ANNEMARIE TRILOGIE Bezig bedrijf Curacao vraagt meer belasting van Shell Overgevoeligheid voor wat in Afrika leeft kan gevaarlijk zijn Verwijt van racisme onbillijk jegens VU Uw probleer ook het onze i DE KRANT KUNT U NIET MISSEN, GEEN DAG 3 OCTOBER VEREENIGING LEIDEN w Het VU-verdrag met Potchefstroom Veel meer bedrijven moeten exporteren Zwitserland verhoogt disconto In natte pak naar huis met onvoldoende verlichte auto Tom Beckers^ goede keuze 5 Kledingfabriek sluit: 97 mensen L ontslagen Verhuizingen piano-transporten Jan van Duuren Buitengewone ledenvergadering Plaats een Koeriertje een aankomend vr. employé LEIDSCHE WOLSPINNERIJ N.V. mlm AmiXtKm Ie en 2e MONTEURS LEERLING MONTEURS LASSER TRÖUW/KWiAJRiTET MAlA£SDAG 21 JIAMUABI 1974 De polemiek tussen dr. J. P. Feddema en Ben van Kaam in ons blad van zaterdag over de kwestie van het verdrag tussen de universiteit van Potchefstroom en de VU leidde tot twee reacties, waaraan wij op deze pagina wat meer ruimte geven. Ten eerste van dr. Gabriel Se- tiloane - secretaris van de Süd Afrika Mission in Zwitserland - die Van onze correspondent zich zorgen maakt over het feit dat een zwarte universiteit buiten haar medeweten in de discussie is betrokken. Ten tweede een ver klaring van de rector magnificus van de VU, prof. mr. I. A. Diepen horst, die meent dat de Vrije Universiteit ten onrechte van een ra cistisch verleden is beticht. WILLEMSTAD Curagao wil de belastingdruk op Shell verzwaren Tegen de activiteiten van de onderneming zijn de laatste tijd nogal wat bezwaren gerezen op het eiland, onder andere omdat Shell de prijzen voor olie en benzine óók op Curagao heeft verhoogd. Dit ter wijl de maatschappij jarenlang forse faciliteiten heeft genoten op het eiland, waar zij een raffinaderij heeft die grotendeels wordt 'gevoed' met olie uit Venezuela. Door de verhoging van olie- en benzineprijs worden water en electriciteit op Curagao mogelijk duurder vanwege de hogere aandrijvingskosten voor waterzuiveringsinstallaties en centrales. In uw blad van 12 januari werd een discussie gevoerd waarin ook sprake was van relaties tussen de Vrije Uni versiteit in Amsterdam en de Univer siteit van Lesotho, Botswana en Swa- siland (ULBS), vooral in het artikel van dr. Feddema. Met name daarop wil ik ingaan. De VU zal nu wel besloten hebben in de zaak van haar relatie met Potchef stroom. Wat zij precies besloten heeft kan me minder schelen. Wat me wèl kan schelen en zeer bezorgd maakt is dat dr. Feddema in zijn artikel doet alsof er in feite een discussie gaande is over relaties tussen de VU en de ULBS. Daar wordt namelijk in het ge heel nog niet over gesproken. De Universiteit van Lesotho, Botswa na en Swaziland zal trouwens ge schokt zijn haar naam in Europa ijdel te horen gebruiken. Alles wat ik in Amsterdam deed toen ik daar op verzoek van de VU adviseerde was de VU ervan te weerhouden ontwik kelingsprojecten te gaan zoeken op de campus van de ULBS tt Botswana. De conclusie na de discussie was dan ook dat ik onder bepaalde omstandigheden zeker geen hulp of deelneming van de VU aan de ULBS zou bepleiten. Laat ht vooral duidelijk zijn, dat het de VU is die zo hoognodig andere rela ties wil dan die met Potchefstroom. Dr. Feddema denkt dat de VU op twee paarden tegelijk kan rijden. Maar wie dat kan moet wel een zeer ervaren circus-stuntman zijn. In feite kan de ULBS weigeren een relatie met de VU aan te gaan Potchef stroom of geen Potchefstroom. Het is hoog tijd. dat de Europeanen leren beseffen dat wij ondanks onze ar moede, honger en ontbrekende ont- De verzwaring van de belastingdruk is door het bestuurscollege ('b en w') van Curagao voorgesteld aan de eilan- draad ('gemeenteraad)' De opbreng sten zouden alleen ten goede moeten komen aan Curagao en niet aan het hele eiland gebied. Zoals bekend is de verhouding tussen Curagao en Aruba nogal gespannen, vanwege de ongelij ke verdeling in lasten en lusten tus sen de iwee eilanden. Overlaadhaven De heer A. A Jonckheer van de De mocratische Partij oo Curagao heeft nu voorgesteld de Shell te belasten met een belasting van minimaal 16 cent per barrel. De heffing zou moe ten gelden voor de raffinaderij van Shell op bet eiland maar in de toe komst ook voor overlaadhaven Cu ragao Oil Terminal', die door Shell op de bullenbaai wordt gebouwd. wikkeling, die alle het resultaat zijn van hun exploitatie altijd nog enig gevoel van eigenwaarde en integriteit hebben overgehouden. Het is alles wat we nog hebben dus wij zullen het naijverig bewaken. Dr. Feddema lijkt me ook nogal onge voelig voor wat er ten aanzien van zuidelijk Afrika in de VN en in de wereld gaande is. Men moet hopen dat de VU en de Hollanders niet zo ongevoelig zijn voor wat er in Afrika leeft. De lessen van de laatste drie maanden kunnen toch voldoende heb ben aangetoond, dat het gevaarlijk kan zijn om zo te blijven. Biel, Zwitserland Dr. Gabriel Setiloane Teneinde legende-vorming te voorko men stel ik er prijs op met de groot ste klem te ontkennen dat de Vrije Universiteit een racistisch verleden zou bezitten, waardoor een streep moet worden gehaald, zoals in Trouw van 12 januari jl. te lezen was (pag. 15, artikel B. v. Kaam). Over de Zuid-Afrikaanse apartheid wordt door een heel enkele en zulks gelet op de feitelijke omstandig heden in de Unie minder afkeu rend geoordeeld dan door de overwel digende meerderheid van hen, die aan de Vrije Universiteit als docenten verbonden zijn. Het racisme zelf: de minachting voor een ras. vervolging of zelfs uitroeiing van hen die tot zulk een ras behoren, vinden over de gehele linie onvoorwaardelijke afkeu ring. Van 1940 tot 1945 heeft de Vrije Uni versiteit met de rassenpolitiek van de Duitse bezetters te maken gehad. Het beleid is naar het oordeel van vrien den en buitenstaanders vlekkeloos ge weest. In 1965 is opnieuw door de toe kenning van een eredoctoraat aan Martin Luther King voor ieder duide- lijk gemaakt waar de Vrije Universi teit stond in principiële zaken betref fende het ras. De ere promotie van dr. C. F. Beyers Naudé in 1972 be wees nogmaals hoe de Vrije Universi teit, haar waardering uitsprekend voor iemand, die vanuit het evangelie rassenverchillen wenst te overbrug gen, racisme veroordeelt. Gedurende de laatste 20 jaar hebben sommige hoogleraren der Vrije Uni versiteit veel aandaent aan e Zuid-Af rikaanse problematiek besteed. Ik noem in de eerste plaats wijlen J. H. Bavinck van wie, wat men ook aan voeren moge, ieder weet waar hij stond. Van anderen men neme Berkouwer of de Gaay Fortman of Verkuyl is dat evenmin twijfelach tig. door ANNIE OOSTERBfiOEK-DUTSCHUN De grote romancyclus over een huwelijksleven De drie boelende boeken ANNEMARIE ZORG OVER ZONDERLAND DE WONDERE OOGST uitgegeven in één band Het bewogen levensverhaal van een vrouw die In haar huwelijk aan de ondergang ontsnapt, maar dan ge worpen wordt In een voortdurende strijd om het geluk. Tussen Annemarie en haar man Jo hannes bestaat een groot leeftijds verschil. Maar nog groter is hun verschil in levensopvatting. Achter alles wat zij samen mee maken speelt zich een proces af, waarin de liefde 8teed9 dringender om erkenning vraagt. De Annemarie-trilogie: een grote Romancyclus, een pakkende romani Gedcputeei'de Verhoeven van het be stuurscollege deelde mee dat de lands regering van plan is belastingvrijdom te verschaffen voor de Curagao Oil Terminal. Hij noemde dat een pijnlij ke zaak omda' de wet vaststelt dat in geval van belastingvrijdom overleg moet worden gepleegd met het eiland bestuur. Hii zei dat dit overleg niet heeft plaa.sgevonden. Verhoeven wees erop dal men reke ning inoet houden met de verklaring van de V°ne/olaanse regering dat be lastingheffing door oiieverwerkende landen op raffinage van enezolaanse olie gematigd moet blijven, enezuela zal anders een deel van de heffing opeisen. 'Ik weet niet hoe het stand punt daarover ten aanzien van de Ne derlandse Antillen is', aldus de Cu- ragaose bewindsman. Hij deelde mee dat de enezolaanse regering van Shell Curagao heeft geeist dat de maatschappij haar boeken openlegt. DEN HAAG De Nederlandse ex port, die bijna de helft van ons bruto nationaal produkt vertegenwoordigt, zou aanzienlijk groter kunnen zijn als meer bedrijven zich op de buitenland se markt zouden oriënteren, zo zegt de Fenedex (federatie voor Nederlandse export) in een comuniqué. Op het ogenblik doet niet meer dan één op de drie industriële bedrijven aan ex port. Ondernemingen zijn zich er nog on voldoende van bewust dat export nocdzakelijk is omdat: de betekenis van de thuismarkt als afzetgarantie afneemt; de thuismarkt steeds minder be scherming biedt; produkten en produktieprocessen een steeds kortere levenscyclus krij gen. Het voortbestaan van steeds meer be drijven eist dan ook aandacht voor de export. Succesrijke export wordt be reikt wanneer men het belang hier van onderkent en het niet langer als nevenactiviteit beschouwt. Fenedex, een in 1954 opgerichte parti culiere organisatie zonder winstoog merk, stelt zich de bevordering van de Nederlandse export in het alge meen en die van de bij haar inmid dels meer dan 400 aangesloten onder nemingen in het bijzonder, ten doel. Dit wordt o.m. bereikt door individu ele ondersteuning van exportactivitei ten, alsmede door de organisatie van tal van studiedagen, studiereizen en cursussen. m; Brabantia maakt rolschaatsen VALKENSWAARD Brabantia in Aalst gaat de produktie en verkoop van Esmi-rolschaatsen overnemen van Ruti-te Strake. De laatste heeft geen ruimte meer voor rolschaatsen door de samenwerking met het Georg Fi scher concern. De activiteiten van Ru- ti - te Strake concentreren zich nu op produktie machines, o.a. voor de tex tielindustrie. Met het merk Esmi neemt Brabantia tevens machines, voorraden en grondstoffen over. De produktie wordt ondergebracht bij Brabantia in Valkenswaard, waardoor 10 tot 15 man extra er werk zullen vinden. In Nederland worden per jaar 300.000 paar rolschaatsen verkocht. Slavenburg neemt bankier over AMSTERDAM Slavenburg's' Bank in Rotterdam en Oyens en van Eeg- ghen in de hoofdstad hebben besloten tot een volledige samenwerking. Daar toe zal Slavenburg een bod uitbren gen op de aandelen van het oude Am sterdamse bankiershuis. De goedkeu ring van de Nederlandsche Bank voor de overneming is inmiddels verkre gen. Het is de bedoeling Oyens en van Eeghen zelfstandig voort te zetten, waarbij de naam zal worden gewijzigd in Slavenburg, Oyens en van Eeghen. en tevens om in deze vennootschap het gezamenlijk effectenbedrijf te zij ner tijd te concentreren. Voor het personeel van de beide instellingen zal de samenwerking geen nadelige gevolgen hebben. De bonden hebben geen bezwaar tegen de overneming. Co-op behaalt recordomzet ARNHEM Co-op Nederland heeft vorig jaar voor het eerst een recor domzet van 75 miljoen behaald, een stijging met 10 procent. De gemiddel de winstmarge op verkochte artikelen daalde overigens met een half procent door de sterk gestegen prijzen van import artikelen. Het netto-resultaat over 1973 zal daar ongunstig door worden beïnvloed, hoewel de directie 'een redelijk overschot als totaaluit komst' verwacht. V D doet bod op Kemo gestand AMSTERDAM Vroom en Drees- mann heeft haar bod op de gewone aandelen Kemo (Hunkemöller Lexis en Lindor) gestand gedaan. Ongeveer 99 pet van de bij derden uitstaande gewone aandelen zijn aangemeld. Het concern blijft bereid tot en met 28 fe bruari nog niet aangemelde stukken te accepteren. V. en D. biedt per 100 nominaal gewone aandelen 350 in contanten, Het bod was on voorwaardelijk. ZURICH Het Zwitserse bankdis- conto gaat maandag omhoog van 4,5 naar 5,5 procent. Tegelijkertijd wordt de Lombard-rente (voor leningen aan banken tegen onderpand van effecten) verhoogd van 5.5 tot 6 procent. Blij kens een bekendmaking van de Zwit serse centrale bank zijn de oude tarie ven. die sinds 22 januari 1972 golden, niet in overeenstemming meer met de marktomstandigheden. Verdere ontsparing bij bondsspaarbanken AMSTERDAM Bij de Bondsspaar banken is in december, evenals in ok tober en november, meer terugbetaald dan ingelegd. Ingelegd werd 1.062 min en terugbetaald 1.076 min, waardoor een ontsparing van 14 min optrad. In december 1972 boekten de Bondsspaarbanken een spaaroverschot van ƒ6 min. Het totale spaaroverschot over 1973 bedroeg 523 min tegen 668 min in 1972. Eind 1973 stond, inclusief de bijgeschreven rente over dat jaar, een tegoed van 11.363 mil joen bij de Bondsspaarbanken uit. P O breidt olie activiteiten uit LONDEN De Britse rederij P. en O. is van plan 200 miljoen pond ster ling (ongeveer 1.3 miljard gulden) te steken in een uitbreiding van zijn olie-activiteiten, die In hoofdzaak be trekking hebben op de Noordzee. In de komende vijf jaar gaan de investe ringen van de maatschappij voor het overgrote deel naor de olie- en ener giesector. P. en O. wil bases vestigen in Nederland en Noorwegen. In Schotland is reeds zo'n vestiging. P. en O. die in het 30 september geëin digde boekjaar een recordwinst van 34 miljoen pond sterling (bijna 218 miljoen gulden) boekte, is in onder handeling over een aantal projecten, waarvan enkelp het karakter zullen hebben van een 'joint venture'. ROTTERDAM Zondagochtend trof de Rotterdamse politie in een sloot langs de oude Bovendijk een half onder water liggende auto. Men nam aan, dat de wagen zou zijn gesto len en op deze eenzame en geheel buiten de 'bewoonde wereld' gelegen weg was achtergelaten. Duikers van de brandweer werden er bij gehaald voor een nader onderzoek. Toen de entknoping kwam. bleek de situatie niets met misdaad te maken te heb ben: een inwoner van Noordwijk, dn* in het donker was verdwaald en van de wal in de sloot was geraakt, had lopend ia zijn natte pak de huizen be reikt en was vast naar huis gegaan in afwachting van later te nemen maat regelen om zijn eigendom te bergen Brieven die niet voorzien zijn van naam en adres kunnen niet in behan deling worden genomen. Geheimhou ding is verzekerd. Vragen die niet on derling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven wor den gesteld. Per brief dient een gul den aan postzegels te worden ingeslo ten. Adres: Uw probleem ook het on ze. postbus 507, Voorburg. Vraag: Hoe reinig ik twee geel kope ren schaaltjes? Jarenlang zijn ze niet gepoetst en ze zijn donkerbruin, bijna zwart, Hoe krijg ik ze glimmend? Antwoord: Indertijd zijn deze schaal tjes gelakt of gevernist. Deze laag is geoxydeerd en moet eerst verwijderd worden. U kan een afbijtmiddel ge bruiken of thinner, dat in elke verf handel te koop is en daarna met de gebruikelijke middelen poetsen. Vraag: Van wie zijn de dichtregels: Waar Maas en Waal tezamen vloeit en Gorkum rijst van ver Antwoord: Het vers van het slot Loe- vesteyn komt voor in de verzamelde werken van Tollens, een boek dat in elke grote openbare bibliotheek wel aanwezig zal zijn. Vraag: Hoe bestrijden we veenmollen? Antwoord: Op het ogenblik is er niet veel aan te doen, want de beesten overwinteren. Wel kunnen we mer ken. dat ze zich concentreren op war mere plaatsen. Als u eens controleert onder hopen broeimest, zult u ze om trent deze tijd (januari en februari daar wel vinden, kunt u ze uitspitten en verdelgen. Tussen de planten (niet erop) gaat u in het voorjaar (in de maand mei worden de eieren gelegd, die na een maand uitkomen) zemelen met parathion strooien. Inplaats van zemelen kan men ook gekookte rijst of gort gebruiken. Daar komen ze dan wel op af. Meestal vindt men de veen mollen in de buurt van wortelplan- ten. Ziet u in een bed een paar plan ten met kwijnend loof. dan kan u vrijwel zeker daar een nest uitspitten. Mocht de zaak met deze geringe mid delen niet bestreden kunnen worden, dan moet u toch wel contact opnemen met dg tuinbouwvoorlichtingsdienst van uw rayon. Vraag: Wat is het adres van de Fran se componist Olivier Messeaen? Antwoord: 13 Villa du Danube Paris 19e Arr. Vraag: Hoe krijgt men bij dubbele HANTUM De 21-jarige H. W. van der Veen uit Dokkum is in de nacht van zaterdag op zondag bij een fronta le botsing in het Friese Hantum om het leven gekomen. Hij reed in een auto waarvan maar één koplamp brandde. De bestuurder van de tegen ligger. de 21-jarige Thomas de Vries uit Ternaam. werd licht gewond. WINSUM Dé 41-jarige G. J. van Dijk uit Groningen is zaterdagavond in Winsum met zijn auto tegen een boom gebotst en tijdens het vervoer naar het ziekenhu-s overleden. AMSTERDAM De 69-jarige J. G. Sluitman uit Amsterdam is zaterdaga vond in zijn woonplaats om het leven gekomen, toen hij op een kruispunt met zijn bromfiets geen voorrang ver- leenoe. RENSWOUDE De 38-jarige C. van de Glind uit Renswoude werd op slag gedood, toen hii in zijn woonplaats met zijn auto op een geparkeerde vrachtauto botste. beglazing de ruimte tussen ds ruiten luchtledig? Antwoord: Dat kan niet. waJ zouden de twee ruiten tcgenfj slaan. Maar u moet wel zorgen^ luchtlaag geïsoleerd is. Nu is 1 mogelijk die isolatie dermate ii| maken, dat infiltratie op den f uitgesloten. Het verdient de de dubbele beglazing dan zo te^ dat u de ruiten nu en dan ka^ gen en de door u geconstateerd slag verwijderen. j Wat verloren in de grote ruifl een groep concertbezoekers A een honderd mensen te luister V een programma rond de Engel ponist William Byrd. Hieraan den de organist Jan Schmitz Leids Kamerkoor onder leidi Ton Beckers hun medewerkii A Schmitz hield een wat summi it leiding, doch toonde zich vene een vaardig bespeler van het c j de Hartebrugkerk, zowel in de van Byrd zelf (ender meer F *a The Bells) als die van zijn tifc ten Farnaby en Blow). Voor c ei larde was het orge wat aan de tische kant, evenals voor Fa" Joyce, bij Blows Toccata telde 13 zwaar m.i. minder. Byrds BellVJ intelligent ook vertolkt, kond er niet van overtuigen, dat hetre se Chirming in die tijd zo gel moet hebben! Het a capella zingende kamerkPU reikte fraaie resultaten in devo uit Byrds Sine Normina; de kla mooi egaal en er werd soepel n gen; men heeft met de nieu^ ti gent waarschijnlijk een goede >n gedaan. Het gebrek aan mann j men was listig opgelost door «Ht me tussen de tenoren te zettch kwam het evenwicht ten goed ie charmant waren beide lieder^jt koning Hendrik VIII, vooral 1 }c geolet begeleide Pastime was e i ces. Zcu het tenslotte geen a%i ling verdienen dergelijke coje ook eens door de week voor d^a delbare schooljeugd te geven? a A. van der Veen-VVpr it POORTVLIET De directie ir verkoopmaatschappij Herman'L mans uit Rotterdam heeft besld dochteronderneming b.v. heji dingfabriek Mayfair in St Ma. dijk te sluiten. In dit produktié1 van betere kwaliteit herenka op het Zeeuwse eiland Tholen j 97 mensen. Als reden voor de sluiting worl noemd de verminderde vraajy kostuums door sterk gestegen v van vrijetijdskleding en het ken van voldoende geschoold neel. Voor de> gebouwen en een deel [r machines zou een koper zijn. JÊ1 heeft geen geld voor een afvl<Jn regeling. Herman Heijmans zP wat werd genoemd morele ovefe gen een bedrag voor de werk#£ beschikbaar stellen. ai De vakbonden verzetten zich sjv gen de voorgenomen sluiting. Z e er niet meer akkoord en vindk de koper behalve de gebouwen chines ook het personeel zou overnemen. 1K0 or9 ïa| v* t ,e. ldi, Het lijkt ongerechtvaardigd om uit handhaving der culturele betrekkin gen met de Universiteit Potchef stroomwaarvan ik een voorstan der ben af te le.den dat daarmee een racistische erfenis door de Vrije Universiteit werd aanvaard. Veeleer beschikt men daarmee over een moge lijkheid om terzake van de rassen kwestie met geestverwanten te spre ken. Maar hoe iemand ook over een overeenkomst tussen de Vrije Univer siteit en een buitenlandse wetenschap pelijke instelling denkt een band met wetenschappelijke instellingen achter het ijzeren gordijn vindt bij velen groter bijval het gaat niet aan het verwijt van racisme te hante ren; het is zelfs schrijnend onbillijk en men laat zich door zijn ijver voor een goede zaak meeslepen. Prof. mr. I. A. Diepenhorst in binnen- en buitenland. Onder garantie. Verwarmde bergplaats voor inboedels. Middclstcgracht 36 Leiden - Tel. 25468-24060. op maandag, 28 januari 1974 des avonds te 20.00 uur in Restaurant „De Doelen", Rapenburg 2 te Leiden. a. Bespreking herdenking 400 jaar Leidens Ontzet. b. Statutenwijziging in verband met het verstrijken van de duur der Vereeniging. Voor het geval het volgens de statuten vereiste quorum niet aanwezig mocht zijn, zal een 2e Buitengewone Ledenvergadering worden gehouden, diezelfde dag en plaats, om 21.30 uur. Wij vragen voor ons kantoor te Leiden in de leeftijd van 18-20 jaar, met MAVO-diploma. enige kennis van frans, duits en engels en vlot kunnende typen, ter opleiding voor de export afdeling en ter assistentie bij telefoon- en telexverkeer. Gunstige condities, met o.m. winstdelingsregeling en ruime vakantierechten Sollicitaties met duidelijke inlichtingen aan: afd. Directie-Secretariaat, Zoeterwoudseweg 3, Leiden Verkrijgbaar in de boekhandel 608 bladzijden in fraaie band nieuwe AUTO huren autoverhuur TIDTflP st.aagtenstraat 14 III I Ul téTefOon: 01710 -257ÓÖ-S3627 leiden Adverteren1 doet verkot! Wij zijn ruim vier jaar werkzaam en ons bedrijf is modern opgezet, conform de eisen van deze tijd, met goed geoutilleerde werkplaatsen. Door steeds stijgende verkopen zoeken wij ter uitbreiding van onze huidige technische groep: voor bestel- en vrachtwagens. Volledige kennis wordt niet als vereiste beschouwd, doch er wordt meer gelet op doorzettingsvermogen en goede wil. Enige voor bedrijfswagens. Personen die opgeleid wensen te worden, stellen wij in de gelegenheid hiertoe part-time cursussen te volgen. voor personen-, bestel- en vrachtwagens. Voor alle voor komende werkzaamheden. Diploma's zien wij niet als een vereiste. Geïnteresseerden kunnen wij een prettige werkkring in het vooruitzicht stellen, alsmede een juiste beloning en een uitstekende hoeveelheid overige arbeidsvoorwaarden. Indien U voor één van deze funkties in aanmerking wenst te komen, gelieve U zich mondeling of schriftelijk te richten tot: B.V. L.I.A.M., Vondellaan 45, Leiden, telefoon 69303, toestel 16.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 14