Seen werktijdverkorting ij Enka-Glanzstoff Bezig bedrijf CMC-Melkunie sluit enkele bedrijven Minder sparen remt kredietverlening af Besloten Arabieren tot einde boycot? GOLDMINES ioudtransacties entrale banken pgen marktprijs Frankrijk wil geen EEG fusie-onderzoek Meer EEG-hulp voor Ethiopië Super- benzine en aromaten Prijsstop in Denemarken JAL breidt vloot uit Beurs Autovak een jaar uitgesteld DOW JONES INDEX NEW YORK ZEER VAST 1 ■^W/kwartet donderdag 17 januari 1974 mdanks problemen ook dit jaar in de zwarte cijfers ECONOMIE FINANCIËN TPNUZHS15/I.17 |n een onzer verslaggevers INHEM In het eerste kwartaal van het lopende jaar is, zover momenteel valt na te gaan, bij Enka anzstoff zowel in de Bondsrepubliek als in Nederland, geen werktijdverkorting te verwachten. Hoe- il kortingen van grondstoffen (variërend van 10-30 pet.) een realiteit zijn, ziet het er naar uit, dat kortingen qua hoeveelheid niet zo groot zullen zijn als bij het uitbreken van de oliecrisis werd ge- eesd. zei mr. B. Zevenbergen, voorzitter de raad van bestuur van Enka inzstoff, deel uitmakende van de zo-groep, tijdens een persconferen- Hij meende, dat het zeker is, dat jsverhogingen voor petrochemische idukten en energie duurzaam zul- zijn. Er zal daarom moeten wor- uitgegaan van een voortdurende rke prijsstijging bij de grondstof voor chemische vezels. Wil men produktie van synthetica kunnen ïdhaven, dan zullen de opbrengsten Enka Glanzstoff dienovereenkom- moeten toenemen; derhalve hoge- prijzen voor garens en vezels, t het resultaat over 1974 betreft mr. Zevenbergen te verwachten, ondanks alle problemen de mootschap ook dit jaar weer in de irte cijfèrs zal zijn. Veel zal daarbij iter afhangen van de bezettings- ad van de bedrijven en van de mo- ijkheid om kostenstijgingen te npenseren door hogere prijzen. In •verre dit laatste mogelijk is zal 1 de marktsituatie afhangen. tondstoffen ewel reeds vóór de huidige vermin- ing van de olieleveranties er een laarste aan grondstoffen voor thetische garens en vezels bestond, s de verminderde olietoevoer er de zaak van dat Enka Glanzstoff aar door de grondstoffenschaarste rd getroffen. Aanzienlijke kortin- op de produktie en bij de leverin- evenals een inkrimping van de ertermijnen, waren onvermijdelijk, imenteel vinden toe- en afzeggingen 1 grondstof leveranties op zeer korte mijn plaats; in sommige gevallen fs met onmiddellijke inwerkingtre- g. Gepaard hiermede gaan aanzien- prijsstijgingen voor grondstof- Er is sprake van een verdubbe- g of meer. ïdat onderbezetting bij de industrie ar chemische vezels catastrofaal is >pt de vennootschap sedert midden 'ig jaar al voorprodukten voor de vaardiging van grondstoffen voor amische vezels op de wereldmarkt Hierdoor blijven de grondstoffen- >erkingen momenteel nog binnen ere grenzen. rder wordt door een zorgvuldige soneelsplanning in de laatste we- 1 rekening gehouden met de huidi- moeilijkheden. Enka Glanzstoff is reid voorlopig een zeker overschot sommige sectoren te accepteren, m andere interne maatregel bij de ^nootschap is recycling; het in gro- e mate wederom gebruiken van af- dat in de eigen bedrijven ont- at. In het bedrijf Steenbergen van Enka Glanzstoff worden bandenga rens tot versterkingsmateriaal voor autobanden verwerkt. Tot op he den is bij de afzet van bandengarens nauwelijks enige invloed te be speuren van een teruggang in de afzet van auto's en van een gerin gere ban,denslijtage door het vaststellen van maximumsnelheden van 100 km. De bandenindustrie draait volop. Export vindt vooral naar Japan plaats, dat al auto's zonder een vijfde band moet leveren. lig te stellen. Daartoe wordt met ur gentieklassen gewerkt. Al naar gelang de situatie vinden goedkeuringen plaats. Mr. Zevenbergen achtte het niet on mogelijk, dat de plotselinge schaarste van en de prijsstijging bij grondstof fen voor textiel ook van invloed kun nen zijn op de houding van de consu ment en wel zo, dat deze tijdelijk een zekere terughoudendheid aan de dag zal leggen bij het kopen van textiel. Hij verwachtte evenwel niet, dat het verbruik van textiel wezenlijk zal af nemen. Het resultaat van Enka Glanzstoff over 1973 is aanzienlijk beter geweest dan dat over 1972. De vennootschap profiteerde van de onverwacht snelle en sterke opleving van de vraag naar chemische vezels als gevolg van de vervanging van natuurlijke vezels door de gestegen prijzen van deze/ laatste. De omzet steeg vorig jaar met 14 pet tot 3,3 miljard, De produktie van chemische vezels nam met 13 pet toe tot 485.000 ton. Positieve factoren, die in 1973 bij droegen tot het resultaat waren: 1. een verbetering van de bezettings graad; deze leidde tot een verminde ring van de onderbezettingskosten en ook tot een geringe toename van het aantal medewerkers, dat nu ca. 44.000 bedraagt, 2. een verbetering van de prijzen in de loop van het jaar, die overigens later weer gedeeltelijk werd (ADVERTENTIE) jvesteringen in een vast investeringsbudget voor 74 is momenteel geen sprake, echts die plannen worden vrijgege- in, die noodzakelijk zijn om het (oftbestaart van de onderneming vei- iNDEN De Europese centrale iken overwegen dat deel van hun [derlinger schulden, dat in goud dt, te verrekenen tegen de prijzen de vrije goudmarkt. heeft Rene Larre directeur van de mk voor Internationale Betalingen UB) in Bazel, woensdag meegedeeld de 'World Banking Conference' in inden. Hij zei te verwachten dat het orbeeld zal worden gevolgd door de ntrale banken van andere landen. Verenigde Staten bijvoorbeeld, j voegde er echter aan toe dat for- eel binnen of buiten de EEG nog en overeenstemming over goudtrans- ties tegen de vrije-markt-prijs is reikt. tussen hebben de financiële deskun- gen van de club van 20 in Rome ge- aat over manieren om geld te lenen n de olielanden. Dit geld zou ge- uikt moeten worden om verstorin- in van het wereldgeldstelsel tegen te lan. Ook een werkgroep van de Or- inisatie van Economische Samenwer- en Ontwikkeling hield zich met ize zaak bezig, zo bleek uit medede len van Otmar Emminger, de vice- esident van de Westduitse centrale ink. De werkgroep sprak over de- ogelijkheden het overtollige geld uit ie-inkomsten zo ohder te brengen at het gaat naar landen die het drin- indst geld nodig hebben en dat het internationale monetaire stabiliteit et verstoort. Men sp'-ak de hoop uit it de olielanden een manier zullen nden om hun geld op middellange rmijn te investeren, zodat de Euro- ese markt niet wordt overstroomd et 'heet geld'. Emminger zei te ver achten dat een flink deel van de ie-inkomsten aanvankelijk zal gaan aar Europese deviezenmarkten, om- at er maar weinig plaatsen zijn waar et geld naar toe kan. et pond sterling heeft het gisteren vaar te verduren gehad op de Euro- ese valutamarkten. In Londen be- oefde men midden op de dag maar dollar voor een pond te betalen, en nieuw dieptepunt. Later volgde )n herstel tot 2,1875. Oorzaak van et gebrek aan vertrouwen in het ritse betaalmiddel was een uitlating an de gouverneur van de Bank of •ngland, dat Engeland als gevolg van e huidige moeilijkheden voor jaren n de zorgen zou zitten. In Amster- am daalde het pond 8, cent tot 6,40. n ook andere Europese centra meld en lagere noteringen. De dollar deed Amsterdam 2,9380, twee cent lager lan dinsdag. Een Nederlands beleggingsfonds in geselec teerde goudmijnaandelen. Waardestijging plus rendement sedert eind 1963 gemiddeld 10% per jaar. Participaties zijn officieel aan de Amster damse beurs genoteerd en zijn dus dage lijks verhandelbaar. Aan- en verkoop van participaties kan ge schieden via elke bank en commissionair. tenietgedaan, 3. de invloed van de in 1972 vergrote rationalisatie-inspannin gen. Ondanks het duidelijk betere re sultaat, zo zei mr. Zevenbergen, is ge let op het geïnvesteerde vermogen nog steeds niet helemaal in overeen stemming met de door de vennoot schap nagestreefde en als noodzakelijk beschouwde rentabiliteit. In het bedrijf in Breda is nog sprake van overcapaciteit. Werktijdverkorting is ook daar evenwel niet nodig. Mo menteel zijn er zo'n 1050 werknemers, een aantal dat geleidelijk zal teruglo pen tot 900 a 1000. STRAATSBURG Frankrijk zal er waarschijnlijk niet mee instemmen dat de Europese Commissie, het 'dage lijks bestuur' van de EEG. de be voegdheid krijgt onder bepaalde voor waarden een onderzoek in te stellen naar voorgenomen fusies, en deze te verbieden indien zij de vrije concur rentie binnen de gemeenschappelijke markt aantasten. Bij de behandeling van deze kwestie in het Europese parlement verklaarde de gaullistische afgevaardigde Pierre- Bernard Couste dat de ministerraad die met eenstemmigheid moet be llissen waarschijnlijk niet akkoord zal gaan met het onderzoek dat de commissie wil instellen indien grote bedrijven willen fuseren. Dit was vol gens hem in strijd met de bepalingen van het verdrag van Rome, waarbij de gemeenschappelijke markt is opge richt. Couste verweet de Europese Commis sie, geen rekening te houden met 'de economische realiteit' in Europa, en op te treden als een bondgenoot van de grote Amerikaanse bedrijven: fu sies in Europa zijn nodig om met suc ces op de wereldmarkt te kunnen con curreren. Albert Borschette, lid van de Europe se Commissie, voerde hier tegen aan dat. het voor het bedrijfsleven zelf gunstiger is indien, het onderzoek voorafgaand aan een fusie plaats vindt. Het ongedaan maken van een reeds tot stand gekomen fusie is voor de bedrijven veel schadelijker dan een voorafgaand onderzoek, zo merkte het tweede kamerlid dr. S. Patijn (PvdA) op. Het parlement nam geen besluit over de voorstellen voor fusiecontrole: op voorstel van de (voornamelijk Engel se) conservatieven, die hierin werd gesteund door de christen-democraten, werd besloten de voorstellen en meer dan dertig amendementen terug te verwijzen naar de parlementaire com missies. ADDIS ABEBA (Reuter) De Euro pese Economische Gemeenschap zal haar hulp aan de door droogte getrof fen gebieden van Ethiopië dit jaar aanzienlijk uitbreiden. De graanleve- ranties zullen opgevoerd worden van 5.000 ton (vorig jaar) tot 20.000 ton in 1974, poedermelk van 120 ton tot 2.500 ton en bovendien zal nog 1.300 ton boterolie verzonden worden. Werkgelegenheid bij Fri-Ki in gevaar, menen de vakbonden EINDHOVEN De drie vakbonden AVB, AVG en de Unie-BLHP hebben de werknemers van de kuiken- en kal koenslachterijen van Fri-Ki in Box meer officiëel op de hoogte gesteld van hun ongerustheid over de werkgele genheid in dit bedrijf. De vakbonden hebben bij herhaling aan de directie garanties gevraagd ten aanzien van de werkgelegenheid en de continuering van het bedrijf. Boven dien willen de vakbonden inzage heb ben in een vijfjarenplan, alsmede de operationele planning voor het bedrijf voor de komende twee jaar. Vorige weex maandag nog had een bespreking plaats tussen de directie van Friki en vertegenwoordigers van de drie bonden. Volgens de bonden heeft deze bijeenkomst niet tot vol doende openheid geleid. Vooralsnog zijn de bonden niet van plan om ac tie te gaan ondernemen. Bij de werknemers van Fri-Ki was enige ongerustheid ontstaan over slui- tingsgeruchten. Volgens de directie van het bedrijf is nimmer overwogen om het bedrijf in Boxmeer te sluiten en de directie acht sluiting ook in de toekomst hoogst onwaarschijnlijk. Volgens drs. P. Jacobs, een van de di recteuren wordt de onrust veroorzaakt doordat een oud-werknemer van Fri- Ki geprobeerd zou hebben een aantal mesters over te halen voortaan aan een Belgische slachterij te leveren in plaats van aan Fri-Ki. De vakbonden zeggen echter ongerust te zijn over het nieuwe planningssy steem van de directie, waardoor de aanvoer vaq slachtkuikens en kalkoe nen in gevaar gebracht zou worden. In het verleden heeft Fri-Ki al kui kens in het buitenland moeten kopen. Vandaar dat ook op de mesterij spra ke is van verontrusting, aldus de vak bonden. Sparorganisatie had succesvol jaar ROTTERDAM Voor de Sparorgani satie is 1973 een succesvol jaar ge weest. De 1100 Spar-ondernemers boekten voor het eerst in de geschie denis een gezamenlijke omzet boven 1 miljard. Dit betekende een stij ging van 16 pet. tegen 13 pet. in 1972. üe gemiddelde omzet per Sparwinkel steeg van ƒ751.000 tot ƒ909.000. In 1970 was deze omzet nog ƒ533.000. Voor 1974 is 1 min. per verkooppunt zeker haalbaar. Het aantal leden daal de met 71 tot 1100. Het hierdoor ver loren gegane aantal m2 verkoopopper vlakte werd meer dan goedgemaakt door nieuwe vestigingen en moderni sering van bestaande winkels. De ver koopoppervlakte steeg met 4 pet. tot 157.500 m2. Eind 1972 waren er 530 Spar-supermarkten of wel 25 meer dan een jaar tevoren. Het aantal zelf bedieningswinkels daalde met 43 tot 430 en het aantal bedieningswinkels met 53 tot 140. Onveranderd dividend bij Hoogovens IJMUIDEN Koninklijke Nederland- sche Hoogovens en Staalfabrieken zal over 1973 een onveranderd interim/i- vidend van ƒ1.20 (6 pet) uitkeren per certificaat van 20. Deze uitkering hangt samen met het besluit van Es- tel NV om in januari dit jaar aan de moedermaatschappijen Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfa brieken en Hoesch een interimdivi dend van totaal 28.3 min. uit te ke ren. Produktieverhoging bij Ned. Steenwolfabriek derlandse Steenwolfabriek in Melick en Herkenbosch gaat de produktie van het isolatiemateriaal steenwol door een te bouwen vierde produktie- lijn verhogen van 60.000 tot 75.000 ton per jaar. De investeringen voor de uitbreiding zullen ruim 9 min. bedragen. Dit voorjaar wordt met de bouw begonnen, die naar verwacht in januari van het volend jaar gereed zal zijn. Door de uitbreiding zal het to taal aantal werknemers stijgen met 100 tot ruim 500. Door de huidige energiecrisis is er een grote vraag naar isolatiemateriaal. De financiering van de uitbreiding ge schiedt door eigen middelen en via le ningen van de E.G.K.S. (ƒ3 min) en de Nat Inv. Bank (eveneens 3 min). Het aandelenkapitaal van de Neder landse Steenwolfabriek is in handen van de Amerikaanse A. S. Rockwool- groep (50 pet). Pelt en Hooykaas (22 pet). Als medio 1975, de verlovings tijd' afloopt zal Rockwool beslissen pet). Als medio 1975, de verloving stijd' afloopt zal Rockwool beslissen of zij alle overige aandelen van de Nederlandse bedrijven overneemt of af zal zien van haar 50 pet. ARNHEM Des te minder su- perbenzine er wordt gebruikt, des te beter is dat voor Enka Glanzstoff. Super-benzine bevat nl. in toenemende mate aroma ten (als vervanger voor de mi lieugevaarlijke loodverbindin- gen). Het zijn deze aromaten, die echter tegelijkertijd ook de grondstoffen zijn voor de che mische garens en vezels die En ka Glanzstoff produceert. 'Hoewel benzinedistributie voor ons dus niet zonder belang is', aldus nir. Zevenbergen, 'zijn wij niet vóór een dergelijk ingrij pen van de overheid. De lichte verbetering in onze grondstof- fenpositie heeft trouwens ook niets te maken met de benzine distributie, doch is zuiver het gevolg van de olie-aanvoer, die beter was dan oorspronkelijk werd voorzien. Bij een in de toekomst handha ven van de maximum snelheid op 100-120 km zouden overi gens, zo meent mr. Zevenber gen, de motoren van auto's een minder hoog toerental behoeven te hebben en derhalve ook niet meer zo aangewezen zijn op su- perbenzine. Wellicht zou het dan zelfs die richting kunnen uitgaan, dat over een aantal ja ren normale benzine verkrijg baar is, tegen prijzen die duide lijk beneden die van superben- zine zullen liggen. DEN HAAG I11 de loop van deze maand zal CMC-Melkunie haar bedrijf te Breukelen geheel sluiten en in haar bedrijf te Veenendaal de produktie beëindigen. Veenendaal blijft in gebruik als distributie centrum voor speciale produkten. De medewerkers van beide bedrij ven, de centrale ondernemingsraad en de vakorganisaties zijn vol gens het CMC-blad 'Melk' op de hoogte gesteld van de veranderingen. De produktie van de beide bedrijven wordt in andere fabrieken van CMC- Melkunie voortgezet. De produktie van koffieroom en chocolademelk was al van Breukelen verplaatst naar Rot- terdam-Overschie. Andere activiteiten van de Breukelsc vestiging gaan nu naar Woerden. Vorig jaar verwerkte Breukelen nog dertig miljoen kilo melk. De boeren die er hun melk plachten aan te voeren kunnen voort aan bij andere Melk-Unie bedrijven terecht. De produktie van Melk Unie Veenen daal gaat naar Amersfoort. Om er ruimte voor te maken zal men de pro duktie van gesteriliseerde melk van Amersfoort overbrengen naar Rottcr- dam-Overschic. Personeelsleden van het bedrijf te Breukelen behoeven niet te worden ontslagen, dankzij het feit dat de sluiting valt omstreeks het tijdstip waarop CMC-Melkunie haar nieuwe distributiecentrum in Amster dam en haar Monafabriek in Woerden in gebruik neemt. Een aantal perso neelsleden van Veenendaal blijft daar in het distributiecentrum werken, an deren kunnen net als hun Breukelse collega's naar andere Melk Unie-be drijven gaan. Enkele oudere werkne mers van Breukelen en Veenendaal kunnen gebruik maken van de in een sociaal plan vastgestelde wachtgeldre geling. In de loop van dit jaar zullen in Am sterdam de CMC-Melkuniebedrijven aan de Overtoom en de Eerste Jan Steenstraat worden gesloten. De ge reedkoming van het nieuwe distribu tiecentrum bij Amsterdam en de Mo- na-fabriek te Woerden maakt ook dit mogelijk. Reeds in februari gaat het bedrijf te Leimuiden dicht. Bij al deze sluitingen zijn in totaal zeshonderd personeelsleden betrok ken. Balans Rabobank boven f 30 miljard Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een sterke uitbreiding van de kredietverlening en een wat achtergebleven groei van de spaartegoeden. Dat zijn de hoofd trekken van de ontwikkelingen van de Rabo-bank in 1973. In de eer ste helft van 1973 was de liquiditeit zeer ruim, maar als gevolg van het verschil tussen sparen en kredietverlening daalde de hoeveelheid liquide middelen in procenten van het balanstotaal uiteindelijk van 19 op 1 januari tot 15 op 31 december. De Rabobanken (de voormalige Boe renleenbanken en Radffeisenbanken) zijn de allerlaatste tijd door de ver minderde liquiditeit niet ontkomen aan een afremming van de kredietver lening in de particuliere sfeer, met name de geldverstrekking ten behoeve van het eigen woningbezit. De conti nuïteit in de bedrijfskredietverlening wil men niet aantasten en daarom wordt aan bedrijven geen 'nee' ver kocht. Dat men voorzichtiger is ge worden met het uitzetten van geld is overigens niet alleen te wijten aan een geschil tussen toevertrouwde en uitgeleende middelen. Ook het indi recte kredietbeperkende beleid van De Nederlandsche Bank is hier debet jard voor haar rekening. De aangeslo ten leden-banken kwamen tot 20 miljard. Aan particulieren werd vorig jaar 3.6 (2.65) miljard aan krediet ver strekt, aan agrarische bedrijven 1.75 (1.37) miljard en aan overige bedrij ven 1.10 (0.85) miljard, tezamen 6.45 (4.87) miljard. De groei van de spaartegoeden be droeg vorig jaar (exclusief rente) 1.09 miljard tegen 1.69 miljard in 1972. De directie schrijft de achterge bleven besparingen ten dele toe aan inkopen door het publiek, dat de te verwachten sterke prijsstijgingen voor wilde zijn. In een later stadium zou de energiecrisis de spaarneiging wel licht weer kunnen verhogen. In het verleden is gebleken, dat er in reces sies relatief veel wordt gespaard. Dr. A. J. Verhage, de voorzitter van de hoofddirectie van de Rabobank acht al voor het eerste halfjaar 1974 om is, een zekere ontspanning op de kapitaalmarkt waarschijnlijk. Nu al merkt hij, dat het bedrijfsleven wat minder beroep doet op die kapitaal markt. De vraag is natuurlijk wel wat of de overheid zal doen als vrager van kapitaal. De Rabobanken boekten in 1973 een nettowinst van 180 (159) miljoen. Het balanstotaal kwam vorig jaar bo ven 30 miljard (om precies te zijn was het 30.9 (27.1) miljard. Hiervan nam de centrale Rabobank 10 mil- Van één onzer verslaggevers AMSTERDAM De Japanse lucht vaartonderneming JAL heeft een ka pitale uitbreiding op het programma staan. De bedoeling is de vloot in de komende vijf te vergroten van 16 tot 84 Boeings 747 (samen goed voor 29.000 passagiers). Het aantal DC-8 vliegtuigen zal worden teruggebracht tot 25 (thans 52) en het aantal Boeings 727 S tot 2 (thans 6). Tenzij de Japanse regering de expansie be lemmert groeit de totale vloot uit van 74 tot 111 toestellen. Daarmee is een uitgave van ruim ƒ6 miljard gemoeid. Intussen beeft de JAL onder de 108 TATA-luchtvaartmaatschappijen het af gelopen jaar de vijfde plaats bereikt gemeten in omzet per ton-kilometer. Dit is te danken aan de stijging met ruim 33 pet. Op de eerste plaats komt thans Pan American, gevolgd door British Air ways, Trans World Airlines en Luft hansa. In de periode april-september vorig jaar heeft de JAL, zo werd gisteren op een pcisconferentie meegedeeld 100 miljoen winst gemaakt. De peri ode vorig jaar tot maart van dit jaar zal financieel minder zijn. Gewoonlijk wordt deze periode van een half jaar verlies geleden. KOPENHAGEN In een spoedbe- handeling heeft het Deense parlement het voorstel voor een prijsstop van de nieuwe regering van premier Poul Hartling aangenomen. De prijzen zul len met terugwerkende kracht vanaf 2 januari tot 24 februari bevroren blij ven. In de week daarop zullen de overeengekomen loonsverhogingen van kracht worden. Minister van handel en economie Poul Andersen verzekerde het parle ment dat binnen de periode van de prijsstop een nieuw voorstel voor een toezicht op de prijzen zal worden in gediend. Het toezicht komt dan op 2 februari in plaats van de prijsstop. Van onze automedewerker AMSTERDAM De RAI heeft de vakbeurs voor garageuitrusting Auto vak, die in maart gehouden zou wor den, uitgesteld tot januari 1975. Aan leiding hiertoe is de ongunstige situa tie in dé autobranche. De autobranche is door de oliecrisis en de benzinedistributie bijzonder sterk getroffen, aldus de RAI. In de maanden november en december 1973 liep de verkoop van nieuwe persone nauto's met bijna 30procent terug en die van gebruikte auto's met meer dan 50 procent. Ook de werkplaatsbe zetting is sterk teruggelopen. Onder deze omstandigheden blijkt de neiging in de autobedrijven om te investeren in nieuwe apparatuur bijzonder ge ring. De bedrijven die die apparatuur verkopen en die op Autovak zouden exposeren hebben met grote meerder heid van stemmen voor uitstel van Autovak besloten. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het ^slefonlscli avondver keer kwamen woensdagavond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes de officiële slotkoers van dezelfde dae): Akzo 56.40-56.60 (56.20), Hoogovens (62.00 gl), Kon. Olie 02.80 (93.20), Philips 30.20-36.40 gl (36.20 gb). Unilever 112.80-113.10 (113.00), KLM 72 (10 (72.00). Koersen in Montreal 101 11 1- Bovls 1.85 192 Dom Tar Chein 21 'i 21% Husky 22'j 23 Nat. Gas 9% 91'. Mass Ferguson 16', 17 Nat. Resources 5.241 5.KIL Shell Canada 18' 18". Indust. Sporen II(til. Ohl. Mods 14 jan. 840.18 190.23 91.83 73.02 714.S 15 jan. 846.40 191.16 92.41 73.15 712.7 16 jan. 856.09 192.59 92.89 73.23 707.5 AMiid. Ohl, lot. H. L. 14 jan. 14.610 16.070 1.779 791 652 15 jan. 13.250 15.550 1.750 815 589 16 jan. 14.930 15.790 1.758 947 456 ABOE DHABI Het Arabische bureau voor de boycot van Israël, heeft 'zeer belangrijke beslissingen' genomen met betrekking tot Nederland. De beslissingen hebben betrekking op de verhouding tus sen ons land met Israël, maar de regeringskrant van Aboe Dhabi, waarin het bericht stond, gaf geen bijzonderheden. Am Smelt C ttef Am Tel «i Tel Anipex Anaconda Armco Steel Allan). Kichdeld "4 Het is daarom niet duidelijk of het bureau, dat werkt in opdracht van de secretaris-generaal van de Arabische Liga, de opheffing van de olieboycot tegen Nederland op het oog had. Het kan ook zijn, dat de KLM weer op Arabische vliegvelden mag landen. Het regeringsblad meldde nl. dat het bureau beslissingen had genomen over luchtvaartmaatschappijen, die 'wapens naar Israël hadden vervoerd'. Berichten uit Koeweit duiden niet op een opheffen van de boycot tegen Ne derland. De Koeweitse minister van staat, Abdel Hoessein, heeft gezegd, dat de opvattingen van de heer Raba- ni, de honorair-consul van Koeweit in Nederland, slechts een persoonlijk standpunt weergeven. De regering van Koeweit is thans doende de status van Rabani vanwege zijn uitlatingen te herzien. Zondag heeft de consul voor de Ne derlandse televisie verklaard voorstan der te zijn van opheffing van het olie embargo tegen Nederland. Hij zei van oordeel te zijn dat er 'een keerpunt' was gekomen in de Nederlandse poli tiek ten aanzien van het Midden Oos ten. De Koeweitse minister van staat Colgaie Palnmlive Cull Industries Cuninmriw bdnmi heeft verder nog gezegd dat de olie blokkade tegen Nederland nog steeds van krqcht is en slechts opgeheven zou kunnen worden bij besluit van de Arabische landen samen. Premier Pierre Messmer van Fran- curtiss wrmr. krijk heeft verklaard dat Frankrijk "ar' zich niet zal storen aan de Ameri- ü^chVlmcal kaanse oproepen tot samenwerking uu p-.m iei» van de olieverbruikende landen en zelfstandig contracten zal blijven af- tas'"""! K«da Sluiten met olieproducerende landen. nr*i n,i chj De premier noemde de oliecrisis een 'niet omkeerbare' zaak en deed een beroep op Europa een beleid van 'eco- £n"hcheMv el nomische dekolonisatie' te volgen ten A.k/,,t'r;i aanzien van de landen van de derde standard wereld. De Franse regering moet nog AmMed ",d formeel antwoorden op de uitnodiging van president Nixon de conferentie Ban ohm bij te wonen, maar heeft eigen plan- B*vuk ciears nen. 24% 24% 34% 35 12% 12% 16% 16% 28% 3C 53% 5J 59% 60% 17 17% 54% 57% 28% 23 26 20'i 23 23 40 48% 11 10% 18% - 17'.4 17% 43% 45" Gen Puhl nul Central Ind. Int Nick ut Can 24% 23% 49 50 19% 19% 25% 24% 141 25% 34% 140' 16% 34 24% 16% 239% 243% 25% 39 36% 54 53% 33' 16: De Fransen hebben nl. gisteren een chadbuum umh plan geopenbaard voor een wereldcon- Chase select t-d ferentie ter bespreking van de ener- ^omïtlco8 giecrisis. De Franse regering zal zo c«nt. Teiephune spoedig mogelijk contact opnemen met VN-secretaris-generaal Waldheim. r:-: 55% 165 106 106% 46 4J% 20% 21 19% 19% 11% 11% 8.77 8.77 28 26% - 33% 17% 17% 41 40% 30% 30% 12% 13% JO.OSb 1.08b 70% 74% 48", 49% olm 12% 12% l'ac Gas and El 22% 23 l'enn Central 1% 3% l'epslcn 69% 69 Phelps Undue 46% l'htlip Vlurrls 106% 114 Philips Petr 5S 59 Proeier (iambi 86% S3 KCA 18 '1 18", Kepuhlic Sleel 26% 27 Revnolds Ind 41 41% Royal Dutch Petr 32% 32% Santa Fé Ind 34% 34% Sears Knebuck 82 81% Shell mi 61% 63% Southern 16% 16", Southern Pacific 37 38 Railway 50 50% "perry Rand 38% 40% "land Oil Callf 30% 32% stand oil indiarra 99% 98% Exxon Corp 87% 89% Siudehaker Worth 35% 38% Sun on 53% 54% Texas Gulf 28% 29% 101s 02 iransamenc. 9% 9% Onliever Union Carhide 33% 34% Urn Koval 8 Hulled Aircraft 23% 24% muled Brands 3 8% US «leel 40 40% West Union lei 14% 14% AvaliiiKtmu»* tl 24 23":, woolwurih 18% 19 11* 19% 7.1-1'. .ladtsori Fund x 19% 12% Pacific Lik hl Reliance Group

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 17