Centrale verwarmingen kunnen stroom leveren' Academische visie op Monteverdi-werken eld Sinterklaasactie in Ermelo overgedragen Koper van auto krijgt nu snel z'n benzinebonnen Personalia rim de helft: ddak inkomens :t openbaar Autoloze zondag: extraatje NS van 7.7 miljoen 'Vrouw als wegwerpding Veel haarlak te brandbaar pVoor bezoekers- en recreatiecentrum Politie leert jeugd snelheid auto schatten foUW/KWARTET WOENSDAG 16 JANUARI 1974 BINNENL AND/KUNST T9/K9 ioogleraar lanceert idee voor energie besparing: in een onzer verslaggevers JMWWGEN Het is mogelijk, tot een aanzienlijke besparing van liet energieverbruik te komen \or met de installaties voor centrale verwarming van buizen en gebouwen, elektrische stroom op te fikken. Die stroom zou dan aan bet openbare elektriciteitsnet moeten worden geleverd. Dit idee i-prd gistermorgen in Groningen naar voren gebracht door prof. dr. H. J. C. Berendsen, tijdens een inposium over niet-conventionele energiebronnen. wees erop dat de produktie van ktriciteit in centrales een weinig iciënt proces is. Tweederde van de bruikte energie gaat als warmte loren, maar eenderde bereikt de bruiker in de vorm van elektrici- t Ook het verbranden van gas of b voor het verwarmen van huizen, rieken en kantoren, is niet erg ef- ënt. energie komt dan namelijk vrij bij ge temperaturen, die typisch ge- ikt zijn voor bijvoorbeeld het op- (l [ken van elektriciteit. Maar de ver- mingsinstallatie 'verdunt' die hitte t de temperaturen die wij behaag- vinden. En dat is het tempera- rgebied waarin een elektrische Jtrale zijn afvalwarmte loost omdat „daar niets zinvols meer mee te n valt. er elektriciteit en wam te in één in- u latie op te wekken, kan een totaal adement in de buurt van 75 procent "/den bereikt. Dat is op zichzelf n ni.euw principe. De industrie het voor intern gebruik toe, en j»er de naam 'total energy* wordt k ook voor grote gebouwen hier en Sr gebruikt. .juw in het voorstel van prof. Be- dsen is een radicale omkering van gebruikelijke gedachtengang over onderwerp. 'Total energy' werd fien als een methode om elektrici- voor eigen gebruik op te wekken, bovendien de afvalwarmte nuttig gebruiken voor verwarming (en, d»l in grote gebouwen nodig is, koeling 's zomers). Dit beperkt toepasbaarheid tot situaties waarin niet al te scheve verhouding be- fussen de behoefte aan elektrici en warmte, die bovendien binnen elijke grenzen constant is. Anders er toch af en toe weer warmte >osd worden, en voor grotere in- ities is dan niet eens zo makke- idsen begint aan de andere kant et systeem: maak met de gecom- de installatie zoveel warmte als nodig hebt, en stop de 'bijbehoren- lektriciteit terug in het lichtnet e die niet zelf nodig hebt. Dat zal voor elektricieitsmensen als ketterij klinken: die zijn ien door gewend, het elektrici- let te zien als instrument voor Chtingverkeer. Als ze in dat net merken van de activiteiten van ufnemers hee tdat 'netvervuilifig'. •ei een verslaggever ai 1 HAAG Ruin, de helft van 1 groep (in november) door het Ni- cl ondervraagde Nederlanders vindt, de inkomens niet openbaar ge kt moeten worden, ook al zouden oi okkenen daar geen bezwaar tegen Epen. 28 procent vindt van wel, elf nt had er geen men-ing over. sfcens 59 procent van de onder- ia gden is het openbaar maken van "Olimens in strijd met de 'privacy* 31 i ent acht het daarmee niet in oc|d, tien procent had geen mening, de vraag of het eigen inkomen ibaar gemaakt zou mogen worden, zonder dat men het zelf zou wil- antwoordde 58 procent van de on- raagden dit niet goed te vinden, procent had er geen bezwaar te- elf procent had geen oordeel, de enquête blijkt, dat mensen met tre inkomens meer prijs stellen privacy wat betreft het inkomen, zij die met wat minder per ld moeten rondkomen. 64 procent mensen met meer dan vijftien- ;b ierd gulden per maand meent dat eigen inkomen niet openbaar ge- e kt mag worden. Bij de groep, die der dan duizend gulden per nd verdient was dit 52 procent. Maar prof. Berendsen is ervan, over tuigd dat het anders kan: het omkeer baar maken van de elektriciteitsleve rantie stelt enkele technische proble men, maar die zijn goed oplosbaar. 'Een bijkomend voordeel is dat de ca paciteit van elektrische centrales niet meer op de winterpiekbelasting be hoeft te worden afgestemd, zodat min der uitbreiding van centrales nodig is'. Als elektriciteitsgenerator voor zijn systeem stelt prof. Berendsen zich niet de gasturbine voor die in 'total energy'-installaties gebruikelijk is. Die behoeft namelijk nogal wat onder houd en toezicht. Maar op basis van de stirlingmotor moet volgens hem een goedkope generator kunnen wor den ontwikkeld die bijna geen onder houd vergt. Er zijn wat ons energieverbruik be treft ruime mogelijkheden voor het systeem-Berendsen. Van alle energie wordt in Nederland 32 procent ge bruikt voor ruimteverwarming. Het aantal woonhuizen met centrale ver warming bedraagt een kleine veertig procent en neemt nog snel toe. En de elektrische centralen gebruiken 16 pro cent van het totale energiepakket voor de stroomopwekking. Er kan dus heel wat 'in elkaar geschoven wor den'. Beroep mogelijk tegen weigeren extra-benzine Van een verslaggever DEN HAlAiG Kopers van een nieuwe of gebruikte auto kunnen vanaf morgen - gebruik maken van een nieuwe regeling waardoor zij niet lang zullen behoeven te wachten op het verkrijgen van benzinebonnen. ste Bij de plaatselijke distributiediensten kunnen zij een machtigingskaart aan vragen en op grond daarvan kunnen zij op de postkantoren een bonkaart krijgen, bij overlegging van het ken tekenbewijs en met afstempeling van deel één daarvan. De machtigingskaart wordt direct door de distributiediensten uitge reikt indien het deel I van het kente kenbewijs nog niet gestempeld is, uit deel 2 blijkt dat de tennaamstelling kort tevoren is gebeurd en op het aanvraagformulier wordt verklaard dat de motorrijtuigenbelasting vol daan is (of dat vrijstelling van belas ting verleend is). Het is mogelijk dat de dealer of de handelaar namens de koper de aanvrage verzorgt ma^r dan Van een verslaggever UTRECHT De Nederlandse Spoor wegen hebben op negen autoloze zon dagen als gevolg van een vergroot rei zigersaanbod 7.7 miljoen gulden aan extra inkomsten ontvangen. Dit heeft drs. Wissink. chef voorlichting bij de NS, tijdens een radio-gesprek bekend gemaakt. De horeca heeft tijdens de autoloze zondagen in haar totaliteit een omzetverlies van negentig miljoen gulden geleden. De eerste niet-autolo- ze zondag heeft, volgens een horeca- woordvoerder, weinig reden tot tevre denheid gegeven. De omzet was 40 tot 85 procent beneden de normale omzet. Ook gisteren is er bij het treinver keer geen sprake geweest van een ab normale drukte. Door het inzetten van extra materieel konden de Spoor wegen het reizigersverkeer gemakke lijk blijven verwerken. Wel kreeg men meer passagiers te vervoeren dan op 'gewone' dinsdagen. De directie van de BBA in Breda, vanwaaruit in West- en Midden-Bra bant het streekvervoer .wordt gere geld, voelt zich door het reizigerspu bliek bij de neus genomen. Een woordvoerder verklaarde, dan men zich voor aap gezet voelt door een flinke portie extra materieel in te zet ten, terwijl zich praktisch niet meer reizigers hebben aangediend. Een deel van dat materieel is afkomstig van an dere vervoersondernemingen, waar mee de BBA contracten had afgeslo ten om de verwachte grotestroom van extra reizigers op te vangen. De BBA zal proberen deze contracten zo snel mogelijk te beëindigen; enkele ervan nog deze week. Het kost ons al leen maar extra geld, aldus deze woordvoerder. moet het formulier wel door de koper ondertekend worden. Er is ook een procedure vastgesteld voor wie bezwaar wil maken tegen ge hele of gedeeltelijke afwijzing van een verzoek om extra-benzine. Bezwa- ren moeten schriftelijke gezonden worden aan de instantie die de afwij zende beslissing genomen heeft Indie ning moet binnen twee weken na af wijzing van het verzoek gebeuren. Be zwaren tegen afwijzingen die gedaan zijn vóór de procedure tot stand kwam kunnen nog voor 29 januari in gediend worden. De bezwaren worden doorgezonden aan de minister, na mens wie in gevallen dat de afwijzing is geschied door de directeur van het rijksbureau voor aardolieprodukten, door de directeur-generaal voor de energievoorziening wordt beslist en in de andere gevallen door de directeur of daartoe aangewezen ambtenaren van het rijksbureau voor aardoliepro dukten. HILVERSUM De redactie van het radioweekblad van de VARA heeft Cees Baay, tv-dir recteur van de Tros, aangewe zen als de man die zich de afge lopen maand op de meest discri minerende manier over de vrouw heeft uitgelaten. De re dactie heeft dit gedaan als in leiding op een nieuwe traditie, waarbij met ingang van 16 ja nuari elke keer een 'man van de maand' wordt gekozen. De bedoeling is dat de lusteraars zelf de man kiezen die zich op de meest afschuwelijke manier over de vrouw heeft uitgelaten. Vooruitlopend op die traditie heeft de redactie zelf Cees Baay gekozen, wegens een reportage die de Tros maakte van, de miss- Holland-verkiezing. Naar de me ning van de redactie demon streerde die reportage een sma keloos, exploiterend gebruik van de vrouw. De redactie meent dat het beoordelen van vrouwen op borst- dij- en kul- tomvang, heupbreedte en jeugd aan de hand van lachwekkende maatstaven, mensonwaardig. Wie een dergelijke manifestatie op het scherm brengt reduceert de vrouw tot een mooi stuk sleelgoed, tot een wegwerpding, aldus de redactie. Burgemeester De huidige burge meester van Sliedrecht de heer Chr. van Hofwegen, is per 1 februari be noemd tot burgemeester van Gouda. De heer Van Hofwegen is 57 jaar en lid van de PvdA Het Turfschip Tot diïecteur van het congres- en tentoonstellingscen trum Het Turfschip is benoemd de 39- jarige R. Schultink, nu onderdirecteur van Holland Organizing Centre in Den Haag. De benoeming gaat 1 april in. Sinds de exploitatie van Het Turf schip begin vorig jaar door De Boer uit Veghel werd overgenomen van de gemeente Breda, is hét aantal activi teiten in Het Turfschip verviervou digd. De heer Schultink is ook direc teur geweest van de VW Emmen en perschef van de VW-Den Haag en de VW-Zuia-Holland. CRM Dr. A. Peper werkt nu twee dagen per week als adviseur voor de planning op middellange termijn voor het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk welzijn. Dr. Peper studeerde sociale wetenschappen in Amsterdam en Oslo. Hij promoveerde in 1972 op het proefschrift 'Vorming van welzijnsbeleid, evolutie en evalua tie van het opbouwwerk'. Hij is lector in de beleidssociologie aan de Eras- musuniversiteit te Rotterdam en lid van de beraadsgroep knelpunten har monisatie welzijnsbeleid en welzijns- wetgeving. Prijs nog probleem Plastic vuilzak lijkt nu wel weer te krijgen Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De grootste proble men met de levering van plastic-vuil niszakken lijken achter de rug te zijn. De normale bestellingen van de (groot)winkelbedrijven komen er, zo als dat heet, wel uit Het probleem is echter om de achterstand in de voor raden aan te vullen, die door de ham sterwoede is ontstaan. De prijsontwikkeling (lees prijsstij ging) maakt de grote afnemers echter wat huiverig. 'Een van de moeilijkhe den is de prijsontwikkeling', zegt een woordvoerder van een van de groot winkelbedrijven. 'Het begint op een dagprijsaffaire te lijken', zo voegt hij hieraan toe. De oorzaak hiervan ligt in de schaars- teaan grondstoffen, die nog verer gerd is door de olieboycot én het feit dat olie wordt toegeleverd waaruit niet de 'normale' hoeveelheid nafta gewonnen kan worden. Deze nafta is weer de basisgrondstof voor polye- theen, het materiaal waaruit plastic vuilniszakken worden gemaakt. Bovendien heeft een van de grote fa brieken van vuilniszakken in ons land in de eerste dagen van dit jaar een stagnatie in de aanvoer van grondstof fen gehad. Sinds het begin van deze week draait ook dit bedrijf (dat een derde van de markt bedient en een belangrijke leverancier is van wa renhuizen en gemeentelijke reini- gingsbedrijven weer op volle produk tie. Jeannette van Dijck in Monteverdi's II ballo dell' ingrate. door Adr. Hager SCHEVENINGEN De vijfdelige Monteverdi-produktie van de Ne derlandse Operastichting wordt afgesloten met de presentatie van drie kleinere theaterwerken, namelijk II combattimento di Tancredi e Clorinda, Lamento d'Ariana en II ballo dell' ingrate. Onder leiding van Gustav Leonhardt werd maandagavond in het Circustheater te Scheveningen de première gepresenteerd, op 17 en 20 januari volgen voorstellingen in Amsterdam. Hoewel de naam van Leonhardt stilis tisch verantwoorde vertolkingen ga randeert, staat het eveneens al bij voorbaat vast dat het muzikaal leven dige element een secundaire plaats in neemt. Academische interpretaties, in teressanter en boeiender voor de mu sicoloog dan voor de liefhebber van theaterwerk. Bij de strijd tussen Tancredi en Clo rinda is er trouwens amper sprake van theaterwerk; het uitvoerende trio beweegt zich nauwelijks. Het komt derhalve vrijwel uitsluitend op de vo- caliteit aan, en deze taak vertrouwde men toe aan drie Nederlandse zangers: Max van Egmond, Marius van Altena en Nelly van der Spek. Van Egmond is de zangkunst uit Monte- verdi's tijd op indrukwekkende wijze meester, maar als verteller blijft hij een oratorium-vertolker. Ook Van Al tena. hoe bekwaam ook. moest in Nelly van der Spek zijn meerdere erkennen. Wel zou zij in een echt tweegevecht reeds bij de eerste slag het onderspit delven; met het zwaard omgaan is duidelijk niet haar dage lijkse taak. De klaagzang van Adriana werd ver tolkt door de counter tenor René Ja cobs. Ook hier meer interessante voca le beheersing dan boeiende expressie. Het meest geslaagde en aantrekkelijke Szymon Goldberg geblesseerd AMSTERDAM De violist Szymon Goldberg is wegens een blessure aan zijn hand verhinderd op donderdag 17 januari op te treden in de eerste van de 'Drie avonden met Szymon Gold berg' in het Amsterdamse Concertge bouw. Hij zal worden vervangen door Theo Olof. Het programma waaraan verder meewerken Janny van Wering, klavecimbel, en Bengt Widlund, vio loncel, blijft ongewijzigd. onderdeel vormde II ballo dell' ingra te (De dans van de harteloze vrou wen), voor het eerst uitgevoerd in 1608. Dit bedenkende beseft men, dat tijd toen nog geen geld kostte, men nam die tijd royaal. Zo'n ballet is in feite een eindeloze herhaling, doch dankzij choreograaf Michael Holmes groeide dit onderdeel uit tot een fa scinerend en perfect uitgevoerd schouwspel. Complimenten aan de balletacademie van het Rotterdams conservatorium. Ontwapenend was de zang van de kleine Marco Vermie: zijn vocale omvang hield echter ge lijke tred met zijn lengte. Nelly van der Spek wist ook hierin te impo neren, wanneer zij werkelijk op dreef is, kan zij tot indrukwekkende presta ties komen. Jeannett* van Dijck heeft nog weinig van haar vocale glans ver loren en Lieuwe Visser stond op wat kwade voet met Monteverdi's aller laagste tonen, doch deed overigens goed werk. Het Leonhardt Consort vervulde hoe kan het anders de wensen van Gustav Leonhardt, en de stichting Muziekkring De Amsterdam se Cantory, had de ondankbare, doch Weer een Stradivarius (in Korea) ontdekt? SEOEL In het Zuidkoreaanse stad je Nanwon is een viool ontdekt die ongeveer driehonderd jaar geleden ge maakt zou zijn door de Italiaanse vi oolbouwers Stradivarius, In de viool staat niet alleen de naam Stradivari us, maar ook de namen van Antonio Vivaldi en Niccolo Paganini. Zij zou den het instrument in hun bezit heb ben gehad. De eigenaar van de viool is een 27-jarige aian die bereid is haar te verkopen. Hij zegt dat zijn grootvader het instrument omstreeks 1890 voor vijf stukken Zuidkoreaans porcelein kocht van een Franse missi onaris. niettemin bekwaam uitgevoerde taak het kooraandeel te vertolken. Het de cor tenslotte was even effectief als doelmatig. Vondels 'Adam' onder Briels in Vondelpark AMSTERDAM Carel Briels wil van de zomer in het Amsterdamse Vondel park een aantal voorstellingen van Joost van den Vondel's Adam in bal lingschap regisseren. Er zullen uits luitend beroepsacteurs aan meewer ken. Er zal hiervoor een tribune in het Vondelpark moeten worden ge bouwd die plaats kan bieden aan on geveer 2000 mensen. Van een verslaggever ENSCHEDE Verscheidene haarlakken blijken te veel brandbare stoffen te bevatten. In het afgelopen jaar zijn ver scheidene spuitbussen met haar lak aan de betrokken groothan del of importeur teruggestuurd, met het verzoek het produkt uit de handel te nemen. Gebleken was dan dat deze bussen te veel brandbare stoffen of toxische lakken bevatten. Dit heeft dr. A. M. Roos, directeur van de keuringsdienst van waren te Enschede meegedeeld. Zijn kan toor, dat een van de zestien re gionale kantoren in Nederland is, heeft als specialisatie onder meer het onderzoek van cosme tica. Vorig jaar werden ook ruim ze venhonderd dekbedden in be slag genomen die niet het juis te percentage zuivere dons be vatten. De importeur bleek te goeder trouw te zijn maar de fa brikant niet. Ook werden 870 flessen sherry in beslag geno men die maar 15,5 procent alco hol bevatten, terwijl het wette lijk verplichte minimum acht tien procent is. pR.MELO In de foyer van het moderne zustershuis van 's Hee- 'enloo in Ermelo heeft Trouw- Kwartet de opbrengst van de pinterklaasactie 75.000 fan het bestuur van de Vereni- |ing tot Opvoeding en Verple- van geesteszwakke kinde- overhandigd. Het geld is istemd als bijdrage voor de ouw van een bezoekerspavil- oen (voor de ouders van patiën ten) en tevens bedoeld als re creatiecentrum. ♦a een welkomstwoord van de feneesheer-directeur dr. A. C. de jonde, heeft Trouw-Kwartet- ^dacteur, Jan Roelfs, die de ">ctie van onze bladen rtegenwoordigde, een korte fteenzetting gegeven van de opzet [•n de jaarlijkse actie, die in 1951 begon. In de loop der jaren is zowel in binnen als .buitenland daadwerkelijke aandacht besteed aan projecten op het terrein van de christelijke sociale arbeid en dat van de kinderbescherming. Hij wees op steun, die onder meer is verleend aan protestants-christelijke kindertehuizen in België, Italië, aan de protestantse scholen in Madrid, aan de Nederlandse kibboets in Israël en aan het schoolwerk van de Evangelische Broederschap in Suriname. Onze redacteur wees op de grote trouw en offervaardigheid die telkenjaren bij een groot deel van onze lezerskring aan de dag treedt. Het eindbedrag van de 22ste actie werd symbolisch overhandigd aan een patiënte, Trix van Willigen, die (zie foto) de enveloppe op haar beurt ter hand stelde aan de voorzitter van het bestuur, de heer H. M. Oldenhof. Laatstgenoemde prees de 'moed en de kracht' waarmee jaarlijks deze actie wordt gevoerd en roemde de bereidheid van zeer velen om een daad te stellen ten bate van raenSen, die ónders zijn. Hij noemde het geld uitermate waardevol voor de inrichting, waar duizend patiënten soms jarenlang, worden begeleid en verpleegd. Het onderhavige project wordt als urgent beschouwd!, maar kon uit eigen middelen niet op korte termijn worden verwezenlijkt. Overigens blijkt de Trouw-Kwartet actie dusdanig stimulerend te hebben gewerkt, dat van andere zijde aan het basisbedrag van 75.000 gulderi (reeds bijeengebracht door ouders en vrienden) 15.000 gulden kon worden toegevoegd. De heer Oldenhof betuigde allen, die tot het prachtige resultaat hebben bijgedragen, namens patiënten, verplegend personeel en directie zijn warme dank. 'We zullen het goed gebruiken.' Dr. De Ronde zei in een slotwoord, dat er nu intensief aan de voorbereidingen woidt gewerkt en dat men na consent van de landelijke ziekenhuiscommissie over enkele maanden aan de werkzaamheden ter plaatse hoopt te kunnen beginnen. Herman Boelhouwers, een van de patiënten, kwam nog naar voren om op eenvoudige wijze te bedanken. Namens de ouders van de verpleegden, bracht de heer B. van 't Riet (Putten) dank aan de lezerskring van Trouw-Kwartet De bijeenkomst werd opgeluisterd door zang en muziek (mondharmonica en blokfluit) van een groepje patiënten onder leiding van Dikkie Dijkhuis. Maximum-snelheid in Ritthem mag niet Van een verslaggever VLISSINGEN Dertig kinderen van de openbare lagere school ln het Zeeuwse dorpje Ritthem krijgen van de Vlissingse politie les ln het snel heid schatten. Een groot deel van de ze kinderen moet dagelijks de zeer drukke verbindingsweg tussen het Zeeuwse Industriegebied Sloe en Vlis- singen oversteken. Herhaalde verzoeken van burgemees ter en wethouders van Vlissingen aan gedeputeerde staten van Zeeland tot het instellen van een maximumsnel heid, zijn afgewezen. Wel mocht er een bord geplaatst worden met 'over stekende kinderen'. Toch vliegen de auto's met een snelheid, die meestal ver boven de honderd kilometer ligt, aan de kinderen voorbij. De politie in Vlissingen heeft nu op verzoek van het gemeentebestuur een systeem bedacht waarbij kinderen door middel van tellen de afstand van een naderende auto leren schatten. Zo wordt erop gewezen dat er minstens tien tellen, dus tien seconden nodig zijn, om een weg veilig over te ste ken. Zo probeert de politie de kinde ren zelf bewijst te maken van de snel heden op de weg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9