f)r. W. de kwaadste niet prichting CDA leidt opheffing van ARP Storm eist 36 mensen zware tol: omgekomen 'Subsidie maakt krant niet afhankelijk' 'Als regering zo doorgaat chaos op de universiteit' odel schoolreglement: 5 leerlingen moeten bij betrokken worden Man meldt zich na doodsteken van schoonvader Tegen moord vogels al 1300 hand tekeningen Vragen over ontslag van verpleegkundigen Politieman verdacht van heling van 'Huishoudelijke vervuiling niet via heffing bestrijden' A. R. fractieleider mr. W. Aantjes bestrijdt'drogreden' Tegendeel kan het geval zijn IfeUT KWARTET VRTTD\G 18 T \VU\TU 1974 BINNENLAND T3 Ka part ijsecretaris bezorgd rc d onze parleraentsredactie lit 3o f HAAG Mr. dr. W. de Kwaadsteniet, lid van de Tweede Kamer en vroeger landelijk secre- i van de ARP, is van mening, dat de ARP nog niet aan de opheffing toe is. Nu is dit besluit wel- ar nog niet in de partijraad van 15 december gevallen. Maar, schrijft mr. De Kwaadsteniet in erlandse Gedachten, met de aangenomen resolutie is men wel ver de weg van de opheffing op- lan. esolutie komt niet neer op een j. atie, maar betekent praktisch een i, Wanneer je landelijk geen ei- candidatenlijst, geen eigen frac- ®een eigen lijstaanvoerder en eigen fractievoorzitter meer be1 en wanneer je accepteert, dat er CDA-bestuursorganen komen - d -dagelijks bestuur, CDA-bestuur, .rl )A-congres) met als taak en be- 1 illieid 'leiding geven aan de poli- de activiteiten', dan, zo schrijft mr. waadsteniet, mag er een AR-ge- sgroep overblijven, maar is de wel van de baan. n toelichting op dit artikel her- irl j, 21 u -*"ö ..w." nDde vroegere partijsecretaris en amerlid eraan, dat de partijraad e ARP weliswaar besloten heeft, dat de kiesverenigingen voor 9 1 iri nog over het CDA en de op- ig van de partij kunnen beslis- Hr. De Kwaadsteniet hoopt, dat kiesverenigingen een duidelijk )U' laten horen op de brief, die de 1 grissen over de kwestie van het hebben gekregen, nkelijk had mr. De Kwaadste- ich op de lange sprekerslijst van rtijraad van 15 december laten en. Maar hij heeft zich weer van 1st laten schrappen, omdat mr. toen duidelijk namens de e had gesproken en als fractie had verzekerd dat de fractie de- tmgsperiode zeker niet op zal gaan in een grote christen-de- tische fractie. Dr. W. de Kwaadsteniet: AR moet blijven tie van de partijraden van juni 1973 met de KVP. Ondanks grote krachtin spanning kon toen geen overeenstem ming worden bereikt over de grond slag. Een toekomstige CDA zal toch een meer open partij worden. Dat blijkt uit de programmabesprekingen in sommige provincies en gemeentes zo meent mr. De Kwaadsteniet. Mr. De Kwaadsteniet wil nog kwijt, dat hij niet gelukkig is met de be sluitvorming door de partijraad. Hij zegt weer uit zijn ervaring als secreta ris te weten, dat het niet zo moeilijk is een partijraad mee te krijgen. Fred Borgman, de voorzitter van de ARJOS blijkt het hier mee eens te zijn. In het ARJOS-blad Ad Rem, dat dezer dagen verschijnt signaleert hij, dat de partijraad van 15 december het ka merlid Schouten (die het aannemen van een resolutie over het CDA ont raadde) een ovationeel applaus gaf, terwijl even later oud-Kamerlid Rinse Zijlstra van dezelfde mensen een even ferm applaus kreeg na een rede, die het tegenovergestelde inhield. Fred Borgman: 'Ik heb me op dat moment, met grote schrik gerealiseerd, dat de partijraad kennelijk niet heeft begre pen, waarmee ze bezig was'. De AR- JOS-voorzitter herinnert er tot slot nog aan, dat de politieke eenheid tus sen de drie christelijke partijen ver te zoeken is. j actie heeft zich in deze CDA- vat afzijdig gehouden, omdat ze iran nature niet al te veel met kwesties wil bemoeien. Maar mr. raadsteniet schat, dat zeker tien sele veertien zittende Tweede Ka- jgl len tegen het opgaan zijn in dl erband en het opheffen van de se ïoi i artikel in Nederlandse Gedach- releit mr. De Kwaadsteniet, dat de as ran de christelijke partij rond DA onvoldoende is gewaarborgd, nib gesprek laat hij blijken, dat lezorgdheid ook voortkomt uit wat hij als partijsecretaris heeft 'lèn in de onderhandelingen over DA. Op papier wordt nu welis- de christelijke grondslag om en. Maar in zijn artikel in Ne- dse 'gedachten herinnert de rtijsecretaris aan het wekenlang it£g, dat nodig was- voor de resolu- Werkgroep van academische raad: DEN HAAG De werkgroep-Diepenhorst van de academische raad vreest een chaos aan de universiteit, wanneer de herziening van de universitaite studie door de regering behandeld wordt op dezelfde wijze als tot nu toe is gebeurd. Herziening van de universitaire stu dies betekent in de eerste plaats ver korting, en vooral daaraan tilt de werkgroep zwaar. Het is begrijpelijk dat de studies korter worden dan nu het geval is. Maar we moetèn er wel rekening mee houden dat onze wel vaart en ons welzijn afhankelijk zijn van goed opgeleide academici. Zeker voor bepaalde studierichtingen is een stuur beslist uiteindelijk -fl onze onderwijsredactie HAAG De protestants-christelijke schoolraad heeft een :1 reglement gemaakt voor scholen voor voortgezet onderwijs, ens dit ontwerp moet de leerlingeuraad betrokken worden bij ip Dlzaken» waarbij leerlingen gezamenlijk belang hebben. l idpodel is bedoeld om de rechten de verschillende groepen op b(l te vei zekeren en om het sa- >el op school goed te laten verlo- iïet schoolbestuur heeft volgens va eglement de uiteindelijke beslis- eifevoegdheid in alle gevallen wet het bevoegd gezag ver- 5 i ordelijk stelt. Voor zover moge- n< ioet de schoolgemeenschap in de .ai Isvoorbereiding betrokken wor- ni V^iet oog daarop kan het bestuur 'bestuursadviesraad' oprichten, n vertegenwoordigers zitten van ur, leraren, niet onderwijzend li neel, ouders, leerlingen en de d< lleiding. ils deze bertuursadviesraad heb- ^pok de andere raden die het reg it noemt een adviserende taak. m erlingenraad kan opgericht wor- op initiatief van de leerlingen, aad wordt in beginsel betrokken choolzaken die hun allen aan haren vergadering is een orgaan i ook de directie deel uit- Als het om bevordering van ngen gaat beslist de lerarenver- ing bij meerderheid van stern- Als het gaat over het leerplan, ssentabel, de te gebruiken boe- in leermethoden, de inrichting het examen en andere zaken de leraren-vergadering slechts dviserende bevoegdheid. 'aren kunnen ook nog een lera- ad instellen, waarvan de directie geen deel uitmaakt. Deze raad Dok weer advies geven en behar- 'erder de belangen van de lera- Verder spreekt het reglement een raad van bet niet-onderwij- personeel en een oudercommis- Deze oudercommissie bevordert intact tussen de school en de ou- en kan betrokken worden bij de lisaiie van activiteiten ten behoe de schooi. reen komsten reglement dat de protestantse lraad gepubliceerd heeft ver veel overeenkomsten met het ment voor de rijksscholen, dat i vorig jaar van kracht is. ödels heeft minister Van Keme- op vragen van de Kamerleden Ooijen en Laban geantwoord, dat hij met het bijzonder onderwijs de mogelijkheid wil bespreken of leraren ook deel kunnen uitmaken van schoolbesturen. In het kleuter- en ba sisonderwijs kan dat wel (al gebeurt het praktisch nooit, onder meer om dat de statuten zich hier meestal te gen verzetten), maar in het voortgezet onderwijs wordt dit door de wet ver boden. Minister Van Kemenade over weegt de wet op dit punt te wijzigen. cursusduur van vier jaar funest, aldus het commentaar. De werkgroep is het met de minister van onderwijs eens, dat het eerste studiejaar een oriënterend karakter moet hebben. Maar of dat in de prak tijk lukt is de vraag. Vooral voor stu denten die met een minder geschikt vakkenpakket van school komen is het moeilijk. Het student-lid van de werkgroep verwacht over de hele li nie een verschoolsing van de studie. Een bericht van de technische hoge school Twente zou een aanwijzing in die richting kunnen zijn. De pers. dienst van de T.H. bericht dat het eerste 'algemene 'jaar minder alge meen zal worden. Reeds bij het begin van de studie moeten de studenten kiezen welke richting (werktuigbouw kunde, chemische technologie, electro- techniek, enz)] zij willen doen. Over stappen blijft wel mogelijk, maar dan niet zonder tijdsverlies. Van een correspondent EINDHOVEN De 32-jarige H. H„ die zijn 57-jarige schoonvader Th. Netten in Eindhoven heeft doodgesto ken, heeft zich vrijwillig gemeld bij de rijkspolitie in Deurne. Zijn vrouw die na de steekpartij onder bedreiging van een mes met hem was meegegaan, was bij hem. Zij was ongedeerd. H. zei na de steekpartij wat te hebben rondgereden. Hij had ook een bezoek afgelegd bij een familielid. Hij is in middels overgebracht naar Eindhoven. In vliegende storm is gisternacht de Deense kustvaarder Merc Interprise vergaan, waarbij vijf beman ningsleden om het leven kwamen en er nog drie worden vermist. Zeven mensen konden uit zee worden opgepikt. Veel schepen in moeilijkheden Van een onzer verslaggevers TERSCHELLING/VLISSINGEN De zware storm van gisternacht heeft zeer veel schepen op de Noord zee, in Het Kanaal, op de Atlantische Oceaan en op de Rijn in ernstige moeilijkheden gebracht. In Het Kanaal, voor de kust van Normandië en op de Rijn vergingen verscheidene schepen. Voorzover gister avond bekend zijn zeker 36 mensen tengevolge van de storm om het leven gekomen. Vijf personen zijn als vermist opgegeven, maar gevreesd wordt, dat ook zij zijn omgekomen. Van een onzer verslaggevers ZANDVOORT Onze publikatie over de moord op de trekvogels in Italië heeft honderden reacties uit onze le zerskring opgeleverd. Bij Mondiaal Alternatief, de actiegroep in Zand- voort die handtekeningen tegen de vo- gelmocrd verzamelt, zijn 1300 handte keningen binnengekomen. Onder degenen, die het voornemen van actievoerder Ernst Bartels toejui chen om met handtekeningenlijsten bij de Italiaanse regering te proteste ren, zijn ook de Tweede-Kamerleden Terlouw (D'66) en Vermaat (ARP). Een van de lezers suggereerde Italië', waar jaarlijks 250 miljoen trekvogels worden neergemaaid, voortaan als va kantieland te gaan mijden. Andere briefschrijvers vroegen zich af waar om het Wereld Natuurfonds de ESG en de paus niets tegen de massale vernietiging van vogels ondernemen, die ons milieu als insecteneters niet kan ontberen. Overigens wil de Vere niging tot Bescherming van Vogels een gesprek voeren met de heer Bar tels, hoewel de vereniging vreest dat een handtekeningenactie, gezien vroe gere ervaringen, weinig effect zal heb ben. Lezers die handtekeningenlijsten bij Mondiaal Alternatief willen aanvragen kunnen dit doen a 25 cent per twee stuks of a 7.50 per honderd stuks exclusief de porti. Alle handtekenin gen te versturen aan Mondiaal Alter natief, De Ruyterstraat 94, Zandvoort. Van een verslaggever DEN HAAG Het a.r. Tweede Ka merlid J. van Houwelingen heeft staatssecretaris Hendriks gevraagd maatregelen te nemen tegen het om financiële redenen ontslaan van leer- ling-verplegenden zodra zij hun diplo ma hebben behaald. Volgens het ka merlid ontstaat hierdoor een situatie waarin op leerling-verplegenden een te grote en te weinig begeleide ver antwoordelijkheid komt te rusten. Het grootste aantal slachtoffers viel op de 2088 ton metende Cyprische vrachtvaarder Prosperity, die op een klip bij het eiland Guernsey sloeg. De bemanning ging in de reddingboten maar ook deze gingen in de golven ten onder. .Het stoffelijk overschot van zestien bemanningsleden is gebor gen. Twee mensen worden vermist. Ten zuii>n van Plymouth kapseisde gisternacht de Deense kustvaarder Mere Enterprise (781 brt.). Vijf opva renden verdronken en drie worden vermist. Elf bemanningsleden hebben de ramp overleefd. Vier van hen wer den opgepikt door de Russische traw ler Leningrad; de andere zeven door helikopters. Kapitein Jan Fedderson (25), wiens vrouw tot de slachtoffers behoort; verklaarde dat een hoge golf ADVERTENTIE het stuurwiel van zijn schip doormid den brak. 'Alles ging zo vlug en on verwacht, dat wij erdoor verrast wer den', aldus Fedderson. Vissers In Frankrijk zijn vier vissers omgeko men, toen hun boot in de haven van Brest omsloeg. In Bretagne vonden twee vissers de dood, nadat zij door hoge golven van hun schepen waren weggeslagen. Het Nederlandse binnen vaartschip Meta uit Delfzijl is gister middag gezonken op de Rijn bij het Duitse Emmerik. Van de drie opva renden kon alleen de zwangere schip persvrouw zich redden. Haar man en hun kind van een jaar zijn verdron ken. Op het Cyprische vrachtschip Martha brak in de nacht van woens dag op donderdag brand uit. De storm belette de bemanning de reddingboten te strijken en zij zag zich gedwongen de hele nacht het vuur te bestrijden. Een bemanningslid kwam daarbij om het leven. Ook op het land heeft de storm slacht- ofers geëist. Bij Brest werd een 16- jarig meisje van een veerboot gesla gen en verdronk. Een 13-jarige Engel se schooljongen werd in Dawlish aan de Engelse kust door een hoge golf naar zee meegesleurd en vond de dood in de golven. Een Zweeds vrachtschip heeft gemeld, dat een van zijn bemanningsleden overboord is ge slagen. De loeiende storm, waarbij windsto ten van meer dan 160 km per uur werden gemeten, heeft het reddings werk voor de kust bijzonder bemoei lijkt. Op vele plaatsen in ons land richtte de storm trouwens schade aan, maar deze bleef meestal beperkt tot afgewaaide dakpannen en afgeknapte televisie-antennes. Door enkele draad breuken ondervonden ook de Spoor wegen hinder van hec stormweer. Helikopters hebben gistermorgen de bemanning van boord gehaald. Van de acht bemanningsleden kwam er een ernstig gewond in zee terecht. Hij ligt momenteel in een ziekenhuis in Leeu warden. stuurder gedood, toen zijn trein in gestolen bromfietsen aanraking kwam met de bovenleiding, die door de storm was losgeslagen. De man werd geëlektrocuteerd. Bij het Franse Montdidier werd een motorrij der door de wind tegen een tegemoet komende auto geworpen. Hij overleed ter plaatse. Op een rivier in West-En- geland kwam een man om, toert zijn bootje omsloeg. Door draadbreuken liepen in ons land vele treinen vertragingen op. Dit ge beurde op de baanvakken Lage Zwaïu- we-Dordrecht, Bred a-Gilze-Ri jen en Zaandam-Alkmaar, Met name tussen Zaandam en Amsterdam liep het treinverkeer langdurige vertragingen op. Tot gistermiddag laat zijn technici van de Spoorwegen bezig geweest met het herstel van de bovenleiding. Van een verslaggever DORDRECHT Met de arrestatie van de 30-jarige Dcrdtenaar J. J. B. heeft de Dordtse politie een omvang rijke handel in gestolen brommers opgelost, waarbij ook een 40-jarige hoofdagent-rechercheur van de Rotter damse politie betrokken is. De hoofd agent was een trouwe afnemer van ge stolen brommers. Hij is als verdacht van heling aangehouden en voorlopig uit zijn functie geschorst. Hij kocht de brommers van B. en verkocht deze op zijn beurt weer aan derden. Het ging om nieuwe of nagenoeg nieuwe bromfietsen, waarvan de totale waar de op 70.000 gulden wordt geschat. Helikopters Bestuur PvdA: progressief kernprogramma Van een verslaggever DEN HAAG De uitgaven voor bestrijding van de milieu-veront reiniging, welke door huishoudingen wordt veroorzaakt- moet niet uit heffingen bekostigd worden. Op principiële gronden kan niet aangetoond worden dat dit wel zou moeten gebeuren. Dit staat in een onitwerp-resolutie die het PvdA-bestuur voorlegt aan het par tijcongres dat zaterdag 26 januari te Breda bijeenkomt. Onder de vele schepen, die voor de Nederlandse kust in moeilijkheden kwamen, bevond zich ook de Libanese kustvaai'der Cordelia, die voor Ter schelling in nood kwam te verkeren. Op korte termijn zal noodgedwongen een heffingensysteem in stand moeten blijven maar op wat langere termijn zal bestrijding van huishoudelijke ver ontreiniging uit de algemene midde len moeten gebeuren. Volgens het er voorlopig een minst-draagkrachti- Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het is een drogreden, dat een krant, die subsidie krijgt, zijn onaf hankelijkheid dreigt te verliezen. Mr. W. Aantjes, fractieleider van de ARP in de Tweede Kamer, betoogt dit in het partijblad Nederlandse Gedachten. Een gesubsidieerde krant, zo schrijft hij, wordt geen soort verlengstuk van de overheids voorlichting. Als dit zo zou zijn, zou in heel Nederland al le onderwijs staatsonderwijs zijn, sterker nog, zo vervolgt mr W. Aantjes, dan zou de subsidiëring aan het bijzonder onderwijs niet de vrijheid hebben gebracht, maar juist hebben ontnomen. Vandaag erkennen zelfs de liberalen, die zich zo op leven en dood tegen de subsidiëring van het bijzonder onderwijs hebben verzet, dat dit geen houdbare stelling is. Dit voorbeeld zou met tal van anderen op tal van gebieden zijn uit te brei den.' Volgens de fractieleider van de ARP hangt het helemaal af van de subsidievoorwaarden of de onafhankelijkheid van een krant in gevaar komt. Mr. Aantjes vindt het ook een drog reden, dat juist van een niet gesubsidiëerde krant wèl de onafhankelijkheid vaststaat. Hij vraagt zich af hoe onaf hankelijk een krant van een bepaalde richting is in haar berichtgeving, als ze uit finan ciële noodzaak een overeen komst heeft afgesloten met een krant van een geheel an dere richting. 'Goed' beheer Een andere vraag voor mr. Aantjes is: 'Hoe onafhankelijk is een krant eigenlijk, die zich in haar opnievorming baseert op wat het publiek graag leest en wat een oplage garandeert, die ook voor de adverteerders aantrekkelijk is? Ik ontzeg een krant de vrijheid niet zich in 'haar voorlichting daarnaar te richten, al zou ik nooit be horen tot degenen, die zulk een beleid prijzen al^ een vorm van 'goed bedrijfsbe heer'. Mr. Aantjes meent dan dat het begrip 'goed' met an dere maatstaven gemeten moet worden. De fractieleider van de ARP gunt iedereen het recht haar opiniërende taak op de smaak van het publiek af te stem men. Maar hij betwist, dat dit nu onafhankelijkheid zou zijn. 'Zulk een krant is niet meer en niet minder afhankelijk dan een gesubsidiëerde. Voor zijn bestaansmogelijkheid af hankelijk zijn van de smaak van het publiek kan net zo be denkelijk zijn als voor zijn be staansmogelijkheid afhanke lijk zijn van overheidssubsi die.' Mr. Aantjes herhaalt, dat sub sidie op zichzelf een krant niet tot verlengstuk van het overheidsapparaat maakt Het tegendeel kan juist het geval zijn: 'Als subsidie ertoe kan bijdragen, dat niet iedere krant, die in leven wil blij ven, genoodzaakt wordt de toer van de populaire smaak op te gaan, maar in staat wordt gesteld haar overtuiging te blijven uitdragen en daar mee tot een onafhankelijke meningsvorming van het Ne derlandse volk bij te dragen, dan is het zelfs goed dat het gebeurt, al blijft het natuur lijk wel jammer als het nodig is.' Niet buiten spel De fractieleider van de ARP verzet zich verder fel tegen de aantijging van zijn VVD-colle- ga Wiegel, dat het kabinet met het besluit om De Tijd te subsidiëren het parlement weer buiten spel heeft gezet. De regering heeft immers haar bevoegdheden en het subsidiebeleid is typisch een onderdeel, dat principieel bij het begrotingsdebat in de Tweede Kamer aan de orde is en waarvan de uitvoering on derworpen is aan de controle achteraf door het parlement. Het zal dan wel blijken, dat het parlement van dit recht gebruik maakt. De oppositie krijgt verder van mr. Aantjes via Nederlandse Gedachten te horen: 'Wie voor iedere concrete uitvoeringsbe slissing van een minister een kamerbesluit verlangt, wil of de regering in feite machte loos maken of het Nederland se volk kopschuw maken voor het zittende kabinet of (en dat is het meest waarschijn lijk) allebei.' Wie dit argu ment meent nodig te hebben om zijn kritiek kracht bij te zetten, zo concludeert mr. Aantjes, wekt daarmee twijfel aan zijn overige argumenten. Uit een oogpunt van regering- parlement is niets onregelma tigs aan de hand. Wat de subsidie aan De Tijd betreft zijn er vragen over de omvang van het subsidiebe drag en de grens van het aan tal abonnees, die het onder werp kunnen zijn van een zin nig parlementair debat. Ook de objectieve basis van de subsidieverlening (subsidiever lening heeft altijd een subjec tief element) behoort dan aan de orde te komen, aldus mr. Aantjes. De vaste commissie voor cul tuur, recreatie en maatschap pelijk werk uit de Tweede Ka mer zal volgende week woens dag een vertrouwelijk onder houd hebben met minister Van Doorn van CRM over het persbeleid naar aanleiding van de subsidiëring van De Tijd. De meerderheid van de com missie had om dit onderhoud verzocht. partijbestuur zal vrijstelling voor gen moeten zijn. Het partijbestuur meent verder dat ook als de progressieve partijen bij de komende staats- en raadsverkiezingen met afzonderlijke kandidatenlijsten uitkomen, de samenwerking toch dui delijk zal moeten blijken. Een geza menlijk kernprogramma van PvdA, PPR D'66 en PSP kan daartoe bijdra gen. Dit kernprogramma zal zich moe ten richten op de punten waarop de programma's van de afzonderlijke par tijen overeenstemmen en zich van an dere partijen onderscheiden. Het ontwerp voor een nieuw beginsel programma van de PvdA zal waar schijnlijk voorjaar 1975 nog niet ge reed zijn. Daarom wil het bestuur be sluiten dit ontwerp te behandelen op een extra-congres dat voorjaar 1976 belegd wordt. Een werkgroep van de Wiardi Beck- manstichting (het wetenschappelijk centrum van de PvdA) heeft nog geen oplossing gevonden voor de vraag of de provincies (al dan niet vergroot) zullen moeten blijven be staan als gewesten worden ingesteld. Dit blijkt uit een tussentijds rapport. RITA 'Het is een oppas, die om hulp roept. Herkent één van u de stem?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5