Potter: de heilige Conferenties* plaatsen zijn niet het belangrijkste 'Buitenlandse politiek' kan half Nederland niet boeien I Lucratieve handel in missen in India Beyers Naudé wijst politieke baan af wilt lezers willen weten 4' Trouw Kwartet Bel eens even zendeling op... Beroepingswef TROUW-publiek onderscheidt zich gunstig Illsiilfi! Nieuwe boek TROl VT/KWlUffllET VRIJDAG IB JAM Mil 1974 KERK/BINNENLAND T2 Van een onzer verslaggevers YELP In India bloeit een lucratieve handel in missen voor ontslapenen, volgens het maandblad „In de Rechte Straat". Dc prijs voor een stille (eenvoudig gelezen) nns bedraagt in India drie roe pies, wat neerkomt op iets meer dan een gulden. In de Verenigde Staten moet men er twee dollar voor neertellen. De Amerikaanse priesters kunnen echter de enorme aanvraag voor het lezen van zielemissen al lang niet meer verwerken, volgens In de Rechte Straat door de grote aantallen gesneuvelden in de tweede wereldoorlog, in Korea en Vietnam. Daarom heeft zich een stille export van misopdrachten ontwikkeld. De organisatoren in de Verenigde Staten verzamelen duizenden van deze „twee-dollarmlssen" en sturen die naar hun vertegenwoordigers in India, waarbij zij één dollar afhouden. Dc agenten in India houden op hun beurt twee en een halve roepie voor zichzelf, waarna de Indiase priester uiteindelijk nog twee roepies meer verdient aan een Amerikaanse mis, dan wanneer hij 'n mis moet opdragen voor iemand uit India zelf. Ilct gevolg is, dat de arme Indiase rooms-katholieken herhaaldelijk worden afgewezen, wanneer zij een priester vragen om een mis voor hun overledene. MOTIEF Volgens J. P. Thottil. een uitgetreden Indiase priester, zouden op deze wijze honderdduizenden missen worden verhandeld. In dcVerenigde Staten zouden intense campagnes worden gevoerd om zoveel mogelijk misstipendia te krij gen met als motief, dat zo de missie geholpen wordt Thottil spreekt van „een van de meest goddeloze religieuze business van onze moderne tijd", die zou geschieden met oogluikende toestemming en zelfs soms met volle medewer king van de Heilige Stoel. Heel wat missen, waarvoor in Amerika betaald was, zouden zelfs helemaal niet gelezen worden. Als lid van het kapittel van zijn orde in Kerala had Thottil veel met deze zaak te maken. In 1969 verzocht het kapittel dc kloosters, niet langer missen te weigeren van de armen rond het klooster, die niet meer dan drie roeples konden betalen voor een mis. GENEVE AFP) De secretaris-generaal van de wereldraad van kerken, Philip Potter, heeft verklaard dat wat Jeruzalem betreft niet de heilige plaatsen als zodanig de belangrijkste kwestie vor men voor de bij de wereldraad aangesloten orthodoxe en andere kerken uit het oosten, maar de betrekkingen tussen mohammeda nen, christenen en joden in deze stad. De wereldraad van kerken, aldus Pot ter in een vraaggesprek, maakt zich zorgen over de menselijke betrekkin gen en streeft naar verzoening tussen de verschillende groeperingen in Je ruzalem. Potter wees erop. dat 80 pet. van de heilige plaatsen in deze stad behoort aan de orthodoxe en andere oosterse kerken die bij de wereldraad zijn aan gesloten en maar 20 pet. aan de r.k. kerk. 'Dit wordt te vaak vergeten', al dus de secretaris-generaal van de we reldraad. Paus Paulus heeft aanvankelijk ge pleit voor internationalisering van Je ruzalem. Later drong hij echter aan op internationale waarborgen voor een ongehinderde toegang tot de hei lige plaatsen in Jeruzalem van joden, christenen en mohammedanen. Potter die de grote betekenis van een politieke oplossing beklemtoonde, zei voorts dat de wereldraad 'nauw con tact' onderhoudt met de Israëliërs en Arabieren. N Wij doen ons best een verzoening tot g stand te brengen, aldus de secretaris generaal van de wereldraad, en wij zullen in dit verband van 21 tot 26 ja nuari bij Genève een conferentie hou den over de 'interpretatie van de bij bel en de betekenis hiervan voor de houding van de christenen tegenover de situatie in het Midden-Oosten'. Noorse kerk gen nadat die in de praktijk al is op geheven. Amsterdam J. Meyer Socialistisch Met enige verbazing heb ik gelezen: 'Den Uyl zit altijd fout', een stukje bedoeld om abonnees te werven. Zou zo'n stukje niet beter geplaatst kun nen worden in een of ander socialis tisch blad? Groningen J. A. de Graaf Margarine De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Ego-tripper In een artikel over het PPR-verkeers- plan vermeldde Tr.Kw. dat Roel van Duvn de waarschijnlijke lijsttrekker bij de gemeenteraadsverkiezingen wordt. Overigens wil ik u erop wijzen dat deze beslissing door de PPR-leden zelf nog genomen moet worden. Het blijft dan de vraag of zij zo'n behoef te hebben aan een ego-tripper die niet bepaald bekend staat om zijn heldere visie en coöperatieve zin. Amsterdam Kees van Kortenhof Rabani Is die mr. Rabbani werkelijk zo belang rijk dat hij beschouwd moet worden als de olie-god die Nederland naar be lieven kan straffen of liefhebben? Kom nou. die olie-boycot is als poli tiek drukmiddel gewoon mislukt! De gedachte daarmee de wereld-economie tc verstoren om zo de hele wereld aan de Arabische voeten te krijgen, bleek een misrekening te zijn. Vandaar dat de Arabieren eieren voor hun geld kiezen en zichzelf niet buiten de markt willen prijzen. Opheffing dus van de olie-boycot. Maar die mr. Rab bani in een poging zich weer po pulair te maken maakt nu voor de tv een loos gebaar door te zeggen te proberen de boycot opgeheven te krij- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Per» Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 697360 768). Gem.giro X 500. Philip Potter hun huidskleur te verbreken en door te zoeken naar mogelijkheden om zwarten en kleurligen werkelijk bij te staan in hun strijd voor een mens waardig bestaan. Voorburg Hijme Stoffels Vuilnis (5) Dc margarine moet nog duurder wor den. En wie zijn daar weer de dupe van? Wij. invaliden, de AOW'ers en de laagst betaalden. Want Den Uyl zal geen margarine eten. En dat terwijl er miljoenen kilo's roomboter liggen opgeslagen in de koelhuizen. Waarom kunnen wij die beter niet kopen voor een lagere prijs? Dordrecht L. B. Willcmstein Potchefstroom (1) Laten we aan de VU ophouden elkaar te bestrijden maar eensgezind ons in zetten voor het doel (nl. de muren die de rassen nu nog scheiden, afbreken), nu Zuid Afrika eenmaal op onze weg is geplaatst'. Aan deze slotzin van dr. Hans Feddema lijkt Ben van Kaam in zijn artikel van 12 jan. j.l. geheel te zijn voorbij gegaan. Waarom wordt Feddema telkens afgeschilderd als supporter van de Afrikaners? Dat hij even fel gekant is tegen de apartheids politiek staat buiten kijf. Het kwam bepaald niet als een verrassing dat hem onlangs voor de tweede keer) een visum geweigerd werd. Ben van Kaam wekt de indruk dat Feddema het bestaande verdrag ongewijzigd wil handhaven. Het is genoegzaam bekend dat dit geheel bezijden de waarheid is. Alleen een kritische dialoog kan een bekering bewerkstelligen. Die dia loog zal gevoerd moeten worden door de kerken, de politieke partijen en ook waar mogelijk door de VU. Dat de situatie momenteel onhoud baar is. is een feit. Dat door geweld niet kan worden opgelost, eveneens. We zullen meer dan voorheen onze kritiek onverbloemd moeten spuien, tegelijk met een zwarte universiteit contacten moeten aangaan. Nederland se investeerders in Zuid Afrika moe ten dwingen de posities van hun zwarte werknemers op eenzelfde ni veau als dat van de blanke te brengen (d.m.v. educatie, vakbonden, onderne mingsraden, politieke partijvorming, partijen vpor blank en zwart, gelijkbe rechtiging m.b.t. huisvesting, inko mens etc.). Amsterdam Cor Ofman Potchefstroom (2) De heer J. P. Feddema ziet, gezien zijn bijdrage in Trouw-Kwartet van zaterdag j.l. over de relatie van de VU met Potchefstroom nog steeds de ernst van de situatie niet in, ondanks alles wat ook hem m.b.t. Zuid Afrika overkomen is. Hij denkt, zoals helaas nog te velen, dat wij als Westerse blanken nog eeuwen de tijd hebben om een dialoog te voeren met de blanke 'dominant' (feddemaïsch voor machthebbers). Feddema ontpopt zich in dit stuk hooguit als een verlichte loot van die groepering aan de VU en daarbuiten die nog steeds stamverwant schap voelt met de Afrikaans-spreken de blanken in Zuid Afrika. Nergens geeft hij aan hoe die dialoog gevoerd moet worden, nergens zegt hij tot hoe lang de dialoog voortgezet moet wor den, nergens vermeldt hij hoe wij de slachtoffers van de partheid kunnen steunen. De werkelijke dialoog kan. zoals Ben van Kaam zegt alleen tus sen blank en zwart in Zuid Afrika zelf gevoerd worden, aldus 't daarvoor ook al niet te laat is. De VU doet er goed aan ondubbelzinnig te kiezen voor de onderdrukte zwarte bevolking door de banden met een universiteit die studenten weert op grond van Van de zomer met twee broers en en kele ande:e familieleden een week in Leningrad en Moskou geweest. De eerste indruk die we in die steden op deden, was dat de straten schoon wa ren, niemand gooide iets op straat, het werd in de vuilnisbakken gedepo neerd, waarvan er genoeg waren. Waarom kan dat daar wel en hier niet. vrijheid hier te groot? Ligt hier voor de overheid niet een taak. als de jeugd toch niet naar de ouders wil luisteren? Wat ze ons in Rusland heb ben laten zien, was mooi. Kremlin prachtig. Ben blij dat we er geweest zijn. Verder geen behoefte. Emmeloord A. Th. Luimes Voorjaareconferentie van Kerk Overzee in samenwerking met vor mingscentrum De Haaf op vrijdag 29 tot 31 maart. Thema: Zuid-Oost-Azië. Inlichtingen en aanmeldingen: Bureau Kerk Overzee. Prins Hendriklaan 37, Amsterdam-7. tel. 020-717634. Weekend-cursus interreligie; over eenkomst en verscheidenheid in reli- gieland op zaterdag en zondag 19-20 januari Den Alerdinck. Laag Zuthem, post Zwolle, tel. 05290-284. Weekend met zelfstandig wonen den 'Ik sta er alleen voor' op zaterdag en zondag 2-3 februari. Den Aler dinck, Laag Zuthem, post Zwolle, tel. 05290-284. Verbosonisch mengelwerk, experi menten met woord- en toonkunst; me dewerking Tera d'- Marez Oyens, com poniste en Wiet Hardy Palar, yoga-le- rares; experimentele filmpjes; zwaarte punt: eigen experimenten op zaterdag en zondag 23-24 februari. Den Aler dinck. Laag Zuthem, post Zwolle, tel. 05290-284. Praten over God met kinderen, met kindertheologen pater dr. J. Nieuwenhuis en mevr. Hanna Lam op zaterdag en zondag 27-28 april. Den Alerdinck. Laag Zuthem, post Zwolle, tel. 05290-284. Conferentie over 'Hoe reageren wij op de gewijzigde welvaartssituatie?': hoe beleven wij de gewijzigde wel vaartssituatie zelf en wat betekent het voor ons contact met buitenkerkelij ken? Medewerkende: prof. dr. C. Boe- kestijn. Datum: zaterdag 2 februari van 10.30-16.30 u in Toerustingscen trum te Baam, Amsterdamse straat weg 37. Aanmelding bij het Toerus tingscentrum. postbus 177, Baam, tel. 02154-7636. Prijs ƒ12,-. EL PASO (VS) Dominee Alf Skog- ness van een baptistengemeente in El Paso, Texas heeft volgens het baptis tenweekblad De Christen een eenvou dige manier bedacht, om zijn gemeen te meer bij het zendingswerk te be trekken. Hij startte een 'Bel-een-zen- •deling-op'-programma. De kerk is daarvoor uitgerust met een speciale conferentie-telefoon. Eens in het kwartaal beidt dominee Sk'ogness tijdens de kerkdienst een zendeling ergens in de wereld op om met hem te praten. Het eerste gesprek werd ge voerd met een zendeling in Brazilië. Noorse kerk nog niet achter Leuenberg OSLO De Noorse lutherse bis schoppen hebben hun beslissing over al of niet ondertekenen van de Con cordia van Leuenberg een jaar uitge steld. Deze concordia is een leerovereen komst tussen de lutherse en de calvi nistische kerken van Europa, waarin zij hun dogmatische verschillen over bruggen. Van een verslaggever KAAPSTAD Dr. Beyers Naudé, de directeur van het Christelijk Instituut, en zijn medewerker Theo Kotze hebben het aanbod van de oppositionele Progressie ve Partij afgewezen om geplaatst te worden op de kandidatenlijst van die partij voor de komende verkiezingen in Zuid-Afrika. Dr. Beyers Naudé ziet weliswaar in dat een positie als parlementslid hem de kans biedt om een groot gehoor te bereiken zonder het gevaar te lopen getroffen te worden door een vrij heidsbeperking, maar hij is tevens van mening dat het getuigenis dat ge geven wordt door het Christelijk In stituut op dit moment belangrijker is dan andere overwegingen. Deze week verschijnen een aantal me dewerkers van dr. Beyers Naudé voor de rechter in verband met hun weige ring te getuigen voor de parlementai re Schlebusch-commissie. Het zijn The Kotze, Peter Randall, Brian Brown, Roelf Meyer, Sanie van Zijll en op 21 januari Horst Kleinschmidt. Dr. Beyers Naudé zelf komt op 25 februa ri weer voor de rechter, wanneer zijn hoger beroep worde behandeld tegen zijn veroordeling wegens het weigeren van getuigenis. De Zuid-Afrikaanse raad van kerken heeft besloten de kosten te betalen van processen tegen personen die ge tuigenis weigerden voor de Schle- busch-commissie. De kosten van dp twaalf tot dusver gehouden processen bedragen circa 70.000. Ongehoorzaam Dr. Bevers Naudé zei in een preek vo rige maand dat 'zoveel van onze ras senwetten in directe tegenspraak zijn met de wet van God, dat veel christe nen gedwongen worden de staat onge hoorzaam te zijn, wanneer zij aan God Kerkkoor Molenhoek in staking MOOK Het koor van de parochie Molenhoek is in staking gegaan. Het protesteert hiermee tegen de weige ring van bisschop Gijsen om pater A. van Dam te benoemen tot pastoor, on danks een petitie van 1400 parochia nen. I-Iet kerkbestuur blijft zceken naar wegen om pater Van Dam voor de Molenhoek te behouden. Volgens drs. C. Spruit, overste van de congregatie van de passionisten, waartoe pater Van Dam behoort, is deze kans defini tief verkeken. Uit een gesprek met de bisschop bleek hem, dat enige moei lijkheden. die er rond pater Van Dam geweest zijn, maar die hem volgens drs. Srpuit niet ongeschikt maken voor het pastoorsambt te Molenhoek, voor de bisschop wel doorslaggevend zijn. NED. HERV. KERK - Bedankt voor Kootwijk: G. Post ti nemuiden. Intrede op 20 jan. te Tubbergej, W. Waardenburg uit De Waal (Ti te .Oosterbeek: L. A. Eijgenraad Workum; te Engwierum: mevr. Stavenga-V. d. Waals, voorheen! versiteitspred. te Groningen; te 'i venpolder, c.a. V. Staniek uit Ut| voorheen pred. in de USA. Afscheid op 23 jan. van Huizen P. Alblas, ber. te Barneveld. GEREF. KERKEN Intrede: te De Krim: D. Dijkstn Zuidwolde (Gr.); te Kollum: Li Kwast uit Leeuwarden-West; te L zelerheide: kand. L. J. Posthumtff Kampen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) 11 Beroepen te Rouveen: K. J. Katte te Spakenburg-Noord. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Waarde: P. Blol Dirksland. BAPTISTEN GEMEENTEN 3 Aangenomen naar Almelo (Gerai; j straat): J. C. Loot te Harlingen. .1 Dc gedachte als zou de gemiddelde Nederlander nogal inter nationaal georiënteerd zijn, wordt door liet Nationaal Onder zoek Persmedia (NOP) niet gestaafd. In wat er op politiek gebied in liet buitenland gaande is« blijkt die gemiddelde Ne derlander niet zo bar veel belang te stellen. Iets meer dan de helft van de Ne derlandse krantelezers van 13 jaar en ouder is in buitenlandse poli tiek 'nauwelijks' of 'helemaal niet' geïnteresseerd. In dit deel van het publiek zijn de vrouwen oververte genwoordigd: van hen heeft 68 procent weinig of geen belangstel ling voor dit onderwerp, tegen 45 procent van de mannen. Bij dit landelijk beeld steekt het portret van de gemiddelde lezer van Trouw/Kwartet gunstig af, al thans in de ogen van wie interesse voor buitenlandse politiek een lof waardige eigenschap vindt Van de mannelijke lezers van Trouw bezit 61 procent (landelijk gemiddelde: 36 procent) deze eigenschap in be hoorlijke maté: deze lezers hebben een 'zeer' of 'tamelijk' sterk ont wikkelde belangstelling voor wat er buiten onze grenzen op politiek terrein gebeurt. In dit opzicht wordt het mannelijke publiek van Trouw alleen overtroffen door dat van NRC-Handelsblad (72 procent met een 'zeer 'of 'tamelijk' sterke interesse voor buitenlandse poli tiek) en De Tijd (63 procent). Be- h crp neden het niveau van Trouw treft men de Volkskrant (58 procent), de Telegraaf (47) en het Algemeen Dagblad (46) aan. Het mannelijke publiek van Het Kwartet wil dui delijk minder van buitenlandse po litiek weten dan dat van Trouw: het percentage behoorlijk geïnte resseerden stemt overeen met dat van de Telegraaf. En nu de lezeressen. Zij worden merkbaar minder geboeid door dp politieke ontwikkelingen buiten Nederland dan de andere sekse. Ongeveer een derde van de vrou welijke lezers van Trouw (31 pro cent) stelt er 'zeer' of 'tamelijk' veel belang in; dat is nog altijd tweemaal zoveel dan het landelijkp gemiddelde (16 procent). Voor Dp Tijd geldt hetzelfde percentage (31), voor de Volkskrant is het iets hoger (34) en NRC-Handels blad spant de kroon met 53 pro cent. Veel lager zijn de percenta ges voor het vrouwelijke publiek van Het Kwartet (22), de Tele graaf (25) en het Algemeen Dag blad (22). Dat al deze percentages toch nog boven het landelijke gemiddelde liggen, behoeft geen verbazing te wekken. Het gaat hier immers om lezers en lezeressen van (grote) landelijke kranten, bij wie in het algemeen een wat bredere belang stelling aanwezig geacht mag wor den dan bij het totale Nederlandse lezerspubliek, dat voor het meren deel geen landelijke kranten leest (sterker nog: dat er voor het me rendeel maar één bij name kent, te weten de grootste, zoals uit een recent onderzoek van de NOS is gebleken). Interesse in 'buitenlandse politiek' onder het lezerspubliek van Trouw-Kwartet en vijf andere landelijke dagbladen. Bron: Nationaal Onderzoek Persmedia (N.O.P.J. De verschillende categorieën ('zeer', 'tamelijk', 'matig', 'nauwelijks', •helemaal niet'] geven de mate van interesse aan voor resp. mannelijke en vrouwelijke lezers (van 13 jaar en ouder). De getallen geven percentages weer. De getallen tussen haakjes geven landelijke percen tages aan. Zeer -f- Nauwe Helemaal Zeer Tamelijk Tamelijk Matig lijks niet TROUW Mannen 30 (16) 31 (20) 61 18 (19) 8 (13) 12 (32) Vrouwen 11 5) 20 (11) 31 26 (16) 15 (16) 28 (52) KWARTET Mannen 23 (16) 24 (20) 47 18 (19) 14 (13) 21 (32) Vrouwen 6 5) 16 (11) 22 13 (16) 25 (16) 37 (52) VOLKSKRANT Mannen 29 (16) 29 (20) 58 19 (19) 8 (13) 15 (32) Vrouwen 13 5) 21 (11) 34 20 (16) 16 (16) 30 (52) TELEGRAAF Mannen 21 (16) 26 (20) 47 21 (19) 11 (13) 21" (32) Vrouwen 8 5) 17 (11) 25 21 (16) 16 (16) 38 (52) ALG. DAGBLAD Mannen 22 (16) 24 (20) 46 23 (19) 10 (13) 21 (32) Vrouwen 7 5) 15 (11) 22 20 (16) 16 (16) 43 (52) N.R.C.-HANDELSBLAD Mannen 44 (16) 28 (20) 72 16 (19) 5 (13) 6 (32) Vrouwen 20 5) 33 (11) 53 22 (19) 9 (16) 16 (52) DE TIJD Mannen 32 (16) 31 (20) 63 17 (19) 8 (13) 11 (32) Vrouwen 11 5) 20 (11) 31 29 (16) 16 (16) 24 (52) Toch geldt nog altijd voor een op de vijf mannelijke lezers van Trouw, en voor een op de drie van die van Het Kwartet, dat hij nau welijks of niet is geïnteresseerd in buitenlandse politiek. Hetzelfde kan worden gezegd van ongeveer een op de twee lezeressen van onze kranten: wat Kissinger, Breznjew, Pompidou, Heath, Brandt en al die anderen bekokstoven, zal 43 pro cent van de vrouwelijke lezers van Trouw, en 63 procent van die van Het Kwartet, een zorg zijn. Ten slotte een opmerking over het begrip 'buitenlandse politiek'. In het Nationaal Onderzoek Persme dia is naar belangstelling voor dit onderwerp gevraagd zónder dat de term 'buitenlandse politiek' gedefi nieerd werd. Wij zijn ervan uitge gaan, dat alle of vrijwel alle geënquêteerden de term hebben opgevat als 'politiek van het bui tenland'. Het is niet onmogelijk, dat sommigen hunner er een ande re uitleg aan hebben gegeven en met name aan de Nederlandse poli tiek ten opzichte van het buiten land hebben gedacht Maar hoe groot die groep dan is geweest, zal wel altijd een raadsel blijven. Beyers Naudé willen gehoorzamen'. Hij riep christe nen op zich voor te bereiden op een komende crisis en gaf als mening dat 'Christus niet langer géhoord wordt, wanneer een profeet der liefde zoals Manas Buthelezi (theoog die kortgele den beperkte bewegingsvrijheid kreeg opgelegd) tot zwijgen wordt gebracht'. Ds. Buthelezi's 'banning' heeft in de wereld veel reacties gewekt. Het ziet er naar uit dat dit er toe leidt dat hij althans zijn pastorale werk kan voort zetten. De 'inperking' van Buthelezi houdt een verbod in op deelneming aan sociale, politieke en educatieve bijeenkomsten. Hij mag ook geen les geven. Aan de 38-jarige predikant is nu te verstaan gegeven dat hij zijn werk mag voortzetten als regionaal direc teur van het Christelijk Instituut in Natal. Onder de reacties op de 'inperking' van ds. Buthelezi is er een van de Duitse lutherse kerk. Bisschop Wölber van deze kerk schreef de Zuidafrikaanse ambassadeur in Bonn dat er zich in Zuid-Afrika een kerk en een rassenconflict ontwikkelt. 'In Duitsland hebben wij daar pijnlijke ervaringen mee. Huisarrest, spreek- en reisverboden en andere beperkin gen van de persoonlijke vrijheid wor den toegepast. Christenen in Duits land kunnen niet onverschillig blijven ten aanzien van wat gebeurt met do kerken in Zuid-Afrika'. A. C. Swltzar - Berkel en Rodei i1 oude ansichten - Uitgave: E ui 1 Bibliotheek - Zaltbommel. 15,90. 'Hier zien we het nieuwe gem iri huis, omstreeks 1930, met op dejii tergrond de tol op de weg naar schenhoek. Jan van den Bos was dertijd de tolbaas. Voetgangers i ten anderhalve cent per persoon len en paard en wagen knstt«h dubbeltje om te passeren, 's A E om tien uur werd het hek van i i gesloten tot de volgende morge uur.' t Dit is een van de vele karakteri c teksten uit het historisch prente F 'Berkel en Rodenrijs in oude a ten,' geredigeerd door A. C. Sï Het boekje is een blik in een den van rust, toen waterleidinj en elektriciteit ontbraken, oude en gewoonten in zwang waren i verkeer te water betekenis had. Meer dan dertig beelden van de periode van 1880 tot 193( herkenningsmelodie voor hen, d vorderd zijn op de levensavond,, inkijkboekje, dat bij jongeren "-r" dering wekt. K. Norel: Karei Commandeur, ve: La Rlvière &Voorhocve 1c. Prijs: 14,90. Uit de nalat-nschap van manusc van Norel ervaart men de roman een boerenzoon uit het Noorde i lands, die zich opwerkt tot een nationaal z.adhandeLar als eei i Nederlands verhaal. Het leven v>. invalide (één-armige) Karel-d< zetter en z'n vrouw Sijtje is doo ken van een calvinistische gees men zelden meer in na-oorlogsi ken aantreft. Norel geeft een e lisch getuigenis in de omlijstin E de vooroorlogse periode, toen reizend met de stoomtrein, z'n tiekring in het land opbouwde kens keert het beeld van hard kende mannen en vrouwen teru een rake kenschets van hun omg{ en het zich wijzigende miliei dorp en stad. De auteur besteed,, me aandacht aan de wijze, waan geslacht Commandeur de st der wordt ontboden b:j Ab Kuyper en gaat een kamerzetel ten zich vertakt. Een „toer over 'Cocksianen', met sterke, allerminst onfeilbare karakters, geld en een ongedachte status, de Commandeurs hebben gelee relativeren. De geschiedenis va koopmansgeslacht, dat mede va z'n zeer menselijke aspecten, vel1 zeker ouderen zal aanspreke^' 'Beeldende economie', door drs. van der Meer en J. Slagtcr, uitg. Agon Elscvicrs, Amsterdam t Dit boek is niet alleen bestemd leerlingen van havo en v.w.o. is ook zeer bruikbaar voor het h< Onze aandacht ging naar het e deel, dat de micro-economie behai Na een algemene inleiding en e( knopt historisch overzicht wi waarde, kosten en prijs bespr Het boek bevat, zoals de meeste ncmie-boeken, een groot aantal g 1 ken, die goede weerspiegelingen de duidelijk geschreven tekst Het bijzondere van 'Beeldende e mie' is, dat de stof op wel zeer wijze wordt gepresenteerd: de ziet de op de rechter bladzijden melde tekst weergegeven via illij ties op de linkerbladzijden. Tot lustraties behoort een aantal car van Peter Loeb. die op kostelijk*1 ze de relatie tussen theorie en tijk uitbeeldt. Dit gebruik van technieken maakt het leren tol1 prettige bezigheid. Ook het opl<1 van de bij elk hoofdstuk behor vraagstukken is met deze bijzoi visuele informatie zeer gebaat. De scribenten zetten de stof op 1 re en instructieve wijze uiteen, om kunnen de delen 2 en 3, di macro-economie en het geld, kr en bankwezen zullen behandelen, grote interesse tegemoet wordei zien. Zuidelijk Afrika O) weg naar d vrijding, vijf po-tretten van m< die bij de strijd betrokken zijn ei analyse door R. van Waesberge. artikelens-.rie verscheen eerdei Vrij Nederland en is een uitgave Vrij Nederland in samenwerking 't Angola Comité, de Anti Apartli beweging Nederland, het Interk lijk Vredesberaad, de NJG, het en School en Wereld 40 blz. - gi DIDAKTIEK - Uit 1969 dateert nu in het Nederlands verschener J dactiek, theerieën en modellen' Herwig Blaukertz. Als Aula-p uitgegeven door Het Spectrur Utrecht, prijs ƒ9.50. HOGER ONDERWIJS - Probl van het hoger onderwijs en moge oplossingen worden behandeld in andere Aula-pocket: 'Onderwijs i1 maaU onder redactie van W JJ. Woerden en anderen, 340 blz., 9,50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2