'Geschiedenislessen' van Reinboud boeiend Joop eoeo ®Jct E I AVONTUUR IN KARINTHIË dagpecept 'Verpleegkundigen zodra ze diploma hebben ontslagen' Riskante rit met dode man aan stuur Mary Stewart TROUW/KWARTET DINSDAG 15 JANUARI 1974 BINNENLAND/RADIO EN TV T4/sf- Hoe het zat en hoe het zit met macht en onmacht MARY PERKINS door Tori Hydra Heath, man van groot onheil In een gesprek met Haye Thomas van Hier en Nu heeft de Britse historicus prof. Taylor geen spaan heel gelaten van de EEG en van premier Heath. Europa is de schuld van alle prijsstij gingen, heeft Engeland geruïneerd en de huidige bewoner van Downing- street 10 zal de geschiedenis ingaan als de regeringsleider die het meeste HILVERSUM Hoe meer macht de mens bezit, des te sterker zal hij streven naar uitbreiding van die macht. Een vorm van verslaving, die te vergelijken is met hard drugs: Als je er meer van bruikt, heb je er meer behoefte aan. Heel paradoxaal komt het erop neer, dat de minst-machtigen er je?f.l?aaiK en dat bracht een stuk dui- 7 delijkheid met zich mee, maar van het minst naar streven, hoewel zij macht het meest ontberen. onheil heeft gesticht. r\\M\CT IC oe" Het klapte er allemaal wel lekker hard LUW lu I Ju Met deze en andere kernachtige for muleringen zal prof. dr. M. Mulder van de Rotterdamse Erasmusuniversi- teit veel mensen aanspreken als zij vanavond op Nederland 2 kijken naar de documentaire "Macht en Onmacht'. In dit bijzonder instructieve KRO-pro- gramma trekt samensteller-presentator Joop Reinboud langs centra en be wijsstukken van vroege machtsont plooiing in de Nederlanden. Frankrijk en Spanje. In een tweede documentai re. die volgende week dinsdag wordt uitgezonden, komt het tijdvak van de regenten aan de orde. Vooral onder jongeren wordt betwij feld of je voor het begrijpen van je eigen tijd enig nut kan hebben van 'wroeten in de historie.' Als zij er vijftig minuten voor over hebben, ko men ze misschient tot verrassende ontdekkingen. Macht en machtsver houdingen behoren tot de kernvraag stukken van een kritische samenle ving. Maar wie iets wil veranderen, moet zich op z'n minst afvragen hoe macht ontstaat. Joop Reinboud voert de kijker mee naar plekken waar de verankeringen zitten en laat zien hoe de vertakkin gen lopen. Hij doet meer dan het ver tonen van historische prenten. Hoe boeiend ze op zichzelf ook zijn (want er zit veel bij, wat menigeen nooit eerder heeft gezien) belangrijker is het ontwarren van de grillige machts kronkels van de grafelijke huizen, de bisschoppen, koningen en keizers, die onze gewesten veroverden of door erf recht toegeschoven kregen. Naar het heden Tijdens het 'reisverslag" worden de historische aspecten verduidelijkt door prof. dr. R. van Uytven van de universiteit van Antwerpen en prof. dr. F. W. N. Hugenholtz van de rijks universiteit Utrecht Prof. Mulder trekt de lijnen door naar het heden. Hij geeft rake analyses en niemand hoeft te raden wat hij bedoelt Macht is veel mensen een vies woord, zegt prof. Mulder. 'Er zijn zelfs bepaalde categoriën mensen, die het nog steeds niet gebruiken, hoewel ze zelf in bij zondere mate macht uitoefenen: De leiders van de grote commerciële orga nisaties bijvoorbeeld.' De Rotterdamse hoogleraar vindt macht overigens een natuurlijke zaak. "Altijd wordt het de méér-machtigen mogelijk gemaakt te doen wat ze doen, ook al veroordelen zij dat soms.' Als de machtelozen in bewe ging komen is er volgens prof. Mul der geen sprake van machtsstrijd maar meer van een strijd om het be staan. De eigenlijke machtsstrijd woedt doorgaans in de hogere regio nen. Weet men er de massa vóór te spannen, dan is de strijd natuurlijk succesvol. 'Maar elke keer na een re volutie blijkt de ene macht-elite te zijn vervangen door een andere elite. En die massa blijft langdurig machte loos.' Alleen al deze 'doordenkertjes' maken het de moeite waard, de bewegingen Joop Reinboud tussen macht en onmacht te volgen. Met een voortreffelijke gids als Joop Reinboud wordt niet alleen de kennis van een stuk historie uitgebreid, maar komt het ook vaak in een ander licht te staan, dan in sommige schoolboe ken het geval is. 'Den Haag vandaag' Beslissing over Ajax-Milaan op tv valt vanavond HILVERSUM De NOS-televisie is van plan de voetbalwedstrijd Ajax AC Milan om de super-Europacup -;x woensdagavond rechtstreeks uit te Vijl minUt@n ISPiger zenden. Een definitieve beslissing zal vanavond worden genomen. De NOS verwacht dan met zekerheid te kunnen beoordelen of het Olym pisch stadion woensdagavond al dan niet zal zijn uitverkocht Financiële problemen zijn er in ieder geval niet. De NOS-radio zendt de wedstrijd (van kwart over 8 tot 10 uur) op Hilver sum 3 rechtstreeks uit HILVERSUM De NOS-rubriek 'Den Haag vandaag' zal met ingang van vanavond officieel een kwartier duren in plaats van tien minuten. De extra zendtijd gaat af van het zondag- middagprogramma. De redactie van 'Den Haag vandaag" krijgt nu iets meer de ruimte, hoewel dat eigenlijk onofficieel de laatste tijd al gebeurde. Horizontaal: 1. doorweekt, 4. bemoedi ging, 9. metselspecie, 11. meisjesnaam, 12. krijgsmacht, 16. deel van het oor, 17. muzieknoot, 18. overlast 21. ont kenning, 22. verzoek, 23. land met wa ter omringd, 25. voorvoegsel, 27. plechtige gelofte, 28. ijlbode, 31. ben, 32. teken, 34. opgewekt, 35. tussenzet- scl. Verticaal: 1. deel vt.n de bijbel, 2. be hoeftig, 3. leest. 5. knaagdier, 6. vette vloeistof, 7. lied, 8. welaan, 10. voer tuig. 13. bijrivier van de Oker, 14. vermoeid, 15. welriekende stof, 17. boom, 19. grondsoort, 20. welige was, 21. schade, 24. koppelriem voor jagers- honden. 26. overzetveer, 28. oude in houdsmaat, 29. plaats in Gelderland, 30. meisjesnaam, 31. scheik. element, 33. naschrift (afk.). Oplossing van gisteren: 1. aluminium, 2. spotternij. 3. propel ler. 4. pertinent, 5. naschrift, 6. domi neren. 7. spektakel, 8. paviljoen. 9 slabakker. Leerlingen in ziekenhui zen ongerust: Van een verslaggever UTRECHT Enkele ziekenhuizen verbreken het dienstverband met leerling-verpleegkundigen zodra zij hun diploma hebben behaald.' De ze zin In het rapport van het cen traal orgaan ziekenhuistarieven over bezuinigingen in de zieken huizen, heeft 'ernstige verontrus ting' veroorzaakt bij de landelijke werkgroep leerlingenraden. De werkgroep zegt, dat ze voortdu rend wordt geconfronteerd met de veel te grote en veel te weinig be geleide verantwoordelijkheid van de leerling-verpleegkundigen in de Nederlandse ziekenhuizen. De leer lingen worden volgens de werk groep op een niet verantwoorde manier ingeschakeld als werk kracht en dan ontvangen ze boven dien zakgeld inplaats van salaris. Door pas gediplomeerden te ont slaan, aldus de werkgroep, zal het werk nog meer terecht komen op de schouders van achttien- en ne gentienjarigen die vol idealen be ginnen maar die door de grote ver antwoordelijkheid al spoedig In een stress-situatie raken. De werk groep veroordeelt een dergelijke vorm van bezuiniging en pleit voor een verantwoorde opleiding en een aangepast salaris. een wetenschapsman verwacht je toch dat hij zich wat genuanceerder weet uit te drukken. De verslaggever bood minder tegenweer dan de geïnterview de marktkoopvrouw, die ook naar de andere kant van de medaille durfde te kijken. De reportage van Hier en Nu over de behandeling van gevangenen in Portu gal heeft misschien niet zo schokkend gewerkt omdat wij vanwege "het vele geweld afgestompt raken. Maar het schreeuwt om tegenmaatregelen, als je hoort dat het politie-apparaat voor CMin IF \/FRWDI FN de gevangenis in Lissabon 7 doktoren, ^«VIIUJC. VCItnULUN onder wie een psychiater in dienst heeft, om uit te knobbelen tot hoever men 'patiënten' kan martelen zonder al te veel schandaal te veroorzaken. Het lijkt als twee druppels water op de verschrikkingen van Nazi-Du its- land waar eveneens geneesheren zich vrijwillig in dienst stelden van de ter reur. De slotopmerking in Hier en Nu dat de Portugese NATO-partner door zijn optreden anderen belast met mo rele dilemma's is wel juist, maar erg veel mensen zullen er niet van wak ker liggen. Het einde van Boerin in Frankrijk is in zicht. Nog twee afleveringen vol zonderlinge figuren, die in de stijl van de negentiende eeuwse rederij kers onbenulligheden tot drama op blazen, en dan kan de NCRV weer met iets goeds op de markt komen. De tegenhanger, 'Een mens van goede wil', blijft uitstekend niveau houden. Kreeg ik de NCRV maar zo ver, dat haar actualiteitenrubriek niet parallel zou lopen met het zo knap geënsce neerde verhaal van Gerard Walschap. Ik vermoed echter dat ik genoegen zal moeten blijven nemen met af en toe er een oogje aan te wagen. Maandag was dat voldoende om met bewonde ring gewag te maken van prachtig de- corwerk, waarmee de Belg Paul Degu- eldre internationale klasse toont. Meerdere malen heb ik ook genoten van fraaie beeldcomposities. AVRO's Televizier begin niet voor de FERDINAND eerste keer later dan was aangekon digd, zodat ik er maar weinig van kon meenemen. De altijd duidelijke com mentator E. Peereboom ging een beet je aan de kant staan van de mensen die zoch door de benzinerantsoenering in hun verdiensten beknot weten en zich afvragen of het allemaal niet al te voorzichtig is te werk gegaan, met het gevolg dat de maatregelen bakken met geld kosten en de nadelen onge lijk verdeeld zijn. TON HYDRA f n» 1 59. Nauwelijks waren de snerpende tonen van Sijmen's politiefluitje ver klonken, of daar kwam al een auto aanrijden. Het was de wagen van de bekende verslaggever Sipko Stunt, die een van de best betaalde krachten was van het plaatselijk dagblad. Wijd sloeg Sipko de deur van zijn koets- werkje open en vriendelijk riep hij uit: 'Hiep hoi, die wachtmeester! Wat is er aan de hand? Ruik ik soms nieuws. Ik hoorde het fluitje snerpen en ik dacht, kom Sipko! Er op af, jong! Hiep hoi Vertwijfeld vertel de wachtmeester Meris wat er ge beurd was. Toen overtoog een slimme trek het goedige gelaat van Sipko Stunt. 'Een geniaal verslaggever ruikt als het ware het nieuws', zei hij. 'Een fijn op het nieuwe afgestemd orgaan maakt hem dus zo'n beetje tot wat hij is, namelijk een goedbetaald verslag gever. Lang leve dus h$t nieuws en deszelfs vlezige reukorgaantje! Hiep hoi!' En met deze zonderlinge woorden nam Sipko Stunt afscheid van de wachtmeester en ging hij op speurtocht. 'En jongetje.uit het station geschopt mompelde 'In het voorbijgaan in een speedgoear' auto gesprongen daar zich mi schien een primeurtje in. Hiep ho Als het een straatjongen uit de buu ,js dan hoort hij misschien in dit warn van stegen en sloppen thuis, dat zii bezijden het station uitstrekt En dat Sipko een goed nieuwsruikert >z« had bewees hij wel door even later a cf het hoekje te kijken van een dood! pend slopje, alwaar een jeugc' knaapje droevig naar een zelfgetl merde automobiel zat te kijken lo Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Mejuffrouw A. J. L. de B. uit Groningen heeft gisternacht vanaf haar passagiersplaats een voort razende auto op de weg weten te hou den, waarvan de neergestoken chauf feur dood achter het stuur zat. Het slachtoffer was de 24-jarige Roy Bij naar, afkomstig uit Paramaribo. Hij had gevochten met de inmiddels inge rekende G. R van A. (28), eveneens uit Paramaribo. Roy Bijnaar was na de ruzie gewoon in zijn auto gestapt, waar mejuffrouw De B. hem al op wachtte. Even later overleed hij door een messteek die hij bij de vechtpar tij in de rug had opgelopen. Mejuf frouw De B. hield de met grote snel heid rijdende auto enkele kilometers op de weg. Ze kon de voet van het slachtoffer slechts na veel moeite van de gaspedaal krijgen. Radio vandaag 85 Sandor werd stap voor stap in de richting van het fornuis gedreven. Nog een paar seconccn, en hij zou te gen het gioeiende ijzer gedrukt wor den. Ik hoorde Sandor met onherken bare stem zeggen: 'Wat wil je weten?' En hij liet er op misselijk angstige toon op volgen: 'Ik zal je alles vertellen! Alles wat je maar weten wilt!' 'We hebben de tijd', zei Lewis. En hij duwde de arm van Sandor in de richting van het fornuis. Sandor gaf geen kik. Timothy keek verbaasd toe en ik zei geloof ik zoiets als: "Lewis! Nee!" Maar het was alsof wij voor hem niet bestonden. Tergend 'angzaam ging de hand naar beneden. 'Deze hand was het, geloof ik, hè?' zei Lewis en hij hield hem voor een fractie van een seconde, niet meer. tegen de hete plaat. Sandor schreeuwde. Lewis trok hem weg, dirigeerde h^m zonder enige moeite naar de dichtstbijzijnde stoel en reikte naar het pistool, dat ik nog altijd in mijn hand hield. Maar dat pistool had hij eigenlijk niet nodig. De man bleef willoos in de stoel zitten, voortdurend zijn verbran de hand bekijkend en betastend. 'Houd in het vervolg je handen thuis', zei mijn man scherp. Hijgend liet Lewis zijn ogen even door het vertrek dwalen, als overzag hij het strijdperk na de slag: de be wusteloze Becker, de kapotte telefoon, de jammerende vrouw in de schom melstoel, Tim met zijn pook, en ikzelf bevend en onthutst voor mij uitsta rend. Timothy was het eerst bij zijn positie ven. Hij bukte onder de tafel en kwam met het pistool de kostbare Beretta in zijn hand weer over eind. 'Goed werk', zei Lewis. Hij lachte ons beiden toe, streek het haar uit zijn ogen en maakte plotseling weer een zeer menselijk indruk. 'Lieve Van, denk je dat er nog wat koffie over is? Schenk jij even in, dan binden Tim en ik ondertussen dit gespuis vast. Daarna mogen zij dan hun hart uit storten'. HOOFDSTUK 20 Toen Timothy en ik het Gasthaus ver lieten viel het ons allebei op dat het inmiddels dag was geworden. Er hin gen nog wel altijd wolken rond de top van de berg, zodat het nog steeds niet mogelijk was in de verte te kij ken, maar het zicht bedroeg in ieder geval al twee 4 driehonderd meter en het werd met de minuut beter. Het was kil buiten, cn de lucht was grauw en ijl, maar de koffie had wonderen verricht 'Heb jij er misschien enig benul van hoe laat we leven?' vroeg ik. 'Ik heb mijn horloge niet omgedaan'. 'Ik ook niet, maar ik heb op de keu kenklok gekeken. Ongeveer half vijf is het'. 'Die klok heeft de slag dus overleefd. Arme Frau Becker. Lewis schijnt de overtuiging te hebben dat zij van de prins geen kwaad weet. Het ergste wat zij dus te verduren krijgt is dat zij haar man een tijdje zal moeten missen'. 'Ik zou bijna zeggen dat ze het ergste al achter de rug heeft. Denk maar eens aan al die gebroken schalen'. 'Wat is het gras nat, hè? Het is trou wens knapjes koud'. 'Dat deert ons niet', zei Timothy op gewekt. 'Onverschrokken dat dienen wij te zijn'. 'Maar jij hebt tenminste nog een paar uur geslapen, ik niet', merkte ik zuur op. 'Dat is waar", stemde hij toe. 'En je hebt wel een paar enerverende uren achter de rug. Zo'n vlucht over de da ken gaat jo niet in je kouwe kleren zitten'. 'Op de klap die je van Sandor in de stal kreeg, had je cok niet gerekend, denk ik. Of neem je zulke dingen op de koop toe? Lieve help, loop niet zo hard. Het gras is erg glibberig. Direct glijd je uit met dat ding in je han den'. 'Dat ding' was Sandors automatische pistool, dat Timothy met een voor mij even angstaanjagend als bewonderens waardig gemak hanteerde. 'Ik hoop wel dat je zo'n ding vaker in je handen hebt gehad'. Hij glimlachte. 'Nou ja, ik zou zeggen van wel. Het is een klein, handig wapen. Mijn groot vader had een oude Luger uit de oor log overgehouden. De eerste wereld oorlog, bedoel ik. Ik ging er altijd mee op konijnen schieten'. 'Gemenerik. Dat had ik nooit achter je gezocht'. 'O', zei hij opgewekt, 'ik heb er nooit een neer kunnen leggen. Je hebt er geen idee van hoe moeilijk het is om met een Luger op konijnen te schie ten'. 'Nee, daar heb ik inderdaad geen idee van'. 'Eigenlijk is het onbegonnen werk. Tot nu toe heb ik mijn handen niet met bloed bezoedeld, maar dat dat zo blijft, zou ik niet durven bewerend. Dat was me daar wel een toestand in die keuken, vond je niet? Waarom brandde hij Sandors hand? Om hem de schrik op het lijf te jagen en aan het praten te krijgen?' 'Dat denk ik niet. Het was een per soonlijke aangelegenheid'. 'O? Ja, ik herinner me dat hij daarover sprak. Je bedoelt dat ze in het circus iets met elkaar hadden gehad'. Ik schudde mijn hoofd. 'Sandor heeft me geslagen'. Zijn ogen richtten zich naar mijn ge zwollen gezicht. 'O..o, nu begrijp ik het'. Had Timothy tot nu toe Lewis bewonderd, ik zag dat hij hem nu dreigde te verafgoden. "Gelaten dacht ik dat het leven van de man zich vaak op bijzonder primitief niveau afspeelt. Maar daar wilde ik nu niet verder op Ingaan. Bij het man tegen man ge vecht in de keuken had ik bij mijzelf evtnzeer primitieve gevoelens be speurd. Dat ik me daar nu over schaamde, bewees niets. 'Het heeft in ieder geval zijn uitwer king niet gemist', zei Timothy. 'Hij sloeg meteen door. Heb jij er iets van begrepen?' 'Nee', antwoordde ik. Lewis had hem in het Duits ondervraagd. 'Misschien wil je me er wat van vertellen'. (wordt vervolgd) HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgmn. 7.20 (S) Dag met een gaatje, met 8.00 Nws en 8.11 Radiojournaal. 8.50 Morgenwijd. 9.00 (S) Mod. muz. met comm. 9.35 Waterst. 10.00 (S) V.d. kleuters. 10.10 (S-M) Arbeidsvitaminen (11.00 Nws. 11.03-11.05 Radiojournaal.) 11.S0 (S) Rondom twaalf: een uur allerlei voor ie dereen. met o m. De Groenteman, Paris vous parte en 11.55 Beursber. Overheidsvoorl.: 12.30 Ultz. v.d. landb. AVRO: 12.40 (S) Koor- zang: klass. en mod. liederen. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 (S) Wat deed hij hier?: muzikaal kiankb. EO: 14 00 Het woord der waarh Kernbegrippen uit de Bijbel. 14.15 (S) Over en weer: Reizen met Mary. 14.55 (S) Licht ensemble. 15.15 (S) Licht en uitzicht: gewijde muz. 16.00 Nws. 16.03 Klankbord: act., inf. en comm. 16.10 (S) Voor kleuters en kind. 16.30 (S) Jeugdtoer. AVRO: 17.00 (S) Mobiel: beweegl. progr. voor beweegl. mensen. 17.55 Med. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.21 Technocratie en-of democratie: doe. progr. 18.40 (S) Licht ork. met zangsollst. 19.05 (S) Y'all come: country en western- progr. 19.30 (S) Vanavond: muz., vrolijkh. en verstrooiing. 22.30 Nws. 22.40 Radlojour- naai. 22.50 (S) Licht ensemble. 23.05 (S) Er floot een vogel in de wel. 23.55-24.00 Nws, HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Badinerle: klass. muz. (7.30 Nws; 7.41-7.50 Echo.) 8.24 Overweging: 8.30 Nws. 8.38 Gymn. v.d. hulsvr. 8.45 Moeders wil is wet. 9.40 Schoolradio. 10.00 De wereld um ons heen: lnf. rubr. 10.20 (S) Aubade: Prom. ork. met klass. en mod. muz. (10.30-10.S2 Nws.) 11.00 Gebakjes en een beter leven - verhalen van wel en wee. 11.30 Bejaarden- progr. 11.55 Med. 12.00 (S) Van twaalf tot twee: pauzeprogr. met 12.22 WIJ v.h. land: 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb.; 12.30 Nws; 12.41-12 50 Echo en 13.00-13.05 Raden maar 14.00 Schoolradio. 14.30 (S) Inter lokaal op dinsdag met 15.30 Nws. 17.00 Over heidsvoorl.: Het gebruik van Nederl. onder Ant. en Sur. (V). 17.10 V.d. kleuters. 17.30 Nws. 17.32 Echo. KRO; 18.00 (S) Dansmuz. uit de 16e eeuw. 18.19 Ultz. v.d. P.P.R. 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18 50 Progr.voorbeschouw. 19.00 (S) Zin in muz amateurs geven de toon aan. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. KRO: 20.00 Nws. 20.05 Overweging. 20.15 (S) Komponist rn radio ïil. A: Een muz.leven. 21.15 Alleen spraak. 22.30 (S) Utr. Symf. Ork.: klass. muz. 23.00 (S) Howl: rebelllstisch progr. 23.55-24.00 Nws HILVERSUM III VARA: 7.02 Eddy Becker. 9.03 (S) Plaatjes v.d. pep. 11.03 Tom Blom in uw radio. 12 i (S) Een opvallend vrolijke gevar. visl 14.03 Eddy Becker. 15.03 Drie-draai. 16 rt (S) Mix. e NOS: 18.02 Joost mag niet eten. VAR 19.02 Popreconstr. 20.02 (S) Nashville. 21 n (S) Jazz en Blues. 22.02 (S) Tom Blom uw radio. 22 55 Med. 23.02 (S) Wachten 1 middernacht. 0.02 (S) In de kleine uren g Koos Postema. 2.02 (S) Willem van Beusek Kees van Maasdam. 5.02-7.00 Hans Hambf 1 ger. BELGIE 324 m NED. 12.00 Nws, med. en SOS-ber. 12.08 Lie l muz. 12.50 Bultenl. persoverz. 13.00 N akt., weerber. en schouwburgprogr n Aansl.: Lichte muz. 13.55 Beursber. 14 Nws. 14.03 Schoolradio. (15.00-15.03 N» '6 16.00 Nws en beursber. 16.10 Licht kit conc. 17.00 Nws en med. 17.10 Voor ot luisteraars. 17.55 Weegschaal. 18.00 Nws. 18.05 V.d. soldaten. 18.30 keerstlps. 18.45 Sport. 18.55 Taalwenl 18 57 Ork.muz. 19.00 Nws en akt. 19.30 li mezzo. 10.45 Lichte muz. 20.00 Grote ten. 20.30 Nws. 20.45 Hoorspel. 21.47 Fll muz. 22.00 Nws. 22 05 Musicalmelodie 23.00 Nws. 23.10 Lichte muz. 23.40-2) Nws. TV vandaag NEDERLAND I NOS NOT 11.10-11.35 Schooltelevisie 14.00-14.25 Schooltelevisie NEDERLAND I NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal VARA 19.05 Pipo in Marobia 19.30 Volgende patient NOS 20.00 Journaal VARA 20.20 Merijntje Gijzen's Jeugd (III) 21.10 2 voor 12 21.55 Achter het Nieuws NOS 22.45 Journaal TELEAC 22.50 Bijstandswet- herh. les 2 NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal KRO 19.05 Voor achten NOS 20.00 Journaal KRO 20.20 Macht er. Onmacht (I) 21.10 Oorlog en Vrede (15) Mexicaanse schotel 500 gr. bruine bonen 400 gr. rundergehakt 1 krop sla 4 tomaten 1 ui, boter 200 gr. geraspte kaas 1 blikje tomatenpuree avocado kruiden. Bonen in de week zetten en op de ge bruikelijke manier koken. Gehakt licht aanbakken en met de vorm los maken. Warme saus maken van de to matenpuree, chilisaus, peper en ver der kruiden. Eventueel verdunnen met wat water of bouillon. Vier vuur vaste borden als volgt opscheppen met: een mengsel van bonen en ge hakt, daarop hele blaadjes sla, daaro- ver de warme saus, dan de in de stuk jes gesneden tomaten en de fijngehak te ui. Het geheel bestrooien met ge raspte kaas. Eventueel in de oven zet ten. (recept van mevr. T. Meyer, Am sterdam). Menutip: kop bouillon, Mexicaanse schotel, yoghurt met vruchten. 21.55 Waar gebeurd: verhalen NOS 22.25 Den Haag vandaag 22.40 Journaal DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Journaal van gislt vond. 13.25 Showprogr. 12.05 Akt. 12.50 F soverz. 13.00-13.20 Journaal. 16.15-16.20 Ja naai. 16.20 Amusem.progr. 17.05-17.55 Kln6 progr. 17.55-18.00 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 9.30-10.00 Sesamstrai '0 18.00 Inf. progr. 18.30 Akt. 18.45 Zandma (j 18.55 Reg. magazine. 19.26 Hamburg Tran WDR: 9 30-10.00 Sesamstrasse. 18.00 8 nws. 18.10 Die Zwei v. d. Dienststelle. 1) Akt. 19.20 Hamburg Transit. 20.00 Journ en weeroverz. 20.15 Amusem.progr. 21.00 I Sachverstiindigen. 22.35 Journaal, weeroverz. DUITSLAND II 16.30 Voor oudere kljke 17.20 Clrcusprogr. Aansl. 17.45 Akt. en muz. 18 25 Die 'Follyfoot-farm. 19.00 Journi 19 30 Wlenerlnnen. 21.00 Journaal. 21.15 progr. 22.00 Bomberpilot. 23.20 Journaal. DUITSLAND III NDR 8.05 18.00 Schooltelevisie en kursussen. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 Lehrerkollegi t' Unterrichtsanalyse. 18.45-18.55 Voor Joes 0; werkn. 19.00 Diagnose sozlalen Verhall 19.30 Ausbildung der Ausbllder. 20.00 J« naai en weeroverz. 20.15 Poltt. ultz. 21 21.45 Inf. poUt. progr. DUITSLAND III WDR 19.00 Zandmann. 19.05 Voor Griekse wc 19.15 Almanak v.d. week. 19.45 Reg. 19.55 Komm. 20.00 Journaal en weeroi 20.15 Dok. progr. 21.00 Meln Wort soil Wi 0 sein lm Klassenkampf. 21.45 Akt. 22.05 Ad Didaktiek en methodiek. 22.35-23.35 Dll c progr. BELGIE NEDERLANDS 14.00-16.00 Schooltelevisie. 17.00 Schoolt! visie. 18 00 Tekenfilm. 18.30 Tenuto. klass renwereld. 19.35 Kortweg. 19.40 Med. Journaal 20.20 Merijntje Gijzens Jeu 21.10 Soc. doe 21.55 Tekenfilm. 22.05 Gl progr. Het Human. Verb. 22.35 Journaal. BELGIE FRANS 17.40 Schooltelevisie. 18.10 1, 2, 3 J'al vu: kleuterprogr. II Seniorama, progr. voor oudere kijkers. II Waals magazine. 19.15 La folie des bet 19.45 Journaal. 20.12 Weerber. 20.20 progr. 20.45 Arsene Lupin. 21.40 Jetons llvres et sortons dans la rue. 23.40 Je 8.05 Het grote koraal conc. 19.10 Uit de l

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6