dorpel ruimt op voor weggeefprijzen Prins Willem de Eerste J s wil carnaval in Katwijk The Joy Singers zingen het liefst Nederlandse teksten Katwijk neemt dit jaar proef met toeristenmarkt Structuurplan Alphen moet worden herzien Veel belangstelling voor ds. Den Tonkelaar Zondagmiddag concert Leids Kamerkoor Chr. vormingswerk Alphen zal in behoefte voo rzien TROL W KW\KTLT OONLLKL VU 17 J \.\L Alii 1971 .STAD EN REGIO K' ADVERTENTIE Kinderoptocht gaat niet door door Henk Kamies KATWIJK 'Ook aan deze kant van de Moerdijk krijg je steeds meer carnavalsverenigingen. Waarom dus in Katwijk niet? Ik kan mij wel voorstellen dat er Katwijkers zijn die principiële bezwaren hebben. Maar je moet het als een gezellig feest zien dat door iedereen kan worden gevierd. Het heeft eigenlijk niets meer met het geloof te maken. Of je nu katholiek bent of protestant, wat geeft dat nou? Je mag je best eens losmaken uit de dagelijkse beslommeringen en gezellig bijeen zijn'. Dit zegt Willem Hartmans (21 jaar) initiatiefnemer voor een carnavalsfeest in Katwijk dat eind februari wordt gehouden Hartmans zit in militaire dienst, maar dat neemt niet weg dat hij met na me tijdens de weekeinden tijd ge noeg over heeft voor de organisatie van dit carnaval. Hij npm kontakt op met de wijkvereniging in de Molen wijk en h :t bestuur daarvan zag er wel wat in. 'Wij begonnen met de op zet van een kinder-carnavalsoptocht, maar hiervoor kregen wij één aanmel ding binnen. Omdat wij niet het risi co willen iopen dat wij met een hand jevol kinderen zitten, hebben wij die optocht laten vervallen. Er komt wèl een carnavalsfeest voor volwassenen, met een speciale kinder-carnavalsmid- dag. Voor dit laatste blijkt een grote belangstelling te bestaan. Misschien dat wij voigend jaar méér kunnen doen en een optocht houden', zegt Hartmans. De carnavalsavond is op 22 februari en de middag voor dc kinderen is op 23 februari. De Wilbert De organisatie van het carnavalsfeest is bij Willem Hartmans in goede han den, want hij heeft de nodige erva ring op dal gebied, als geboren en ge togen zuiderling. 'Er gaat geen jaar voorbij; niet één carnaval in Breda sla ik over. Men kan rustig stellen dat ik een verwoed carnavalsvierder ben'. In het verpleegtehuis 'De Wilbert' Prins Willem de Eerste, weet men er overigens óók van. Hart mans vervult nu tot september zijn militaire dienstplicht, maar in het dagelijkse, burger-leven is hij zie kenverpleger bij 'De Wilbert'. Als hij uit de dienst komt, gaat hij weer in het Katwijkse verpleegtehuis zieken verzorgen. In 'De Wilbert' ls een ei gen carnavalsvereniging met een Raad van Elf en een eigen Prins Carnaval. Hartmans was het afgelopen seizoen 'adjudant van de Prins'. Men heeft er zelfs eigen dansmariekes. Het Wilbert- carnaval is niet meer weg te denken, 't Is er een jaarlijks terugkerend feest van patiënten en personeel. Bezwaren De wijkvereniging in de Molenwijk is enthousiast voor het carnavalsfeest. Men hoopt dat het zal aanslaan bij de bevolking, hoewel Hartmans, die al is uitgeroepen tot prins Willem de Eer ste wel beseft dat het in het zo pro testantse Katwijk, een nogal vreemd begrip is. 'Je hebt hier in de omgeving genoeg carnavalsverenigingen die een beslo ten karakter hebben. Wij treden nu direkt naar buiten op. Misschien dat de belangstelling dit jaar nog niet zo groot is, n.aar volgend jaar zal dat misschien al anders zijn. Je ziet de carnavalsverenigingen overal uit de grond schieten'. Die kindermiddag zal worden gevuld met een goochelaar en dergelijken. Hartmans en de wijkvereniging heb ben nu weinig tijd gehad om de zaak voor te bereiden, 't Volgend jaar kan dat anders zijn. Van een onzer verslaggevers KATWIJK Aan de gemeenteraad wordt gevraagd akkoord te gaan met de instelling van een toeristenmarkt, waarmee dit jaar een proef zal worden genomen. De markt zal, volgens een schatting, een nade- lig saldo van 4500 opleveren. Stoppen B. en W. stellen de raad voor de ta rieven te verhogen voor het gebruik van het zeestrand en het verblijf op de kampeerterreinen. Voor het ter rein in Zuid bestaat al jaren een op- pervaktetarief. terwijl geen rekening werd gehouden met het aantal kam peerders dat van de oppervlakte ge bruik maakte. Wat het terrein in de noordduinen betreft, is voortgebor duurd op het in 1973 ongevoerde abonnementensysteem. Rekening wordt gehouden met een groeiend aantal seizoenkampeerders. B. en W. verwachten door een nieuwe opzet, kostenbesparend te kunnen werken, daar door vermindering van werk uitbreiding van personeel kan worden voorkomen. Geraamd wordt een nadelig saldo van 57.000. Aan het caravanpark in de nooddui- nen moeten verbeteringenworden aangebracht. Aan de raad wordt een krediet van 15.000 gevraagd. Een krediet van 4000 is nodig voor medewerking aan een aktie tot inza meling van restanten van landbouw- bestrijdingsmiddelen. De aktie wordt gehouden van 11 t.m. 22 februari. B. en W. willen J 30.000 beschikbaar stellen om twee woningen van de Stichting Het Koningshofje, tot één woning samen te voegen. Voorgesteld wordt 155 m2 grond aan de Julianalaan aan autobedrijf Den Hollander, te verkopen voor 70 per m2. Hollandsche Betonit B.V. i.o. heeft gevraagd 600 m2 grond voor 70 per m2 te mogen kopen op het industrie terrein 't Heen. Aan de raad wordt voorgesteld 1500 te geven voor het corso van de stich ting Bloemencorso Bollenstreek te Lisse. Straten in de industriewijk 't Heen, krijgen de volgende namen: Rijnland kade. Blokmakerstraat. Scheepmaker straat, Blekerstraat, Weverstraat en Steenbakkerstraat. Een krediet van 13.500 wordt ge vraagd voor het herstel van de tijdens de storm van 2 april beschadigde vuurtoren aan het Vuurbaakplein. Het ministerie van C.R.M. verstrekt een subsidie van ongeveer 5400. Het siermetselwerk en de gemetselde togen van de westelijke tocganspoort maar het Andreashof aan de Boule vard verkeren in een slechte staat. LEIDEN Zondagmiddag om 3 uur geeft het Lefts Kamerkoor o.l.v. zijn nieuwe dirigent Ton Beckers, in de Hartebrugkerk een uitvoering met medewerking van de organist Jan Schmitz. Het programma draagt als titel 'Rondom William Byrd'. De or ganist zal het programma tijdens het concert toelichten. Dit is het eerste optreden van het Kamerkoor onder de nieuwe dirigent. Voor restauratie 8000. vragen B. en W. Prins Willem de Eerste uit Katwijk vraagt zich wèl af hoe de gemeente er tegenover staat. Van die zijde is nog geen enkele reactie ontvangen. Toch probeert men in de Molenwijk een carnavalsvereniging op touw te zetten. 'Wordt het dit jaar een mislukking en blijkt het ook volgend jaar geen suc ces te worden, dan stoppen wij er voorlopig mee. Zelf denk ik dat het wèl een succes wordt. Bij de ouderen misschien niet zo, maar er komen hier steeds meer jonge gezinnen, ook van buiten Katwijk en die voelen er vast wel voor'. Prins Willem Hartmans is getrouwd met een verpleegster van 'De Wil bert'. 'Ook zij doet graag mee met carnaval', laat hij ten slotte welen. Kern program ma D 6 PPR en PSP: In Alphen wensen steeds meer mensen inzicht en inspraak in het be leid van hun eigen gemeentebestuur. Dat komt naar voren als buurt problemen, verkeersproblemen en het scheppen van recreatiemoge lijkheden aan de orde zijn, aldus een verklaring van Progressief Alphen. Zondag in Gereformeerde kerk Sassenheim BOSKOOP The Joy Singers uit Boskoop staan op de drempel van een grote populariteit. Het jonge renkoor, met leden uit verschillende kerkgemeenschappen, begint wat je noemt naam te krijgen. In de laatste maanden van 1973 was het koor bijna geen zondag meer vrij. In veel kerken in de Rijn- en Gou- -r, westreek werd gezongen. Maar ook al verder weg. The Joy Singers werkten mee aan diensten in Den Haag en Rijsenhout. Een eervolle uitnodiging kregen de Boskoopse jongeren van de Stichting Philadel phia, de organisatie die zich in Nederland bezighoudt met geestelijk gehandicapten. Op een landelijke bijeenkomst in Avifauna in Alphen aan den Rijn werd het koor gevraagd het geestelijk lied uit te dra gen. Zondag zijn The Joy Singers in Sassenheim te beluisteren. Meegewerkt wordt aan een jeugddienst i, t^ in de Gereformeerde kerk (Julianalaan). Een dienst die om vijf uur begint en die geleid wordt door ds. E. W. G. Geesink. idi st In de afgelopen tijd worden bespre kingen gevoerd tussen PvdA, D'66, PPR en PSP. Daarbij bleek dat de PvdA niet voldoende waarborgen kon geven voor een ombuiging van het be leid. Daarop besloten D'66, PPR en PSP samen verder te werken voor een alternatief onder de naam Progressief Alphen. D'66, PPR en PSP willen een open groepering vormen. Daarom is het de bedoeling, dat iedere Alphenaar. die zich aangetrokken voelt tot het kern programma, dat Progressief Alphen heeft opgesteld, meedoet aan de uit werking ervan. controle van de gemeenteraad zijn on derworpen. Opknappen van woningen in plaats van afbraak. Onderwijs Bestaande en toekomstige schoolge bouwen moeten worden gebruikt voor wijkactiviteiten. De gemeente moet bevorderen dat ou ders mede het beleid van de school bepalen. De bekendheid die The Joy Singers momenteel genieten, dankt men voor een groot deel aan dirigent Siem Cok, die in december 1972 de directie op zich nam. Het koor bestond toen on geveer een jaar. Het was deze dirigent die The Joy Singers tot betere presta ties wist aan te zetten. Zijn deskun digheid en overwicht op de toen nog wat wispelturige zanggroep leidde tot een hoger niveau. Het Boskoopse koor telt ongeveer 55 leden. De jongens en meisjes variëren in leeftijd van vijftien tot 26 jaar. Het enthousiasme dat het koor aan de dag legt, heeft zijn uitwerking op het kerkpubliek, de dominees en vooral de jeugd. The Joy Singers weten het moderne geestelijke lied, pakkend te brengen, daarbij muzikaal onder steund door een elektronisch orgel, een basgitaar en drums. Boomkweker Dirigent Siem Cok (38) voelt zich jong onder de jongeren. Het is vooral de spontaniteit die jongerenkoren voor hem aantrekkelijk maken. Hij heeft ook ervaring met kerkkoren. In Alphen aan den Rijn dirigeert hij Con Amore. Meer koordirecties is hij boomkwe ker van beroep niet van plan aan te nemen. Regelmatig krijgt hij aan biedingen. Siem Cok: 'Sommige zijn nog interessant ook, maar twee koren is voor mij genoeg. Het is een hobby en die vraagt veel tijd. Je moet ook veel naar muziek luisteren'. Dat de jeugd het fijn vindt om mo dern geestelijk werk te zingen in de kerken ziet Siem Cok mede als een te genhanger van sozen en harde mu ziek. De ontwikkeling van de jonge renkoren een eigentijds verschijn sel zal nog wel even voortduren. Cok: 'De jongerenkoren zullen steeds beter worden. Die erg eenvoudige zanggroepjes die je in het begin nogal veel had, verdwijnen van lieverlee. Ook de betere muzikanten en dirigen ten zullen meer interesse krijgen'. Doorstroming Openbaar Omdat inwoners betrokken moeten zijn bij het bestuur van hun gemeen te, moeten openbaar zijn: a. raadscommissievergaderingen; b. alle gemeenteraadsstukken en amb telijke adviezen. Dit met uitzondering van persoonlijke zaken en zaken die speculatie in de hand werken. Dc gemeente moet zorgen voor onaf hankelijke voorlichting. Voor Aarlan* derveen, Zwammerdam en de Alphen- se wijken moet een structuur worden geschapen, waarin bewoners het wel en wee van hun omgeving kunnen be palen. Wethouders moeten solidariteit met hun fractie hoger stellen dan so lidariteit binnen het college. Het structuurplan van Alphen moet worden herzien, omdat: a. Alphen door de rijksoverheid niet is aangewezen als groeikern. b. De rijks- en provinciale overheid hun wegenbouwbeleid hebben veran derd (rw 3, pw 6 en 7). c. De bevolkingsgroei achterblijft bij de prognose. d. Uitvoering zoveel geld gaat kosten, dat voorzieningen in oud-Alphen ach terblijven. Iedere voorbereiding voor de uitvoe ring van Kerk en Zanen moet worden gestopt. Om de bevolking te betrekken bij do ontwikkeling van Alphen moet een planologische raad worden ingesteld. In Alphen geen flatbouw meer, maar eengezinswoningen voor Alphenaren, met betaalbare huren. De samenwerking tussen gemeente en ontwikkelingsmaatschappijen moet in principe worden afgewezen, maar als het toch gebeurt aan voortdurende WARMOND De receptie in het Trefpunt, door de kerkeraad van War mond. in overleg met dc colleges van Bussum en Buurmalsen aan ds. A. J. den Donkelaar in verband met zijn zilveren ambtsjubileum, aangeboden, trok reeds in de namiddag een over stelpende belangstelling. Achterirr de zaal namen dc jubilaris, zijn echtge note. zoon en moeder met dankbaar- glunderend gezicht de talrijke felicita ties in ontvangst. Deze grote toeloop was des te meer opmerkelijk en te vens welsprekend, omdat het hier een zilveren feest betrof, nota bene van een pastor die pas anderhalf jaar de gemeente dient. Het bleek weer wat een van de sprekers (burgemeester De Vreeze) zei: Uw plaats hier is niet meer weg te denken; niemand komt op het idee dat u hier pas anderhalf jaar bent'. Onder de felicitanten merkte men, on der veel meer. op: burgemeester dr. Vis (van Leiden) prof. Berkhof, vele pastoors, predikanten en kerkelijke besturen van omliggende gemeenten (ook van allerlei gezindten, ook van de joodse), oud-leerlingen van het vroegere grootseminarie en deputaties uit Bussum en Buurmalsen. de vroe gere standplaatsen van de jubilaris. Dc heer P. van Leeuwen, president kerkvoogd van hervormd Warmond, voerde als eerste het woord. 'Wat be tekent dat vijfentwintig jaar dominee te zijn? Zijn de resultaten aanwijs baar? U zult slechts kunnen en willen zeggen: Heer met uw hulp heb ik ge zaaid; aan u de oogst. Wie ben ik, dat ik dit heb mogen bereiken? U gaat in deze bijzonder moeilijke tijd in vertrouwen op God voort. Uw plaats hier, a.s pastor, als man van studie, als werker voor de oecumene, is niet meer weg te cijferen. U ver staat ook de kunst eenvoudige dingen van het geloof begrijpelijk voor te stellen. Het is u allemaal voortreffe lijk gelukt'. Een enveloppe met in houd, resultaat van de inzameling, waar iedereen spontaan aan meedeed, vertolkte de dank van hervormd War mond. Ook burgemeester De Vreeze prees de manier van optreden en de uitsteken de samenwerking met de rooms ka tholieke gemeenschap. Dat is ook ui termate belangrijk voor de burgerlij ke gemeente. We zijn blij met zo'n dominee'. De laatste spreker ('het lijkt wel een dagsluiting', grapte hij zelf) was pas toor Mussert. 'Ons contact groeide snel en nu is het of we elkaar al ja ren kennen. Voor u bestaan al die na re kerkelijke hekken niet: die zijn ook niet naar de bedoeling van onze Heer. We inspireren elkaar. U zult het verder ook verwachten van hem, van wie alle goede gaven komen'. Het heeft ook gevolgen voor de grote kerkkoren. Siem Cok: 'Op een gege ven moment krijg je doorstroming. De jongeren gaan naar de 'grote' ko ren en deze zullen dan moeten veran deren. Het is nu al merkbaar. Er wordt door de kerkkoren steeds meer 'Hardebol' werk gezongen. De meeste koorleden zijn het erover eens. Het koor moet in de eerste plaats een boodschap brengen. Die van Jezus Christus. Zingend het evan gelie verkondigen. Daarom vinden veel Joy Singers dat zij ondanks de Engelse naam voornamelijk Ne derlands werk moeten zingen. Een groot.deel van het kerkpubliek heeft moeite met Engelse teksten. Siem Cok hierover: 'De muziek moet vlot zijn en niet te moeilijk. Hoewel Engels 'in' is en soms aan luisterende jeugd concessies moeten worden ge daan. vind ik dat je het kerkpubliek niet al te veel met Engelse teksten moet opschepen. De mensen moeten weten waar het over gaat'. Binnen het koor is er een aantal aan hangers van uitleg vooraf. Vertellen waarover gezongen wordt. Ook bij Ne derlandse liederen. Luc van Eeuwen (22) koorlid, zegt hiervan: 'Het is zin vol omdat de muzikale prestaties vaak in het middelpunt staan. Dc tekst staat nogal eens secondair. Muziek en de zingende mensen vallen meestal het eerst op'. Beleven The Joy Singers bestaan nu ruim twee jaar. Naast de muzikale leiding is er ook een algemeen zakelijke lei ding. Er zijn twee voorzitters, die de groep begeleiden. Wijnand Hoogen- doorn (36) en Aad Benschop (29). Laatstgenoemde zorgde als oud-Sassen- heimer voor de contacten die tot het optreden in deze plaats hebben geleid. Aad Benschop is ervan overtuigd, dat het regelmatig zingen over religieuze zaken de jeugd wat doet. 'Ze beleven wat ze zingen'. Belangrijk vindt Aad in dit verband dan ook dat de repeti ties met gebed begonnen en beëindigd worden. 'We bepalen dan waarmee we ons gaan bezig houden'. 'Geld is niet zo belangrijk', zegt hij, als wij hem vragen hoeveel het koor verdient. 'Het gaat ten slotte om het evangelie."Je moet natuurlijk wel iets vragen, want zo'n koor kost geld. Denk maar eens aan de dirigent, de muziek, -instrumenten,, rieskosten e.d. Maar als men mij vraagt wat het moet kosten, zeg ik altijd 'wat kunt u missen' en daarachteraan, een kleine hand is gauw gevuld. Er zijn wel koren die vijftienhonderd gulden vragen voor een optreden. Dat vind ik te ver gaan. Op die manier wordt het een commerciële zaak. The Joy Singers krijgen bedragen tussen de honderd en de driehonderd gul den, beantwoordt hij onze vraag. <V.Ö fis11 Dirigent Siem Cok. ALPHEN Op initiatief van de Prot. Chr. Schoolraad voor Alphen aan den Rijn en omgeving werd in dertijd een werkgroep gevormd, die als doel had de wenselijkheid c.q. mo gelijkheid van een Prot. Chr. vor mingscentrum voor werkende jonge ren in deze gemeente te onderzoeken, dit in het kader van de nieuwe leer plichtwet. De werkgroep kwam tot een bevestigend antwoord en na een afronding van de werkzaamheden en rapportering aan de schoolraad is het gekomen tot de vorming van een Stichting Prot. Chr. Vormingswerk voor de regio Alphen aan den Rijn, die inmiddels rechtspersoonlijkheid heeft gekregen. De regio omvat de gemeenten: Alphen aan den Rijn, Ter Aar, Bodegraven (gedeeltelijk). Boskoop, Hazerswoude, Koudekerk a d Rijn, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Rijnsaterwou- de, Woubrugge en Zevenhoven. Daar ook Woerden gelijksoortige plannen heeft en Gouda eveneens medewer king van het departement van Onder wijs heeft aangevraagd, is over afba kening der grenzen gesproken met ne- kele personen uit die gemeenten, waarbij men tot volledige overeen stemming kwam. Half november is het bestuur van de gevormde Stichting met zijn werk zaamheden gestart. Er zijn twaalf le den. die resp. vertegenwoordigen de Stichting voor Chr. Beroepsonderwijs, de Stichting Chr. Mavo de Chr. lagere Agrarische school, de Chr. Besti bond (CNV) Werkende Jeugd district Zuid-Holland en twee 1 r Chr. werkgevers. Het dagelijks t stuur beslaat uit de eren P. N. Pallasstraat 46, voorzitter P. H. Groenoord 176, secretaris; F. A. veld, Louis .de Colignystraat 5, adjunct, allen te Alphen aan Rijn. De Stichting heeft zich aangesl bij de Landelijke Organisatie Christelijk Vormingswerk (L.O.C te Voorburg. Voor eind decen 1973 heeft men de aanvraag tot i keuring op en medewerking aai plannen ingediend bij het Dep ment van Onderwijs en men h dat het mogelijk zal zijn inl975 het Prot. Chr. Vormingswerk in regio te starten. Een en ander hi mede af van de huisvesting. Uit schillende prognoses dat het Instil in de regio stellig in een behoefte gaan voorzien. Het doel van dit vormingswerk als vorgt worden omschreven; opr ten en instandhouden van Prot. Vormingsinstituten met als grond de Bijbel. Het wil de jongeren, die vroeg aan het arbeidsproces dc< men en nog leerplichtig zijn, hel inzicht te verwerven in het schappelijk gebeuren en hen stira ren doelbewust aan dit gebeuren te nemen, met het oog op het verk gen van can rechtvaardige samei ning.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4