een grijze broek en een pet op zijn hoofd. Het was de machinist 'Was meint sie?' De machinist sprak een paar woorden tegen hem en richtte zich vervolgens in afgrijselijk Engels tot mij: 'U gek bent. Geen jongen op lijn, wel auto. En waarom? Ik vraag waarom?' 'O, u spreekt Engels! Luister, mein Herr, neem me niet kwalijk, maar ik kon niet anders. 'Ach so ja, u hebt trein gestopt, maar dit is geen gevaar. Ik vertel aan poli tie. Mijn broer, die is politie. Hij zal met u spreken over dit. Betalen moet u hiervoor. De Herr Direktor. 'Ja.ja.ik weet het. Natuurlijk zal ik betalen. Maar luister, alsjeblieft. Het is belangrijk. Ik heb hulp nodig'. Plotseling gedroeg hij zich anders tegenover mij. Nu zijn woede gezakt was moest het hem opgevallen zijn dat ik er doodmoe uitzag, dat mijn gezich gezwollen was, dat mijn angst voor het gevaar waaraan Timothy had blootgestaan duidelijk in mijn ogen te lezen stond. Inplaats van een woe dende bullepees, stond er nu een gro te man tegenover mij met vriende lijke blauwe ogen die recht in de mij ne keken. 'Is er moeilijkheid, ja? Welke moeilijkheid? Waarom stopt u trein?' 'Een jonge man, een vriend van me, is op de spoorlijn gevallen. Hij is ge wond aan zijn been'. Ik gebaarde er bij zo goed en zo kwaad als het ging. 'Hij ligt op de spoorlijn. Hij kan zich niet bewegen. Ik was bang. Ik moest u wel tegenhouden. Begrijpt u me? Alstublieft zegt u dat u me begrijpt!' 'Ja, ik begrijp het. Deze jongeman, is hij ver?' 'Niet zo erg ver. Een eindje maar. achter de eerste tunnel'. Hoe moest Je in vredesnaam iemand in gebarentaal duidelijk maken wat je met het woord 'tunnel' wilt uitdrukken. Des ondanks probeerde ik het, en op dc een of andere manier scheen hij mij te begrijpen. 'U ons laten zien. Wij auto duwen van spoorlijn'. (wordt vervolgd) HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7,20 (S) Spitsuur. (7.54 VPRO: Deze dag. 8.00 Nws. 8.11 Dingen van de dag.) 9.15 (S> Licht strijkork 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 9.50 (S) Muz. voor luisteraars. 11.00 Nws. 11.03 (SMod. muz. NOS: 12 00 Den Haag deze week. VPRO: 12.15 VPRO- maandag: tussen-dt-middag-mag. 13.00 Nws, I3.li vandaag dit. morgen dat. 13.20 'S) VPRO-maandag-muz. AVRO: 14.45 Reg. zaken 15.10 (S) Gaudeamus Kwartet: hedendaagse kamermuz. 15.35 (S) mijn dochter Muriel, radiostrip. 16.00 Nws. 16.03 Radiojournaal 16.05 Poplepel: kinderen draaien hun eigen plaatjes. 16.30 (S) Mlkadoo: kindermag Ovcrheidsvoor).: 17.40 Den Haag aan de lijn. AVRO: 17.55 Med. 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.21 Je gesproken brief van Albert Mllhado. 18.i5 (S) Jazz Spectrum. NOS: 19.00 (S) Harm, en Fanfare In Ned. en Europa. 19.30 Muzibas: muz.onderwijs aan de basis. 20.00 (S) Vrij spraak: journalisten interviewen door hen zelf gekozen personen in Ned. of daarbuiten. 21.50 Uitgebreide rep. 22.15 Voor blinden en slechtzienden. 22.25 Uitz. van de Bond zon der Naam. NOS: 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Ra diojournaal. NOS: 22.50 <S) Hobbyscoop: po pulair progr. over electronlca. 53.20 tS> NOS-Jazz in aktie. 23 55 Nws. 7.08 (S) Preludium: klass.muz. 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier en Nu. 7.55 Progr. overz. 8.00 Te Deum laudamus: gewijde muz. 8.24 Op de man af: evangelisch comm. bij de tijd. H.30 Nws. 8.36 Gymn. v.d. vrouw. 8.45 (S) Plein publiek: maandagmorgen met mensen cn muz. 11.00 (S) V.d. kleuters. 11.15 (S) Zil verpraat. 11.55 Med. 12.00 (S) De Kilima Ha- waltanS Show. 12.21 Voor boer en tuinder. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.41 (SHier en Nu. 12.50 Makro: sociaal econ. rubriek van do NCRV. 13.00 (SBan- Stand. 13.15 (S) Beroemde llefdesduetlen. 14.05 Schoolradio. 14 30 <S) Sopraan en pia no. 15.00 Gereform. niiddagdienst. 15.30 Nws. 15.33' (S) Studio 6: maandagmlddagmag. (16 30 (S) Hier en Nu). 16.50 Pleisterplaats, toerisme en recreatie. 17.20 Overheidsvoorl.. ontmoetingen met rijksgenoten. Samenstelling en presentatie: Tjark Petzoldt. 17.30 Nws. 17.32 -<S) Hier en Nu. 18.00 (S) NCRV Combo Corner. 18.19 Uitz. van de P.S.P. 18.30 Nws. 18.41 Toelichting bij het nws. 18.48 (S) Met uw Instemming: kerkliederen. 19.00 Filter: jongorenprogr. 19.30 (S) Llterama: kron. over boeken, schrijvers en toneel. 20.00 Nws. 20.05 Facet ten van de bevrijding(2)aardsheid van het geloof. 20.20 De componist van de maand. 21.30 Hier en Nu-progr. 22.05 <S) Klass. strijkkwartet. 22.40 SVerbosinika. 23.00 De opgestane en de aardse Heer, lezing. 23.35 (S) Eigentijdse muz. 23.55 Nws. HILVERSUM III Ieder heel uur 2 minuten nws. KRO: (S) Uitgeslapen. 9.03 Uit do lucht gegr 11,03 Verzoekpl. 12.03 (S) Van twaal twee: pauzeprogr. (13.03 Raden m TROS: 14.03 Van twee tot drie op III. De Hugo van Gelderen Show. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. 19 02 (S) Ned-pon-stop. 20.02 Radlojoui 20.05 Take the train. 21.02 De negen show. 22.02 (S) Superclean Dreammac 22.55 Med. 23.02 (S) Vanavond laat. Radiojournaal. 00 05 Droom-top-tien. Muz. met Meta, 2.02 Continu de nacht 5.02 Voor dag en dauw de mist in. BELGIE (Nederlands) 12.00 Nws. med. en SOS-ber. 12.08 bouwkron. 12,15 Lichte muz. (12.50 Bu persoverz. 13.00 Nws, act., weerber. c neelagenda.) 14.00 Nws. 14.03 Schooli 115.00 Nws.) 16 00 Nws en beursber. Lichte klass: muz. 17.00 Nws. en med. Waarom wij niet? 17.30 Big Band 17.55 Weegschaal. 18.00 Nws. 18.05 Uitz. v.d. soldaten. Sportprogr. 18.55 Taalwenken. 18,57 Ork de week. 19.00 Nws, act. en med. 19,30 te muz. (19.40 Keurig Engels) 19.45 baar Kunstbezit. 20.00 Lichte muz. Nws. 20.35 Intermezzo. 20.45 Cabaretj 20.50 Nieuwe opnamen. 21.00 Splinte 21.10 Lichte muz. 22.00 Nws. 22.05 Jeu| 22.05 Jeugddiscotheek. 23.00 Nws. de late toer. 23.40 Nws. TV vandaag NEDERLAND I NOS NOT 10.45-12.00 Schooltv 38.55 Journaal TELEAC 12.30 Landbouw-les NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 38.55 Journaal AVRO 19.05 Toppop 19.40 Tips voor je toekomst 20.00 Journaal 20.21 Een mens van goe de wil, feuilleton 21.15 Tdevizier Mag 22.00 Cannon, tv-serle 22.50 Trekking Staats loterij SOCUTERA 22-45 Moderne lepra bestrijding 23.10 Journaal 23.15 Schooltv: voor- lichtingsprogr. NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal NCRV In de Soete suiker- bol 19.10 De Beverly Hill billies, tv-serie 19.30 Tweekamp, kwis 20.00 Journaal 20.21 Muziek in uw straatje, lichte muz. 21.10 Boerin in Frank rijk, feuilleton 21.55 Hier en Nu 22.35 Meditatie en gees telijke liederen 22.45 Journaal TELEAC 22.50 De Ondermeer, les 8 DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10,05 Journaal van gistera vond. 10.20 Act. 10.45 Sherlock Holmes, tv- - film. 11.35 Filmrep. 12.15 Act. 12.40 Perso verz. 12.50 Wereldsplegei. 16.15 Journaal. 16.20 Voor oudere kijkers. 17.05 Kinderprogr 17.55 Journaal. 18.00 Die Zwei von der Dlenststeiie, tv-se- rie. 18.30 Act. 18.45 Zandmannetje. 18.55 Sportjournaal. 19.26 Inf. progr. 19.59 Progr. overz. WDR: 8 20 Schooltv. 9.30 Sesamstras- se. 10.30 Schooltv. 11.45 Scholieren maken films. 18.00 Reg. nws. 18.05 Opvoedkundig progr. 18.15 Drel lm Morgenland, tv-serie 18.40 Act. 18.20 Drei im Morgenland. 19 18 Progr. overz. 20-00 Journaal en weeroverz 20.15 Act. 21.00 Doc.film. 21.35 Doe. progr. 22.20 Journaal, comm. en weeroverz. 22,40 Abgrunde der Leldenschaft, speelfilm. 00.15 Journaal. DUITSLAND II 17.00 Journaal. 17.10 Engadlner Bilderbo- gen. tv-serie. Aansl.: verhalen uit de ge schiedenis. 17.45 Act. en muz. 18 25 Der rosarote Panther, tekenfilm. 19.00 Journaal. 19.30 Filmrep. 20.15 Weten schappelijk progr. 21.00 Journaal. 21.15 Der Junge roth. tv-film. 22.45 Journaal. DUITSLAND III WDR 8.20 Schooltv. 16.00 Sesame Street. 17.00 Schooltv. 17.30 Cursusprogr. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 Engelse taalcur sus. 19.00 Zandmannetje. 19.05 Progr. voor Italiaanse werknemers. 19.15 Prisma van het westen. 19.45 Nws uit Noordrijn-Westfal.m. 19.55 Comm. 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Inf. progr. 21.00 Doc. film. 21.45 Jour naal. 22.05 Cursusprogr. DUITSLAND III NDR 8.05-12.45 en 16 30-17.30 Schooltv. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 Crursusprogr. 18 45 Gymn. met Jazz. 19.00 Cursusprogr. 19.30 Cursusprogr. 20.00 Journaal cn weer ber. 20.15 Berliner Werkstatt. 20.15 Misdaad serie. 11.15 TV-spel. 22.05 Yvonne. Prinzossln von Burgund, opera van Boris Blachcr. BELGIE (Nederlands) 14.00-16.00 Schooltv. 17.00 Schooltv. BELGIE (Nederlands) verkeer. 18.40 Volksuniversiteit. 19.10 Sport- tribune. 19.33 Kortweg. 19.38 Med, en weer ber. 19.45 Journaal. 20.15 The Birds, tv-film. 21.55 Een land zoekt zijn evenwicht. Journaal. BELGIE (Frans) 14 00-15.00 Schooltv. 18.10 V.d. kinderen. 18.30 Mag. v. 19.00 R.K.-uitz. 19.30 Sporlultz. 19.45 naai en weerber. 20.15 Het mormonei 21.00 TV-filin. 22.25 Wetenschappelijk 22 40 Journaal. Van een verslaggever DEN HAAG Voorzitter Groen van de Industriebond-NW wilde I opdrijvers in Nederland hard ai pakt zien. Behalve een streng pri leid van de regering vindt hij da ook het publiceren van de namen de boosdoeners noodzakelijk. z( hij zaterdagmiddag in het VARA-r programma 'In de rooie haan'. Hij kondigde aan op de bondsr vergadering van het NVV volg week voor te stellen dat de aan) ten bonden iedere keer een halv gina in hun bladen beschikbaar len voor het publiceren van ni van bedrijven die ongemotiveerd prijzen verhogen. De heer Groenevelt vindt ook d niet met geldboetes, want dat be regering streng moet optreden. I opdrijvers moeten bestraft wol non ze toch weer door in de pri maar met gevangenisstraffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4