r* 'Zweven' van de frank zware slag voor plannen van EEG China jaagt Saigon van eilanden weg FC Twente gelijk tegen Feyenoord aHWISEI Het ALLERLAATSTE nieuws hoort u via 06222-333 van het ANPzèlf! !n deze krant ilzjenitsyn Ier gehekeld on gaat dit jaar r naar Moskou 5 een opvarende rieden Duitsland houdt met Benelux vast aan valutasysteem Hervormd Nederland Benzinepomp in Glanerbrug draaide dol Wellicht tweede kerncentrale in Dodewaard landbouw ral Nieuwe Leidse Courant flISTEUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING |raat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam J.vNUARI 1974 54ste jaargang no. 247 „Stantvastich is ghebfeven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 i M hi if «fa ld 1 LEIDEN. Zoeterwoudseweg 23. tel. 33741. 1 1 WASSENAAR, v. Zuylcn van NIJeveltstraat 1 I 372. telefoon 1441. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur De Franse minister van financiën Valery Giscard d'Estaing gaat hier in Bonn in op vragen van een journalist over de Franse economische maatregelen. De Franse minister bracht een onverwacht bezoek aan zijn Westduitse collega Helmut Schmidt. BRUSSEL, PARIJS, BONN (Reuter, AP, UPI) Het bij verrassing geno men besluit van de Franse regering om de koers van de frank de komende zes maanden te laten 'zweven', wordt vrij wel algemeen gezien als een ern stige slag voor de plannen van de Europese Economische Gemeenschap om te komen tot een economische en monetaire unie en voor de landbouwpolitiek van de EEG. Bsische schrijver Alexander Solz- ir ïn wordt door de Russische auto- n jn steeds feller aangevallen. Een - Oostduitsc partijfunctionaris heeft de schrijver nu eveneens de fel ste verwijten gemaakt. Gevreesd wordt dat Solzjenitsyn, evenals Sacharow en de schrijver Wiktor Nekrasow, spoedig rechtstreeks zullen worden aangepakt. Deze meest recente opname van Solz jenitsyn met zijn twee zoontjes, Ignati (op de knie) en Yermolai, bereikte ons gisteravond uit Moskou. Zie verder buitenlandpagina. De Franse stap, die op een moment komt, waarop de Gemeenschap weer eens een van haar ernstigste crises doormaakt ditmaal over de vor ming van een regionaal ontwikke lingsfonds wordt beschouwd als een duidelijk bewijs van de malaise, die de Gemeenschap momenteel be heerst. Volgens Europese bankkringen is het feitelijke effect van de Franse beslis sing een devaluatie van de frank. Aangenomen wordt, dat deze ongeveer 4 tot 5 procent lager in waarde zal zijn wanneer de wisselmarkten van daag opengaan. Door te besluiten de frank ten opzich te van alle valuta's een 'zwevende' koers te geven (d.w.z. de' waarde van de frank op de valutamarkten wordt voortaan bepaald door de wet van vraag cn aanbod) is Frankrijk uit het blok van Europese landen getreden, waarvan de valuta's onderling nipt een marge van 2.25 pet. in opwaartse dan wel neerwaartse richting rond Fel gevecht om Paracel-archipel 'U, WASHINGTON (AFP. President Nixon zal dit jaar iiw een bezoek aan de Sowjet- brengen. Dit heeft de Russische ter van buitenlandse zaken An- fGromyko zaterdag meegedeeld, datum is nog niet vastgesteld. Vitte Huis heeft Gromyko's me- ig bevestigd. In Moskou heeft ko verklaard dat de Ameri- ;ussische ontspanning groter heeft gekregen en dat een bezoek van Nixon aan Moskou re resultaten' zou moeten ople- Gromyko zei dat er in zijn chter nog steeds tegenstanders n ontspanning met de VS. PEKING, SAIGON (AP, AFP, Reuter, UPI) Een conflict over de aanspraken op enkele onher bergzame rotseilandjes» de Paracel-eilandengroep in de Zuidchinese zee, is dit weekeinde uitgegroeid tot een gewapend gevecht tussen Zuid-Vietnam en de Chinese Volksrepubliek, die voorlopig een Chinese overwinning heeft opgeleverd. EUZEN Zondagmorgen is in iiderzi?kenhuis te Rotterdam de ge gehuwde korporaal-machinist onderzeebootjager Noord-Bra- C. van der Erf overleden. Op dag 9 januari kwam de Noord- it op de rede van Vlissingen in Ing met de Britse supertanker Bij dit ongeluk kwam de ma- eerste klasse, P. Dierick uit om he-" leven. weer met veel bewolking, akke tot matige wind, eerst stelijk, later draaiend naar dwest tot zuid. Maximum iperaturen ongeveer 7 gra- rgen en overmorgen: erwegend droog, plaatselijk st en iets lagere temperatu- Zon op: 08.35 Zon onder: 17.09 Maan op: 07.51 Maan onder: 16.27 Zuid-Vietnam heeft gisteren gemeld dat Chinese gevechtsbommenwerpers op de eilandjes, waar vermoedelijk olie te vinden is, daar gelegerde Zuid- Vietnamese troepen hebben gebombar deerd. Chinese mariniers' hadden ver volgens landingen uitgevoerd. De Zuidvietnamezen zouden zich van de eilandengroep hebben teruggetrokken na zware gevechten, waarbij vele do den zouden zijn gevallen. Omdat het radiocontact met de eilanden is ver broken is de werkelijke situatie daar nog steeds onduidelijk. den ten gaan honstreren at ii eindelijk aan het Van onze sportredactie AMSTERDAM Sinds gisteren is Ajax weer alleen leider in de ere divisie. De Amsterdammers won nen. overigens op weinig impone rende wijze, van FC Den Haag (01). FC Twente en Feyenoord hielden elkaar in Enschede in evenwicht. Ook dit was een wed strijd die door het vertoonde spel slechts matig kon boeien. FC Twente staat nu een punt achter op Ajax, Feyenoord heeft een ach terstand van twee punten en is door een slechter doelsaldo ook al voorbijgestreefd door PSV. In de bekercompetitie is de eerste divisieclub FC Den Bosch doorge drongen tot de kwartfinales. Dat ging dan ten koste van het Rotter damse Sparta. De beslissing in Den Bosch viel uiteindelijk bij de vijf strafschoppen die beide partijen mochten nemen omdat in de nor male speeltijd en in de verlenging geen treffers waren geproduceerd. Bij het nemen van strafschoppen was Sparta met 51 kansloos. Re den voor de Bosschenaren om doelman Verkerk op de schouders van het veld te dragen (zie foto). Andere ploegen die nu reeds zeker zijn van een plaats in de kwartfi nales (er moesten nog drie wed strijden worden gespeeld) zijn: FC Utrecht (2—0 tegen Willem II). FC Groningen (1—2 bij NEC). NAC (10 tegen Helmond Sport) en AZ'67 (winst na strafschoppen tegen Telstar). Ander sportnieuws van dit week einde Barcelona wint opnieuw; Hans Vultink wordt Europees kampioen 47/1 en Blokkeer in hal ve finales Europa Cup volleybal. Zie voor meer nieuws de sportpagi na's. een vaste spilkoers konden schomme len, doch ten opzichte van andere va luta's een volkomen vrije koers beza ten. Dit sinds maart 1973 bestaande blok omvatte tot zaterdag West-Duits- land, Nederland, België, Luxemburg Denemarken, frankrijk. Noorwegen n Zweden. De Franse minister van financiën, Gi scard d'Estaing, heeft gezegd, dat de beslissing orr de frank geheel vrij te laten deel> is genomen omdat de rege ring verwacht, dat er dit jaar en ook volgend jaar geen hervorming van het monetaire stelsel zal komen. Door het besluit de frank niet langer te steu nen, hoeft regering geen beroep meer te doen op haar valutareserves. In plaats daarvan kan nu extra geld wor den besteed voor het aankopen van olie. De recente stijging van de olieprijzen speelt nl. ook een rol bij de stap van de Franse regering. Volgens. Giscard d'Estaing is de monetaire wereldsitua tie door de oliecrisis verslechterd. De betalingsbalans van de westerse indus trielanden w.o. Frankrijk zal hierdoor dit jaar een tekort van in totaal 60 miljard dollar vertonen. Giscard 'Estaing was van mening, dat BRUSSEL De ministers van finan ciën en de presidenten van de centra le banken van de drie Beneluxlanden en West-Duitsland hebben zondaga vond besloten voort te gaan met het gezamenlijk onderling valutasysteem van 'vaste' koersen zoals dat tot dus verre bestond. Dc valutamarkten van Nederland, België, W. Duitsland, De nemarken, Noorwegen en Zweden blij ven vandaag gesloten. Financiële deskundigen van Neder land, België en Luxemburg, zullen vandaag in Brussel een ontmoeting hebben met collega's uit West-Duits land, Denemarken, Zweden cn Noor wegen om te praten over dc gevolgen van liet Franse besluit om de frank onafhankelijk te laten 'zweven' voor het Europese blok, waarvan zij deel uitmaken. de 'zwevende' koers van de frank be langrijke voordelen voor Frankrijk heeft. Naast een bescherming van 'e Franse monetaire reserves meer bewe gingsvrijheid op economisch gebied. Zie verder pagina 5 (ADVERTENTIE) China heeft gisteren zijn aanspraken op de Paracel-eilanden herhaald en Saigon laten weten dat het zijn pogin gen moet staken de eilanden in bezit te nemen. Zuid-Vietnam heeft de voorzitter van de Veiligheidsraad van de VN en secretaris-generaal Wald- heim van de VN verzocht 'de nodige stappen te ondernemen met het oog op de zeer ernstige toestand op de Pa racel-eilanden'. Washington heeft verklaard dat de VS 'niet bij het con flict betrokken zijn'. Het Chinese persbureau Nieuw-China heeft Saigon beschuldigd van 'gewe tenloze provicaties' en gewaarschuwd dat China 'vastbesloten is zijn territo riale onschendbaarheid en souvereini- teit te verdedigen'. Het persbureau deed tevens opgave van de incidenten sinds de betwiste eilanden sinds op 15 januari de eerste gevechten tussen Chinese en Zuidvietnamese strijd krachten uitbraken. Tijdens de korte maar hevige gevech ten, die in de afgelopen twee dagen zijn gevoerd is een Zuidvietnamese kanonneerboot met ongeveer honderd opvarenden tot zinken gebracht. Zuid vietnamese vaartuigen speuren het ge bied af naar overlevenden. De kanon neerboot zou door Chiese geleide ra ketten zijn getroffen. Drie andere Zuidvietnamese oorlogsschepen zijn beschadigd naar hun bases terugge keerd. Zuid-Vietnam zegt een Chinese patrouilleboot tot zinken te hebben gebracht. Aan boord zouden zich vijf tig tot zestig man hebben bevonden. Bij gevechten op de eilanden, met na me het eiland Duncan, zouden Chi nezen, aldus Saigon, zware verliezen hebben geleden. De Paracellen vormen een afzonderlij ke keten van eilanden in de Zuidchi nese Zee. Zij liggen op gelijke afstand van de Zuidvietnamese kust en het Chinese eiland Hainan. Hoewel zij grotendeels onbewoonbaar zijn wordt er al meer dan 150 jaar ruzie om ge maakt. Ook Tsjang Kai-sjeks' Taiwan maakt aanspraak op de eilandjes. Sinds in het gebied" naar olie wordt gezocht is de belangstelling voor de eilanden fors toegenomen. Thieu Het Zuidvietnamese parlement heeft zaterdag een grondwetswijziging aan genomen die het president Thieu mo gelijk maakt in 1975 zich voor een derde ambtstermijn verkiesbaar te stellen. Tot dusver was de president slechts eenmaal herkiesbaar. Na uit slag van de stemmingen ontstond groot tumult in het Senaatsgebouw in Sai gon, waar tegensta;.ders van Thieu's aanblijven, met asbakken, papierman den cn microfoons begonnen te smij ten. Het amendement verlengt de ambtstermijn van de president tevens tot een periode van vijf jaar (voor heen vier jaar). Dit nummer staat ook vóór In uw telefoongids. Het weekblad Hervormd Nederland heeft tegen subsidie verlening aan De Tijd maar één bedenking: 'de commer ciële sfeer waarin een blad als De Tijd, deel uitmakend van het machtige VNU-concern, zich beweegt.' Eigenlijk zou aan kranten die gesubsidieerd willen wor den, de voorwaarde moeten worden gesteld, dat ze niet het winstdoel als uitgangspunt hebben, meent Hervormd Neder land. Het weekblad vervolgt: 'Wat dit betreft, kan het dagblad model staan, uitgegeven als het wordt door een onafhankelijke stichting, die als enig doel voor ogen heeft: het maken van een verantwoorde krant.' Het past ons nauwelijks, de naam van dat modeldagblad te noemen, maar als u de bon hieronder Invult, krijgt u het vanzelf in de bus. DE DIRECTIE. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier en pen). Pletine-schaaltje (flessenon- derzettere). Gezellige rookverdrijver Een postzegel Is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, Amsterdam. Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Van een verslaggever ENSCHEDE 'Benzinestations in Glanerbrug, die dit weekeind benzine zonaer bon verkochten, hebben een stormloop van klan ten ondergaan. Er ontstonden files van honderden meters van automobilisten, die van heinde en verre kwamen om zonder bon te tanken. Van één station sloegen zaterdagmiddag de zeke ringen door. De installatie was geheel dol gedraaid. De benzinestations in deze grens plaats waren ertoe overgegaan om benzine zonder bon te leve ren. omdat ze al hun klanten naar Duitsland zagen vertrek ken. De politie in Enschede zal voorlopig niet optreden. Over leg tussen politie, de officier van justitie in Almelo en het ministerie van justitie had tot resultaat, dat politie-optreden zal uitblijven tot bekend is wel ke richtlijnen het ministerie zal opstellen. Voorlopig kunnen de benzineverkopers rustig door gaan met de verkoop van vrije benzine. De politie in Heerlen is wel op getreden tegen* twee pomphou ders, die in deze plaats benzine zonder bon verkochten. Dit ge beurde op last van de Maas trichtse officier van justitie, mr. Ficq, naar aanleiding van een bericht in een dagblad. Gesprek met Frans Halsema in Dag Maandag Kerk Hoe gaat de bijbel voor de jeugd open? Kunst Vermakelijk avondje met bijdehande Nina Lezersonderzoek Even puzzelen Radio en tv Strips en feuilleton Dag Maandag Men schrijft ons Familieberichten ARNHEM Werd tot voor kort ver ondersteld dat bij Dodewaard in de Betuwe geen tweede kerncentrale zou worden gebouwd, thans is door de energiecrisis deze kans toch niet uitgesloten. Volgens de directie van Provinciale Gelderss Elektriciteitsmaatschappij (PGEM) is het wellicht mogelijk de hoeveelheid koelwater die voor kerne nergiecentrales nodig is, in de toe komst terug te brengen door gebruik te maken van gasgckoelde reactoren. Wanneer de PGEM zal gaan uitbrei den, zal dit waarschijnlijk gebeuren in Nijmegen. Het zou dan een met steenkolen gestookte centrale worden. (ADVERTENTIE) tuini land-en 21/22/23/24/25/26 jan. dagelijks van 9-17 uur? toegangsprijs f 4,- amsterdam rai n-toegangbiljetton bij NS-s:a*jons

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1