Potest tegen ontslag: tafleden 'Dennendal' bezetten directiekeet Mogen dames 60+ en 65+sers nu wel of niet in de spits? /eilig Verkeer' wil reder werkterrein Sir Michael Tippett muzikaal warhoofd Wereldreis van het Ned. Kamerorkest Dierentuin-exploitant vraagt nog vergunning Bedrijfsverpleegkundige die heel wat weet op te vangen bij IHC SMIT te Kinderdijk. reda cultureel verrijkt Prijzen. MF KV.VRfTtTT VRL'JMG 10 JAM 1W4 BINNENLAXD T9 Kll Inder bezetters ook geschorste Carel Muller i een onzer verslaggevers iDOLDER Acht stafleden van de zwakzinnigeninrichting Dennendal een onderdeel van Drs. carel Muller: ontslag Villein Arntsz-stichting hebben gisteravond, de directiekeet van Dennendal bezet. Zij doen dit protest tegen het ontslag van drs. Carel Muller, dat deze eerder op de dag heeft gekregen van het missionaire bestuur van de W. A.-stichting en om te voorkomen dat 'een nieuwe directie de clit overneemt.' CTP jemeente Breda heeft voor slechts 40.000 gulden het 'Scharcnproject' van de dase kunstenaar Theo Besemer weten aan te kopen. De kunstenaar was be- de volgende toelichting op zijn werk te geven: 'Een schaar kan dodelijk wanneer men knipt in één richting cn daarbij de dimensionale mogelijk- in uit het oog verliest'. diere rol spelen bij integraal rheers- en vervoersbeleid' een verslaggever ECHT Veilig Verkeer Nederland (WN) wil zijn voorlick- itaak gaan uitbreiden tot zaken zoals bevordering van het fanbaar vervoer, selectief autogebruik, geluidshinder en derge- |e. Daarmee zou VVN, die zich tot nu toe beperkte tot verkeers- oeding en -voorlichting, zijn werkterrein aanzienlijk gaan ver den. kreeg met name van actiegroe- als 'Stop de Kindermoord' in het iden vaak te horen dat de vereni- de particuliere auto als een hei- coe beschouwde en te weinig aan- zou schenken aan andere ver smogelijkheden. en brief aan de vaste commissie verkeer en waterstaat van de ede Kamer schrijft de vereniging taakuitbreiding die uiteraard ard zou moeten gaan met een uit- van het verenigingsapparaat e zien in het licht van de bevor- ïg van een integraal verkeers- en oersbeleid. Deze zaak ligt minis- Westerterp na aan het hart. Veilig ceer wil bij de uitvoering van dit id een actieve rol gaan spen, ui- ard in nauwe samenwerking met ire organisaties, zoals de KNVTO. vereniging schrijft dat bevorde- van het openbaar vervoer en se- ief autogebruik niet uitsluitend technische maatregelen (parkeer- >oden, afsluiten binnensteden) len worden verwezenlijkt. Deze nische maatregelen zullen als on- leel van het geplande ministeriële id slechts zoveel mogelijk effect ben wanneer zij werden begeleid door doeltreffende en concrete voor lichting van het publiek. Veilig Verkeer Nederland vindt het overigens een verzuim dat de uitstip- peling van het ministeriële beleid met geen woord wordt gerept over opvoe ding en vorming van de verkeersdeel nemer in de verschillende onderwijs niveaus. Al sinds jaar en dag pleit WN voor invoering van verplicht verkeersonderwijs op scholen van voortgezet onderwijs en voor een nieuwe pedagogische en didactische aanpak van het verkeersonderwijs in de scholen voor gewoon en lager on derwijs. WN-adjunct-directeur mr. A. de Jong zei dat men de organisatorische uit werking en consequenties van de taakuitbreiding nog niet zwart op wit heeft. 'Op grond van formele overwe gingen kunnen we daar bovendien nu nog weinig over zeggen omdat onze leden hun goedkeuring aan de taak uitbreiding nog moeten hechten. Maar we achten het nuttig aan de voor avond van de behandeling van de be groting van verkeer en waterstaat aan de volksvertegenwoordigers onze ge dachten over deze zaak kenbaar te maken.' Onder de bezetters is ook Carel Mul ler. Om te voorkomen, dat de pupil len onder de actie lijden is bepaald, dat alle groepen met minstens één groepsleider bemand moeten blijven; alleen de groepsleiders en medewer kers. die vrij hebben en die niet ak koord gaan met Mullers ontslag ne men wisselend aan de bezetting deel. Op Dennendal zijn de laatste weken conflicten ontstaan tussen stafleden onderling en tussen een groet deel van de staf en het inmiddels demissi onaire bestuur, bestaande uit de he ren drs. W. Drechsler en de heer J. A. Middelhuis. Deze twee beslisten maandag, dat de door Muller tijdelijk buiten dienst gestelde supervisor Henk van Nek ogenblikkelijk weer aan het werk moest. Zij waarschuw den Muller, dat hij Van Nek in staat moest stellen om in alle rust te wer ken. maar toen de supervisor dinsdag weer op Dennendal verscheen, ver zocht een delegatie van staf en mede werkers hem te verdwijnen. Dat leid de tot emotionele uitbarstingen bij enkele ouders, die met Van Nek wa ren meegekomen. De Willem Arntsz-raad. bestaande uit vertegenwoordigers van de stichting zowel als 'externe' betrokkenen (ou ders, deskundigen, betalende instan ties) sprak woensdagnacht in een una nieme verklaring als zijn mening uit, dat Muller van zijn functie moest worden ontheven. De raad prees de vernieuwingen, die hij en zijn staf op Dennendal hebben doorgevoerd. De bezwaren van de W.A.-raad tegen Muller hebben uitsluitend betrekking op de manier, waarop hij zijn direc- teutsfunctie uitoefent: een manier, die tot zo grote onrust heeft geleid, dat enkele ouders hun kinderen uit Den nendal hebben weggehaald. Acht van de dertien stafleden van Dennendal en het overgrote deel van de medwerkers hebben direct na het ontslag van Carel Muller in een ver klaring gezegd, dat zij 'een dergelijke afhandeling van lopende zaken door het uit twee man bestaande demissio naire bestuüT uiteraard niet serieus kunnen nemen'. De medewerkers zeg gen, dat ze vastbesloten zijn om 'on danks de tweede poging van het be stuur om de rust in Dennendal te verstoren', op de gebruikelijke wijze hun werkzaamheden voort te zetten. Drs. Muller is per 1 mei 1974 ontsla gen, maar met onmiddellijke ingang geschorst. Hij mag gebouwen en ter rein van de Willem Arntsz-hoeve niet meer betreden. De directeur algemene zaken, mr. E. Ligtelijn, is belast met de waarneming van de directie van Dennendal. Hij kan daarbij rekenen op de steun van een aantal stafmede werkers en eventueel ook van de afde lingen geriatrie en psychiatrie. Het bestuur heeft een dringend beroep ge daan op alle medewerkers van Den nendal, hun verantwoordelijkheid voor de aan hen toevertrouwde pupil len 'juist onder deze omstandigheden' waar te maken. Op een persconferentie van het demis sionaire bestuur bleek, dat de affaire- Van Nek en de rel bij diens terug keer op Dennedal de aanleiding tot het ontslag zijn, maar dat de oorzaak ligt bij het optreden van Muller gedu rende de afgelopen tweeëneenhalf jaar. Muller heeft het vertrouwen in het bestuur opgezegd en later weiger de hij vergaderingen van directies en bestuur bij te wonen als ook het inmiddels weer afgetreden be stuurslid Wiegersma daarbij aanwezig was. Volgens de heer Middelhuis komt dat neer op plichts- en dienst- verzuim. Hij voegde eraan toe ,dat het bestuur geen enkel bezwaar heeft tegen de ideologische opvattingen van Muller, maar wel tegen het feit, dat zijn handelen daarmee niet in over eenstemming Is. Carel Muller kan op grond van het reglement dienstvoorwaarden van de W.A.stiehting in beroep gaan bij de commissie van beroep, die in overleg met de bonden wordt ingesteld. De commissie is er nog niet, maar de de finitieve instelling ervan is alleen nog een kwestie van een 'hamerslag'. Daarnaast kan hij ook een beroep doen op de rechter. Prix d' excellence voor Ton Koopman AMSTERDAM Voor het eerst in de geschiedenis van het Nederlandse muziekleven zal een Prix d'excellence worden uitgereikt voor klavecimbel. Dat gebeurt op maandag 21 januari aan Ton Koopman (29) in de Bach- zaal in Amsterdam. Koopman behaal de in 1972 de Prix voor orgel. Hij is momenteel leider van het Amsterdam se barokensemble 'Musica da Camera'. Een jury bestaande uit o.m. Gustav Leonhardt, Kenneth Gilbert en Anner Bijlsma besloot hem op grond van zijn grote begaafdheid, techniek en streven naar authenticiteit in zijn ver tolkingen, de Prix d'excellence voor klavecimbel te verlenen. Het nieuwe grammofoonplatenmerk 'Harlekijn' brengt een LP uit waarop men Ton Koopman in een deel van het pro gramma hoort dat hij speelt tijdens het concert in de Bachzaal waarbij hem de Prix wordt uitgereikt. Het zijn werken van Sweelinck, Rossi, Frescobaldi en Scarlatti. door R. N. Degens AMSTERDAM Woensdagavond werd in het Amsterdamse Con certgebouw, tussen de 84ste Symfonie van Haydn en de Vierde Symfonie van Sibelius, liet Pianoconcert uit 1955 van Micliael Tippett voor het eerst in Nederland uitgevoerd. Colin Davis diri geerde het Concertgebouworkest en Stephen Bishop was de solist. De nu 69-jarige Engelsman Michael Tippett (sinds 1966 'Sir Michael) heeft zich in het merendeel van zijn composities steeds als een vaag muzi kaal warhoofd doen kennen. Zijn eer ste strijkkwartet uit 1935 liet aan onduidelijkheid al niets te wensen over, en via o.a. het oratorium A child of our time (1941), de Corelli- variaties (1953) en de opera The Mid summer Marriage (waaraan hij van 1946 tot 1952 werkte) nam de onont warbaarheid van zijn zeer complexe manier van sch.ijven nog toe. Uit de klankenwereld van die opera is het Pianoconcert ontstaan, schrijft hij er gens. Maar we moeten er ook bij aan het Vierde Pianoconcert van Beetho ven denken, want in zijn toelichting zegt hij, dat een vertolking daarvan door Wlater Gieseking hem aanspoor de 'een h:dendaags concert te schrij ven. waarin de piano weer werd toe gepast om zijn poëtische mogelijkhe den.' succesrijk sperren naar de bronnen van herkomst en meestal lijkt hij aan drie of meer stukken tegelijk bezig te zijn, maar bij herhaling duiken er flarden van herkenbare passages op. Een mooi voorbeeld daarvan is het laatste deel van het Pianoconcert waarin je om beurten of tegelijkertijd iets van de pianoconcerten van Bartok (het tweede), Ravel (linkerhand) Pro kof jef (derde) en Gershwin denkt te horen. Dat wordt dan niet met humor als een s^ort stijlpersiflage gedaan, maar doodserieus. en waarschijnlijk onbewust. Van de poëtische mogelijk heden van de piano, die Tippett blijk baar wilde gebruiken, komt ook niet veel terecht, tenzij men enkele caril- lon-achtige passages in het eerste deel in die zin wil interpreteren. Kortom een echt Tippett-stuk waarvan het ei gen karakter bepaald niet te ontken nen valt. maar dat juist daarom wei nig waardering zal oogsten buiten En geland. waar ze Tippett wel hoog heb- Sir Michael Tippett ben. En goed vertolken ook. Want de manier waarop Stephen Bishop en het orkest onder de Tippett-specialist Co lin Davis met de muzikale hersen- kronkels in dit stuk wisten om te springen was zeer bewonderenswaar dig. Een compliment vooral voor het orkest, dat met deze muziek niet ver trouwd is en dat hopelijk ook nooit worden zrl. Zelden 'moeilijk' Bij het weinige goeds dat ik van Tip- petts muziek zou weten te vermelden (de enorme schrijfvaardigheid daarge laten) is in elk geval de eigenschap dat ze zelden 'moeilijk' is voor de toe hoorder, doordat het altijd vaaglijk bekend klinkt. De karrevrachten no ten die hij voor zijn composities pleegt te gebruiken bemoeilijken wel Van wie de rode flamingo familie? Van een onzer verslaggevers APELDOORN/EPE De Epcr wasindustrieel Frits Eshuis, die uit liefhebberij ook liet dierenpark De Achterste Molen exploiteert- zal via zijn raadsman alsnog een vergunning aan vragen voor het houden van enkele beschermde exotische vo gels. De zaak werd gisteren door de Apeldoornse kantonrechter mr. P. Pilon aangehouden, om de officier van justitie, mr. G. J. M. Tem mink. in de gelegenheid te stellen een functionaris van CRM als ge tuige op te roepen. Interessante vraag in dit verband is van wie de rode Cubaanse flamingo nu wel fa milie is. De heer Eshuis heeft al tien jaar vier purperkoeten, een Illford- kraanvogel en een flamingo, het geen volgens de Vogehvet zonder vergunning niet mag. Althans ze kerheid is er op dit punt ten aan zien van de purperkoeten en de kraanvogel, die al sinds 1936 be schermd zijn, maar onzekerheid be staat er met betrekking tot de fla mingo. Een CRM-man maakte proces-ver baal op. Hij wenste dat de vogels van de heer Eshuis naar een van de zeven grote dierentuinen in Ne derland gaan. Volgens sommige deskundigen zou deze overplaat sing wel eens hun dood kunnen betekenen. Waarom intussen al niet een ver gunning was aangevraagd, wilden de kantonrechter en de officier van justitie gisteren weten. De heer Eshuis: 'Die CRM-meneer zei. dat ik die toch niet zou krijgen'. Het accent viel op de flamingo. Nauwkeurig werd geïnformeerd waar deze vandaan komt en welke kleur hij heeft 'Hij broedt niet in Europa maar komt uit Cuba en hij is niet rose maar diep-rood, heel mooi', zei de heer Eshuis uit de grond van zijn hart. De heer Eshuis, die aangekondigd heeft 'tot aan de Verenigde Naties te zullen doorvechten', ontmoette zowel bij kantonrechter als bij of ficier van justitie tekenen van me deleven. Maar de laatste merkte wel op: 'Als u in strijd bent met de wet, kan ik natuurlijk niet zeg gen, dat u onschuldig is. Een straf bare toestand mag nu eenm il niet in stand worden gehouden. Die vergunning had tóch aangevraagd moeten worden'. Te zijner tijd dient de zaak op nieuw. Of men er dan wel uit komt, is de vraag. Uitgemaakt moet worden of de rode Cubaanse flamingo, die de heer Eshuis zegt te bezitten, familie is van de feller gekleurde Chileense flamingo, die niet beschermd is, of van de rose Europese flamingo, waarmee dit wel het geval is. De experts lijken het daar niet over eens te zijn. AMSTERDAM Het Nederlands Kamerorkest o.l.v. David Zinman vertrekt 26 april voor een reis om de wereld in iets meer dan dertig dagen. Het ongeveer 35 man sterke orkest zal tijdens deze toernee niet minder dan 23 concerten geven met als solisten de violist Szymon Goldberg, die ook enkele concerten zal dirigeren, de violist Thomas Magyar en Han de Vries, hobo. De toerncc start in Indonesië en het concert dat daar in het nieuwe cultu rele centrum van Djakarta, Taman Is- maël Marzuki, gegeven zal worden, is het eerste optreden van een Neder lands orkest na de verbeterde betrek kingen tussen Nederland en Indone sië. Het krijgt nog een extra feestelijk tintje doordat het, zonder dat de orga nisatoren daar overigens op gewerkt hebben, op de verjaardag van konin gin Juliana plaats vindt. Het tweede concert is in de studio van Radio Republik Indonesia en de andere drie vinden plaats in Djokja karta, Soerabaya en Bandoeng. De reis door Java wordt per trein ge maakt. Financieel werd de reis naar Indone sië mogelijk door de toernee door Au stralië. Van 6 tot 23 mei wordt daar in een groot aantal plaatsen gespeeld: Adelaide, Melbourne, Canberra, Sydney, New Castle en Brisbane. De Australian Broadcasting Commission in Sydney, die bijna alle belangrijke concerten in Australië organiseert, heeft de Nederlanders uitgenodigd. Opera-house Drie van de concerten in Sydney wor den gespeeld in het gloednieuwe en al veel bekritiseerde Opera-house. Waar schijnlijk zijn dat de eerste uitvoerin gen, die daar door een niet-Austra- lisch ensemble gegeven worden. Naast werken van het moderne reper toire, zoals het Capriccio van Pende- recki (solist Han de Vries), het Viool concert van Logothetis (Magyar), Omaggio a Sweelinck van Jurriaan Andriessen en de Symphonie voor strijkorkest, twee hobo's en twee hoorns van Badings, staan er concer ten van Pieter Hellendaan, Mozart, Haydn, Bach en Marcello op het pro gramma. Op 23 mei vliegen de Nederlandse musici naar de West, waar concerten worden gegeven op Aruba, Curacao en in Suriname. In iets meer dan een maand 23 con certen; een zware toernee. Maar er wordt niet tegen opgezien. David Zin man: 'Voor een klein orkest als het onze is iedere reis zwaar, extra zwaar. Anders dan soms in een groot orkest, wordt iedere fout van een vermoeid orkestlid gehoord. Iedereen moet zor gen, ondanks al het reizen en trek ken, in prima conditie te blijven en op ieder concert weer attent te zijn. Onze toernees zijn geen plezierreizen. 'Zé betekenen nog harder werken dan gewoonlijk. Maar als we succes heb ben en spelen voor fijne zalen met dankbaar publiek, dan doen we het al lemaal graag en met heel veel ple zier.' Home in het Duits in Stadsschouwburg Het Deutches Schauspielhaus Ham burg komt, op dinsdag 22 januari, in de Amsterdamse Stadsschouwburg maar een voorstelling geven van Home, het stuk van David Sto rey, dat hier door de Haagse Comedie werd gebracht onder de titel Mooi Weer Vandaag, en diepe indruk maak te door het spel van Ko van Dijk. Paul Steenbergen, Myra Ward en Anny de Lange. In het Hamburger ge zelschap zijn de rollen bezet door Werner Hinz, Arno Assmann, Judith Holzmeister en Ehmi Bessel. Ook in drukwekkend volgens de kritieken, die de spelers 'grandios', de regie sub tiel. en het stuk grote kunst noemen. Haags museum koopt twee werken van Koch DEN HAAG Het Haags Gemeente museum heeft zijn collectie Neder lands neo-realisme uitgebreid door de aankoop van twee schilderijen van Pyke Koch. Het zijn twee topstukken uit het oeu vre van deze kunstenaar; 'Bertha van Antwerpen' uit 1931 en 'De schoor steenveger* uit 1944. Op de bedrijf-geneeskundige dienst van IHC SMIT wil de arts graag worden bijgestaan door een verpleegkundige, die in de praktijk al heel &at pleisters op wonden heeft geplakt. Iemand van zo'n 30-35 jaar, die patiënten opvangt In de verbandkamer. Uitgebreide eerste hulp verleent bij ongevallen en acute ziekten. Assistentie biedt en daarbij tevens zorgt voor een organisatorisch goed verlopend spreekuur. Daarnaast is zijn taak gericht op het bestuderen en verbeteren van de relatie tussen werknemer en arbeidssituéflte. Daarom houdt hij een toeziend oog op de algemene hygiëne in het bedrijf. Hij controleert de voorraden van de eerste hulpposten en verleent tevens medewerking bij het geven van eerste hulpcursussen (E.H.B.O.). Het bijhouden van de administratie van de bedrijf-geneeskundige dienst valt onder zijn competentie. Deze veelomvattende verantwoordelijke functie vertrouwen wij graag toe aan een sociaal voelende punctuele man, die in het bezit is van het diploma ziekenverpleging A E.H.B.O. En liefst aan Iemand, die de cursus bedrijfsverpleegkunde in Nijmegen heeft gevolgd of bereid is deze te gaan volgen. Bent u deze man, aarzel dan niet on3 dat snel te laten weten. IHC SMIT BV, Afd. Personeelszaken, Postbus 1, Kinderdijk. Telefoon (01859) 23 55, toestel 344. (■PPP^ IHC SMIT maakt deel uit van IHC HOLLAND. Een industriële groep die werkzaamheden verricht op het gebied van de baggerbouw, de olie- Industrie op zee, de alluviale mijnbouw en het massa-transport. - Over deze vraag heerst de laatste dagen veel verwarring. Dat komt omdat in sommige persberichten de indruk is gewekt, dat 60 dames en 65plussers als gevolg van de oliecrisis niet meer voor half tien 's ochtends en tussen half vijf en half zeven 's middags met de trein zouden mogen reizen. Vanwege de drukte. De spitstijden-beperking geldt niet voor degenen die reizen met hun reductiekaart 60+ of 65+ op een spoor kaartje tegen de halve enkele reisprijs. Voor hen staan de treinen de hele dag ter beschikking. Deze beperking geldt echter wél voor de twee gratis reisdagen waarop 60 - 65 kaarten recht geven in de maanden januari en februari. Men heeft recht op twee gratis reisdagen in de tweede klas in januari óf één gratis reisdag in januari en één gratis reisdag in februari. Er mag gekozen worden uit alle dinsdagen, woens dagen, donderdagen en zaterdagen tjm donderdag 28 februari a.s. De spitstijdenbeperking geldt niet voor de zaterdag. 60+ en 65+ 3 maandkaart 20,-, jaarkaart 50,-. 65 echtparen twee 3 maandkaarten 30,-, twee jaarkaarten 75,-. De vrouw mag jonger zijn dan 65. Gratis NS-legitimatiebewijs nodig. 5 Jaar geldig. Heeft u geen? Pasfoto (s) meebrengen. Het loket maakt het zo in orde. Bij eerste aanvraag; geboortebewijs, trouwboekje (voor echtparen) of iets dergelijks meebrengen. De reduktiekaart 65 of dames 60+ geeft u recht op onbeperkt reizen tegen halve enkele reisprijs! Er zijn al een kwart miljoen abonnees. Koop ook zo'n kaart en trek er eens op uit!

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11