3eurs van drieduizend gulden voor studenten, os van inkomen ouders 'Prijzenpsychose' verdriet middenstand Nacht lang beraad, maar geen besluit over raffinaderij t)e Brauw vindt plan 'dwaas en asociaal' Ministers geven toelichting Luw Machtspositie van ielanden noopt t waakzaamheid' vert Philips luisterapparatuur tn Roemenië? u -Jf Lagere premie voor ziekteverzekering zou mogelijk zijn Kamerlid ziet niet af van kandidatuur Schoonvader met mes doodgestoken Plan: bij Kalkar tweede centrale Hoe kunt u de deurwaarder van uw deur afhouden? Laat de Amro Bank het maar opknappen! 'Langere aanmeldingstijd voor prijsverhogingen zou 'desatreus' zijn' Ontstemming over 'hetze' K WARTET DONDERDAG 17 J ANUARI 1974 BINNENLAND T3/K3 fan onze onderwijsredactie RN HAAG Ex-minister De vindt de voorstellen van itssecretaris Klein betreffende collegegeld en de studiefinancie- 'dwaas en asociaal'. Hij is voor verbolgen over het wetsontwerp wordt voorgesteld de door df bevochten duizend gulden legegeld te verlagen tot vijfhon- gulden. kergens wordt gemotiveerd waarom vijfhonderd gulden moet zijn. Set enige argument is kennelijk dat Pt haalbaar is bij de studenten die B boycotakties voeren', e heer De Brauw, nu Tweede Ka- lerlld voor DS'70, vindt dat de rij- eren door het wetsontwerp worden evoordeeld. De beursstudenten had- en immers geen last van de dui zend gulden, de rijkere ouders die zelf de studie betalen zullen nu vijf honderd gulden goedkoper uit zijn. Het plan voor een nieuw stelsel van studiefinanciering heeft volgens De Brauw ook goede kanten. Zo is hij het eens met de afschaffing van de kinderbijslag en kinderaftrek voor studerende kinderen. Hij zou dat zelfs meteen voor alle kinderen bo ven achttien jaar afgeschaft willen zien. De heer De Brauw heeft de indruk dat het aantal studenten dat dit stu diejaar geen collegegeld heeft be taald groter is dan vorig jaar. Hij zal de regering over deze kwestie vragen stellen. r. Klein in nota aan Tweede Kamer nunze onderwijsredactie N HAAG Staatssecretaris Klein wil alle studenten een basis- irs van drieduizend gulden geven, ongeacht het inkomen van de Iers. Het kabinet heeft in beginsel besloten de kinderbijslag en deraftrek voor studerenden boven de achttien af te schaffen. Klein heeft zijn ideeën over de p iiefinanciering gisteren in een no- aan de Tweede Kamer bekend ge ilet. Als het parlement hiermee ak- rd gaat en de dan noodzakelijke geving* snel tot stand komt kan nieuwe stelsel op z'n vroegst in i worden ingevoerd, wel de precieze bedragen nog ter ussie staan ziet de opzet van dr. in er zo uit: 3000 gulden als basisbeurs voor al- studenten ongeacht het inkomen hun ouders (2200 gulden voor iswonende studenten): [2500 gulden maximaal als extra voor studenten wier ouders s of niet genoeg kunnen bijdragen j de resterende studiekosten (1800 pen voor thuisjvonende studenten); gulden maximaal als rentedra- lening waardoor elke student inkomsten op ten hoogste 7000 len per jaar kan brengen. I laatste mogelijkheid is een uit- jiding van de nu bestaande regeling [studerenden van 21 jaar en ouder geeft op een rentedragende le- tot maximaal 2800 gulden. Door jysteem van rentedragende lenin- Ikan een student die 5500 gulden I het ministerie van onderwijs ont- gt (3000 gulden basisbeurs en 2500 den extra beurs) zijn inkomsten al gelang zijn behoeften ophogen maximaal 7000 gulden. Maar ook enten van rijkere ouders die geen ;praak kunnen maken op de (ge il extra beurs van 2500 gulden wordt afgetrokken van de basisbeurs. De staatssecretaris motiveert de eigen bijdrage van de student in de kosten van zijn studie door te wijzen op het profijt dat deze later van zijn studie heeft. Natuurlijk is de maatschappij ook gebaat bij de opleiding van-stu denten, maar het voordeel dat de stu dent heeft (betere ontwikkeling, kans op een hoger salaris) is zodanig dat hij zelf wat mag bijdragen. Gewapend Staatssecretaris Klein: nieuw stel sel RECHT De verviervoudiging de olieprijzen in enkele maanden ft een financiële aardverschuiving lorzaakt. In één klap hebben de den aan de Perzische Golf een po- bereikt waar Japan een halve w voor nodig had. Waakzaamheid eboden dat de olie staten niet de ■nationale energiemaatschappijen (rote mate in handen krijgen. Dit logde gisteren dr. W. Drees jr., tieleider van DS'70, in Utrecht op bijeenkomst van de maatschappij nijverheid en handel, iieer Drees meent dat het om een grote geldstroom naar de Arabi- landen gaat, dat een deel van de ssing moet worden gevonden in vermindering van de olieaanvoer. westen moet beperking van de i-produktie dus eerder aanvaarden verwerpen, al was de abrupte daad politieke chantage volgens de r Drees onaanvaardbaar. N HAAG Het PvdA-kamerlid P. ikert heeft minister Van der Stoel itenlandse zaken) gevraagd of het ar is dat Philips afluisterappara- r zal leveren voor hét Hiltonhotel Boekarest, Roemenië, Het Kamer- ontleent deze kennis aarf het be- sU ndi dii leeilf kunnen leningen sluiten. Wanneer de ouders weigeren te betalen of wan neer de studerende'zelf onafhankelijk wil zijn van zijn ouders, kan de be trokken student maximaal 4000 gul den lenen om zo ook aan het maxi mum van 7000 gulden te komen. Het voordeel van deze regeling is volgens dr. Klein dat de student zelf kan be palen hoeveel hij nodig heeft en dus later wil terug betalen. Eigen inkom sten van de student, bijvoorbeeld uit vakantiewei k, zullen tot een bedrag van 2000 gulden niet in mindering ko men op de verstrekte beurs. Studieresultaat Door het nieuse stelsel worden ook studenten van rijkere ouders afhanke lijk van de beoordeling van hun stu dieresultaten. Voor beursstudenten is dat al lang zo: zij verliezen hun beurs als hun sludieresultaten onder de maat blijven. Tot nog toe is het ech ter zo dat rijkere ouders die de studie van hun kind betalen maximaal 4000 gulden per jaar per kind aan kinder bijslag en kinderaftrek krijgen onge acht de piestaties van hun zoon of dochter. Aan die ongelijkheid komt in het voorstel van dr. Klein een eind. In de basisbeurs van drieduizend gul den is een bedrag van 500 gulden be grepen dat elke student verschuldigd is als 'onderwijsbijdrage'. Het college geld vervalt daarmee. In vergelijking met het schoolgeld voor het voortge zet onderwijs (maximaal 500 gulden) een laag bedrag, maar dr. Klein wil deze eigen bijdrage van de student niet hoger maken om geen onnodige drempels te leggen. De inning van de ze bijdrage zal bijzonder eenvoudig zijn doordat het bedrag bijvoorbaat Dr. Klein wapent zich bij voorbaat te gen kritiek van studenten die hem er van verdenken dat hij de student tot vrije ondernemer bombardeert door hem via< leningen in zijn eigen toe komst te laten 'investeren' om daar later 'profijt' van te trekken. In een echt systeem van winstimpuls en ver- liesrisico zou er geen sprake meer zijn van gelijke kansen op ontplooing, en dat is er in dit voorstel wel, aldus dr. Klein. Hi] bestrijdt ook het ideaal van de studenten die zichzelf als ar beiders zien met recht op studieloon. Studenten staan niet rechtstreeks in loondienst bij de gemeenschap. Als dat zo was zou je moeten 'sollicite ren', zou je een voorgeschreven pro gramma moeten uitvoeren, en zou je later op een door de samenleving aan gewezen arbeidsplaats terecht komen. Staatssecretaris Klein zegt dat nadere studie moet uitmaken of het voorge stelde systeem kan gelden voor elke studerende boven de 18 jaar. Voorlo pig denkt hij alleen aan studenten aan universiteiten en bij het hoger beroepsonderwijs. De laatsten krijgen dan evenveel als hun universitaire collega's. Het idee van een belasting voor aca demici heeft dr. Klein 'om praktische redenen' laten varen. Het kabinet zal proberen langs andere weg iets te doen aan ae 'bevoorrechte positie' van academici. Van een verslaggever UTRECHT De premie voor de par ticuliere ziektekostenverzekering zou ongeveer vijf procent lager kunnen zijn als de overheid de voorschriften met betrekking tot de reserveringen zou matigen. De totale premie-op brengst wordt voor 1974 op ruim 1,4 miljard geschat en als reserveringen vijf procent lager mogen zijn, kan dit voor de verzekerden in de toekomst dus een besparing van rond zeventig miljoen betekenen. De grootste groep van particuliere ziektekostenverzekeraars in Neder land. verenigd in de 'Permanente commissie van overleg uit instellin gen voor gezondheidszorg' heeft deze gedachte voorgelegd aan de regering. De verzekeraars vragen zich af, of het gezien de sterke inflatie en desterke kostenstijgingen in de gezondheidssec tor wel verantwoord is te verplichten tot hoge reserveringen. Premier Den Uyl heeft toegezegd dat de betrokken ministers deze kwestie zullen behan delen. Brabantse Staten Van een onzer verslaggevers ANDEL Het Tweede-Kamerlid mr. J. N. Scholten (ARP) is niet van plan zich vrijwillig terug te trekken als kandidaat voor de provinciale staten van Brabant. In verband met de ko mende Statenverkiezingen is hij door de ARP als kandidaat op de gemeen schappelijke christen-democratische (CDA) lijst gezet, maar tegen zijn kandidatuur is van de kant van de CHU en met name de KVP nogal ver zet gerezen. Bestuursleden van de KVP-kring Noord-Brabant hebben de Kamercentrale Den Bosch van de ARP inmiddels verzocht mr. Scholten als kandidaat van de lijst af te voeren en dit verzpek is niet bij voorbaat van de hana gewezen. Het verzet tegen de AR-politicus Scholten, oud-burgemeester van Andel Giessen-Rijswijk is de laatste tijd aan gewakkerd door recente publikatiés betreffende mr. Scholten over zijn doen en laten als burgemeester van de voormalige gemeente. Tegen hem loopt nog een onderzoek van de rijks recherche wegens een vermoeden van financiële manipulaties tijdens zijn ambtsperiode. En onlangs kwam hij nog in het nieuws, toen hij afzag van de aankoop van zijn eigen ambtswo ning tegen een prijs, die aanzienlijk onder de normale taxatiewaarde lag. Van onze correspondent EINDHOVEN De 47-jarige Th. Netten is gistermorgen in Eindhoven door zijn 32-jarige schoonzoon H. H. doodgestoken. De dader is daarna ge vlucht. Zijn vrouw is onder bedrei ging van een mes met hem meege gaan. De politie acht het niet uitge sloten dat H., als hij in het nauw wordt gedreven zijn vrouw zal doden. H. leefde sinds Sinterklaasavond ge scheiden van zijn vrouw, die bij haar ouders was ingetrokken. Gistermorgen vroeg H, haar om terug tekomen. Toen de vrouw weigerde, bedreigde hij haar met een mes. De heer Netten die getuige was van dit twistgesprek kwam tussenbeide. Hierop richtte de Avoede van H. zich op de vader van zijn vrouw. Toen de man zwaaiend met een mes op hem af kwam, vluchtte hij het huis uit. En kele tientallen meters verder werd hij door H. ingehaald en neergestoken. Hierbij werd een longslagader ge raakt. H. rende terug aaar het huis van Netten, waar hij zijn vrouw dwong met hem mee te gaan. Beiden verdwenen in een gtojze Opel Kadett. Na afloop van het langdurig nachtelijk beraad gaven vier Belgische ministers een pers conferentie. Op de foto van links naar rechts de ministers Claes (economische zaken), Tin- demans (vice-premier), Lebur- ton (premier) en De Clercq (vi ce-premier). Van een verslaggever ARNHEM Het lid van de provinci ale staten van Gelderland, Jans (PvdA) heeft gedeputeerde staten ge vraagd of zij- op de hoogte zijn van plannen om vijftien kilometer van Kalkar op de rechter-Rijnoever een tweede kernreactor te bouwen met een capaciteit tussen de acht- en twaalfhonderd megawatt. De heer Jans vindt dat de bouw van een twee de reactor in dit gebied de al bestaan de onrust in Nederland zal verhogen. Hij vraagt gedeputeerde staten zo spoedig mogelijk informatie in te winnen bij Nederlandse en Duitse in stanties. België wil conflict met Nederland over 'Ternaaien' vermijden Van een verslaggever BRUSSEL 'De vriendschap met Nederland is ons minstens zoveel waard als de vriendschap met Iran', zei de Belgische vice-premier Leo Tindemans, nadat het Belgische kabinet van dinsdagavond acht uur tot woensdagmorgen kwamt over zes vergaderd had over het vestigen van een Perzisch-Belgische olieraffinaderij in de streek van Luik. Na deze lange vergadering was er echter nog geen beslissing genomen. De heer Tindemans zei dat het Belgi sche beraad zolang geduurd heeft om dat men met alleen gesproken heeft over het al of niet uitvoeren van het project (een Belgische regeringsdele gatie zal zich zo snel mogelijk naar Perzië begeven om nadere inlichtin gen te krijgen) maar ook omdat de Nederlandse bezwaren tegen vestiging van de raffinaderij in Ternaaien ter sprake kwamen. Na afloop van het nachtelijke beraad werd in de Brusselse Wetstraat (het regeringscentrum) een vreemde pers- ADVERTENTIE) Hij zal u wel nooit met een bezoek vereren. Maar het kan natuurlijk wel voorkomen, als u eens door omstandig heden door bijv. ziekte of vakantie hardnekkig vergeet de huur over te maken. Wat u moet doen om dat nooit te vergeten: de tmnk opdracht geven eens per maand de huur van uw Amro Privérekening over te schrijven op de rekening van de huisbaas. Zo wordt uw huur prompt elke maand (of elke week of elk kwartaal) betaald. U hebt er geen omkijken meer naar. En op uw dagafschriften ziet u steeds hoe u er financieel voorstaat. Bent u de gelukkige bezitter van een eigen huis? Dan is zo'n betalingsopdracht natuurlijk ook prachtig voor vaste periodieke aflossingen en/of rentebetalingen. v Periodieke betalingsopdrachten één van de voordelen van een Amro Privérekening. Als cliënt van de Amro Bank kunt u daar gebruik van maken. ri Laat die bank wat harder JAJ I voor u werken: \OJ Ie Franse satirische blad 'Le Ca- Enschaine', dót de Franse veilig- dsdienst zelf betrapt heeft bij de ntage van afluisterapparatuur in esj redactiegebouw. Volgens het blad de Nederlandse ambassade in Boc- 2 C est bemiddeling bij de order aan ,gn "Ps hebben verleend. Buitenlandse g en in Den Haag zei gisteren van lan ts *e weten. Een woordvoerder van pi hps ontkende het bericht Wel h, 'ft Philips muziekapparatuur gele- >5 d aan een ander hotel in Boekarest in ereontinental. De woordvoerder hj onderstelde dat hierdoor het mis- jt stand is ontstaan. conferentie gehouden: premier Lebur- ton, de vice-premiers Leo Tindemans en Willy (ie Clercq, en de minister van economische zaken Willy Claes, zaten ruim een half uur achter de ta fel, wachtend op het communiqué, zonder een woord tp zeggen. Een Bel gische journalist stelde al voor: 'Mis schien kunnen we beter een liedje zingen.' In het tenslotte verspreide communi qué stond onder meer dat de Belgi sche regering geen definitieve stelling in deze zaak wil nemen 'zolang de ter zake voorziene onderhandelingen met de Nederlandse regering niet hebben plaatsgehad.' Ook Chertal Vice-premier Tindemans wilde wel meer zeggen dan in het communique stond: Ternaaien is als vestigings plaats nog wel 'in dc race' maar de laatste tijd is ook het veel dichter bij Luik gelegen Chertal genoemd. Vol gens Tindemans hecht de Belgische regering veel waarde aan de goede na buurschap met Nederland en wil zij ieder conflict met Nederland over de ze zaak vermijden. 'Tenslotte hebben we ook nog plannen met Antwerpen, waarvoor we de medewerking van Ne derland nodig hebben', zei hij. Hij vertelde ook dat de Nederlandse minister-president Den Uyl dinsdag nog telefonisch contact gehad heeft met premier Leburton. Den Uyl heeft daarbij te horen gekregen dat de Bel gische regering bereid is het overleg met Nederland over de raffinaderij onmiddellijk te beginnen. Volgende week? Tindemans schatte dat er met een week of twee een besluit zal kunnen vallen. De contacten met Nederland en Perzië behoeven niet zo lang te duren, zei hij. Hij wees het denkbeeld van de hand dal Nederland zou mee betalen in de meerkosten die uit een andere vestigingsplaats dan Ternaaien zouden voortvloeien. (Een vestiging in Chertal zou zo'n veertienmiljoen gulden méér kosten). Een pijpleiding vanuit Antwerpen voor aanvoer van de nieuwe ruwe olie naar de nieuwe raffinaderij zou door de Belgische staat gefinancierd worden. Tindemans zei dat zijn eigen 'christe lijke volkspartij' het project pas zou goedkeuren als er meer duidelijkheid is over de prijs die voor de ruwe olie betaald moet worden én over de mo gelijkheden om de raffinaderij te be voorraden. AMSTERDAM Een onbekende man kwam gisteren een verfzaak in de Rijnstraat binnen om twee velle tjes schuurpapier te kopen. Na betaling bracht hij de 56-jarige eigenares ten val en opende de kassa. Naar zijn me ning bevatte die te weinig geld, waar op hij zich in de woning achter de winkel begaf. Hij vertrok slechts met het gestolen geld en een sleutelbos die later in de Rijnstraat is terugge vonden. DEN HAAG De organisaties van Let midden- en kleinbedrijf willen voorko men dat de regering verdergaande prijsmaatregelen treft dan enkele weken gele den met hen overeen is gekomen: Zij hebben minister Lubbers (economische za ken) daarom gisteren op korte termijn om een gesprek gevraagd. Met name zijn ze beducht dat bet kabinet vrijdag zal beslissen de aanmeldingstijd voor prijsver- bogingen (thans een maand) met nóg enkele maanden te verlengen. VO-milieu sterker AARDINGF.N Aquapur te Am- (jrdam en Oss en Figee-Vlaardingen Vlaardingen, beide onderdeel van bedrijfsdeel milieu van Havenbe- f Vlaardingen-Oost (HVO) te hel ardingen, hebben hun activiteiten m 'undeld onder de handelsnaam ini ïapur-Figee. Met deze bundeling n dt een optimale marktbewerking erk dienstverlening beoogd op het ge- meiw van waterbehandelingsinstallaties •apparatuur. 'Een dergelijke maatregel zou voor veel bedrijven desastreu- se gevolgen kunnen hebben', meent de heer W. de Graaff, secretaris van het Nederlands Christelijk Ondernemersver- bond. 'De maand vertraging om prijsverhogingen levert al veel nadeel op voor de bedrij ven die sterk afhankelijk zijn van de invoer. Het betekent dat ze pas een maand later op invoerprijsstijgingen (en dat zijn er nogal wat) mogen rea geren. Een termijn van twee a drie maanden zou rampzalig zijn'. De heer De Graaff vindt het 'verdrietig' dat de 'prijs- psychose' zich vooral tegen het midden- en kleinbedrijf richt. 'Wij zijn in feite de etalage die de consument confronteert met alle prijsverhogingen. Men vergeet vaak dat wij onze produkten weer krijgen van de groothandel of van de fa briek, vóórschakels waarin zich grote, voor het publiek onzichtbare prijsschommelin- gen voordoen'. De NCOV-secretaris wijst erop dat de regering twee weken geleden na uitvoerig overleg met de organisaties van het midden- en kleinbedrijf een prijsmaatregel heeft getroffen. Toegestaan werd dat de han delsmarges met zeven procent zouden mogen worden ver hoogd. Gezien de verslechte rende inkomenspositie van het midden- en kleinbedrijf zou die marge volgens de heer De Graaff zeker tien procent heb ben moeten bedragen. De mi nister wilde echter niet verder gaan dan zeven procent. Van de loonkostenstijging mag slechts een derde gedeelte in de prijzen worden doorbere kend. 'Hand in 't vuur' De heer De Graaff zegt er 'zijn hand voor in het vuur te durven steken' dat in het mid den- en kleinbedrijf iedereen zich aan deze prijsafspraken houdt. Trouwens het zou volgens hem bijna onmoge lijk zijn voor een ondernemer zich daar niet aan te houden, want juist de winkels worden voortdurend gecontroleerd door de economische controle dienst. De winkeliers, aldus de heer De Graaff, prijzen hun voorra den ook niet snel om als zich weer een prijsverhoging heeft voorgedaan. 'Dit verklaart de soms rare situatie dat in een zelfde winkel de prijs van het- zelde potje jam vijftien tot twintig cent in prijs kan ver schillen', Boos is de heer De Graaff op de 'hetze die vanuit de vakbe weging en ook vanuit de PvdA tegen zogenaamde prijs- opdrijvers wordt gevoerd. 'De brief die de middenstandsorga nisaties aan de minister heb ben geschreven moet tegen de ze achtergrond worden gezien: 'We zijn bang dat de regering teveel haar oren naar deze groepen zal laten hangen. We willen de minister er daarom aan herinneren dat zij veer tien dagen geleden na weken lang cijferwerk een prijsmaat regel heeft getroffen, die voor ons al veel te ver gaat. Meer kan echt niet'. Het blijkt dat de organisaties ook bereid zijn mee te werken aan het geven van een betere informatie over het prijzen- verloop; Of dit ook betekent dat de middenstanders sterke prijsstijgingen van de groot handel of de industrie zullen (ver)melden kon de heer De Graaff niet zeggen. 'We moeten de nieuwe wasma chine voor honderd procent be nutten. Ik was er nu de aardap pels in'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5