Ook Joegoslavië gaat meer aan de wintersport doen HOTELS LEVEREN TOERIST BENZINE Industrialisatie in zuid west-Nederland dreigde te snel te gaan - toen kwam de olieboycot LSGI behaalt monsterzege I Reizen voor ouderen naar Engeland j TROl KW \RTKT WOENSDAG Ih J WLiVKI l«>71 ONGELUK 'N RAMP VOORKOMEN In: door Jan Brokken ROTTERDAM Lokale en regionale bestuurders in Zuidwest-Ne derland mogen de Arabische landen wel hartelijk bedanken voor de olieboycot. De energiecrisis heeft het toekomstbeeld van dit deel van ons land immers radikaal gewijzigd. Werd er een paar maanden geleden nog huiverig gesproken over Tiet dichtgroeien van Zuid west-Nederland". nu staat de werkloosheid voor de deur. De Gou den Delta -zo lijkt het gaat moeilijke tijden tegemoet. ROTTERDAM Afgelopen zateri vond de vijfde ronde van de KM competitie plaats. Een ronde die] eerste tiental van de Rotterdai schaakclub Europoort niet snel I vergeten. Kort voor het eind stond stand op 8-0 en LSG 1 verheugde i reeds op een 10-0 zege, toen Sm En moeten we daarvoor de Arabische staten bedanken? Is het soms een voorrecht werkeloos te worden? Na tuurlijk niet. De huidige olieboycot heeft ons land en met name het zuidwestelijk deel. waar de basisindus trieën gevestigd zijn alleen ge- waardschuwd voor een komende ener giecrisis. De industriële ontwikkeling in dat gebied ;s de laatste jaren te snel gegaan. Iedere gemeente moest zijn industrieterrein hebben. En voor die terreinen waren bijna uitsluitend petrochemische industrieën gepland. De huidige olieboycot kan als een on geluk beschouwd worden. Een onge luk kan ernstig of vervelend zijn. Maar wanneer met een ongeluk een ramp voorkomen kan worden, mogen we best een bedankbriefje versturen. Gigantische vormen Die ramp begon zich min of meer af te tekenen. De plannen voor industri alisering hadden de laatste jaren zul ke gigantische vormen aangenomen, dat te vrezen viel dat smog en stank blijvende bestanddelen van de Rijn- mondse. Westbrabantse en Zeeuwse lucht zouden gaan worden. Die ontwikkeling begon grappig genoeg met een beslissing van de Egyptische regering, in 1957. De Egyptenaren besloten het Suez-kanaal niet te heropenen. Een gespreide aan voer van olie door kleinere schepen in West-Europa was hierdoor niet meer mogelijk. De tankers moesten om de Kaap varen, en om deze omweg rendabel te maken deden de mam moet-tankers hun intrede. Deze sche pen konden alleen afmeren in diep zee-havens. Dergelijke havens telt Eu ropa niet veel: alleen enkele Franse, Engelse en Nederlandse havens kwa men in aanmerking. Maar omdat de regeringen van de eerste twee landen nalieten grote infra-structurele wer ken uit te voeren, en die landen bo vendien slechtere verbindingen met het achterland hebben, kon Rotter dam binnen korte tijd de grootste oliehaven van Europa worden. Rotterdam verplaatste zijn havens in de richting van de zee: eerst naar de Botlek, later naar de Europoort en de Maasvlakte. Industrieterreinen werden in hoog tempo, en ten koste van veel natuurschoon (De Beer), in gereed heid gebracht. In de jaren zestig zet ten bijna alle grote oliemaatschappij en in het Rijnmondgebied raffinader ijen neer: Esso, British Petroleum en Gulf (Shell en Chevron waren al in hel Botlekgebied gevestigd). Voor de raffinaderijen leken alle gun stige voorwaarden aanwezig: een goe de aanvoersweg voor de grondstoffen, prima afvoerwegen rivieren, pijp leidingen en wegen over de eind- produkten. Voor de chemische indus trie werd het interessant dicht bij de grondstoffenleveran"iers de raffi naderijen te gaan zitten. Containervaart Het tempo van de industrialisering ging snel, vooral toen naast de petro chemische industrie een andere be drijfstak een geweldig" expansie door maakte: de containervaart. Rotterdam had nieuwe terreinen nodig. Het oog viel eerst op de Hoekse Waard, maar dat bleek een te ambitieus plan. Ver volgens kon Rotterdam, uit twee part ners kiezen, die volop naar de Maas stad lonkten. Zeeland en Moerdijk. Het werd Moerdijk. De kleine ge meenten van Noordwest-Brabant wa ren al jaren lang op zoek naar indus trieën. Nu kregen zij de kans. en met Rotterdam als voorbeeld pakten zij de zaken direct fors aan: 2500 hectaren werden opgespoten. De gemeente- en provinciebesturen in Zuidwest Xederlm' hadden inmiddels niet stil gezeten. Zeeland had werkge legenheid nodig, voor West-Brabant gold hetzelfde. De bestuurders hadden het Rotterdamse lesje ('Zuidwe«t-\'e- derland is geschikt voor zeehavenin dustrie en ?ehavenindustrie is zware industrie) goed uit het hoofd geleerd en begonnen vlijtig industrieterreinen aan te leggen. Bij Terneuzen kwam een grote industrievestiging (Dow Chemical) en ook in het Sloe-gebied. bij Vlissingen kwamen enkele grote bedrijven (Total Péchiney. Hoechst). In de verschillende Brabantse steden werden industriegebieden van kleine re omvang aangelegd; een groot zeeha- vgn-industriegebied (Reimerswaal) kwam niet van de grond Tweede randstad? De ontwikkeling begon langzamer hand uit de hand te lopen. De afgelo pen jaren zag het ene na het andere olan het licht, en wanneer al deze plannen in een nabije toekomst gerea liseerd moesten worden, zou binnen de kortste keren een tweede Randstad zijn ontstaan waar en dit in tegen stelling met de noordelijke industrie- en en steden elkaar afwimsselden. De werknemers in de nieuwe industrieën moeten immers ook gehuisvest wor den. En voor dj (eventuele) tweede nationale luchthaven bij Steenbergen zijn 100.000 werknemers nodig, die al lemaal in de buurt een woning zou den moeten krijgen. Het gebied zou onleefbaar zijn geworden, en de bewo ners hadden rustiger streken opge zocht. met name het groene midden gebied van Midden-Zeeland. Om kort te gaan: in Zuidwest Nederland was een ontwikkeling op gang gekomen, die sombere voorspellingen rechtvaar digde. Meer 'hersenwerk' noodzakelijk voor bestuurders zijn wel behoorlijk geschrokken. Zij hebben de laatste weken ingezien, dat het tijdperk van de grote plannen voorbij is, dat er op een andere ma nier gepland moet worden. Tot nu toe voteerden gemeenteraden of provinci ale staten gelden voor de aanleg van industrieterreinen, onafhankelijk van de vraag, of er voor die terreinen be langstelling was of niet. Voor zware zeehavenindustrie moet je een terrein hebben klaarliggen, luidde de filoso fie. Daar is men nu wel van teruggeko men. Op het ogenblik liggen in Zuid west Nederland duizenden hectaren industrieterrein braak, terwijl de be drijven, die zeker van deze terreinen gebruik hadden gemaakt, (de olie maatschappijen en chemische bedrij ven) de komende jaren niet tot inves teringen zullen overgaan; in ieder ge val niet in Nederland. Voor de aanleg van die terreinen heeft de overheid leningen afgesloten. Het renteverlies moet zij dragen, en 'zij' betekent in dit geval de belas tingbetaler. Dit verlies weegt echter niet op tegen de ramp, die dit gebied te wachten stond, wanneer op deze manier was doorgegaan. Wat had een met raffinaderijen volgebouwd Zuid west-Nederland immers niet geleden onder een, en ditmaal definitieve, energiecrisis in het jaar 2000? Teveel basisindustrie Maar er is meer aan de hand. In Zuidwest Nederland zijn de planolo gen een beetje met oogkleppen te werk gegaan. Ze hebben teveel 'aan basis-industrieën gedacht en te weinig aan andere werkverschaffers. Basisin dustrie heeft vele nadelen: het eist veel grond o;\ vergt zeer hoge inves teringen. maar het levert relatief wei nig arbeidsplaatsen op. En vooral: het is vuile industrie. Om een voorbeeld te 0even: de uitbreiding van Péchiney bij Vlissingen, gaat tientallen miljoen guldens kosten, voor deze uitbreiding moet een tweede kerncentrale ge bouwd worden (de aluminiumfabriek is een stroomvreter) er moet een au toweg voor omgelegd worden, en dit alles voor driehonderd werkplaatsen. De Zeeuwen vinden het bovendien niet leuk bij Péchiney te werken, het verloop is zeer groot, dus zullen het vmr het merendeel gastarbeiders zijn die deze plaatsen moeten innemen. Een dergelijk voorbeeld wettigt de vraag, of een dergelijke fabrieksuit- breiding el zulke hoge (overheids)- ïnvesteringen rechtvaardigt? Flexibeler Geschrokken De olieboycot en de energiecrisis heb ben deze ontwikkeling niet direct stopgezet, maar de plannenmakers Deze ontwikkeling lijkt nu tot het verleden te horen. De Rotterdamse wethouder voor economische zaken en de haven, de heer H. J. Viersen zei onlangs in deze krant, dat geen groot se beleidsplannen meer op stapel ge zet moeten worden, maar dat de be stuurders veel meer 'hersenwerk' moeten gaan verrichten. Hij bedoelde hiermee, dat de overheid veel flexibe ler moet zijn in haar industriebeleid. Dat niet meer begonnen moet worden aan geldverslindende projecten als de aanleg van het industrieterrein Moer dijk dat. behalve de Shell-vestiging, nu nóg leeg staat. In datzelfde inter view zei Viersen. dat hij hoopte dat Rotterdam in de toekomst wat meer electrotechnische industrie zou krij gen. Dat is een goed voorteken: deze bedrijfstak is arbeidsintensief, vraag heel wat minder overheidsinvesterin gen en vervuilt n?uwe'ijks. De olieboycot zal voor vele werkne mers in Zuidwest Nederland een zure appel zijn, waar met weinig plezier door heen gebeten moet worden. Maar op langere termijn heeft die olieboy cot voor diezelfde werknemers zijn voorde'en. Misschien kan nu eindelijk in Zuidwest Nederland een evenwichtig opgebouwd industrie-arse naal tot stand komen, 'at wellicht minder spectaculair is, maar dat meer werkgelegenheid zal verschaffen en in veel mindere mate een aanslag op de toch al schaarse natuur in dat gebied zal doen. Parkeerruimte voor L'damse vrachtauto's LEIDSCHENDAM De gemeente Leidschendam is op zoek naar par keerruimte voor Leidschendamse vrachtauto's, teneinde de vrachtauto's daarna uit de woonstraten te kunnen •verbannen'. Wethouder Van Dongen antwoordde dat op vragen van het PAK-raadslid Lambregts. die regelma tig klachten zei te krijgen over 'vaak niet uit Leidschendam afkomstige) vrachtauto's. Hij vroeg de wethouder of deze niet op de een of andere ma nier geweerd kunnen worden omdat zij door het lawaai bij starten en weg rijden veel overlast aan de omwo nenden bezorgen. KATWIJK AAN ZEE De collecte t.b.v de Hervormde Zeemansraad heeft 2.944.46 opgebracht. KATWIJK AAN ZEE Dinsdag 15 januari houdt de Algemene Bond van Bejaarden de jaarvergadering in het 'Hervormd Centrum' aan de Voor straat, om 2 uur. zijn iets betere stelling vergooidejschc zijn tegenstander v. Baarle toestond en daarmee de stand op f 0,5 bracht. LSG I zal waarschijn met een 9-1 zege 'genoegen' nemen. Het zal verder alles met ruime scores moeten winnen, wil J nog kampioen worden van de i klasse B. In de wedstrijd Eindhoven I-Philji I in de hoofdklasse heeft Philidor zoveelste nederlaag geleden. Phila verkeert dan ook duidelijk in dej datie-gevaar. De prognose is 7-3 i Eindhoven I. De uitslagen in de hoofdklasse wart» (prognose tussen haakjes) DD I-F". 4,5-3,5 (64); Eindhoven I-Philidor-Ir den I 6-3 (7-3); Philidor-Leeuwarf I-Vas-Asc I 7-2 (7,5-2,5); Moerwijlft Utrecht I 4-5 (4,5-5,5): WatergrafpC" meer I-Charlois I 7-2 (7,5-2,5). De uitslagen in de eerste klasse B f1}. ren: DD II-Breda-M. Euwe I 44 (ff1"1 5,5 of 5-5); Max Euwe-Morplhy I-w*' Asc II 4.5-2,5 (5-5 of 5,54,5); Rotkp„ dam I-HSG I 6,5-2,5 (7,5-2,5); VAs SMB II 6,-3,5, LSG I-Europoort I 0,5 (9-1). L. In de tweede klasse C staat Philii? II met 4,54,5 gelijk met DSC II, mflï gaat waarschijnlijk met 5,54,5 veif|L zen. Voorschoten I gaat tegen Was graafsmeér waarschijnlijk gelijk len; de stand is op het ogenblik fil 3,5 voor Voorschoten. Joegoslavië, dal het afgelopen jaar een record-bedrag van 800 miljoen dollar aan deviezen van buitenlandse toeristen inde en daarmee nóg hoger op de ranglijst van populaire zomervakantie- landen klom, gaat nu ook naar de gunsten van de u-intersporters dingen. Dit in navolging van andere üosteuropese landen als Bulgarije en Roemenië, die elk jaar meer successen boeken met hun winteraanbiedingen. Belgrado schuift voor de werving op deze markt het noordelijk, onder de Oostenrijkse grens gelegen, Slovenië naar voren en presenteert daar twee wintersportcentra: het al jaren be kende Kranjska Gora aan de voet van de Karawanken, een half uurtje autorijden (over de Wlirzenpas) van Villach en het vorige winter geopen de skicentrum bij Bied. 'Voor hen. die eens wat anders wil len dan de traditionele centra in Zwitserland en Oostenrijk én voor de sneeuwganger, die aarzelend be sloten heeft dan tóch maar eens op de ski te stappen, maar daarvoor niet meteen in een gerenommeerde wintersportplaats wil gaan zitten', zegt Bled's vertegenwoordiger van Genetralturist. 'Want bestimmt, Slo venië mag dan dicht bij de Oosten rijkse grens liggen, een wintersport vakantie in Joegoslavië is wezenlijk anders. Minder druk, minder mon dain. veelal goedkoper en met een andere sfeer'. Accommodatie Vele duizenden hebben dat in de af gelopen jaren trouwens al ervaren. Joego's noordelijkste deelstaat mag dan maar pas begonnen zijn met de actieve werving, wintersporters zijn er al vele jaren geweest. Kranjska Gora, in het hart van de Julische Alpen bij de Karawankenmassief. ge niet al lange tijd een zekere faam als wintersportcentrum, al bleef die dan voornamelijk beperkt tot vakan- tiet Britse nationale bureau voor toerisme bereidt geheel verzorgde vakanties voordie zijn aangepast aan de behoeften en beurzen van ouderen. Het gaat hier om vakanties van een week (buiten het hoogsei zoen: ran oktober tot en met maart) tegen een prijs, waarbij reis. ver blijf en tenminste één uitstapje per dag zullen zijn inbegrepen De programma's worden samenge steld door de VVV's i-an verschillen de vakantieplaatsen, busondernemin gen en reisbureaus. Er wordt al met 29 vakantieoorden over dit project onderhandeld. Deze maand is het wat de uit stapjes betreft speciaal Londen dat aan de bel trekt en voor februa ri is voor de toeristen zelfs een pro gramma opgezet, dat niet alleen con certen. theaterbezoek, een Dickens- festival compleet met historische koetsjes omvat, maar ook bezoek-n aan voetbalwedstrijden. Voordeel van deze aangepaste arran gementen is onder meer, dat ze goedkoper zijn dan die in het hoog seizoen. Alleen de overtocht is al dertig procent voordeliger dan in de zomer (Inlichtingen: British Tourist Authority, Leidseplein 5. Amster dam. Tel. 020-234004). tiegangers uit eigen land. Een van de weinige buitenlandse touropera tors, die het nieuwe gebied in zijn programma opnam was Hotelplan, dat nu ongeveer voor het tiende jaar vliegtuigen vol Nederlandse wintersportsporters de Sloveense bergen instuurt. Bij het staatsreisbureau Generallu- rist verwacht men echter, dat die belangstelling in de komende jaren sterk zal groeien. Vooral omdat men er nu, bij Bied, een groot aantrekke lijk nieuw skigebied heeft bijgekre- gen; skibanen op een afstand van 8 km van het dorp met een tota le lengte van 19 km en op een hoog te van 900 Hot 1200 meter. Als extra i biedt het dorp daarbij dan nog het grote Meer van Bied, dat vanaf ja nuari meestal geheel dichtgevroren is en ruim baan geeft aan hen, die zich op de schaats, de slede of de motorslee wagen of aan ijskegelen willen doen. Accommodatie, die men overigens ook bij Kranjska Gora vindt, waar rond de 1600 meter hoge berg Vitranc drie stoeltjesliften en twaalf sleepliften 7000 skiërs per uur naar boven kunnen brengen voor een afdaling over de in totaal 25 km lange pisten. Prijzen Met die attracties hoeft Slovenië niet onder te doen voor meer gerenom meerde westerse centra. Niet op het gebied van de hotels (vele daarvan zijn uitgerust met zwembad, sauna Moderne accommodatieskiliften zijn er genoeg in Slovenië. en soms een kegelbaan) en niet op dat van de sportmogelijkhe den. De streek heeft zelfs nog een voordeel: de lagere prijzen. Over het algemeen kan worden ge steld, dat de 'all-in'-arrannemeiiten ongeveer honderd gulden lager, lig gen dan die welke voor wintersport reizen naar de bekende westerse landen worden berekend. Ook het gebruik van de skiliften is er wat voordeliger. In Bied heeft men een weekabonnement voor alle liften voor nog geen vijftien gulden, ter wijl in vrijwel elk hotel niet alleen i- schoenen en ski's goedkoop worden verhuurd, maar ook schaatsen en sleden. En wat de skilessen betreft: in beide centra wordt sindskórt ook de in westerse winterlanden snel populair geworden Kurz-skimethode toege past. Deze houdt in, dat gedurende enkele.dagen wordt begonnen met ski's van -maar 65 cm lengte en dat men daarna pas op langere ski's oe fent. Tijdens deze cursussen wordt (volgens het Amerikaanse GLM- systeem) eerst drooggeskied in het hotel om de spieren los te maken. Volgens de ski-leraren werkt deze methode aanzienlijk sneller dan de traditionele: al na een week is men in staat een afdaling van enkele honderden meters te maken. Enig nadeel van de streek is maar dat hebben ook veel andere gebieden in meer traditionele win- tersportlanden dat zij vanwege de .beperkte hoogte niet altijd sneeuwzeker is. De afgelopen Kerst regende het zelfs en konden enkele honderden wintersporters hun mee gebrachte ski's onuitgepakt laten. In Slovenië betekent dat, dat men het niet zoals in andere landen elders hogerop kan zoeken. Hogere bergen zijn er wel, maar deze zijn niet ge schikt voor het maken van afdalin gen. Dat hoeft overigens niet te beteke nen, dat zo'n Sloveense wintersport vakantie volledig in het water hoeft te vallen, want après-ski-mogelijkhe- den zijn er net zoveel als in andere centra. De meeste hotels zijn hyper modern en bieden 's avonds alle ver maak, .terwijl beide centra ook over nachtclubs beschikken. Men dient er echter wel rekening mee te houden, dat men hier vrijwel overal even duur uit is als in de centra over de grens. Voor een exquis drankje be taalt men al gauw zo'n vier a vijf gulden. Wie op zo'n avondje uit niet al te duur wil uitzijn, kan zich be ter beperken tot de dranken uit ei gen land: de Joegoslavische wijnen (14 gulden per fles in de voorname nachtclub van het Park-hotel Bied), Istra-bitter (verwant campari) of natuurlijk de na tionale drank bij uitstek slivovitz. j Transport .,01 I Dat Slovenië aantrekkelijker is vo< vlieg- en trein-toeristen dan voor aü tomobilisten (per auto is de afstanc eigenlijk net iets te groot) ligt voor de hand. Per vliegtuig is het maar een sprong van zeven kwartier var Schiphol naar de pas vernieuwde luchthaven van Ljubljana (plus eei half uur bussen naar Bied) en de vakantie-expressen-over-de-rails doen er een nacht 'en een halve dag over om in Villach te komen. Van daar uit is het dan niet meer dan eer kleine drie kwartier bussen naar Kranjska Gora en een dik uur naar Bied. Mogelijk zal men de centra binnen kort zelfs over de volle afstand per trein kunnen bereiken. Met het oo^ op de benzineschaarste. worden on derhandelingen gevoerd over doorg trekking van de spoorlijn tot di( in Slovenië en Istrië. liet grote meer van Bied, dat vanaf januari geheel dichtgevroren Een groot deel van de 26 Nederlandse Golden Tulip-hotels haakt actueel in op de problemen van vandaag: wie boekt voor een Golden Tulip-weekend- arrangement en niet op de gratis beschikbare fiets wil stappen, kan op een van de weckenddagcn een auto (met benzine) huren, waarmee maximaal 100 km gereden mag worden. Dat kost dan 25 gulden. De prijs van dc week einden (in eerste klas hotels) bedraagt 104 gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 12