Hoe gaat de bijbel voor de jeugd open? Handoplegging bij doop en belijdenis Publiek van Kwartet geen evenbeeld van Trouw-lezers 1K1 eoeo 1 4 Gijsen: openbaring niet aanpassen aan wat net 'in' is Personalia uint lezers willen weten Vandaag Tuchtrecht bepleit voor psychologen Trouw K wartet ra Afrikaanse kerk' opgeroepen tot zending buiten Afrika TROUW/KWARTET MAiANDAG 21 JAMJAM 1974 KERK/BINNENLAND Tl door Ton van der Hammen Het Nederlands bijbelgenoot schap gaat binnenkort grondig onderzoeken hoe je de bijbel zó bij de jeugd kunt neerleg gen- dat deze ook werkelijk gaat spréken in het leven van de jongeren. Anders gezegd: hoe leg je de bijbel voor hen open? Omhier achter te komen is er 'nz.g. jeugdberaad georganiseerd. Het zal zich eerst in bestaande jeugdgroepen die al met de bijbel bezig zijn afspe len. In een slotberaad. een conferen tie van een week met vertegenwoor digers van alle deelnemende jeugd groepen, zal geprobeerd worden de goede aanpak te vinden. Dit is allemaal gemakkelijk neerge schreven, maar de uitwerking van een en ander stelt hoge eisen aan leiding en deelnemers. Daarom kan over het resultaat van dit jeugdbe raad eigenlijk geen zinnig woord worden gezegd. Hoogstens dat de po ging de moeite waard lijkt, een uit daging betekent en vanwege de on zekere afloop een spannend avon tuur is. In een folder, die binnenkort naar alle mogelijke jeugdgroepen zal Wor den verstuurd blijkt dat als werk- De vele visies die mensen op Jezus hebben leveren ook een onafzienbare hoeveelheid afbeel dingen van hem op. Hier-de re volutionaire Jezus van de maat schappij-kritische bewegingen. thema de figuur van Christus is ge kozen. Het lijkt immers of Je met hem alle kanten uit kunt: zoon van God, verlosser, oproerkraaier, mysti cus, nieuwe adam, rabbi, politiek ge vaarlijk, profeet, ketter, superstar, enfin, een hele pagina kan ermee worden gevuld en dan ben je er nog niet. Al die beelden van Jezus wij zen op bijna even zoveel achtergron den en/of visies van waaruit mensen hem benaderen. Is dat spraakverwar ring? Zijn het allemaal rake deel- typeringen? In elk geval voeren ze allemaal tot deze kernvraag: Jezus, wie is dat eigenlijk, of: wie zeg JIJ dat Hij is? De vraag wordt gesteld aan zo uit eenlopend mogelijke groepen: ker kelijke in al hun variaties, buiten kerkelijke, anti-kerkelijke, Youth for Christ, Pinksterjongeren, jeugd uit de relegieuze subcultuur om nu maar een greep te doen. Het zal er namelijk om moeten gaan aan de hand van het thema, juist vanuit de verschillende benaderingswijzen van Christus (de bijbel) tot zoiets als een uitzuivering te komen. Een po ging tot afbraak van onderlinge scheidsmuren en een zo samen pro beren te zoeken naar wat de bijbel nü eigenlijk hier en nu te vertellen heeft. Groepen die mee willen doen ze kunnen samen niet gevarieerd ge noeg zijn krijgen een werkboekje als aanzet tot discussie en studie in eigen kring aan de hand van het thema. Gesprekscontact met het NBG zal vaak nodig zijn. De groe pen krijgen voorts foto-, film-, en muziekmateriaal. De bedoeling is na melijk niet alleen discussie maar even goed benadering zonder woor den, ook via rollenspel en andere expressievormen. Het komt er ten slotte op aan, dat er een soort inven tarisatie is van wat er per groep werd gevonden. Van elke groep gaat daarna een vertegenwoordiger naar een afsluitende conferentie van 3 tot 10 augustus in de Keijenberg te Renkum. De krachttoer daar zal zijn dat al die verschillende benaderingswijzen in een zo groot mogelijke openheid als het ware aan elkaar worden ge toetst. En wel zodanig, dat de jonge lui verder komen dan het respecte ren van eikaars mening door hele maal open te staan voor de gedach- tengangen van anderen. Dit wordt het NBG is dat vertalen en versprei den van de bijbel, juist onder de te genwoordige omstandigheden net zo goed inhoudt: weike consequenties heeft het bijbelse 'spreken' in ons dagelijks leven en noe geven wij ons verstaan van dat 'spreken' het beste door aan andere mensen? Jeugdgroepen die meer willen weten kunnen schrijven naar Will Barnard en Theo Salemink, NBG, Heren gracht 366, Amsterdam. WE8JEZIB All UI WI J! Uit.de hoek van de Jezus-bewe- ging komen afbeeldingen als deze die 'als zelfklevende sti ckers in diverse frisse kleuren' verkrijgbaar zijn. namelijk de voorwaarde geacht om tot dc beoogde aanpak: Hoe leg je de bijbel voor jongeren open' te vinden. Hoewel het NBG dit jeugdberaad anders ook wel georganiseerd zou hebben, heeft het zijn 160-ste ver jaardag aangegrepen om het als ju bileumactiviteit te presenteren. De achtergrond van het initiatief van Nog wger een andere beeldvorming is die waarbij Jezus-zelf afwe zig is, 'omdat hij incognito onder ons leeft'. Deze wrange tekening wil zeggen: Ik was in Vietnam en jullie hebben mij aan het kruis geslagen. Gereformeerde katern in liedboek Van een onzer verslaggevers UTRECHT Deputaten voor dc eredienst in de gereformeer de kerken hebben de synode een ontwerp-liturgische katern aan geboden. Nieuw zijn in deze ka tern orden van dienst voor de bediening van de doop en voor een openbare geloofsbelijdenis, waarin plaats is ingeruimd voor de handoplegging. Tot de uitgave van deze katern werd besloten, omdat ik het Liedboek voor de Kerken de orden van dienst en en kele vaste liturgische gezangen, zoals die voorkwamen in de bundel Honderd negentien Gezangen, ontbreken. De katern biedt de gereformeerde kerk ganger weer de mogelijkheid, volledig aan de dienst deel te nemen. Ze telt 64 pagina's en kan achterin het lied boek worden bewaard. De katern bevat orden voor de hoofd dienst, de middag - avonddienst, de leerdienst, het morgen- en het avond gebed. Voorts zijn erin opgenomen het apostolicum een orde voor een doopbediening, voor de openbare ge loofsbelijdenis, de beide doopformu lieren en de beide avondmaalsformu* lieren uit het kerkboek van 1967. een opnieuw geredigeerd (en drastisch be- ..■XvSN Cartoonist Marcus over de doop. kort) formulier voor bevestiging van ouderlingen en diakenen en tenslotte de Heidelberger catechismus in nieu we vertaling. De orden van dienst komen structu reel vrijwel overeen met die in het kerkboek van 1967. Een uitzondering vormt het eerste onderdeel van de zondagmorgendienst, de 'voorberei ding' waarin de vroegere rubrieken 'intocht' en 'verootmoediging' zijn sa mengebracht en waarvoor drie varian ten worden geboden. Het huwelijks formulier ontbreekt in de katern, om dat deputaten daam.ee nog niet klaar zijn gekomen. der van plan, zo mogelijk in samen werking met de hervormde raad voor de eredienst een kanselboek voor te bereiden met teksten, woorden en ge beden, met ook avondmaalsteksten voor de onderscheiden seizoenen van het kerkelijk jaar. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Nederlands in stituut van psychologen (NIP) heeft de minister van justitie en binnen landse zaken verzocht om een sluitend tuchtrecht voor psychologen mogelijk te maken. Er komen bij het NIP 'met toenemen de regelmaat' klachten binnen over 'naar de smaak van betrokkenen on juiste behandeling tijdens en na on der andere selectieprocedures'. Voor zover de betrokken psychologen lid zijn van het NIP, zijn zij gebonden aan de door het instituut opgestelde beroepsethiek. Klachten worden door een College van toezicht en een Colle ge van beroep behandeld. Maar elke psycholoog kan zich aan de mogelijkheid van zulke toetsing ont trekken, aldus het NIP, door zijn lid maatschap van het instituut op te zeg gen. Omstreeks 1960, toen de regeling werd opgezet, waren bijna alle psychologen lid. Maar dat is al lang niet meer zo. Het bestuur voert met name aan dat een aantal topfunctiona rissen van de Rijkspsychologische dienst in de nabije toekomst het NIP gaan verlaten. De overheid zou er voor moeten zor gen dat mensen die zich bij sollicita ties onderwerpen aan psychologisch onderzoek, kunnen rekenen op het in acht nemen van regels van beroepse thiek. Het gaat daarbij om tienduizen den mensen per jaar, aldus het NIP. Zij vragen op zo kort mogelijke ter mijn het instituut om te vormen tot een publiekrechtelijke orde, waarvan alle psychologen verplicht lid zijn. Een dergelijke regeling geldt ook voor advocaten en accountants. Een andere mogelijkheid zou de spoedige instelling zijn van een wettelijk tuch trecht voor psychologen, zoals dat ook voor artsen bestaat. ROERMOND Bisschop Gijsen van Roermond heeft de priesters van zijn bisdom in een uitvoerige brief ge waarschuwd tegen 'de thans zo sterke beweging om vooral 'over te komen' bij hen, die om wat voor reden ook de openbaring Gods, vooropgesteld dat ze deze nog willen horen, opeen aan hen aangepaste particuliere en niet al te veel eisende manier willen opvatten'. Als we aan die beweging toegeven, al dus bisschop Gijsen in zijn brief aan de Limburgse priesters, lopen we ge rede kans langzaam maar zeker weg te groeien uit wat die openbaring ei genlijk als boodschap biedt en waar- toé ze oproept. Bovendien raken we verzeild in particulisme, in 'groeps denken' en dat werkt in de kerk pola riserend en op den duur ontbindend. Het is, aldus bisschop Gijssen, hele maal geen schande, dat we omwille de trouw en onze zending en onze op dracht-fluisteren naar hen die in de kerk van Godswege met gezag bekleed zijn, dat we hun woorden en raad ter harte nemen en daarvoor desnoods ons eigen aanvoelen opzij zetten. Volgens bisschop Gijsen is er in de kerk heel wat dat omvorming en aan passing verdient, maar het mag niet betekenen, dat de maatstaf van een sprekend, handelen en optreden ont leend moet worden aan het 'algemene gevoelen van de tijd' of aan wat door gaat voor de 'publieke opinie', hoe be langrijk de inhoud en de uiting daar van, ook als feitelijk gegeven, kunnen zijn. Wij zijn er, aldus bisschop Gij sen, niet toe geroepen om spreekbuis te zijn van welke groep ook die idee- en of opvattingen voorstaat die op Bisschop Gijsen een gegeven ogenblik 'in' lijken. Wij mogen, zegt bisschop Gijsen, niet mik ken op het meest daverende applaus Gesprek Rechterlijke macht Benoemd tot officier van justitie in Amsterdam mr. J. H. C. Pieters, nu officier van justitie Arnhem Benoemd tot kantonrechter te Arnhem mr. P. C. J. Goossen, nu kantonrechter te Voor burg. Promoties Leiden (RU): gepromo veerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen J. C. M. de Coo en C. J. Cornelisse; gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde S. Parabir- sirig. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Mldd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. Naast de bestaande doopformulieren hebben deputaten een nieuwe orde voor de bediening van de doop opge nomen. Daarin komt niet langer een breedvoerig onderricht over de bete kenis van de doop voor. Het geven van onderricht bij de bediening van de doop is een erfenis van met name de calvinistische reformatie, aldus de putaten in hun toelichting aan de synode. In de vroeg-christelijke kerk ontbrak bij de doopbediening alle uit leg, maar daar werd de doop wel grondig voorbereid. Deputaten achten het beter, deze uitleg te verschuiven naar het gesprek met de ouders bij de doopaangifte, die nu vaak niet meer is dan een formaliteit. Ook pleiten zij voor speciale doopdiensten. Dan kan de doop in de prediking alle aandacht krijgen. Nieuw is de handoplegging, zowel na de bediening van do doop. als na het doen van openbare belijdenis. Deputa ten verwijzen daarvoor naar het nieu we testament en naar de praktijk van de vroeg-christelijke kerk. In de hand oplegging wordt de gave van de Hei lige Geest, als Leidsman op de nieuwe weg, als krachtbron voor het nieuwe leven tot uitdrukking gebracht. Deze gave is onlosmakelijk aan de doop verbonden. Door de handoplegging wordt ze als het ware onderstreept. Daarom kan ze bij de bediening van de doop ook nauwelijks worden ge mist. De handoplegging wordt herhaald bij de bevestiging in een ambt (waarom alleen in dat van predikant en niet in dat van ouderling of diaken, vragen deputaten). De openbare geloofsbelij denis betekent ook bevestigd worden in een ambt, namelijk in dat van alle gelovigen. Daarom kan ook daarbij een plaats gegeven worden aan de handoplegging. Deze handeling, met gebed om de Heilige Geest, vinden de putaten zinvoller dan het alleen maar zeggen van een 'toepasselijke' tekst. Kanselboek Wanneer de synode de katern aan vaardt, zal ze, zo wil de kerkorde, eerst ter beproeving a?.n de kerken worden voorgelegd. Deputaten zijn ver- Belangstelling voor binnenlandse politiek Wie meent, dat de binnenlandse politiek alle lezers van lande lijke kranten wel vrij krachtig zal interesseren, vergist zich. Bij één op de zeven mannelijke Trouw-lezers (14 procent), en bij twee op de zeven vrouwelijke (28 procent), is de belangstelling biervoor 'nauwelijks' of 'helemaal niet' ontwikkeld. En dan komt het publiek van Trouw er in vergelijking met dat van ettelijke andere landelijke kranten nog gunstig af. 'Zeer" of 'tamelijk' in de binnenland se politiek geïnteresseerd is 65 pet. van de mannelijke Trouw-lezers. Met uitzondering van NRC-Handelsblad (68 pet.) wordt Trouw in dit opzicht door geen andere landelijke krant geëvenaard, noch door De Tijd (62 pet.), noch door de Volkskrant (60 pet.), laat staan door de Telegraaf of het Algemeen Dagblad (beide (50 pet.). De belangstelling van het mannelijke Kwartet-publiek daaren tegen ligt nog wat onder het niveau van dat van de Telegraaf- en AD-le- lezers: 46 pet. van het mannelijke Kwartet-lezers wordt door de bin nenlandse politiek 'zeer' of 'tame lijk' geboeid. Daarmee zit het Kwar tet overigens nog vrij ruim boven het landelijke gemiddelde: 41 pet. De vrouwelijke interesse voor bin nenlandse pJitiek is over de hele li- nie zwakker ontwikkeld dan de man nelijke. Het landelijke percentage 'zeer' en tamelijk' geïnteresseerde lezeressen (24) wordt het verst over troffen door het vrouwelijke publiek van NRC-Handelsblad (56 pet.), De Tijd (46 pet.), de Volkskrant (42) en Trouw (38). De lezeressen van Het Kwartet (32 pet. 'zeer' of 'tame lijk' geïnteresseerd) nemen een tus senpositie in tussen die van de Tele graaf (34 pet.) en het Algemeen Dagblad (30). Het landelijke gemid delde is 24 pet Landelijk bezien boezemt de binnen landse politiek een op de drie man nen (35 pet.) en een op de twéé vrouwen (51 pet.) 'nauwelijks' of 'helemaal geen' belang in. De over eenkomstige percentages voor het Trouw-publiek zijn, zoals gezegd, 14 (mannen) en 28 (vrouwen). Trouw heeft verhoudingsgewijs minder mannelijke ongeïnteresseerden on der zijn lezers dan de andere lande lijke bladen, uitgezonderd rrC-IIan- delsblad (met slechts 8 pet.). Bij de Volkskrant en De Tijd vilt 17 pet. van de mannelijke lezers in deze categorie, bij de Telegraaf en het AD 24, en bij Het Kwartet 29. Wellicht opmerkelijk is, dat het per centage niet of nauwelijks door de binnenlandse politiek geboeide vrou welijke lezers bij de Volkskrant en De Tijd (met resp. 27 en 25 pet.) wat kleiner is dan bij Trouw (28 pet). Sr men onderscheiden deze Interesse in 'binnenlandse politiek' onder het lezerspubliek van Trouw-Kwartet en vijf andere landelijke dagbladen. Bron: Nationaal Onderzoek Persmedia (N.O.P.). De verschillende categorieën ['zeer', 'tamelijk', 'matig', 'nauwelijks', 'helemaal niet'] geven de mate van interesse aan voor resp. mannelijke en vrouwelijke lezers (van 13 jaar en ouder). De getallen geven percentages weer. De getallen tussen haakjes duiden landelijke percen tages aan. Zeer Nauwe- Helemaal Zeer Tamelijk Tamelijk Matig lijks niet TROUW Mannen 30 (16) 35 (25) 65 21 (24) (14) 7 (21) Vrouwen 14 7) 24 (17) 38 34 (24) 14 (17) 14 (34) KWARTET Mannen 22 (16) 24 (25) 46 26 (24) 12 (14) 17 (21) Vrouwen 10 7) 22 (17) 32 28 (24) 17 (17) 23 (34) VOLKSKRANT Mannen 27 (16) 33 (25) 60 22 (24) 8 (14) 9 (21) Vrouwen 16 7) 26 (17) 42 31 (24) 12 (17) 15 (34) TELEGRAAF Mannen 22 (16) 28 (25) 50 26 (24) 11 (14) 13 (21) Vrouwen 10 7) 24 (17) 34 29 (24) 16 (17) 21 (34) ALG. DAGBLAD Mannen 21 (16) 29 (25) 50 25 (24) 10 (14) 14 (21) Vrouwen 9 7) 21 (17) 30 28 (24) 15 (17) 27 (34) N.R.C.-IIANDELSBLAD Mannen 37 (16) 31 (25) 68 24 (24) 4 (14) 4 (21) Vrouwen 19 7) 37 (17) 56 30 (24) 7 (17) 7 (34) DE TIJD Mannen 33 (16) 29 (25) 62 21 (24) 10 (14) 7 (21) Vrouwen 13 7) 33 (17) 46 29 (24) 11 (17) 14 (34) drie kranten zich duidelijk van de Telegraaf (37 pet.), het Kwartet (40) en het AD (42 pet.). De veronderstelling, dat de belang- stelling voor binnenlandse politiek wel wat groter zal zijn dan die voor buitenlandse, wordt door het Natio naal Onderzoek Persmedia, waaraan al deze gegevens ontleend zijn, be vestigd. Maar hemelsbreed is het virschil zeker niet. Het percentage mannelijke krantelezers dat behoor lijk in buitenlandse politiek geïnte resseerd is (36) is, landelijk gezien, niet zo gek veel lager dan dat van de groep met een sterke of tamelijk sterke interesse voor binnenlandse politiek (41 pet.) Voor het vrouwe lijke lezerspubliek is het verschil wat groter: 16 (buitenlandse poli tiek) en 24 pet. (binnenlandse). De overeenkomstige percentages voor Trouw ziin: behoorlijk in buiten landse poiitiek geïnteresseerde man nen 61 pet., idem vrouwen 31 pet.; en behoorlijk in binnenlandse poli tiek geïnteresseerde mannen 65 pet., idem vrouwen 38 pet. VEEL EN ÉÉN In de lezing uit de brief van aan de Korinthiërs komen die b( woorden van 'verschillende gavei slechts één Geest'; 'vele vorme dienstverlening maar slechts één 'allerlei soorten werk maar slee! God'. Uit heel dit verhaal van is duidelijk dat hij daar in Korii maken heeft gehad met mens] zulke woorden nodig hadden. Dl geen oog vonr hadden dat God lerlei manieren door mensen "Veelheid en eenheid, dat was hi bleem. Blijkbaar waren er in richtingen, onder al die mense verschillende gaven en interes» mensen die hun eigen straatje d« weg waanden. Ze kenden het vra van de veelheid en de eenhei want iedereen moest zich laten t naar hun fatsoen, iedereen mo hun straatje komen. Dus ongevi er is slechts één soort werk di spraak mag maken op de naa kerkewerk en opbouwend werk is ons werk; er kan geen andei zijn, want er is maar één Goi mening kom je vaker tegen. Zo 't zien (door genade hebben leren zien, zeggen wc dan ook n de ander van te voren de pas af den) zo is het en daarmee basti er is maar één God. Aan zulke ten gaan kerken kapot. We hoev niet allemaal met elkaar eens t We hebben allen verschillende o oren, wat de een ziet, ziet de niet en wat die ander hoort, ho eerste weer niet. Vandaar dat wi in de bijbel cm gaat ook op zove schillende manieren omschreven is niet één bindende verwoordii het heil, want dan zouden we j datgene doen wat Paulus hier deelt. Er zijn allerlei woorden dachten voor en daarin moeten kaar tolereren, want het is bü één God die zijn heil op zove schillende wijzen aan het woon laten komen, 't Gaat toch om e uitsprekelijke rijkdom, dat w zeggen dat je er niéts over kunt, maar dat je er juist zove* zeggen kunt dat je niet uitgesj raakt. En dat alles concentree om die ene Heer. De een met dit ander met dat, zonder dat ze meteen tot bekering tot hun stal oproepen. Want bekering is vei dan van het ene standpunt op dere overgaan. (I Korinthe 12, 1 2 3 U 5 6 7 2 i 3 U 5 6 7 8 9 Horizontaal: 1. verpakking; 2. j water in Utrecht- in het jaar reld (afk. lat); 3. soort hert j boestaketsel; 4. meisjesnaam soort - knaagdier; 5. Europeaan! dikt vleesnat - scheik. element; leg - onheil aanbrengende goj vaarwel - verborgen; - 8. tijq ruiterfeest; 9. graantrechter - i Verticaal: 1. ambtsrust; 2. Kolffl' bloedhuis; 2. opzwelling van df vreemde munt; 4. spil van eenj ongaarne - jong schaap; 5. berétf renhuid - akelige; 6. onderf tocht - doortochtgeld; 7. waten' Br. - muzieknoot - plaats in f land; 8. waarborg - troefkaart; F doening - hoogste punt. t OPLOSSING VAN VRIJDAG Hor.: 1. vorm, 5. atol, 9. Ada, f 11. ree, 12. lens, 14. Nero, 1.5. li 19. Nogat, 21. bende. 22. re» amper, 26. Maarten, 29. rail, 3l[ 33. are, 34. les, 35. ren, 36.mai smet. Vert: 1. valk, 2. ode, 3. rank, 4.1 6. tree, 7. oér, 8. Leon, 13. sand[^ noteren, 16. roema, 17. baret, 20. mee, 24 priem, 25. tram. 2^ 27. norm, 28. tent. 30. ara. 32. NAIROBI Het wordt tijd, kerken van Afrika zending en lisatie gan bedrijven, ook buit eigen land en cultuur en zelfs ten hun werelddeel. Tot di spraak kwam- een beraad in over evangelisatie, georganisee de Afrikaanse kerkenconferent Veel kerken in Afrika groeier vooral de onafhankelijke. Er prognoses, dat bij voortzetting huidige ontwikkeling binnen tientallen jaren in Afrika mee tenen zullen wonen, dan in westerse wereld. Het beraad adviseerde de Afr kerkenconferentie, een special ling in te stellen om de Afr kerken te helpen bij hun taak dingskerken met opleiding, i tie, financiering, coördinatie breiding van de reikwijdtte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2