economie is 'koel maar niet koud' Bezig bedrijf EEG-landbouwprij zen 7 procent hoger Olie heeft voorrang in monetair gesprek Regeringswoordvoerder: 'oliecrisis bluf?' !ur. Investerings ank leent in gn. 'Eurco's* Eten buiten de deur in opmars EEG-commissie wil controle op prijzen van olieprodukten Moara Shira blijft bestaan DOW JONES INDEX WALL STREET WILLIG 4oi'W K\\ \RTET VRIJDAG 18 J \M Mil 1974 ECONOMIE TIN ANCIEN TIT K17 - door Nico Kussendrager [JOfNIN 'Het conjunctuur-kli maat is afgekoeld maar niet edit koud geworden'. Zo ken merkt plaatsvervangend rege- rinsgswoordvoerder in Bonn, dr. lA. Griinewiald, de huidige stand van de Westduitse econo mie. Hij is tamelijk optimis- iiscli over de staatshuishouding van onze grootste handelspart ner en meest nahije buurman: 'Een reële stijging van het na tionaal inkomen met één tot twee procent behoort naar zijn mening nog steeds tot de moge lijkheden', zegt dr. Griinewaid, als antwoord op sombere voor spellingen, dat de economie van de Bondsrepubliek dit jaar niet zou kunnen groeien als gevolg ■an de 'oliecrisis'. Deze 'crisis' noemt dr. Griinewaid 'veeleer een prijzenprobleem dan een schaarsteprobleem, maar dat is aiet aangenamer', en verder vraagt hij zich af, 'of er geen sprake is van een enorme bluf van de Arabische sjeiks en de olieconcerns.' Hoe het zij, de gevolgen van de 'cri sis' zijn voor West-Duitsland minder ingrijpend dan voor andere landen, zelfs als ze 'Arab-freundlich' zijn, zo meent dr. Griinewaid. Dit is niet al- een te danken aan de grote markt die de Bondsrepubliek vormt of aan de oliemaatschappijen als 'verdelers ran tekorten', maar vooral ook aan de vrije prijsvorming voor olie en lenzine op de Westduitse markt, waardoor deze voor de oliemaat schappijen een aantrekkelijk jacht gebied vormt. ■nergiebeleid Ondanks de betrekkelijk gunstige jositie van de Bondsrepubliek heeft literaard ook de Westduitse rege- ing een energiebeleid voor de ange termijn opgesteld. De teenkolenwinning moet worden 'ergroot tot 83 miljoen ton, zodat ze voor een deel de zware itookolie kunnen vervangen. Onder zocht wordt in hoeverre op een een voudige wijze uit kolen olie kan worden gewonnen. Het aandeel van ie olie in de energievoorziening irordt gestabiliseerd. De vorming van een staatsofiecon- :ern is in voorbereiding om een gro- iere greep op de markt te krijgen. Deze onderneming moet ontstaan uit ien samenvoeging van Gelsenberg :n Veba, twee bedrijven die de vrije >enzinemarkt in West-Duitsland gro tendeels in handen hebben. De voor gekomen samenwerking is onlangs Boor het kartelbureau verworpen, omdat het concern een 'te overheer sende marktpositie zou krijgen', naar dr. Griinewaid is van mening dat de samenwerking er toch komt. De uitspraak van het bureau is on verstandig'. Hij wijst erop, dat mi- lister Friderichs (economische za ten) de beslissing van het kartelbu reau kan vernietigen om 'redenen van nationaal belang.' Een grotere (reep op de energievoorziening pro- >eert West-Duitsland ook te krijgen door samenwerking met Iran bij de bouw van een olieraffinaderij. Dr. ïrünewald benadrukt, dat het hier- >ij gaat om een samenwerking tus- ^sen ondernemingen en niet tussen De laatste hebben alleen een bemiddelende rol gespeeld. Het streven van de Amerikaanse minis ter Kissinger voor een 'gezamenlijk westerse aanpak van de energiepro blemen' wordt er. volgens de West duitse regeringswoordvoerder, niet door doorkruist. Ook al niet omdat de contacten met Iran van een veel vroeger tijdstip dateren dan de plan nen van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Ai met al heeft de Westduitse rege ring een redelijk vertrouwen dat de gevolgen van de 'oliecrisis' voor de Bondsrepubliek zullen meevallen. In december is de olie-aanvoer 6 pro cent gedaald en voor deze maand wordt een terugloop met 10.5 pro cent en voor februari zelfs met 13.2 procent becijferd, maar volgens dr. Griinewaid kan dat zonder grote In West-Duitsland staan op het ogenblik een half miljoen auto's onverkocht bij de fabrieken. problemen worden opgevangen door bezuinigingsmaatregelen en snel heidsbeperkingen. Wèl dreigt er een. zeker tekort aan. stookolie (de prij zen zijn verdubbeld) en schaarste aan nafta, een beangrijke grondstof voor de chemische industrie, bij voorbeeld voor de fabricage van kunstvezels. Er is nu een soort 'clea- ring-systeem' voor nafta opgezet, waardoor tekorten worden opgevuld uit overschotten elders. Werkgelegenheid Wel bestaat er in Bonn een zekere bezorgdheid over de ontwikkeling van de werkgelegenheid, de lonen en de prijzen in de nabije toekomst. Op het ogenblik zijn in de Bondsre publiek ongeveer een half miljoen mensen zonder werk op een totale beroepsbevolking van 26 miljoen. Een jaar geleden waren dat er nog amper 150.000. De regering verwacht nu wel, dat de werkloosheidniet veel verder zal stijgen en wijst schattingen, dat over een paar maan den één miljoen mensen van 's staats werkloosheidsvoorzieningen zullen moeten profiteren naar het rijk der fabelen. Weliswaar zullen problemen ont staan in een vooral voor West-Duits land zo belangrijke bedrijftak als de automobielindustrie, maar een volle- dlige inéénstorting verwacht dr. Grünewald niet. Hij wijst erop, dat op het ogenblik een groot deel van de werkloosheid zit in structureel toch al moeilijke sectoren als de bouw, de textiel- en de vis- vlees- en groenteverwerkende industrieën. Als er él op grote schaal ontslagen moeten vallen zullen de buitenland se werknemers niet de eerste slacht offers zijn, zo verzekert de rege ringswoordvoerder. Wèl verwacht hij een afkalving van het bestand van 2.5 miljoen buitenlandse werkne mers doordat gastarbeiders op va kantie naar huis gaan en niet weer terugkomen en er voorlopig geen nieuwe zullen worden aangetrokken. Looneisen De naar Bondsrepublikeinse begrip pen thans grote werkloosheid is voor de vakbeweging geen reden ge weest de looneisen te matigen. Zij vindt, dat de loonpolitiek niet beïn vloed moet worden door het achter blijven van economische groei en re deneert dat de koopkracht juist ver groot moet worden om de economi sche machine draaiende te houden. Loonsverhogingen van 14 tot 18 pro cent vinden de bonden reëel, terwijl de regering niet verder wil gaan dat stijgingen van ongeveer 6 procent. Minister Friderichs heeft de eisen van de vakbeweging 'volkomen onre aliseerbaar' genoemd omdat zij niet alleen de werkgelegenheid nog meer in gevaar brengen, maar ook de in flatie verder aanzwengelen. Dr. Grünewald is wat gematigder in zijn reactie en wijst erop dat 'eisen nog geen concessies hoeven te zijn.' 'Als de bonden eisen stellen hoeft dat nog niet te betekenen dat ze ook worden ingewilligd. Er is nog alle kans dat de partijen nader tot el kaar komen.' Heeft Friderichs de werknemers ge waarschuwd niet met hoge looneisen te komen, de werkgevers heeft hij voorgehouden de prijsstijgingen bin nen de perken te houden. In het gunstigste geval zal de algemene stijging van het prijsniveau bij onze oosterburen dit jaar dichter bij de 6 dan bij de 8 procent liggen, waarvan 1.5 tot 2 procent moet worden toege schreven aan de duurdere energie. 'Het zwaartepunt van die verhogin gen zal vallen in het eerste half jaar', zo verwacht dr. Grünewald. De Westduitse regering heeft een stabiel prijspeil altijd zeer hoog in het vaandel geschreven, maar het ligt volgens de regeringswoordvoer der niet voor de hand dat er nu een prijsmaatregel komt. 'De oorzaak van de stijgingen ligt in hogere kos ten en niet in marktfactoren.' Nederlandse uitvoer Nog niet de 'oliecrisis' maar wel de Dr. Grünewald prijzenprobleem economische afkoelingsmaatregelen die de regering in Bonn vorig jaar februari nam, hebben ertoe geleid dat de Nederlandse uitvoer van in- dustrieprodukten naar onze ooster buren vorig jaar achterbleef bij die van 1972. In totaal bedroeg de Ne derlandse export naar schatting ƒ20 miljard. Tot oktober was de toena me gemiddeld 18 procent. Vóór au gustus lag dit percentage hoger, daarna begon het in te zakken door het effectief worden van de afkoe lingsmaatregelen. Bleef de industriële uitvoer achter (er werd weliswaar voor eenzelfde- bedrag uitgevoerd als in 1972, maar gezien de prijsstijgingen moet er sprake zijn van een reële achteruit gang), de export van aardolie, aardo- lieprodukten en ook aardgas nam met 40 procent toe en ook de uit voer van agrarische produkten steeg meer dan middelmatig. Deze voorlo pige cijfers zijn afkomstig van dr. G. Hatje, voorzitter van de Nederlands- Duitse Kamer van Koophandel. Hij wijst er op, dat' het achterblijven van de industriële export niet bete kent dat de concurrentie-positie van Nederland is verslechterd.' De goederenstroom van Duitsland naar Nederland had vorig jaar naar schatting een waarde van ƒ17 mil jard, een stijging van ongeveer 20 procent. Voor het totale goederen verkeer tussen de twee landen wordt dus 37 miljard becijferd, te gen 33 miljard in 1972. Investeringsanimo Minder goed was het ook vorig jaar weer gesteld met de animo van Westduitse ondernemers om in Ne derland te investeren. Ondanks voortdurend optimische geluiden blijkt de lust bij onze oosterburen om hier te landen projecten op te zetten niet overmatig groot. 'Van huis uit zijn de Westduitse onderne mers nogal voorzichtig', zo meent dr. Grünewald. 'Per slot van reke ning is hij tot tweemaal toe na melijk na de beide wereldoorlogen zijn investeringen in het buiten land kwijt geraakt. Bovendien lag er in de Bondsrepubliek zelf een ge weldige markt open voor het be drijfsleven zodat er weinig reden was de grens over te gaan. Thans begint daarin een zekere ver zadiging op te treden, zodat nu wel licht de blik meer naar het buiten land en met name naar Nederland gericht zal worden. Ook de ontwik keling van de EEG draagt daar het haren aan bij.' Opnieuw een opti mistisch geluid van dr. Grünewald, een optimisme dat in zijn betoog voortdurend doorklinkt. 'Ik meen dat de problemen groot zijn en dat we een zeer onzekere periode tege moet gaan, maar is géén reden daar buitensporig somber over te doen en Alle vertrouwen te verliezen.'. tUSSEL De Europese Investe- ngsbank heeft een overeenkomst ge kend betreffende de uitgifte van n obligatielening. Het gaat hier om tweede lening in zogeheten Eurco's luropean Composite Unit), de som n bepaalde vaste bedragen die lui- n in alle geldsoorten van de EEG- Istaten. De eerste lening in Eurco's erd in september 1973 uitgegeven. e Eurco is als volgt samengesteld: 9 D mark, 1,2 Fr. fr. 0,075 Pond erling, 80 Lire, 0.35. 4,2 B. fr, 0,2 Cense kronen, 0,005 Iiers pond en 5 Lux fr. Gedurende de gehele loop- id komt in de samenstelling van de urco geen verandering. De waarde Sn de Eurco in een bepaalde geld- ort is gelijk aan de som van de te- üiwaarden van de op basis van de idende wisselkoersen in die geld- K>rt omgerekende bedragen aan Eu- 'Pese geldsoorten die samen de Eur- vormen. ij de eerste lening in Eurco's ging it om 30 miljoen, maar de nu uitge- hreven lening omvat 60 miljoen urco's. e obligaties hebben een looptijd van California gaat reorganiseren UTRECHT Californië in Harder wijk (onderdeel van het Akzoconcern) is van plan het verkoopapparaat te gaan reorganiseren. Het bedrijf zegt daartoe genoodzaakt te zijn door de marktontwikkeling en de zich snel wijzigende structuur van de handel Bij de reorganisatie zijn 40 van de ca. 300 werknemers betrokken. Twaalf maximaal vijftien jaar en een jaarcou pon van acht pet Ze worden pari aangeboden. Voor de inschrijving is als geldsoort de dollar gekozen. De aflossing van de lening gebeurt in vijftien jaarlijkse termijnen door in koop van obligaties, maar niet boven pari. Niet ingekochte obligaties wor den op de vervaldag betaalbaar ge steld. De EIB heeft het recht alle in omloop zijnde o' ligaties vanaf 1979 in hun geheel vervroegd af te lossen. De obligaties worden op de beurs in Luxemburg genoteerd in procenten van hun nominale waarde. zijn werkzaam op het kantoor, 28 ma ken deel uit van de buitendienst. Gp- tracht zal worden deze 40 werknemers een functie te geven in een van de andere Akzo-bedrijven. Het overleg hierover met de vakbonden en de be trokken ondernemingsraden heeft gp- leid tot een bevredigende regeling voor het daarbij betrokken personeel De heer J. van der Laan van de In dustriebond NVV verklaarde dat het niet in de bedoeling ligt ontslagver- gunningen aan te vragen. Hij toonde zich tevreden over de gemaakte af spraken. Produktiestijging bij Batavus HEERENVEEN De rijwiel- en bromfietsfabriek Batavus Intercycle te Heerenveen heeft de afgelopen drie maanden circa 70 procent meer fiet sen verkocht dan in de vergelijkbare periode van 1972. Volgens de directie houdt de vraag onverminderd aan. Om aan de grote vraag te kunnen vol doen is het personeelsbestand uitge breid. Europese Commissie stelt voor: STRAATSBURG De Europese Commissie zal aan liet Europese Parlement voorstellen de EEG-landbouwprijzen dit jaar met ze ven procent te laten stijgen. Dit is uit welingelichte bronnen ver nomen. Wel valt volgens de directie te ver wachten dat het, gezien de sterke stij ging van grondstoffenprijzen en geïm porteerde onderdelen, noodzakelijk zal zijn de prijzen aan te passen. De tot dusver opgetreden kostenstijgingen konden grotendeels worden opgevan gen door de fors gestegen najaarspro- duktie en verkoop. Textielbedrijf sluit: ontslag voor 35 man OSS Sanders in Oss, fabrikant van heren en jongensbovenkleding, zal 35 van de 135 personeelsleden ontslaan wegens herstructurering van het be drijf. Met de vakbonden is een rege ling getroffen. Het personeel, dat weg moet bestaat voor een groot deel uit part-time medewerksters. Volgens een woordvoerder van de Industriebond NKV is de reorganisatie nodig om de werkgelegenheid van de overblijvende personeelsleden niet in gevaar te brengen. 'Verzet tegen de plannen was weinig zinvol', zei hij. Het bedrijf heeft de ontslagaanvragen al inge diend bij het gewestelijk arbeidsbu reau. De voorstellen van de Commissie zijn in het algemeen precies dezelfde als die van Pierre Lardinois, lid van de Europese Commissie belast met land bouwzaken. Alleen diens voorstel om de overschotten in de melkproduktie te belasten is enigszins verzacht. De Raad van Ministers zal de volgende week over de plannen van de Com missie beslissen. Het aantal werknemers in de EEG, dat niet uit lidstaten afkomstig is, is tot bijna 4,5 miljoen gestegen, aldus heeft de Europese Commissie bekend gemaakt in antwoord op vragen van een Gaullistisch lid van het Europese Parlement, Pierre Bernard Couste. De Commissie maakte in zijn antwoord geen gewag van de stijgende olieprij zen en de mogelijke werkloosheid daardoor, waardoor de vraag naar bui tenlandse arbeiders zou kunnen dalen. West-Duitsland laat sinds november al geen buitenlandse werknemers uit niet-EEG-landen meer toe. Uit de cijfers die de Commissie in haar antwoord verstrekt blijkt dat in de afgelopen vijf jaar het aantal bui tenlandse werknemers uit landen bui ten de EEG in de oorspronkelijke zes EEG-landen is gestegen van 2 naar 3.5 miljoen. West-Duitsland heeft er 1.778.000. Fran' rijk 1.483.000. Bij deze cijfers zijn Italianen die in andere EEG-land°n werken niet meegeteld omdat Italië lid is van de Gemeen schap. In West-Duitsland werken in totaal 2.600.000 buitenlandse werkne mers. Uit Turkije komen de meeste buiten landse werknemers in de EEG. In West-Duitsland alleen werken reeds 528.000 Turken, gevolgd door 446.000 Joegoslaven. Frankrijk heeft 450.000 Algerijnen, 380.000 Portugezen en 270.000 Snanjaarden. De Commissie zei niet te beschikken over cijfers met bet-ekking tot vrou wen en kinderen. De buitenlandse ar beiders met hun gezinnen zouden in totaal ongeveer 10 miljoen persoren tellen, zo wordt geschat. VS eisen prijsverlaging in Rome ROME De financiële problemen, die voortkomen uit de verhoging van de olieprijzen zijn voor vele landen niet te tillen. De olieproduce rende landen moeten dit erkennen en met de rest van de wereld mee werken om de problemen tot hanteerbare proporties terug te brengen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Wij Nederlan ders gaven vorig jaar ongeveer 3.2 miljard uit aan eten bui tenshuis. En als de groei zo doorzet zal dat in 1980 ongeveer 5,5 miljard zijn, zo heeft het Amsterdamse onderzoekbureau Ecoplan becijferd. De horeca neemt met een omzet van ƒ2,13 miljard bijna twee derde voor zijn rekening, terwijl bedrijven en instellingen met een omzet van j'i,06 miljard goed waren voor een derde van de markt. In werkelijkheid is het aandeel van bedrijven en instellingen groter dan uit de geldomzetten blijkt, doordat zij tegen lagere prijzen verkopen. Volgens Ecoplan werden in ons land in 1973 alleen al rond de 1 miljard hot snacks (kroketten, frikandellen, gehakt ballen, enz) geconsumeerd. Geconsta teerd wordt een sterke interna tionale tendens in de eetge woonten van de consument, zo wel als in het aanbod. Behalve de Amerikanen hebben vooral de Britten de laatste paar jaar ?en steeds grotere greep gekre gen op de Nederlandse voe- dingsmarkt via overnamen en deelnemingen in Nederlanse be* Jrijvan enerzijds en via intro ductie van franchise formules anderzijds. Zo heeft bijvoor- oeeld het Engelse Lyons-con cern via overname van Hom burg en Beckers een aanzienlijk deel van de hot-snacks-markt in handen gekregen. Dit zei de Amerikaanse minister van financiën George Shultz tijdens een bijeenkomst van twintig ministers van financiën en presidenten van centrale banken. De vergadering staat onder auspiciën van het Internationale Mo netaire Fonds. Eerder deze week zijn deskundigen uit de twintig landen het in principe eens geworden over de stichting van een fonds, waaruit de landen, die door de gestegen olieprijzen het zwaartst getroffen zijn. Shultz echter, nam in zijn rede een hard standpunt in en zei, dat men geen enkel voorstel moest aannemen, dat uitgaat van ver hoogde olieprijzen. Later stelde de Duitse minister Schmidt en de Cana dese minister Turner zich achter dit standpunt. De Franse minister Gis- card d'Estaing echter, hield zijn mond tijdens de discussies. Leden van de Amerikaanse delegatie maakten duidelijk, dat een verlaging van de olieprijs voor de VS de hoogste prio riteit heeft. De VS vindt echter Algerije, dat ook lid is van de Groep van twintig als te genstander op haar weg. De Algerijn se minister Mahroegh zei in Rome, dat de hogere olieprijzen nog maar het begin waren van algemene prijsverho gingen voor grondstoffen, afkomstig uit de ontwikkelingslanden. Hij recht vaardigde deze ontwikkeling, omdat de handelsverhoudingen tussen de in dustriële- en ontwikkelingslanden te lang in het nadeel van laatstgenoem den zijn geweest. Volgens Marough zou de Groep van twintig het er una niem over eens zijn, dat de hogere olieprijs geen excuus mag zijn om BRUSSEL De Europese Commis sie. het dagelijks bestuur van de EEG, wil een controle op de prijzen van olieprodukten in de EEG om te voorkomen dat de prijzen in de lidsta ten van de gemeenschap te ver uiteen gaan lopen. De regeling zal worden voorgelegd aan de Europese minister raad. Ze maakt deel uit van een pak ket van maatregelen in verband met de energiecrisis, waarover voor eind februari een oordeel van de raad moet komen. Als het commissievoor stel het in de raad haalt, krijgen de EEG-instellingen de bevoegdheid om, zonodig, in te grijpen. De lidstaten zullen in het kader van zo'n systeem verplicht zijn de Europese Commissie volledig te informeren over het prij- zenverloop. Algerije heeft gisteren zijn lijstprijs voor ruwe olie met 75 procent ver hoogd tot 16.21 dollar per vat van 159 liter. Sinds november vroegen de Al gerijnen 9.25 dollar. Algerije was het enige lid van de OPEC, dat zijn prij zen nog niet had verhoogd sinds op de zes Golfstaten daar kort voor Kerstmis mee begonnen. De nieuwe lijstprijs (de notering, waarop belas tingen zijn gebaseerd, dus niet de werkelijke marktprijs) gaat met te rugwerkende kracht in op 1 januari. De directeur van de Perzische natio nale gasonderneming zou met Duitse autoriteiten en Duitse bedrijven on derhandelen over de aanleg van een gaspijpleiding ter waarde van twee miljard dollar. Via deze leiding zou Perzisch gas worden vervoerd naar Turkije, Griekenland, Joegoslavië, Roemenië, Oostenrijk, West-Duitsland, Italië, Frankrijk en andere geïnteres seerde landen, die ook kunnen deeLne- men aan het nog te vormen consorti um. Bij de onderhandelingen over dit project zijn ook functionarissen van British Petroleum en de Nederlandse Aardoliemaatschappij betrokken. Bei de maatschappijen onderhandelen. Japan en Irak hebben in Bagdad een contract getekend, waarbij Japan een lening van 1 miljard dollar zal ver strekken. Irak zal het geld gebruiken voor het bouwen van een olieraffina derij, een fabriek voor het vloeibaar maken van gas en andere industriële vestigingen. monetaire hervormingen door te voe ren. Deze uitlating staat echter tegen over die van het merendeel van de geïndustrialiseerde landen, dat vindt, dat belangrijke hervormingen voorlo pig op de lange baan geschoven moe ten worden. Toch schijnt er op het gebied van het geldstelsel wel iets bereikt te worden in Rome. De ministers hebben giste ren vorderingen gemaakt bij het plan de speciale trekkingsrechten voortaan te baseren op een gemiddelde waarde van veertien munteenheden en niet meer op goud. Men verwacht vandaag een akkoord hierover, evenals over een raad van IMF-ministers, die in de plaats moet komen van de raad van 130 centralebank-presidenten. Het IMF kan daardoor slagvaardiger wor den. Frankrijk, dat grote goudvoorra den heeft, stribbelde aanvankelijk te gen het plan de trekkingsrechten niet meer op goud te baseren. Het schijnt zich nu echter te hebben neergelegd bij het feit, dat goud niet meer reëel is als basis voor een geldstelsel. Na het uitbannen van het goud kunnen de centrale banken dit edele metaal tegen marktprijzen op de vrije markt verkopen. De goudprijs is gisteren verder geste gen en nadert nu de recordhoogte van juni 1973. In Parijs werd het zeven maanden oude record zelfs gebroken met een prijs van 132,30 dollar per ounce, een stijging van 4 dollar sinds de vorige dag. Londen noteerde 129.50 dollar. 3 dollar). Volgens handela ren in Parijs hebben speculanten zich van de dollar (die vorige week specta culair steeg) naar het goud gekeerd. Ook mogelijke betaling in goud aan Arabieren speelt een rol. In Amster dam werd de notering voor een kilo goud vastgesteld op 12.120/12.420 (was 11.730/12.030). De dollar was gisteren weer iets ho ger. In Amsterdam steeg hij 2 cent van 2,934 tot 2,954. De slotnotcring in Frankfurt van DM 2,8325 beteken de een stijging van bijna 3 pfennig. Het pond sterling was overal wat in herstel. ENSCHEDE Het cosmetisch be drijf Acis Moara Shira Benelux En schede is definitief gered. Het bedrijf is door Aero Holding in Zwitserland overgenomen van het Westduitse Preussag-concern. De Nederlandse re- gering verleent steun via bepaalde loongaranties voor het komende jaar, alsmede een subsidie voor het eventu- ele verlies in 1974. De hoogte van de garanties wilde men nog niet meede len. Het personeelsbestand dat sinds de berichten van de sluit ng is teruggelo- - pen van 280 tot 220 vaste werknemers blijft gehandhaafd. Ook de tiendui- zend consulentes die de directe ver koop in de Benelux verzorgen kunnen aan het werk blijven. De personeels vermindering vond hoofdzakelijk plaats in de raagazijnafdeling. In Aerojholding zit een groep groten deels Nederlandse anonieme beleg-" gers. De eventuele winsten van de eerstkomende jaren zullen aangewend worden voor de versterking van de vermogenspositie van het bedrijf. De naam 'Acis Moara Shira' zal verande ren alleen in 'Moara Shira.' Over de overneming van het Duitse, deel van het cosmetica-concern wordt nog onderhandeld. NED. FONDSEN IN NEW VORK Kon. Olie noteerde gisteren 8 33%-33% f32'i- Unilever S39»3-40'i .39%-40%). Philips I 12H-12% (12-Vi) en KLM S 24% *24»;) Opgave DuPont-Wulston Koersen in Montreal 11 '1 14 I BOMS 192 1 90 Dom Tar Chom 21% 22 Husky 23 22 H Nat. Gas 9 9% Mass Ferguson 17 17'. Nat. Resources 5 16L 5 19L Shell Canada 18% 19% Indust. Sporen I till. Obl. «tod* 15 jan. 846.40 191.16 92.41 73.15 712 7 16 jan. 856 C9 192.59 92.89 73.23 707.5 17 jan. 872.16 193.98 92.98 73.22 709.2 15 jan. 13.250 15.550 1.750 815 589 16 jan. 14.933 15.790 1.758 947 456 17 jan. 21.040 18.150 1.811 1.119 382 NEW YORK 16/1 17/11 Ford Motor 43% 45% Kruehaiit 23 23'4 AL'F Industrie 58% 59% \lreo 14 13s; Gen KleclrlC 62% 63 Allied Chemical 46s, 46% Gen Fmni> 23s- 25'6 Alum Co of Am 74% 76% Gen Minors 50 52 American Biaud» 33% 36% Gen I'uhl (Mil 19% 2n American Can 25% 26% Gen Tel lei 24', 26% Am Lyanmiid 21 Gellv till 25s; 147% Am Elecir Power 26% 26% Gllette 146' 34 Am \l-tal Climax 4S% 49% Gimhel Kroiher* 3' 17'-. Goud veal 1 aid H 16% 23 Am Smell C Kef 23% 2::' i Gulf Uil 23% 24% Am Tel Tel 50'.. 50% Ainpex 3% 4 Illinois Anaconda 27% S", Central Ind. 21% 21% Armcn Sieel 23% 83% Insllco S% 8s; Atlant. Kichlleld 100 99% lni Btisin Mach 243% 250si Bendis 24'j 24% Bet hl -Steel 33 35s!, Buelr.-g 12% 13% Burlington Ind. 21% 22% Can Pacafic Ky 16% Celanese 3C Chase Manhattan i' Che.-i.ie Syatern 60% Chry-ler 17% Cities Service 57% Colgate Palinohve !1T| Colt Industries Con iiivr b'disn Cutis Edison Cuut Can ight ColliUil Curti! curtlss Mnghi Dart Ind Deere ai.«1 Co Dow Cheon 18% S«4 21 20 20% 23 23% 48% 41 10% 12% 1»% 17% 17s DU I tli taslmari Kodak 106% 108% First Nat city 41% 42% Uil Paper Int Tel fel Martin Marietta 14% 15 May Dep .stores 22»j 23 McDonnell in.uula 16s, 17% 10% 40'', 31', 13', 13% 13 12% 34'34% 12% 13% >lm 12% 13% Pac Gas and K1 23 23% Perm Centra) 3 7% 69 89% Phelps Dorlee 46% 46 Philip Morris lit 114»., 51 5S' j Procter Gainbl 88 89% KCA 1*% 18% Hepulilic Steal rtevi.nld* 1 rid 11% 42% Roval Dutch Petr 32% 33% Santa Ff Irid Sears Roebuck Shell ml sou.hero Southern Pacific Railway Sperrv Hand stand Uil Call» Stand Uil indians txxor, Corp Siuden.ker Worth sun uil "is 50% 40% 51 32% 31% '8% 98% 89% 90% 38% 38% 54% St 39% 34s. 35'i 8 S% Admiral Corp. AlleiiKhenv Pow 6 Akron* Am Standard Amstcd ind 11s* 11% 21 20s. 19s, 20 11% 11% 43s-. 43% Ball It Ohio Bavuk Cuara 49% 49 5% 5% Can Breweraa Ceiro Chadhourn Goth Chase Select Fd Columbia Gaa Cominco Cont. Telephone 3% 13 15% 1% 1% 8.77 1.77 26% 27% 33% 34% 17% 17% i'iucr ''"rp. 54 55% •.en Cigar 12% 13 Nat Can 7*. A" Centr A 1» 10% till Bank tut Ktc uSb 9.08b V "h Wr-I H 7' 73% inl Fl»v Fr.e 74%0»»na N A.n Philips Co 19*, 20 Int Kaper uil 49'i 49 occidental p«u 12', 12% •rtervpwr 20.80 20.90 Pacific Licht 20% 20 i-u"LC Steel - 17*» Kansas Citv Ind - 12% Reliance Group 9. 9% Kan-as Power 19% 19% KI.M 24% 24% sia.uard H'ar.Os 47% 49 Kroger 74 73% Statharo Ind. 11 U% Lone Star Ceioen 17% 17% land* 29 20% Lt lunar. 14% 13% 1 Mui. Els.tr It 15% 1 r.llro rps 9% 8% Piled U.s 13 2;-. Jadisuu Fund 9% 9», W ester r if it»rp '8% U<£

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 17