Israël zint nog op een compromis Dode bij rellen in Djakarta Informatie over lezen maar niet 'Kalkar' wél alles geloven Welslagen hangt af van 'vrij verkeer' tussen Oost en West Watergate Tunesië Kissinger vanmiddag naar Aswan Canard: ook Mitterrand afgeluisterd Oostenrijk vakantierijk Heath praat nog verder met bonden -1 Nog een Kissinger in Tel Aviv Oostenrijk vakantierijk Solzjenitsin beschuldigt schrijversbond Nederland hoopt op vriendschappelijk overleg met België Oostenrijk vakantierijk TROUW kW \RTFT WOENSDAG 16 JANUARI 1974 BUITENLAND T7/KI TEL AVTV, CAIRO (LPI. AFP, AP, Reuter) Aa ile middag vertrekt volgens de verwachtingen de Amerikaanse minister van buiteidandse zaken Henry Kissinger naar Aswan, waar hij de Egypti sche president Anwar Sadat op de hoogte zal brengen van de Israëlische reactie op de eisen van de president met betrekking tot de troepenscheiding aan het Suezkanaal. Volgens Amerikaanse zegslieden in het gezelschap van Kissinger vertonen de Israëlische en Egyptische plannen voldoende overeenkomst, om een com promis mogelijk te maken. Egypte zou de Israëlische voorstellen niet zonder meer hebben verworpen. Kis singer zou de Israëlische leiders heb ben gezegd dat de huidige moeilijkhe den ten dele gezien moeten worden Protest tegen Japanse 'uitbuiting' DJAKARTA (Reuter, AP. UPI) Bij heftige demonstraties tegen het bezoek van de Japanse premier Tanaka is dinsdag in Djakarta een student om het leven gekomen. Acht anderen werden zwaar gewond. De dode viel nadat militairen het vuur hadden geopend op de de monstranten. Tijdens de ernstigste rellen sinds Soe- harto in 1966 aan het bewind kwam. werden Japanse zaken geplunderd en op straat geparkeerde Japanse auto's in brand gestoken. Op het Merdekka- plein werden enkele regeringsgebou wen bestormd. Na de rellen werd in Djakarta een uitgaansverbod afgekon digd van zes uur 's avonds tot zes uur 's morgens. Het vierdaagse bezoek van Tanaka is de aanleiding geworden' voor een ex plosieve uiting van anti-Japanse ge voelens die de laatste jaren sterk zijn toegenomen in Indonesië. De duizen den studenten die dinsdag in Djakarta demonstreerden, maken vooral be zwaar tegen de overheersende positie van Japan in de Indonesische econo mie. Meer dan zeventig procent van de Indonesische olie gaat naar Japan en ook andere grondstoffen zoals rub ber worden in grote hoeveelheden naar Japen geëxporteerd. Japan stelt daar de laatste jaren economische hulp tegenover maar deze hulp bete kent ook een snelle toename van de Japanse invloed in andere economi- Vervolg van pagina 1 Bij de anti-Japanse onlusten In Dja karta zouden zeven personen dodelijk door kogels van de politie zijn getrof fen, volgens diplomatieke kringen In Djakarta. Alle doden zouden ln de Chinese wijken zijn gevallen. sche sectoren van Indonesië. Daarbij zouden de Japanners hun sterke posi tie misbruiken en weigeren hun Indo nesische partners als gelijken te be handelen. EXPORT De rellen begonnen gistermorgen voor het Merdekka-paleis >vaar presi dent Soeharto en premier Tanaka on derhandelden over een nog verder op voeren van de Indonesische export naar Japan. Studenten probeerden het paleis te bestormen maar ze werden teruggedreven door vijfhonderd mili tairen. In een straat bij het paleis werden daarop regeringsgebouwen be stormd waar de studenten de Indone sische vlaggen halfstok hingen. Japan se auto's werden vernield en op de muren verschenen leuzen als 'Japanse economische imperialisten' en 'Japan se honden'. Toen een vestiging van de Japanse autofabriek Toyota werd be.- stormd, openden de militairen het vuur op de betogers. Ook na het ingaan van het uitgaans verbod gingen de demonstraties door waarbij opnieuw door de militairen werd geschoten. Drie gebouwen van Japans-Indonesische ondernemingen gingen in vlammen op. Premier Tana ka kon door de demonstraties maar een deel van zijn programma uitvoe ren. Een officieel banket ter ere van Tanaka in het Merdekka-paleis werd maar door 17" van de 69 genodigden bezocht GEVANGENEN Amnesty International heeft dinsdag een rapport gepubliceerd over de be handeling van gevangenen in Indone sië en Brazilië. Volgens Amnesty In ternational heeft Indonesië duizenden mensen opgesloten die nog nimmer zijn berecht. Er wordt door de gevan genen honger geleden omdat de rege ring niet zorgt voor voldoende levens middelen. De organisatie zegt uit 'hoogst betrouwbare bron' te hebben vernomen dat in een week tijds in de cember drie gevangenen in de Salem- ba-gevangenis in Djakarta van honger zijn omgekomen. Het Witte Huis publiceerde enige tijd geleden deze foto icaarop Nixons se- cretaresse Rose Mary Woods probeert duidelijk te maken hoe ze tegelijker tijd de telefoon en het voetpedaal van haar bandrecorder bediende uc nog hebben gevonden is zo ver minkt dat we niet kunnen nagaan wat er werd gezegd.' De technici sluiten ook uit dat het 'gat' veroorzaakt werd doordat Rose Mary Woods een voetpedaal van de recorder ingedrukt hield terwijl ze een telefoongesprek voerde. 'Of het voetpedaal nu wel of niet werd ge bruikt, de opnameknoppen moeten met de hand bediend zijn bij het ma ken van de verschillende fragmenten,' aldus het rapport. Het gesprek tussen Nixon en Halder- man was van buitengewoon belang voor de Watergate-affaire omdat het de eerste ontmoeting tussen de beide mannen was na de inbraak in het hoofdkantoor van de Democraten. De band zou hebben kunnen aantonen of Nixon toen wel of niet van de in braak op de hoogte werd gesteld. Toen Nixon de band van het gesprek tenslotte aan rechter Sirica overdroeg, bleek het gesprek echter uitgewist. PARIJS (DPA) Volgens het Parijse satirische tijdschrift 'Canard Enchaine' heeft men geprobeerd de gesprekken van de socialistische leider Frangois Mitterrand door middel van verborgen microfoons in zijn woning af te luis teren. Het weekblad zit zelf ook met een af- luisterzaak die nog niet is opgehel derd. In de redactievertrekken vond men onlangs microfoons. De afluisterapparatuur in het huis van Mitterrand moet volgens het blad meer dan een jaar geleden zijn aangebracht. Een maand geleden begon Mitterrand pas argwaan te krijgen. Vervolg van pagina 1 referendum er in kan worden opgeno men'. In deze artikelen wordt de pro cedure omschreven voor herziening van de grondwet door middel van een parlementair debat, voorafgegaan door een bezinningsperiode van drie maan den. Marsen Uit Libië wordt gemeld, dat in de af gelopen dagen 'fusiemarsen' zijn ge houden van het soort, dat vorig jaar door Libiërs naar en in Egypte wer den ondernomen ter ondersteuning van de niet van de grond gekomen sa mensmelting van Egypte en Libië. Een groep Libiërs trok de Tunesische grens over om de fusie te vieren. Een andere groep begaf zich naar deze grens, maar stak haar niet over. Algerije en Marokko, de twee Noord- afrikaanse landen die door Libië en Tunesië werden uitgenodigd, zich aan te sluiten bij de te vormen Arabische Islamitische Unie. hebben officieel ne gatief op het aanbod gereageerd. In Algiers werden de unie-plannen 'over haast en kunstmatig' genoemd. In Ra bat sprak men van een 'geïmprovi seerde uaie'. fADVERTENTIE QfcSa. «V' als onderdeel van een zenuwenoorlog. Na twee uren van besprekingen met Kissinger bracht Abba Eban de Israë lische minister van buitenlandse za ken verslag uit aan premier Golda Meir. die nog steeds ziek is. Kissinger zei dat de Israëlische ministers het Egyptische voorstel in overweging hadden genomen en dat zij er naar zijn mening constructieve aspecten in hadden gezien. De meningsverschillen hebben vooral betrekking op de exac te lijn, kilometer voor kilometer, waarop de troepen teruggetrokken moeten worden en op het aantal ra ketten, tanks en militairen, die beide partijen aan hun frontlijn willen hou den, Nadat Kissinger mevrouw Meir had bezocht om haar op de hoogte te brengen van zijn besprekingen met president S^dat, riep de Israëlische premier haar kaoinet in haar huis bij een. Daar werden bbijzonderheden be sproken, die in de loop van de dag waren uitgewerkt door een Israëlisch- Amerikaanse werkgroep, bestaande uit drie Israëli's en vier Amerikanen. Na de kabinetszitting werd het overleg in de werkcommissie voortgezet. Vóór vanmiddag hoopte men tot overeen stemming te komen. Likoed Intussen wil het oppositionele Likoed- blok dat het parlement maandag wordt bijeengeroepen cm zijn oordeel te geven over de plannen van het de missionaire kabinet van mevrouw .Meir tot terugtrekking van de Israëli sche troepen bij het Suezkanaal. De militaire censuur heeft geschrapt in oen advertentie, waarin de Likoed kri tiek oefende op het regeringsbeleid tegenover Egypte. In de passage die geen genade kon vinden in de ogen van de censor, meldde de oppositie LONDEN (DPA) Premier Edward Heath van Engeland zal in elk geval zijn gesprek met de leiders van het vakverbond TUC voortzetten. Op een vraag van oppositieleider Harold Wil son zei de premier dinsdag in het La gerhuis, dat dit zal gebeuren na de bijzondere vergadering van de vakver- enigingsleiders van woensdag. Met geen woord repte hij over de ge ruchten over nieuwe verkiezingen. Hij vindt dat alles moet worden gedaan om tot een vergelijk te komen. Veiligheidsgesprekin Genève hervat Van een onzer redacteuren DEN HAAG Met zeer gematigde verwachtingen, zoals wij verna men van welingelichte kringen op Buitenlandse Zaken in Den Haag.l zijn de westerse delegaties gisteren begonnen aan de tweede fase van, de Europese Veiligheidsconferentie in Genève. gesteld, maar we kunnen natuurlijkj niet eeuwig alleen maar blijven pra-| In Tel Aviv woont een neef van Henry Kissinger, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. De 64-jarige Ernst Kissinger is kleermaker. Hij ontmoette zijn neef voor het laatst in 1964. dat de Egyptenaren op de oostelijke oever van het kanaal lanceerinstalla- ties voor luchtdoelraketten opstellen. Terwijl decensuur in de advertentie in de engelstalige Jerusalem Post schrapte, liet zij in het Hebreeuwse blad Ha'aretz de tekst ongemoeid. Volgens de Likoed reiken de raketten veel verder dan de Mitla- en Giddi- passen, tot waar de Israëli's zich wil len terugtrekken. Konvooi Volgens een VN-woordvoerder heeft Israël gisteren gelast een konvooi met voorraden voor de omsingelde Egypti sche troepen bij Suez tegen te hou den, nadat een twee uur durend ge vecht was losgebroken in de stad Su ez, waarbij drie Israëlische militajren werden gewond. De Geneefse vredesbesprekingen zul len op zijn vroegst volgende week donderdag worden hervat. Het is de vraag of generaal-majoor Mordechai Gur, dan nog als Israëlisch delegatie leider zal optreden. Hij is benoemd tot bevelhebber van de strijdkrachten aan het Syrische front Voorts is ge neraal-majoor Jitsjak Hofi, bevelheb ber aan het noordelijk front, be noemd tot leider van de afdeling ope raties van de generale staf. Generaal Abraham Adan, die als een van de briljantste officieren van Israël wordt beschouwd, is bevelhebber aan het Egyptische front geworden, waar hij in oktober een belangrijke rol speelde bij het oversteken van het Suezka naal. Ismail Fahmi, de Egyptische minister van buitenlandse- zaken, heeft Moskou op de hoogte gebracht van de jongste ontwikkelingen. Van Kissinger wordt gezegd, dat hij na het bereiken van overeenstemming via Jordanië naar Moskou wil reizen. Khaddaffi Kolonel Khaddaffi, het staatshoofd van Libië heeft gezegd de besprekin gen in Genève waardeloos te vinden omdat de Palestijnen er niet zijn uit genodigd. De kolonel zei zich niet te kunnen voorstellen dat een beschaafd land als de Verenigde Staten toe vlucht kan nemen tot een poging om met militaire middelen zich meester te maken van olie. De internationale Israëlische luchtha ven Lod zal voortaa nde naam dragen van David Ben Goerion, de eerste pre mier van Israël, die verleden maand is overleden. Aan deze conferentie nemen alle Eu ropese landen behalve Albanië alsme de de Verenigde Staten en Canada deel. In de eerste fase, die vorig jaar in Helsinki plaats vond zijn vier hoofd onderwerpen voor de conferentie afge sproken. te weten de algemene betrek kingen tussen de landen, de economi sche samenwerking, de menselijke contacten en het eventuele vervolg op deze conferentie. Het pessimisme aan westerse kant over het welslagen van de conferentie heeft betrekking op het derde hoofd onderwerp de menselijke contacten tussen Oost en West. Door de wester se delegaties zijn voorstellen inge diend om onder meer een vrij brief verkeer, vrije uitwisseling van infor matie en vrij reizen van personen tus sen Oost en West te bereiken. De Oostbloklanden en met name de Russische delegatie hebben hierop tot nu toe negatief gereageerd. 'Het was een soort discussie tussen doven,' zei gisteren een goed ingelichte diplo maat. Contacten De Oostbloklanden verwachten weinig heil van de door het Westen gewenste open contacten tussen de landen. Zij blijven in algemene verklaringen het handhaven van de eigen wetten en ge woonten, de souvereiniteit en het be ginsel van niet inmenging in interne aangelegenheden benadrukken om hun landen af te schermen voor de westerse invloeden. Economische sa menwerking met het Westen is voor de Sowjet-Unie echter van het groot ste belang om de beschikking te krij gen over westers kapitaal en westerse technische kennis. De bedoeling van de tweede fase is om op basis van jde massa voorstellen die in de eerste fase op tafel gelegd zijn, tot zaken te komen. De onder handelingen over twee hoofdonder werpen (het formuleren van algemene beginselen voor de betrekkingen tus sen de staten en de economische sa menwerking) zullen naar verwachting wel tot resultaten leiden. Deze resul taten worden door de westerse delega ties echter afhankelijk gesteld van de voortgang die ten aanzien van de menselijke contacten wordt gemaakt. Echte ontspanning tussen Oost en West, het doel van de conferentie, kan nooit bereikt «worden als de vol keren niet nader tot elkaar kunnen komen, zo luidt het Westerse stand punt. Willen de Oosbloklanden daar niet aan dan kunnen ze de rest ook wel vergeten. 'De Veiligheidsconferentie moet een aanzet geven voor vrije menselijke contacten. Gebeurt dat niet en doen dë Oostbloklanden op dat punt geen concessies, dan zal de Veiligheidsconferentie mislukken,' al dus welingelichte diplomaten. Gezien de moeilijkheden op dit punt voorzien zij een lange tweede onder handelingsfase. 'Er is geen tijdslimiet ten zonder tot resultaten te komen.' Derde fase De Russische woordvoerder sprak gis teren op de eerste dag de verwachting uit dat de tweede fase in mei afgeslo ten zou kunnen worden. Daarna zou den in de derde fase de door de diplo maten geformuleerde overeenkomsten door de staatshoofden bekrachtig! moeten worden en voorts afgesproken worden op welke manier deze confe rentie, bijvoorbeeld in de vorm vai een permanent overlegorgaan, eei voortzetting kan krijgen. De landen van het Pact van Warschai hebben hun overwicht over de NAV( door de versterking van hun convent onele strijdkrachten verder vergroot Tot deze conclusie komt de Westdui se minister van defensie, Georg Li ber, in een witboek over 'De veilig heid van de bondsrepubliek en di ontwikkeling van de Bundeswehr'^ Hij stelt vast dat het overwicht Vai de Oosteuropese landen op het gëbie van tanks en vliegtuigen het lege dwint tot intensivering van de afwee tegen deze wapens. Volgens Lebe staan in Midden-Europa 6.200 tank van de NAVO tegenover 16.500 tank van het Pact van Warschau. In dit gebied beschikken de Oosteun pese landen over 60 divisies en d NAVO over 28 divisies. Wat aanta militairen betreft is de verhoüdin 920.000 tegen 802.000 man, aldus h< Minister Leber: witboek Westduitse witboek. Daarbij komt de Sowjet-Unie de strijdkrachten Midden-Europa snel kan versterken. E Ook ten aanzien van de lucht- en ze strijdkrachten is het westelijke ve bondenen niet gelijkt de achterstal f op het Pact van Warschau in te pen. Daarentegen is het tactisch-nucloi aire vermogen van de NAVO on E i ropa voldoende. k In dit verband wordt in het witboi o gesteld dat de veiligheid van West-Eb ropa en Amerika ook in de toekom aangewezen zal zijn op nauwe transie lantische banden. Bij het streven nal Europese eenwording moet daarota rekening worden gehouden met de sen van het Atlantisch bondgenoi d. schap. d Üe Stroomgroep Stop Kalkar, die niet ophoudt de gevaren van de snelle kweekreactor onder de al gemene aandacht te brengen, heeft een informatie- en propagandapakket samengesteld. Het propa gandamateriaal varieert in afmeting van een kloeke affiche (61 x 43 cm) tot een sluitzegel (4x5 cm)ook de geboden informatie is van wisselend gehalte. Als inleiding voor wie helemaal nieuw is op het netelige terrein van de kernenergie, is de dertien pagina's tellende nota van de Stroomgroep Roosendaal bepaald waardevol. De sa mensteller begint inderdaad bij het begin en houdt zich bij verstaanbare taal. Jammer dus, dat hij hier en daar technisch wel uitglijdt Hij heeft het volste recht om de schatting van Linus Pauling aan te halen dat de maximaal toegeiaten hoe veelheid straling in Nederland zesdui zend gevallen van kanker per jaar zou veroorzaken. Hij verdient zelfs een compliment voor het weglaten van de bij anderen geliefde vermelding dat Pauling de drager van twee Nobelprij zen is (een voor scheikunde en een voor de vrede, die dus weinig garan ties bieden voor zijn medisch inzicht). Wat scheef Maar hij trekt de zaak wel wat scheef wanneer hij er niet bij zegt dat ten eerste degelijker schattingen op hoog uit duizend van de theoretische extra kankerpatiënten uitkomen, en dat ten tweede niemand zich voorstelt, in de afzienbare toekomst ook maar in de buurt te komen van een procent van die maximaal toegelaten hoeveelheid straling. Kompas OosienrijksTocrislenverkeers-Burtiu. Singel 464. Amsterdam. Tel. 020-255933. Zodat er nog tien berekende extra pa tiënten overblijven, die gezien mogen worden tegen de achtergrond van de omstandigheid dat er per jaar ruim 27.000 mensen aan kanker overlijden. Zodat de sterfte zou toenemen van 2,054 per duizend naar 2.055 per dui zend. een in feite onmeetbaar effect. En dat was dan nog een heel pessi mistische schatting, want er zijn ook serieuze berekeningen die uitkomen op een halve extra patiënt per jaar. We kunnen gewoon (nog)' niet erg best rekenen op dit glibberige terrein, maar ergens tussen die twee schattin gen moet de werkelijkheid wel zitten. Dan bevat de Roosendaalsë nota nog een hinderlijke verwarring in de sec tie over radioactief afval, en wat klei nere zwakke puntjes, maar dat neemt niet weg dat men na lezing aardig weet waar dc moeilijkheden zitten. Andere koek Heel andere koek is de 'Anti-Kalkar krant' met het blinde meisje op de voorpagina, die in een hijgerige op maak meer verhitte gevoelens dan in formatie overbrengt Van aanzienlijk beter gehalte is weer het verhaal van Wim Turkenburg ge- co piëerd uit de Nieuwe Linie) waarin hij op een rijtje zet waarom de snelle kweekreactor van nature vatbaarder is voor storingen en ongelukken dan de tot nu toe gebruikelijke reactoren- Daarna stoeit hij niet helemaal zorg vuldig met een paar recente rappor ten. (Over de produktie van plutoni um bijvoorbeeld, waarvan hij niet vermeldt dat het ook in 'gewone' re actoren gebeurt, zij het in kleinere hoeveelheden. Maar ook daar kuitnen kwaadwillenden een onbeholpen atoombom van maken.) Kortom: wèl lezen, niet alles geloven. Het informatiepakket is te bestellen door (minstens) 2.80 over te maken op girorekening 2.94.61.63 ten name van E. Wasch in Amsterdam. De Stroomgroep Stop Kalkar is voor na dere inlichtingen te- bereiken 'op de Herengracht 109 in Amsterdam, het ADVERTENTIE te raken, en filosofeerde ondertussen over hoe hij zonder dat kompas het noorden zou kunnen vinden. Aangenomen bij een eeuwenoud dorpskerkje, bedacht Searle dat ker ken onveranderlijk in de richting oost-west worden gebouwd. Hoe deden ze dat vroeger, vroeg hij zich af. Dat leidde tot een verbazingwekkende speurtocht langs oude Engelse kerken, die geen van alle precies oost-west bleken te liggen, maar afwijkingen tot achttien graden vertoonden. Die afwij kingen kwamen in hoge mate overeen met de richting van de magnetische noordpool in de tijd dat die kerken werden gebouwd. Zelfs richtïngver- schillen binnen één gebouw bleken zo czonde. Oostenrijks Toeristen v erkeers-Bnrea u. Singel 464, Amsterdam. Tel. 020-255933. bolwerk van de Vereniging Milieude fensie. Aandeelhouder Wie er prijs op stelt, een zeker even wicht in zijn informatievoorziening te handhaven, zou dat vervolgens eens kunnen proberen bij de n.v. Nera- toom, Laan van Nieuw Oost-Indië 129- 135 in Den Haag, waarvan je eigenlijk zelden iets hoort in de hele discussie. Neratoom is de Nederlandse aandeel houder in de Internationale Natrium- Brutreaktor-Baugesellschaft, in de wandeling INB. Deze INB is als hoofdaannemer bezig, het omstreden bouwsel in Kalkar neer te zetten, zon der daar overigens erg veel aan te verdienen. Maar ze hopen wel dat ze er daarna nog veel meer mogen bou wen. Een ander adres voor informatie is de n.v. Samenwerkende Elektriciteitspro- duktiebedrijven (SEP, Utrechtse Weg 310 in Arnhem). De SEP is voor 15 procent aandeelhouder van de Schnell Bruter Kernkraftwerksgesellschaft, die de installatie in Kalkar gaat ex ploiteren wanneer de INB ermee klaar Is. Maar dat gaat nog jaren du ren. Nog even een wat minder ernstig ver haal. Het begint met de uiterst Britse ex-marineman Sidney Serie, wande lend in de mist over een onafzienbaar heideveld. Hij had af en toe zijn kom pas nodig om de richting niet kwijt MOSKOU (Reuter) De schrijvf' Alexander Solzjenitsjin heeft de Ri sische schrijversbond ervanbeschi digd zijn collega-schrijfster, de 66-jaV ge Lidia Tsjoekowskaja, te hebb uitgestoten als 'wraak' voor het fi jT dat ze haar huis drie jaar aan he J ter beschikking stelde als werkruim De schrijversbond besloot vorige we de schrijfster uit te stoten waarin i vwUn TTBru w ^aar onmogelijk wordt gema; verklaartor De"^thetoal "van Chi- "°2 boeken Sowjet-Unie te i f Chester (uit de dertiende eeuw) staat bliceren.j" net als het stratenpatroon van het hele stadje acht graden 'scheef' ten opzichte van het echte'noorden. Maar de uit de twaalfde eeuw daterende Lady Chapel, die met de Kathedraal een geheel vormt, staat elf graden scheef. Dat klopt inderdaad met de verandering van het magnetische noorden in die periode. Conclusie Conclusie: de oude bouwers gebruik ten .een kompas bij het leggen van de fundamenten. En dat is historisch boeiend, want volgens algemene op vatting werd het kompas in Engeland in de dertiende eeuw ingevoerd. Maar Searle kan het gebruik ervan nog aan een kerkje uit de tweede eeuw terug vinden. Zijn verhaal staat in de New Scientist van 3 januari. In een verklaring zegt Solzjenitsjl het vernederend te vinden dat 'el tiental welgevoede, welvarende ras nen hun actie voeren tegen een kw nende, blinde en ontmoedigde vrol die zelfs hun gezichten niet kon zia Het was de eerste verklaring van jenitsjin na het uitkomen van boek 'Goelag Archipel'. El nc BRUSSEL 'Ik hoop dat 1974 ifei jaar wordt waarin in vriendschap Cw lijk overleg tegemoet gekomen wol aan de Nederlandse bezwaren teg de vestiging van een ölieraffinade in Temaaien.' Dit zei mr. M. van M Stoel (buitenlandse zaken) gisteren Jir ADVERTENTIE Brussel. vakantieoord \^ve( «cin,<: bere/>C/? Oosten rijksToeristenverkeers-Bureau, Singel 464. Amsterdam.Tel. 020-2559??. Hij reageerde hiermee op een uil" ting van de Belgische eerste minist,ev Leburton. Deze had gezegd dat ndenkbaar is dat Nederlanders I 0e lieu-eisen stellen, die zelfs in Ned en land niet worden nageleefd. Nederland denkt er niet aan zich latingen te permitteren die de Bel sche souvereiniteit zouden aantast! Ia zei minister Van der Stoel. Maar vjeni is het zo dat op de milieuconferent on in Stockholm veel landen hebben eek gesproken dat ze elkaar zullen consi ire teren bij milieu-hinderende project! ert Zo'n consultatie is ons steeds do|ite België toegezegd', aldus de Nederlai an se minister. rei

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8