Universiteit van Djakarta is bezet 1 Noorwegen vermoedt net van Israëlische agenten in Europa De ABN vraagt of u even 'n zonnige vakantie komt uitzoeken. Nixon weigert zich door FBI-agenten te laten ondervragen Moskou wil noodlijdende Galitsj niet laten gaan anaka: elk land heeft zijn gewoonten (er ontvoerd Moordcomplot intdekt Migemene Bank Nederland i_ vakantiereizen Masmoudi wijt zijn ontslag aan de VS Onthullingen tijdens proces in Oslo Heath wacht nog met verkiezingen Kidnap in Italië Conferentie over troepenvermindering nog altijd in impasse Conferentie door ruzie over naam Golf uitgesteld ROUW/KWARTET VRIJDAG 18 JANUARI 1974 BUITENLAND T7 K13 (JAKARTA, TOKIO (Reuter, AFP, AP, UPI, DPA) Militairen hebben gisteren de campus van e universiteit van Djakarta bezet, kort nadat de Japanse premier Tanaka uit Indonesië naar Japan Lg teruggekeerd. Volgens opgaven van de ziekenhuizen zijn bij de rellen van de voorgaande dagen 3 mensen omgekomen. In de ziekenhuizen liggen nog ongeveer 50 jonge mensen met kogelwonden if verwondingen door bajonetsteken, stenen en glasscherven. Sacharow vraagt Westen steun [resident Soeharto heeft een bijeen komst van zijn kabinet belegd om de [ebeurtenissen te bespreken, die aan hankelijk een anti-Japans karakter ILFAST (UPI, AFP) —Een 32-ja- Noordierse protestant, Robert jell, is in de stad Carrickfergus, een lustplaats op 8 kilometer ten noord- asten van Belfast, ontvoerd. Hij reed i zijn auto van zijn werk naar huis. jell was in oktober van het vorig (ar bekeurd wegens overtreding van vuurwapenwet en zou eerstdaags lorkomen. Men acht het niet uitge- ioten dat protestantse extremisten de (ïtvoering op hun geweten hebben te voorkomen dat Bell uit de •hooi klapt. EW DELHI (Ap) De politie van nbay heeft vijf mannen gearres- lerd die ervan beschuldigd worden tn moordaanslag te hebben beraamd leiders van de Congrespartij van •emier Gandhi. De mannen wilden doen door bommen in het Indiase irlement te gooien. hadden. De betogers richtten zich ech ter niet alleen tegen het Japanse 'eco nomische imperialisme', maar ook te gen het beleid van de Indonesische regering. Gisteren was alles rustig in- Djakarta. Er reden zelfs Japanse au to's. Het nachtelijk uitgaansverbod is nog van kracht. In totaal zijn meer dan 200 arrestaties verricht. Onder de arrestanten is de journalist Hadje Prinsen, voorzitter van de Liga voor de rechten van de mens. Hij is van Nederlandse afkomst, maar sinds 1950 is hij Indonesiër en heeft gewerkt als correspondent van de NCRV en enke le Nederlandse dagbladen. nomische ontwikkeling van dat land te belemmeren. In het stuk wordt te vens aangedrongèn op regionale sa menwerking in Zuidoost-Azië en het gebied van de Stille Oceaan. MOSKOU (AP, Reuter) De Russische kernfysicus Andrej Sacha row, zijn vrouw Jelena en de schrijver Wladimir Maximow hebben in een open brief aan de internationale PEN-club en de Europese schrij versbond steun gevraagd voor de Russische schrijverAlexander Galitsj. Begrip Streng Na afloop van het kabinetsberaad zei minister van voorlichting Masjoeri Sa- led dat streng zal worden opgetreden tegen degenen die verantwoordelijk zijn voor de onlusten. Woensdag had den tienduizenden in Djakarta hun woede gekoeld op de weinig populaire Chinese minderheid. Zij vernielden winkels en vermaakscentra. Er waren toen veel minder studenten onder de betogers. De studentenleiders hebben zich van de acties tegen de Chinezen gedistancieerd. De Japanse premier Tanaka heeft gis teren na aankomst in Tokio een bij eenkomst van zijn kabinet belegd. Voor zijn vertrek uit Djakarta, waar hij vier dagen lang in het gastenver blijf van de Indonesische regering verbleef, werd een Indonesisch-Japans communiqué gepubliceerd. Daarin staat dat Japan de ontwikkelingssa- menwerking met Indonesië zal uit breiden, zonder de onafhankelijke eco- Tanaka heeft in het beraad met zijn ministers gezegd dat Japan zich meer moet inspannen om het wederzijdse begrip tussen Japan en Zuidoost-Azië te verbeteren. Zijn tiendaagse reis door de Filippijnen, Thailand, Singa pore, Maleisië en Indonesië ging ge paard met talrijke betogingen tegen het 'economisch imperialisme' van Ja pan. Alleen in Manilla bleven demon stralies achterwege. Het felst waren de betogingen in Djakarta. De premier zei dat hij de demonstra ties niet zo erg had gevonden. Elk land heeft zijn eigen gewoonten, tra dities en godsdienst. Als er onbegrip is tussen Japanse bedrijven en de plaatselijke bevolking moet Japan re kening houden met deze verschillen en het wederzijdse begrip bevorderen, aldus de Japanse premier. Eerder had een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Tokio gezegd dat Japan voortaan meer nadruk zal leggen op ontwikke lingshulp door de overheid, en niet zozeer via de particuliere ondernemin gen. De klachten van de landen van Zuid oost-Azië houden onder meer in dat de Japanse uitvoer naar deze landen veel groter is dan de invoer. Japanse bedrijven bekommeren zich alleen om hun eigen belang en niet om dat van het gastland. Indonesische demonstranten juichten, toen een massagecentrum van een Chinees in Djakarta afbrandde. Politie kwam even later de be togers verjagen. Zij schoot met scherp. WASHINGTON (Reuter, UPI, AP, AFP. DPA) President Nixon heeft medewerking toegezegd aan het onderzoek, dat de FBI op ver zoek van de speciale officier van justitie voor de Watergate-affaire Leon Jaworski zal instellen naar de oorzaak van een 'gat' van meer dan 18 minuten op een bandje met een conversatie tussen Nixon en een van zijn voornaamste medewerkers, Bob Haldeman. De president weigert echter door FBI-agenten ondervraagd te worden. Watergate-rechter John Sirica heeft gezegd 'e overwegen, de kwestie voor te leggen aan de Grand Jury, die de tenlastelegging in het Watergate- schandaal •■oorbereidt. Deze jury kan vervolging aanbevelen van degenen die naar haar oordeel verantwoorde lijk zijn voor het verdwijnen van de tekst en de loop van het recht hebben belemmerd. In het Congres wint naar gemeld ADVERTENTIE Keus volop. Nu nog wel. Maar het is zomer vóór u 't weet De reisgidsen liggen klaar. Kom. wordt de mening veld dat Nixon de Republikeinse partij schade doet en dat hij spoedig in staat van beschuldi* ging moet worden gesteld, opdat kan worden vastgesteld of hij al dan niet schuldig is. Een lid van het Huis van afgevaardigden (dat dit jaar in zijn geheel moet worden herkozen) heeft een nieuwe resolutie aangekondigd, gericht op 'impeachement' (aanklacht en vervolging) van Nixon. Het is Ro bert Leggett, een democraat uit Cali- fornië. Onwettig Zijn resolutie is gebaseerd op twee onwettige daden van de president, nl. belemmering van een onderzoek van de FBI naar de ware toedracht van de Watergate-afaire en goedkeuring van een plan, dat een machtiging bevat voor een inbraak. Volgens een Harris-onderzoek zijn de meeste Amerikanen van mening dat Nixon een stadium heeft bereikt, waarin hij zijn functie niet langer doelmatig kan uitoefenen en dat hij voor het welzijn van het land moet aftreden. Slechts 30 procent is het nog met hem eens. De belastingbetaler, die de feiten over de inkomstenbelasting van Nixon aan de pers heeft doorgegeven, heeft ont slag genomen, nadat hem was gezegd, dat hij ontslagen zou worden. Zijn identiteit is niet bekend gemaakt. De rechercheur die hem ontdekt heeft, kreeg een beloning. Op 29 januari zal Nixon in de jaarlijkse State of the Union-boodschap het Congres toespre ken. Galitsj, die twee jaar geleden uit de Russische schrijversbond is gestoten is door het Kremlin verboden het land te verlaten om in de VS familie leden op te zoeken. Galitsj. een joodse Rus, had aldus Sacharow te horen gekregen dat hij om 'ideologische re denen' niet naar Amerika mocht. De reden voor Galitsj uitstoting uit de schrijversbond en uit de bond van filmmedewerkers was destijds dat hij andere joodse Russen zou hebben aan gezet net land te verlaten en naar Is raël te emigreren. In de open brief schrijven de Sacha- rows en Maximow: 'Al twee jaar heeft deze wakkere man, die aan een ernsti ge hartkwaal lijdt, moeten leven on der scnier onleefbare voorwaarden en voor zijn dagelijkse bestaan moeten vechten. Pas toen hij met absolute ar moede werd geconfronteerd diende hij het verzoek in om in Amerika fa milieleden te mogen bezoeken en daar 'n rustkuur te ondergaan. Op 14 janu ari werd Alexander Galitsj op een Mos kous visumbureau ontboden. Daar kreeg hij in aanwezigheid van een in burger geklede man, te horen dat hij de reis om 'ideologische redenen' niet zou mogen maken.' 'MENSENRECHTEN' Gaiitsj is 55 jaar oud. Hij heeft ge dichten en satirische liedjes geschre ven, die hoewel zij nooit zijn uitgege ven toch bij miljoenen jongeren in de Sowjet-Unie bekend zijn. In de open BEIROET, WASHINGTON (Reuter. UPI, AFP). De zondag door presi dent Bourguiba ontslagen minister van buitenlandse zaken van Tunesië, Mohammed Masmoudi, heeft in vraag gesprekken met het Libanese blad Al Nahar en het Frans- blad Le Figaro zijn plotselinge ontslag geweten aan Amerikaanse druk, omdat de Ameri kanen hem 'zijn buitengewoon goede betrekkingen met de Palestijnse ver zetsbeweging, zijn pogingen om China in de VN te krijgen en zijn erken ning van Noord-Vietnam en van de regering van het afgezette Cambod jaanse staatshoofd prins Sihanoek' zouden verwijten. Masmoudi ontkende dat hij de Unie met Libië op zijn 'eentje had doorgedrukt. Bij de be sprekingen daarover zouden aan Tu nesische kant drie andere ministers, de voorzitter van de (regerende) Des tour-partij en vertegenwoordigers van premier Nouira en hemzelf hebben deelgenomen. Hijzelf zou veel meer gevoeld hebben voor een fusie met Algerije, maar president Bourguiba koos voor Libië, nadat de inleidende gesprekken daarover met president Boumedienne op niets waren uitgelo pen. Zijn ontslag had dan ook niets met de fusie met Libië te maken. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de beschuldigin gen van Nouira ten stelligste ontkend en verklaard dat men altijd de beste betrekkingen met Masmoudi had on derhouden. door John Chadwick In de Noorse hoofdstad Oslo is een proces aan de gang tegen een zestal Joden, die ervan worden verdacht een Arabier te hebben doodgeschoten. De Arabier, een Marokkaan, zou tot een Pa lestijnse verzetsbeweging hebben behoord. In Noorwegen wordt aangenomen dat de daders v ande moordaanslag leden zijn van de Israëlische veiligheidsdienst en dat deze dienst een omvang rijk netwerk in Europa heeft opgebouwd. In de eerste week van de rechtzit ting heeft het openbaar ministerie bewijsmateriaal aangedragen voor de stelling dat er sprake is van gehei me Israëlische operaties, die zich uitstrekken over diverse landen. Blijkens de uitlatingen van de be klaagden zelf, worden er in Israël plannen gemaakt voor acties tegen Palestijnse guerrilla-operaties en de ze plannen worden uitgevoerd door teams van veiligheidsfunctionaris sen, die diverse talen beheersen, uit stekend bij kas zitten en die in vele hoofdsteden kunnen beschikken over appartementen en flats. Aangenomen wordt dat het proces dat in Oslo wordt gevoerd vérstrek kende gevolgen zal hebben en ook elders tot gerechtelijk optreden zal leiden. Interpol is sterk op de voor grond getreden nadat de zes be klaagden. onder wie twee vrouwen, werden gearresteerd na het dood schieten van Achmed Bouchiki in het skicentrum Lillehammer in juli. Bouchiki was ogenschijnlijk een rus tig levende restaurant-bediende die met een aardig Noors meisje was ge trouwd en die inmiddels vader was geworden. Maar volgens de beklaag den zou Bouchiki een geheim agent zijn geweest van de pro-Palestijnse Zwarte September-orgamsatie. Zwarte September heeft zich verant woordelijk gesteld voor acties als de massamoord op Israëlische atleten tijdens de Olympische Spelen van 1972 in Mlinchen en voor de moord op de Jordaanse premier Wasfi Teil, die een jaar eerder op de trappen van de Sheraton Hotel in Cairo werd neergeschoten. Naast de activiteiten van zowel Ara bieren als Israëli's in Scandinavië is tot dusver tijdens het proces geble ken dat er in heel Europa een mee dogenloos schaakspel van Midden- Oostenpolitiek wordt gespeeld. De Parijse politie heeft een code ontcij ferd in een notitieboek dat van een van de beklaagden was. Op basis van de gegevens ontdekte de politie ze ven appartementen, die door Israëli sche agenten in Parijs zouden zijn gebruikt, aldus de Noorse officier van justitie. Een Algerijn, Ben Omane genaamd, werd door de Israëli's geschaduwd tot bij JJouchiki's huis in Lilleham mer en beweerd wordt dat deze Omane vanuit Ierland heeft geope reerd. En de justitie in Rome heeft onthuld dat tegen de zes. die nu in Oslo terechtstaan, in Italië reeds een onderzoek aan de gang was in ver band met de moord op een man van Al Fatach in Rome, Wail Abdel Zu- aiter, die in 1972 was gepleegd. Gehmer De Noorse justitie heeft eerst ge tracht te bewijzen dat de 36-jarige Abraham Gehmer. de voormalige eerste secretaris op de Israëlische ambassade in Parijs, de belangrijk ste sleutelfiguur in de Noorse opera tie is geweest. Maar Gehmer en an dere beklaagden hebben hardnekkig ontkend meer te zijn dan pionnen in een missie waarvoor iemand an ders de opdrachten gaf. Gehmer, een omvangrijke man met een baard, beschrijft zichzelf als een student in de politieke wetenschap pen. Maar hij bekende tenslotte, na zes maanden van kennelijk eenzame opsluiting in de gevangenis, dat hij in feite niet Leslie Orbaum was, on der welke naam hij in juli met een vals Brits paspoort Noorwegen was binnengekomen. En een van de an dere beklaagden. Dan Aerbel, een Deense zakenman, liet tijdens het kruisverhoor in de openbare recht zitting vallen dat Gehmer een func tie had bij het Israëlische ministerie van defensie. Het bewijsmateriaal met betrekking tot de activiteiten van de beklaag den is voor het grootste deel achter gesloten deuren verzameld. Het pro ces speelt zich af in een zaal zonder ramen, die bewaakt wordt door met geweren bewapende politiemannen, met bontmutsen op, met kogelvrije vesten aan en met speurhonden bij de hand. In het winterse Oslo jagen de sneeuwstormen regelmatig langs het gerechtsgebouw terwijl de be klaagden onder het geluid van gil lende sirenes worden voorgeleid. Het is een merkwaardig klimaat voor een rechtzaak dat zijn oor sprong vindt in de hitte van het Midden-Oosten. Noorwegen is Israël, evenals zijn Scandinavische buurlanden, traditio neel gunstig gezind geweest, hoewel onder studenten en linkse groepe ringen de sympathie voor de Arabi Onder zware politiebewaking wordt een van de vrouwelijke beklaagden in het zogeheten 'Lilleham mer' proces het gerechtsgebouw binnengebracht. sche zaak begint toe te nemen. Maar de voornaamste zorg van de meeste Noren is te voorkomen dat het Ara bischIsraëlische conflict ook in dit rustige deel van Europa tot bloed vergieten gaat leiden. Functionarissen in Lillehammer, het ski- en zomervakantiecentrum waar de moord werd gepleegd, vertelden dat de inwoners geschokt waren door de koelbloedige moord op hun drempel. Israël De affaire heeft bovendien spanning veroorzaakt in de betrekkingen tus sen Noorwegen en Israël. Het feit dat twee van de beklaagden, Swi Weinberg en Michael Dorf gearres teerd werden in de flat van een Is raëlische diplomaat die inmiddels tot ongewenst persoon is verklaard heeft de Noorse autoriteiten ont- riefd. Noorwegen verwerpt bovendien de kritiek in Israëlische dagbladen dat de pers de beklaagden al heeft ver oordeeld voordat zij de rechtzaal be traden. Verdens Gang, een Noorse krant met een grote oplage, schreef dat Joden of Arabieren evenals No ren moeten worden veroordeeld we gens dergelijke misdaden en ontken de dat uit het voor de rechter bren gen van het zestal enig anti-Israë lisch vooroordeel kon worden afge leid. Het hof hoorde van de beklaagden hoe flats soms met verschillende sleutels werden gehuurd in Pa rijs, Kopenhagen, Stockholm en Os lo, terwijl voor de Noorse operatie minstens zes auto's werden gehuurd. De geheimzinnige vrouw op het pro ces is de lange, slanke, 36-jarige Sylvia Rafaël, afkomstig uit Zuid-A- frika en in het bezit van het Israëli sche staatsburgerschap. De langhari ge beklaagde, die haar gelaat het grootste deel van de dag verbergt achter een donkere bril, een opge slagen hoge jaskraag en een grappi ge puntmuts, zegt dat zij onderwijze res is. Het ministerie van justitie zegt dat zij als free-lance journaliste in Pa rijs heeft gewerkt, waar zij bekend stond onder de naam Patricia Rox burgh en de Noorse pers schreef dat zij bevriend was met het Jordaanse koningshuis. Zij heeft erkend dat zij Noorwegen met een vals paspoort is binnenge komen. In haar flat in Parijs waarvoor de huur nog steeds door onbekenden wordt betaald vond de politie het notitieboekje met de code, die haar op het spoor naar an dere appartementen zette. John Chadwick is correspondent in Oslo van het Britse persbureau Reu ter. brief wordt de weigering Galitsj te la ten gaan 'een onmenselijke daad' ge noemd die in 'wrede tegenstelling is met de (VN-)verdragen over de rech ten van de mens, die ook door de re gering van de Sowjet-Unie zijn onder tekend en wel in september 1973.' LONDEN (Reuter) De Britse pre- mier, Edward Heath, heeft zijn land - gisteravond in het ongewisse gelaten over de vraag of hij al of niet van plan is voortijdige verkiezingen uit te schrijven, nu de industriële crisis steeds ernstiger wordt. Uit opmerkingen in het parlement kan worden opgemaakt dat hij de ge dachte van verkiezingen op 7 februari heeft laten varen. Op deze datum had den de meeste Britten gespeculeerd. - Heath zei onder meer in het Lager- huis dat hij nog niet heeft bepaald of - en wanneer hij opnieuw een ontmoe- ting zal hebben met de leiders van - het Trade Union Congress (TUC) over een oplossing van het mijnwer- kersvraagstuk. Minister James Prior heeft plannen - bekendgemaakt voor een Lagerhuisde- bat aanstaande maandag. Dat zou be- - tekenen dat de noodzakelijke ontbin ding van het parlement niet meer kan komen voor de laatst mogelijke datum die vereist is voor het houden van verkiezingen op 7 februari. Bovendien heeft Heath op een vraag in het Lagerhuis geantwoord niet van plan te zijn naar het Sandringham te gaan, waar koningin Elizabeth mo menteel een vakantie doorbrengt. Het is de gewoonte dat een premier eerst de monarch raadpleegt voordat hij al gemene verkiezingen uitschrijft. I Dit alles laat nog wel de mogelijkheid - open dat Heath de datum 14 februari - kiest. Een wat latere datum zou gaan betekenen dat pas in de lente of zelfs de herfst moet worden gewacht, om technische redenen. De ambtstermijn van de conservatieve regering loop of- ficieel tot juli 1975. BERGAMO (AP) —De 17-jarige zoon van een industrieel in het Italiaanse Bergamo is ontvoerd. De jongeman, Piergiorgio Bolis, verdween woensdag: spoorloos op weg naar school. 'Hij maakt het goed. Wacht af. Wij zullen u terugbellen,' zo kreeg de fa milie te horen van de vermoedelijke ontvoerders. De ontvoering is de tien de die zich binnen 13 maanden in Ita lië heeft voorgedaan. WENEN (AP). De leider van de, Tsjechoslowaakse delegatie bij de be sprekingen over troepenverminderin-* gen in Midden-Europa heeft het NA- VO-voorstel om de Amerikaanse en Russische troepen eerst in aartal te verminderen van de hand gewezen. Tijdens een persconferentie zei hij^ dat het een zekere discriminatie van* de andere deelnemers zou inhouden," warneer slechts twee landen zouden- profiteren van de geldelijke voordelen' die een lagere defensiebegroting ople vert. Hij maakte voorts duidelijk dat het Warschaupakt niets ziet in een ge meenschappelijk plafond voor de strijdkrachten van de twee defensie- blokken in Centraal Europa. De NA VO heeft dit voorgesteld als tweede stap na een troepenvermindering door de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie. Ilij bleef erbij dat het voorstel van het Warschaupact - vermindering van de troepen op basis van een ge lijk percentage -de sleutel is voor een rechtvaardige oplossing van het vraagstuk der troepenvennindering. KOEWEIT (Reuter). De con ferentie die dit weekeinde in Koeweit zou beginnen over de olievervuiling van wat de Per zen de Perzische Golf en de Arabieren de Arabische Golf noemen, ls uitgesteld omdat men het nog niet eens Is kun nen worden over de naam van de Golf en daarmee ook niet over die van de conferentie. Koeweit staat in voortdurend contact met Teheran om tot een oplossing van het probleem te komen. De regering van Koe weit zou hebben voorgesteld het maar bij de naam 'De Golf te houden. AMSTERDAM De Amerikaanse on dernemingen Honeywell Inc. en Gene ral Electric hebben thans een defini tieve overeenkomst gesloten waarbij Honeywell tegen contante betaling een gedeelte van de procescomputer- belangen van General Electric heeft gekocht. De Amerikaanse regering heeft haar goedkeuring aan de over eenkomst verleend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13